Widelands - en to es translation catalogue (1264 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
es: Fortificación

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
es: Tus guerreras han ocupado tu fortificación.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
es: Tu fortificación ha descubierto un agresor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
es: Tu fortificación está siendo atacada.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
es: El enemigo derrotó a tus guerreras en la fortificación.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
es: Tus guerreras derrotaron al enemigo en la fortificación.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
es: Fortaleza

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
es: Tus guerreras han ocupado tu fortaleza.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
es: Tu fortaleza ha descubierto un agresor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
es: Tu fortaleza está siendo atacada.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
es: El enemigo derrotó a tus guerreras en la fortaleza.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
es: Tus guerreras derrotaron al enemigo en la fortaleza.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
es: Torre de Observación

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
es: Tus guerreras han ocupado tu torre de observación.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
es: Tu torre de observación ha descubierto un agresor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
es: Tu torre de observación está siendo atacada.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
es: El enemigo ha derrotado a tus guerreras en la torre de observación.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
es: Tus guerreras han derrotado al enemigo en la torre de observación.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
es: Puesto de Patrulla

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
es: Tus guerreras han ocupado tu puesto de patrulla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
es: Tu puesto de patrulla ha descubierto un agresor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
es: Tu puesto de patrulla está siendo atacado.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
es: El enemigo ha derrotado a tus guerreras en el puesto de patrulla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
es: Tus guerreras han derrotado al enemigo en el puesto de patrulla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
es: Torre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
es: Tus guerreras han ocupado tu torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
es: Tu torre ha descubierto un agresor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
es: Tu torre está siendo atacada.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
es: El enemigo ha derrotado a tus guerreras en la torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
es: Tus guerreras ha derrotado al enemigo en la torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
es: Centinela de Cima

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
es: Tu centinela de cima ha descubierto un agresor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
es: Tu centinela de cima está siendo atacado.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
es: El enemigo ha derrotado a tus guerreras en el centinela de cima.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
es: Tus guerreras derrotaron al enemigo en el centinela de cima.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
es: Vivienda de Guerreras

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
es: Tus guerreras han ocupado tu vivienda de guerreras.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
es: Tu vivienda de guerreras ha descubierto un agresor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
es: Tu vivienda de guerreras está siendo atacada.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
es: El enemigo ha derrotado a tus guerreras en la vivienda de guerreras.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
es: Tus guerreras derrotaron al enemigo en la vivienda de guerreras.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
es: Castillo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
es: Tus soldados han ocupado tu castillo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
es: Tu castillo ha descubierto un agresor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
es: Tu castillo está siendo atacado.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en el castillo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
es: Tus soldados han derrotado al enemigo en el castillo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
es: Cuartel

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
es: Tus soldados han ocupado tu cuartel.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
es: Tu cuartel ha descubierto un agresor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
es: Tu cuartel está siendo atacado.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en el cuartel.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
es: Tus soldados han derrotado al enemigo en el cuartel.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
es: Casa de guardia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
es: Tus soldados han ocupado tu casa de guardia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
es: Tu casa de guardia ha descubierto un agresor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
es: Tu casa de guardia está siendo atacada.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la casa de guardia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la casa de guardia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
es: Torre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
es: Tus soldados han ocupado tu torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
es: Tu torre ha descubierto un agresor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
es: Tu torre está siendo atacada.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
es: Torre Alta

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
es: Tus soldados han ocupado tu gran torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
es: Tu gran torre ha descubierto un agresor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
es: Tu gran torre está siendo atacada.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la gran torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la gran torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
es: Torre pequeña

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
es: Tus soldados han ocupado tu torre pequeña.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
es: Tu torre pequeña ha descubierto un agresor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
es: Tu torre pequeña está siendo atacada.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la torre pequeña.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la torre pequeña.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
es: Muralla

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
es: Tus soldados han ocupado tu muralla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
es: Tu muralla ha descubierto un agresor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
es: Tu muralla está siendo atacada.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la muralla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la muralla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
es: Ciudadela

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
es: Tus soldados han ocupado tu ciudadela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
es: Tu ciudadela ha descubierto un agresor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
es: Tu ciudadela está siendo atacada.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la ciudadela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la ciudadela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
es: Fortaleza

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
es: Tus soldados han ocupado tu fortaleza.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
es: Tu fortaleza ha descubierto un agresor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
es: Tu fortaleza está siendo atacada.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la fortaleza.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
es: Tus soldados han derrotado al enemigo en la fortaleza.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
es: Centinela

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
es: Tus soldados han ocupado tu centinela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
es: Tu centinela ha descubierto un agresor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
es: Tu centinela está siendo atacado.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en el centinela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en el centinela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
es: Torre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
es: Tus soldados han ocupado tu torre.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
es: Tu torre ha descubierto un agresor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
es: Tu torre está siendo atacada.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la torre.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
es: Muralla

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
es: Tus soldados han ocupado tu muralla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
es: Tu muralla ha descubierto un agresor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
es: Tu muralla está siendo atacada.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la muralla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la muralla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
es: Fortín

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
es: Tu fortín ha descubierto a un agresor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
es: Tu fortín está siendo atacado.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en el fortín.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en el fortín

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
es: Castillo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
es: Tus soldados han ocupado tu castillo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
es: Tu castillo ha descubierto un agresor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
es: Tu castillo está siendo atacado.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en el castillo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en el castillo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
es: Fortaleza

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
es: Tus soldados han ocupado tu fortaleza.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
es: Tu fortaleza ha descubierto un agresor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
es: Tu fortaleza está siendo atacada.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la fortaleza.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la fortaleza.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
es: Puesto de Avanzada

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
es: Tus soldados han ocupado tu puesto de avanzada.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
es: Tu puesto de avanzada ha descubierto un agresor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
es: Tu puesto de avanzada está siendo atacado.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en el puesto de avanzada.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en el puesto de avanzada.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
es: Centinela

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
es: Tus soldados han ocupado tu centinela.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
es: Tu centinela ha descubierto un agresor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
es: Tu centinela está siendo atacado.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en el centinela.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en el centinela.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
es: Torre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
es: Tus soldados han ocupado tu torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
es: Tu torre ha descubierto un agresor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
es: Tu torre está siendo atacada.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
es: Fortaleza

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
es: Tus soldados han ocupado tu fortaleza.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
es: Tu fortaleza ha descubierto un agresor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
es: Tu fortaleza está siendo atacada.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la fortaleza.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la fortaleza.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
es: Puesto de Avanzada

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
es: Tus soldados han ocupado tu puesto de avanzada.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
es: Tu puesto de avanzada ha descubierto un agresor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
es: Tu puesto de avanzada está siendo atacado.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en el puesto de avanzada.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en el puesto de avanzada.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
es: Centinela

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
es: Tus soldados han ocupado tu centinela.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
es: Tu centinela ha descubierto un agresor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
es: Tu centinela está siendo atacado.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en el centinela.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en el centinela.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
es: Torre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
es: Tus soldados han ocupado tu torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
es: Tu torre ha descubierto un agresor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
es: Tu torre está siendo atacada.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
es: Torre de Madera

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
es: Tu torre de madera ha descubierto a un agresor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
es: Tu torre de madera está siendo atacada.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la torre de madera.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la torre de madera.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
es: Torre Alta de Madera

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
es: Tus soldados han ocupado tu torre de madera alta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
es: Tu torre de madera alta ha descubierto un agresor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
es: Tu torre de madera alta está siendo atacada.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
es: El enemigo ha derrotado a tus soldados en la torre de madera alta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
es: Tus soldados derrotaron al enemigo en la torre de madera alta.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
es: Construcción

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
es: Desarmar Sitio

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
es: Plantación de Mandioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
es: trabajando

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
es: plantando mandioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
es: Cosechando mandioca

en: No Fields
es: Sin Campos

en: Out of Fields
es: Sin Parcelas

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
es: La granjera trabajando en esta plantación de mandioca no tiene tierra despejada para plantar sus semillas.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
es: Cocinera de raíz de mandioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
es: horneando pan

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
es: Fosa de Carbonización

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
es: produciendo carbón vegetal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
es: Fábrica de Chocolate

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
es: haciendo chocolate

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
es: Plantación de cacao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
es: plantando cacao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
es: cosechando cacao

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
es: La granjera de cacao trabajando en esta granja de cacao no tiene tierra despejada para plantar sus semillas.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
es: Sastrería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing a tunic because ...
en: sewing a tunic
es: cosiendo una túnica

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing a light wooden armor because ...
en: making a light wooden armor
es: fabricando una armadura de madera ligera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden helmet because ...
en: making a wooden helmet
es: fabricando un casco de madera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a warrior’s coat because ...
en: sewing a warrior’s coat
es: cosiendo un abrigo de guerreras

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making sturdy boots because ...
en: making sturdy boots
es: fabricando botas resistentes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making swift boots because ...
en: making swift boots
es: fabricando botas prestas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making hero boots because ...
en: making hero boots
es: fabricando botas de héroes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded vest because ...
en: making a padded vest
es: fabricando un chaleco almohadillado

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded protector because ...
en: making a padded protector
es: fabricando un protector almohadillado

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
es: Astillero de ferris

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
es: Planta de Conservación de Alimentos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
es: preparando la ración

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
es: Horno

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
es: fundiendo oro

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
es: Jardinería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
es: mejorando la fertilidad de la tierra

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
es: Vivienda de Buscadora de Oro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
es: minando oro

en: No Gold
es: Sin Oro

en: Main Gold Vein Exhausted
es: Veta Principal de Oro Agotada

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta vivienda de buscadora de oro se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones en el retorno de la inversión. Deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
es: Cabaña de Cazadora-Recolectora

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
es: recogiendo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
es: recogiendo carne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
es: recogiendo peces

en: No Game, No Fish
es: Sin Caza, Sin Pez

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
es: No queda Caza y Pez

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
es: La cazadora-recolectora trabajando fuera de esta casa de cazadora-recolectora no puede encontrar caza o pez en este área de trabajo.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
es: Sitio de Iniciación

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
es: reclutando guerrera

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
es: Cabaña de Conservacionista de Jungla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
es: plantando árboles

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
es: Cabaña de Cortalianas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
es: cortando lianas

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
es: Sin Árboles

en: No Tree to Cut Lianas
es: Ningún Árbol para Cortar Lianas

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
es: La cortalianas que trabaja en este lugar no puede encontrar árboles en su área de trabajo. Deberías considerar desarmar o destruir el edificio o construir una cabaña de conservacionista de jungla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
es: Cabaña de Leñadora de Arboles Raros

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
es: cosechando madera de balsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
es: cosechando caucho

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
es: cosechando madera de hierro

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
es: Plantación de Arboles Raros

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
es: plantando balsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
es: plantando árbol de caucho

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
es: plantando árbol de madera de hierro

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
es: Cordelería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
es: fabricando una cuerda

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
es: Cabaña de Exploradora

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
es: explorando

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
es: Astillero

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
es: construyendo un barco

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
es: Taller de Piedra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
es: fabricando una pala

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
es: la fabricación del hacha de talar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
es: fabricando un pico

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
es: fabricando un machete

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
es: fabricando utensilios de cocina

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
es: fabricando un martillo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
es: fabricando un cincel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
es: haciendo agujas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
es: fabricando un cuenco de piedra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making firestones because ...
en: making firestones
es: hacer piedras de fuego

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
es: fabricando una lanza de madera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone-tipped spear because ...
en: making a stone-tipped spear
es: fabricando una lanza con punta de piedra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
es: fabricando una lanza endurecida

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
es: Cabaña de Picapedrera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
es: picando granito

en: No Rocks
es: Sin Rocas

en: Out of Rocks
es: Sin rocas

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
es: La picapedrera que trabaja en esta cabaña de picapedrera no puede encontrar rocas en su zona de trabajo.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
es: Mina de Piedra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
es: minería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
es: minando granito

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
es: minando cuarzo

en: No Stones
es: Sin Piedras

en: Main Stone Vein Exhausted
es: Veta de piedra principal agotado

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de piedra se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones en el retorno de la inversión. Deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
es: Granja de Tapires

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
es: criando tapires

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
es: Cabaña de Recolectora de Aqua

en: No Water
es: Sin Agua

en: Out of Water
es: Sin Agua

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
es: La transportista trabajando en este Cabaña de Recolectora de Aqua no puede encontrar agua en su pozo.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
es: Cabaña de Guarda de Naturaleza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
es: alimentando peces

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
es: soltando caza

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
es: Cabaña de Leñadora

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
es: derribar arboles

en: Out of Trees
es: Sin Árboles

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
es: La leñadora que trabaja en esta cabaña de leñadora no puede encontrar árboles en su área de trabajo. Deberías considerar desarmar o destruir el edificio o construir una cabaña de conservacionista de jungla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
es: Taller de Armaduras

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
es: forjando un timón

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
es: forjando un escudo avanzado.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
es: Panadería

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
es: horneando pan

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
es: Barracones

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
es: reclutando soldado

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
es: Granja de Raíz Negra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
es: plantando raíz negra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
es: cosechando raíz negra

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
es: El granjero que trabaja en esta granja de raíz negra no ha limpiado tierra para plantar sus semillas.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
es: Fosa de Carbonización

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
es: produciendo carbón

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
es: Mina de Carbón

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
es: minando carbón

en: No Coal
es: Sin Carbón

en: Main Coal Vein Exhausted
es: Veta Principal de Carbón Agotada.

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de carbón se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno a la inversión. Deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
es: Mina de Cristal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
es: minando diamantes

en: No Crystals
es: Sin Cristales

en: Main Crystal Vein Exhausted
es: Veta de Cristal Principal Agotada

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de cristal se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
es: Granja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
es: plantando maíz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
es: cosechando maíz

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
es: El granjero que trabaja en esta granja no ha limpiado tierra para plantar sus semillas.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
es: Astillero de ferris

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
es: Casa de piscicultor

en: No Fish
es: Sin Pescado

en: Out of Fish
es: No quedan peces

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
es: El criador de peces que trabaja en este criadero de peces, no puede encontrar agua donde pueda criar peces en su área de trabajo. Recuerde que solo podrá regenerar sus recursos pesqueros si alguna vez hubo peces en las cercanías.

en: The fishing grounds are full
es: Las zonas de pesca están llenas

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
es: Casa del Pescador

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
es: pescando

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
es: El pescador que trabaja desde esta cabaña de pescador no puede encontrar pescado en su zona de trabajo. Recuerda que puedes aumentar la cantidad de pescado construyendo una piscifactoría.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
es: Casa del Silvicultor

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
es: Hilandería de oro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
es: fundiendo oro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
es: Mina de Oro

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de oro se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones en el retorno de la inversión. Deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
es: Establo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
es: criando caballos

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
es: Casa de Cazador

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
es: cazando

en: No Game
es: Sin Presas

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
es: Sin caza

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
es: El transportista que trabaja en este pozo no puede encontrar agua en su área de trabajo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
es: Mina de Hierro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
es: minando hierro

en: No Iron
es: Sin Hierro

en: Main Iron Vein Exhausted
es: Veta Principal de Hierro Agotada

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de hierro se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones en el retorno de la inversión. Deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
es: Molino

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
es: moliendo maíz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
es: moliendo raíz negra

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
es: Cantera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
es: excavando granito

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
es: El cantero que trabaja en esta cantera no puede encontrar rocas en su zona de trabajo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
es: Aserradero

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
es: aserrando troncos

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
es: Casa de Explorador

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
es: Astillero

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
es: Forja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
es: fundiendo hierro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
es: Ahumadero

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
es: ahumando carne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
es: ahumando pescado

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
es: Granja de arañas

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
es: Herrería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
es: fabricando una pala de horno

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
es: fabricando un par de cubos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
es: fabricando tenazas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
es: fabricando una red de pesca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
es: fabricando un gancho

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
es: fabricando un arco de caza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
es: fabricando pinzas de ordeñar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
es: fabricando una sierra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
es: fabricando una guadaña

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
es: Armería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
es: forjando un tridente ligero

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
es: forjando un tridente largo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
es: forjando un tridente de acero

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
es: forjando un tridente doble

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
es: forjando un tridente doble pesado

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
es: Telar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
es: tejiendo tela de araña

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
es: confeccionando un tabardo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
es: confeccionando un tabardo dorado

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
es: Pozo

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
es: El transportista trabajando en este pozo no puede encontrar agua en su pozo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
es: Casa del Leñador

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
es: El leñador que trabaja en esta cabaña de leñador no puede encontrar árboles en su área de trabajo. Deberías considerar desarmar o destruir el edificio o construir una casa de silvicultor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
es: Taller de Hachas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
es: forjando un hacha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
es: forjando una hacha afilada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
es: forjando una hacha ancha

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
es: Panadería

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
es: horneando pan de pita

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
es: Barracones

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
es: reclutando soldado

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
es: Gran Posada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
es: preparando el tentempié

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
es: preparando la comida

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
es: Cervecería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
es: elaborando cerveza fuerte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
es: Vaquería

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
es: criando ganado

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
es: Fosa de Carbonización

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
es: Mina de Carbón

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de carbón se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Deberías considerar mejorarla, desarmarla o destruirla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
es: Mina de Carbón Profunda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
es: Mina de Carbón Muy Profunda

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de carbón se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Esta mina ya no puede ser mejorada, por lo que deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
es: Granja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
es: plantando trigo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
es: cosechando trigo

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
es: El granjero que trabaja en esta granja no ha limpiado tierra para plantar sus semillas.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
es: Astillero de ferris

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
es: Cabaña de Pescador

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
es: El pescador que trabaja desde esta cabaña de pescador no puede encontrar pescado en su zona de trabajo.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
es: Cabaña de Guardabosques

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
es: Mina de Oro

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de oro se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones en el retorno de la inversión. Deberías considerar mejorarla, desarmarla o destruirla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
es: Mina de Oro Profunda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
es: Mina de Oro Muy Profunda

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de oro se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Esta mina ya no puede ser mejorada, por lo que deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
es: Mina de Granito

en: No Granite
es: Sin Granito

en: Main Granite Vein Exhausted
es: Veta Principal de Granito Agotada

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de granito se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Esta mina ya no puede ser mejorada, por lo que deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
es: Taller de Yelmos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
es: forjando un timón

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
es: forjando una máscara

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
es: forjando un yelmo de guerra

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
es: Cabaña del Cazador

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
es: El cazador que trabaja desde esta cabaña de cazador no puede encontrar caza en su zona de trabajo. Recuerda que puedes aumentar la cantidad de caza construyendo una cabaña de guardabosques.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
es: Posada

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
es: Mina de Hierro

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de hierro se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones en el retorno de la inversión. Deberías considerar mejorarla, desarmarla o destruirla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
es: Mina de Hierro Profunda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
es: Mina de Hierro Muy Profunda

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de hierro se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Esta mina no puede ser mejorada, por lo que deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
es: Horno de Cal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
es: mezclando mortero

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
es: Cabaña de Leñador

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
es: El leñador que trabaja en esta cabaña de leñador no puede encontrar árboles en su área de trabajo. Deberías considerar desarmar o destruir el edificio, o construir una cabaña forestal.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
es: Taller del Metal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
es: fabricando una caña de pesca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
es: fabricando una lanza de caza

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
es: Micro Cervecería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
es: fabricación de cerveza

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
es: Cantera

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
es: El mampostero trabajando en esta cantera no puede encontrar rocas en su área de trabajo.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
es: Cabaña Forestal

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
es: Plantación de Caña

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
es: la plantación de caña

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
es: la cosecha de caña

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
es: El jardinero que trabaja en esta plantación de caña no ha limpiado la tierra para plantar sus semillas.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
es: Cabaña de Explorador

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
es: Astillero

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
es: Forja

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
es: Taberna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
es: Taller de Guerra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
es: la forja del hacha de bronce

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
es: la forja del hacha de batalla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
es: la forja del hacha de guerrero

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
es: Telar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
es: tejido

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
es: Pozo

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
es: El transportista trabajando en este pozo no puede encontrar agua en su pozo.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
es: Endurecedor de Madera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
es: el endurecimiento de madera

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
es: Taller de Armaduras

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
es: la forja de una armadura

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
es: forjando una cota de malla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
es: la forja de una armadura dorada

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
es: Panadería

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
es: horneando pan

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
es: Barracones

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
es: reclutando soldado

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
es: Cervecería

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
es: Fosa de Carbonización

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
es: Mina de Carbón

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de carbón se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Deberías considerar mejorarla, desarmarla o destruirla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
es: Mina de Carbón Profunda

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de carbón se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Esta mina ya no puede ser mejorada, por lo que deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
es: Granja de Asnos

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
es: criando burros

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
es: Granja

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
es: El granjero que trabaja en esta granja no ha limpiado tierra para plantar sus semillas.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
es: Astillero de ferris

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
es: Casa del Pescador

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
es: El transportista que trabaja en este pozo no puede encontrar agua en su área de trabajo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
es: Casa del Silvicultor

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
es: Mina de Oro

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de oro se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones en el retorno de la inversión. Deberías considerar mejorarla, desarmarla o destruirla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
es: Mina de Oro Profunda

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de oro se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
es: Casa de Cazador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
es: El transportista que trabaja en este pozo no puede encontrar agua en su área de trabajo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
es: Posada

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
es: Mina de Hierro

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de hierro se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones en el retorno de la inversión. Deberías considerar mejorarla, desarmarla o destruirla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
es: Mina de Hierro Profunda

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de hierro se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Esta mina ya no puede ser mejorada, por lo que deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
es: Casa del Leñador

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
es: El leñador que trabaja en esta casa de leñador no puede encontrar árboles en su área de trabajo. Deberías considerar desarmar o destruir el edificio, o construir una casa del silvicultor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
es: Cantera de Mármol

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
es: minando mármol

en: No Marble
es: Sin Mármol

en: Main Marble Vein Exhausted
es: Veta Principal de Mármol Agotada

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de mármol se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Deberías considerar mejorarla, desarmarla o destruirla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
es: Gran Cantera de Mármol

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de mármol se ha agotado. Se esperan fuertes reducciones del retorno de la inversión. Esta mina ya no puede ser mejorada, por lo que deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
es: Molino

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
es: moliendo trigo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
es: Pocilga

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
es: cría de cerdos

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
es: Cantera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
es: excavando mármol

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
es: El mampostero trabajando en esta cantera no puede encontrar rocas en su área de trabajo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
es: Aserradero

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
es: Casa de Explorador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
es: Granja de Ovejas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
es: alimentando ovinos

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
es: Astillero

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
es: Forja

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
es: Mampostería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
es: la escultura de una columna de mármol

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
es: Taberna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
es: Herrería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
es: fabricando una cesta

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
es: Viñedo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
es: plantando vid

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
es: cosechando uvas

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
es: El granjero que trabaja en esta granja no ha limpiado tierra para plantar sus semillas.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
es: Armería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
es: la forja de una lanza de madera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
es: la forja de una lanza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
es: la forja de una lanza avanzada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
es: la forja de una lanza pesada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
es: la forja de una lanza de guerra

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
es: Telar

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
es: Pozo

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
es: El transportista trabajando en este pozo no puede encontrar agua en su pozo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
es: Bodega

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
es: haciendo vino

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
es: Granja Marina

en: No Ponds
es: Sin Estanques

en: Out of Fish Ponds
es: Sin Estanque de Peces

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
es: Los pescadores trabajando en esta granja marina no pueden encontrar estanques de peces en este área de trabajo. Por favor asegurate de que hay una barreda en funcionamiento cerca y que la granja marina está siendo suministrada con las mercancías necesarias, o considera desarmar o destruir este edificio.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
es: Gran Taller de Armaduras

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
es: forjando una espada de una mano

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
es: forjando una espada de doble filo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
es: forjando un casco dorado

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
es: Taller de Armaduras Pequeño

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
es: forjando una espada corta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
es: forjando una espada larga

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
es: Panadería

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
es: Barracones

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
es: reclutando soldados

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
es: Casa del Apicultor

en: No Flowers
es: No Hay Flores

en: Out of Flowers
es: Sin Flores

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
es: El apicultor trabajando en la casa de apicultura no puede encontrar ningún campo con flores o arbustos en su área de trabajo. Deberías considerar construir otra granja o granja de bayas cerca, o desarmar o destruir este edificio.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
es: Granja de Bayas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
es: plantando arbustos

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
es: Herrería

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
es: forjando un hacha de talar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
es: forjando un pico

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
es: Cervecería

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
es: Horno de Ladrillos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
es: quemando ladrillos

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
es: Casa de Carbonero

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
es: hacer una pila de picón

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
es: recogiendo carbón

en: Out of Clay Ponds
es: Sin Estanque de Arcilla

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
es: Los carboneros trabajando en esta casa de carbonero no pueden encontrar estanques de arcilla en este área de trabajo. Por favor asegurate de que hay una barreda en funcionamiento cerca y que la casa de carbonero está siendo suministrada con las mercancías necesarias, o considera desarmar o destruir este edificio.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
es: Fosa de Carbonización

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
es: Barreda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
es: haciendo arcilla

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
es: No Hay Tierra

en: No Level Ground
es: No Hay Tierra Nivelada

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
es: El excavador trabajando en esta barreda no puede encontrar ningún terreno nivelado en su área de trabajo. Considera desarmar esta barreda y reconstruirla en otra parte.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
es: Mina de Carbón

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de carbón está agotada. Espera una produccion fuertemente reducida sobre la inversión. Deberías considerar mejorarla, desarmarla o destruirla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
es: Mina de Carbón Profunda

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de carbón está agotada. Espera una produccion fuertemente reducida sobre la inversión. Esta mina no puede mejorarse más, así que deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
es: Casa del Recolector de Frutas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
es: recogiendo bayas

en: No Bushes
es: No Hay Arbustos

en: Out of Berries
es: Sin Bayas

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
es: El recolector de fruta trabajando en la casa del recolector de frutas no puede encontrar ningún arbusto de baya en su área de trabajo. Deberías considerar construir otra granja de bayas, o desarmar o destruir este edificio.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
es: La Casa del Constructor de Diques

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
es: dique

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
es: construir un dique

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
es: Salón de Bebida

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
es: Granja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
es: plantando cebada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
es: recogiendo cebada

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
es: El granjero trabajando en esta granja no tiene tierra despejada para plantar sus semillas.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
es: Astillero de ferris

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
es: Casa del Pescador

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
es: El pescador trabjanado en esta casa del pescador no puede encontrar pescado en su área de trabajo.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
es: Casa del Silvicultor

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
es: Horno

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
es: Mina de Oro

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de oro está agotada. Espera una produccion fuertemente reducida sobre la inversión. Deberías considerar mejorarla, desarmarla o destruirla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
es: Mina de Oro Profunda

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de oro está agotada. Espera una produccion fuertemente reducida sobre la inversión. Esta mina no puede mejorarse más, así que deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
es: Panadería de Pan de Miel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
es: horneando pan de miel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
es: Casa del Cazador

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
es: El cazador trabajando fuera de esta casa del cazador no puede encontrar caza en este área de trabajo.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
es: Mina de Hierro

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de hierro está agotada. Espera una produccion fuertemente reducida sobre la inversión. Deberías considerar mejorarla, desarmarla o destruirla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
es: Mina de Hierro Profunda

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de hierro está agotada. Espera una produccion fuertemente reducida sobre la inversión. Esta mina no puede mejorarse más, así que deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
es: Fábrica de Hidromiel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
es: fermentando hidromiel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
es: Cantera

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
es: El mampostero trabajando en esta cantera no puede encontrar ninguna roca en su área de trabajo.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
es: Centro de Reciclaje

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
es: reciclando pieles

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
es: reciclando hierro

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
es: reciclando hierro y oro

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
es: Granja de Caña

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
es: El granjero de caña trabajando en esta granja de caña no tiene tierra despejada para plantar sus semillas.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
es: Granja de Renos

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
es: criando renos

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
es: produciendo pieles

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
es: Mina de Roca

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de roca está agotada. Espera una produccion fuertemente reducida sobre la inversión. Deberías considerar mejorarla, desarmarla o destruirla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
es: Mina de Roca Profunda

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
es: La veta principal de esta mina de roca está agotada. Espera una produccion fuertemente reducida sobre la inversión. Esta mina no puede mejorarse más, así que deberías considerar desarmarla o destruirla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
es: Casa del Explorador

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
es: Sala de Costura

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
es: cosiendo prendas de piel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
es: Astillero

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
es: Ahumadero

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
es: Tienda del Sastre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
es: cosiendo prendas de piel tachonadas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
es: cosiendo prendas de piel doradas

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
es: Taberna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
es: preparando sólo una ración

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
es: preparando raciones

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
es: Fábrica de Tejido

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
es: tejiendo tela

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
es: Pozo

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
es: El transportista trabajando en este pozo no puede encontrar agua en su pozo.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
es: Casa del Leñador

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
es: El leñador que trabaja en esta casa del leñador no puede encontrar ningún árbol en su área de trabajo. Deberías considerar desarmar o destruir el edificio o construir una casa del silvicultor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
es: Prado de Entrenamiento

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
es: durmiendo

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
es: mejorando evasión de guerrera de nivel 0 a nivel 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
es: mejorando evasión de guerrera de nivel 1 a nivel 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
es: mejorando evasión de guerrera de nivel 2 a nivel 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
es: mejorando vida de guerrera de nivel 0 a nivel 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
es: mejorando vida de guerrera de nivel 1 a nivel 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
es: mejorando vida de guerrera de nivel 2 a nivel 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
es: mejorando defensa de guerrera de nivel 0 a nivel 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
es: mejorando defensa de guerrera de nivel 1 a nivel 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
es: ¡No hay guerreras para entrenar!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
es: ¡No se han encontrado guerreras para este nivel de entrenamiento!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
es: Asamblea de las Guerreras

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
es: mejorando ataque de guerrera de nivel 0 a nivel 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
es: mejorando ataque de guerrera de nivel 1 a nivel 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
es: Calabozo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
es: mejorando ataque de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
es: mejorando ataque de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
es: mejorando ataque de soldado de nivel 2 a nivel 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
es: mejorando ataque de soldado de nivel 3 a nivel 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
es: ¡No hay soldados para entrenar!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
es: ¡No se han encontrado soldados para este nivel de entrenamiento!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
es: Laberinto

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
es: mejorando defensa de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
es: mejorando defensa de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
es: mejorando vida de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
es: mejorando evasión de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
es: mejorando evasión de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
es: Arena de batalla

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
es: mejorando evasión de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
es: mejorando evasión de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
es: ¡No hay soldados para entrenar!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
es: ¡No se han encontrado soldados para este nivel de entrenamiento!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
es: Campo de entrenamiento

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
es: mejorando ataque de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
es: mejorando ataque de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
es: mejorando ataque de soldado de nivel 2 a nivel 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
es: mejorando ataque de soldado de nivel 3 a nivel 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
es: mejorando ataque de soldado de nivel 4 a nivel 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
es: mejorando vida de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
es: mejorando vida de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
es: mejorando vida de soldado de nivel 2 a nivel 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
es: mejorando evasión de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
es: ¡No hay soldados para entrenar!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
es: ¡No se han encontrado soldados para este nivel de entrenamiento!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
es: Coliseo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
es: mejorando evasión de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
es: Campo de entrenamiento

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
es: mejorando ataque de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
es: mejorando ataque de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
es: mejorando ataque de soldado de nivel 2 a nivel 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
es: mejorando ataque de soldado de nivel 3 a nivel 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
es: mejorando vida de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
es: mejorando vida de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
es: mejorando vida de soldado de nivel 2 a nivel 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
es: mejorando vida de soldado de nivel 3 a nivel 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
es: Arena de Entrenamiento

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
es: mejorando ataque de soldado de nivel 3 a nivel 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
es: mejorando ataque de soldado de nivel 4 a nivel 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
es: mejorando ataque de soldado de nivel 5 a nivel 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
es: mejorando defensa de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
es: mejorando vida de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
es: ¡No hay soldados para entrenar!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
es: ¡No se han encontrado soldados para este nivel de entrenamiento!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
es: Campo de Entrenamiento

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
es: mejorando ataque de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
es: mejorando ataque de soldado de nivel 1 a nivel 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
es: mejorando ataque de soldado de nivel 2 a nivel 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
es: mejorando vida de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
es: mejorando defensa de soldado de nivel 0 a nivel 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
es: Cuartel General

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
es: Puerto

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
es: Almacén

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
es: Cuartel general

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
es: Puerto

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
es: Almacén

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
es: Cuartel general

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
es: Puerto

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
es: Almacén

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
es: Cuartel general

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
es: Sede del naufragio

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
es: Puerto

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
es: Almacén

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
es: Cuartel General

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
es: Puerto

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
es: Almacén

en: Efficiency
es: Eficiencia

en: Stockpile
es: Almacenaje

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
es: Cenizas

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
es: Campo de Cebada (cosechado)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
es: Campo de Cebada (mediano)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
es: Campo de Cebada (maduro)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
es: Campo de Cebada (pequeño)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
es: Campo de Cebada (minúsculo)

en: Blueberry Bush (medium)
es: Mata de Arándanos (mediana)

en: Blueberry Bush (ripe)
es: Mata de Arándanos (madura)

en: Blueberry Bush (small)
es: Mata de Arándanos (pequeña)

en: Blueberry Bush (tiny)
es: Mata de Arándanos (minúscula)

en: Black Currant (medium)
es: Grosella Negra (mediana)

en: Black Currant (ripe)
es: Grosella Negra (madura)

en: Black Currant (small)
es: Grosella Negra (pequeña)

en: Black Currant (tiny)
es: Grosella Negra (minúscula)

en: Red Currant (medium)
es: Grosella Roja (mediana)

en: Red Currant (ripe)
es: Grosella Roja (madura)

en: Red Currant (small)
es: Grosella Roja (pequeña)

en: Red Currant (tiny)
es: Grosella Roja (minúscula)

en: Desert Hackberry (medium)
es: Tala (mediana)

en: Desert Hackberry (ripe)
es: Tala (madura)

en: Desert Hackberry (small)
es: Tala (pequeña)

en: Desert Hackberry (tiny)
es: Tala (minúscula)

en: Juniper (medium)
es: Enebro (mediano)

en: Juniper (ripe)
es: Enebro (maduro)

en: Juniper (small)
es: Enebro (pequeño)

en: Juniper (tiny)
es: Enebro (minúsculo)

en: Raspberry Bush (medium)
es: Arbusto de Frambuesas (mediano)

en: Raspberry Bush (ripe)
es: Arbusto de Frambuesas (maduro)

en: Raspberry Bush (small)
es: Arbusto de Frambuesas (pequeño)

en: Raspberry Bush (tiny)
es: Arbusto de Frambuesas (minúsculo)

en: Sea Buckthorn (medium)
es: Espino Amarillo (mediano)

en: Sea Buckthorn (ripe)
es: Espino Amarillo (maduro)

en: Sea Buckthorn (small)
es: Espino Amarillo (pequeño)

en: Sea Buckthorn (tiny)
es: Espino Amarillo (minúsculo)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
es: Árbol de los pastores maloliente (mediano)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
es: Árbol de los pastores maloliente (maduro)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
es: Árbol de los pastores maloliente (pequeño)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
es: Árbol de los pastores maloliente (minúsculo)

en: Strawberries (medium)
es: Fresas (medianas)

en: Strawberries (ripe)
es: Fresas (maduras)

en: Strawberries (small)
es: Fresas (pequeñas)

en: Strawberries (tiny)
es: Fresas (minúsculas)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
es: Campo de raíz negra (cosechado)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
es: Campo de raíz negra (mediano)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
es: Campo de raíz negra (minúsculo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
es: Campo de raíz negra (pequeño)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
es: Campo de raíz negra (minúsculo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
es: Campo de Mandioca (cosechado)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
es: Campo de Mandioca (mediano)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
es: Campo de Mandioca (maduro)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
es: Campo de Mandioca (pequeño)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
es: Campo de Mandioca (minúsculo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
es: Maizal (cosechado)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
es: Maizal (mediano)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
es: Maizal (minúsculo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
es: Maizal (pequeño)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
es: Maizal (minúsculo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
es: Edificio Destruido

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dike
es: Dique

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
es: Vid (mediana)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
es: Vid (madura)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
es: Vid (pequeña)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
es: Vid (minúsculo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
es: Pila de Picón Ardiente

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
es: Estanque Con Picón

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
es: Pozo Seco

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
es: Estanque Con Generación de Peces

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
es: Estanque Con Peces

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
es: Campo de Junco (mediano)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
es: Campo de Junco (maduro)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
es: Campo de Junco (pequeño)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
es: Campo de Junco (minúsculo)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
es: Un Poco de Oro

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
es: Un Montón de Oro

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
es: Sin Recursos

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Quartz
es: Un Poco de Cuarzo

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Quartz
es: Mucho Cuarzo

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
es: Un Poco de Carbón

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
es: Un Montón de Carbon

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
es: Un Poco de Hierro

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
es: Un Montón de Hierro

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
es: Un Poco de Cristales

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
es: Un Montón de Cristales

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
es: Agua

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
es: Un Poco de Granito

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
es: Un Montón de Granito

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
es: Un Poco de Mármol

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
es: Un Montón de Mármol

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
es: Barco en Construcción

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
es: Balsa (Madura)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
es: Balsa (Vieja)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree
es: Balsa

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
es: Balsa (Joven)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
es: Balsa (Brote)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
es: Árbol de cacao (Maduro)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
es: Árbol de cacao (Viejo)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
es: Árbol de cacao (Joven)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
es: Árbol de cacao (Brote)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
es: Árbol muerto

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
es: Árbol de madera de hierro (Maduro)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
es: Árbol de madera de hierro (Viejo)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
es: Árbol de madera de hierro

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
es: Árbol de madera de hierro (Joven)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
es: Árbol de madera de hierro (Brote)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
es: Árbol de caucho (Maduro)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
es: Árbol de caucho (Viejo)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree
es: Árbol de caucho

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
es: Árbol de caucho (Joven)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
es: Árbol de caucho (Brote)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
es: Campo de Trigo (cosechado)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
es: Campo de Trigo (mediano)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
es: Campo de Trigo (maduro)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
es: Campo de Trigo (pequeño)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
es: Campo de Trigo (minúsculo)

en: The Widelands Development Team
es: El Equipo de Desarrollo de Widelands

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
es: Amazonas

en: The people of the amazonian jungle.
es: Los pueblos de la selva amazónica.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
es: Descubrimiento

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
es: Empieza el partido con tres barcos en el océan y solo un poquito de mercancías

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
es: Pueblo Fortificado

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
es: Iniciar el juego con una instalación militar fortificada

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
es: Cuartel General

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
es: Inicia el juego con tu cuartel general únicamente

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
es: Mundo Nuevo

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
es: Empieza el partido con siete barcos agobiados de mercancías en el océan

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
es: Aldea Pobra

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
es: Empieza el partido con solo un almacén y el mínimo pelado para montar una economía. Aviso: la IA no puede empezar afortunada de esta condición.

en: Be careful
es: Ten cuidado

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
es: Tienes solamente la cantidad de mercancías exacta para cada herramienta que necesitas para empezar tu economía. Asegura que no herramienta innecesaria sea generado.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
es: Puesto Bregado

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
es: Empieza el partido con solo tu cuartel general y un poquito de mercancías para montar una economía. Aviso: la IA no puede empezar afortunada de esta condición.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
es: Puesto Comercial

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
es: Si este jugador se queda sin mercancías importantes, estas serán reemplazadas de forma gratuita

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
es: Pueblo

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
es: Inicia el juego con un pueblo pacífico

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
es: Atlantes

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
es: Esta tribu es conocida desde los cuentos más antiguos. Los hijos e hijas de la Atlántida.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
es: Tienes solo un hierro para cada herramienta que necesitas para empezar tu economía. Asegura que no herramienta innecesaria sea generado.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
es: Bárbaros

en: The mighty tribes of the east-lands.
es: ¡Las proderosas tribus de las tierras orientales!

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
es: Imperio

en: This is the culture of the Roman Empire.
es: Esta es la cultura del Imperio Romano.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
es: Frisones

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
es: Los pobladores de la dura costa del Mar del Norte.

en: Tribal Encyclopedia
es: Enciclopedia Tribal

en: Introduction
es: Introducción

en: Controls
es: Controles

en: Tips
es: Consejos

en: Wares
es: Mercancías

en: Workers
es: Trabajadores

en: Buildings
es: Construcciones

en: Tribes Immovables
es: Inamovibles de tribus

en: World Immovables
es: Inamovibles de mundo

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
es: Barco

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after the lake in the Andes
en: Lake Titicaca
es: Lago Titicaca

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
es: Barco

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Abaco
es: Ábaco

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
es: Ágata

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Alexandrite
es: Alejandrita

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
es: Ámbar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
es: Amatista

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
es: Aquamarina

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
es: Fortaleza Atlante

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Beryl
es: Berilo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Blanquilla
es: La Blanquilla

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
es: Casiterita

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
es: Cat's Eye

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
es: Citrina

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
es: Esmeralda

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Grenada
es: Granada

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Guadeloupe
es: Guadalupe

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
es: Rey Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
es: Rey Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Kitts
es: San Cristóbal

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
es: Malaquita

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Martinique
es: Martinica

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
es: Piedra de la luna

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
es: Cuarzo Místico

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Nassau
es: Nasáu

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Nevis
es: Nieves

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Obsidian
es: Obsidiana

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Onyx
es: Ónix

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Orchila
es: La Orchila

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
es: Perla

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
es: Zafiro

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
es: Esfalerita

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Spinel
es: Espinela

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
es: Ojo de Tigre

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
es: Topacio

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
es: Turmalina

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
es: Barco

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Baldr
es: Balder

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
es: Oso

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bison
es: Bisonte

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Eagle
es: Aguila

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Hrothgar
es: Hrodgar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
es: Lince

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Mani
es: Máni

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Odin
es: Odín

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
es: Zorro rojo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Ullr
es: Ull

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
es: Jabalí

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Valkyrie
es: Valquiria

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wisent
es: Sabio

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wolverine
es: Glotón

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
es: Barco

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
es: Mar Adriático

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Alexandria
es: Alejandría

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
es: Mar de azurea

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
es: Mar Báltico

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Bellona
es: Belona

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Caligula
es: Calígula

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Camilla
es: Camila

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Cicero
es: Cicerón

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Claudius
es: Claudio

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Diana
es: Dian

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Domitianus
es: Domiciano

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Faustulus
es: Fáustulo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Gallus
es: Galo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Gladiator
es: Gladiador

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Ianus
es: Jano

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Iuno
es: Juno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
es: Júpiter

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
es: Mármol

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Mars
es: Marte

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
es: Neptuno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Nero
es: Nerón

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Octavianus
es: Octaviano

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Otho
es: Otón

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Pluto
es: Plutón

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Quirinus
es: Quirino

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Remus
es: Remo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Romulus
es: Rómulo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman deity
en: Saturn
es: Saturno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Thyrrenia
es: Tirreno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Tiberius
es: Tiberio

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Titus
es: Tito

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Traianus
es: Trajano

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vespasianus
es: Vespasiano

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vitellius
es: Vitelio

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
es: Barco

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Hooge
es: ooge

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
es: Armadura

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
es: Cota de malla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
es: Armadura Dorada

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
es: Casco

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
es: Armadura de Madera Ligera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
es: Hacha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
es: Hacha de Batalla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
es: Hacha Ancha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
es: Hacha de Bronce

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
es: Hacha Afilada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
es: Hacha de Guerrero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Balsa
es: Madera de balsa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
es: Cebada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
es: Cesta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
es: Cerveza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
es: Cerveza Fuerte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
es: Raíz negra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
es: Harina de raíz negra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
es: Viga

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
es: Botas de héroes

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
es: Botas resistentes

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
es: Botas prestas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
es: Pan

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
es: Pan

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
es: Pan de Pita

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
es: Pan

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
es: Pan

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
es: Rodillo para Pan

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
es: Ladrillo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
es: Cubos

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
es: Raíz de Mandioca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
es: Cincel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
es: Arcilla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
es: Tela

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
es: Carbón

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
es: Almendras de Cacao

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
es: Maíz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
es: Harina de Maíz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
es: Diamante

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
es: Hacha de talar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
es: Tenazas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Firestones
es: Piedras de fuego

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
es: Pescado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
es: Red de pesca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
es: Caña de pescar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
es: Harina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
es: Fruta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
es: Piel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
es: Prenda de Pieles

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
es: Prenda de Pieles Dorado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
es: Vieja Prenda de Pieles

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
es: Prenda de piel con tachas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
es: Oro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
es: Polvo de oro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
es: Mineral de oro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
es: Hilo de Oro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
es: Granito

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
es: Uva

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
es: Mortero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
es: Martillo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
es: Casco

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
es: Casco Dorado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
es: Máscara

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
es: Yelmo de guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
es: Casco de madera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
es: Miel

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
es: Pan de miel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
es: Gancho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
es: Arco de caza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
es: Lanza de caza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
es: Hierro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
es: Mineral de hierro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
es: Madera de hierro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
es: Utensilios de cocina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
es: Tronco

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
es: Mármol

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
es: Columna de marmol

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
es: Aguamiel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
es: Comida

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
es: Carne

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
es: Pinzas de ordeñar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
es: Agujas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
es: Pico

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
es: Tablas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
es: Protector Almohadillado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
es: Cuarzo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
es: Ración

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
es: Caña

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
es: Cuerda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
es: Goma

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
es: Sierra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
es: Chatarra de hierro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
es: Chatarra de metales mezclados

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
es: Guadaña

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
es: Escudo avanzado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
es: Escudo de acero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
es: Pala

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
es: Pescado ahumado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
es: Carne ahumada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
es: Bocadillo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
es: Lanza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
es: Lanza Avanzada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
es: Lanza Endurecida

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
es: Lanza Pesada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
es: Lanza con Punta de Piedra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
es: Lanza de Guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
es: Lanza de Madera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
es: Seda de Araña

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
es: Tela de araña

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
es: Cuenco de Piedra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
es: Sable

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
es: Espada de doble filo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
es: Espada Larga

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
es: Espada Corta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
es: Tabardo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
es: Tabardo dorado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
es: Tridente doble

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
es: Tridente doble pesado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
es: Tridente ligero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
es: Tridente largo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
es: Tridente de acero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
es: Túnica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
es: Chaleco Almohadillado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
es: Abrigo de Guerreras

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
es: Agua

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
es: Trigo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
es: Vino

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
es: Lana

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
es: Constructora

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
es: Transportista

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
es: Granjera de Mandioca

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
es: Carbonera

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
es: Granjera de Cacao

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
es: Cocinera

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
es: Costurera

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
es: Ferri

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
es: Geóloga

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
es: Buscadora de Oro

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
es: Fundidora de Oro

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
es: Cazadora-Recolectora

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
es: Maestra de Jungla

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
es: Conservacionista de Jungla

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
es: Cortalianas

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
es: Exploradora

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
es: Constructora naval

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
es: Guerrera

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
es: Tallista

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
es: Picapedrera

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
es: Criadora de Tapires

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
es: Entrenadora

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
es: Guarda de Naturaleza

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
es: Leñadora

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
es: Maestra Leñadora

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
es: Fabricante de armaduras

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
es: Panadero

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
es: Granjero de raíz negra

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
es: Constructor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
es: Transportista

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
es: Carbonero

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
es: Granjero

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
es: Ferri

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
es: Piscicultor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
es: Pescador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
es: Silvicutor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
es: Geólogo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
es: Caballo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
es: Criador de caballos

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
es: Cazador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
es: Molinero

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
es: Minero

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
es: Reclutar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
es: Aserrador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
es: Explorador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
es: Constructor naval

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
es: Fundidor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
es: Ahumador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
es: Soldado

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
es: Criador de arañas

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
es: Cantero

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
es: Herrería

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
es: Entrenador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
es: Armería

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
es: Tejedor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
es: Leñador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
es: Panadero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
es: Herrero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
es: Maestro Herrero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
es: Cervecero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
es: Maestro Cervecero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
es: Constructor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
es: Transportista

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
es: Criador de Ganado

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
es: Carbonero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
es: Granjero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
es: Ferri

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
es: Pescador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
es: Guardabosque

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
es: Jardinero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
es: Geólogo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
es: Fabricante de Yelmos

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
es: Cazador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
es: Posadero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
es: Calero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
es: Leñador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
es: Minero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
es: Jefe de mina

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
es: Maestro Minero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
es: Buey

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
es: Agente Forestal

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
es: Reclutar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
es: Explorador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
es: Constructor naval

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
es: Fundidor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
es: Soldado

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
es: Cantero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
es: Entrenador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
es: Tejedor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
es: Fabricante de armaduras

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
es: Panadero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
es: Cervecero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
es: Constructor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
es: Carpintero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
es: Transportista

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
es: Carbonero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
es: Burro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
es: Criador de burros

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
es: Granjero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
es: Ferri

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
es: Pescador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
es: Silvicultor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
es: Geólogo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
es: Cazador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
es: Posadero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
es: Leñador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
es: Molinero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
es: Minero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
es: Maestro Minero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
es: Porquero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
es: Reclutar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
es: Explorador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
es: Pastor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
es: Constructor naval

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
es: Fundidor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
es: Soldado

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
es: Cantero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
es: Herrería

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
es: Entrenador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
es: Vendimiador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
es: Viticultor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
es: Armería

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
es: Tejedor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
es: Panadero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
es: Maestro Panadero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
es: Apicultor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
es: Cultivador de Bayas

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
es: Herrero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
es: Maestro Herrero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
es: Cervecero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
es: Maestro Cervecero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
es: Ladrillero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
es: Constructor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
es: Transportista

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
es: Carbonero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
es: Excavador de arcilla

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
es: Constructor de diques

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
es: Granjero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
es: Ferri

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
es: Pescador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
es: Silvicultor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
es: Recolector de Fruta

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
es: Geólogo

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
es: Cazador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
es: Tabernera

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
es: Minero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
es: Maestro Minero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
es: Granjero de Junco

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
es: Reno

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
es: Criador de renos

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
es: Explorador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
es: Costurera

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
es: Maestra Costurera

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
es: Constructor naval

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
es: Fundidor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
es: Ahumador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
es: Soldado

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
es: Mampostero

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
es: Entrenador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
es: Leñador
