Widelands - en to pt translation catalogue (772 entries)

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
pt: Mercado

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
pt: Castelo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
pt: Posto da guarda

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
pt: Casa da guarda

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pt: Torre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
pt: Torre alta

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
pt: Torreão

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
pt: Barreira

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
pt: Cidadela

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
pt: Fortaleza

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
pt: Sentinela

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pt: Torre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
pt: Barreira

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
pt: Blocausse

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
pt: Castelo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
pt: Fortaleza

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
pt: Posto avançado

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
pt: Sentinela

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pt: Torre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
pt: Fortaleza

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
pt: Posto Avançado

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
pt: Sentinela

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pt: Torre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
pt: Torre de Madeira

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
pt: Torre de Madeira Alta

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
pt: Construção

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
pt: Desmanchando edifício

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
pt: trabalhar

en: No Fields
pt: Sem campos

en: Out of Fields
pt: Não tem campos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
pt: cozer pão

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
pt: preparar ração

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
pt: fundir ouro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
pt: minar ouro

en: No Gold
pt: Sem ouro

en: Main Gold Vein Exhausted
pt: Veio de ouro principal esgotado

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
pt: plantar árvores

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
pt: Sem árvores

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
pt: escutar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
pt: construir navio

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
pt: fazer pá

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
pt: forjar machado de abate

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
pt: fazer picareta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
pt: fazer utensílios de cozinha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
pt: fazer martelo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
pt: fazer agulhas

en: No Rocks
pt: Sem rochedos

en: Out of Rocks
pt: Não tem rochedos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
pt: minar granito

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
pt: minar quartzo

en: No Water
pt: Sem água

en: Out of Water
pt: Não tem água

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
pt: criar peixes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
pt: cortar árvores

en: Out of Trees
pt: Não tem árvores

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
pt: Ferreiro de armas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
pt: forjar escudo de aço

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
pt: forjar escudo de guerra

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pt: Padaria

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
pt: cozendo pão

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
pt: Quartel

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
pt: a recrutar soldados

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
pt: Quinta das raízes negras

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
pt: plantar raiz negra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
pt: colher raiz negra

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
pt: O agricultor das raízes negras a trabalhar nesta quinta não tem solo desmatado para plantar as suas sementes.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pt: Forno de carvão

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
pt: produzir carvão

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
pt: Mina de carvão

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
pt: minar de carvão

en: No Coal
pt: Sem carvão

en: Main Coal Vein Exhausted
pt: Veio de carvão principal esgotado

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de carvão está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a desmontar ou destruir.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
pt: Mina de cristal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
pt: minar diamantes

en: Main Crystal Vein Exhausted
pt: Veio de cristal principal esgotado

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de cristal está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a desmontar ou destruir.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
pt: Quinta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
pt: plantar milho

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
pt: colher milho

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
pt: O agricultor a trabalhar nesta quinta não tem solo desmatado para plantar as suas sementes.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
pt: Casa do piscicultor

en: No Fish
pt: Sem peixes

en: Out of Fish
pt: Não tem peixes

en: The fishing grounds are full
pt: A zona de pesca está cheia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
pt: Casa do pescador

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
pt: pescar

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
pt: O pescador nesta casa do pescador não encontrou peixes na sua área de trabalho. Lembra que podes aumentar o número de peixes através construção de uma casa do piscicultor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
pt: Casa do silvicultor

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
pt: Ourives

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
pt: tecer ouro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
pt: Mina de ouro

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ouro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a desmontar ou destruir.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
pt: Criação de cavalos

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
pt: criando cavalos

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
pt: Casa do caçador

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
pt: caçar

en: No Game
pt: Sem caça

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
pt: Não tem caça

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
pt: O caçador nesta casa do caçador não encontrou caça na sua área de trabalho.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
pt: Mina de ferro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
pt: minar ferro

en: No Iron
pt: Sem ferro

en: Main Iron Vein Exhausted
pt: Veio de ferro principal esgotado

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ferro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a desmontar ou destruir.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
pt: Moinho

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
pt: moer milho

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
pt: moer raiz negra

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
pt: Pedreira

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
pt: extrair de granito

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
pt: O canteiro nesta pedreira não encontrou rochedos na sua área de trabalho.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
pt: Serração

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
pt: serrar madeira

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
pt: Casa do batedor

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pt: Estaleiro naval

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
pt: Fundição

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
pt: fundir ferro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
pt: Fumeiro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
pt: fumar carne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
pt: fumar peixes

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
pt: Criação de aranhas

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
pt: Loja do ferramenteiro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
pt: fazer pá de forno

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
pt: fazer baldes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
pt: fazer tenazes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
pt: fazer rede de pesca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
pt: fazer gancho

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
pt: fazer arco de caça

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
pt: fazer pinças de ordenha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
pt: fazer serra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
pt: fazer foice

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
pt: Loja do armeiro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
pt: forjar tridente leve

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
pt: forjar tridente longo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
pt: forjar tridente de aço

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
pt: forjar tridente duplo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
pt: forjar tridente de guerra

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
pt: Tecelagem

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
pt: tecer teia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
pt: costurar túnica

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
pt: costurar túnica dourada

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
pt: Poço

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
pt: O carregador neste poço não encontrou água nele.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
pt: Casa do madeireiro

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
pt: O madeireiro nesta casa do madeireiro não encontrou árvores na sua área de trabalho. Considera desmontar ou destruir o edifício ou construir uma casa do silvicultor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
pt: Loja de machados

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
pt: forjar machado

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
pt: forjar machado afiado

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
pt: forjar machado largo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pt: Padaria

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
pt: cozendo pão pita

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
pt: Quartel

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
pt: a recrutar soldados

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
pt: Estalagem

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
pt: preparar lanche

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
pt: preparar refeição

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
pt: Cervejeira

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
pt: fermentar cerveja forte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
pt: Criação de bois

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
pt: criar boi

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pt: Forno de carvão

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
pt: Mina de carvão

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de carvão está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a melhorar, desmontar ou destruir.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
pt: Mina de carvão funda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
pt: Mina de carvão profunda

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de carvão está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
pt: Quinta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
pt: plantar trigo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
pt: colher trigo

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
pt: O agricultor a trabalhar nesta quinta não tem solo desmatado para plantar as suas sementes.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
pt: Cabana do pescador

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
pt: O pescador nesta cabana do pescador não encontrou peixes na sua área de trabalho.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
pt: Coutada

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
pt: Mina de ouro

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ouro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a melhorar, desmontar ou destruir.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
pt: Mina de ouro funda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
pt: Mina de ouro profunda

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ouro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
pt: Mina de granito

en: No Granite
pt: Sem granito

en: Main Granite Vein Exhausted
pt: Veio de granito principal esgotado

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de granito está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
pt: Loja de elmos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
pt: forjar elmo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
pt: forjar máscara

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
pt: forjar elmo de guerra

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
pt: Cabana do caçador

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
pt: O caçador nesta cabana do caçador não encontrou caça na sua área de trabalho. Lembra que podes construir uma coutada para soltar mais caça.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
pt: Hospedaria

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
pt: Mina de ferro

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ferro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a melhorar, desmontar ou destruir.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
pt: Mina de ferro funda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
pt: Mina de ferro profunda

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ferro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
pt: Forno da cal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
pt: misturar argamassa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
pt: Cabana do lenhador

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
pt: O lenhador nesta cabana do lenhador não encontrou árvores na sua área de trabalho. Considera desmontar ou destruir o edifício ou construir uma cabana do guarda-florestal.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
pt: Loja do ferreiro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
pt: fazer cana de pesca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
pt: fazer lança de caça

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
pt: Cervejeira artesanal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
pt: fermentar cerveja

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
pt: Pedreira

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
pt: O pedreiro nesta pedreira não encontrou rochedos na sua área de trabalho.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
pt: Cabana do guarda-florestal

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
pt: Quinta do colmo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
pt: plantar junco

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
pt: colher junco

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
pt: O horticultor a trabalhar nesta quinta de colmo não tem solo desmatado para plantar as suas sementes.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
pt: Cabana do batedor

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pt: Estaleiro naval

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
pt: Fundição

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
pt: Taberna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
pt: Fábrica de guerra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
pt: forjar machado de bronze

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
pt: forjar machado de batalha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
pt: forjar machado de guerreiro

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
pt: Tecelagem

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
pt: tecer

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
pt: Poço

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
pt: O carregador neste poço não encontrou água nele.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
pt: Endurecedor de madeira

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
pt: endurecer de madeira

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
pt: Ferreiro de armas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
pt: forjar armadura

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
pt: forjar cota de malha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
pt: forjar armadura dourada

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pt: Padaria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
pt: cozendo pão

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
pt: Quartel

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
pt: a recrutar soldados

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
pt: Cervejeira

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pt: Forno de carvão

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
pt: Mina de carvão

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de carvão está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a melhorar, desmontar ou destruir.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
pt: Mina de carvão funda

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de carvão está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
pt: Criação de burros

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
pt: criar burro

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
pt: Quinta

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
pt: O agricultor nesta quinta não tem terra aberta para meter sementes.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
pt: Casa do pescador

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
pt: O pescador nesta casa do pescador não encontrou peixes na sua área de trabalho.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
pt: Casa do silvicultor

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
pt: Mina de ouro

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ouro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a melhorar, desmontar ou destruir.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
pt: Mina de ouro funda

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de mina de ouro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
pt: Casa do caçador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
pt: O caçador nesta casa do caçador não encontrou caça na sua área de trabalho.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
pt: Hospedaria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
pt: Mina de ferro

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ferro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a melhorar, desmontar ou destruir.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
pt: Mina de ferro funda

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ferro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
pt: Casa do lenhador

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
pt: O lenhador nesta casa do lenhador não encontrou árvores na sua área de trabalho. Considera desmontar ou destruir o edifício ou construir uma casa do silvicultor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
pt: Mina de mármore

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
pt: minar mármore

en: No Marble
pt: Sem mármore

en: Main Marble Vein Exhausted
pt: Veio de mármore principal esgotado

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de mármore está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a melhorar, desmontar ou destruir.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
pt: Mina de mármore funda

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de mármore está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
pt: Moinho

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
pt: moer trigo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
pt: Pocilga

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
pt: criar porcos

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
pt: Pedreira

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
pt: extrair de mármore

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
pt: O pedreiro nesta pedreira não encontrou rochedos na sua área de trabalho.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
pt: Serração

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
pt: Casa do batedor

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
pt: Ovinocultura

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
pt: criar ovelhas

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pt: Estaleiro naval

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
pt: Fundição

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
pt: Casa do pedreiro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
pt: esculpir coluna de mármore

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
pt: Taberna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
pt: Loja do ferramenteiro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
pt: fazer cesto

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
pt: Vinha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
pt: a plantar videiras

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
pt: colher uvas

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
pt: O viticultor a trabalhar nesta vinha não tem solo desmatado para plantar as suas videiras.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
pt: Loja do armeiro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
pt: forjar lança de madeira

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
pt: forjar lança

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
pt: forjar lança avançada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
pt: forjar lança pesada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
pt: forjar lança de guerra

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
pt: Tecelagem

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
pt: Poço

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
pt: O carregador neste poço não encontrou água nele.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
pt: Adega

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
pt: fazer vinho

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
pt: Piscicultura

en: No Ponds
pt: Sem Lagos

en: Out of Fish Ponds
pt: Não tem lagos com peixe

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
pt: O pescador que trabalha nesta piscicultura não acha nenhum lago com peixe na sua zona de trabalho.  Assugura-te que há um poço de argila funcional e que a piscicultura recebe todas as mercadorias necessárias, ou desmonta este edifício.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
pt:  
    
    Grande Ferreiro de Armas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
pt: forjar um sabre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
pt: forjar uma espada de 2 gumes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
pt: forjar um elmo dourado

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
pt: Pequeno Ferreiro de Armas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
pt: forjar uma espada curta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
pt: forjar uma espada longa

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pt: Padaria

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
pt: Quartel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
pt: a recrutar soldado

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
pt: Casa do Apicultor

en: No Flowers
pt: Sem Flores

en: Out of Flowers
pt: Não tem Flores

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
pt: Plantação de Cerejeiras

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
pt: a plantar arbustos

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
pt: Ferreira

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
pt: forjar um machado de abate

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
pt: forjar uma picareta

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
pt: Cervejaria

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
pt: Fábrica de Tijolos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
pt: cozer tijolos

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pt: Forno de Carvão

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
pt: Poço de Argila

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
pt: preparar argila

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
pt: Sem Barro

en: No Level Ground
pt: Sem Terra de Barro

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
pt: O escavador de argila a trabalhar neste poço de argila não consegue encontrar nenhum nível no solo nesta área de trabalho. Reconsidera desmantelar este poço de argila e constrói-o num outro local.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
pt: Mina de Carvão

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de carvão está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a melhorar, desmontar ou destruir.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
pt: Mina de Carvão Profunda

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de carvão está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
pt: Casa do Coletor de Frutas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
pt: colher cerejas

en: No Bushes
pt: Sem Arbustos

en: Out of Berries
pt: Não tem Cerejas

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
pt: O agricultor nesta casa não encontrou cerejas na sua área de trabalho. Considera desmontar ou destruir o edifício ou construir uma plantação de cerejeiras.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
pt: Sala de Consumo

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
pt: Quinta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
pt: a plantar cevada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
pt: colher cevada

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
pt: O agricultor a trabalhar nesta quinta não tem solo desmatado para plantar as suas sementes.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
pt: Casa de Pescador

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
pt: O pescador a trabalhar fora desta casa do pescador não encontrou peixes na sua área de trabalho.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
pt: Casa do Silvicultor

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
pt: Fundição

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
pt: Mina de Ouro

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ouro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a melhorar, desmontar ou destruir.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
pt: Mina de Ouro Profunda

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de mina de ouro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
pt: Confeitaria

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
pt: cozer pão de mel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
pt: Casa do Caçador

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
pt: O caçador nesta casa do caçador não encontrou caça na sua área de trabalho.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
pt: Mina de Ferro

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ferro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a melhorar, desmontar ou destruir.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
pt: Mina de Ferro Profunda

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina de ferro está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
pt: Fábrica de Hidromel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
pt: a fermentar hidromel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
pt: Pedreira

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
pt: O pedreiro nesta pedreira não encontrou rochedos na sua área de trabalho.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
pt: Centro de Reciclagem

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
pt: reciclar peles

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
pt: reciclar ferro

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
pt: reciclar ferro e ouro

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
pt: Caniça

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
pt: O caniçeiro a trabalhar nesta caniçaria não tem solo limpo para plantar as suas sementes.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
pt: Criação de Renas

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
pt: criar rena

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
pt: produzir peles

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
pt: Mina de Pedras

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Considera a melhorar, desmontar ou destruir.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
pt: Mina de Pedras Profunda

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pt: O veio principal desta mina está esgotado. Espere que recebas rendimento muito diminuído. Não se pode melhorar esta mina outra vez, assim considera a desmontar ou destruir.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
pt: Cabana do Explorador

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
pt: Sala de Costura

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
pt: costurar roupas de pele

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pt: Estaleiro Naval

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
pt: Fumeiro

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
pt: Loja do Alfaiate

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
pt: costurar roupas de pele cravejadas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
pt: costurar roupas de pele douradas

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
pt: Taverna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
pt: preparar só uma ração

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
pt: preparar rações

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
pt: Tecelagem

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
pt: tecer pano

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
pt: Poço

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
pt: O carregador neste poço não encontrou água nele.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
pt: Casa do Madeireiro

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
pt: O madeireiro nesta casa do madeireiro não encontrou árvores na sua área de trabalho. Considera desmontar ou destruir o edifício ou construir uma casa do silvicultor.

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
pt: a dormir

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
pt: Masmorra

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 2 para o nível 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 3 para o nível 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
pt: Labirinto

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar a defesa do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar a defesa do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar a saúde do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar a evasão do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar a evasão do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
pt: Arena de combate

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar a evasão do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar a evasão do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
pt: Campo de treinos

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 2 para o nível 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 3 para o nível 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 4 para o nível 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar a saúde do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar a saúde do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
pt: aperfeiçoar a saúde do soldado do nível 2 para o nível 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar a evasão do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
pt: Coliseu

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar a evasão do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
pt: Campo de treinos

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 2 para o nível 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 3 para o nível 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar a saúde do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar a saúde do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
pt: aperfeiçoar a saúde do soldado do nível 2 para o nível 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
pt: aperfeiçoar a saúde do soldado do nível 3 para o nível 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
pt: Arena de Treinos

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 3 para o nível 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 4 para o nível 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 5 para o nível 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar a defesa do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar a saúde do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
pt: Campo de Treinos

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 1 para o nível 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
pt: aperfeiçoar o ataque do soldado do nível 2 para o nível 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar a saúde do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
pt: aperfeiçoar a defesa do soldado do nível 0 para o nível 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pt: Quartel-general

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
pt: Porto

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pt: Armazém

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pt: Quartel-general

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
pt: Porto

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pt: Armazém

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pt: Quartel-general

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
pt: Quartel-general naufrágio

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
pt: Porto

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pt: Armazém

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pt: Quartel-general

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
pt: Porto

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pt: Armazém

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
pt: Cinzas

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
pt: Campo de cevada (ceifado)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
pt: Campo de cevada (médio)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
pt: Campo de cevada (maduro)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
pt: Campo de cevada (pequeno)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
pt: Campo de cevada (minúsculo)

en: Blueberry Bush (medium)
pt: Arbusto de Mirtilo (médio)

en: Blueberry Bush (ripe)
pt: Arbusto de Mirtilo (maduro)

en: Blueberry Bush (small)
pt: Arbusto de Mirtilo (pequeno)

en: Blueberry Bush (tiny)
pt: Arbusto de Mirtilo (minúsculo)

en: Black Currant (medium)
pt: Groselha Negra (média)

en: Black Currant (ripe)
pt: Groselha Negra (madura)

en: Black Currant (small)
pt: Groselha Negra (pequena)

en: Black Currant (tiny)
pt: Groselha Negra (minúscula)

en: Red Currant (medium)
pt: Groselha Vermelha (média)

en: Red Currant (ripe)
pt: Groselha Vermelha (madura)

en: Red Currant (small)
pt: Groselha Vermelha (pequena)

en: Red Currant (tiny)
pt: Groselha Vermelha (minúscula)

en: Desert Hackberry (medium)
pt: Alfarrobeiras do Deserto (médias)

en: Desert Hackberry (ripe)
pt: Alfarrobeiras do Deserto (maduras)

en: Desert Hackberry (small)
pt: Alfarrobeiras do Deserto (pequenas)

en: Desert Hackberry (tiny)
pt: Alfarrobeiras do Deserto (minúsculas)

en: Juniper (medium)
pt: Zimbro (médio)

en: Juniper (ripe)
pt: Zimbro (maduro)

en: Juniper (small)
pt: Zimbro (pequeno)

en: Juniper (tiny)
pt: Zimbro (minúsculo)

en: Raspberry Bush (medium)
pt: Arbusto de Framboesa (médio)

en: Raspberry Bush (ripe)
pt: Arbusto de Framboesa (maduro)

en: Raspberry Bush (small)
pt: Arbusto de Framboesa (pequeno)

en: Raspberry Bush (tiny)
pt: Arbusto de Framboesa (minúsculo)

en: Sea Buckthorn (medium)
pt: Espinheiro Marítimo (médio)

en: Sea Buckthorn (ripe)
pt: Espinheiro Marítimo (maduro)

en: Sea Buckthorn (small)
pt: Espinheiro Marítimo (pequeno)

en: Sea Buckthorn (tiny)
pt: Espinheiro Marítimo (minúsculo)

en: Strawberries (medium)
pt: Morangos (médio)

en: Strawberries (ripe)
pt: Morangos (maduro)

en: Strawberries (small)
pt: Morangos (pequeno)

en: Strawberries (tiny)
pt: Morangos (pequenino)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
pt: Campo de raiz negra colhido

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
pt: Campo de raiz negra médio

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
pt: Campo de raiz negra madura

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
pt: Campo de raiz negra pequeno

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
pt: Campo de raiz negra minúsculo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
pt: Milheiral colhido

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
pt: Milheiral médio

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
pt: Milheiral maduro

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
pt: Milheiral pequeno

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
pt: Milheiral minúsculo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
pt: Edifício destruído

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
pt: Videira média

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
pt: Videira madura

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
pt: Videira pequena

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
pt: Videira minúscula

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
pt: Lagoa Seca

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
pt: Lagoa onde o peixe surge

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
pt: Lagoa com peixe

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
pt: Construção de navio

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
pt: Árvore morta

en: The Widelands Development Team
pt: A equipa de desenvolvimento de Widelands

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
pt: Aldeia fortificada

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
pt: Começa o jogo com uma instalação militar fortificada

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
pt: Quartel-general

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
pt: Começa o jogo só com um quartel-general

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
pt: Posto de comércio

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
pt: Se este jogador ficar sem mercadorias importantes, serão repostas gratuitamente

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
pt: Vila

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
pt: Começar o jogo com uma vila pacífica

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
pt: Os Atlantas

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
pt: Esta tribo é conhecida das mais antigas lendas. Apresento-te os filhos e filhas da Atlântida.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
pt: Os Bárbaros

en: The mighty tribes of the east-lands.
pt: As poderosas tribos das terras de Este, lá onde o sol nasce.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
pt: O Império

en: This is the culture of the Roman Empire.
pt: Esta é a cultura do Império romano.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
pt: Frísios

en: Tribal Encyclopedia
pt: Enciclopédia da tribo

en: General
pt: Geral

en: Introduction
pt: Introdução

en: Controls
pt: Controle

en: Tips
pt: Conselhos

en: Wares
pt: Mercadorias

en: Workers
pt: Trabalhadores

en: Buildings
pt: Edifícios

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
pt: Navio

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
pt: Amadura

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
pt: Cota de malha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
pt: Armadura dourada

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
pt: Elmo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
pt: Machado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
pt: Machado de batalha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
pt: Machado largo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
pt: Machado de bronze

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
pt: Machado afiado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
pt: Machado de guerreiro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
pt: Cevada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
pt: Cesto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
pt: Cerveja

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
pt: Cerveja forte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
pt: Raiz negra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
pt: Farinha de raiz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
pt: Madeira queimada

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
pt: Pão pita

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
pt: Pão pita

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
pt: Pão pita

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
pt: Pão

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
pt: Pá de forno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
pt: Tijolo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
pt: Baldes

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
pt: Argila

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
pt: Tecido

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
pt: Carvão

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
pt: Milho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
pt: Farinha de milho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
pt: Diamante

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
pt: Machado de abate

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
pt: Tenazes

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
pt: Peixe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
pt: Rede de pesca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
pt: Cana de pesca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
pt: Farinha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
pt: Fruta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
pt: Pele

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
pt: Roupa de Pele

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
pt: Roupa de pele dourada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
pt: Roupa de pele antiga

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
pt: Roupa de pele cravejada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
pt: Ouro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
pt: Minério de ouro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
pt: Fio de ouro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
pt: Granito

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
pt: Uvas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
pt: Argamassa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
pt: Martelo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
pt: Elmo

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
pt: Elmo Dourado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
pt: Máscara

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
pt: Elmo de guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
pt: Mel

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
pt: Pão de Mel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
pt: Gancho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
pt: Arco de caça

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
pt: Lança de caça

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
pt: Ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
pt: Minério de ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
pt: Utensílios de cozinha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
pt: Madeira

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
pt: Mármore

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
pt: Coluna de mármore

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
pt: Hidromel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
pt: Refeição

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
pt: Carne

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
pt: Pinças de ordenha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
pt: Agulhas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
pt: Picareta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
pt: Tábuas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
pt: Quartzo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
pt: Ração

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
pt: Serra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
pt: Ferro de sucata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
pt: metal de sucata misturado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
pt: Foice

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
pt: Escudo de guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
pt: Escudo de aço

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
pt: Pá

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
pt: Peixe fumado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
pt: Carne fumada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
pt: Lanche

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
pt: Lança

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
pt: Lança avançada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
pt: Lança pesada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
pt: Lança de guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
pt: Lança de madeira

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
pt: Seda de aranha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
pt: Tecido de teia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
pt: Sabre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
pt: Espada de 2 Gumes

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
pt: Espada Longa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
pt: Espada Curta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
pt: Túnica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
pt: Túnica dourada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
pt: Tridente duplo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
pt: Tridente de guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
pt: Tridente leve

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
pt: Tridente longo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
pt: Tridente de aço

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
pt: Água

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
pt: Trigo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
pt: Vinho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
pt: Lã

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
pt: Armador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pt: Padeiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
pt: Agricultor das raízes negras

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pt: Construtor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pt: Carregador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pt: Carvoeiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
pt: Agricultor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
pt: Piscicultor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
pt: Pescador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
pt: Silvicultor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pt: Geólogo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
pt: Cavalo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
pt: Criador de cavalos

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pt: Caçador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
pt: Moleiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pt: Mineiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
pt: Recruta

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
pt: Serrador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pt: Batedor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pt: Construtor naval

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
pt: Fundidor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
pt: Defumador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pt: Soldado

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
pt: Criador de aranhas

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
pt: Canteiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
pt: Ferramenteiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pt: Treinador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
pt: Armeiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
pt: Tecelão

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
pt: Madeireiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pt: Padeiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
pt: Ferreiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
pt: Mestre ferreiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
pt: Cervejeiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
pt: Mestre cervejeiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pt: Construtor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pt: Carregador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
pt: Criador de bois

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pt: Carvoeiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
pt: Agricultor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
pt: Pescador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
pt: Couteiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
pt: Horticultor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pt: Geólogo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
pt: Armador de elmos

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pt: Caçador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
pt: Cozinheiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
pt: Caieiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
pt: Lenhador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pt: Mineiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
pt: Mineiro chefe

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
pt: Mestre mineiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
pt: Boi

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
pt: Guarda-florestal

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
pt: Recruta

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pt: Batedor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pt: Construtor naval

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
pt: Fundidor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pt: Guerreiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
pt: Pedreiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pt: Treinador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
pt: Tecelão

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
pt: Armador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pt: Padeiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
pt: Cervejeiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pt: Construtor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
pt: Carpinteiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pt: Carregador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pt: Carvoeiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
pt: Burro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
pt: Criador de burros

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
pt: Agricultor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
pt: Pescador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
pt: Silvicultor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pt: Geólogo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pt: Caçador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
pt: Estalajadeiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
pt: Lenhador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
pt: Moleiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pt: Mineiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
pt: Mestre mineiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
pt: Criador de porcos

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
pt: Recruta

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pt: Batedor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
pt: Ovinocultor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pt: Construtor naval

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
pt: Fundidor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pt: Soldado

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
pt: Pedreiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
pt: Ferramenteiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pt: Treinador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
pt: Viticultor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
pt: Vinicultor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
pt: Armeiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
pt: Tecelão

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pt: Padeiro

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
pt: Padeiro Mestre

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
pt: Apicultor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
pt: Agricultor de bagas

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
pt: Ferreiro

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
pt: Ferreiro Mestre

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
pt: Cervejeiro

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
pt: Cervejeiro Mestre

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
pt: Artesão de Tijolos

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pt: Construtor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pt: Carregador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pt: Carvoeiro

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
pt: Escavador de Argila

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
pt: Agricultor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
pt: Pescador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
pt: Sivicultor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
pt: Coletor de Frutas

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pt: Geólogo

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pt: Caçador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
pt: Dona

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pt: Mineiro

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
pt: Mineiro Mestre

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
pt: Caniceiro

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
pt: Rena

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
pt: Criador de renas

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pt: Explorador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
pt: Costureira

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
pt: Costureira Mestre

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pt: Construtor Naval

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
pt: Fundidor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
pt: Defumador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pt: Soldado

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
pt: Pedreiro

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pt: Instrutor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
pt: Madeireiro
