Widelands - en to sv translation catalogue (1192 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
sv: Befästning

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
sv: Dina soldater har ockuperat din befästning.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
sv: Din befästning upptäckte en angripare.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
sv: Din befästning är under attack.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
sv: Fienden besegrade dina soldater i befästningen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid befästningen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
sv: Fästning

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
sv: Dina soldater har ockuperat din fästning.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
sv: Din fästning upptäckte en angripare.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
sv: Din fästning är under attack.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
sv: Fienden besegrade dina soldater i fästningen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid fästningen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
sv: Utkikstorn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt utkikstorn.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
sv: Ditt utkikstorn har upptäckt en angripare.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
sv: Ditt utkikstorn är under attack.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
sv: Fienden besegrade dina soldater i utkikstornet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid utkikstornet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
sv: Vakthydda

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
sv: Dina soldater har ockuperat din vakthydda.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
sv: Din vakthydda upptäckte en angripare.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
sv: Din vakthydda är under attack.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
sv: Fienden besegrade dina soldater i vakthyddan.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid vakthyddan.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sv: Torn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt torn.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
sv: Ditt torn har upptäckt en angripare.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
sv: Ditt torn är under attack-

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
sv: Fienden besegrade dina soldater i tornet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid tornet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
sv: Trädtoppsbefästning

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
sv: Din trädtoppsbefästning har upptäckt en angripare.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
sv: Din trädtoppsbefästning är under attack.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
sv: Fienden besegrade dina soldater i trädtoppsbefästningen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid trädtoppsbefästningen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
sv: Krigarbostad

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
sv: Dina soldater har ockuperat din krigarbostad.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
sv: Din krigarbostad har upptäckt en angripare.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
sv: Din krigarbostad är under attack.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
sv: Fienden besegrade soldaterna i din krigarbostad.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid krigarbostaden.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
sv: Slott

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt slott

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
sv: Ditt slott upptäckte en angripare.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
sv: Ditt slott är under attack.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid slottet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid slottet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
sv: Vakthus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt vakthus.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
sv: Ditt vakthus upptäckte en angripare.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
sv: Ditt vakthus är under attack.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid vakthuset.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid vakthuset.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
sv: Vaktstuga

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt vaktstuga.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
sv: Din vaktstuga upptäckte en angripare.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
sv: Din vaktstuga är under attack.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid vaktstugan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid vaktstugan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sv: Torn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt torn.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
sv: Ditt torn upptäckte en angripare.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
sv: Ditt torn är under attack.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid tornet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid tornet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
sv: Högt torn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt höga torn.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
sv: Ditt höga torn upptäckte en angripare.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
sv: Ditt höga torn är under attack.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid det höga tornet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid det höga tornet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
sv: Litet torn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt lilla torn.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
sv: Ditt lilla torn har upptäckt en angripare.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
sv: Ditt lilla torn är under attack.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid det lilla tornet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid det lilla tornet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
sv: Fort

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt fort.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
sv: Ditt fort upptäckte en angripare.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
sv: Ditt fort är under attack.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid fortet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid fortet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
sv: Citadell

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt citadell.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
sv: Ditt citadell upptäckte en fiende.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
sv: Ditt citadell är under attack.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid citadellet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid citadellet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
sv: Fästning

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
sv: Dina soldater har ockuperat din fästning.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
sv: Din fästning upptäckte en fiende.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
sv: Din fästning är under attack.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid fästningen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid fästningen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
sv: Vaktpost

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
sv: Dina soldater har ockuperat din vaktpost.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
sv: Din vaktpost upptäckte en fiende.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
sv: Din vaktpost är under attack.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid vaktposten.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid vaktposten.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sv: Torn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt torn.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
sv: Ditt torn upptäckte en angripare.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
sv: Ditt torn är under attack.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid tornet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid tornet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
sv: Fort

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt fort.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
sv: Ditt fort upptäckte en angripare.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
sv: Ditt fort är under attack.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid fortet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid fortet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
sv: Blockhus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
sv: Ditt blockhus upptäckte en angripare.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
sv: Ditt blockhus är under attack.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid blockhuset.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid blockhuset.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
sv: Slott

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt slott

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
sv: Ditt slott upptäckte en angripare.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
sv: Ditt slott är under attack.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid slottet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid slottet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
sv: Borg

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
sv: Dina soldater har ockuperat din fästning.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
sv: Din fästning upptäckte en angripare.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
sv: Din fästning är under attack.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid fästningen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid fästningen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
sv: Utpost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
sv: Dina soldater har ockuperat din utpost.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
sv: Din utpost upptäckte en angripare.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
sv: Din utpost är under attack.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid utposten.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid utposten.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
sv: Vaktpost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
sv: Dina soldater har ockuperat din vaktpost.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
sv: Din vaktpost upptäckte en angripare.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
sv: Din vaktpost är under attack.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid vaktposten.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid vaktposten.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sv: Torn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt torn.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
sv: Ditt torn upptäckte en angripare.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
sv: Ditt torn är under attack.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid tornet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid tornet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
sv: Fästning

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
sv: Dina soldater har ockuperat din fästning.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
sv: Din fästning upptäckte en angripare.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
sv: Din fästning är under attack.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid fästningen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid fästningen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
sv: Utpost

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
sv: Dina soldater har ockuperat din utpost.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
sv: Din utpost upptäckte en angripare.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
sv: Din utpost är under attack.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid utposten.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid utposten.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
sv: Vaktkur

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
sv: Dina soldater har ockuperat din vaktkur.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
sv: Ditt vaktkur upptäckte en angripare.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
sv: Din vaktkur är under attack.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid vaktkuren.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid vaktkuren.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sv: Torn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt torn.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
sv: Ditt torn har upptäckt en angripare.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
sv: Ditt torn är under attack.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid tornet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid tornet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
sv: Trätorn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
sv: Ditt trätorn upptäckte en angripare.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
sv: Ditt trätorn är under attack.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid trätornet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid trätornet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
sv: Högt trätorn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
sv: Dina soldater har ockuperat ditt höga trätorn.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
sv: Ditt höga trätorn upptäckte en angripare.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
sv: Ditt höga trätorn är under attack.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
sv: Fienden besegrade dina soldater vid det höga trätornet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
sv: Dina soldater besegrade fienden vid det höga trätornet.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
sv: Byggarbetsplats

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
sv: Demontera byggnaden

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
sv: Kassavaplantage

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
sv: arbeta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
sv: plantera kassava

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
sv: skörda kassava

en: No Fields
sv: Inga fält

en: Out of Fields
sv: Fälten är slut

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
sv: Bonden som jobbar på denna kassavaplantage har ingen ledig jord för att plantera sina frön.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
sv: Kassavarotkock

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
sv: baka bröd

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
sv: Kolmila

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
sv: producera träkol

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
sv: Chokladbryggeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
sv: brygga choklad

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
sv: Kakaoodling

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
sv: plantera kakao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
sv: skörda kakao

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
sv: Kakaoodlaren som arbetar på denna kakaoodling har ingen tom jord att plantera sina frön i.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
sv: Syateljé

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing a tunic because ...
en: sewing a tunic
sv: sy en uniformskavaj

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing a light wooden armor because ...
en: making a light wooden armor
sv: göra ett lätt träskydd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden helmet because ...
en: making a wooden helmet
sv: göra en trähjälm

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a warrior’s coat because ...
en: sewing a warrior’s coat
sv: sy en krigarrock

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making sturdy boots because ...
en: making sturdy boots
sv: tillverka kraftiga kängor

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making swift boots because ...
en: making swift boots
sv: tillverka snabba stövlar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making hero boots because ...
en: making hero boots
sv: tillverka hjältestövlar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded vest because ...
en: making a padded vest
sv: tillverka en vadderad väst

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded protector because ...
en: making a padded protector
sv: tillverka ett vadderat skydd

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
sv: Båtsnickeri

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
sv: Konserverare

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
sv: laga en portion mat

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
sv: Smältugn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
sv: smälta guld

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
sv: Trädgårdscenter

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
sv: förbättra markens bördighet

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
sv: Guldgrävarstuga

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
sv: bryta guldmalm

en: No Gold
sv: Inget guld

en: Main Gold Vein Exhausted
sv: Guldgruvans huvudsakliga åder är tömd

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sv: Guldgrävarstugans huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
sv: Djurfångarhydda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
sv: samla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
sv: samla kött

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
sv: samla fisk

en: No Game, No Fish
sv: Inget vilt och ingen fisk

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
sv: Slut på vilt och fisk

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
sv: Djurfångaren som jobbar i denna hydda kan inte hitta mer vilt eller fisk inom sitt arbetsområde.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
sv: Initieringsplats

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
sv: rekrytera soldat

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
sv: Djungelbevararhydda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
sv: plantera träd

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
sv: Lianskärarhydda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
sv: skära lianer

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
sv: Inga träd

en: No Tree to Cut Lianas
sv: Inga träd med lianer att skära

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
sv: Lianskäraren som arbetar på denna plats kan inte hitta några träd med lianer inom sitt arbetsområde. Du bör överväga att demontera eller rasera byggnaden eller bygga en djungelbevararhydda.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
sv: Bostad för erfaren skogshuggare

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
sv: skörda balsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
sv: skörda gummi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
sv: skörda järnved

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
sv: Plantage med sällsynta träd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
sv: plantera balsaträd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
sv: plantera gummiträd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
sv: plantera järnvedsträd

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
sv: Repvävarbås

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
sv: göra ett rep

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
sv: Scouthydda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
sv: utforska

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
sv: Skeppsvarv

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
sv: bygga en båt

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
sv: Stenverkstad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
sv: göra en skyffel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
sv: göra en avverkningsyxa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
sv: göra en hacka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
sv: göra en machete

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
sv: göra köksredskap

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
sv: göra en hammare

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
sv: göra en mejsel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
sv: tillverka nålar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
sv: göra en stenskål

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
sv: göra ett träspjut

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone-tipped spear because ...
en: making a stone-tipped spear
sv: göra ett stenspetsat träspjut

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
sv: göra ett härdat spjut

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
sv: Stenbrytarkoja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
sv: hugga granit

en: No Rocks
sv: Inga stenar

en: Out of Rocks
sv: Stenarna är slut

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
sv: Stenhuggaren som jobbar vid denna stenbrytarkoja kan inte hitta några klippor inom sitt arbetsområde.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
sv: Stengruva

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
sv: bryta granit

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
sv: bryta kvarts

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna stengruvas huvudsakliga åder är uttömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
sv: Tapiruppfödning

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
sv: föda upp tapirer

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
sv: Vattensamlarkoja

en: No Water
sv: Inget vatten

en: Out of Water
sv: Vattnet är slut

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
sv: Bäraren som jobbar vid vattensamlarkojan kan inte hitta något vatten inom sitt arbetsområde.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
sv: Vildmarksvaktshydda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
sv: plantera ut fisk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
sv: släppa ut djur

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
sv: Skogshuggarkoja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
sv: fälla träd

en: Out of Trees
sv: Träden är slut

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
sv: Skogshuggaren som utgår från denna skogshuggarkoja kan inte hitta några träd inom sitt arbetsområde. Du borde överväga att demontera eller rasera byggnaden eller bygga en djungelbevararhydda.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
sv: Rustningssmedja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
sv: smida en stålsköld

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
sv: smida en avancerad sköld.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
sv: Bageri

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
sv: baka bröd

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
sv: Logement

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
sv: rekrytera soldater

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
sv: Svartrotsodling

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
sv: plantera svartrötter

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
sv: skörda svartrötter

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
sv: Svartrotsodlaren som jobbar på denna svartrotsodling har ingen öppen mark att plantera sina frön i.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
sv: Kolmila

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
sv: producera kol

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
sv: Kolgruva

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
sv: bryta kol

en: No Coal
sv: Inget kol

en: Main Coal Vein Exhausted
sv: Kolgruvans huvudsakliga åder är tömd

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna kolgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
sv: Kristallgruva

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
sv: bryta diamanter

en: No Crystals
sv: Inga kristaller

en: Main Crystal Vein Exhausted
sv: Kristallgruvans huvudsakliga åder är tömd

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna kristallgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
sv: Majsodling

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
sv: plantera majs

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
sv: skörda majs

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
sv: Bonden som jobbar på denna majsodling har ingen öppen mark att plantera sina frön i.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
sv: Båtsnickeri

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
sv: Fiskodling

en: No Fish
sv: Ingen fisk

en: Out of Fish
sv: Fisken är slut

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
sv: Fiskodlaren som arbetar på denna fiskodling kan inte hitta något vatten som det går att odla fisk i inom sitt arbetsområde. Kom ihåg att du endast kan återskapa dina fiskresurser om det fanns fisk i vattnet från början.

en: The fishing grounds are full
sv: Fiskevattnen är fulla

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
sv: Fiskestuga

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
sv: fiska

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
sv: Fiskaren som utgår från denna fiskestuga kan inte hitta någon fisk i sitt arbetsområde. Kom ihåg att du kan öka mängden fisk genom att bygga en fiskodling.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
sv: Skogvaktarstuga

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
sv: Guldspinneri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
sv: spinna guldtråd

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
sv: Guldgruva

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna guldgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
sv: Hästgård

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
sv: föda upp hästar

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
sv: Jaktstuga

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
sv: jaga

en: No Game
sv: Inget vilt

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
sv: De vilda djuren är slut

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
sv: Jägaren som utgår från denna jaktstuga kan inte hitta några vilda djur i sitt arbetsområde.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
sv: Järngruva

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
sv: bryta järnmalm

en: No Iron
sv: Inget järn

en: Main Iron Vein Exhausted
sv: Järngruvans huvudsakliga åder är tömd

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna järngruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
sv: Kvarn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
sv: mala majs

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
sv: mala svartrötter

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
sv: Stenbrott

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
sv: bryta granit

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
sv: Stenhuggaren som jobbar i detta stenbrott kan inte hitta några stenar inom sitt arbetsområde.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
sv: Sågverk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
sv: såga timmer

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
sv: Spanarstuga

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
sv: Skeppsvarv

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
sv: Smältverk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
sv: smälta järn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
sv: Rökeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
sv: röka kött

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
sv: röka fisk

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
sv: Spindelodling

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
sv: Verktygssmedja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
sv: göra en brödspade

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
sv: göra ett par hinkar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
sv: göra en smidestång

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
sv: göra ett fisknät

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
sv: göra en skaftförsedd krok

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
sv: göra en jaktpilbåge

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
sv: göra en spindeltång

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
sv: göra en såg

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
sv: göra en lie

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
sv: Vapensmedja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
sv: smida en lätt treudd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
sv: smida en lång treudd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
sv: smida en ståltreudd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
sv: smida en dubbel treudd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
sv: smida en kraftig dubbel treudd

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
sv: Väveri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
sv: väva spindelkläder

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
sv: sy en vapenrock

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
sv: sy en gyllene vapenrock

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
sv: Brunn

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
sv: Bäraren som jobbar vid brunnen kan inte få upp något vatten eftersom brunnen har sinat.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
sv: Skogshuggarstuga

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
sv: Skogshuggaren som utgår från denna skogshuggarstuga hittar inga träd i sitt arbetsområde. Du borde överväga att demontera eller förstöra byggnaden eller bygga en skogsvaktarstuga.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
sv: Yxverkstad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
sv: smida en yxa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
sv: smida en skarpyxa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
sv: smida en bredyxa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
sv: Bageri

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
sv: baka pitabröd

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
sv: Kasern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
sv: rekrytera soldat

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
sv: Stort Värdshus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
sv: laga en matbit

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
sv: laga en måltid

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
sv: Bryggeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
sv: brygga starköl

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
sv: Boskapsgård

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
sv: föda upp boskap

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
sv: Kolmila

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
sv: Kolgruva

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sv: Denna kolgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att bygga ut, demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
sv: Djup kolgruva

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
sv: Djupare kolgruva

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna kolgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
sv: Bondgård

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
sv: så vete

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
sv: skörda vete

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
sv: Bonden som jobbar på denna bondgård har ingen öppen mark att så på.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
sv: Båtsnickeri

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
sv: Fiskarkoja

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
sv: Fiskaren som utgår från denna fiskarkoja kan inte hitta någon fisk inom sitt arbetsområde.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
sv: Viltvårdarkoja

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
sv: Guldgruva

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sv: Denna guldgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att bygga ut, demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
sv: Djup guldgruva

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
sv: Djupare guldgruva

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna guldgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
sv: Granitgruva

en: No Granite
sv: Ingen granit

en: Main Granite Vein Exhausted
sv: Granitgruvans huvudsakliga åder är tömd

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna granitgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
sv: Hjälmsmedja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
sv: smida en hjälm

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
sv: smida en mask

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
sv: smida en krigshjälm

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
sv: Jaktkoja

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
sv: Jägaren som utgår från denna jaktkoja kan inte hitta några vilda djur i sitt arbetsområde. Kom ihåg att du kan bygga en viltvårdarstuga för att släppa ut mer vilt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
sv: Värdshus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
sv: Järngruva

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sv: Denna järngruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att bygga ut, demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
sv: Djup järngruva

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
sv: Djupare järngruva

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna järngruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
sv: Kalkbränneri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
sv: blanda bruk

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
sv: Skogshuggarkoja

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
sv: Skogshuggaren som utgår från denna skogshuggarkoja hittar inga träd i sitt arbetsområde. Du borde överväga att demontera eller förstöra byggnaden eller bygga en skogsvaktarkoja.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
sv: Metallverkstad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
sv: göra ett fiskespö

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
sv: göra ett jaktspjut

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
sv: Bryggstuga

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
sv: brygga öl

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
sv: Stenbrott

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
sv: Stenhuggaren som jobbar i detta stenbrott kan inte hitta några stenar inom sitt arbetsområde

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
sv: Skogvaktarkoja

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
sv: Vassfält

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
sv: plantera vass

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
sv: skörda vass

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
sv: Trädgårdsmästaren som jobbar vid vassfältet har ingen öppen mark att odla vass på.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
sv: Spejarkoja

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
sv: Skeppsvarv

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
sv: Smältverk

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
sv: Krog

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
sv: Vapenverkstad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
sv: smida en bronsyxa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
sv: smida en stridsyxa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
sv: smida en krigaryxa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
sv: Väveri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
sv: väva

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
sv: Brunn

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
sv: Bäraren som jobbar vid brunnen kan inte få upp något vatten eftersom brunnen har sinat.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
sv: Trähärderi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
sv: härda trä

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
sv: Rustningssmedja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
sv: smida en rustning

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
sv: smida en nätbrynja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
sv: smida en förgylld rustning

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
sv: Bageri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
sv: baka bröd

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
sv: Militärförläggning

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
sv: rekrytera soldat

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
sv: Bryggeri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
sv: Kolarbostad

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
sv: Kolgruva

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sv: Denna kolgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att bygga ut, demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
sv: Djup kolgruva

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna kolgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
sv: Åsneuppfödning

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
sv: föda upp åsnor

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
sv: Veteodling

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
sv: Bonden som jobbar på denna veteodling har ingen öppen jord att plantera sina frön i.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
sv: Båtsnickeri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
sv: Fiskarstuga

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
sv: Fiskaren som utgår från denna fiskarstuga kan inte hitta någon fisk inom sitt arbetsområde.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
sv: Skogvaktarboställe

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
sv: Guldgruva

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sv: Denna guldgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att bygga ut, demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
sv: Djup guldgruva

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna guldgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
sv: Jägarstuga

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
sv: Jägaren som utgår från denna jägarstuga kan inte hitta några vilda djur i sitt arbetsområde.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
sv: Värdshus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
sv: Järngruva

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sv: Denna järngruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att bygga ut, demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
sv: Djup järngruva

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna järngruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
sv: Skogshuggarbostad

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
sv: Skogshuggaren som utgår från denna skogshuggarbostad hittar inga träd i sitt arbetsområde. Du borde överväga att demontera eller förstöra byggnaden eller bygga ett skogsvaktarboställe.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
sv: Marmorgruva

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
sv: bryta marmor

en: No Marble
sv: Ingen marmor

en: Main Marble Vein Exhausted
sv: Marmorgruvans huvudsakliga åder är tömd

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sv: Denna marmorgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att bygga ut, demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
sv: Djup marmorgruva

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna marmorgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
sv: Väderkvarn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
sv: mala mjöl

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
sv: Grisuppfödning

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
sv: föda upp grisar

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
sv: Stenbrott

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
sv: bryta marmor

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
sv: Stenhuggaren som jobbar i detta stenbrott kan inte hitta några stenar inom sitt arbetsområde

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
sv: Sågverk

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
sv: Spanarbostad

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
sv: Fåruppfödning

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
sv: föda upp får

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
sv: Skeppsvarv

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
sv: Smältverk

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
sv: Stenhuggeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
sv: hugga ut en marmorpelare

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
sv: Krog

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
sv: Verktygssmedja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
sv: göra en korg

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
sv: Vingård

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
sv: plantera vindruvor

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
sv: skörda vindruvor

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
sv: Vinodlaren som jobbar på denna vingård har ingen öppen mark att plantera på.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
sv: Vapensmedja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
sv: tillverka ett träspjut

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
sv: smida ett spjut

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
sv: smida ett avancerat spjut

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
sv: smida ett kraftigt spjut

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
sv: smida ett krigsspjut

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
sv: Väveri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
sv: Brunn

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
sv: Bäraren som jobbar vid brunnen kan inte få upp något vatten eftersom brunnen har sinat.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
sv: Vintillverkare

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
sv: göra vin

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
sv: Fiskodling

en: No Ponds
sv: Inga dammar

en: Out of Fish Ponds
sv: Fiskdammarna är slut

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
sv: Fiskaren som jobbar på den här fiskodlingen kan inte hitta några fiskdammar inom sitt arbetsområde. Säkerställ att det finns ett fungerande lertag i närheten och att fiskodlingen har tillgång till alla varor den behöver, eller nedmontera eller förstör den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
sv: Stor vapensmedja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
sv: smider en huggsabel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
sv: smider ett tveeggat svärd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
sv: smider en förgylld hjälm

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
sv: Liten vapensmedja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
sv: smider ett kort svärd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
sv: smider ett långt svärd

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
sv: Bageri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
sv: Logement

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
sv: rekryterar soldat

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
sv: Bigård

en: No Flowers
sv: Inga blommor

en: Out of Flowers
sv: Slut på blommor

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
sv: Biodlaren som arbetar på denna biodling kan inte hitta några blommande fält eller buskar inom arbetsområdet. Du borde överväga att bygga en kornodling eller bärodling i närheten eller att demontera eller förstöra denna byggnad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
sv: Bärodling

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
sv: planterar buskar

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
sv: Smedja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
sv: smider en avverkningsyxa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
sv: smider en hacka

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
sv: Bryggeri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
sv: Tegelbruk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
sv: bränner tegelstenar

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
sv: Kolugn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
sv: gör en hög träkol

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
sv: samlar kol

en: Out of Clay Ponds
sv: Slut på lergropar

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
sv: Kolaren som arbetar i denna byggnad kan inte hitta några lergropar inom sitt arbetsområde. Se till att det finns ett aktivt lertag i närheten och att kolarens hus har tillgång till alla nödvändiga varor. I annat fall, överväg att demontera eller förstöra byggnaden.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
sv: Kolmila

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
sv: Lertag

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
sv: gräver lera

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
sv: Ingen oanvänd mark

en: No Level Ground
sv: Ingen jämn mark

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
sv: Lergrävaren som arbetar i detta lertag kan inte hitta någon jämn markyta inom sitt arbetsområde. Överväg att demontera lertaget och bygga upp det på annan plats.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
sv: Kolgruva

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sv: Denna kolgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att bygga ut, demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
sv: Djup kolgruva

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna kolgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
sv: Fruktplockarbostad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
sv: plockar bär

en: No Bushes
sv: Inga buskar

en: Out of Berries
sv: Slut på bär

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
sv: Fruktplockaren som bor i denna fruktplockarbostad kan inte hitta några bärbuskar i sitt arbetsområde. Du borde överväga att bygga en närliggande bärodling eller demontera eller rasera denna byggnad.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
sv: Dikesgrävarbostad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
sv: gräver dike

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
sv: gräver ett dike

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
sv: Gästgiveri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
sv: Kornodling

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
sv: sår korn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
sv: skördar korn

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
sv: Bonden som arbetar på denna kornodling har ingen tom mark att så på.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
sv: Båtsnickeri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
sv: Fiskarstuga

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
sv: Fiskaren som utgår från denna fiskarstuga kan inte fånga någon fisk inom sitt arbetsområde.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
sv: Skogsvaktarstuga

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
sv: Masugn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
sv: Guldgruva

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sv: Denna guldgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att bygga ut, demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
sv: Djup guldgruva

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna guldgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
sv: Honungsbrödsbageri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
sv: bakar honungsbröd

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
sv: Jaktstuga

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
sv: Jägaren som utgår från denna jaktstuga kan inte hitta något vilt inom sitt arbetsområde.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
sv: Järngruva

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sv: Denna järngruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att bygga ut, demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
sv: Djup järngruva

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna järngruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
sv: Mjödbryggeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
sv: brygger mjöd

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
sv: Stenbrott

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
sv: Stenhuggaren som arbetar i detta stenbrott kan inte hitta några klippor inom sitt arbetsområde.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
sv: Återvinningsstation

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
sv: återvinner skinn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
sv: återvinner järn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
sv: återvinner järn och guld

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
sv: Vassodling

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
sv: Vassodlaren som arbetar på denna vassodling har ingen öppen jord att plantera på.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
sv: Renuppfödningsplats

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
sv: föder upp renar

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
sv: producerar djurskinn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
sv: Stenblocksgruva

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sv: Denna stenblocksgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Du borde överväga att bygga ut, demontera eller förstöra gruvan.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
sv: Djup stenblocksgruva

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sv: Denna stenblocksgruvas huvudsakliga åder är tömd. Förvänta dig starkt minskat utbyte från dina investeringar. Gruvan kan inte byggas ut mer så du borde överväga att demontera eller förstöra den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
sv: Spejarbostad

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
sv: Syateljé

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
sv: syr skinnkläder

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
sv: Skeppsvarv

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
sv: Rökeri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
sv: Skrädderi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
sv: syr besatt skinnklädsel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
sv: syr guldutsmyckade skinnkläder

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
sv: Värdshus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
sv: tillagar bara en matbit

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
sv: tillagar matbitar

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
sv: Väveri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
sv: väver tyg

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
sv: Brunn

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
sv: Bäraren som arbetar här kan inte få upp mer vatten ur denna brunn.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
sv: Skogshuggarstuga

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
sv: Skogshuggaren som utgår från denna skogshuggarstuga kan inte hitta fler träd inom sitt arbetsområde. Du borde överväga att demontera eller rasera byggnaden eller bygga en skogsvaktarstuga i närheten.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
sv: Träningsglänta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
sv: sova

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats förmåga att hoppa undan från nivå 0 till 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats förmåga att hoppa undan från nivå 1 till 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
sv: uppgradera soldats förmåga att hoppa undan från nivå 2 till 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 0 till 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 1 till 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 2 till 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats försvarsnivå från 0 till 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats försvarsnivå från 1 till 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sv: Ingen soldat att träna!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sv: Ingen soldat hittades för denna träningsnivå.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
sv: Krigarsammankomst

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats attacknivå från 0 till 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats attacknivå från 1 till 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
sv: Fängelsehåla

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats attacknivå från 0 till 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats attacknivå från 1 till 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
sv: uppgradera soldats attacknivå från 2 till 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
sv: uppgradera soldats attacknivå från 3 till 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sv: Ingen soldat att träna!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sv: Ingen soldat hittades för denna träningsnivå.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
sv: Labyrint

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats försvarsnivå från 0 till 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats försvarsnivå från 1 till 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 0 till 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats förmåga att hoppa undan från nivå 0 till 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats förmåga att hoppa undan från nivå 1 till 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
sv: Stridsarena

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats förmåga att hoppa undan från nivå 0 till 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats förmåga att hoppa undan från nivå 1 till 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sv: Ingen soldat att träna!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sv: Ingen soldat hittades för denna träningsnivå.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
sv: Träningsläger

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats attacknivå från 0 till 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats attacknivå från 1 till 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
sv: uppgradera soldats attacknivå från 2 till 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
sv: uppgradera soldats attacknivå från 3 till 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
sv: uppgradera soldats attacknivå från 4 till 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 0 till 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 1 till 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 2 till 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats förmåga att hoppa undan från nivå 0 till 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sv: Ingen soldat att träna!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sv: Ingen soldat hittades för denna träningsnivå.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats förmåga att hoppa undan från nivå 1 till 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
sv: Träningsläger

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats attacknivå från 0 till 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats attacknivå från 1 till 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
sv: uppgradera soldats attacknivå från 2 till 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
sv: uppgradera soldats attacknivå från 3 till 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 0 till 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 1 till 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 2 till 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 3 till 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
sv: Träningsarena

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
sv: uppgradera soldats attacknivå från 3 till 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
sv: uppgradera soldats attacknivå från 4 till 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
sv: uppgradera soldats attacknivå från 5 till 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats försvarsnivå från 1 till 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 1 till 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sv: Ingen soldat att träna!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sv: Ingen soldat hittades för denna träningsnivå.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
sv: Träningsläger

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats attacknivå från 0 till 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats attacknivå från 1 till 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
sv: uppgradera soldats attacknivå från 2 till 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 0 till 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats försvarsnivå från 0 till 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
sv: Högkvarter

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
sv: Hamn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
sv: Magasin

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
sv: Högkvarter

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
sv: Hamn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
sv: Magasin

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
sv: Högkvarter

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
sv: Hamn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
sv: Magasin

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
sv: Högkvarter

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
sv: Högkvartervrak

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
sv: Hamn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
sv: Magasin

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
sv: Högkvarter

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
sv: Hamn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
sv: Lagerbyggnad

en: Efficiency
sv: Effektivitet

en: Stockpile
sv: Förråd

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
sv: Aska

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
sv: Kornåker (skördad)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
sv: Kornåker (halvmogen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
sv: Kornåker (mogen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
sv: Kornåker (späda strån)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
sv: Kornåker (nysådd)

en: Blueberry Bush (medium)
sv: Blåbärsris (halvmoget)

en: Blueberry Bush (ripe)
sv: Blåbärsris (moget)

en: Blueberry Bush (small)
sv: Blåbärsris (späda plantor)

en: Blueberry Bush (tiny)
sv: Blåbärsris (nysått)

en: Black Currant (medium)
sv: Svart vinbärsbuske (halvmogen)

en: Black Currant (ripe)
sv: Svart vinbärsbuske (mogen)

en: Black Currant (small)
sv: Svart vinbärsbuske (gröna bär)

en: Black Currant (tiny)
sv: Svart vinbärsbuske (utan bär)

en: Red Currant (medium)
sv: Röd vinbärsbuske (halvmogen)

en: Red Currant (ripe)
sv: Röd vinbärsbuske (mogen)

en: Red Currant (small)
sv: Röd vinbärsbuske (gröna bär)

en: Red Currant (tiny)
sv: Röd vinbärsbuske (utan bär)

en: Desert Hackberry (medium)
sv: Ökenlevande bäralm (halvmogen)

en: Desert Hackberry (ripe)
sv: Ökenlevande bäralm (mogen)

en: Desert Hackberry (small)
sv: Ökenlevande bäralm (omogen)

en: Desert Hackberry (tiny)
sv: Ökenlevande bäralm (utan bär)

en: Juniper (medium)
sv: Enbuske (halvmogen)

en: Juniper (ripe)
sv: Enbuske (mogen)

en: Juniper (small)
sv: Enbuske (omogen)

en: Juniper (tiny)
sv: Enbuske (utan bär)

en: Raspberry Bush (medium)
sv: Hallonbuske (halvmogen)

en: Raspberry Bush (ripe)
sv: Hallonbuske (mogen)

en: Raspberry Bush (small)
sv: Hallonbuske (omogen)

en: Raspberry Bush (tiny)
sv: Hallonbuske (utan bär)

en: Sea Buckthorn (medium)
sv: Havtorn (halvmogen)

en: Sea Buckthorn (ripe)
sv: Havtorn (mogen)

en: Sea Buckthorn (small)
sv: Havtorn (omogen)

en: Sea Buckthorn (tiny)
sv: Havtorn (utan bär)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
sv: Stinkande herdeträd (halvmoget)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
sv: Stinkande herdeträd (moget)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
sv: Stinkande herdeträd (omoget)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
sv: Stinkande herdeträd (utan frukt)

en: Strawberries (medium)
sv: Jordgubbar (halvmogna)

en: Strawberries (ripe)
sv: Jordgubbar (mogna)

en: Strawberries (small)
sv: Jordgubbar (små plantor)

en: Strawberries (tiny)
sv: Jordgubbar (nyplanterade)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
sv: Svartrotsfält (skördat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
sv: Svartrotsfält (halvmoget)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
sv: Svartrotsfält (moget)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
sv: Svartrotsfält (späda plantor)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
sv: Svartrotsfält (nysått)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
sv: Kassavafält (skördat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
sv: Kassavafält (halvmoget)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
sv: Kassavafält (moget)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
sv: Kassavafält (späda plantor)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
sv: Kassavafält (nysått)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
sv: Majsfält (skördat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
sv: Majsfält (halvmoget)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
sv: Majsfält (moget)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
sv: Majsfält (späda strån)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
sv: Majsfält (nysått)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
sv: Byggnadsruin

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
sv: Vinodling (mellan)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
sv: Vinodling (moget)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
sv: Vinodling (litet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
sv: Vinodling (nysått)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
sv: Brinnande kolmila

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
sv: Damm med träkol

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
sv: Uttorkad damm

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
sv: Damm med fiskyngel

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
sv: Damm med fisk

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
sv: Vassfält (halvmoget)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
sv: Vassfält (moget)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
sv: Vassfält (späda strån)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
sv: Vassfält (nysått)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
sv: Lite guld

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
sv: Stora mängder guld

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
sv: Inga resurser

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
sv: Lite kol

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
sv: Stora mängder kol

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
sv: Lite järn

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
sv: Stora mängder järn

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
sv: Lite kristall

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
sv: Stora mängder kristall

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
sv: Vatten

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
sv: Lite granit

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
sv: Stora mängder granit

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
sv: Lite marmor

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
sv: Stora mängder marmor

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
sv: Byggplats för skepp

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
sv: Balsaträd (vuxet)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
sv: Balsaträd (gammalt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree
sv: Balsaträd

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
sv: Balsaträd (ungt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
sv: Balsaträd (planta)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
sv: Kakaoträd (vuxet)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
sv: Kakaoträd (gammalt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
sv: Kakaoträd (ungt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
sv: Kakaoträd (planta)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
sv: Dött träd

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
sv: Järnvedsträd (vuxet)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
sv: Järnvedsträd (gammalt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
sv: Järnvedsträd

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
sv: Järnvedsträd (ungt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
sv: Järnvedsträd (planta)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
sv: Gummiträd (vuxet)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
sv: Gummiträd (gammalt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree
sv: Gummiträd

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
sv: Gummiträd (ungt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
sv: Gummiträd (planta)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
sv: Veteåker (skördad)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
sv: Veteåker (halvmogen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
sv: Veteåker (mogen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
sv: Veteåker (späda strån)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
sv: Veteåker (nysådd)

en: The Widelands Development Team
sv: Widelands utvecklingsteam

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
sv: Amazonerna

en: The people of the amazonian jungle.
sv: Folket från Amazonas djungel.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
sv: Upptäckare

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
sv: Starta spelet med tre skepp på havet och bara en liten mängd förnödenheter.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
sv: Befäst by

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
sv: Starta spelet befäst med militära byggnader

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
sv: Högkvarter

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
sv: Starta spelet med endast ditt högkvarter

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
sv: Ny värld

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
sv: Starta spelet med sju skepp på havet, fulla av varor.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
sv: Fattig by

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
sv: Starta spelet med bara ett magasin innehållande minsta tänkbara mängd förnödenheter för att få igång en ekonomi. Varning: AI-spelarna klarar inte av att starta härifrån.

en: Be careful
sv: Var försiktig

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
sv: Du har bara exakt de varor som behövs för vart och ett av verktygen som du kommer att behöva för att få igång din ekonomi. Säkerställ att inga onödiga verktyg tillverkas.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
sv: Kämpande utpost

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
sv: Starta spelet med enbart ditt högkvarter och ett fåtal varor för att komma igång med en ekonomi. Varning: AI-spelarna klarar inte av att starta härifrån.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
sv: Handelsstation

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
sv: Om denna spelare får brist på viktiga varor kommer de att fritt fyllas på

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
sv: By

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
sv: Starta spelet med en fridfull by

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
sv: Atlanterna

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
sv: Denna stam är känd från de äldsta sagorna. Söner och döttrar av Atlantis.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
sv: Du har bara en järntacka för varje verktyg du kommer att behöva för att få igång din ekonomi. Säkerställ att inga onödiga verktyg tillverkas.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
sv: Barbarerna

en: The mighty tribes of the east-lands.
sv: De mäktiga stammarna från österländerna.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
sv: Imperiet

en: This is the culture of the Roman Empire.
sv: Detta är romarrikets kultur.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
sv: Friserna

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
sv: Invånarna vid den ogästvänliga nordsjökusten.

en: Tribal Encyclopedia
sv: Uppslagsbok, stammar

en: General
sv: Generellt

en: Introduction
sv: Introduktion

en: Controls
sv: Spelkontroller

en: Wares
sv: Varor

en: Workers
sv: Arbetare

en: Buildings
sv: Byggnader

en: Tribes Immovables
sv: Stammar fasta föremål

en: World Immovables
sv: Världen fasta föremål

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
sv: Skepp

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
sv: Skepp

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
sv: Safir

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
sv: Solsten

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
sv: Tigeröga

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
sv: Skepp

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Baldr
sv: Balder

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
sv: Björn

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Beowulf
sv: Varulv

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Dellingr
sv: Dellinger

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Eagle
sv: Örnen

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Hnoss
sv: Harald Hårfager

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
sv: Lodjuret

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Odin
sv: Oden

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
sv: Röda räven

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Thor
sv: Tor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Volf
sv: Varg

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
sv: Vildsvinet

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Valkyrie
sv: Valkyria

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wisent
sv: Vicenten

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
sv: Skepp

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
sv: Neptunus

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman deity
en: Saturn
sv: Saturnus

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
sv: Skepp

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a no longer existing island in Northern Frisia
en: Alt-Nordstrand
sv: Nordstrand

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Oland
sv: Öland

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
sv: Rustning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
sv: Nätbrynja

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
sv: Förgylld rustning

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
sv: Hjälm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
sv: Lätt träskydd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
sv: Yxa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
sv: Stridsyxa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
sv: Bredyxa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
sv: Bronsyxa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
sv: Skarpyxa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
sv: Krigaryxa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Balsa
sv: Balsaträ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
sv: Korn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
sv: Korg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
sv: Öl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
sv: Starköl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
sv: Svartrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
sv: Svartrotsmjöl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
sv: Härdat trä

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
sv: Hjältestövlar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
sv: Kraftiga stövlar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
sv: Snabba stövlar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
sv: Bröd

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
sv: Bröd

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
sv: Pitabröd

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
sv: Bröd

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
sv: Bröd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
sv: Brödspade

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
sv: Tegelsten

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
sv: Hinkar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
sv: Kassavarot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
sv: Mejsel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
sv: Choklad

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
sv: Lera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
sv: Tyg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
sv: Kol

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
sv: Kakaobönor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
sv: Majs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
sv: Majsmjöl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
sv: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
sv: Avverkningsyxa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
sv: Smidestång

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
sv: Fisk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
sv: Fiskenät

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
sv: Fiskespö

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
sv: Mjöl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
sv: Frukt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
sv: Djurskinn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
sv: Skinnkläder

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
sv: Guldutsmyckade skinnkläder

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
sv: Gamla skinnkläder

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
sv: Besatta skinnkläder

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
sv: Guld

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
sv: Guldstoft

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
sv: Guldmalm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
sv: Guldtråd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
sv: Granit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
sv: Vindruvor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
sv: Murbruk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
sv: Hammare

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
sv: Hjälm

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
sv: Förgylld hjälm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
sv: Krigshjälm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
sv: Trähjälm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
sv: Honung

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
sv: Honungsbröd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
sv: Skaftförsedd krok

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
sv: Jaktpilbåge

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
sv: Jaktspjut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
sv: Järn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
sv: Järnmalm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
sv: Järnved

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
sv: Köksredskap

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
sv: Lian

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
sv: Stock

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
sv: Marmor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
sv: Marmorpelare

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
sv: Mjöd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
sv: Måltid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
sv: Kött

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
sv: Spindeltång

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
sv: Nålar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
sv: Hacka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
sv: Plankor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
sv: Vadderat skydd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
sv: Kvarts

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
sv: Matportion

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
sv: Vass

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
sv: Rep

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
sv: Gummi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
sv: Såg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
sv: Järnskrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
sv: Blandat metallskrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
sv: Lie

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
sv: Avancerad sköld

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
sv: Stålsköld

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
sv: Spade

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
sv: Rökt fisk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
sv: Rökt kött

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
sv: Matbit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
sv: Spjut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
sv: Avancerat spjut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
sv: Härdat spjut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
sv: Kraftigt spjut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
sv: Stenspetsat träspjut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
sv: Krigsspjut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
sv: Träspjut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
sv: Spindeltråd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
sv: Spindelväv

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
sv: Stenskål

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
sv: Huggsabel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
sv: Tveeggat svärd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
sv: Långt svärd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
sv: Kort svärd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
sv: Vapenrock

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
sv: Gyllene vapenrock

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
sv: Dubbel treudd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
sv: Tung dubbel treudd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
sv: Lätt treudd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
sv: Lång treudd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
sv: Ståltreudd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
sv: Uniformskavaj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
sv: Vadderad väst

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
sv: Krigarrock

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
sv: Vatten

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
sv: Vete

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
sv: Vin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
sv: Ull

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
sv: Byggare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
sv: Bärare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
sv: Kassavaodlare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
sv: Kolare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
sv: Kakaoodlare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
sv: Kock

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
sv: Sömmerska

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
sv: Transportbåt

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
sv: Geolog

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
sv: Guldgrävare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
sv: Guldsmältare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
sv: Djurfångare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
sv: Djungelmästare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
sv: Djungelbevarare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
sv: Lianskärare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
sv: Skeppsbyggare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
sv: Soldat

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
sv: Stenskulptör

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
sv: Stenbrytare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
sv: Tapiruppfödare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
sv: Tränare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
sv: Vildmarksvakt

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
sv: Skogshuggare

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
sv: Erfaren skogshuggare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
sv: Rustningssmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
sv: Bagare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
sv: Svartrotsodlare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
sv: Byggare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
sv: Bärare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
sv: Kolare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
sv: Bonde

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
sv: Transportbåt

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
sv: Fiskodlare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
sv: Fiskare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
sv: Skogvaktare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
sv: Geolog

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
sv: Häst

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
sv: Hästuppfödare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
sv: Jägare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
sv: Mjölnare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
sv: Gruvarbetare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
sv: Rekryt

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
sv: Skräddare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
sv: Spanare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
sv: Skeppsbyggare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
sv: Metallsmältare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
sv: Rökare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
sv: Soldat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
sv: Spindelodlare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
sv: Stenhuggare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
sv: Verktygssmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
sv: Tränare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
sv: Vapensmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
sv: Vävare

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
sv: Skogshuggare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
sv: Bagare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
sv: Smed

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
sv: Mästersmed

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
sv: Bryggare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
sv: Mästerbryggare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
sv: Byggare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
sv: Bärare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
sv: Boskapsuppfödare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
sv: Kolare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
sv: Bonde

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
sv: Transportbåt

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
sv: Fiskare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
sv: Viltvårdare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
sv: Trädgårdsmästare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
sv: Geolog

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
sv: Hjälmsmed

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
sv: Jägare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
sv: Krögare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
sv: Kalkbrännare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
sv: Skogshuggare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
sv: Gruvarbetare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
sv: Gruvledare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
sv: Gruvchef

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
sv: Oxe

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
sv: Skogvaktare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
sv: Rekryt

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
sv: Spejare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
sv: Skeppsbyggare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
sv: Metallsmältare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
sv: Soldat

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
sv: Stenhuggare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
sv: Tränare

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
sv: Vävare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
sv: Rustningssmed

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
sv: Bagare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
sv: Bryggare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
sv: Byggare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
sv: Snickare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
sv: Bärare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
sv: Kolare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
sv: Åsna

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
sv: Åsneuppfödare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
sv: Bonde

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
sv: Transportbåt

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
sv: Fiskare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
sv: Skogvaktare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
sv: Geolog

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
sv: Jägare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
sv: Krögare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
sv: Skogshuggare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
sv: Mjölnare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
sv: Gruvarbetare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
sv: Gruvchef

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
sv: Grisbonde

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
sv: Rekryt

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
sv: Spanare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
sv: Fåraherde

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
sv: Skeppsbyggare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
sv: Metallsmältare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
sv: Soldat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
sv: Stenhuggare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
sv: Verktygssmed

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
sv: Tränare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
sv: Vinodlare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
sv: Vintillverkare

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
sv: Vapensmed

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
sv: Vävare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
sv: Bagare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
sv: Mästerbagare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
sv: Biodlare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
sv: Bärodlare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
sv: Smed

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
sv: Mästersmed

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
sv: Bryggare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
sv: Mästerbryggare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
sv: Tegelbruksarbetare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
sv: Byggare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
sv: Bärare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
sv: Kolare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
sv: Lergrävare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
sv: Dikesgrävare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
sv: Bonde

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
sv: Pråm

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
sv: Fiskare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
sv: Skogvaktare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
sv: Fruktplockare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
sv: Geolog

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
sv: Jägare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
sv: Värdinna

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
sv: Gruvarbetare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
sv: Gruvchef

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
sv: Vassodlare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
sv: Ren

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
sv: Renskötare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
sv: Spejare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
sv: Sömmerska

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
sv: Erfaren sömmerska

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
sv: Skeppsbyggare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
sv: Metallsmältare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
sv: Rökare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
sv: Soldat

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
sv: Stenhuggare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
sv: Tränare

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
sv: Skogshuggare
