Widelands - en to ca translation catalogue (1231 entries)

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
ca: Mercat

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
ca: Fortificació

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
ca: Els soldats han ocupat la vostra fortificació.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
ca: La fortificació ha vist un agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
ca: Estan atacant la fortificació.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la fortificació.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la fortificació.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ca: Fortalesa

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
ca: Els soldats han ocupat la vostra fortalesa.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
ca: La fortalesa ha vist un agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
ca: Estan atacant la fortalesa.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
ca: Estan atacant la fortalesa.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la fortalesa.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
ca: Torre de vigilància

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
ca: Els soldats han ocupat la vostra torre de vigilància.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
ca: La torre de vigilància ha vist un agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
ca: Estan atacant la torre de vigilància.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la torre de vigilància.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la torre de vigilància.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
ca: Post de patrulla

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
ca: Els soldats han ocupat el vostre post de patrulla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
ca: El post de patrulla ha vist un agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
ca: Estan atacant el vostre post de patrulla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
ca: L’enemic ha vençut els soldats del post de patrulla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
ca: Els soldats han vençut l’enemic al post de patrulla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ca: Torre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
ca: Els soldats han ocupat la vostra torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
ca: La torre petita ha vist un agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
ca: Estan atacant la torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
ca: Arbre amb garita superior

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldier has occupied your treetop sentry.
ca: El soldat ha ocupat la vostra garita de l’arbre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
ca: La garita de l’arbre ha vist un agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
ca: Estan atacant l’arbre amb garita superior.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de l’arbre amb garita superior.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a l’arbre amb garita superior.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
ca: Caseta dels guerrers

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
ca: Els soldats han ocupat la vostra caseta dels guerrers.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
ca: La caseta dels guerrers ha vist un agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
ca: Estan atacant la caseta dels guerrers.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la caseta dels guerrers.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la caseta dels guerrers.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
ca: Castell

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
ca: Els soldats han ocupat el vostre castell.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
ca: El castell ha vist un agressor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
ca: Estan atacant el castell.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
ca: L’enemic ha vençut els soldats del castell.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
ca: Els soldats han vençut l’enemic al castell.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
ca: Saló de guàrdia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
ca: Els soldats han ocupat el vostre saló de guàrdia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
ca: El saló de la guàrdia ha vist un agressor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
ca: Estan atacant el saló de guàrdia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
ca: L’enemic ha vençut els soldats del saló de guàrdia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
ca: Els soldats han vençut l’enemic al saló de guàrdia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
ca: Casa del guaita

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
ca: Els soldats han ocupat la vostra casa del guaita.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
ca: La casa del guaita ha vist un agressor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
ca: Estan atacant la casa del guaita.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la casa del guaita.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la casa del guaita.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ca: Torre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
ca: Els soldats han ocupat la vostra torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
ca: La torre petita ha vist un agressor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
ca: Estan atacant la torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
ca: Torre alta

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
ca: Els soldats han ocupat la vostra torrassa.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
ca: La torrassa ha vist un agressor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
ca: Estan atacant la torrassa.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la torrassa.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la torrassa.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
ca: Torre petita

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
ca: Els soldats han ocupat la vostra torrella.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
ca: La torre petita ha vist un agressor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
ca: Estan atacant la torrella.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la torrella.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la torre petita.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
ca: Caserna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
ca: Els soldats han ocupat la vostra caserna.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
ca: La caserna ha vist un agressor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
ca: Estan atacant la caserna.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la caserna.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la caserna.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
ca: Ciutadella

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
ca: Els soldats han ocupat la vostra ciutadella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
ca: La ciutadella ha vist un agressor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
ca: Estan atacant la ciutadella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
ca: L’enemic ha vençut els soldats a la ciutadella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
ca: Els vostres soldats han vençut l’enemic a la ciutadella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ca: Fortalesa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
ca: Els soldats han ocupat la vostra fortalesa.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
ca: La fortalesa ha vist un agressor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
ca: Estan atacant la fortalesa.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
ca: Estan atacant la fortalesa.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la fortalesa.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
ca: Guarda sentinella

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
ca: Els soldats han ocupat la vostra guarda sentinella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
ca: El sentinella ha vist un agressor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
ca: Estan atacant la guarda sentinella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la guarda sentinella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la guarda sentinella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ca: Torre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
ca: Els soldats han ocupat la vostra torre.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
ca: La torre petita ha vist un agressor.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
ca: Estan atacant la torre.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la torre.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
ca: Caserna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
ca: Els soldats han ocupat la vostra caserna.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
ca: La caserna ha vist un agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
ca: Estan atacant la caserna.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la caserna.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la caserna.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
ca: Barracó

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldier has occupied your blockhouse.
ca: El soldat ha ocupat el vostre barracó.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
ca: El barracó ha vist un agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
ca: Estan atacant el barracó.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
ca: L’enemic ha vençut els soldats del barracó.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
ca: Els soldats han vençut l’enemic al barracó.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
ca: Castell

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
ca: Els soldats han ocupat el vostre castell.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
ca: El castell ha vist un agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
ca: Estan atacant el castell.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
ca: L’enemic ha vençut els soldats del castell.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
ca: Els soldats han vençut l’enemic al castell.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ca: Fortalesa

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
ca: Els soldats han ocupat la vostra fortalesa.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
ca: La fortalesa ha vist un agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
ca: Estan atacant la fortalesa.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
ca: Estan atacant la fortalesa.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la fortalesa.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
ca: Post avançat

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
ca: Els soldats han ocupat el vostre post avançat.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
ca: El post avançat ha vist un agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
ca: Estan atacant el vostre post avançat.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
ca: L’enemic ha vençut els soldats del post avançat.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
ca: Els soldats han vençut l’enemic al post avançat.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
ca: Guarda sentinella

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
ca: Els soldats han ocupat la vostra guarda sentinella.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
ca: El sentinella ha vist un agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
ca: Estan atacant la guarda sentinella.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la guarda sentinella.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la guarda sentinella.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ca: Torre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
ca: Els soldats han ocupat la vostra torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
ca: La torre petita ha vist un agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
ca: Estan atacant la torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ca: Fortalesa

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
ca: Els soldats han ocupat la vostra fortalesa.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
ca: La fortalesa ha vist un agressor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
ca: Estan atacant la fortalesa.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
ca: Estan atacant la fortalesa.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la fortalesa.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
ca: Post avançat

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
ca: Els soldats han ocupat el vostre post avançat.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
ca: El post avançat ha vist un agressor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
ca: Estan atacant el vostre post avançat.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
ca: L’enemic ha vençut els soldats del post avançat.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
ca: Els soldats han vençut l’enemic al post avançat.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
ca: Sentinella

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
ca: Els soldats han ocupat la vostra sentinella.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
ca: La sentinella ha vist un agressor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
ca: Estan atacant la sentinella.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
ca: L’enemic ha vençut els soldats a la sentinella.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la sentinella.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ca: Torre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
ca: Els soldats han ocupat la vostra torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
ca: La torre petita ha vist un agressor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
ca: Estan atacant la torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
ca: Torre de fusta

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldier has occupied your wooden tower.
ca: El soldat ha ocupat la vostra torre de fusta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
ca: La torre de fusta ha vist un agressor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
ca: Estan atacant la torre de fusta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la torre de fusta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la torre de fusta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
ca: Torre alta de fusta

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
ca: Els soldats han ocupat la vostra torre alta de fusta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
ca: La torre alta de fusta ha vist un agressor.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
ca: Estan atacant la torre alta de fusta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
ca: L’enemic ha vençut els soldats de la torre alta de fusta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
ca: Els soldats han vençut l’enemic a la torre alta de fusta.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
ca: Obra en construcció

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
ca: Edifici en desmantellament

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
ca: Plantació de mandioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
ca: treballar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
ca: plantar mandioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
ca: recollir mandioca

en: No Fields
ca: No hi ha camps lliures

en: Out of Fields
ca: No hi ha camps disponibles

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
ca: La grangera que viu en aquesta plantació de mandioca no té terreny lliure per sembrar-hi llavors.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
ca: Forn de tapioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
ca: coure pa

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ca: Kiln de carbó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
ca: produir carbó

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
ca: Fermentadora de xocolata

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
ca: fermentar xocolata

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
ca: Plantació de cacau

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
ca: plantar cacau

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
ca: recol·lectar cacau

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
ca: L’agricultora d’aquesta plantació de cacau no té terreny lliure per sembrar-hi llavors.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
ca: Sastreria

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing a tunic because ...
en: sewing a tunic
ca: cosir una túnica

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing a light wooden armor because ...
en: making a light wooden armor
ca: fabricar una armadura de fusta lleugera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden helmet because ...
en: making a wooden helmet
ca: tallar un casc de fusta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a warrior’s coat because ...
en: sewing a warrior’s coat
ca: cosir un abric de guerrer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making sturdy boots because ...
en: making sturdy boots
ca: fer botes robustes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making swift boots because ...
en: making swift boots
ca: cosir unes botes lleugeres

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making hero boots because ...
en: making hero boots
ca: fer botes d’heroi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded vest because ...
en: making a padded vest
ca: fer una armilla encoixinada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded protector because ...
en: making a padded protector
ca: fer un protector encoixinat

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
ca: Taller de transbordadors

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
ca: Conservador de menjar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
ca: preparar una ració

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
ca: Farga

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
ca: reduir el mineral d’or

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
ca: Centre de jardineria

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
ca: millorar la fertilitat del camp

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
ca: Caseta de l’excavador d’or

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
ca: extraure or

en: No Gold
ca: No hi ha or

en: Main Gold Vein Exhausted
ca: S’ha exhaurit el filó de mineral d’or

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal de la caseta de l’excavador d’or s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
ca: Cabana del recol·lector i caçador

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
ca: buscar i recollir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
ca: recollir carn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
ca: recollir peixos

en: No Game, No Fish
ca: Ni caça ni peixos

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
ca: No queden ni peixos ni peces de caça

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
ca: La recol·lectora i caçadora d’aquesta cabana no pot trobar preses ni peix dins la seva àrea de treball.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
ca: Lloc d’iniciació

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ca: reclutar un soldat

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
ca: Cabana del conservador de la jungla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
ca: plantant arbres

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
ca: Cabana del tallador de lianes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
ca: tallar lianes

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
ca: No hi ha arbres

en: No Tree to Cut Lianas
ca: No hi ha arbres per tallar-ne lianes.

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
ca: La talladora de lianes que viu en aquesta cabana no pot trobar més lianes a la seva àrea de treball. Hauríeu de considerar desmantellar-la, destruir-la o construir una cabana de la conservadora de la jungla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
ca: Cabana del llenyataire d’arbres exòtics

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
ca: recollir fusta de balsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
ca: recol·lectar cautxú

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
ca: recollir fusta dura

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
ca: Plantació d’arbres exòtics

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
ca: plantar arbres balsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
ca: plantar arbre del cautxú

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
ca: plantar un cebil

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
ca: Caseta del teixidor de corda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
ca: fer una corda

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
ca: Cabana de l’explorador

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
ca: explorant

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ca: Drassana

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
ca: construir un vaixell

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
ca: Taller de pedra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
ca: fabricar una pala

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
ca: fer una destral d’arbres

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
ca: fabricar un pic

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
ca: fer un matxet

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
ca: fabricar estris de cuina

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
ca: fabricar un martell

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
ca: fer un cisell

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
ca: fabricar agulles

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
ca: fer un bol de fusta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making firestones because ...
en: making firestones
ca: fer pedres refractàries

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
ca: fer una llança de fusta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone-tipped spear because ...
en: making a stone-tipped spear
ca: fer una llança amb punta de pedra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
ca: fer una llança endurida

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
ca: Cabana del pedrer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
ca: tallar granit

en: No Rocks
ca: No hi ha roques

en: Out of Rocks
ca: No queden roques

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
ca: La treballadora d’aquesta cabana de la pedrera no pot trobar més roques dins la seva àrea de treball.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
ca: Mina de pedra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
ca: extraure minerals

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
ca: extraure granit

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
ca: extraure quars

en: No Stones
ca: No hi ha pedres

en: Main Stone Vein Exhausted
ca: S’ha exhaurit el filó de roca

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de pedra s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu desmantellar la mina o destruir-la.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
ca: Granja de tapirs

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
ca: criar tapirs

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
ca: Cabana de l’aiguader

en: No Water
ca: No hi ha aigua

en: Out of Water
ca: No hi ha aigua

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
ca: El treballador d’aquesta cabana de l’aiguader no pot trobar més aigua per la seva zona de treball.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
ca: Tenda del cuidador de la jungla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
ca: criar peixos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
ca: alliberar peces de caça

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
ca: Cabana del llenyataire

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
ca: talar arbres

en: Out of Trees
ca: No queden arbres

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
ca: La llenyataire d’aquesta cabana no pot trobar més arbres a la seva àrea de treball. Hauríeu de considerar desmantellar-la, destruir-la o construir una cabana de la conservadora de jungla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
ca: Taller d’armadures

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
ca: forjar un casc

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
ca: forjar un escut millorat

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ca: Fleca

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
ca: coure pa

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ca: Quarter

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ca: reclutar un soldat

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
ca: Masoveria de negrarrel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
ca: plantant negrarrel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
ca: recol·lectar la negrarrel

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
ca: El cultivador d’aquesta masoveria de negrarrel no té terreny lliure per sembrar-hi llavors.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ca: Kiln de carbó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
ca: produir carbó

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ca: Mina de carbó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
ca: extraure carbó

en: No Coal
ca: No hi ha carbó

en: Main Coal Vein Exhausted
ca: S’ha exhaurit el filó de carbó

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de carbó s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
ca: Mina de pedres precioses

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
ca: extraure diamants

en: No Crystals
ca: No hi ha pedres precioses

en: Main Crystal Vein Exhausted
ca: S’ha exhaurit el filó de pedres precioses

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de pedres precioses s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu desmantellar la mina o destruir-la.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ca: Masoveria de panís

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
ca: plantant panís

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
ca: recol·lectar el panís

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ca: L’agricultor d’aquesta granja no té terreny lliure per sembrar-hi llavors.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
ca: Taller de transbordadors

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
ca: Casa del criador de peixos

en: No Fish
ca: No hi ha peix

en: Out of Fish
ca: No queden peixos

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
ca: El criador de peixos d’aquesta casa no troba aigua on pugui criar peixos en aquesta àrea. Recordeu que només podreu regenerar les poblacions de peixos si en algun moment n’hi han hagut abans.

en: The fishing grounds are full
ca: Les zones de pesca estan plenes.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
ca: Casa del pescador

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
ca: pescar

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
ca: El pescador d’aquesta casa no pot trobar més peix a la seva àrea de treball. Recordeu que es pot construir una casa de criador de peixos per introduir peixos a l’ecosistema.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
ca: Casa del guarda forestal

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
ca: Filadora d’or

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
ca: filar or

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ca: Mina d’or

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina d’or s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
ca: Granja de cavalls

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
ca: criar cavalls

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
ca: Casa del caçador

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
ca: caçar

en: No Game
ca: No hi ha peces de caça

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
ca: No queden peces de caça

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
ca: El caçador d’aquesta casa no pot trobar preses dins la seva àrea de treball.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ca: Mina de ferro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
ca: extraure ferro

en: No Iron
ca: No hi ha mineral de ferro

en: Main Iron Vein Exhausted
ca: S’ha exhaurit el filó de mineral de ferro

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de ferro s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu desmantellar la mina o destruir-la.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
ca: Molí

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
ca: moldre panís

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
ca: moldre negrarrel

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ca: Pedrera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
ca: tallar granit

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ca: El treballador d’aquesta pedrera no pot trobar més roques dins la seva àrea de treball.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
ca: Serradora

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
ca: serrar arbres

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
ca: Casa de l’explorador

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ca: Drassana

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
ca: Forn de metalls

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
ca: reduir el mineral de ferro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
ca: Fumador

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
ca: fumant carn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
ca: fumant peix

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
ca: Granja d’aranyes

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
ca: Taller d’eines

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
ca: fabricar una pala de forner

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
ca: fer un parell de poals

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
ca: fabricar unes tenalles

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
ca: fabricar una xarxa de pescar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
ca: fabricar una gafa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
ca: fer un arc de caçar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
ca: fer pinces de munyir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
ca: fabricar una serra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
ca: fabricar una dalla

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
ca: Taller d’armes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
ca: forjar un trident lleuger

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
ca: forjar un trident llarg

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
ca: forjar un trident d’acer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
ca: forjar un trident doble

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
ca: forjar un trident doble pesat

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ca: Taller de teixir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
ca: teixir tela de seda d’aranya

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
ca: confeccionar un tabard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
ca: confeccionar un tabard daurat

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ca: Pou

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ca: El treballador d’aquest pou no pot trobar-hi aigua.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
ca: Casa del llenyataire

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
ca: El llenyataire d’aquesta casa no pot trobar més arbres a la seva àrea de treball. Hauríeu de considerar desmantellar-la, destruir-la o construir una casa de guarda forestal.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
ca: Taller de destrals

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
ca: forjar una destral

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
ca: forjar una destral afilada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
ca: forjar una destral ampla

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ca: Fleca

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
ca: coure pa de pita

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ca: Quarter

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ca: reclutar un soldat

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
ca: Hostal Gran

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
ca: preparar un aperitiu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
ca: preparar un àpat

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
ca: Cerveseria

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
ca: preparar cervesa negra

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
ca: Granja de bous

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
ca: criar bous

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ca: Kiln de carbó

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ca: Mina de carbó

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de carbó s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu ampliar la mina, desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
ca: Mina de carbó profunda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
ca: Mina de carbó molt profunda

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de carbó s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot ampliar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ca: Masoveria de blat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
ca: plantant blat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
ca: recol·lectar el blat

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ca: L’agricultor d’aquesta masoveria de blat no té terreny lliure per sembrar-hi llavors.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
ca: Taller de transbordadors

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
ca: Cabana del pescador

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
ca: El pescador d’aquesta cabana no pot trobar peixos dins la seva àrea de treball.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
ca: Cabana del guarda de peces de caça

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ca: Mina d’or

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina d’or s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu ampliar la mina, desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
ca: Mina d’or profunda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
ca: Mina d’or molt profunda

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina d’or s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot ampliar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
ca: Mina de granit

en: No Granite
ca: No hi ha granit

en: Main Granite Vein Exhausted
ca: S’ha exhaurit el filó de granit

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de granit s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot ampliar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
ca: Taller de cascos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
ca: forjar un casc

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
ca: forjar una màscara

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
ca: forjar un casc de guerra

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
ca: Cabana del caçador

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
ca: El caçador d’aquesta cabana no pot trobar més peces de caça a la seva àrea de treball. Recordeu que es pot construir una cabana de guarda de caça per introduir nous animals a l’ecosistema.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
ca: Hostal

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ca: Mina de ferro

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de ferro s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu ampliar la mina, desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
ca: Mina de ferro profunda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
ca: Mina de ferro molt profunda

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de ferro s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot ampliar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
ca: Forn de calç

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
ca: barrejar lletades de calç

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
ca: Cabana del llenyataire

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
ca: El llenyataire d’aquesta cabana no pot trobar més arbres a la seva àrea de treball. Hauríeu de considerar desmantellar-la, destruir-la o construir una cabana de guarda forestal.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
ca: Taller de metall

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
ca: fabricar una canya de pescar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
ca: fabricar una llança de caçar

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
ca: Cerveseria petita

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
ca: preparar la cervesa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ca: Pedrera

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ca: El treballador d’aquesta pedrera no pot trobar més roques dins la seva àrea de treball.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
ca: Cabana del guarda forestal

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
ca: Camp de juncs

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
ca: plantar juncs

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
ca: recol·lectar juncs

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
ca: El jardiner d’aquest camp de juncs no té terreny lliure per sembrar-hi llavors.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
ca: Cabana de l’explorador

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ca: Drassana

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
ca: Forn de metalls

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
ca: Taverna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
ca: Taller de guerra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
ca: forjar una destral de bronze

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
ca: forjar una destral de batalla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
ca: forjar una destral de guerrer

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ca: Taller de teixir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
ca: teixir

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ca: Pou

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ca: El treballador d’aquest pou no pot trobar-hi aigua.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
ca: Enduridor de fusta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
ca: endurir fusta

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
ca: Taller d’armadures

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
ca: forjar una armadura

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
ca: forjar una cota de malla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
ca: forjar una armadura daurada

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ca: Fleca

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
ca: coure pa

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ca: Quarter

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ca: reclutar un soldat

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
ca: Cerveseria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ca: Kiln de carbó

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ca: Mina de carbó

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de carbó s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu ampliar la mina, desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
ca: Mina de carbó profunda

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de carbó s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot ampliar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
ca: Granja d’ases

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
ca: criar ases

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ca: Masoveria de blat

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ca: L’agricultor d’aquesta masoveria de blat no té terreny lliure per sembrar-hi llavors.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
ca: Taller de transbordadors

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
ca: Casa del pescador

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
ca: El pescador d’aquesta casa no pot trobar peixos dins la seva àrea de treball.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
ca: Casa del guarda forestal

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ca: Mina d’or

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina d’or s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu ampliar la mina, desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
ca: Mina d’or profunda

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina d’or s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot ampliar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
ca: Casa del caçador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
ca: El caçador d’aquesta casa no pot trobar preses dins la seva àrea de treball.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
ca: Hostal

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ca: Mina de ferro

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de ferro s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu ampliar la mina, desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
ca: Mina de ferro profunda

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de ferro s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot ampliar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
ca: Casa del llenyataire

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
ca: El llenyataire d’aquesta casa no pot trobar més arbres a la seva àrea de treball. Hauríeu de considerar desmantellar-la, destruir-la o construir una casa de guarda forestal.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
ca: Mina de marbre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
ca: extraure marbre

en: No Marble
ca: No hi ha marbre

en: Main Marble Vein Exhausted
ca: S’ha exhaurit el filó de marbre

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de marbre s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu ampliar la mina, desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
ca: Mina de marbre profunda

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de marbre s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot ampliar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
ca: Molí

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
ca: moldre blat

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
ca: Granja de porcs

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
ca: criar porcs

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ca: Pedrera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
ca: tallar marbre

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ca: El treballador d’aquesta pedrera no pot trobar més roques dins la seva àrea de treball.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
ca: Serradora

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
ca: Casa de l’explorador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
ca: Granja d’ovelles

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
ca: criar ovelles

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ca: Drassana

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
ca: Forn de metalls

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
ca: Taller de la pedra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
ca: esculpir una columna de marbre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
ca: Taverna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
ca: Taller d’eines

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
ca: fer un cistell

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
ca: Vinya

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
ca: plantar ceps

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
ca: veremar

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
ca: El vinyater que treballa en aquesta vinya no té terreny lliure on plantar els ceps.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
ca: Taller d’armes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
ca: forjar una llança de fusta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
ca: forjar una llança

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
ca: forjar una llança millorada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
ca: forjar una llança pesada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
ca: forjar una llança de guerra

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ca: Taller de teixir

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ca: Pou

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ca: El treballador d’aquest pou no pot trobar-hi aigua.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
ca: Celler

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
ca: fer vi

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
ca: Granja aqüícola

en: No Ponds
ca: No hi ha estanys

en: Out of Fish Ponds
ca: Sense estanys de peixos

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
ca: El pescador que treballa en aquesta granja aqüícola no pot trobar estanys de peixos a la seva àrea de treball. Si us plau, assegureu-vos que hi ha una fossa de fang en funcionament a prop i que la granja aqüícola té tots els béns necessaris, o bé considereu desmantellar o destruir aquest edifici.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
ca: Taller gran d’armadures

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
ca: forjar un sabre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
ca: forjar una espasa de doble fil

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
ca: forjar un casc daurat

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
ca: Taller petit d’armadures

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
ca: forjar una espasa curta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
ca: forjar una espasa llarga

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ca: Fleca

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ca: Quarter

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ca: reclutar un soldat

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
ca: Casa de l’apicultor

en: No Flowers
ca: No hi ha flors

en: Out of Flowers
ca: No queden flors

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
ca: L’apicultor que viu aquí no pot trobar camps de flors o arbustos per treballar a la seva àrea de treball. Hauríeu de considerar construir una altra masoveria de blat o de baies prop, o desmantellar o destruir aquest edifici.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
ca: Masoveria de baies

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
ca: plantar arbusts

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
ca: Forja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
ca: forjar una destral per talar arbres

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
ca: forjar un pic

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
ca: Cerveseria

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
ca: Bòbila

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
ca: coure maons

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
ca: Casa del carboner

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
ca: fent una pila de fusta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
ca: recollir carbó

en: Out of Clay Ponds
ca: Sense estanys de fang

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
ca: El carboner que treballa en aquesta casa no pot trobar estanys de fang a la seva àrea de treball. Si us plau, assegureu-vos que hi ha una fossa de fang en funcionament a prop i que la casa del carboner té tots els béns necessaris, o bé considereu desmantellar o destruir aquest edifici.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ca: Kiln de carbó

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
ca: Fossa de fang

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
ca: fent argila

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
ca: Sense terra

en: No Level Ground
ca: Sense terra anivellada

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
ca: L’excavador d’argila que viu aquí no pot trobar terrenys plans en aquesta àrea. Considereu desmantellar aquesta fossa de fang i reconstruir-la en un altre lloc.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ca: Mina de carbó

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de carbó s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu millorar la mina, desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
ca: Mina de carbó profunda

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de carbó s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot millorar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
ca: Casa del recol·lector de fruita

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
ca: recollir baies

en: No Bushes
ca: No hi ha arbustos

en: Out of Berries
ca: Sense baies

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
ca: El cultivador de baies que viu aquí no pot trobar arbustos de baies a la seva àrea de treball. Hauríeu de considerar construir una altra masoveria de baies o desmantellar o destruir aquest edifici.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
ca: Casa del constructor de dics

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
ca: fer dics

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
ca: construir un dic

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
ca: Sala de begudes

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ca: Masoveria d’ordi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
ca: plantar ordi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
ca: recol·lectar ordi

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ca: L’agricultor d’aquesta masoveria no té terreny lliure per sembrar-hi llavors.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
ca: Taller de transbordadors

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
ca: Casa del pescador

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
ca: El pescador d’aquesta casa no pot trobar peixos dins la seva àrea de treball.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
ca: Casa del guarda forestal

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
ca: Farga

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ca: Mina d’or

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina d’or s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu millorar la mina, desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
ca: Mina d’or profunda

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina d’or s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot millorar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
ca: Fleca de pa dolç amb mel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
ca: coure pa dolç amb mel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
ca: Casa del caçador

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
ca: El caçador d’aquesta casa no pot trobar preses dins la seva àrea de treball.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ca: Mina de ferro

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de ferro s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu millorar la mina, desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
ca: Mina de ferro profunda

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de ferro s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot millorar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
ca: Cerveseria d’aiguamel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
ca: preparar aiguamel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ca: Pedrera

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ca: El treballador d’aquesta pedrera no pot trobar més roques dins la seva àrea de treball.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
ca: Centre de reciclatge

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
ca: reciclar pell

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
ca: reciclar ferro

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
ca: reciclar ferro i or

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
ca: Masoveria de juncs

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
ca: El cultivador de juncs que viu en aquesta masoveria de juncs no té terreny lliure per sembrar-hi llavors.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
ca: Granja de rens

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
ca: criar rens

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
ca: obtenir pell

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
ca: Mina de roques

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de roques s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Considereu ampliar-la, desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
ca: Mina de roques profunda

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ca: El filó principal d’aquesta mina de roques s’ha esgotat. Les extraccions es reduiran considerablement. Aquesta mina no es pot millorar i hauríeu de considerar desmantellar-la o destruir-la.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
ca: Casa de l’explorador

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
ca: Taller de costura

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
ca: cosir un vestit de pell

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ca: Drassana

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
ca: Fumador

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
ca: Taller del sastre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
ca: cosir un vestit de vell tatxonat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
ca: cosir un vestit de pell amb or

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
ca: Taverna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
ca: preparar només una ració

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
ca: preparar racions

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ca: Taller de teixir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
ca: teixir tela

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ca: Pou

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ca: El treballador d’aquest pou no pot trobar-hi aigua.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
ca: Casa del llenyataire

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
ca: El llenyataire d’aquesta casa no pot trobar més arbres a la seva àrea de treball. Hauríeu de considerar desmantellar-la, destruir-la o construir una casa de guarda forestal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
ca: Clar d’entrenament

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
ca: dormint

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
ca: promoure l’evasió del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
ca: promoure l’evasió del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
ca: promoure l’evasió del soldat de nivell 2 a nivell 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ca: promoure la salut del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
ca: promoure la salut del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
ca: promoure la salut del soldat de nivell 2 a nivell 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
ca: promoure la defensa del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
ca: promoure la defensa del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
ca: Sense soldats per entrenar

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
ca: No s’ha trobat cap soldat per entrenar aquest nivell.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
ca: Punt de trobada de guerrers

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
ca: Masmorra

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 2 a nivell 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 3 a nivell 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
ca: Sense soldats per entrenar

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
ca: No s’ha trobat cap soldat per entrenar aquest nivell.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
ca: Laberint d’entrenament

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
ca: promoure la defensa del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
ca: promoure la defensa del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ca: promoure la salut del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
ca: promoure l’evasió del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
ca: promoure l’evasió del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
ca: Palestra d’entrenament

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
ca: promoure l’evasió del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
ca: promoure l’evasió del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
ca: Sense soldats per entrenar

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
ca: No s’ha trobat cap soldat per entrenar aquest nivell.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
ca: Camp d’entrenament

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 2 a nivell 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 3 a nivell 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 4 a nivell 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ca: promoure la salut del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
ca: promoure la salut del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
ca: promoure la salut del soldat de nivell 2 a nivell 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
ca: Palestra

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
ca: promoure l’evasió del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
ca: Sense soldats per entrenar

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
ca: No s’ha trobat cap soldat per entrenar aquest nivell.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
ca: Coliseu

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
ca: promoure l’evasió del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
ca: Camp d’entrenament

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 2 a nivell 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 3 a nivell 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ca: promoure la salut del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
ca: promoure la salut del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
ca: promoure la salut del soldat de nivell 2 a nivell 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
ca: promoure la salut del soldat de nivell 3 a nivell 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
ca: Palestra d’entrenament

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 3 a nivell 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 4 a nivell 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 5 a nivell 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
ca: promoure la defensa del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
ca: promoure la salut del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
ca: Sense soldats per entrenar

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
ca: No s’ha trobat cap soldat per entrenar aquest nivell.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
ca: Camp d’entrenament

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 1 a nivell 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ca: promoure l’atac del soldat de nivell 2 a nivell 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ca: promoure la salut del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
ca: promoure la defensa del soldat de nivell 0 a nivell 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ca: Quarter general

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ca: Magatzem

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ca: Quarter general

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ca: Magatzem

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ca: Quarter general

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ca: Magatzem

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ca: Quarter general

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
ca: Quarter general del naufragi

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ca: Magatzem

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ca: Quarter general

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ca: Magatzem

en: Efficiency
ca: Eficiència

en: Stockpile
ca: Estoc

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
ca: Cendres

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
ca: Camp d’ordi (recol·lectat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
ca: Camp d’ordi (ordi per madurar)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
ca: Camp d’ordi (ordi madurat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
ca: Camp d’ordi (jove)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
ca: Camp d’ordi (molt jove)

en: Blueberry Bush (medium)
ca: Nabinera (baies per madurar)

en: Blueberry Bush (ripe)
ca: Nabinera (fruits madurs)

en: Blueberry Bush (small)
ca: Nabinera (jove)

en: Blueberry Bush (tiny)
ca: Nabinera (molt jove)

en: Black Currant (medium)
ca:  Riber negre (baies per madurar)

en: Black Currant (ripe)
ca: Riber negre (fruits madurs)

en: Black Currant (small)
ca: Riber negre (jove)

en: Black Currant (tiny)
ca: Riber negre (molt jove)

en: Red Currant (medium)
ca: Riber vermell (baies per madurar)

en: Red Currant (ripe)
ca: Riber vermell (fruits madurs)

en: Red Currant (small)
ca: Riber vermell (jove)

en: Red Currant (tiny)
ca: Riber vermell (molt jove)

en: Desert Hackberry (medium)
ca: Tala (fruits per madurar)

en: Desert Hackberry (ripe)
ca: Tala (fruits madurs)

en: Desert Hackberry (small)
ca: Tala (jove)

en: Desert Hackberry (tiny)
ca: Tala (molt jove)

en: Juniper (medium)
ca: Ginebre (fruits per madurar)

en: Juniper (ripe)
ca: Ginebre (fruits madurs)

en: Juniper (small)
ca: Ginebre (jove)

en: Juniper (tiny)
ca: Ginebre (molt jove)

en: Raspberry Bush (medium)
ca: Gerdera (baies per madurar)

en: Raspberry Bush (ripe)
ca: Gerdera (baies madures)

en: Raspberry Bush (small)
ca: Gerdera (jove)

en: Raspberry Bush (tiny)
ca: Gerdera (molt jove)

en: Sea Buckthorn (medium)
ca: Espí groc (fruits per madurar)

en: Sea Buckthorn (ripe)
ca: Espí groc (fruits madurs)

en: Sea Buckthorn (small)
ca: Espí groc (jove)

en: Sea Buckthorn (tiny)
ca: Espí groc (molt jove)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
ca: Arbre del pastor fètid (mitjà)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
ca: Arbre del pastor fètid (madur)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
ca: Arbre del pastor fètid (jove)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
ca: Arbre del pastor fètid (molt jove)

en: Strawberries (medium)
ca: Arbust maduixer (maduixes per madurar)

en: Strawberries (ripe)
ca: Arbust maduixer (maduixes madures)

en: Strawberries (small)
ca: Arbust maduixer (jove)

en: Strawberries (tiny)
ca: Arbust maduixer (molt jove)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
ca: Camp de negrarrel (recol·lectat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
ca: Camp de negrarrel (negrarrel per madurar)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
ca: Camp de negrarrel (negrarrel madura)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
ca: Camp de negrarrel (jove)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
ca: Camp de negrarrel (molt jove)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
ca: Camp de mandioca (recol·lectat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
ca: Camp de mandioca (mitjà)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
ca: Camp de mandioca (madura)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
ca: Camp de mandioca (jove)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
ca: Camp de mandioca (molt jove)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
ca: Panissar (recol·lectat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
ca: Panissar (panís per madurar)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
ca: Panissar (panís madur)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
ca: Panissar (jove)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
ca: Panissar (molt jove)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
ca: Edifici destruït

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dike
ca: Dic

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
ca: Cep (raïm per madurar)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
ca: Cep (raïm madur)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
ca: Cep (jove)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
ca: Cep (molt jove)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
ca: Pila de fusta cremant

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
ca: Estany amb carbó

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
ca: Estany sec

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
ca: Estany amb ous de peixos

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
ca: Estany amb peixos

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
ca: Camp de juncs (per madurar)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
ca: Camp de juncs (madur)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
ca: Camp de juncs (joves)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
ca: Camp de juncs (molt jove)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
ca: Una mica d’or

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
ca: Un munt d’or

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
ca: Sense recursos

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Quartz
ca: Una mica de quars

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Quartz
ca: Un munt de quars

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
ca: Una mica de carbó

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
ca: Un munt de carbó

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
ca: Una mica de ferro

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
ca: Un munt de ferro

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
ca: Una mica de pedres precioses

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
ca: Un munt de pedres precioses

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
ca: Aigua

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
ca: Una mica de granit

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
ca: Un munt de granit

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
ca: Una mica de marbre

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
ca: Un munt de marbre

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
ca: Lloc de construcció de vaixells

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
ca: Arbre balsa (adult)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
ca: Arbre balsa (vell)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree
ca: Arbre balsa

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
ca: Arbre balsa (jove)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
ca: Arbre balsa (plançó)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
ca: Cacau (madur)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
ca: Cacau (vell)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
ca: Cacau (jove)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
ca: Cacau (plançó)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
ca: Arbre mort

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
ca: Cebil (adult)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
ca: Cebil (vell)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
ca: Cebil

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
ca: Cebil (jove)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
ca: Cebil (plançó)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
ca: Arbre del cautxú (adult)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
ca: Arbre del cautxú (vell)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree
ca: Arbre del cautxú

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
ca: Arbre del cautxú (jove)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
ca: Arbre del cautxú (plançó)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
ca: Camp de blat (recol·lectat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
ca: Camp de blat (blat per madurar)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
ca: Camp de blat (madur)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
ca: Camp de blat (jove)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
ca: Camp de blat (molt jove)

en: The Widelands Development Team
ca: L’equip de desenvolupament del Widelands

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
ca: Amazones

en: The people of the amazonian jungle.
ca: La gent de la jungla amazònica.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
ca: Exploració

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
ca: Comenceu la partida amb tres vaixells amb uns quants recursos enmig de l’oceà.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
ca: Vila fortificada

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
ca: Comença la partida amb una instal·lació militar fortificada.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
ca: Quarter general

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
ca: Comença la partida només amb el quarter general.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
ca: Món nou

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
ca: Comenceu la partida amb set vaixells plens de béns enmig l’oceà.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
ca: Aldea pobra

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
ca: Comenceu la partida només amb un magatzem i els mínims per començar a desenvolupar l’economia. Avís: les IA poden no desenvolupar-se adequadament si comencen amb aquesta condició inicial.

en: Be careful
ca: Aneu amb compte

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
ca: Teniu només els béns justos per les eines necessàries per iniciar l’economia. Assegureu-vos que no en genereu cap d’innecessària.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
ca: Post avançat pobre

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
ca: Comenceu la partida només amb un quarter general i molts pocs béns per desenvolupar l’economia. Avís: les IA poden no desenvolupar-se adequadament si comencen amb aquesta condició inicial.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
ca: Post de mercaderies

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
ca: Si aquest jugador es queda sense béns importants, n’aconseguirà uns quants de franc.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
ca: Vila

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
ca: Inicia la partida amb una pacífica vila.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
ca: Atlant

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
ca: Aquesta cultura és coneguda pels contes antics. Són els fills i filles de l’Atlàntida.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
ca: Disposeu només d’una unitat de ferro per cada eina que necessiteu per desenvolupar l’economia. Assegureu-vos que no es crea cap eina innecessària.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
ca: Bàrbara

en: The mighty tribes of the east-lands.
ca: Les poderoses tribus de les terres de l’est.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
ca: Imperial

en: This is the culture of the Roman Empire.
ca: Aquesta és la cultura de l’Imperi Romà.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
ca: Frisons

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
ca: Els habitants de les salvatges costes del Mar del Nord.

en: Tribal Encyclopedia
ca: Enciclopèdia de la cultura

en: Introduction
ca: Introducció

en: Tips
ca: Consells

en: Wares
ca: Mercaderies

en: Workers
ca: Treballadors

en: Buildings
ca: Edificis

en: Tribes Immovables
ca: Inamovibles dels clans

en: World Immovables
ca: Inamovibles del món

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
ca: Vaixell

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Amazonas
ca: Amazones

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Traíra
ca: Traira

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
ca: Vaixell

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
ca: Àgata

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Alexandrite
ca: Alexandrita

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
ca: Ambre

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
ca: Ametista

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Anguilla
ca: Anguila

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
ca: Aiguamarina

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
ca: Fortalesa atlant

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantis
ca: L’Atlàntida

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Beryl
ca: Beril

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
ca: Cassiterita

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
ca: Crisoberil

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
ca: Citrina

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
ca: Maragda

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Guadeloupe
ca: Guadalupe

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
ca: Rei Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
ca: Rei Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
ca: Malaquita

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Martinique
ca: Martinica

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
ca: Pedra de lluna

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
ca: Quars místic

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Obsidian
ca: Obsidiana

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Onyx
ca: Ònix

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
ca: Perla

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
ca: Safir

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
ca: Esfalerita

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
ca: Arany

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Spinel
ca: Espinel·la

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
ca: Pedra de sol

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
ca: Ull de tigre

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
ca: Topazi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
ca: Turmalina

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Trinidad
ca: Trinitat

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
ca: Vaixell

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
ca: Ós

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Odin
ca: Odí

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
ca: Guineu roja

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
ca: Ós salvatge

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
ca: Vaixell

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
ca: Mar Adriàtic

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Apollo
ca: Apol·lo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
ca: Mar blau

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
ca: Mar Bàltic

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Caligula
ca: Calígula

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Cicero
ca: Ciceró

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Claudius
ca: Claudi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
ca: Júpiter

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Latonia
ca: Latònia

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Liguria
ca: Ligúria

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
ca: Marbre

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Mars
ca: Mart

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
ca: Neptú

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Nero
ca: Neró

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Pluto
ca: Plutó

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Romulus
ca: Ròmul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Tiberius
ca: Tiberi

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
ca: Vaixell

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
ca: Armadura

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
ca: Cota de malla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
ca: Armadura daurada

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
ca: Casc

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
ca: Armadura de fusta lleugera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
ca: Destral

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
ca: Destral de batalla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
ca: Destral ampla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
ca: Destral de bronze

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
ca: Destral afilada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
ca: Destral de guerrer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Balsa
ca: Fusta de balsa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
ca: Ordi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
ca: Cistell

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
ca: Cervesa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
ca: Cervesa negra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
ca: Negrarrel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
ca: Farina de negrarrel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
ca: Negrarrel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
ca: Botes d’heroi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
ca: Botes robustes

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
ca: Botes lleugeres

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ca: Pa

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ca: Pa

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
ca: Pita

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ca: Pa

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ca: Pa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
ca: Pala de forner

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
ca: Maó

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
ca: Poals

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
ca: Mandioca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
ca: Cisell

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
ca: Xocolata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
ca: Argila

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
ca: Tela

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
ca: Carbó

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
ca: Grans de cacau

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
ca: Panís

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
ca: Farina de panís

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
ca: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
ca: Destral d’arbres

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
ca: Tenalles

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Firestones
ca: Pedra refractària

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
ca: Peix

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
ca: Xarxa de pescar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
ca: Canya de pescar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
ca: Farina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
ca: Fruita

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
ca: Pell de ren

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
ca: Vestit de pell

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
ca: Vestit de pell amb or

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
ca: Vestit vell de pell

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
ca: Vestit de pell tatxonat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
ca: Or

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
ca: Pols d’or

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
ca: Mineral d’or

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
ca: Fil d’or

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
ca: Granit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
ca: Raïm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
ca: Lletada de calç

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
ca: Martell

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
ca: Casc

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
ca: Casc daurat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
ca: Màscara

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
ca: Casc de guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
ca: Casc de fusta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
ca: Mel

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
ca: Pa dolç amb mel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
ca: Gafa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
ca: Arc de caça

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
ca: Llança de caça

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
ca: Ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
ca: Mineral de ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
ca: Fusta dura

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
ca: Estris de cuina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
ca: Tronc

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
ca: Matxet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
ca: Marbre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
ca: Columna de marbre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
ca: Aiguamel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
ca: Àpat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
ca: Carn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
ca: Pinces de munyir

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
ca: Agulles

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
ca: Pic

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
ca: Taulons

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
ca: Protector encoixinat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
ca: Quars

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
ca: Ració

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
ca: Juncs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
ca: Corda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
ca: Cautxú

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
ca: Serra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
ca: Retalls de ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
ca: Retalls de diferents metalls

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
ca: Dalla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
ca: Escut millorat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
ca: Escut d’acer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
ca: Pala

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
ca: Peix fumat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
ca: Carn fumada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
ca: Aperitiu

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
ca: Llança

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
ca: Llança millorada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
ca: Llança endurida

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
ca: Llança pesada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
ca: Llança amb punta de pedra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
ca: Llança de guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
ca: Llança de fusta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
ca: Seda d’aranya

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
ca: Tela de seda d’aranya

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
ca: Bol de pedra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
ca: Sabre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
ca: Espasa de doble fil

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
ca: Espasa llarga

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
ca: Espasa curta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
ca: Tabard daurat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
ca: Trident doble

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
ca: Trident doble pesat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
ca: Trident lleuger

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
ca: Trident llarg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
ca: Trident d’acer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
ca: Túnica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
ca: Armilla encoixinada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
ca: Abric del guerrer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
ca: Aigua

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
ca: Blat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
ca: Vi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
ca: Llana

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ca: Constructor

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ca: Transportista

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
ca: Cultivador de mandioca

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ca: Carboner

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
ca: Cultivador de cacau

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
ca: Cuiner

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
ca: Sastre

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
ca: Transbordador

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ca: Geòleg

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
ca: Excavador d’or

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
ca: Fonedor d’or

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
ca: Recol·lector i caçador

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
ca: Mestre de la jungla

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
ca: Conservador de la jungla

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
ca: Tallador de lianes

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ca: Explorador

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ca: Mestre d’aixa

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ca: Soldat

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
ca: Tallista

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
ca: Pedrer

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
ca: Criador de tapirs

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ca: Entrenador

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
ca: Cuidador de la jungla

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
ca: Llenyataire

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
ca: Mestre llenyataire

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
ca: Mestre d’armadures

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ca: Flequer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
ca: Cultivador de negrarrel

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ca: Constructor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ca: Transportista

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ca: Carboner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ca: Agricultor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
ca: Transbordador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
ca: Criador de peixos

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ca: Pescador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ca: Guarda forestal

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ca: Geòleg

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
ca: Cavall

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
ca: Criador de cavalls

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ca: Caçador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
ca: Moliner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
ca: Recluta

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
ca: Serrador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ca: Explorador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ca: Mestre d’aixa

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ca: Fonedor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
ca: Fumador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ca: Soldat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
ca: Criador d’aranyes

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
ca: Pedrer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
ca: Fabricant d’eines

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ca: Entrenador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
ca: Armer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
ca: Teixidor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
ca: Llenyataire

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ca: Flequer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
ca: Forjador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
ca: Mestre forjador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ca: Cerveser

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
ca: Mestre cerveser

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ca: Constructor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ca: Transportista

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
ca: Criador de bous

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ca: Carboner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ca: Agricultor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
ca: Transbordador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ca: Pescador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
ca: Guarda de peces de caça

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
ca: Jardiner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ca: Geòleg

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
ca: Mestre de cascos

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ca: Caçador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
ca: Hostaler

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
ca: Cremador de calç

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
ca: Llenyataire

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
ca: Miner en cap

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
ca: Mestre miner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
ca: Bou

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
ca: Guarda forestal

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
ca: Recluta

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ca: Explorador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ca: Mestre d’aixa

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ca: Fonedor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ca: Soldat

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
ca: Picapedrer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ca: Entrenador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
ca: Teixidor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
ca: Mestre d’armadures

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ca: Flequer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ca: Cerveser

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ca: Constructor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
ca: Fuster

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ca: Transportista

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ca: Carboner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
ca: Ase

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
ca: Criador d’ases

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ca: Agricultor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
ca: Transbordador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ca: Pescador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ca: Guarda forestal

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ca: Geòleg

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ca: Caçador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
ca: Hostaler

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
ca: Llenyataire

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
ca: Moliner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
ca: Mestre miner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
ca: Criador de porcs

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
ca: Recluta

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ca: Explorador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
ca: Pastor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ca: Mestre d’aixa

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ca: Fonedor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ca: Soldat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
ca: Picapedrer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
ca: Fabricant d’eines

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ca: Entrenador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
ca: Vinyater

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
ca: Enòleg

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
ca: Armer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
ca: Teixidor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ca: Flequer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
ca: Mestre flequer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
ca: Apicultor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
ca: Cultivador de baies

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
ca: Forjador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
ca: Mestre forjador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ca: Cerveser

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
ca: Mestre cerveser

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
ca: Artesà de maons

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ca: Constructor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ca: Transportista

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ca: Carboner

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
ca: Excavador d’argila

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
ca: Constructor de dics

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ca: Agricultor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
ca: Transbordador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ca: Pescador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ca: Guarda forestal

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
ca: Recol·lector de fruita

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ca: Geòleg

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ca: Caçador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
ca: Patrona

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
ca: Mestre miner

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
ca: Cultivador de juncs

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
ca: Ren

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
ca: Criador de rens

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ca: Explorador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
ca: Costurera

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
ca: Mestra costurera

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ca: Mestre d’aixa

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ca: Fonedor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
ca: Fumador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ca: Soldat

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
ca: Picapedrer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ca: Entrenador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
ca: Llenyataire
