Widelands - en to he translation catalogue (209 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
he: שוק

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
he: שוק

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
he: שוק

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
he: שוק

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
he: שוק

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
he: בִיצוּר

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
he: מבצר

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
he: טירה

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
he: בית המשמר

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
he: מגדל

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
he: מגדל גבוה

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
he: מגדל קטן

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
he: מחסום

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
he: מצודה

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
he: מבצר

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
he: זקיף

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
he: מגדל

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
he: מחסום

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
he: טירה

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
he: מבצר

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
he: מאחז

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
he: זקיף

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
he: מגדל

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
he: אתר בנייה

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
he: בית מלאכת נשק

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
he: מאפיה

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
he: כבשן פחם

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
he: מכרה פחם

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
he: מכרה קריסטל

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
he: חווה

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
he: יערן

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
he: מכרה זהב

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
he: חוות סוסים

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
he: טחנה

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
he: מחצבה

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
he: מנסרה

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
he: בֵּית עִשׁוּן

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
he: נפחיית כלים

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
he: בית מלאכת נשק

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
he: באר

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
he: מאפיה

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
he: פנדק גדול

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
he: מבשלת בירה

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
he: חוות בקר

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
he: כבשן פחם

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
he: מכרה פחם

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
he: מכרה פחם עמוק

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
he: מכרה פחם עמוק יותר

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
he: חווה

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
he: בקתת הדייגים

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
he: בקתת שומר הציד

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
he: מכרה זהב

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
he: מכרה זהב עמוק

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
he: מכרה זהב עמוק יותר

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
he: נַפְּחִיַת קְסָדוֹת

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
he: בקתת הציידים

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
he: פנדק

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
he: בקתת חוטב העצים

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
he: מִבְשֶׁלֶת בִּירָה עַמָּמִית

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
he: מחצבה

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
he: עֶמְדַּת קַקַּ"ל

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
he: מסבאה

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
he: באר

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
he: בית מלאכת שריון

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
he: מאפיה

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
he: מבשלת בירה

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
he: כבשן פחם

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
he: מכרה פחם

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
he: מכרה פחם עמוק

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
he: חווה

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
he: בֵּית הַיַּעְרָן

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
he: מכרה זהב

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
he: מכרה זהב עמוק

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
he: פנדק

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
he: טחנה

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
he: מחצבה

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
he: מנסרה

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
he: מסבאה

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
he: נפחיית כלים

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
he: בית מלאכת נשק

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
he: באר

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
he: בֵּית עִשׁוּן

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
he: צינוק

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
he: מבוך

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
he: זירת קרב

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
he: מפקדה

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
he: מחסן

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
he: מפקדה

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
he: מחסן

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
he: מפקדה

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
he: מחסן

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
he: אפר

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
he: שדה תירס (נקצר)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
he: שדה תירס (בינוני)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
he: שדה תירס (בָּשֵׁל)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
he: שדה תירס (קטן)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
he: שדה תירס (זָעִיר)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
he: ספינה בבנייה

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
he: עץ מת

en: The Widelands Development Team
he: צוות הפיתוח של Widelands

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
he: מפקדה

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
he: אטלנטים

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
he: ברברים

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
he: אימפריה

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
he: פריזיאנים

en: General
he: כללי

en: Introduction
he: מבוא

en: Controls
he: בקרים

en: Tips
he: טיפים

en: Workers
he: עובדים

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
he: גרזן

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
he: גרזן קרב

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
he: גרזן רחב

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
he: גרזן ברונזה

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
he: בירה

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
he: לחם

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
he: לאפה

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
he: לחם

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
he: דליים

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
he: בד

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
he: פחם

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
he: תירס

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
he: יהלום

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
he: דג

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
he: חכת דיג

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
he: זהב

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
he: עפרת זהב

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
he: פטיש

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
he: מסכה

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
he: חנית ציד

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
he: ברזל

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
he: עפרת ברזל

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
he: אֲרוּחָה

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
he: בשר

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
he: מכוש

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
he: קרשים

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
he: קווארץ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
he: מנה

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
he: מסור

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
he: חרמש

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
he: את חפירה

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
he: חטיף

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
he: מים

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
he: חיטה

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
he: נַפַּח שִׁרְיוֹנוֹת

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
he: אופה

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
he: בנאי

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
he: סבל

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
he: פַּחָמִי

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
he: חואי

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
he: מגדל דגים

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
he: דייג

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
he: יערן

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
he: גאולוג

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
he: סוס

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
he: ציד

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
he: טוחן

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
he: כורה

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
he: נַסָּר

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
he: צופה

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
he: מַתִּיךְ

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
he: סַתָת

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
he: חָרָשׁ כלים

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
he: מאמן

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
he: אורג

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
he: אופה

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
he: נפח

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
he: רב נפחים

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
he: בַּשְׁלָן בִּירָה

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
he: רב בַּשְׁלָני בִּירָה

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
he: בנאי

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
he: סבל

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
he: פַּחָמִי

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
he: חואי

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
he: דייג

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
he: מפקח ציד

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
he: גאולוג

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
he: חָרָשׁ קְסָדוֹת

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
he: ציד

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
he: פּוּנדְקַאִי

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
he: חוטב עצים

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
he: כורה

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
he: כורה ראשי

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
he: שור

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
he: שומר-יערות

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
he: צופה

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
he: מַתִּיךְ

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
he: מאמן

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
he: אורג

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
he: נַפַּח שִׁרְיוֹנוֹת

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
he: אופה

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
he: מבשל

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
he: בנאי

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
he: סבל

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
he: פַּחָמִי

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
he: חואי

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
he: דיג

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
he: יערן

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
he: גאולוג

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
he: ציד

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
he: פּוּנדְקַאִי

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
he: חוטב עצים

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
he: טוחן

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
he: כורה

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
he: צופה

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
he: מכונן

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
he: חָרָשׁ כלים

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
he: מאמן

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
he: אורג
