Widelands - en to la translation catalogue (287 entries)

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
la: Castellum

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
la: Horreum

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
la: Turris

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
la: Turris alta

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
la: Turris parva

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
la: Obex

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
la: Arx

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
la: Turris

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
la: Obex

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
la: Castellum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
la: Arx

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
la: Specula

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
la: Turris

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
la: Area

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
la: navem faciens

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
la: Fabrica loricarum

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
la: Pistrina

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
la: Fundus nigrarum radiciorum

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
la: radices nigras serit

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
la: radices nigras metit

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
la: Carbonarius

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
la: Metallum carbonis

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
la: Metallum crystalli

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
la: Fundus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
la: maizum metit

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
la: Casa operarii qui pisces alit

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
la: Casa pistoria

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
la: Casa saltuarii

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
la: Metallum auri

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
la: Equile

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
la: Casa venatoris

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
la: Molae

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
la: Lapidicina

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
la: Fabrica lignorum tabulariorum

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
la: Casa exploratoris

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
la: Navale

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
la: Officina aeraria

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
la: Fumarium

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
la: Fundus araneus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
la: Fabrica fabri instrumentorum

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
la: Fabrica armorum

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
la: Textrinum

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
la: Fons

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
la: Casa lignatoris

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
la: Pistrina

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
la: Deversorium

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
la: Fabrica cervisiae

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
la: Bubile

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
la: Carbonarius

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
la: Metallum carbonis

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
la: Metallum altius carbonis

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
la: Metallum altissimum carbonis

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
la: Fundus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
la: triticum serit

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
la: triticum metit

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
la: Casa piscaria

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
la: Casa saltuarius

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
la: Metallum auri

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
la: Metallum altius aurei aeris

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
la: Metallum altissimum auri

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
la: Metallum graniti

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
la: Galearum fabrica

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
la: Casa venatoris

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
la: Taberna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
la: Fornix calcaria

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
la: Casa lignatoris

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
la: Fabrica ferraria

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
la: Fabrica cervisiae parva

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
la: Lapidicina

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
la: Casa saltuarius

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
la: Casa exploratoris

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
la: Navale

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
la: Officina aeraria

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
la: Taberna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
la: Fabrica armorum

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
la: Textrinum

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
la: Fons

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
la: Fabrica loricarum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
la: Pistrina

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
la: Fabrica cervisiae

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
la: Carbonarius

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
la: Metallum carbonis

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
la: Metallum altius carbonis

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
la: Fundus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
la: Casa pistoria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
la: Casa saltuarii

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
la: Metallum auri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
la: Metallum altius aurei aeris

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
la: Casa venatoris

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
la: Taberna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
la: Molae

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
la: Lapidicina

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
la: Fabrica lignorum tabulariorum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
la: Casa exploratoris

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
la: Navale

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
la: Officina aeraria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
la: Taberna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
la: Fabrica fabri instrumentorum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
la: Fabrica armorum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
la: Textrinum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
la: Fons

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
la: Carcer

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
la: Labyrinthus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
la: Arena bellandi

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
la: Castra exercendi

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
la: Castra exercendi

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
la: Principia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
la: Portus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
la: Horreum

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
la: Principia

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
la: Portus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
la: Horreum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
la: Principia

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
la: Portus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
la: Horreum

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
la: Cinis

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
la: Ager nigrarum radicium messus

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
la: Ager nigrarum radicium mediocris

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
la: Ager nigrarum radicium parvulus

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
la: Ager nigrarum radicium parvus

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
la: Ager nigrarum radicium parvulus

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
la: Ager maizi messus

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
la: Ager maizi mediocris

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
la: Ager maizi parvulus

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
la: Ager maizi parvus

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
la: Ager maizi parvulus

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
la: Aedificium destructum

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
la: Locus navium construendarum

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
la: Arbor mortua

en: The Widelands Development Team
la: Concilium Widelands ludum fingens

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
la: Principia

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
la: Atlantidenses

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
la: Gens Atlantidenses, qui sunt filii filiaeque ex Atlantide insula, de fabulis antiquissimis nota est.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
la: Barbari

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
la: Imperium

en: This is the culture of the Roman Empire.
la: Hoc est Imperium Romanum.

en: Tribal Encyclopedia
la: Thesaurus gentis

en: General
la: Generales

en: Introduction
la: Institutio

en: Controls
la: Gubernaculum

en: Wares
la: Res

en: Workers
la: Operarii

en: Buildings
la: Aedificia

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
la: Galea

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
la: Ascia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
la: Ascia bellandi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
la: Ascia lata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
la: Ascia aeraria

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
la: Cervisia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
la: Cervisia fortis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
la: Radix nigra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
la: Farina nigrae radicis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
la: Lignum durum

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
la: Panis

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
la: Panis

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
la: Panis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
la: Situlae

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
la: Textum

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
la: Carbo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
la: Maizum

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
la: Adamas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
la: Ascia cadendi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
la: Forceps

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
la: Piscis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
la: Rete piscarium

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
la: Harundo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
la: Aurum

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
la: Aes aureum

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
la: Arenatum

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
la: Malleus

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
la: Larva

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
la: Galea bellica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
la: Asser uncinatus

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
la: Arcus venatoris

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
la: Hasta venatoris

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
la: Ferrum

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
la: Aes ferreum

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
la: Instrumenta culinaria

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
la: Cena

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
la: Caro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
la: Forceps lacteus

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
la: Dolabra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
la: Ligna tabularia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
la: Crystallum quarzicum

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
la: Cibus

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
la: Serra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
la: Falx

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
la: Scutum melius

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
la: Scutum chalybis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
la: Rutila

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
la: Piscis fumosus

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
la: Caro fumosus

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
la: Gustatio

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
la: Araneum textum

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
la: Tunica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
la: Tunica aurea

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
la: Tridens geminus

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
la: Tridens geminus gravis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
la: Tridens levis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
la: Tridens longus

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
la: Tridens chalybis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
la: Aqua

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
la: Triticum

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
la: Loricarum faber

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
la: Pistor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
la: Agricola nigrarum radicium

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
la: Architectus

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
la: Portator

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
la: Carbonarius

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
la: Agricola

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
la: Pisces alens

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
la: Piscator

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
la: Saltuarius

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
la: Geologus

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
la: Equus

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
la: Agaso

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
la: Venator

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
la: Pistor farinarius

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
la: Fossor metallicus

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
la: Opera qui lignum secat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
la: Explorator

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
la: Navifex

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
la: Aerarius

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
la: Opera qui piscem carnemque fumat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
la: Miles

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
la: Pisces alens

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
la: Lapicida

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
la: Faber instrumentorum

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
la: Exercitor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
la: Faber armorum

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
la: Textor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
la: Lignator

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
la: Pistor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
la: Faber ferrarius

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
la: Faber expertus

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
la: Cervisiae coquus

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
la: Coquus cervisiae expertus

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
la: Architectus

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
la: Portator

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
la: Bubulcus

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
la: Carbonarius

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
la: Agricola

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
la: Piscator

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
la: Caupo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
la: Geologus

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
la: Galearum faber

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
la: Venator

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
la: Caupo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
la: Flagrator calcis

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
la: Lignator

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
la: Fossor metallicus

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
la: Fossor metallicus expertus

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
la: Fossor metallicus peritissimus

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
la: Bos

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
la: Saltuarius

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
la: Explorator

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
la: Navifex

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
la: Aerarius

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
la: Miles

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
la: Camentarius

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
la: Exercitor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
la: Textor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
la: Loricarum faber

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
la: Pistor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
la: Cervisiae coquus

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
la: Architectus

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
la: Portator

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
la: Carbonarius

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
la: Agricola

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
la: Piscator

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
la: Saltuarius

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
la: Geologus

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
la: Venator

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
la: Caupo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
la: Lignator

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
la: Pistor farinarius

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
la: Fossor metallicus

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
la: Fossor metallicus peritissimus

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
la: Explorator

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
la: Navifex

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
la: Aerarius

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
la: Miles

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
la: Camentarius

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
la: Faber instrumentorum

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
la: Exercitor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
la: Faber armorum

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
la: Textor
