Widelands - en to nb translation catalogue (345 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nb: Marked

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nb: Marked

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nb: Marked

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nb: Marked

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nb: Marked

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
nb: Festning

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
nb: Soldatene dine har bemannet festningen din.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
nb: Festningen din oppdaget en motstander.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
nb: Festningen din blir angrepet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
nb: Fienden beseiret soldatene dine ved festningen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
nb: Soldatene dine beseiret fienden ved festningen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nb: Fort

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nb: Soldatene har bemannet fortet ditt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nb: Fortet ditt oppdaget en motstander.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
nb: Fortet ditt blir angrepet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nb: Fienden har beseiret soldatene dine ved fortet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nb: Soldatene dine har beseiret fienden ved fortet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nb: Tårn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nb: Soldatene har bemannet tårnet ditt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
nb: Slott

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
nb: Borg

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
nb: Vaktstue

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nb: Tårn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
nb: Høyt tårn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
nb: Lite tårn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
nb: Barriere

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
nb: Festning

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nb: Fort

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
nb: Vaktpost

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nb: Tårn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
nb: Barriere

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
nb: Slott

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nb: Fort

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
nb: Utpost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
nb: Vaktpost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nb: Tårn

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
nb: Byggeplass

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
nb: Demonteringssted

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
nb: arbeider

en: Out of Fields
nb: Tom for åkre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
nb: tilbereder en rasjon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
nb: smelter gull

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
nb: planter trær

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
nb: speider

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
nb: bygger et skip

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
nb: lager en spade

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
nb: lager en hakke

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
nb: lager kjøkkenredskaper

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
nb: lager en hammer

en: Out of Rocks
nb: Tom for stein

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
nb: graver

en: Out of Water
nb: Tom for vann

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
nb: Rustningssmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
nb: smir en hjelm

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
nb: smir et avansert skjold

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nb: Bakeri

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
nb: bake brød

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
nb: Svartrotgård

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
nb: planter svartrot

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
nb: høster inn svartrot

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
nb: Bonden som jobber på denne gården har ingen ledig plass til å så nye frø.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nb: Kullbrenners hus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
nb: produsere kull

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nb: Kullgruve

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
nb: Krystallgruve

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nb: Gård

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
nb: planter mais

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
nb: høster inn mais

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nb: Bonden som jobber på denne gården har ingen ledig plass til å så nye frø.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
nb: Fiskeoppdretters hus

en: Out of Fish
nb: Tom for fisk

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
nb: Fiskers hus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
nb: fisker

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
nb: Skogforvalters hus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
nb: Gullspinneri

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nb: Gullgruve

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
nb: Hestegård

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
nb: Jegers hus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
nb: jakter

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
nb: Mølle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
nb: maler mais

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
nb: maler svartrot

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nb: Steinbrudd

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
nb: Sagbruk

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nb: Speiders hus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nb: Skipsverft

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nb: Smelteverk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
nb: smelter jern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
nb: Røkeri

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
nb: Edderkoppgård

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
nb: Verktøysmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
nb: lager en ildtang

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
nb: lager et fiskegarn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
nb: lager en melketang

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
nb: lager en sag

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
nb: lager en ljå

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
nb: Våpensmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
nb: smir en lett trefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
nb: smir en lang trefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
nb: smir en ståltrefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
nb: smir en dobbel trefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
nb: smir en tung dobbel trefork

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nb: Veveri

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
nb: Brønn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
nb: Trefellers hus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
nb: smir en øks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
nb: smir en skarp øks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
nb: smir en bred øks

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nb: Bakeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
nb: tilbereder en matbit

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
nb: tilbereder et måltid

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
nb: Bryggeri

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nb: Kullbrenners hus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nb: Kullgruve

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
nb: Dyp kullgruve

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nb: Gård

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
nb: planter hvete

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
nb: høster inn hvete

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nb: Bonden som jobber på denne gården har ingen ledig plass til å så nye frø.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nb: Gullgruve

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
nb: Dyp gullgruve

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
nb: smir en hjelm

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
nb: smir en maske

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
nb: smir en krigshjelm

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
nb: Vertshus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
nb: lager en fiskestang

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
nb: lager et jaktspyd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
nb: brygger

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nb: Steinbrudd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
nb: planter siv

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
nb: høster inn siv

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nb: Skipsverft

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nb: Smelteverk

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
nb: Kro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
nb: smir en bronsjeøks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
nb: smir en stridsøks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
nb: smir en krigerøks

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nb: Veveri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
nb: vever

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
nb: Brønn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
nb: Rustningssmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
nb: smir en ringbrynje

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nb: Bakeri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
nb: Bryggeri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nb: Kullbrenners hus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nb: Kullgruve

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
nb: Dyp kullgruve

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
nb: Eselfarm

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nb: Gård

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nb: Bonden som jobber på denne gården har ingen ledig plass til å så nye frø.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
nb: Fiskers hus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
nb: Skogforvalters hus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nb: Gullgruve

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
nb: Dyp gullgruve

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
nb: Jegers hus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
nb: Vertshus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
nb: Tømmerhuggers hus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
nb: Marmorgruve

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
nb: Dyp marmorgruve

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
nb: Mølle

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nb: Steinbrudd

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
nb: Sagbruk

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nb: Speiders hus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
nb: Sauefarm

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nb: Skipsverft

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nb: Smelteverk

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
nb: Steinhuggers hus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
nb: Kro

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
nb: Verktøysmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
nb: lager en kurv

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
nb: Vingård

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
nb: Bonden som jobber på denne gården har ingen ledig plass til å så nye frø.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
nb: Våpensmie

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nb: Veveri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
nb: Brønn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
nb: Vin

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
nb: sover

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
nb: Fangehull

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
nb: Labyrint

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
nb: Treningsleir

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
nb: Treningsleir

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nb: Hovedkvarter

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nb: Havn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nb: Varehus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nb: Hovedkvarter

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nb: Havn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nb: Varehus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nb: Hovedkvarter

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
nb: Skipsvrak hovedkvarter

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nb: Havn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nb: Varehus

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
nb: Aske

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
nb: Høstet svartrotåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
nb: Mellomstor svartrotåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
nb: Veldig liten svartrotåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
nb: Liten svartrotåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
nb: Veldig liten svartrotåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
nb: Høstet maisåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
nb: Mellomstor maisåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
nb: Veldig liten maisåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
nb: Liten maisåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
nb: Veldig liten maisåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
nb: Ødelagt bygning

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
nb: Mellomstor åker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
nb: Liten åker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
nb: Veldig liten åker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
nb: Byggeområde for skip

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
nb: Dødt tre

en: The Widelands Development Team
nb: Widelands utviklerteam

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
nb: Hovedkvarter

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
nb: Atlantere

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
nb: Denne stammen er kjent fra de eldste sagn. Sønner og døtre av Atlantis.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
nb: Barbarer

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
nb: Imperiet

en: This is the culture of the Roman Empire.
nb: Dette er kulturen til det romerske Imperiet.

en: General
nb: Generelt

en: Introduction
nb: Introduksjon

en: Controls
nb: Kontroller

en: Wares
nb: Varer

en: Workers
nb: Arbeidere

en: Buildings
nb: Bygninger

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
nb: Skip

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
nb: Rustning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
nb: Ringbrynje

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
nb: Hjelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
nb: Øks

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
nb: Kurv

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
nb: Øl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
nb: Svartrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
nb: Svartrotmel

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nb: Brød

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nb: Brød

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
nb: Bøtter

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
nb: Tøyduk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
nb: Kull

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
nb: Mais

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
nb: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
nb: Ildtang

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
nb: Fisk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
nb: Fiskegarn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
nb: Fiskestang

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
nb: Mel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
nb: Gull

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
nb: Gullmalm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
nb: Drue

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
nb: Jaktbue

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
nb: Jaktspyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
nb: Jern

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
nb: Jernmalm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
nb: Kjøkkenredskaper

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
nb: Tømmerstokk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
nb: Marmor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
nb: Marmorsøyle

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
nb: Måltid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
nb: Kjøtt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
nb: Melketang

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
nb: Hakke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
nb: Planker

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
nb: Kvarts

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
nb: Rasjon

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
nb: Sag

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
nb: Ljå

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
nb: Avansert skjold

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
nb: Stålskjold

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
nb: Spade

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
nb: Røkt fisk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
nb: Røkt kjøtt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
nb: Gullgarn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
nb: Dobbel trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
nb: Tung dobbel trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
nb: Lett trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
nb: Lang trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
nb: Ståltrefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
nb: Vann

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
nb: Hvete

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
nb: Vin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
nb: Ull

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
nb: Rustningssmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
nb: Svartrotbonde

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nb: Bygger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nb: Bærer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nb: Bonde

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
nb: Fiskeoppdretter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nb: Fisker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
nb: Skogforvalter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nb: Geolog

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
nb: Hest

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
nb: Hesteoppdretter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nb: Jeger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
nb: Møller

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nb: Gruvearbeider

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
nb: Sager

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nb: Speider

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nb: Skipsbygger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
nb: Røyker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nb: Soldat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
nb: Edderkoppoppdretter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
nb: Steinkutter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
nb: Verktøysmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nb: Trener

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
nb: Våpensmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nb: Vever

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
nb: Trefeller

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nb: Bygger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nb: Bærer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nb: Bonde

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nb: Fisker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nb: Geolog

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nb: Jeger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
nb: Vertshusholder

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
nb: Tømmerhugger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nb: Gruvearbeider

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
nb: Marmorgruve

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nb: Speider

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nb: Skipsbygger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nb: Soldat

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
nb: Steinhugger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nb: Trener

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nb: Vever

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
nb: Rustningssmed

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nb: Bygger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nb: Bærer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
nb: Esel

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
nb: Eseloppdretter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nb: Bonde

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nb: Fisker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
nb: Skogforvalter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nb: Geolog

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nb: Jeger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
nb: Vertshusholder

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
nb: Tømmerhugger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
nb: Møller

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nb: Gruvearbeider

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
nb: Marmorgruve

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
nb: Griseoppdretter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nb: Speider

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
nb: Gjeter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nb: Skipsbygger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nb: Soldat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
nb: Steinhugger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
nb: Verktøysmed

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nb: Trener

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
nb: Vindyrker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
nb: Våpensmed

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nb: Vever
