Widelands - en to nn translation catalogue (1236 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nn: Marknad

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nn: Marknad

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nn: Marknad

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nn: Marknad

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nn: Marknad

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
nn: Festningsverk

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
nn: Soldatane dine har teke festningsverket ditt i bruk.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
nn: Festningsverket ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
nn: Festningsverket ditt er under åtak.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
nn: Fienden slo soldatane dine ved festningsverket.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
nn: Soldatane dine slo fienden ved festningsverket.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nn: Festning

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nn: Soldatane dine har teke festninga di i bruk.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nn: Festninga di oppdaga ein angripar.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
nn: Festninga di er under åtak.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nn: Fienden slo soldatane dine ved festninga.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nn: Soldatane dine slo fienden ved festninga.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
nn: Observasjonstårn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
nn: Soldatane dine har teke observasjonstårnet ditt i bruk.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
nn: Observasjonstårnet ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
nn: Observasjonstårnet ditt er under åtak.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
nn: Fienden slo soldatane dine ved observasjonstårnet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
nn: Soldatane dine slo fienden ved observasjonstårnet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
nn: Patruljepost

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
nn: Soldatane dine har teke patruljeposten din i bruk.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
nn: Patruljeposten din oppdaga ein angripar.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
nn: Patruljeposten din er under åtak.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
nn: Fienden slo soldatane dine ved patruljeposten.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
nn: Soldatane dine slo fienden ved patruljeposten.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nn: Tårn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nn: Soldatane dine har teke tårnet ditt i bruk.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nn: Tårnet ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
nn: Tårnet ditt er under åtak.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nn: Fienden slo soldatane dine ved tårnet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nn: Soldatane dine slo fienden ved tårnet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
nn: Tretopp-vakthus

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldier has occupied your treetop sentry.
nn: Soldaten din har teke tretopp-vakthuset ditt i bruk.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
nn: Tretopp-vakthuset ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
nn: Tretopp-vakthuset ditt er under åtak.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
nn: Fienden slo soldatane dine ved tretopp-vakthuset.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
nn: Soldatane dine slo fienden ved tretopp-vakthuset.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
nn: Krigarbustad

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
nn: Soldatane dine har teke krigarbustaden din i bruk.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
nn: Krigarbustaden din oppdaga ein angripar.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
nn: Krigarbustaden din er under åtak.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
nn: Fienden slo soldatane dine ved krigarbustaden.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
nn: Soldatane dine slo fienden ved krigarbustaden.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
nn: Borg

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
nn: Soldatane dine har teke borga di i bruk.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
nn: Borga di oppdaga ein angripar.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
nn: Borga di er under åtak.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
nn: Fienden slo soldatane dine ved borga.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
nn: Soldatane dine slo fienden ved borga.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
nn: Vakthall

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
nn: Soldatane dine har teke vakthallen din i bruk.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
nn: Vakthallen din oppdaga ein angripar.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
nn: Vakthallen din er under åtak.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
nn: Fienden slo soldatane dine ved vakthallen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
nn: Soldatane dine slo fienden ved vakthallen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
nn: Vaktpost

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
nn: Soldatane dine har teke vaktposten din i bruk.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
nn: Vaktposten din oppdaga ein angripar.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
nn: Vaktposten din er under åtak.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
nn: Fienden slo soldatane dine ved vaktposten.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
nn: Soldatane dine slo fienden ved vaktposten.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nn: Tårn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nn: Soldatane dine har teke tårnet ditt i bruk.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nn: Tårnet ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
nn: Tårnet ditt er under åtak.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nn: Fienden slo soldatane dine ved tårnet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nn: Soldatane dine slo fienden ved tårnet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
nn: Høgt tårn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
nn: Soldatane dine har teke det høge tårnet ditt i bruk.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
nn: Det høge tårnet ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
nn: Det høge tårnet ditt er under åtak.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
nn: Fienden slo soldatane dine ved det høge tårnet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
nn: Soldatane dine slo fienden ved det høge tårnet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
nn: Lite tårn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
nn: Soldatane dine har teke det vesle tårnet ditt i bruk.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
nn: Det vesle tårnet ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
nn: Det vesle tårnet ditt er under åtak.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
nn: Fienden slo soldatane dine ved det vesle tårnet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
nn: Soldatane dine slo fienden ved det vesle tårnet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
nn: Barriere

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
nn: Soldatane dine har teke barrieren din i bruk.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
nn: Barrieren din oppdaga ein angripar.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
nn: Barrieren din er under åtak.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
nn: Fienden slo soldatane dine ved barrieren.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
nn: Soldatane dine slo fienden ved barrieren.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
nn: Borg

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
nn: Soldatane dine har teke borga di i bruk.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
nn: Borga di oppdaga ein angripar.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
nn: Borga di er under åtak.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
nn: Fienden slo soldatane dine ved borga.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
nn: Soldatane dine slo fienden ved borga.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nn: Fort

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nn: Soldatane dine har teke fortet ditt i bruk.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nn: Fortet ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
nn: Fortet ditt er under åtak.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nn: Fienden slo soldatane dine ved fortet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nn: Soldatane dine slo fienden ved fortet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
nn: Vakthus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
nn: Soldatane dine har teke vakthuset ditt i bruk.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
nn: Vakthuset ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
nn: Vakthuset ditt er under åtak.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
nn: Fienden slo soldatane dine ved vakthuset.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
nn: Soldatane dine slo fienden ved vakthuset.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nn: Tårn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nn: Soldatane dine har teke tårnet ditt i bruk.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nn: Tårnet ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
nn: Tårnet ditt er under åtak.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nn: Fienden slo soldatane dine ved tårnet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nn: Soldatane dine slo fienden ved tårnet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
nn: Barriere

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
nn: Soldatane dine har teke barrieren din i bruk.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
nn: Barrieren din oppdaga ein angripar.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
nn: Barrieren din er under åtak.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
nn: Fienden slo soldatane dine ved barrieren.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
nn: Soldatane dine slo fienden ved barrieren.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
nn: Blokkhus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldier has occupied your blockhouse.
nn: Soldaten din har teke blokkhuset ditt i bruk.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
nn: Blokkhuset ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
nn: Blokkhuset ditt er under åtak.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
nn: Fienden slo soldatane dine ved blokkhuset.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
nn: Soldatane dine slo fienden ved blokkhuset.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
nn: Borg

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
nn: Soldatane dine har teke borga di i bruk.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
nn: Borga di oppdaga ein angripar.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
nn: Borga di er under åtak.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
nn: Fienden slo soldatane dine ved borga.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
nn: Soldatane dine slo fienden ved borga.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nn: Festning

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nn: Soldatane dine har teke festninga di i bruk.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nn: Festninga di oppdaga ein angripar.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
nn: Festninga di er under åtak.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nn: Fienden slo soldatane dine ved festninga.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nn: Soldatane dine slo fienden ved festninga.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
nn: Utpost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
nn: Soldatane dine har teke utposten din i bruk.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
nn: Utposten din oppdaga ein angripar.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
nn: Utposten din er under åtak.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
nn: Fienden slo soldatane dine ved utposten.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
nn: Soldatane dine slo fienden ved utposten.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
nn: Vaktpost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
nn: Soldatane dine har teke vaktposten din i bruk.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
nn: Vaktposten din oppdaga ein angripar.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
nn: Vaktposten din er under åtak.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
nn: Fienden slo soldatane dine ved vaktposten.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
nn: Soldatane dine slo fienden ved vaktposten.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nn: Tårn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nn: Soldatane dine har teke tårnet ditt i bruk.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nn: Tårnet ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
nn: Tårnet ditt er under åtak.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nn: Fienden slo soldatane dine ved tårnet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nn: Soldatane dine slo fienden ved tårnet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nn: Festning

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nn: Soldatane dine har teke festninga di i bruk.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nn: Festninga di oppdaga ein angripar.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
nn: Festninga di er under åtak.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nn: Fienden slo soldatane dine ved festninga.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nn: Soldatane dine slo fienden ved festninga.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
nn: Utpost

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
nn: Soldatane dine har teke utposten din i bruk.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
nn: Utposten din oppdaga ein angripar.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
nn: Utposten din er under åtak.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
nn: Fienden slo soldatane dine ved utposten.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
nn: Soldatane dine slo fienden ved utposten.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
nn: Vaktpost

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
nn: Soldatane dine har teke vaktposten din i bruk.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
nn: Vaktposten din oppdaga ein angripar.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
nn: Vaktposten din er under åtak.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
nn: Fienden slo soldatane dine ved vaktposten.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
nn: Soldatane dine slo fienden ved vaktposten.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nn: Tårn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nn: Soldatane dine har teke tårnet ditt i bruk.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nn: Tårnet ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
nn: Tårnet ditt er under åtak.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nn: Fienden slo soldatane dine ved tårnet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nn: Soldatane dine slo fienden ved tårnet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
nn: Tretårn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldier has occupied your wooden tower.
nn: Soldaten din har teke tretårnet ditt i bruk.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
nn: Tretårnet ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
nn: Tretårnet ditt er under åtak.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
nn: Fienden slo soldatane dine ved tretårnet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
nn: Soldatane dine slo fienden ved tretårnet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
nn: Høgt tretårn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
nn: Soldatane dine har teke det høge tretårnet ditt i bruk.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
nn: Det høge tretårnet ditt oppdaga ein angripar.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
nn: Det høge tretårnet ditt er under åtak.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
nn: Fienden slo soldatane dine ved det høge tretårnet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
nn: Soldatane dine slo fienden ved det høge tretårnet.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
nn: Byggjeplass

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
nn: Demonteringsplass

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
nn: Kassavaplantasje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
nn: arbeider

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
nn: å planta kassava

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
nn: å hausta kassava

en: No Fields
nn: Ingen åkrar

en: Out of Fields
nn: Tomt for åkrar

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
nn: Bonden ved denne kassavaplantasjen har ikkje noko rydda jord å så frøa sine i.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
nn: Kassavarot-kòkar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
nn: å baka brød

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nn: Trekolmile

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
nn: å produsera trekol

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
nn: Sjokoladebryggeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
nn: å bryggja sjokolade

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
nn: Kakaogard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
nn: å planta kakao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
nn: å hausta kakao

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
nn: Kakaobonden ved denne kakaogarden har ikkje noko rydda jord å så frøa sine i.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
nn: Kjolesaum

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing a tunic because ...
en: sewing a tunic
nn: å sy ein tunika

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing a light wooden armor because ...
en: making a light wooden armor
nn: å laga ein lett trerustning

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden helmet because ...
en: making a wooden helmet
nn: å laga ein trehjelm

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a warrior’s coat because ...
en: sewing a warrior’s coat
nn: å sy ei krigarkåpe

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making sturdy boots because ...
en: making sturdy boots
nn: å laga solide støvlar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making swift boots because ...
en: making swift boots
nn: å laga snøgge støvlar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making hero boots because ...
en: making hero boots
nn: å laga heltestøvlar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded vest because ...
en: making a padded vest
nn: å laga ein polstra vest

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded protector because ...
en: making a padded protector
nn: å laga ein polstra vernar

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nn: Ferjeleie

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
nn: Matkonserverar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
nn: å laga til ein rasjon

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
nn: Smelteomn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
nn: å smelta gull

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
nn: Hagesenter

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
nn: å forbetra fruktbarheita i jorda

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
nn: Gullgravarbustad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
nn: å utvinna gull

en: No Gold
nn: Inkje gull

en: Main Gold Vein Exhausted
nn: Gullhovudåra er tom

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra til denne gullgravarbustaden er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja han.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
nn: Jeger- og sankarhytte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
nn: sanking

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
nn: sanking av kjøt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
nn: sanking av fisk

en: No Game, No Fish
nn: Inkje vilt, ingen fisk

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
nn: Tomt for vilt og fisk

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
nn: Jeger-sankaren i denne jeger- og sankarhytta finn ikkje noko vilt eller fisk i arbeidsområdet sitt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
nn: Innviingsstad

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nn: rekruttering av soldat

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
nn: Jungelvernarhytte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
nn: planting av tre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
nn: Lianehoggarhytte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
nn: hogging av lianar

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
nn: Ingen tre

en: No Tree to Cut Lianas
nn: Ingen tre for å hogga lianar

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
nn: Lianehoggaren som arbeider her finn ingen tre i arbeidsområdet sitt. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja bygningen, eller byggja ei jungelvernarhytte.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
nn: Sjeldsynt-tre-hoggarhytte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
nn: hausting av balsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
nn: hausting av gummi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
nn: hausting av jernved

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
nn: Plantasje for sjeldne tre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
nn: planting av balsatre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
nn: planting av gummitre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
nn: planting av jernvedtre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
nn: Tauvevarbu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
nn: laging av tau

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
nn: Speidarhytte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
nn: speiding

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nn: Skipsverft

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
nn: bygging av skip

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
nn: Steinverkstad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
nn: laging av spade

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
nn: laging av felleøks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
nn: laging av hakke

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
nn: laging av machete

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
nn: laging av kjøkkenreiskap

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
nn: laging av hammar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
nn: laging av meisel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
nn: laging av nåler

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
nn: laging av steinskål

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making firestones because ...
en: making firestones
nn: laging av fyrtøy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
nn: laging av trespyd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone-tipped spear because ...
en: making a stone-tipped spear
nn: laging av spyd med steinspiss

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
nn: laging av herda spyd

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
nn: Steinhoggarhytte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
nn: hogging av granitt

en: No Rocks
nn: Ingen stein

en: Out of Rocks
nn: Tomt for stein

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
nn: Steinhoggaren som arbeider i denne steinhoggarhytta finn ikkje noko stein i arbeidsområdet sitt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
nn: Steingruve

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
nn: gruvedrift

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
nn: utvinning av granitt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
nn: utvinning av kvarts

en: No Stones
nn: Ingen steinar

en: Main Stone Vein Exhausted
nn: Hovudsteinåra er tom

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne steingruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
nn: Tapirgard

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
nn: oppdrett av tapir

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
nn: Vass-samlarhytte

en: No Water
nn: Inkje vatn

en: Out of Water
nn: Tomt for vatn

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
nn: Beraren som arbeider i denne vass-samlarhytta finn ikkje noko vatn i nærleiken.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
nn: Villmarksvaktartelt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
nn: fiskeoppdrett

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
nn: utsetjing av vilt

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
nn: Tømmerhoggarhytte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
nn: trefelling

en: Out of Trees
nn: Tomt for tre

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
nn: Tømmerhuggaren som arbeider i denne tømmerhoggarhytta finn ingen tre i arbeidsområdet sitt. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja bygningen, eller byggja ei jungelvernarhytte.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
nn: Rustningssmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
nn: smiing av stålskjold

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
nn: smiing av avansert skjold

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nn: Bakeri

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
nn: baking av brød

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nn: Brakke

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nn: rekruttering av soldat

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
nn: Svartrotgard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
nn: planting av svartrot

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
nn: hausting av svartrot

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
nn: Svartrotbonden på denne svartrotgarden har ikkje noko rydda jord å så frøa sine i.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nn: Trekolmile

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
nn: produksjon av kol

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nn: Kolgruve

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
nn: kolutvinning

en: No Coal
nn: Inkje kol

en: Main Coal Vein Exhausted
nn: Hovudkolåra er tom

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne kolgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
nn: Krystallgruve

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
nn: utvinning av diamantar

en: No Crystals
nn: Ingen krystallar

en: Main Crystal Vein Exhausted
nn: Hovudkrystallåra er tom

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne krystallgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nn: Gard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
nn: planting av mais

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
nn: hausting av mais

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nn: Bonden som arbeider på denne garden har ikkje noko rydda jord å så frøa sine i.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nn: Ferjeleie

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
nn: Fiskeoppdrettar

en: No Fish
nn: Ingen fisk

en: Out of Fish
nn: Tomt for fisk

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
nn: Fiskeoppdrettaren i dette fiskeoppdrettarhuset finn ikkje noko vatn i arbeidsområdet der han kan ala opp fisk. Hugs at du berre kan regenerera fiskeressursane om det opphavleg var fisk i nærleiken.

en: The fishing grounds are full
nn: Fiskefelta er fulle

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
nn: Fiskarhus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
nn: fisking

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
nn: Fiskaren i dette fiskarhuset finn ikkje noko fisk i arbeidsområdet sitt. Hugs at du kan auka mengda fisk ved å byggja eit fiskealarhus.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
nn: Skogvaktarhus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
nn: Gullspinneri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
nn: gullspinning

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nn: Gullgruve

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne gullgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
nn: Hestegard

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
nn: hesteoppdrett

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
nn: Jegerhus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
nn: jakt

en: No Game
nn: Inkje vilt

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
nn: Tomt for vilt

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
nn: Jegeren som arbeider i dette jegerhuset finn ikkje noko vilt i arbeidsområdet sitt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nn: Jerngruve

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
nn: utvinning av jern

en: No Iron
nn: Inkje jern

en: Main Iron Vein Exhausted
nn: Hovudjernåra er tom

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne jerngruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
nn: Mølle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
nn: kverning av mais

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
nn: kverning av svartrot

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nn: Steinbrot

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
nn: bryting av granitt

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nn: Steinhoggaren som arbeider ved dette steinbrotet finn ikkje noko stein i arbeidsområdet sitt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
nn: Sagbruk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
nn: saging av tømmer

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nn: Speidarhus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nn: Skipsverft

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nn: Smelteverk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
nn: smelting av jern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
nn: Røykeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
nn: røyking av kjøt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
nn: røyking av fisk

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
nn: Edderkoppgard

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
nn: Verktøysmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
nn: laging av brødspade

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
nn: laging av eit par bøtter

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
nn: laging av eldtong

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
nn: laging av fiskegarn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
nn: laging av krokstong

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
nn: laging av jaktboge

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
nn: laging av mjølketong

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
nn: laging av sag

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
nn: laging av ljå

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
nn: Våpensmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
nn: smiing av lett trefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
nn: smiing av lang trefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
nn: smiing av ståltrefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
nn: smiing av dobbel trefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
nn: smiing av tung dobbel trefork

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nn: Veveri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
nn: veving av edderkoppty

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
nn: saum av tabard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
nn: saum av gulltabard

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
nn: Brønn

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nn: Beraren som jobbar ved denne brønnen finn ikkje noko vatn i han.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
nn: Tømmerhoggarhus

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
nn: Tømmerhuggaren som arbeider i dette tømmerhoggarhuset finn ingen tre i arbeidsområdet sitt. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja bygningen, eller byggja eit skogvaktarhus.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
nn: Økseverkstad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
nn: smiing av ei øks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
nn: smiing av ei skarp øks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
nn: smiing av ei brei øks

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nn: Bakeri

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
nn: baking av pitabrød

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nn: Brakker

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nn: rekruttering av soldat

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
nn: Stort gjestgjevari

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
nn: tilreiing av mellommåltid

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
nn: tilreiing av måltid

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
nn: Bryggeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
nn: brygging av sterkt øl

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
nn: Kveggard

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
nn: oppal av kveg

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nn: Trekolmile

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nn: Kolgruve

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne kolgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å oppgradera, demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
nn: Djup kolgruve

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
nn: Djupare kolgruve

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne kolgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nn: Gard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
nn: planting av kveite

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
nn: hausting av kveite

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nn: Bonden som arbeider på denne garden har ikkje noko rydda jord å så frøa sine i.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nn: Ferjeleie

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
nn: Fiskarhytte

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
nn: Fiskaren i denne fiskarhytta finn ikkje noko fisk i arbeidsområdet sitt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
nn: Viltvaktarhytte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nn: Gullgruve

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne gullgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å oppgradera, demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
nn: Djup gullgruve

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
nn: Djupare gullgruve

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne gullgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
nn: Granittgruve

en: No Granite
nn: Ingen granitt

en: Main Granite Vein Exhausted
nn: Hovudgranittåra er tom

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne granittgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
nn: Hjelmsmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
nn: smiing av ein hjelm

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
nn: smiing av ei maske

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
nn: smiing av ein krigshjelm

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
nn: Jegerhytte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
nn: Jegeren i denne jegerhytta finn ikkje noko vilt i arbeidsområdet sitt. Hugs at du kan byggja ei viltvaktarhytte for å setja ut meir vilt i naturen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
nn: Gjestgjevari

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nn: Jerngruve

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne jerngruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å oppgradera, demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
nn: Djup jerngruve

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
nn: Djupare jerngruve

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne jerngruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
nn: Kalkomn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
nn: blanding av fugemasse

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
nn: Tømmerhoggarhytte

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
nn: Tømmerhuggaren som arbeider i denne tømmerhoggarhytta finn ingen tre i arbeidsområdet sitt. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja bygningen, eller byggja ei skogvaktarhytte.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
nn: Metallverkstad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
nn: laging av fiskestong

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
nn: laging av jaktspyd

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
nn: Mikrobryggeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
nn: ølbrygging

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nn: Steinbrot

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nn: Steinhoggaren som arbeider ved dette steinbrotet finn ikkje noko stein i arbeidsområdet sitt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
nn: Skogvaktarhytte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
nn: Sivgard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
nn: planting av siv

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
nn: hausting av siv

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
nn: Gartnaren ved denne sivgarden har ikkje noko rydda jord å så frøa sine i.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
nn: Speidarhytte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nn: Skipsverft

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nn: Smelteverk

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
nn: Vertshus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
nn: Krigsmølle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
nn: smiing av bronseøks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
nn: smiing av stridsøks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
nn: smiing av krigarøks

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nn: Veveri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
nn: veving

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
nn: Brønn

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nn: Beraren som jobbar ved denne brønnen finn ikkje noko vatn i han.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
nn: Treherdar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
nn: herding av tre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
nn: Rustningssmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
nn: smiing av ei rustning

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
nn: smiing av ei ringbrynje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
nn: smiing av ei forgylt rustning

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nn: Bakeri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
nn: brødbaking

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nn: Brakker

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nn: rekruttering av soldat

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
nn: Bryggeri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nn: Trekolmile

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nn: Kolgruve

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne kolgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å oppgradera, demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
nn: Djup kolgruve

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne kolgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
nn: Eselgard

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
nn: oppal av esel

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nn: Gard

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nn: Bonden som arbeider på denne garden har ikkje noko rydda jord å så frøa sine i.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nn: Ferjeleie

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
nn: Fiskarhus

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
nn: Fiskaren i dette fiskarhuset finn ikkje noko fisk i arbeidsområdet sitt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
nn: Skogplantar

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nn: Gullgruve

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne gullgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å oppgradera, demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
nn: Djup gullgruve

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne gullgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
nn: Jegerhus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
nn: Jegeren i dette jegerhuset finn ikkje noko vilt i arbeidsområdet sitt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
nn: Gjestgjevari

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nn: Jerngruve

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne jerngruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å oppgradera, demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
nn: Djup jerngruve

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne jerngruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
nn: Tømmerhoggarhus

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
nn: Tømmerhoggaren som arbeider i dette tømmerhoggarhuset finn ingen tre i arbeidsområdet sitt. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja bygningen, eller byggja eit skogvaktarhus.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
nn: Marmorgruve

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
nn: utvinning av marmor

en: No Marble
nn: Ingen marmor

en: Main Marble Vein Exhausted
nn: Hovudmarmoråra er tom

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne marmorgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å oppgradera, demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
nn: Djup marmorgruve

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne marmorgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
nn: Mølle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
nn: kverning av kveite

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
nn: Grisebinge

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
nn: oppal av gris

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nn: Steinbrot

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
nn: bryting av marmor

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nn: Steinhoggaren som arbeider ved dette steinbrotet finn ikkje noko stein i arbeidsområdet sitt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
nn: Sagbruk

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nn: Speidarhus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
nn: Sauegard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
nn: oppdrett av sau

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nn: Skipsverft

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nn: Smelteverk

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
nn: Steinhoggarhus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
nn: uthogging av marmorsøyle

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
nn: Vertshus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
nn: Verktøysmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
nn: laging av korg

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
nn: Vingard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
nn: planting av vindruer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
nn: hausting av druer

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
nn: Vinbonden på denne vingarden har ikkje noko rydda jord å planta vinrankene sine i.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
nn: Våpensmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
nn: smiing av trespyd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
nn: smiing av spyd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
nn: smiing av avansert spyd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
nn: smiing av tungt spyd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
nn: smiing av krigsspyd

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nn: Veveri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
nn: Brønn

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nn: Beraren som arbeider ved denne brønnen finn ikkje noko vatn i han.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
nn: Vinpresse

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
nn: vinlegging

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
nn: Vassgard

en: No Ponds
nn: Ingen dammar

en: Out of Fish Ponds
nn: Tomt for fiskedammar

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
nn: Fiskaren som arbeider ved denne vassgarden finn ingen fiskedammar i arbeidsområdet sitt. Ver venleg og syt for at det finst ei aktiv leiregrav i nærleiken og at vassgarden har alle naudsynte varer, eller vurder å demontera eller øydeleggja denne bygningen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
nn: Stor rustningssmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
nn: smiing av breisverd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
nn: smiing av tveegga sverd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
nn: smiing av gullhjelm

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
nn: Lita rustningssmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
nn: smiing av kortsverd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
nn: smiing av langsverd

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nn: Bakeri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nn: Brakke

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nn: rekruttering av soldat

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
nn: Birøktarhus

en: No Flowers
nn: Ingen blomar

en: Out of Flowers
nn: Tomt for blomar

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
nn: Birøktaren som arbeider i dette birøktarhuset finn ingen blømande åkrar eller buskar i arbeidsområdet sitt. Du bør vurdera å byggja ein ny gard eller bærplantasje i nærleiken, eller å demontera eller øydeleggja denne bygningen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
nn: Bærplantasje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
nn: planting av buskar

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
nn: Grovsmie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
nn: smiing av felleøks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
nn: smiing av hakke

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
nn: Bryggeri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
nn: Teglverk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
nn: brenning av murstein

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
nn: Kolbrennarhus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
nn: laging av kolmile

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
nn: samling av kol

en: Out of Clay Ponds
nn: Tomt for leiredammar

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
nn: Kolbrennaren som arbeider i dette kolbrennarhuset finn ingen leiredammar i arbeidsområdet sitt. Syt for at det finst ei aktiv leiregrav i nærleiken og at kolbrennarhuset er forsynt med alle naudsynte varer, eller vurder å demontera eller øydeleggja denne bygningen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nn: Kolomn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
nn: Leiregrav

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
nn: laging av leire

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
nn: Ingen grunn

en: No Level Ground
nn: Inkje flatt lende

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
nn: Leiregravaren som arbeider i denne leiregrava finn ikkje noko flatt lende i arbeidsområdet sitt. Vurder å demontera denne leiregrava og byggja henne opp att ein annan stad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nn: Kolgruve

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne kolgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å oppgradera, demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
nn: Djup kolgruve

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne kolgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
nn: Fruktsankarhus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
nn: bærsanking

en: No Bushes
nn: Ingen buskar

en: Out of Berries
nn: Tomt for bær

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
nn: Fruktsankaren som arbeider i dette fruktsankarhuset finn ingen bærbuskar i arbeidsområdet sitt. Du bør vurdera å byggja ein ny bærplantasje, eller å demontera eller øydeleggja denne bygningen.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
nn: Digebryggjarhus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
nn: digebygging

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
nn: bygging av eit dige

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
nn: Drikkehall

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nn: Gard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
nn: planting av bygg

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
nn: hausting av bygg

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nn: Bonden som arbeider på denne garden har ikkje noko rydda jord å så frøa sine i.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nn: Ferjeleie

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
nn: Fiskarhus

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
nn: Fiskaren som arbeider i dette fiskarhuset finn ikkje noko fisk i arbeidsområdet sitt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
nn: Skogvaktarhus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
nn: Smelteomn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nn: Gullgruve

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne gullgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å oppgradera, demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
nn: Djup gullgruve

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne gullgruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
nn: Honningbrødbakeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
nn: baking av honningbrød

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
nn: Jegerhus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
nn: Jegeren som arbeider i dette jegerhuset finn ikkje noko vilt i arbeidsområdet sitt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nn: Jerngruve

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne jerngruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å oppgradera, demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
nn: Djup jerngruve

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne jerngruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
nn: Mjødbryggeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
nn: brygging av mjød

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nn: Steinbrot

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nn: Steinhoggaren som arbeider ved dette steinbrotet finn ikkje noko stein i arbeidsområdet sitt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
nn: Gjenvinningssenter

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
nn: gjenvinning av pels

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
nn: gjenvinning av jern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
nn: gjenvinning av jern og gull

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
nn: Sivgard

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
nn: Sivbonden som arbeider ved denne sivgarden har ikkje noko rydda jord å så frøa sine i.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
nn: Reinsdyrgard

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
nn: oppal av reinsdyr

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
nn: produksjon av pels

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
nn: Steingruve

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne steingruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Du bør vurdera å oppgradera, demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
nn: Djup steingruve

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nn: Hovudåra i denne steingruva er tom. Forvent sterkt redusert utbytte. Denne gruva kan ikkje oppgraderast meir, så du bør vurdera å demontera eller øydeleggja henne.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nn: Speidarhus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
nn: Systove

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
nn: sying av pelskledning

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nn: Skipsverft

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
nn: Røykeri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
nn: Skreddarverkstad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
nn: sying av nagla pelskledning

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
nn: sying av gyllen pelskledning

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
nn: Vertshus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
nn: tilreiing av berre éin rasjon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
nn: tilreiing av rasjonar

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nn: Veveri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
nn: veving av ty

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
nn: Brønn

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nn: Beraren som arbeider ved denne brønnen finn ikkje noko vatn i han.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
nn: Tømmerhoggarhus

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
nn: Tømmerhuggaren som arbeider i dette tømmerhoggarhuset finn ingen tre i arbeidsområdet sitt. Du bør vurdera å demontera eller øydeleggja bygningen, eller byggja eit skogvaktarhus.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
nn: Treningslund

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
nn: søvn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nn: oppgradering av soldat-unnviking frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nn: oppgradering av soldat-unnviking frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
nn: oppgradering av soldat-unnviking frå nivå 2 til nivå 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nn: oppgradering av soldathelse frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nn: oppgradering av soldathelse frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
nn: oppgradering av soldathelse frå nivå 2 til nivå 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
nn: oppgradering av soldatforsvar frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
nn: oppgradering av soldatforsvar frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nn: Ingen soldat å trena!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nn: Fann ingen soldat for dette treningsnivået!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
nn: Krigarsamling

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nn: oppgradering av soldatåtak frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nn: oppgradering av soldatåtak frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
nn: Fangehol

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 2 til nivå 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 3 til nivå 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nn: Ingen soldat å trena!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nn: Fann ingen soldat for dette treningsnivået!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
nn: Labyrint

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
nn: oppgradering av soldatforsvar frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
nn: oppgradering av soldatforsvar frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nn: oppgradering av soldathelse frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nn: oppgradering av soldat-unnviking frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nn: oppgradering av soldat-unnviking frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
nn: Stridsarena

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nn: oppgradering av soldat-unnviking frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nn: oppgradering av soldat-unnviking frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nn: Ingen soldat å trena!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nn: Fann ingen soldat for dette treningsnivået!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
nn: Treningsleir

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 2 til nivå 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 3 til nivå 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 4 til nivå 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nn: oppgraderer soldathelse frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nn: oppgraderer soldathelse frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
nn: oppgraderer soldathelse frå nivå 2 til nivå 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nn: oppgradering av soldat-unnviking frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nn: Ingen soldat å trena!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nn: Ingen soldat funnen for dette treningsnivået!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
nn: Kolosseum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nn: oppgradering av soldat-unnviking frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
nn: Treningsleir

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 2 til nivå 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 3 til nivå 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nn: oppgraderer soldathelse frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nn: oppgraderer soldathelse frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
nn: oppgraderer soldathelse frå nivå 2 til nivå 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
nn: oppgraderer soldathelse frå nivå 3 til nivå 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
nn: Treningsarena

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 3 til nivå 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 4 til nivå 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 5 til nivå 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
nn: oppgradering av soldatforsvar frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nn: oppgraderer soldathelse frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nn: Ingen soldat å trena!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nn: Fann ingen soldat for dette treningsnivået!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
nn: Treningsleir

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 1 til nivå 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nn: oppgraderer soldatåtak frå nivå 2 til nivå 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nn: oppgraderer soldathelse frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
nn: oppgradering av soldatforsvar frå nivå 0 til nivå 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nn: Hovudkvarter

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nn: Hamn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nn: Lager

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nn: Hovudkvarter

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nn: Havn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nn: Lager

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nn: Hovudkvarter

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nn: Havn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nn: Lager

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nn: Hovudkvarter

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
nn: Hovudkvartervrak

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nn: Havn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nn: Lager

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nn: Hovudkvarter

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nn: Hamn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nn: Lager

en: Efficiency
nn: Effektivitet

en: Stockpile
nn: Lager

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
nn: Oske

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
nn: Byggåker (hausta)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
nn: Byggåker (middels)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
nn: Byggåker (mogen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
nn: Byggåker (liten)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
nn: Byggåker (ørliten)

en: Blueberry Bush (medium)
nn: Blåbærbusk (medium)

en: Blueberry Bush (ripe)
nn: Blåbærbusk (mogen)

en: Blueberry Bush (small)
nn: Blåbærbusk (liten)

en: Blueberry Bush (tiny)
nn: Blåbærbusk (ørliten)

en: Black Currant (medium)
nn: Solbær (medium)

en: Black Currant (ripe)
nn: Solbær (mogen)

en: Black Currant (small)
nn: Solbær (liten)

en: Black Currant (tiny)
nn: Solbær (ørliten)

en: Red Currant (medium)
nn: Rips (medium)

en: Red Currant (ripe)
nn: Rips (mogen)

en: Red Currant (small)
nn: Rips (liten)

en: Red Currant (tiny)
nn: Rips (ørliten)

en: Desert Hackberry (medium)
nn: Nesletre (medium)

en: Desert Hackberry (ripe)
nn: Nesletre (mogen)

en: Desert Hackberry (small)
nn: Nesletre (liten)

en: Desert Hackberry (tiny)
nn: Nesletre (ørliten)

en: Juniper (medium)
nn: Einerbær (medium)

en: Juniper (ripe)
nn: Einerbær (mogen)

en: Juniper (small)
nn: Einerbær (liten)

en: Juniper (tiny)
nn: Einerbær (ørliten)

en: Raspberry Bush (medium)
nn: Bringebærbusk (medium)

en: Raspberry Bush (ripe)
nn: Bringebærbusk (mogen)

en: Raspberry Bush (small)
nn: Bringebærbusk (liten)

en: Raspberry Bush (tiny)
nn: Bringebærbusk (ørliten)

en: Sea Buckthorn (medium)
nn: Tindved (medium)

en: Sea Buckthorn (ripe)
nn: Tindved (mogen)

en: Sea Buckthorn (small)
nn: Tindved (liten)

en: Sea Buckthorn (tiny)
nn: Tindved (ørliten)

en: Strawberries (medium)
nn: Jordbær (medium)

en: Strawberries (ripe)
nn: Jordbær (mogen)

en: Strawberries (small)
nn: Jordbær (liten)

en: Strawberries (tiny)
nn: Jordbær (ørliten)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
nn: Svartrotgard

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
nn: Svartrotmjøl

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
nn: Svartrotmjøl

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
nn: Svartrotgard

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
nn: Svartrotmjøl

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
nn: Kassavaåker (hausta)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
nn: Kassavaåker (medium)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
nn: Kassavaåker (mogen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
nn: Kassavaåker (liten)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
nn: Kassavaåker (ørliten)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
nn: Maisåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
nn: Maisåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
nn: Maisåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
nn: Maisåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
nn: Maisåker

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
nn: Øydelagd bygning

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
nn: Vinranke (medium)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
nn: Vinranke (mogen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
nn: Vinranke (liten)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
nn: Vinranke (ørliten)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
nn: Brennande kolmine

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
nn: Dam med kol

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
nn: Tørr dam

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
nn: Dam med fiskeyngel

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
nn: Dam med fisk

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
nn: Strååker (medium)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
nn: Strååker (mogen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
nn: Strååker (liten)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
nn: Strååker (ørliten)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
nn: Litt gull

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
nn: Mykje gull

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
nn: Ingen ressursar

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Quartz
nn: Litt kvarts

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Quartz
nn: Mykje kvarts

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
nn: Litt kol

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
nn: Mykje kol

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
nn: Litt jern

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
nn: Mykje jern

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
nn: Nokre krystallar

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
nn: Mange krystallar

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
nn: Vatn

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
nn: Litt granitt

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
nn: Mykje granitt

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
nn: Litt marmor

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
nn: Mykje marmor

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
nn: Byggeplass

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
nn: Balsatre (vakse)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
nn: Balsatre (gammalt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree
nn: Balsatre

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
nn: Balsatre (stamme)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
nn: Balsatre (ungtre)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
nn: Kakaotre (vakse)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
nn: Kakaotre (gammalt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
nn: Kakaotre (stamme)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
nn: Kakaotre (ungtre)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
nn: Dødt tre

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
nn: Jernvedtre (vakse)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
nn: Jernvedtre (gammalt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
nn: Jernvedtre

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
nn: Jernvedtre (stamme)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
nn: Jernvedtre (ungtre)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
nn: Gummitre (vakse)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
nn: Gummitre (gammalt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree
nn: Gummitre

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
nn: Gummitre (stamme)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
nn: Gummitre (ungtre)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
nn: Kveiteåker (hausta)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
nn: Kveiteåker (middels)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
nn: Kveiteåker (mogen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
nn: Kveiteåker (liten)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
nn: Kveiteåker (ørliten)

en: The Widelands Development Team
nn: Utviklarlaget til Widelands

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
nn: Amasoner

en: The people of the amazonian jungle.
nn: Folket frå amasonjungelen.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
nn: Oppdaging

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
nn: Start spelet med tre skip på havet og berre ei handfull forsyningar

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
nn: Befesta landsby

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
nn: Start spelet med eit befesta militæranlegg

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
nn: Hovudkvarter

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
nn: Start spelet med berre hovudkvarteret ditt

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
nn: Ny verd

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
nn: Start spelet med sju skip fulle av varer på havet

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
nn: Fattig grend

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
nn: Start spelet med berre eit lager og det absolutte minimum for å få i gang ein økonomi. Åtvaring: KI-en klarer ikkje å starta frå dette.

en: Be careful
nn: Ver forsiktig

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
nn: Du har berre nøyaktig dei varene du treng for kvart verktøy du må laga for å starta økonomien. Syt for at ingen unødvendige verktøy vert laga.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
nn: Kjempande utpost

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
nn: Start spelet med berre hovudkvarteret ditt og svært få varer for å få i gang ein økonomi. Åtvaring: KI-en klarer ikkje å starta frå dette.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
nn: Handelsutpost

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
nn: Om denne spelaren har lite igjen av viktige varer, vil dei bli etterfylte gratis

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
nn: Landsby

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
nn: Start spelet med en fredeleg landsby

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
nn: Atlantikarar

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
nn: Denne stammen er kjend frå dei eldste sogene. Søner og døtrer av Atlantis.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
nn: Du har berre eitt jern for kvart verktøy du må laga for å starta økonomien. Syt for at ingen unødvendige verktøy vert laga.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
nn: Barbarar

en: The mighty tribes of the east-lands.
nn: Dei mektige stammane frå austerlanda.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
nn: Imperiet

en: This is the culture of the Roman Empire.
nn: Dette er kulturen til det romerske imperiet.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
nn: Frisarar

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
nn: Innbyggjarane på den røffe nordsjøkysten.

en: Tribal Encyclopedia
nn: Stammeleksikon

en: General
nn: Generelt

en: Introduction
nn: Innleiing

en: Controls
nn: Kontrollar

en: Wares
nn: Varer

en: Workers
nn: Arbeidarar

en: Buildings
nn: Bygningar

en: Tribes Immovables
nn: Stammefaste objekt

en: World Immovables
nn: Verdsfaste objekt

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
nn: Skip

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after the lake in the Andes
en: Lake Titicaca
nn: Titicacasjøen

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
nn: Skip

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
nn: Agat

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Alexandrite
nn: Aleksandritt

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
nn: Rav

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
nn: Ametyst

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
nn: Akvamarin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
nn: Atlantarfestninga

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Beryl
nn: Beryll

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
nn: Kassiteritt

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
nn: Katteauge

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
nn: Sitrin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
nn: Smaragd

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
nn: Kong Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
nn: Kong Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
nn: Malakitt

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
nn: Månestein

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
nn: Mystisk kvarts

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Onyx
nn: Onyks

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
nn: Perle

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
nn: Safir

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
nn: Sinkblende

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
nn: Edderkopp

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Spinel
nn: Spinell

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
nn: Solstein

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
nn: Tigerauge

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
nn: Topas

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
nn: Turmalin

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
nn: Skip

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Aslaug
nn: Åslaug

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Baldr
nn: Balder

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
nn: Bjørn

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Dellingr
nn: Delling

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Eagle
nn: Ørn

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Heimdallr
nn: Heimdall

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Ingeld
nn: Ingjald

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
nn: Gaupe

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Mani
nn: Måne

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
nn: Raudrev

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Thor
nn: Tor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Ullr
nn: Ull

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Vili
nn: Vilje

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Volf
nn: Ulv

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
nn: Villsvin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Valkyrie
nn: Valkyrje

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wisent
nn: Visent

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wolverine
nn: Jerv

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
nn: Skip

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
nn: Adriahavet

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
nn: Azurhavet

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
nn: Austersjøen

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Ianus
nn: Janus

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Iuno
nn: Juno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
nn: Jupiter

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
nn: Marmor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
nn: Neptun

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
nn: Skip

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
nn: Rustning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
nn: Ringbrynje

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
nn: Forgylt rustning

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
nn: Hjelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
nn: Lett trerustning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
nn: Øks

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
nn: Stridsøks

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
nn: Breiøks

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
nn: Bronseøks

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
nn: Skarp øks

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
nn: Krigarøks

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
nn: Bygg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
nn: Korg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
nn: Øl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
nn: Sterkt øl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
nn: Svartrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
nn: Svartrotmjøl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
nn: Svartved

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
nn: Heltestøvlar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
nn: Solide støvlar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
nn: Snøgge støvlar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nn: Brød

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nn: Brød

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
nn: Pitabrød

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nn: Brød

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nn: Brød

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
nn: Brødspade

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
nn: Murstein

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
nn: Bøtter

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
nn: Kassavarot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
nn: Meisel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
nn: Sjokolade

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
nn: Leire

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
nn: Ty

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
nn: Kol

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
nn: Kakaobønner

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
nn: Mais

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
nn: Maismjøl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
nn: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
nn: Felleøks

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
nn: Eldtong

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Firestones
nn: Fyrtøy

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
nn: Fisk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
nn: Fiskegarn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
nn: Fiskestong

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
nn: Kveitemjøl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
nn: Frukt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
nn: Pels

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
nn: Pelskledning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
nn: Gyllen pelskledning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
nn: Gammal pelskledning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
nn: Nagla pelskledning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
nn: Gull

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
nn: Gullstøv

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
nn: Gullmalm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
nn: Gulltråd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
nn: Granitt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
nn: Drue

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
nn: Fugemasse

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
nn: Hammar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
nn: Hjelm

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
nn: Gullhjelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
nn: Maske

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
nn: Krigshjelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
nn: Trehjelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
nn: Honning

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
nn: Honningbrød

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
nn: Krokstong

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
nn: Jaktboge

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
nn: Jaktspyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
nn: Jern

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
nn: Jernmalm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
nn: Jernved

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
nn: Kjøkkenreiskap

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
nn: Liane

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
nn: Tømmerstokk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
nn: Marmor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
nn: Marmorsøyle

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
nn: Mjød

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
nn: Måltid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
nn: Kjøt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
nn: Mjølketong

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
nn: Nåler

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
nn: Hakke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
nn: Plankar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
nn: Polstra vernar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
nn: Kvarts

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
nn: Rasjon

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
nn: Siv

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
nn: Tau

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
nn: Gummi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
nn: Sag

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
nn: Jernskrap

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
nn: Blanda metallskrap

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
nn: Ljå

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
nn: Avansert skjold

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
nn: Stålskjold

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
nn: Spade

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
nn: Røykt fisk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
nn: Røykt kjøt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
nn: Mellommåltid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
nn: Spyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
nn: Avansert spyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
nn: Herda spyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
nn: Tungt spyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
nn: Spyd med steinspiss

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
nn: Krigsspyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
nn: Trespyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
nn: Edderkoppsilke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
nn: Edderkoppty

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
nn: Steinskål

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
nn: Breisverd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
nn: Tveegga sverd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
nn: Langsverd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
nn: Kortsverd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
nn: Gulltabard

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
nn: Dobbel trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
nn: Tung dobbel trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
nn: Lett trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
nn: Lang trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
nn: Ståltrefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
nn: Tunika

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
nn: Polstra vest

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
nn: Krigarkåpe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
nn: Vatn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
nn: Kveite

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
nn: Vin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
nn: Ull

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nn: Byggar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nn: Berar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
nn: Kassavabonde

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nn: Kolbrennar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
nn: Kakaobonde

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
nn: Kokk

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
nn: Kjolesyar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nn: Ferje

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nn: Geolog

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
nn: Gullgravar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
nn: Gullsmeltar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
nn: Jeger-sankar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
nn: Jungelmeister

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
nn: Jungelvernar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
nn: Lianehoggar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nn: Speidar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nn: Skipsbyggar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nn: Soldat

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
nn: Steinhoggar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
nn: Steinhoggar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
nn: Tapirodlar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nn: Trenar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
nn: Villmarksvaktar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
nn: Tømmerhoggar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
nn: Meistertømmerhoggar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
nn: Verktøysmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nn: Bakar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
nn: Svartrotgard

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nn: Byggar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nn: Berar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nn: Kolbrennar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nn: Bonde

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nn: Ferjemann

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
nn: Fiskeoppdrettar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nn: Fiskar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
nn: Skogvaktar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nn: Geolog

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
nn: Hest

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
nn: Hesteoppdrettar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nn: Jeger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
nn: Møllar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nn: Gruvearbeidar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
nn: Rekrutt

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
nn: Sagar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nn: Speidar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nn: Skipsbyggar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
nn: Smeltar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
nn: Røykar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nn: Soldat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
nn: Kongrooppdrettar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
nn: Steinkuttar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
nn: Verktøysmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nn: Trenar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
nn: Våpensmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nn: Vevar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
nn: Tømmerhoggar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nn: Bakar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
nn: Smed

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
nn: Meistersmed

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
nn: Bryggjar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
nn: Meisterbryggjar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nn: Byggar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nn: Berar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
nn: Kvegoppdrettar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nn: Kolbrennar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nn: Bonde

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nn: Ferjemann

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nn: Fiskar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
nn: Viltvaktar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
nn: Gartnar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nn: Geolog

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
nn: Hjelmsmed

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nn: Jeger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
nn: Krovert

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
nn: Kalkbrennar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
nn: Tømmerhoggar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nn: Gruvearbeidar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
nn: Gruvebas

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
nn: Gruvemeister

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
nn: Okse

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
nn: Skogvaktar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
nn: Rekrutt

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nn: Speidar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nn: Skipsbyggar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
nn: Smeltar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nn: Soldat

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
nn: Steinhoggar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nn: Trenar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nn: Vevar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
nn: Verktøysmed

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nn: Bakar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
nn: Bryggjar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nn: Byggar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
nn: Snikkar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nn: Berar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nn: Kolbrennar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
nn: Esel

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
nn: Eseloppdrettar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nn: Bonde

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nn: Ferjemann

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nn: Fiskar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
nn: Skogvaktar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nn: Geolog

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nn: Jeger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
nn: Krovert

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
nn: Tømmerhoggar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
nn: Møllar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nn: Gruvearbeidar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
nn: Gruvemeister

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
nn: Svineoppdrettar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
nn: Rekrutt

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nn: Speidar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
nn: Gjetar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nn: Skipsbyggar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
nn: Smeltar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nn: Soldat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
nn: Steinhoggar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
nn: Verktøysmed

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nn: Trenar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
nn: Vinbonde

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
nn: Vinmakar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
nn: Våpensmed

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nn: Vevar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nn: Bakar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
nn: Meisterbakar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
nn: Birøktar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
nn: Bærbonde

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
nn: Smed

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
nn: Meistersmed

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
nn: Bryggjar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
nn: Meisterbryggjar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
nn: Teglbrennar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nn: Byggar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nn: Berar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nn: Kolbrennar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
nn: Leirgravar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
nn: Digebyggjar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nn: Bonde

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nn: Ferjemann

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nn: Fiskar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
nn: Skogvaktar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
nn: Fruktsankar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nn: Geolog

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nn: Jeger

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
nn: Vertinne

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nn: Gruvearbeidar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
nn: Gruvemeister

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
nn: Takrøyrbonde

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
nn: Reinsdyr

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
nn: Reinsdyroppdrettar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nn: Speidar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
nn: Syerske

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
nn: Meistersyerske

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nn: Skipsbyggar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
nn: Smeltar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
nn: Røykar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nn: Soldat

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
nn: Steinhoggar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nn: Trenar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
nn: Tømmerhoggar
