Widelands - en to sr translation catalogue (26 entries)

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
sr: Zamak

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
sr: Stražarska Dvorana

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
sr: Stražara

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sr: Kula

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
sr: Visoka Kula

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
sr: Mala Kula

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
sr: Barijera

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
sr: Citadela

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
sr: Tvrđava

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
sr: Stražar

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sr: Kula

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
sr: Barijera

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
sr: Bunker

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
sr: Zamak

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
sr: Utvrda

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
sr: Ispostava

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sr: Kula

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
sr: Utvrda

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
sr: Ispostava

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sr: Kula

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
sr: Drvena Kula

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
sr: Visoka Drvena Kula

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
sr: Gradilište

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
sr: radni

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
sr: Kovačnica Oklopa

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
sr: Mrtvo drvo
