Widelands - en to bg translation catalogue (585 entries)

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
bg: Пазар

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
bg: Крепост

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
bg: Кула

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
bg: Замък

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
bg: Голяма стражарница

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
bg: Стражарница

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
bg: Кула

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
bg: Висока кула

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
bg: Малка кула

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
bg: Преграда

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
bg: Цитадела

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
bg: Крепост

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
bg: Караулна

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
bg: Кула

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
bg: Преграда

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
bg: Блокпост

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
bg: Замък

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
bg: Крепост

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
bg: Преден пост

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
bg: Караулна

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
bg: Кула

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
bg: Крепост

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
bg: Преден пост

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
bg: Кула

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
bg: Дървена кула

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
bg: Висока дървена кула

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
bg: Строителна площадка

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
bg: Демонтажна площадка

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
bg: работи

en: No Fields
bg: Няма ниви

en: Out of Fields
bg: Няма повече ниви

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
bg: пече хляб

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
bg: приготвя дажба

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
bg: претопява злато

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
bg: добива злато

en: No Gold
bg: Няма злато

en: Main Gold Vein Exhausted
bg: Основната златна жилка е изчерпана

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
bg: сади дървета

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
bg: Няма дървета

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
bg: разузнава

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
bg: Корабостроителница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
bg: строи кораб

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
bg: прави лопата

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
bg: прави брадва за сеч

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
bg: прави кирка

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
bg: прави кухненски инструменти

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
bg: прави чук

en: No Rocks
bg: Няма скали

en: Out of Rocks
bg: Няма повече скали

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
bg: Каменна мина

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
bg: добива

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
bg: добива гранит

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
bg: добива кварц

en: No Water
bg: Няма вода

en: Out of Water
bg: Няма повече вода

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
bg: развъжда риба

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
bg: сече дървета

en: Out of Trees
bg: Няма повече дървета

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
bg: Ковачница за брони

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
bg: кове шлем

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
bg: кове подобрен щит

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
bg: Пекарна

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
bg: пече хляб

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
bg: Казарма

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
bg: набира войник

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
bg: Ферма за черен корен

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
bg: сади черен корен

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
bg: вади черен корен

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
bg: Фермерът на черен корен, работещ в тази ферма за черен корен, няма изчистена почва, върху която да сади семената си.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
bg: Пещ за въглища

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
bg: произвежда въглища

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
bg: Въглищна мина

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
bg: добива въглища

en: No Coal
bg: Няма въглища

en: Main Coal Vein Exhausted
bg: Основният въглищен запас е изчерпан

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
bg: Основният въглищен запас на тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Помислете за това да я надградите, демонтирате или разрушите.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
bg: Кристална мина

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
bg: добива диаманти

en: Main Crystal Vein Exhausted
bg: Основният запас на кристал е изчерпан

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
bg: Основният запас от кристал на тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Помислете за това да я демонтирате или разрушите.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
bg: Ферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
bg: сади царевица

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
bg: бере царевица

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
bg: Фермерът, работещ в тази ферма, няма изчистена почва, върху която да сади семената си.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
bg: Рибовъдска къща

en: No Fish
bg: Няма риба

en: Out of Fish
bg: Няма повече риба

en: The fishing grounds are full
bg: Рибните находища са пълни

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
bg: Рибарска къща

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
bg: лови риба

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
bg: Рибарят, работещ около тази рибарската къща, не намира риба в работния си обхват. Запомнете, че можете да увеличите броя на рибите, като построите рибовъдска къща.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
bg: Лесничейска къща

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
bg: Златна тъкачница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
bg: преде злато

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
bg: Златна мина

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
bg: Основната златна жилка в тази мина е изчерпана. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Помислете за това да я надградена, демонтирате или разрушите.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
bg: Ферма за коне

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
bg: развъжда коне

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
bg: Ловджийска къща

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
bg: ловува

en: No Game
bg: Няма дивеч

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
bg: Няма повече дивеч

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
bg: Ловецът, който работи около тази ловджийска къща, не може да открие никакъв дивеч в работната си област.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
bg: Желязна мина

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
bg: добива желязо

en: No Iron
bg: Няма желязо

en: Main Iron Vein Exhausted
bg: Основния запас на желязо е изчерпан

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
bg: Основният запас на желязо в тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Помислете за това да я демонтирате или разрушите.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
bg: Мелница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
bg: мели царевица

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
bg: мели черен корен

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
bg: Кариера

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
bg: добива гранит

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
bg: Каменоделецът, който работи в тази кариера, не може да открие никакви скали в работната си област.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
bg: Дъскорезница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
bg: реже дървени трупи

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
bg: Разузнаваческа къща

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
bg: Корабостроителница

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
bg: Топилна

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
bg: претопява желязо

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
bg: Пушилна

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
bg: опушва месо

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
bg: опушва риба

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
bg: Ферма за паяци

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
bg: Ковачница за инструменти

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
bg: прави лопата за хляб

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
bg: прави две кофи

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
bg: прави маша

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
bg: прави рибарска мрежа

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
bg: прави прът с кука

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
bg: прави ловен лък

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
bg: прави щипка за доене

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
bg: прави трион

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
bg: прави коса

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
bg: Ковачница за оръжия

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
bg: кове лек тризъбец

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
bg: кове дълъг тризъбец

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
bg: кове стоманен тризъбец

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
bg: кове двоен тризъбец

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
bg: кове тежък двоен тризъбец

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
bg: Тъкачница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
bg: тъче паяжинен плат

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
bg: шие наметало

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
bg: шие златно наметало

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
bg: Кладенец

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
bg: Носачът, работещ на този кладенец, не може да намери никаква вода в кладенеца си.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
bg: Дърварска къща

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
bg: Дърварят, работещ в тази дърварска къща, не намира дървета в работната си област. Помислете за демонтаж или разрушаване на сградата или постройте лесничейска къща.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
bg: Работилница за брадви

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
bg: кове брадва

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
bg: кове остра брадва

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
bg: кове широка брадва

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
bg: Пекарна

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
bg: пече питка

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
bg: Казарма

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
bg: набира войник

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
bg: Голям хан

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
bg: приготвя закуска

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
bg: приготвя ястие

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
bg: Пивоварна

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
bg: вари силна бира

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
bg: Ферма за говеда

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
bg: отглежда говеда

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
bg: Пещ за въглища

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
bg: Въглищна мина

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
bg: Основният въглищен запас на тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Помислете за това да я надградите, демонтирате или разрушите.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
bg: Дълбока въглищна мина

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
bg: По-дълбока въглищна мина

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
bg: Основният въглищен запас на тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Тази мина не може да бъде надградена повече, така че помислете за това да я демонтирате или разрушите.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
bg: Ферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
bg: сади пшеница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
bg: жъне пшеница

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
bg: Фермерът, работещ в тази ферма, няма изчистена почва, върху която да сади семената си.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
bg: Рибарска колиба

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
bg: Рибарят, който работи около тази рибарска колиба, не може да открие никаква риба в работната си област.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
bg: Дивечовъдска хижа

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
bg: Златна мина

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
bg: Основната златна жилка в тази мина е изчерпана. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Помислете за това да я надградена, демонтирате или разрушите.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
bg: Дълбока златна мина

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
bg: По-дълбока златна мина

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
bg: Основната златна жилка в тази мина е изчерпана. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Тази мина не може да бъде надградена повече, така че помислете за това да я демонтирате или разрушите.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
bg: Гранитна мина

en: No Granite
bg: Няма гранит

en: Main Granite Vein Exhausted
bg: Основния запас на гранит е изчерпан

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
bg: Основният запас на гранит в тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Тази мина не може да бъде надградена повече, така че помислете за това да я демонтирате или разрушите.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
bg: Ковачница за шлемове

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
bg: кове шлем

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
bg: кове маска

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
bg: кове боен шлем

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
bg: Ловджийска колиба

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
bg: Ловецът, който работи около тази ловджийска колиба, не може да открие никакъв дивеч в работната си област. Запомнете, че можете да увеличите броя на дивеча, като построите дивечовъдска хижа.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
bg: Хан

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
bg: Желязна мина

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
bg: Основният запас от желязо на тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Помислете за това да я надградите, демонтирате или разрушите.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
bg: Дълбока желязна мина

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
bg: По-дълбока желязна мина

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
bg: Основният запас на желязо в тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Тази мина не може да бъде надградена повече, така че помислете за това да я демонтирате или разрушите.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
bg: Варджийница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
bg: смесва вар

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
bg: Дърварска хижа

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
bg: Дърварят, работещ в тази дърварска хижа, не намира дървета в работната си област. Помислете за демонтаж или разрушаване на сградата или постройте лесничейска хижа.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
bg: Работилница за метали

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
bg: прави въдица

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
bg: прави ловно копие

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
bg: Микро пивоварна

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
bg: вари бира

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
bg: Кариера

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
bg: Каменоделецът, който работи в тази кариера, не може да открие никакви скали в работната си област.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
bg: Лесничейска хижа

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
bg: Поле за тръстика

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
bg: сади тръстика

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
bg: събира тръстика

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
bg: Градинарят, работещ на това поле за тръстика, няма изчистена почва, върху която да сади семената си.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
bg: Разузнаваческа колиба

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
bg: Корабостроителница

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
bg: Топилна

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
bg: Механа

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
bg: Оръжейна

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
bg: кове бронзова брадва

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
bg: кове бойна брадва

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
bg: кове военна брадва

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
bg: Тъкачница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
bg: тъче

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
bg: Кладенец

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
bg: Носачът, работещ на този кладенец, не може да намери никаква вода в кладенеца си.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
bg: Дървовтвърдителница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
bg: втвърдява дървесина

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
bg: Ковачница за брони

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
bg: кове броня

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
bg: кове ризница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
bg: кове позлатена броня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
bg: Пекарна

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
bg: пече хляб

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
bg: Казарма

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
bg: набира войник

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
bg: Пивоварна

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
bg: Пещ за въглища

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
bg: Въглищна мина

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
bg: Основният въглищен запас на тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Помислете за това да я надградите, демонтирате или разрушите.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
bg: Дълбока въглищна мина

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
bg: Основният въглищен запас на тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Тази мина не може да бъде надградена повече, така че помислете за това да я демонтирате или разрушите.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
bg: Ферма за магарета

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
bg: отглежда магарета

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
bg: Ферма

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
bg: Фермерът, работещ в тази ферма, няма изчистена почва, върху която да сади семената си.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
bg: Рибарска къща

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
bg: Рибарят, който работи около тази рибарска къща, не може да открие никаква риба в работната си област.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
bg: Лесничейска къща

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
bg: Златна мина

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
bg: Основната златна жилка в тази мина е изчерпана. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Помислете за това да я надградена, демонтирате или разрушите.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
bg: Дълбока златна мина

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
bg: Основната златна жилка в тази мина е изчерпана. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Тази мина не може да бъде надградена повече, така че помислете за това да я демонтирате или разрушите.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
bg: Ловджийска къща

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
bg: Ловецът, който работи около тази ловджийска къща, не може да открие никакъв дивеч в работната си област.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
bg: Хан

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
bg: Желязна мина

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
bg: Основният запас от желязо на тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Помислете за това да я надградите, демонтирате или разрушите.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
bg: Дълбока желязна мина

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
bg: Основният запас на желязо в тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Тази мина не може да бъде надградена повече, така че помислете за това да я демонтирате или разрушите.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
bg: Дърварска къща

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
bg: Дърварят, работещ в тази дърварска къща, не намира дървета в работната си област. Помислете за демонтаж или разрушаване на сградата или постройте лесничейска къща.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
bg: Мраморна мина

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
bg: добива мрамор

en: No Marble
bg: Няма мрамор

en: Main Marble Vein Exhausted
bg: Основният мраморен запас е изчерпан

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
bg: Основният мраморен запас на тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Помислете за това да я надградите, демонтирате или разрушите.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
bg: Дълбока мраморна мина

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
bg: Основният мраморен запас на тази мина е изчерпан. Очаквайте силно занижена възвращаемост на вложеното при добива. Тази мина не може да бъде надградена повече, така че помислете за това да я демонтирате или разрушите.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
bg: Мелница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
bg: мели пшеница

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
bg: Свинеферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
bg: отглежда прасета

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
bg: Кариера

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
bg: добива мрамор

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
bg: Каменоделецът, който работи в тази кариера, не може да открие никакви скали в работната си област.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
bg: Дъскорезница

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
bg: Разузнаваческа къща

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
bg: Ферма за овце

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
bg: развъжда овце

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
bg: Корабостроителница

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
bg: Топилна

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
bg: Каменоделска къща

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
bg: изработва мраморна колона

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
bg: Механа

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
bg: Ковачница за инструменти

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
bg: прави кошница

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
bg: Лозе

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
bg: сади лози

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
bg: бере грозде

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
bg: Лозарят, работещ в това лозе, няма изчистена почва, върху която да сади лозите си.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
bg: Ковачница за оръжия

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
bg: кове дървено копие

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
bg: кове копие

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
bg: кове подобрено копие

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
bg: кове тежко копие

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
bg: кове бойно копие

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
bg: Тъкачница

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
bg: Кладенец

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
bg: Носачът, работещ на този кладенец, не може да намери никаква вода в кладенеца си.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
bg: Винарна

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
bg: прави вино

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
bg: Пекарна

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
bg: Казарма

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
bg: Ковачница

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
bg: Пивоварна

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
bg: Въглищна мина

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
bg: Дълбока въглищна мина

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
bg: Ферма

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
bg: Златна мина

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
bg: Дълбока златна мина

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
bg: Желязна мина

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
bg: Дълбока желязна мина

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
bg: Каменна мина

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
bg: Дълбока каменна мина

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
bg: спи

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
bg: Тъмница

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
bg: подобрява атаката на войник от ниво 0 на ниво 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
bg: подобрява атаката на войник от ниво 1 на ниво 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
bg: подобрява атаката на войник от ниво 2 на ниво 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
bg: подобрява атаката на войник от ниво 3 на ниво 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
bg: Лабиринт

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
bg: подобрява защитата на войник от ниво 0 на ниво 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
bg: подобрява защитата на войник от ниво 1 на ниво 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
bg: подобрява здравето на войник от ниво 0 на ниво 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
bg: подобрява ловкостта на войник от ниво 0 на ниво 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
bg: подобрява ловкостта на войник от ниво 1 на ниво 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
bg: Бойна арена

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
bg: подобрява ловкостта на войник от ниво 0 на ниво 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
bg: подобрява ловкостта на войник от ниво 1 на ниво 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
bg: Тренировъчен лагер

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
bg: подобрява атаката на войник от ниво 0 на ниво 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
bg: подобрява атаката на войник от ниво 1 на ниво 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
bg: подобрява атаката на войник от ниво 2 на ниво 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
bg: подобрява атаката на войник от ниво 3 на ниво 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
bg: подобрява атаката на войник от ниво 4 на ниво 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
bg: подобрява здравето на войник от ниво 0 на ниво 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
bg: подобрява здравето на войник от ниво 1 на ниво 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
bg: подобрява здравето на войник от ниво 2 на ниво 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
bg: Арена

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
bg: подобрява ловкостта на войник от ниво 0 на ниво 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
bg: Колизей

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
bg: подобрява ловкостта на войник от ниво 1 на ниво 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
bg: Тренировъчен лагер

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
bg: подобрява атаката на войник от ниво 0 на ниво 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
bg: подобрява атаката на войник от ниво 1 на ниво 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
bg: подобрява атаката на войник от ниво 2 на ниво 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
bg: подобрява атаката на войник от ниво 3 на ниво 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
bg: подобрява здравето на войник от ниво 0 на ниво 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
bg: подобрява здравето на войник от ниво 1 на ниво 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
bg: подобрява здравето на войник от ниво 2 на ниво 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
bg: подобрява здравето на войник от ниво 3 на ниво 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
bg: Щаб

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
bg: Пристанище

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
bg: Склад

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
bg: Щаб

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
bg: Пристанище

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
bg: Склад

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
bg: Щаб

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
bg: Корабокруширал щаб

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
bg: Пристанище

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
bg: Склад

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
bg: Пепел

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
bg: Нива за черен корен (обрана)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
bg: Нива за черен корен (средна)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
bg: Нива за черен корен (миниатюрна)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
bg: Нива за черен корен (малка)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
bg: Нива за черен корен (миниатюрна)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
bg: Царевично поле (обрано)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
bg: Царевично поле (малко)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
bg: Царевично поле (миниатюрно)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
bg: Царевично поле (средно)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
bg: Царевично поле (миниатюрно)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
bg: Разрушена сграда

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
bg: Лозе (средно)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
bg: Лозе (узряло)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
bg: Лозе (малко)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
bg: Лозе (миниатюрно)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
bg: Корабостроителна площадка

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
bg: Мъртво дърво

en: The Widelands Development Team
bg: Екипът по разработката на Widelands

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
bg: Укрепено селище

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
bg: Започнете играта с укрепена военна установка

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
bg: Щаб

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
bg: Започнете играта само с щаба си

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
bg: Търговски преден пост

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
bg: Ако важните стоки на този играч са на привършване, те ще бъдат попълнени безплатно

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
bg: Село

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
bg: Започнете играта с мирно село

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
bg: Атландци

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
bg: Това племе е познато от най-старите разкази. Синовете и дъщерите на Атлантида.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
bg: Варвари

en: The mighty tribes of the east-lands.
bg: Могъщите племена от източните земи.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
bg: Империя

en: This is the culture of the Roman Empire.
bg: Това е културата на Римската империя.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
bg: Фризийци

en: Tribal Encyclopedia
bg: Енциклопедия на племената

en: General
bg: Общи

en: Introduction
bg: Въведение

en: Controls
bg: Управление

en: Tips
bg: Съвети

en: Wares
bg: Стоки

en: Workers
bg: Работници

en: Buildings
bg: Сгради

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
bg: Кораб

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Minerva
bg: Минерва

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
bg: Броня

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
bg: Ризница

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
bg: Позлатена броня

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
bg: Шлем

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
bg: Брадва

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
bg: Бойна брадва

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
bg: Широка брадва

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
bg: Бронзова брадва

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
bg: Остра брадва

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
bg: Военна брадва

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
bg: Кошница

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
bg: Бира

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
bg: Силна бира

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
bg: Черен корен

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
bg: Брашно от черен корен

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
bg: Черно дърво

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
bg: Хляб

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
bg: Питка

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
bg: Хляб

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
bg: Лопата за хляб

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
bg: Кофи

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
bg: Плат

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
bg: Въглища

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
bg: Царевица

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
bg: Царевично брашно

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
bg: Диамант

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
bg: Брадва за сеч

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
bg: Маша

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
bg: Риба

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
bg: Рибарска мрежа

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
bg: Въдица

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
bg: Брашно

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
bg: Злато

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
bg: Златна руда

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
bg: Златен конец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
bg: Гранит

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
bg: Грозде

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
bg: Вар

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
bg: Чук

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
bg: Маска

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
bg: Боен шлем

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
bg: Прът с кука

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
bg: Ловен лък

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
bg: Ловно копие

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
bg: Желязо

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
bg: Желязна руда

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
bg: Кухненски инструменти

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
bg: Дървен труп

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
bg: Мрамор

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
bg: Мраморна колона

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
bg: Ястие

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
bg: Месо

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
bg: Щипка за доене

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
bg: Кирка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
bg: Дъски

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
bg: Кварц

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
bg: Дажба

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
bg: Трион

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
bg: Коса

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
bg: Подобрен щит

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
bg: Стоманен щит

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
bg: Лопата

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
bg: Пушена риба

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
bg: Пушено месо

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
bg: Закуска

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
bg: Копие

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
bg: Подобрено копие

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
bg: Тежко копие

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
bg: Бойно копие

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
bg: Дървено копие

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
bg: Паяжинна коприна

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
bg: Паяжинен плат

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
bg: Наметало

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
bg: Златно наметало

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
bg: Двоен тризъбец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
bg: Тежък двоен тризъбец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
bg: Лек тризъбец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
bg: Дълъг тризъбец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
bg: Стоманен тризъбец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
bg: Вода

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
bg: Пшеница

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
bg: Вино

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
bg: Вълна

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
bg: Ковач на брони

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
bg: Пекар

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
bg: Фермер на черен корен

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
bg: Строител

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
bg: Носач

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
bg: Въглищар

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
bg: Фермер

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
bg: Рибовъд

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
bg: Рибар

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
bg: Лесничей

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
bg: Геолог

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
bg: Кон

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
bg: Коневъдец

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
bg: Ловец

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
bg: Мелничар

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
bg: Миньор

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
bg: Наборник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
bg: Резач на дърва

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
bg: Разузнавач

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
bg: Корабостроител

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
bg: Топилар

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
bg: Опушвач

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
bg: Войник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
bg: Паяковъд

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
bg: Каменоделец

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
bg: Ковач на инструменти

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
bg: Треньор

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
bg: Ковач на оръжия

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
bg: Тъкач

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
bg: Дървар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
bg: Пекар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
bg: Ковач

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
bg: Главен ковач

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
bg: Пивовар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
bg: Главен пивовар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
bg: Строител

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
bg: Носач

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
bg: Говедар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
bg: Въглищар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
bg: Фермер

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
bg: Рибар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
bg: Дивечовъд

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
bg: Градинар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
bg: Геолог

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
bg: Ковач на шлемове

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
bg: Ловец

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
bg: Ханджия

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
bg: Варджия

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
bg: Дървар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
bg: Миньор

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
bg: Началник миньор

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
bg: Главен миньор

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
bg: Вол

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
bg: Лесничей

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
bg: Наборник

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
bg: Разузнавач

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
bg: Корабостроител

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
bg: Топилар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
bg: Войник

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
bg: Каменоделец

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
bg: Треньор

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
bg: Тъкач

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
bg: Ковач на брони

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
bg: Пекар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
bg: Пивовар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
bg: Строител

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
bg: Дърводелец

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
bg: Носач

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
bg: Въглищар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
bg: Магаре

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
bg: Магаревъд

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
bg: Фермер

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
bg: Рибар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
bg: Лесничей

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
bg: Геолог

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
bg: Ловец

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
bg: Ханджия

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
bg: Дървар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
bg: Мелничар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
bg: Миньор

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
bg: Главен миньор

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
bg: Свинар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
bg: Наборник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
bg: Разузнавач

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
bg: Овчар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
bg: Корабостроител

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
bg: Топилар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
bg: Войник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
bg: Каменоделец

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
bg: Ковач на инструменти

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
bg: Треньор

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
bg: Лозар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
bg: Винар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
bg: Ковач на оръжия

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
bg: Тъкач

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
bg: Миньор

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
bg: Главен миньор
