Widelands - en to ja translation catalogue (773 entries)

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
ja: マーケット

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
ja: 城

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
ja: 防衛砦

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
ja: 警備小屋

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ja: 監視塔

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
ja: 監視高塔

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
ja: 小監視塔

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
ja: 防塞

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
ja: 城塞

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ja: 要塞

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
ja: 詰所

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ja: 監視塔

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
ja: 防塞

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
ja: 兵屋

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
ja: 城

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ja: 要塞

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
ja: 前線基地

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
ja: 詰所

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ja: 監視塔

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ja: 要塞

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
ja: 前線基地

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
ja: 監視所

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ja: 監視塔

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
ja: 木製塔

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
ja: 木製高塔

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
ja: 建設中

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
ja: 解体中

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
ja: 作業中

en: No Fields
ja: 土地不足

en: Out of Fields
ja: 空き地がありません

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
ja: パン焼き

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
ja: レーションの調理

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
ja: 金の精錬

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
ja: 金鉱石の採掘

en: No Gold
ja: 金鉱枯渇

en: Main Gold Vein Exhausted
ja: 主要な金の鉱脈が尽きました

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
ja: 植樹

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
ja: 木枯渇

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
ja: 偵察

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
ja: 船の建造

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
ja: シャベルの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
ja: 木こり斧の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
ja: ツルハシの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
ja: 調理道具の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
ja: ハンマーの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
ja: 針の製作

en: No Rocks
ja: 岩枯渇

en: Out of Rocks
ja: 岩がありません

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
ja: 花崗岩の採掘

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
ja: 水晶の採掘

en: No Water
ja: 水枯渇

en: Out of Water
ja: 水が枯渇しました。

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
ja: 魚の育成

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
ja: 木の伐採

en: Out of Trees
ja: 木が枯渇しました

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
ja: 防具工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
ja: スティールシールドの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
ja: アドバンストシールドの作製

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ja: パン工房

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
ja: パン焼き

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ja: 兵舎

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ja: 兵士の準備

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
ja: 黒根農場

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
ja: 黒根の植え付け

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
ja: 黒根の収穫

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
ja: この畑にはこれ以上黒根を植えられる場所がありません

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ja: 炭焼き小屋

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
ja: 石炭の作成

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ja: 炭鉱

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
ja: 石炭の採掘

en: No Coal
ja: 石炭枯渇

en: Main Coal Vein Exhausted
ja: 石炭の主要鉱脈が尽きました

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ja: この炭鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
ja: 水晶鉱

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
ja: ダイヤモンドの採掘

en: Main Crystal Vein Exhausted
ja: 水晶の主要鉱脈が尽きました

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ja: この水晶鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ja: 農場

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
ja: トウモロコシの植え付け

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
ja: トウモロコシの収穫

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ja: この畑にはこれ以上種を植えられる場所がありません

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
ja: 養魚番小屋

en: No Fish
ja: 魚枯渇

en: Out of Fish
ja: 魚がいません

en: The fishing grounds are full
ja: この漁場でこれ以上魚を増やすことはできません

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
ja: 漁師小屋

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
ja: 漁

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
ja: この漁師は作業エリア内に魚を見つけられません。養魚番小屋を建てれば残っている魚を増やすことができるかもしれません。

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
ja: 植樹番小屋

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
ja: 金糸紡績所

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
ja: 金糸の紡績

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ja: 金鉱

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ja: この金鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
ja: 馬牧場

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
ja: 馬の繁殖

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
ja: 狩人小屋

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
ja: 狩猟

en: No Game
ja: 獲物枯渇

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
ja: 狩りの獲物が枯渇しました

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
ja: ここの狩人は作業エリア内に獲物を見つけられません

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ja: 鉄鉱

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
ja: 鉄鉱石の採掘

en: No Iron
ja: 鉄枯渇

en: Main Iron Vein Exhausted
ja: 鉄の主要鉱脈が尽きました

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ja: この鉄鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
ja: 製粉所

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
ja: トウモロコシの製粉

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
ja: 黒根の製粉

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ja: 採石場

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
ja: 花崗岩の切り出し

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ja: この採石場で働く石切りは作業エリア何に岩を見つけられません。

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
ja: 製材所

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
ja: 丸太の製材

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
ja: 偵察小屋

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ja: 造船所

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
ja: 製錬所

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
ja: 鉄の精錬

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
ja: 燻製工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
ja: 肉の燻製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
ja: 魚の燻製

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
ja: 蜘蛛園

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
ja: 道具工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
ja: ピールの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
ja: バケツの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
ja: 火ばさみの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
ja: 漁網の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
ja: ひっかけ棒の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
ja: 狩猟弓の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
ja: 搾糸トングの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
ja: ノコギリの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
ja: 大鎌の作製

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
ja: 武器工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
ja: ライトトライデントの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
ja: ロングトライデントの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
ja: スティールトライデントの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
ja: ダブルトライデントの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
ja: ヘヴィダブルトライデントの作製

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ja: 織物工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
ja: 蜘蛛布織り

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
ja: タバードの仕立て

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
ja: ゴールデンタバードの仕立て

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ja: 井戸

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ja: この井戸には水がありません

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
ja: 木こり小屋

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
ja: 木こりは作業エリア内に木を見つけられません。この建物を解体、破壊するか、さもなくば植樹番小屋を建てることを考えるべきでしょう。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
ja: 斧工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
ja: 斧の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
ja: 大斧の製作

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
ja: 幅広斧の製作

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ja: パン工房

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
ja: ピタパンの作成

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ja: 兵舎

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ja: 兵士の準備

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
ja: 大食堂

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
ja: 軽食の調理

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
ja: 食事の調理

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
ja: 醸造所

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
ja: 強ビールの醸造

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
ja: 牛牧場

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
ja: 牛の育成

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ja: 炭焼き小屋

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ja: 炭鉱

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ja: この炭鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。拡張、解体、さもなくば破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
ja: 深炭鉱

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
ja: 深遠炭鉱

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この炭鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ja: 農場

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
ja: 小麦の植え付け

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
ja: 小麦の収穫

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ja: この畑にはこれ以上種をまける場所がありません。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
ja: 漁師の庵

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
ja: ここの漁師は作業エリア内に魚を見つけられません

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
ja: 狩猟番の庵

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ja: 金鉱

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ja: この金鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。拡張、解体、さもなくば破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
ja: 深金鉱

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
ja: 深遠金鉱

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この金鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
ja: 花崗岩鉱

en: No Granite
ja: 花崗岩枯渇

en: Main Granite Vein Exhausted
ja: 花崗岩の主要鉱脈が尽きました

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この花崗岩鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
ja: 兜工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
ja: ヘルムの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
ja: マスクの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
ja: ウォーヘルムの作製

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
ja: 狩人の庵

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
ja: この狩人は作業エリア内に獲物を見つけられません。狩猟番の庵を建てれば獲物を増やすことができることをお忘れなく。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
ja: 食堂

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ja: 鉄鉱

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ja: この鉄鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。拡張、解体、さもなくば破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
ja: 深鉄鉱

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
ja: 深遠鉄鉱

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この鉄鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
ja: 石灰窯

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
ja: モルタルの作成

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
ja: 木こりの庵

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
ja: 木こりは作業エリアに木を見つけられません。この建物を解体、破壊するか、さもなくば植樹番の庵を建てることを考えるべきでしょう。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
ja: 金物工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
ja: 釣竿の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
ja: 狩猟槍の作製

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
ja: ビール工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
ja: ビールの醸造

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ja: 採石場

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ja: 石工が作業エリア内に岩を見つけられません。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
ja: 植樹番の庵

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
ja: カヤ園

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
ja: カヤの植え付け

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
ja: カヤの収穫

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
ja: このカヤ園にはあらたにカヤを植えられる場所が残っていません。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
ja: 斥候の庵

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ja: 造船所

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
ja: 製錬所

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
ja: 酒場

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
ja: 戦鍛冶

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
ja: 青銅斧の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
ja: 戦斧の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
ja: 大戦斧の作製

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ja: 織物工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
ja: 機織り

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ja: 井戸

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ja: この井戸にはもう水が無いようです。

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
ja: 黒材工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
ja: 木材の乾燥

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
ja: 防具工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
ja: アーマーの作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
ja: チェインアーマーの作成

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
ja: ゴールドアーマーの作成

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ja: パン工房

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
ja: パン焼き

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ja: 兵舎

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ja: 兵士の準備

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
ja: 醸造所

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ja: 炭焼き小屋

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ja: 炭鉱

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ja: この炭鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。拡張、解体、さもなくば破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
ja: 深炭鉱

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この炭鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
ja: ロバ牧場

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
ja: ロバの育成

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ja: 農場

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ja: この畑にはこれ以上種をまける場所がありません。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
ja: 漁師小屋

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
ja: 漁師は作業エリア内に魚を見つけられません

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
ja: 植樹番小屋

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ja: 金鉱

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ja: この金鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。拡張、解体、さもなくば破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
ja: 深金鉱

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この金鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
ja: 狩人小屋

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
ja: ここの狩人は作業エリア内に獲物を見つけられません

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
ja: 食堂

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ja: 鉄鉱

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ja: この鉄鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。拡張、解体、さもなくば破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
ja: 深鉄鉱

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この鉄鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
ja: 木こり小屋

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
ja: ここの木こりは作業エリアに木を見つけられません。この建物を解体、破壊するか、さもなくば植樹番小屋を建てることを考えるべきでしょう。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
ja: 大理石鉱

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
ja: 大理石の採掘

en: No Marble
ja: 大理石枯渇

en: Main Marble Vein Exhausted
ja: 大理石の主要鉱脈が尽きました

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ja: この大理石鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。拡張、解体、さもなくば破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
ja: 深大理石鉱

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この大理石鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
ja: 製粉所

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
ja: 小麦の製粉

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
ja: 養豚場

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
ja: ブタの育成

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ja: 採石場

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
ja: 大理石の切り出し

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ja: 石工は作業エリア内に岩を見つけられません。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
ja: 製材所

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
ja: 偵察小屋

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
ja: 羊牧場

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
ja: 羊の繁殖

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ja: 造船所

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
ja: 製錬所

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
ja: 石工小屋

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
ja: 石柱の作製

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
ja: 酒場

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
ja: 道具工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
ja: かごの作製

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
ja: ブドウ園

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
ja: ブドウの植え付け

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
ja: ブドウの収穫

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
ja: このブドウ園にはこれ以上ブドウを植える場所がありません。

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
ja: 武器工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
ja: 木槍の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
ja: 鉄槍の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
ja: 鋼槍の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
ja: 重鋼槍の作成

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
ja: 戦槍の作成

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ja: 織物工房

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ja: 井戸

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ja: この井戸には水がありません

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
ja: ワイナリー

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
ja: ワインの作成

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
ja: 養殖場

en: No Ponds
ja: 空池不足

en: Out of Fish Ponds
ja: 養殖池が足りません

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
ja: 作業エリア内にこれ以上養殖池がありません。近くに穴掘りを配置し、養殖場には物資をきちんと供給しましょう。それができないのであれば、建物を解体、破壊することを考えましょう。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
ja: 武具工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
ja: 幅広剣の製作

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
ja: 両刃剣の製作

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
ja: ゴールデンヘルムの製作

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
ja: 武具製作所

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
ja: 小剣の製作

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
ja: 長剣の作成

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ja: パン工房

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ja: 兵舎

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ja: 兵士の準備

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
ja: 養蜂家小屋

en: No Flowers
ja: 花不足

en: Out of Flowers
ja: 花がありません

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
ja: ベリー農場

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
ja: ベリーの植え付け

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
ja: 鍛冶場

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
ja: 木こり斧の作製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
ja: ツルハシの作製

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
ja: 醸造工房

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
ja: レンガ焼窯

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
ja: レンガ焼き

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ja: 炭焼き小屋

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
ja: 穴掘り小屋

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
ja: 粘土の採取

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
ja: 土地不足

en: No Level Ground
ja: 平らな地面がありません

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
ja: ここの穴掘り小屋の粘土掘削人の作業エリア内に平らな地面がありません。小屋を解体し、別の場所に建てることを考えましょう。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ja: 炭鉱

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ja: この炭鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。拡張、解体、さもなくば破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
ja: 深炭鉱

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この炭鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
ja: フルーツ採取人小屋

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
ja: ベリーの採取

en: No Bushes
ja: フルーツ枯渇

en: Out of Berries
ja: ベリーがありません

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
ja: フルーツ採取人の作業エリア内にベリー畑がありません。ベリー農場を建てるか、さもなくば採取人小屋の解体、破壊を考えるべきでしょう。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
ja: 宴会場

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ja: 農場

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
ja: 大麦の植え付け

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
ja: 大麦の収穫

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ja: この畑にはこれ以上種をまける場所がありません。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
ja: 漁師小屋

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
ja: 漁師は作業エリア内に魚を見つけられません

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
ja: 植樹番小屋

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
ja: 溶鉱炉

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ja: 金鉱

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ja: この金鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。拡張、解体、さもなくば破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
ja: 深金鉱

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この金鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
ja: ハチミツパン工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
ja: ハチミツパン焼き

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
ja: 狩人小屋

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
ja: ここの狩人は作業エリア内に獲物を見つけられません

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ja: 鉄鉱

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ja: この鉄鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。拡張、解体、さもなくば破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
ja: 深鉄鉱

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この鉄鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
ja: ミード醸造工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
ja: ミードの醸造

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ja: 採石場

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ja: 石工が作業エリア内に岩を見つけられません。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
ja: リサイクルセンター

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
ja: 毛皮のリサイクル

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
ja: 鉄のリサイクル

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
ja: 鉄と金のリサイクル

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
ja: カヤ農場

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
ja: このカヤ農場にはあらたにカヤを植えられる場所が残っていません。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
ja: トナカイ牧場

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
ja: トナカイの育成

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
ja: 毛皮の生産

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
ja: 岩石鉱

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ja: この岩石鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。拡張、解体、さもなくば破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
ja: 深岩石鉱

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ja: この岩石鉱の主要鉱脈は枯渇しました。もう投資に見合った成果は上がらないでしょう。これ以上拡張することもできないので、解体、もしくは破壊することを考えるべきでしょう。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
ja: 偵察小屋

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
ja: 縫製工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
ja: 皮鎧の縫製

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ja: 造船所

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
ja: 燻製工房

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
ja: 仕立工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
ja: 鋲打ち革鎧の縫製

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
ja: 黄金革鎧の縫製

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
ja: 酒場

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
ja: レーションの調理

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
ja: レーションの調理

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ja: 織物工房

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
ja: 布織り

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ja: 井戸

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ja: この井戸にはもう水が無いようです。

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
ja: 木こり小屋

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
ja: 木こりは作業エリア内に木を見つけられません。この建物を解体、破壊するか、さもなくば植樹番小屋を建てることを考えるべきでしょう。

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
ja: 休憩

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
ja: ダンジョン

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ja: 攻撃訓練Lv0→1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ja: 攻撃訓練Lv1→2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ja: 攻撃訓練Lv2→3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ja: 攻撃訓練Lv3→4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
ja: 迷宮

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
ja: 防御訓練Lv0→1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
ja: 防御訓練Lv1→2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ja: 体力訓練Lv0→1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
ja: 回避訓練Lv0→1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
ja: 回避訓練Lv1→2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
ja: 闘技場

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
ja: 回避訓練Lv0→1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
ja: 回避訓練Lv1→2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
ja: 訓練場

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ja: 攻撃訓練Lv0→1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ja: 攻撃訓練Lv1→2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ja: 攻撃訓練Lv2→3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ja: 攻撃訓練Lv3→4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
ja: 攻撃訓練Lv4→5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ja: 体力訓練Lv0→1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
ja: 体力訓練Lv1→2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
ja: 体力訓練Lv2→3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
ja: アリーナ

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
ja: 回避訓練Lv0→1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
ja: コロシアム

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
ja: 回避訓練Lv1→2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
ja: 訓練場

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ja: 攻撃訓練Lv0→1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ja: 攻撃訓練Lv1→2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ja: 攻撃訓練Lv2→3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ja: 攻撃訓練Lv3→4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ja: 体力訓練Lv0→1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
ja: 体力訓練Lv1→2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
ja: 体力訓練Lv2→3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
ja: 体力訓練Lv3→4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
ja: 模擬戦場

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ja: 攻撃訓練Lv3→4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
ja: 攻撃訓練Lv4→5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
ja: 攻撃訓練Lv5→6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
ja: 防御訓練Lv1→2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
ja: 体力訓練Lv1→2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
ja: 訓練場

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ja: 攻撃訓練Lv0→1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ja: 攻撃訓練Lv1→2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ja: 攻撃訓練Lv2→3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ja: 体力訓練Lv0→1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
ja: 防御訓練Lv0→1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ja: 本拠地

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
ja: 港

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ja: 倉庫

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ja: 本拠地

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
ja: 港

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ja: 倉庫

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ja: 本拠地

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
ja: 難破船(本拠地)

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
ja: 港

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ja: 倉庫

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ja: 本拠地

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
ja: 港

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ja: 倉庫

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
ja: 焼け跡

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
ja: 大麦畑(収穫済)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
ja: 大麦畑(中)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
ja: 大麦畑(熟)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
ja: 大麦畑(小)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
ja: 大麦畑(幼)

en: Blueberry Bush (medium)
ja: ブルーベリー畑(中)

en: Blueberry Bush (ripe)
ja: ブルーベリー(熟)

en: Blueberry Bush (small)
ja: ブルーベリー畑(小)

en: Blueberry Bush (tiny)
ja: ブルーベリー畑(幼)

en: Black Currant (medium)
ja: カシス(中)

en: Black Currant (ripe)
ja: カシス(熟)

en: Black Currant (small)
ja: カシス(小)

en: Black Currant (tiny)
ja: カシス(幼)

en: Red Currant (medium)
ja: レッドカラント(中)

en: Red Currant (ripe)
ja: レッドカラント(熟)

en: Red Currant (small)
ja: レッドカラント(小)

en: Red Currant (tiny)
ja: レッドカラント(幼)

en: Desert Hackberry (medium)
ja: デザートハックベリー(中)

en: Desert Hackberry (ripe)
ja: デザートハックベリー(熟)

en: Desert Hackberry (small)
ja: デザートハックベリー(小)

en: Desert Hackberry (tiny)
ja: デザートハックベリー(幼)

en: Juniper (medium)
ja: ジュニパー(中)

en: Juniper (ripe)
ja: ジュニパー(熟)

en: Juniper (small)
ja: ジュニパー(小)

en: Juniper (tiny)
ja: ジュニパー(幼)

en: Raspberry Bush (medium)
ja: ラズベリー畑(中)

en: Raspberry Bush (ripe)
ja: ラズベリー畑(熟)

en: Raspberry Bush (small)
ja: ラズベリー畑(小)

en: Raspberry Bush (tiny)
ja: ラズベリー畑(幼)

en: Sea Buckthorn (medium)
ja: シーバックソーン(中)

en: Sea Buckthorn (ripe)
ja: シーバックソーン(熟)

en: Sea Buckthorn (small)
ja: シーバックソーン(小)

en: Sea Buckthorn (tiny)
ja: シーバックソーン(幼)

en: Strawberries (medium)
ja: イチゴ(中)

en: Strawberries (ripe)
ja: イチゴ(熟)

en: Strawberries (small)
ja: イチゴ(小)

en: Strawberries (tiny)
ja: イチゴ(幼)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
ja: 黒根畑(収穫済)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
ja: 黒根畑(中)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
ja: 黒根畑(熟)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
ja: 黒根畑(小)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
ja: 黒根畑(幼)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
ja: トウモロコシ畑(収穫済)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
ja: トウモロコシ畑(中)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
ja: トウモロコシ畑(熟)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
ja: トウモロコシ畑(小)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
ja: トウモロコシ畑(幼)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
ja: 破壊された建物

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
ja: ブドウ畑(中)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
ja: ブドウ畑(熟)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
ja: ブドウ畑(小)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
ja: ブドウ畑(幼)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
ja: 干上がった池

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
ja: 養殖池(卵)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
ja: 養殖池(魚)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
ja: 造船中

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
ja: 枯れ木

en: The Widelands Development Team
ja: Widelands開発チーム

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
ja: 要塞化された村

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
ja: 軍事施設が建造された状態でゲームを始めます

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
ja: 本拠地

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
ja: 本拠地だけがある状態でゲームを始めます

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
ja: 交易拠点

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
ja: このプレイヤーの重要な物資が残り少なくなると無料で補給されます

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
ja: 村

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
ja: 平和な村からゲームを始めます

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
ja: アトランティス

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
ja: アトラス神の子孫である伝説に謳われる部族です。

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
ja: 野蛮人

en: The mighty tribes of the east-lands.
ja: 東方の強力な部族

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
ja: 帝国

en: This is the culture of the Roman Empire.
ja: ローマ帝国の文化圏

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
ja: フリジア

en: Tribal Encyclopedia
ja: 部族事典

en: General
ja: 概略

en: Introduction
ja: 紹介

en: Controls
ja: 操作

en: Tips
ja: ヒント

en: Wares
ja: 物資

en: Workers
ja: 労働者

en: Buildings
ja: 建物

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
ja: 船

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
ja: アーマー

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
ja: チェインアーマー

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
ja: ゴールドアーマー

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
ja: ヘルム

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
ja: 斧

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
ja: 戦斧

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
ja: 幅広斧

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
ja: 青銅斧

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
ja: 大斧

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
ja: 大戦斧

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
ja: 大麦

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
ja: かご

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
ja: ビール

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
ja: 強ビール

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
ja: 黒根

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
ja: 黒根粉

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
ja: 黒材

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ja: パン

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
ja: ピタパン

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ja: パン

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ja: パン

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
ja: ピール

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
ja: レンガ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
ja: バケツ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
ja: 粘土

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
ja: 布

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
ja: 石炭

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
ja: トウモロコシ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
ja: コーンミール

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
ja: ダイヤモンド

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
ja: 木こり斧

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
ja: 火ばさみ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
ja: 魚

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
ja: 漁網

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
ja: 釣竿

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
ja: 小麦粉

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
ja: フルーツ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
ja: 毛皮

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
ja: 革鎧

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
ja: 黄金革鎧

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
ja: オンボロ革鎧

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
ja: 鋲打ち革鎧

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
ja: 金

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
ja: 金鉱石

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
ja: 金糸

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
ja: 花崗岩

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
ja: ブドウ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
ja: モルタル

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
ja: ハンマー

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
ja: ヘルム

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
ja: ゴールデンヘルム

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
ja: マスク

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
ja: ウォーヘルム

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
ja: ハチミツ

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
ja: ハチミツパン

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
ja: ひっかけ棒

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
ja: 狩猟弓

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
ja: 狩猟槍

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
ja: 鉄

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
ja: 鉄鉱石

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
ja: 調理道具

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
ja: 丸太

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
ja: 大理石

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
ja: 石柱

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
ja: ミード

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
ja: 食事

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
ja: 肉

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
ja: 搾糸トング

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
ja: 針

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
ja: ツルハシ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
ja: 板材

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
ja: 水晶

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
ja: レーション

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
ja: ノコギリ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
ja: 鉄クズ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
ja: 金属クズ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
ja: 大鎌

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
ja: アドバンストシールド

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
ja: スティールシールド

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
ja: シャベル

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
ja: 燻製魚

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
ja: 燻製肉

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
ja: 軽食

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
ja: 鉄槍

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
ja: 鋼槍

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
ja: 重鋼槍

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
ja: 戦槍

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
ja: 木槍

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
ja: 蜘蛛糸

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
ja: 蜘蛛布

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
ja: 幅広剣

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
ja: 両刃剣

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
ja: 長剣

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
ja: 小剣

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
ja: タバード

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
ja: ゴールデンタバード

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
ja: ダブルトライデント

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
ja: ヘヴィダブルトライデント

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
ja: ライトトライデント

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
ja: ロングトライデント

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
ja: スティールトライデント

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
ja: 水

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
ja: 小麦

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
ja: ワイン

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
ja: 羊毛

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
ja: 防具職人

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ja: パン職人

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
ja: 黒根農夫

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ja: 建築者

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ja: 運び手

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ja: 炭焼き職人

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ja: 農夫

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
ja: 養魚番

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ja: 漁師

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ja: 植樹番

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ja: 地質学者

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
ja: 馬

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
ja: 馬飼い

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ja: 狩人

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
ja: 製粉職人

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
ja: 鉱夫

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
ja: 新兵

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
ja: 製材職人

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ja: 偵察兵

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ja: 船大工

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ja: 製錬職人

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
ja: 燻製職人

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ja: 兵士

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
ja: 蜘蛛園主

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
ja: 石切り

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
ja: 道具職人

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ja: 教官

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
ja: 武器職人

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
ja: 織工

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
ja: 木こり

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ja: パン職人

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
ja: 鍛冶師

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
ja: 熟練鍛冶師

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ja: 醸造師

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
ja: 熟練醸造師

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ja: 建築者

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ja: 運び手

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
ja: 牛飼い

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ja: 炭焼き職人

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ja: 農夫

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ja: 漁師

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
ja: 狩猟番

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
ja: カヤ農夫

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ja: 地質学者

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
ja: 兜職人

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ja: 狩人

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
ja: 料理人

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
ja: 石焼職人

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
ja: 木こり

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
ja: 鉱夫

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
ja: 鉱夫長

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
ja: 鉱山主

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
ja: 牛

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
ja: 植樹番

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
ja: 新兵

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ja: 斥候

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ja: 船大工

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ja: 製錬職人

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ja: 兵士

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
ja: 石工

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ja: 教官

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
ja: 織工

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
ja: 防具職人

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ja: パン職人

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ja: 醸造師

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ja: 建築者

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
ja: 大工

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ja: 運び手

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ja: 炭焼き職人

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
ja: ロバ

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
ja: ロバ飼い

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ja: 農夫

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ja: 漁師

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ja: 植樹番

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ja: 地質学者

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ja: 狩人

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
ja: 料理人

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
ja: 木こり

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
ja: 製粉人職人

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
ja: 鉱夫

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
ja: 鉱山主

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
ja: 豚飼い

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
ja: 新兵

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ja: 斥候

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
ja: 羊飼い

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ja: 船大工

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ja: 製錬職人

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ja: 兵士

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
ja: 石工

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
ja: 道具職人

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ja: 教官

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
ja: ブドウ農夫

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
ja: ワイン醸造師

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
ja: 武器職人

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
ja: 織工

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ja: パン職人

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
ja: 熟練パン職人

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
ja: 養蜂家

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
ja: ベリー農家

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
ja: 鍛冶師

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
ja: 熟練鍛冶師

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ja: 醸造師

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
ja: 熟練醸造師

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
ja: レンガ職人

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ja: 建築者

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ja: 運び手

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ja: 炭焼き職人

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
ja: 粘土掘削人

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ja: 農夫

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ja: 漁師

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ja: 植樹番

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
ja: フルーツ採取人

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ja: 地質学者

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ja: 狩人

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
ja: 女将

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
ja: 鉱夫

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
ja: 鉱山主

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
ja: カヤ農夫

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
ja: トナカイ

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
ja: トナカイブリーダー

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ja: 斥候

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
ja: 針子

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
ja: 縫物師

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ja: 船大工

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ja: 製錬職人

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
ja: 燻製職人

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ja: 兵士

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
ja: 石工

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ja: 教官

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
ja: 木こり
