Widelands - en to el translation catalogue (1582 entries)

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
el: Αγορά

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
el: Οχύρωση

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στην οχύρωση.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
el: Η οχύρωσή σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
el: Η οχύρωσή σου δέχεται επίθεση.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στην οχύρωση.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στην οχύρωση.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
el: Φρούριο

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο φρούριο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
el: Το φρούριό σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
el: Το φρούριό σου δέχεται επίθεση.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο φρούριο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο φρούριο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
el: Παρατηρητήριο

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο παρατηρητήριο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
el: Το παρατηρητήριό σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
el: Το παρατηρητήριό σου δέχεται επίθεση.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο παρατηρητήριο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο παρατηρητήριο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
el: Φρουραρχείο

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο φρουραρχείο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
el: Το φρουραρχείο σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
el: Το φρουραρχείο σου δέχεται επίθεση.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο φρουραρχείο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο φρουραρχείο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
el: Πύργος

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον πύργο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
el: Ο πύργος σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
el: Ο πύργος σου δέχεται επίθεση.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον πύργο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον πύργο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
el: Δενδροφυλάκιο

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldier has occupied your treetop sentry.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο δεντροφυλάκιο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
el: Το δεντροφυλάκιο εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
el: Το δεντροφυλάκιό σου δέχεται επίθεση.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο δεντροφυλάκιο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο δεντροφυλάκιο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
el: Οπλιτοφυλάκιο

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο οπλιτοφυλάκιο..

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
el: Το οπλιτοφυλάκιό σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
el: Το οπλιτοφυλάκιό σου δέχεται επίθεση.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο οπλιτοφυλάκιο.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο οπλιτοφυλάκιο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
el: Κάστρο

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο κάστρο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
el: Το κάστρο σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
el: Το κάστρο σου δέχεται επίθεση.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο κάστρο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο κάστρο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
el: Στρατώνας Φρουρών

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον στρατώνα φρουρών.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
el: Ο στρατώνας φρουρών σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
el: Ο στρατώνας φρουρών σου δέχεται επίθεση.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον στρατώνα φρουρών.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον στρατώνα φρουρών.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
el: Κοιτώνας Φρουρών

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον κοιτώνα φρουρών.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
el: Ο κοιτώνας φρουρών σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
el: Ο κοιτώνας φρουρών σου δέχεται επίθεση.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον κοιτώνα φρουρών.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον κοιτώνα φρουρών.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
el: Πύργος

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον πύργο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
el: Ο πύργος σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
el: Ο πύργος σου δέχεται επίθεση.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον πύργο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον πύργο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
el: Ψηλός Πύργος

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον ψηλό πύργο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
el: Ο ψηλός πύργος σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
el: Ο ψηλός πύργος σου δέχεται επίθεση.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον ψηλό πύργο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον ψηλό πύργο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
el: Μικρός Πύργος

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον μικρό πύργο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
el: Ο μικρός πύργος σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
el: Ο μικρός πύργος σου δέχεται επίθεση.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον μικρό πύργο.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον μικρό πύργο.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
el: Προμαχώνας

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον προμαχώνα.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
el: Ο προμαχώνας σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
el: Ο προμαχώνας σου δέχεται επίθεση.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον προμαχώνα

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον προμαχώνα.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
el: Ακρόπολη

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στην ακρόπολη.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
el: Η ακρόπολή σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
el: Η ακρόπολή σου δέχεται επίθεση.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στην ακρόπολη.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στην ακρόπολη.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
el: Φρούριο

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο φρούριο.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
el: Το φρούριό σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
el: Το φρούριό σου δέχεται επίθεση.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο φρούριο.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο φρούριο.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
el: Φυλάκιο

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο φυλάκιο.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
el: Το φυλάκιό σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
el: Το φυλάκιό σου δέχεται επίθεση

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο φυλάκιο.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο φυλάκιο.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
el: Πύργος

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον πύργο.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
el: Ο πύργος σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
el: Ο πύργος σου δέχεται επίθεση.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον πύργο.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον πύργο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
el: Προμαχώνας

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον προμαχώνα.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
el: Ο προμαχώνας σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
el: Ο προμαχώνας σου δέχεται επίθεση.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον προμαχώνα

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον προμαχώνα.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
el: Καταφύγιο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
el: Το καταφύγιό σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
el: Το καταφύγιό σου δέχεται επίθεση.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο καταφύγιο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο καταφύγιο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
el: Κάστρο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο κάστρο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
el: Το κάστρο σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
el: Το κάστρο σου δέχεται επίθεση.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο κάστρο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο κάστρο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
el: Φρούριο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο φρούριο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
el: Το φρούριό σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
el: Το φρούριό σου δέχεται επίθεση.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο φρούριο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο φρούριο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
el: Προφυλακή

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στην προφυλακή.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
el: Η προφυλακή εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
el: Η προφυλακή σου δέχεται επίθεση.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στην προφυλακή.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στην προφυλακή.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
el: Φυλάκιο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο φυλάκιο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
el: Το φυλάκιό σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
el: Το φυλάκιό σου δέχεται επίθεση

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο φυλάκιο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο φυλάκιο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
el: Πύργος

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον πύργο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
el: Ο πύργος σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
el: Ο πύργος σου δέχεται επίθεση.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον πύργο.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον πύργο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
el: Φρούριο

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο φρούριο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
el: Το φρούριό σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
el: Το φρούριό σου δέχεται επίθεση.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο φρούριο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο φρούριο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
el: Προφυλακή

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στην προφυλακή.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
el: Η προφυλακή σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
el: Η προφυλακή σου δέχεται επίθεση.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στην προφυλακή.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στην προφυλακή.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
el: Φρουραρχείο

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στο φρουραρχείο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
el: Το φρουραρχείο εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
el: Το φρουραρχείο σου δέχεται επίθεση.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στο φρουραρχείο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στο φρουραρχείο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
el: Πύργος

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον πύργο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
el: Ο πύργος σου εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
el: Ο πύργος σου δέχεται επίθεση.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον πύργο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον πύργο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
el: Ξύλινος Πύργος

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
el: Ο ξύλινος πύργος εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
el: Ο ξύλινος πύργος σου δέχεται επίθεση.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον ξύλινο πύργο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον ξύλινο πύργο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
el: Ψηλός Ξύλινος Πύργος

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
el: Οι στρατιώτες σου εγκαταστάθηκαν στον ψηλό ξύλινο πύργο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
el: Ο ψηλός ξύλινος πύργος εντόπισε έναν εισβολέα.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
el: Ο ψηλός ξύλινος πύργος σου δέχεται επίθεση.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
el: Ο εχθρός κατατρόπωσε τους στρατιώτες σου στον ψηλό ξύλινο πύργο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
el: Οι στρατιώτες σου κατατρόπωσαν τον εχθρό στον ψηλό ξύλινο πύργο.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
el: Εργοτάξιο

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
el: Αποσυναρμολόγηση

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
el: Φυτεία Κασάβα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
el: H εργασία

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
el: H φύτευση κασάβα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
el: Ο θερισμός κασάβα

en: No Fields
el: Δεν Υπάρχουν Χωράφια

en: Out of Fields
el: Έλλειψη Χωραφιών

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
el: Η αγρότισσα που δουλεύει σε αυτή τη φυτεία κασάβα δεν έχει καθόλου καθαρό έδαφος για να φυτέψει τους σπόρους της.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
el: Μαγειρείο Ριζών Κασάβα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
el: Το ψήσιμο ψωμιού

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
el: Ανθρακοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
el: Η παραγωγή ξυλάνθρακα

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
el: Σοκολατοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
el: Η δημιουργία σοκολάτας

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
el: Φυτεία Κακάο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
el: Η φύτευση κακάο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
el: Η συγκομιδή κακάο

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
el: Η αγρότισσα που εργάζεται σε αυτή τη φυτεία κακάο δεν έχει καθόλου έτοιμο έδαφος για να φυτέψει τους σπόρους της.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
el: Ραφείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing a tunic because ...
en: sewing a tunic
el: Το ράψιμο χιτώνα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing a light wooden armor because ...
en: making a light wooden armor
el: Η κατασκευή ελαφριάς ξύλινης πανοπλίας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden helmet because ...
en: making a wooden helmet
el: Η κατασκευή ξύλινη περικεφαλαίας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a warrior’s coat because ...
en: sewing a warrior’s coat
el: Το ράψιμο παλτό πολεμιστή

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making sturdy boots because ...
en: making sturdy boots
el: Η κατασκευή στιβαρών μποτών

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making swift boots because ...
en: making swift boots
el: Η κατασκευή γοργών μποτών

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making hero boots because ...
en: making hero boots
el: Η κατασκευή ηρωικών μποτών

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded vest because ...
en: making a padded vest
el: Η κατασκευή ενισχυμένου γιλέκου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded protector because ...
en: making a padded protector
el: Η κατασκευή ενισχυμένου προστάτη

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
el: Καρνάγιο

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
el: Εργαστήριο Συντήρησης Τροφίμων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
el: Η προετοιμασία μερίδας

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
el: Κλίβανος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
el: Η τήξη χρυσού

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
el: Φυτόριο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
el: Η βελτίωση της γονιμότητας της γης

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
el: Οίκημα Χρυσορύχου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
el: Η εξόρυξη χρυσού

en: No Gold
el: Καθόλου Χρυσός

en: Main Gold Vein Exhausted
el: Η Κύρια Φλέβα Χρυσού Εξαντλήθηκε

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα χρυσού σε αυτό το οίκημα χρυσορύχου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενη η φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του κτηρίου.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
el: Καλύβα Κυνηγού-Τροφοσυλλέκτη

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
el: Η συλλογή

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
el: Η συλλογή κρέατος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
el: Η συλλογή ψαριών

en: No Game, No Fish
el: Έλλειψη Θηραμάτων, Έλλειψη Ψαριών

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
el: Εξάντληση Θηραμάτων Και Ψαριών

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
el: H κυνηγός-τροφοσυλλέκτης που δουλεύει από αυτή την καλύβα, δεν μπορεί να βρει καθόλου ψάρια ή θηράματα στην περιοχή εργασίας της.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
el: Τόπος Μύησης

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
el: Η στρατολόγηση

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
el: Καλύβα Διατηρήτριας Ζούγκλας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
el: Η φύτευση δέντρων

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
el: Καλύβα Κόπτριας Λιάνα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
el: Η κοπή λιάνα

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
el: Κανένα Δέντρο

en: No Tree to Cut Lianas
el: Δεν υπάρχουν δέντρα για την κοπή Λιάνα

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
el: Η κόπτρια λιάνα που δουλεύει σε αυτή την τοποθεσία, δεν μπορεί να βρει δέντρα στην περιοχή εργασίας της. Θα πρέπει να σκεφτείς να αποσυναρμολογήσεις ή να καταστρέψεις το κτήριο ή να χτίσεις μια καλύβα διατηρήτριας ζούγκλας.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
el: Καλύβα Υλοτόμισσας Σπάνιων Δέντρων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
el: Η συγκομιδή μπάλσα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
el: Η συγκομιδή καοτσούκ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
el: Η συγκομιδή σιδηρόξυλου

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
el: Φυτεία Σπάνιων Δέντρων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
el: την φύτευση δέντρων μπάλσα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
el: Η φύτευση καοτσουκόδεντρων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
el: Η φύτευση σιδερόδεντρων

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
el: Θάλαμος Υφάντριας Σχοινιού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
el: Η δημιουργία σχοινιού

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
el: Καλύβα Ανιχνευτή

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
el: Η ανίχνευση

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
el: Ναυπηγείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
el: Η ναυπήγηση ενός πλοίου

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
el: Εργαστήριο Πέτρας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
el: Η κατασκευή ενός φτυαριού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
el: Η κατασκευή ενός τσεκουριού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
el: Η κατασκευή μιας αξίνας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
el: Η κατασκευή μαχαίρας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
el: Η κατασκευή ενός σετ κουζινικών

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
el: Η κατασκευή ενός σφυριού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
el: Η κατασκευή καλεμιού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
el: Η κατασκευή βελονών

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
el: Η κατασκευή ενός πέτρινου μπολ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making firestones because ...
en: making firestones
el: Η κατασκευή οπτόπλινθων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
el: Η κατασκευή ξύλινου ακοντίου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone-tipped spear because ...
en: making a stone-tipped spear
el: Η κατασκευή πέτρινου δόρατος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
el: Η κατασκευή ενισχυμένου δόρατος

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
el: Καλύβα Λατόμου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
el: Η κοπή γρανίτη

en: No Rocks
el: Δεν Υπάρχουν Βράχοι

en: Out of Rocks
el: Εξάντληση Βράχων

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
el: Η λατόμισσα που εργάζεται σε αυτή την καλύβα λατόμου δεν μπορεί να βρει καθόλου πέτρες στην περιοχή εργασίας της.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
el: Λατομείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
el: Η εξόρυξη

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
el: Η εξόρυξη γρανίτη

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
el: Η εξόρυξη χαλαζία

en: No Stones
el: Δεν Υπάρχουν Πέτρες

en: Main Stone Vein Exhausted
el: Η Κύρια Φλέβα Πετρών Εξαντλήθηκε

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα πετρών αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
el: Φάρμα Ταπίρων

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
el: Η εκτροφή ταπίρων

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
el: Καλύβα Νεροσυλλέκτη

en: No Water
el: Καθόλου Νερό

en: Out of Water
el: Το Νερό Εξαντλήθηκε

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
el: Ο μεταφορέας που δουλεύει σε αυτή την καλύβα νερού, δεν μπορεί να βρει καθόλου νερό στη γύρω περιοχή.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
el: Σκηνή Προστάτιδας Άγριας Φύσης

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
el: Η εκτροφή ψαριών

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
el: Η απελευθέρωση θηραμάτων

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
el: Καλύβα Υλοτόμου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
el: Η κοπή δέντρων

en: Out of Trees
el: Δέντρα Τέλος

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
el: Η υλοτόμισσα που εργάζεται σε αυτή την καλύβα υλοτόμου δεν μπορεί να βρει καθόλου δεντρα στην περιοχή εργασίας της. Θα πρέπει να σκεφτείς να αποσυναρμολογήσεις ή να καταστρέψεις το κτήριο ή να χτίσεις μια καλύβα συντηρήτριας ζούγκλας.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
el: Πανοπλοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
el: Η σφυρηλάτηση μιας ατσάλινης ασπίδας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
el: Η σφυρηλάτηση μιας προηγμένης ασπίδας

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
el: Φούρνος

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
el: Το ψήσιμο ψωμιού

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
el: Στρατώνας

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
el: Η στρατολόγηση στρατιώτη

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
el: Αγρόκτημα Μαυρόριζας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
el: Η φύτευση μαυρόριζας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
el: Η συγκομιδή μαυρόριζας

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
el: Ο γεωργός αυτού του αγροκτήματος δεν έχει άδειο έδαφος για φύτεμα των σπόρων του.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
el: Κλίβανος Ανθρακοποιίας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
el: Η παραγωγή γαιάνθρακα

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
el: Ανθρακωρυχείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
el: Η εξόρυξη γαιάνθρακα

en: No Coal
el: Καθόλου Άνθρακας

en: Main Coal Vein Exhausted
el: Κύρια Φλέβα Άνθρακα Εξαντλημένη

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
el: Κύρια φλέβα άνθρακα εξαντλημένη. Απόδοση επένδυσης σημαντικά μειωμένη. Εξετάστε την αποσυναρμολόγηση ή καταστροφή του.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
el: Ορυχείο Κρυστάλλων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
el: Η εξόρυξη διαμαντιών

en: No Crystals
el: Δεν Υπάρχουν Κρύσταλλοι

en: Main Crystal Vein Exhausted
el: Κύρια Φλέβα Κρυστάλλων Εξαντλημένη

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα κρυστάλλων αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
el: Αγρόκτημα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
el: Η φύτευση καλαμποκιού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
el: Ο θερισμός καλαμποκιού

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
el: Ο γεωργός αυτού του αγροκτήματος δεν έχει άδειο έδαφος για φύτεμα των σπόρων του.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
el: Καρνάγιο

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
el: Σπίτι Ιχθυοτρόφου

en: No Fish
el: Κανένα Ψάρι

en: Out of Fish
el: Ψάρια Τέλος

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
el: Ο ιχθυοτρόφος που εργάζεται σε αυτό το ιχθυοτροφείο δεν μπορεί να βρει καθόλου νερό στην περιοχή εργασίας του, που να είναι κατάλληλο για την εκτροφή των ψαριών. Θυμήσου ότι μπορεί μόνο να αναγεννήσεις τα ψάρια εάν αρχικά υπήρχαν ψάρια στην γύρω περιοχή.

en: The fishing grounds are full
el: Οι θέσεις ψαρέματος είναι κατειλημμένες

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
el: Σπίτι Ψαρά

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
el: Το ψάρμεμα

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
el: Αδυναμία εύρεσης ψαριών στην περιοχή εργασίας του από τον ψαρά αυτού του σπιτιού. Υπόψιν ότι ο αριθμός των υπαρχόντων ψαριών μπορεί να αυξηθεί με την κατασκευή ενός σπιτιού ιχθυοτρόφου.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
el: Σπίτι Δασοκόμου

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
el: Κλωστήριο Χρυσού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
el: Το γνέσιμο χρυσό

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
el: Χρυσωρυχείο

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα χρυσού αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
el: Ιπποτροφείο

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
el: Η εκτροφή αλόγων

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
el: Σπίτι Κυνηγού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
el: Το κυνήγι

en: No Game
el: Κανένα Θηράμα

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
el: Θηράματα Τέλος

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
el: Ο κυνηγός που δουλεύει από αυτό το σπίτι, δεν μπορεί να βρει καθόλου θηράματα στην περιοχή εργασίας του.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
el: Ορυχείο Σιδήρου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
el: Η εξόρυξη σιδήρου

en: No Iron
el: Καθόλου Σίδηρος

en: Main Iron Vein Exhausted
el: Κύρια Φλέβα Σιδήρου Εξαντλημένη

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα σιδήρου αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
el: Μύλος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
el: Η άλεση καλαμποκιού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
el: Η άλεση μαυρόριζας

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
el: Λατομείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
el: Η κοπή γρανίτη

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
el: Ο λατόμος που εργάζεται σε αυτό το λατομείο δεν μπορεί να βρει καθόλου πέτρες στην περιοχή εργασίας του.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
el: Πριονιστήριο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
el: Το πριόνισμα κορμών

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
el: Σπίτι Ανιχνευτή

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
el: Ναυπηγείο

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
el: Χυτήριο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
el: Το λιώσιμο σιδήρου

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
el: Καπνιστήριο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
el: Το κάπνισμα κρέατος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
el: Το κάπνισμα ψαριών

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
el: Αραχνοτροφείο

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
el: Εργαλειοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
el: Η δημιουργία ενός φτυαριού φούρνου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
el: Η δημιουργία ενός ζεύγους κουβάδων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
el: Η δημιουργία μιας λαβίδας πυρός

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
el: Η δημιουργία ενός διχτυού ψαρέματος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
el: Η δημιουργία ενός κρεμασταριού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
el: Η δημιουργία ενός κυνηγετικού τόξου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
el: Η δημιουργία μιας λαβίδας άρμεξης

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
el: Η δημιουργία ενός πριονιού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
el: Η δημιουργία ενός δρεπανιού

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
el: Οπλοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
el: Η σφυρηλάτηση μιας ελαφριάς τρίαινας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
el: Η σφυρηλάτηση μιας μακριάς τρίαινας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
el: Η σφυρηλάτηση μιας ατσάλινης τρίαινας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
el: Η σφυρηλάτηση μιας διπλής τρίαινας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
el: Η σφυρηλάτηση μιας βαριάς διπλής τρίαινας

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
el: Υφαντήριο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
el: Η ύφανση αραχνουφάσματος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
el: Το ράψιμο ενός γιλέκου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
el: Το ράψιμο ενός επίχρυσου γιλέκου

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
el: Πηγάδι

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
el: Αδυναμία εύρεσης νερού στο πηγάδι από τον μεταφορέα αυτού του πηγαδιού.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
el: Σπίτι Ξυλοκόπου

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
el: Αδυναμία εύρεσης δέντρων στην περιοχή εργασίας του από τον ξυλοκόπο αυτού του σπιτιού. Εξετάστε την αποσυναρμολόγηση ή καταστροφή αυτού του κτιρίου, ή την κατασκευή ενός σπιτιού δασοκόμου.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
el: Πελεκοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
el: Η σφυρηλάτηση ενός πέλεκυ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
el: Η σφυρηλάτηση ενός αιχμηρού πέλεκυ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
el: Η σφυρηλάτηση ενός πλατύ πέλεκυ

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
el: Φούρνος

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
el: Το ψήσιμο πίτας

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
el: Στρατώνας

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
el: Η στρατολόγηση

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
el: Μεγάλο Πανδοχείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
el: Η ετοιμασία κολατσιού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
el: Η ετοιμασία γεύματος

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
el: Ζυθοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
el: Η ζύμωση δυνατής μπύρας

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
el: Βουστάσιο

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
el: Η εκτροφή βοδιών

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
el: Κάμινος Ξυλάνθρακα

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
el: Ανθρακωρυχείο

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα άνθρακα αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση, την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
el: Βαθύ Ανθρακωρυχείο

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
el: Βαθύτερο Ανθρακωρυχείο

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα άνθρακα αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
el: Αγρόκτημα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
el: Η σπορά σιταριού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
el: Ο θερισμός σιταριού

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
el: Ο γεωργός αυτού του αγροκτήματος δεν έχει άδειο έδαφος για φύτεμα των σπόρων του.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
el: Καρνάγιο

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
el: Καλύβα Ψαρά

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
el: Αδυναμία εύρεσης ψαριών στην περιοχή εργασίας του από τον ψαρά αυτής της καλύβας.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
el: Καλύβα Θηροφύλακα

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
el: Χρυσωρυχείο

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα χρυσού αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση, την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
el: Βαθύ Χρυσωρυχείο

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
el: Βαθύτερο Χρυσωρυχείο

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα χρυσού αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
el: Ορυχείο Γρανίτη

en: No Granite
el: Καθόλου Γρανίτης

en: Main Granite Vein Exhausted
el: Κύρια Φλέβα Γρανίτη Εξαντλημένη

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα γρανίτη αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
el: Κρανοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
el: Η σφυρηλάτηση ενός κράνους

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
el: Η σφυρηλάτηση μιας μάσκας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
el: Η σφυρηλάτηση ενός πολεμικού κράνους

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
el: Καλύβα Κυνηγού

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
el: Ο κυνηγός που δουλεύει σε αυτό το σπίτι δεν μπορεί να βρει άλλα θηράματα στην περιοχή εργασίας του. Θυμήσου οτι μπορείς να χτίσεις μια καλύβα θηροτρόφου, ο οποίος θα απελευθερώσει περισσότερα θηράματα στη φύση.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
el: Πανδοχείο

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
el: Ορυχείο Σιδήρου

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα σιδήρου αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση, την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
el: Βαθύ Ορυχείο Σιδήρου

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
el: Βαθύτερο Ορυχείο Σιδήρου

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα σιδήρου αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
el: Ασβεστοκάμινος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
el: Η ανάμειξη σοβά

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
el: Καλύβα Υλοτόμου

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
el: Αδυναμία εύρεσης δέντρων στην περιοχή εργασίας του από τον υλοτόμο αυτής της καλύβας. Εξετάστε την αποσυναρμολόγηση ή καταστροφή αυτού του κτιρίου, ή την κατασκευή μιας καλύβας δασοφύλακα.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
el: Μεταλλουργείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
el: Το φτιάξιμο ενός καλαμιού ψαρέματος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
el: Το φτιάξιμο ενός κυνηγετικού ακοντίου

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
el: Μικρό Ζυθοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
el: Η ζύμωση μπύρας

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
el: Λατομείο

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
el: Ο λιθοξόος που εργάζεται σε αυτό το λατομείο, δεν μπορεί να βρει άλλες πέτρες στην περιοχή εργασίας του.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
el: Καλύβα Δασοφύλακα

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
el: Καλαμόκηπος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
el: Η φύτευση καλαμιών

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
el: Η συλλογή καλαμιών

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
el: Ο κηπουρός αυτού του καλαμόκηπου δεν έχει άδειο έδαφος για φύτεμα των σπόρων του.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
el: Καλύβα Ανιχνευτή

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
el: Ναυπηγείο

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
el: Χυτήριο

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
el: Ταβέρνα

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
el: Πολεμικός Τόρνος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
el: Η σφυρηλάτηση ενός χάλκινου πέλεκυ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
el: Η σφυρηλάτηση ενός πέλεκυ μάχης

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
el: Η σφυρηλάτηση ενός πέλεκυ πολεμιστή

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
el: Υφαντήριο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
el: Η ύφανση

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
el: Πηγάδι

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
el: Ο μεταφορέας που εργάζεται σε αυτό το πηγάδι δεν μπορεί να βρει καθόλου νερό.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
el: Πυρωτής Ξύλων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
el: Η πύρωση ξύλου

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
el: Πανοπλοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
el: Η σφυρηλάτηση μιας πανοπλίας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
el: Η σφυρηλάτηση μιας αλυσιδωτής πανοπλίας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
el: Η σφυρηλάτηση μιας επίχρυσης πανοπλίας

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
el: Φούρνος

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
el: Το ψήσιμο ψωμιού

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
el: Στρατώνας

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
el: Η στρατολόγηση

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
el: Ζυθοποιείο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
el: Κάμινος Ξυλάνθρακα

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
el: Ανθρακωρυχείο

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα άνθρακα αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση, την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
el: Βαθύ Ανθρακωρυχείο

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα άνθρακα αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
el: Ονοστάσιο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
el: Η εκτροφή γαϊδουριών

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
el: Αγρόκτημα

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
el: Ο γεωργός αυτού του αγροκτήματος δεν έχει άδειο έδαφος για φύτεμα των σπόρων του.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
el: Καρνάγι

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
el: Σπίτι Ψαρά

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
el: Αδυναμία εύρεσης ψαριών στην περιοχή εργασίας του από τον ψαρά αυτού του σπιτιού.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
el: Σπίτι Δασοκόμου

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
el: Χρυσωρυχείο

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα χρυσού αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση, την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
el: Βαθύ Χρυσωρυχείο

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα χρυσού αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
el: Σπίτι Κυνηγού

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
el: Αδυναμία εύρεσης θηραμάτων στην περιοχή εργασίας του από τον κυνηγό αυτού του σπιτιού.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
el: Πανδοχείο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
el: Ορυχείο Σιδήρου

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
el: Κύρια φλέβα σιδήρου εξαντλημένη. Απόδοση επένδυσης σημαντικά μειωμένη. Εξετάστε την αναβάθμιση, αποσυναρμολόγηση ή καταστροφή του.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
el: Βαθύ Ορυχείο Σιδήρου

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα σιδήρου αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
el: Σπίτι Υλοτόμου

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
el: Αδυναμία εύρεσης δέντρων στην περιοχή εργασίας του από τον υλοτόμο αυτού του σπιτιού. Εξετάστε την αποσυναρμολόγηση ή καταστροφή αυτού του κτιρίου, ή την κατασκευή ενός σπιτιού δασοκόμου.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
el: Ορυχείο Μαρμάρου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
el: Η εξόρυξη μαρμάρου

en: No Marble
el: Καθόλου Μάρμαρο

en: Main Marble Vein Exhausted
el: Κύρια Φλέβα Μαρμάρου Εξαντλημένη

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα μαρμάρου αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση, την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
el: Βαθύ Ορυχείο Μαρμάρου

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα μαρμάρου αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
el: Μύλος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
el: Η άλεση σιταριού

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
el: Χοιροστάσιο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
el: Η εκτροφή χοίρων

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
el: Λατομείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
el: Το κόψιμο μαρμάρων

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
el: Αδυναμία εύρεσης λίθων στην περιοχή εργασίας του από τον λιθοξόο αυτού του λατομείου.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
el: Πριονιστήριο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
el: Σπίτι Ανιχνευτή

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
el: Στάνη Προβάτων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
el: Η εκτροφή προβάτων

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
el: Ναυπηγείο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
el: Χυτήριο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
el: Σπίτι Λιθοξόου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
el: Η σμίλευση μια μαρμάρινης στήλης

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
el: Ταβέρνα

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
el: Εργαλειοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
el: Το φτιάξιμο ενός καλαθιού

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
el: Αμπελώνας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
el: Η φύτευση αμπελιών

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
el: Η συγκομιδή σταφυλιών

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
el: Ο αμπελουργός αυτού του αμπελώνα δεν έχει άδειο έδαφος για φύτεμα των αμπελιών του.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
el: Οπλοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
el: Η σφυρηλάτηση ενός ξύλινου ακοντίου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
el: Η σφυρηλάτηση ενός ακοντίου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
el: Η σφυρηλάτηση ενός προηγμένου ακοντίου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
el: Η σφυρηλάτηση ενός βαριού δόρατος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
el: Η σφυρηλάτηση ενός πολεμικού δόρατος

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
el: Υφαντήριο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
el: Πηγάδι

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
el: Αδυναμία εύρεσης νερού στο πηγάδι από τον μεταφορέα αυτού του πηγαδιού.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
el: Οινοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
el: Η παρασκευή κρασιού

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
el: Ιχθυοκαλλιέργεια

en: No Ponds
el: Καμία Λιμνούλα

en: Out of Fish Ponds
el: Εξάντληση Λιμνούλων Ψαριών

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
el: Αδυναμία εύρεσης λιμνούλας ψαριών στην περιοχή εργασίας του από τον ιχθυοτρόφο αυτής της ιχθυοκαλλιέργειας. Βεβαιωθείτε για την ύπαρξη ενός λειτουργικού λάκκου πηλού εκεί κοντά και την τροφοδοσία της ιχθυοκαλλιέργειας με όλα τα αναγκαία υλικά, η εξετάστε την αποσυναρμολόγηση ή καταστροφή αυτού του κτιρίου.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
el: Μεγάλο Πανοπλοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
el: Η σφυρηλάτηση ενός πλατύσπαθου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
el: Η σφυρηλάτηση ενός δίκοπου ξίφους

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
el: Η σφυρηλάτηση ενός επίχρυσου κράνους

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
el: Μικρό Πανοπλοποιείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
el: Η σφυρηλάτηση ενός βραχέος ξίφους

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
el: Η σφυρηλάτηση ενός μακρού ξίφους

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
el: Φούρνος

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
el: Στρατώνας

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
el: Η στρατολόγηση

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
el: Σπίτι Μελισσοκόμου

en: No Flowers
el: Κανένα Λουλούδι

en: Out of Flowers
el: Λουλούδια Τέλος

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
el: Ο μελισσοκόμος που εργάζεται σε αυτό το σπίτι δεν μπορεί να βρει καθόλου θάμνους ή λουλούδια στην περιοχή εργασίας του. Θα πρέπει να σκεφτείς την κατασκευή ενός αγροκτήματος ή ενός αγροκτήματος μούρων κοντά ή την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του κτηρίου.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
el: Αγρόκτημα Μούρων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
el: Η φύτευση θάμνων

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
el: Σιδηρουργείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
el: Η σφυρηλάτηση ενός τσεκουριού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
el: Η σφυρηλάτηση μιας αξίνας

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
el: Ζυθοποιείο

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
el: Κάμινος Τούβλων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
el: Το ψήσιμο τούβλων

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
el: Σπίτι Ανθρακοποιού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
el: Η παρασκευή ξυλάνθρακα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
el: Η συλλογή κάρβουνου

en: Out of Clay Ponds
el: Εξάντληση Λιμνών Πηλού

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
el: Ο ανθρακοποιός που εργάζεται σε αυτό το σπίτι, δεν μπορεί να βρει λιμνούλες πηλού στην περιοχή εργασίας του. Βεβαιώσου ότι υπάρχει κάποιος λάκκος πηλού κοντά και ότι το ανθρακοποιείο προμηθεύεται όλα τα απαραίτητα εμπορεύματα, αλλιώς θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του κτηρίου

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
el: Ανθρακοποιείο

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
el: Λάκκος Πηλού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
el: Η παρασκευή πηλού

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
el: Καθόλου Έδαφος

en: No Level Ground
el: Καθόλου Επίπεδο Έδαφος

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
el: Ο σκαπανέας πηλού που εργάζεται σε αυτόν το λάκκο δεν μπορεί να βρει καθόλου επίπεδο έδαφος στην περιοχή εργασίας του. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση αυτού του λάκκου και την κατασκευή του σε άλλο σημείο.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
el: Ανθρακωρυχείο

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα άνθρακα αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση, την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
el: Βαθύ Ανθρακωρυχείο

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα άνθρακα αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
el: Σπίτι Φρουτοσυλλέκτη

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
el: Η συλλογή μούρων

en: No Bushes
el: Κανένας Θάμνος

en: Out of Berries
el: Μούρα Τέλος

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
el: Ο συλλέκτης φορύτων που εργάζεται εδώ δεν μπορεί να βρει καθόλου μούρα στην περιοχή εργασίας του. Θα πρέπει να σκεφτείς την κατασκευή ενός αγροκτήματος μούρων, ή την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του κτηρίου.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
el: Σπίτι Χωματουργού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
el: Η συσσώρευση χωμάτων

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
el: Η κατασκευή αναχώματος

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
el: Καπηλειό

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
el: Αγρόκτημα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
el: Η σπορά κριθαριού

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
el: Ο θερισμός κριθαριού

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
el: Ο γεωργός αυτού του αγροκτήματος δεν έχει άδειο έδαφος για φύτεμα των σπόρων του.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
el: Καρνάγιο

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
el: Σπίτι Ψαρά

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
el: Ο ψαράς που εργάζεται σε αυτό το σπίτι δεν μπορεί να βρει καθόλου ψάρια στην περιοχή εργασίας του.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
el: Σπίτι Δασοκόμου

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
el: Κλίβανος

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
el: Χρυσωρυχείο

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα χρυσού αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση, την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
el: Βαθύ Χρυσωρυχείο

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα χρυσού αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
el: Φούρνος Μελόψωμου

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
el: Το ψήσιμο μελόψωμου

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
el: Σπίτι Κυνηγού

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
el: Ο κυνηγός που δουλεύει από αυτό το σπίτι, δεν μπορεί να βρει καθόλου θηράματα στην περιοχή εργασίας του.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
el: Ορυχείο Σιδήρου

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα σιδήρου αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση, την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
el: Βαθύ Ορυχείο Σιδήρου

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα σιδήρου αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
el: Ρακομελάδικο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
el: Το ψήσιμο ρακόμελου

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
el: Λατομείο

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
el: Ο λιθοξόος που εργάζεται σε αυτό το λατομείο, δεν μπορεί να βρει άλλες πέτρες στην περιοχή εργασίας του.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
el: Κέντρο Ανακύκλωσης

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
el: Η ανακύκλωση γούνας

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
el: Η ανακύκλωση σιδήρου

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
el: Η ανακύκλωση σιδήρου και χρυσού

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
el: Καλαμώνας

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
el: Ο γεωργός αυτού του καλαμώνα δεν έχει άδειο έδαφος για φύτεμα των σπόρων του.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
el: Ταρανδοτροφείο

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
el: Η εκτροφή τάρανδου

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
el: Η παρασκευή γούνας

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
el: Ορυχείο Βράχων

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα βράχων αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση. Θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση, την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
el: Βαθύ Ορυχείο Βράχων

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
el: Η κύρια φλέβα βράχων αυτού του ορυχείου έχει εξαντληθεί. Είναι αναμενόμενο να υπάρχει φθίνουσα απόδοση κατά την επένδυση και επίσης δεν είναι δυνατή η περαιτέρω αναβάθμιση του ορυχείου. Θα πρέπει να σκεφτείς την αποσυναρμολόγηση ή την καταστροφή του ορυχείου.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
el: Σπίτι Ανιχνευτή

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
el: Ραφείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
el: Το ράψιμο γούνιου υφάσματος

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
el: Ναυπηγείο

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
el: Καπνιστήριο

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
el: Ραφείο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
el: Το ράψιμο ενισχυμένου γούνιου υφάσματος

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
el: Το ράψιμο επίχρυσου γούνιου υφάσματος

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
el: Ταβέρνα

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
el: Η παρασκευή μόνο μίας μερίδας

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
el: Η παρασκευή μερίδων

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
el: Υφαντήριο

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
el: Η ύφανση υφάσματος

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
el: Πηγάδι

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
el: Ο μεταφορέας που εργάζεται σε αυτό το πηγάδι δεν μπορεί να βρει καθόλου νερό.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
el: Σπίτι Ξυλοκόπου

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
el: Ο ξυλοκόπος που εργάζεται σε αυτο το σπίτ δεν μπορεί να βρει καθόλου δεντρα στην περιοχή εργασίας του. Θα πρέπει να σκεφτείς να αποσυναρμολογήσεις ή να καταστρέψεις το κτήριο ή να χτίσεις μια ένα σπίτι δασοκόμου.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
el: Ξέφωτο Εκπαίδευσης

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
el: Ο ύπνος

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της αποφυγής του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της αποφυγής του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
el: Η αναβάθμιση της αποφυγής του στρατιώτη από το επίπεδο 2 στο επίπεδο 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 2 στο επίπεδο 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της άμυνας του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της άμυνας του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
el: Δεν υπάρχουν στρατιώτες για εκπαίδευση!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
el: Δεν βρέθηκε στρατιώτης για αυτό το επίπεδο εκπαίδευσης!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
el: Συγκέντρωση Πολεμιστών

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
el: Μπουντρούμι

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 2 στο επίπεδο 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 3 στο επίπεδο 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
el: Δεν υπάρχουν στρατιώτες για εκπαίδευση!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
el: Δεν βρέθηκε στρατιώτης για αυτό το επίπεδο εκπαίδευσης!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
el: Λαβύρινθος

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της άμυνας του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της άμυνας του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της αποφυγής του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της αποφυγής του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
el: Αρένα Μάχης

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της αποφυγής του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της αποφυγής του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
el: Δεν υπάρχουν στρατιώτες για εκπαίδευση!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
el: Δεν βρέθηκε στρατιώτης για αυτό το επίπεδο εκπαίδευσης!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
el: Στρατόπεδο Εκπαίδευσης

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 2 στο επίπεδο 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 3 στο επίπεδο 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 4 στο επίπεδο 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 2 στο επίπεδο 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
el: Αρένα

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της αποφυγής του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
el: Δεν υπάρχουν στρατιώτες για εκπαίδευση!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
el: Δεν βρέθηκε στρατιώτης για αυτό το επίπεδο εκπαίδευσης!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
el: Κολοσσαίο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της αποφυγής του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
el: Στρατόπεδο Εκπαίδευσης

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 2 στο επίπεδο 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 3 στο επίπεδο 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 2 στο επίπεδο 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 3 στο επίπεδο 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
el: Αρένα Εκπαίδευσης

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 3 στο επίπεδο 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 4 στο επίπεδο 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 5 στο επίπεδο 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της άμυνας του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
el: Δεν υπάρχουν στρατιώτες για εκπαίδευση!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
el: Δεν βρέθηκε κανένας στρατιώτης για αυτό το επίπεδο εκπαίδευσης!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
el: Στρατόπεδο Εκπαίδευσης

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
el: Η αναβάθμιση της επίθεσης του στρατιώτη από το επίπεδο 2 στο επίπεδο 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της υγείας του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
el: Η αναβάθμιση της άμυνας του στρατιώτη από το επίπεδο 0 στο επίπεδο 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
el: Αρχηγείο

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
el: Λιμάνι

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
el: Αποθήκη

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
el: Αρχηγείο

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
el: Λιμάνι

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
el: Αποθήκη

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
el: Αρχηγείο

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
el: Λιμάνι

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
el: Αποθήκη

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
el: Αρχηγείο

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
el: Ναυάγιο Αρχηγείου

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
el: Λιμάνι

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
el: Αποθήκη

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
el: Αρχηγείο

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
el: Λιμάνι

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
el: Αποθήκη

en: Efficiency
el: Απόδοση

en: Stockpile
el: Απόθεμα

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
el: Στάχτες

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
el: Αγρός Κριθαριού (θερισμένος)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
el: Αγρός Κριθαριού (μεσαίος)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
el: Αγρός Κριθαριού (ώριμος)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
el: Αγρός Κριθαριού (μικρός)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
el: Αγρός Κριθαριού (μικροσκοπικός)

en: Blueberry Bush (medium)
el: Μπλε Βατομουριά (μεσαία)

en: Blueberry Bush (ripe)
el: Μπλε Βατομουριά (ώριμη)

en: Blueberry Bush (small)
el: Μπλε Βατομουριά (μικρή)

en: Blueberry Bush (tiny)
el: Μπλε Βατομουριά (μικροσκοπική)

en: Black Currant (medium)
el: Μαυροστάφυλο (μεσαίο)

en: Black Currant (ripe)
el: Μαυροστάφυλο (ώριμο)

en: Black Currant (small)
el: Μαυροστάφυλο (μικρό)

en: Black Currant (tiny)
el: Μαυροστάφυλο (μικροσκοπικό)

en: Red Currant (medium)
el: Κόκκινοστάφυλο (μεσαίο)

en: Red Currant (ripe)
el: Κόκκινοστάφυλο (ώριμο)

en: Red Currant (small)
el: Κόκκινοστάφυλο (μικρό)

en: Red Currant (tiny)
el: Κόκκινοστάφυλο (μικροσκοπικό)

en: Desert Hackberry (medium)
el: Κακτομουριά (μεσαία)

en: Desert Hackberry (ripe)
el: Κακτομουριά (ώριμη)

en: Desert Hackberry (small)
el: Κακτομουριά (μικρή)

en: Desert Hackberry (tiny)
el: Κακτομουριά (μικροσκοπική)

en: Juniper (medium)
el: Άρκευθος (μεσαία)

en: Juniper (ripe)
el: Άρκευθος (ώριμη)

en: Juniper (small)
el: Άρκευθος (μικρή)

en: Juniper (tiny)
el: Άρκευθος (μικροσκοπική)

en: Raspberry Bush (medium)
el: Σμέουρο (μεσαίο)

en: Raspberry Bush (ripe)
el: Σμέουρο (ώριμο)

en: Raspberry Bush (small)
el: Σμέουρο (μικρό)

en: Raspberry Bush (tiny)
el: Σμέουρο (μικροσκοπικό)

en: Sea Buckthorn (medium)
el: Θαλάσσιος Ράμνος (μεσαίος)

en: Sea Buckthorn (ripe)
el: Θαλάσσιος Ράμνος (ώριμος)

en: Sea Buckthorn (small)
el: Θαλάσσιος Ράμνος (μικρός)

en: Sea Buckthorn (tiny)
el: Θαλάσσιος Ράμνος (μικροσκοπικός)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
el: Σχίνος (μεσαίος)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
el: Σχίνος (ώριμος)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
el: Σχίνος (μικρός)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
el: Σχίνος (μικροσκοπικός)

en: Strawberries (medium)
el: Φραουλιά (μεσαία)

en: Strawberries (ripe)
el: Φραουλιά (ώριμη)

en: Strawberries (small)
el: Φραουλιά (μικρή)

en: Strawberries (tiny)
el: Φραουλιά (μικροσκοπική)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
el: Αγρός Μαυρόριζας (θερισμένος)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
el: Αγρός Μαυρόριζας (μεσαίος)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
el: Αγρός Μαυρόριζας (ώριμος)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
el: Αγρός Μαυρόριζας (μικρός)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
el: Αγρός Μαυρόριζας (μικροσκοπικός)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
el: Χωράφι Κασάβα (θερισμένο)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
el: Χωράφι Κασάβα (μέτριο)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
el: Χωράφι Κασάβα (ώριμο)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
el: Χωράφι Κασάβα (μικρό)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
el: Χωράφι Κασάβα (μικροσκοπικό)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
el: Αγρός Καλαμποκιού (θερισμένος)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
el: Αγρός Καλαμποκιού (μεσαίος)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
el: Αγρός Καλαμποκιού (ώριμος)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
el: Αγρός Καλαμποκιού (μικρός)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
el: Αγρός Καλαμποκιού (μικροσκοπικός)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
el: Κατεστραμμένο Κτίριο

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dike
el: Χαντάκι

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
el: Αμπέλι (μεσαίο)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
el: Αμπέλι (ώριμο)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
el: Αμπέλι (μικρό)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
el: Αμπέλι (μικροσκοπικό)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
el: Φλεγόμενος Ξυλάνθρακας

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
el: Λιμνούλα Με Ξυλάνθρακα

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
el: Ξερή Λιμνούλα

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
el: Λιμνούλα με Γόνο

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
el: Λιμνούλα με Ψάρια

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
el: Καλαμώνας (μεσαίος)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
el: Καλαμώνας (ώριμος)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
el: Καλαμώνας (μικρός)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
el: Καλαμώνας (μικροσκοπικός)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
el: Μερικό Χρυσό

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
el: Πολύ Χρυσό

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
el: Κανένας Πόρος

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Quartz
el: Μερικός Χαλαζίας

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Quartz
el: Πολύ Χαλαζίας

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
el: Μερικός Άνθρακας

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
el: Πολύς Άνθρακας

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
el: Μερικός Σίδηρος

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
el: Πολύς Σίδηρος

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
el: Κάποιοι Κρύσταλοι

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
el: Πολλοί Κρύσταλοι

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
el: Νερό

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
el: Μερικός Γρανίτης

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
el: Πολύς Γρανίτης

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
el: Μερικά Μάρμαρα

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
el: Πολλά Μάρμαρα

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
el: Πλοίο υπό Ναυπήγηση

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
el: Δέντρο Μπάλσα (Ώριμο)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
el: Δέντρο Μπάλσα (Γέρικο)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree
el: Δέντρο Μπάλσα

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
el: Δεντρο Μάλσα (Νεαρό)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
el: Δέντρο Μπάλσα (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
el: Κακαόδεντρο (Ώριμο)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
el: Κακαόδεντρο (Γέρικο)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
el: Κακαόδεντρο (Νεαρό)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
el: Κακαόδεντρο (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
el: Νεκρό Δέντρο

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
el: Σιδερόδεντρο (Ώριμο)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
el: Σιδερόδεντρο (Γέρικο)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
el: Σιδερόδεντρο

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
el: Σιδερόδεντρο (Νεαρό)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
el: Σιδερόδεντρο (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
el: Καοτσουκόδεντρο (Ώριμο)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
el: Καοτσουκόδεντρο (Γέρικο)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree
el: Καοτσουκόδεντρο

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
el: Καοτσουκόδεντρο (Νεαρό)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
el: Καοτσουκόδεντρο (Δενδρύλλιο)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
el: Σταροχώραφο (θερισμένο)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
el: Σταροχώραφο (μέτριο)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
el: Σταροχώραφο (ώριμο)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
el: Σταροχώραφο (μικρό)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
el: Σταροχώραφο (μικροσκοπικό)

en: The Widelands Development Team
el: Η Ομάδα Ανάπτυξης του Widelands

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
el: Αμαζόνες

en: The people of the amazonian jungle.
el: Η φυλή της ζούγκλας του Αμαζονίου.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
el: Εξόρμηση

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
el: Ξεκίνησε το παιχνίδι με τρία καράβια στον ωκεανό και περιορισμένες προμήθειες

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
el: Οχυρωμένο Χωριό

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
el: Ξεκίνησε το παιχνίδι με μια οχυρωμένη στρατιωτική εγκατάσταση

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
el: Αρχηγείο

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
el: Ξεκίνησε το παιχνίδι μόνο με το αρχηγείο σου

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
el: Νέος Κόσμος

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
el: Ξεκίνησε το παιχνίδι με εφτά πλοία γεμάτα εμπορεύματα στον ωκεανό

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
el: Φτωχό Χωριό

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
el: Ξεκίνησε το παιχνίδι με μόνο μία αποθήκη και τα απολύτως απαραίτητα για να εκκινήσεις μία οικονομία. Προσοχή: Η ΤΝ δεν μπορεί να ξεκινήσει από αυτή την κατάσταση.

en: Be careful
el: Πρόσεχε

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
el: Έχεις ακριβώς τα εμπορεύματα για κάθε εργαλείο που θα χρειαστείς για να εκκινήσεις την οικονομία σου. Σιγουρέψου ότι δεν θα δημιουργηθεί κανένα εργαλείο που δεν χρειάζεσαι.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
el: Προφυλακή Έκτακτης Ανάγκης

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
el: Ξεκίνησε το παιχνίδι μόνο με το αρχηγείο σου και πολύ λίγα εμπορεύματα για να εκκινήσεις την οικονομία σου. Προσοχή: Η ΤΝ δεν μπορεί να ξεκινήσει από αυτή την κατάσταση.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
el: Προφυλακή Εμπορίου

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
el: Εάν αυτός ο παίκτης ξεμείνει από σημαντικά υλικά, θα αναπληρωθούν δωρεάν

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
el: Χωριό

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
el: Ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα ειρηνικό χωριό

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
el: Ατλαντίδες

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
el: Αυτή η φυλή είναι γνωστή εκ των αρχαιοτέρων διηγήσεων. Υιοί και θυγατέρες της Ατλαντίδος.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
el: Έχεις μόνο ένα σίδηρο για κάθε εργαλείο που θα χρειαστείς για να εκκινήσεις την οικονομία σου. Σιγουρέψου ότι κανένα αχρείαστο εργαλείο δεν θα δημιουργηθεί.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
el: Βάρβαροι

en: The mighty tribes of the east-lands.
el: Οι ισχυρές φυλές των ανατολικών γαιών.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
el: Αυτοκρατορία

en: This is the culture of the Roman Empire.
el: Αυτός είναι ο πολιτισμός της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
el: Φρίσιοι

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
el: Οι κάτοικοι της τραχιάς ακτής της Βόρειας Θάλασσας.

en: Tribal Encyclopedia
el: Εγκυκλοπαίδεια Φυλών

en: General
el: Γενικά

en: Introduction
el: Εισαγωγή

en: Controls
el: Χειριστήρια

en: Tips
el: Συμβουλές

en: Wares
el: Υλικά

en: Workers
el: Εργάτες

en: Buildings
el: Κτίρια

en: Tribes Immovables
el: Αμετακίνητα Φυλών

en: World Immovables
el: Αμετακίνητα Κόσμου

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
el: Πλοίο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Orinoco
el: Ορινόκο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Amazonas
el: Αμαζόνας

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Abacaxis
el: Αμπακάξις

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Anchicayá
el: Αντσικαγιά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Guáitara
el: Γκουαϊτάρα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Iscuandé
el: Ισκουανδέ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Putumayo
el: Πουτουμάγιο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Acari
el: Ακάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Acre
el: Άκρε

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Açuã
el: Ασουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Acurauá
el: Ακουραουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Aiari
el: Αϊαρί

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Alalaú
el: Αλαλάου

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Amanã
el: Αμανά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Amapá
el: Αμαπά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Andirá
el: Αντιρά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Antimary
el: Αντιμάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Apoquitaua
el: Αποκιταουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Apuaú
el: Απουαού

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Araçá
el: Αρασά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Arara
el: Αραρά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Ararirá
el: Αραριρά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Arauã
el: Αραουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Aripuanã
el: Αριπουανά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Arrojo
el: Αρόχο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Atiparaná
el: Ατιπαρανά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Atucatiquini
el: Ατουκατίκηνι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Autaz-mirim
el: Αουτάς-μιρίμ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Badajós
el: Μπαδαχός

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Bararati
el: Μπαραράτι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Biá
el: Μπιά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Camaiú
el: Καμαϊού

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Camanaú
el: Καμαναού

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Canumã
el: Κανουμά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Capucapu
el: Καπουκαπού

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Carabinani
el: Καραμπινανί

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cauaburi
el: Καουαμπούρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Caurés
el: Καουρές

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Ciriquiri
el: Κιρικίρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Coari
el: Κοάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Copatana
el: Κοπατάνα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Coti
el: Κότι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cubate
el: Κουμπάτε

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cuiari
el: Κουιάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cuieiras
el: Κουιέιρας

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cuini
el: Κουινί

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cuniuá
el: Κουνιουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Curicuriari
el: Κουρικουριάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Curiuaú
el: Κουριουαού

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Curuçá
el: Κουρουσά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Curuduri
el: Κουρουδούρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Curuquetê
el: Κουρουκετέ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Daraá
el: Νταραά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Demini
el: Ντεμινί

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Eiru
el: Εϊρού

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Endimari
el: Εντιμάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Envira
el: Ενβίρα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Gregório
el: Γκρεγκόριο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Guaribe
el: Γκουαρίμπε

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Iá
el: Ιά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Iaco
el: Ιάκο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Içá
el: Ισά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Içana
el: Ισάνα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Igapó-Açu
el: Ιγκαπό-Ασού

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Inauini
el: Ιναουίνι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Ipixuna
el: Ιπιξούνα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Itanhauá
el: Ιτανχαουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Itaparaná
el: Ιταπαρανά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Itaquai
el: Ιτακάι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Itucumã
el: Ιτουκουμά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Ituí
el: Ιτουί

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Ituxi
el: Ιτουξί

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jacaré
el: Χακαρέ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jamicia
el: Χαμικία

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jandiatuba
el: Χανδιατούμπα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Japurá
el: Χαπουρά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jaquirana
el: Χακιρανά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jari
el: Χάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jatapu
el: Χατάπου

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jatuarana
el: Χατουραράνα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jaú
el: Χαού

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jauaperi
el: Χαουαπέρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Javary
el: Χαβάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Juami
el: Χουάμι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jufari
el: Χουφάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Juma
el: Χούμα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Juruá
el: Χουρουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Juruena
el: Χουρουένα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jurupari
el: Χουρουπάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jutai
el: Χουτάι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jutaizinho
el: Χουταϊζίνιο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Luna
el: Λούνα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Maiá
el: Μαϊά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Maici
el: Μαισί

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mamiá
el: Μαμιά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mamoriá
el: Μαμοριά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mamuru
el: Μαμούρου

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Manacapuru
el: Μανακαπούρου

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Manicoré
el: Μανικορέ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Manicorezinho
el: Μανικορεζίνιο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mapari
el: Μαπάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mapiá
el: Μαπιά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Maracanã
el: Μαρακανά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Marari
el: Μαράρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Marauiá
el: Μαραουιά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Marié
el: Μαριέ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mariepauá
el: Μαριεπαουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Marimari
el: Μαριμάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mataurá
el: Ματαουρά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Matupiri
el: Ματουπίρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Maués Açu
el: Μαουές Ασού

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mineruázinho
el: Μινερουάζινιο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Muaco
el: Μουάκο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mucum
el: Μουκούμ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mutum
el: Μουτούμ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Nhamundá
el: Νιαμουντά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Paciá
el: Πασιά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Padauari
el: Πανταουάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Papagaio
el: Παπαγκάιο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Papuri
el: Παπούρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Paraconi
el: Παρακόνι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Parauari
el: Παραουάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pardo
el: Πάρδο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pati
el: Πάτι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pauini
el: Παουίνι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pinhuã
el: Πινιουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Piorini
el: Πιορίνι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Piratucu
el: Πιρατούκου

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pitinga
el: Πιτίνγκα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Preto
el: Πρέτο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Puduari
el: Πουδουάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pureté
el: Πουρετέ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Puruê
el: Πουρουέ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Purus
el: Πούρους

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Quixito
el: Κιξίτο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Sepatini
el: Σεπατίνι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Sepoti
el: Σεπότι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Seruini
el: Σερουίνι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Sucunduri
el: Σουκουνδούρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tapajós
el: Ταπαχός

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tapauá
el: Ταπαουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tarauacá
el: Ταραουασά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tarumã Açu
el: Ταρουμα Ασού

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tarumã Mirim
el: Ταρουμά Μιρίμ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tea
el: Τεά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tefé
el: Τεφέ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tonantins
el: Τονατίνς

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Toototobi
el: Τουτοτόμπι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Traíra
el: Τραίρα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tumiã
el: Τουμιά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tupana
el: Τουπάνα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uaicurapa
el: Οαϊκουράπα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uarini
el: Ουαρίι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uatumã
el: Ουατουμά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uaupés
el: Ουαουπές

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Umari
el: Ουμάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uneiuxi
el: Ουνεϊούξι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Unini
el: Ουνίνι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uruá
el: Ορουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Urubaxi
el: Ουρουμπάξι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Urubu
el: Ουρούμπου

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Urucu
el: Ουρούκου

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Urupadi
el: Ουρουπάντι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Xeruã
el: Ξερουά

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Xie
el: Ξιέ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Apu Illapu
el: Άπου Ιγιάπου

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Ayar Cachi
el: Αγάρ Κατσί

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Illapa
el: Ιγιάπα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Inti
el: Ίντι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Kuychi
el: Κουίτσι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Mama Killa
el: Μάμα Κίγια

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Mama Occlo
el: Μάμα Ότσλο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Manco Cápac
el: Μάνκο Καπάκ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Pachamama
el: Πατσαμάμα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Quchamama
el: Κουτσαμάμα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Sachamama
el: Σατσαμάμα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Viracocha
el: Βιρακότσα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca god
en: Yakumama
el: Γιακουμάμα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Atahuallpa
el: Αταχουάγπα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Lloqe Yupanki
el: Γιόκε Γιουπάνκι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Manqo Qhapaq
el: Μάνκο Κχαπάκ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Mayta Qhapaq
el: Μάιτα Κχαπάκ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Pachakuti
el: Πατσακούτι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Qhapaq Yupanki
el: Κχαπακ Γιουπάνκι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Thupa
el: Θούπα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Urqon
el: Ουρκόν

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Washkar
el: Βασκάρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Wayna Qhapaq
el: Γουάινα Κχαπάκ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Yawar Waqaq
el: Γουβάρ Βακάκ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after an Inca ruler
en: Zinchi Roqa
el: Ζίντσι Ρόκα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after the lake in the Andes
en: Lake Titicaca
el: Λίμνη Τιτικάκα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after the main Inca temple
en: Koricancha
el: Κορικάντσα

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
el: Πλοίο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Abaco
el: Αμπάκο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
el: Αγάτε

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Alexandrite
el: Αλεξανδρίτης

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
el: Κεχριμπάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
el: Αμέθυστος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Anguilla
el: Ανγκίλα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Antigua
el: Αντίγουα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
el: Ακουαmar;ina

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
el: Οχυρό Ατλαντίδων

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantis
el: Ατλαντίς

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Bahama
el: Μπαχάμες

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Barbados
el: Μπαρμπέιντος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Barbuda
el: Μπαρμπούδα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Beryl
el: Βήρυλλος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Blanquilla
el: Μπλανκίλα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Caicos
el: Κάικος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
el: Κασσίτερος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
el: Γατόματο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
el: Κιτρίνης

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Colionder
el: Κόλιαντρος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Dominica
el: Ντομίνικα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Eleuthera
el: Ελευθέρα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
el: Σμαράγδι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Grenada
el: Γρενάδα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Inagua
el: Ινάγουα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Jundlina
el: Τζουντλίνα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Juventud
el: Χουβεντούδ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
el: Βασιλιάς Αχανθούλ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
el: Βασιλιάς Ασκανδόρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Kitts
el: Κίττς

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Loftomor
el: Λόφτομορ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
el: Μαλαχίτης

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Martinique
el: Μαρτινίκη

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Montserrat
el: Μονσεράτ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
el: Σελινόλιθος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
el: Μυστικός Χαλαζίας

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Nassau
el: Νασάο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Nevis
el: Νεβής

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Obsidian
el: Οψιδιανός

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Onyx
el: Όνυχας

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Opol
el: Όπολ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Orchila
el: Ορτσίλα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Ostur
el: Οστούρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
el: Πέρλα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
el: Ζαφείρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Satul
el: Σατούλ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Sidolus
el: Σίντολους

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
el: Σφαλερίτης

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
el: Αράχνη

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Spinel
el: Σπινέλιος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
el: Ηλιόλιθος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
el: Μάτι της Τίγρης

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Tobago
el: Τομπάγκο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
el: Τοπάζι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Tortuga
el: Τορτούγκα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
el: Τουρμαλίνης

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Trinidad
el: Τρινιδάδ

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
el: Πλοίο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Agilaz
el: Αγκιλαζ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Aslaug
el: Ασλαούγκ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Baldr
el: Βάλντρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
el: Αρκούδα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Beowulf
el: Μπέογουλφ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bison
el: Βίσωνας

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Boldreth
el: Μπόλντρεθ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Chat’Karuth
el: Τσάτ'Καρούθ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Dellingr
el: Ντελίνγκρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Eagle
el: Αετός

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Fulla
el: Φούλλα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Gersemi
el: Γκερσέμι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Hagbard
el: Χαγκμπαρντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after a barbarian bard
en: Hakhor
el: Χάκχορ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Heidrek
el: Χείντρεκ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Heimdallr
el: Χείμντάλρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Hnoss
el: Χνός

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Hrothgar
el: Χροθγκαρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Ingeld
el: Ινγκέλντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Karl Hundason
el: Κάρλ Χούντασον

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Khantrukh
el: Χαρντρούχ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
el: Λύνξ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Mani
el: Μάν

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Odin
el: Όντιν

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
el: Κόκκινη Αλεπού

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is mentioned in some lore texts
en: Saxnot
el: Σάξνοτ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Sigmund
el: Σίγκμουντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after a barbarian bard
en: Sigurd
el: Σιγκούρντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Snotra
el: Σνότρα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Thor
el: Θόρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Thron
el: Θρόν

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Ullr
el: Ούλρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Valdar
el: Βάλνταρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Vili
el: Βίλι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Volf
el: Βολφ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
el: Αγριογούρουνο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Valkyrie
el: Βαλκυρία

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wisent
el: Βισέντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wolverine
el: Λυκάνθρωπος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Yrsa
el: Ύρσα

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
el: Πλοίο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
el: Αδριατική Θάλασσα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adamas
el: Αδάμας

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Agrippa
el: Αγρίπας

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Alexandria
el: Αλεξάνδρεια

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after an in-game character
en: Amalea
el: Αμαλία

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Amolius
el: Αμόλιους

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Apollo
el: Απόλων

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Aquila
el: Ακίλα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Augustus
el: Αύγουστος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Aurum
el: Χρυσός

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
el: Θάλασσα της Αζουρίας

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
el: Βαλτική Θάλασσα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Bellona
el: Μπελόνα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Brutus
el: Βρούτος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Caligula
el: Καλιγούλας

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Camilla
el: Καμίλα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Carrara
el: Καράρα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Cato
el: Κάτο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Cæsar
el: Καίσαρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Cervus
el: Κέρβος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Cicero
el: Κικέρων

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Claudius
el: Κλαύδιος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Diana
el: Ντιάνα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Delphinus
el: Δέλφινος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Domitianus
el: Δομιτιανός

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Etna
el: Αίτνα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Faustulus
el: Φαύστουλος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Ferrum
el: Σίδηρος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Galba
el: Γκάμπλα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Gallus
el: Γάλλος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Gladiator
el: Μονομάχος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Gloria Imperii
el: Αυτοκρατορική Άλως

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Ianus
el: Ιανός

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Iulius Cæsar
el: Ιούλιος Καίσαρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Iuno
el: Ιούνο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
el: Δίας

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Latium
el: Λατίνος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Latonia
el: Λατονία

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Leo
el: Λιοντάρι

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Lepus
el: Λέπος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Liguria
el: Λιγουρία

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after an in-game character
en: Lutius
el: Λούτιος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
el: Μάρμαρο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marcus Aurelius
el: Μάρκος Αυρήλιος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Mars
el: Άρης

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Minerva
el: Μινέρβα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
el: Ποσειώνας

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Nero
el: Νέρων

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Nerva
el: Νέρβα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Octavianus
el: Οκταβιανός

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Otho
el: Όθο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Pluto
el: Πλούτων

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Portus Bellus
el: Πορτομπέλο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Præda
el: Πραίδα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Quirinus
el: Κιρίνος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Remus
el: Ρέμος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Romulus
el: Ρόμουλος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Sagitta
el: Σαγκίτα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after an in-game character
en: Saledus
el: Σαλέδος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman deity
en: Saturn
el: Κρόνος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Scipio
el: Σκίπιος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Seneca
el: Σενέκα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Siena
el: Σιένα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Spiculum
el: Σπίκουλος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Thyrrenia
el: Θυρένια

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Tiberius
el: Τιβέριος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Titus
el: Τίτος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Traianus
el: Τραϊανός

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Venator
el: Βενάρος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Venus
el: Αφροδίτη

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vergilius
el: Βιργήλιος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vespa
el: Βέσπα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vespasianus
el: Βεσπασιανός

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Vesta
el: Βέστα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vesuvius
el: Βεζούβιος

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vinea
el: Βινέα

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vitellius
el: Βιτέλιος

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
el: Πλοίο

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Amrum
el: Άμρουμ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a no longer existing island in Northern Frisia
en: Alt-Nordstrand
el: Αλτ-Νορντστραντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a peninsula in Northern Frisia
en: Eiderstedt
el: Είντερστέντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Föhr
el: Φόρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Gröde
el: Γκρόντε

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Habel
el: Χάμπελ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Hamburger Hallig
el: Χάμπουργκερ Χάλιγκ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after an island in the North Sea
en: Helgoland
el: Χελγκολαντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a region in Northern Frisia
en: Hever
el: Χέβερ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Hooge
el: Χούγκε

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a sand in Northern Frisia
en: Japsand
el: Τζάπσαντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a sand in Northern Frisia
en: Kormoransand
el: Κορμοράνσαντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Langeneß
el: Λανγκένες

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a water body in Northern Frisia
en: Norderaue
el: Νορδερώ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Norderoog
el: Νόρδερούγκ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a sand in Northern Frisia
en: Norderoogsand
el: Νορδερούγκσαντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Nordstrand
el: Νόρντστραντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Nordstrandischmoor
el: Νορντστράντιχμουρ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Oland
el: Όλαντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Pellworm
el: Πέλγουορμ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a no longer existing island in Northern Frisia
en: Strand
el: Στράντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a water body in Northern Frisia
en: Süderaue
el: Σουντερώ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Süderoog
el: Σουντερούγκ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a sand in Northern Frisia
en: Süderoogsand
el: Σουντερούγσαντ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Südfall
el: Σούντφαλ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Sylt
el: Σύλτ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a region in Northern Frisia
en: Uthlande
el: Ουθλάνδε

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
el: Πανοπλία

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
el: Αλυσόπλεχτη Πανοπλία

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
el: Επίχρυση Πανοπλία

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
el: Κράνος

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
el: Ελαφριά Ξύλινη Πανοπλία

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
el: Πέλεκυς

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
el: Πέλεκυς Μάχης

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
el: Πλατύς Πέλεκυς

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
el: Χάλκινος Πέλεκυς

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
el: Αιχμηρός Πέλεκυς

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
el: Πέλεκυς Πολεμιστή

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Balsa
el: Μπάλσα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
el: Κριθάρι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
el: Καλάθι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
el: Μπύρα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
el: Δυνατή Μπύρα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
el: Μαυρόριζα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
el: Αλεύρι Μαυρόριζας

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
el: Πυρόξυλο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
el: Ηρωικές Μπότες

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
el: Στιβαρές Μπότες

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
el: Γρήγορες Μπότες

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
el: Ψωμί

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
el: Ψωμί

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
el: Πίτα

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
el: Ψωμί

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
el: Ψωμί

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
el: Φτυάρι Φούρνου

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
el: Τούβλο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
el: Κουβάδες

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
el: Ρίζα Κασάβα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
el: Καλέμι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
el: Σοκολάτα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
el: Πηλός

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
el: Ύφασμα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
el: Άνθρακας

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
el: Κόκκοι Κακάο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
el: Καλαμπόκι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
el: Καλαμποκάλευρο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
el: Διαμάντι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
el: Τσεκούρι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
el: Μασιά

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Firestones
el: Οπτόπλινθος

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
el: Ψάρι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
el: Δίχτυ Ψαρέματος

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
el: Καλάμι Ψαρέματος

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
el: Αλεύρι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
el: Φρούτο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
el: Γούνα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
el: Γούνινο Ένδυμα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
el: Επίχρυσο Γούνινο Ένδυμα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
el: Παλιό Γούνινο Ένδυμα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
el: Ενισχυμένο Γούνινο Ένδυμα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
el: Χρυσός

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
el: Χρυσόσκονη

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
el: Μετάλλευμα Χρυσού

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
el: Χρυσή Κλωστή

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
el: Γρανίτης

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
el: Σταφύλι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
el: Σοβάς

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
el: Σφυρί

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
el: Κράνος

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
el: Επίχρυσο Κράνος

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
el: Μάσκα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
el: Πολεμικό Κράνος

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
el: Ξυλινη Περικεφαλαία

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
el: Μέλι

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
el: Μελόψωμο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
el: Κρεμαστάρι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
el: Κυνηγετικό Τόξο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
el: Κυνηγετικό Δόρυ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
el: Σίδηρος

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
el: Μετάλλευμα Σιδήρου

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
el: Σιδηρόξυλο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
el: Σετ Κουζινικών

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
el: Λιάνα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
el: Κορμός

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
el: Μαχαίρα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
el: Μάρμαρο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
el: Μαρμάρινη Στήλη

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
el: Ρακόμελο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
el: Γεύμα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
el: Κρέας

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
el: Λαβίδα Άρμεξης

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
el: Βελόνες

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
el: Αξίνα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
el: Σανίδες

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
el: Ενισχυμένος Προστάτης

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
el: Χαλαζίας

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
el: Μερίδα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
el: Καλάμι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
el: Σχοινί

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
el: Καοτσούκ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
el: Πριόνι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
el: Παλιοσίδερα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
el: Μεικτά Παλιοσίδερα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
el: Δρεπάνι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
el: Προηγμένη Ασπίδα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
el: Ατσάλινη Ασπίδα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
el: Φτυάρι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
el: Καπνιστό Ψάρι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
el: Καπνιστό Κρέας

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
el: Κολατσιό

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
el: Δόρυ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
el: Προηγμένο Δόρυ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
el: Ενισχυμένο Δόρυ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
el: Βαρύ Δόρυ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
el: Πέτρινο Δόρυ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
el: Πολεμικό Δόρυ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
el: Ξύλινο Δόρυ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
el: Μετάξι Αράχνης

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
el: Αραχνοΰφασμα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
el: Πέτρινο μπόλ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
el: Πλατύσπαθο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
el: Δίκοπο Ξίφος

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
el: Μακρύ Ξίφος

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
el: Κοντό Ξίφος

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
el: Γιλέκο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
el: Χρυσός Χιτώνας

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
el: Διπλή Τρίαινα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
el: Βαριά Διπλή Τρίαινα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
el: Ελαφριά Τρίαινα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
el: Μακριά Τρίαινα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
el: Ατσάλινη Τρίαινα

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
el: Χιτώνας

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
el: Ενισχυμένο Γιλέκο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
el: Παλτό Πολεμιστή

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
el: Νερό

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
el: Σιτάρι

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
el: Κρασί

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
el: Μαλλί

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
el: Χτίστρια

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
el: Μεταφορέας

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
el: Αγρότισσα Κασάβα

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
el: Ανθρακοποιός

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
el: Αγρότισσα Κακάο

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
el: Μαγείρισσα

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
el: Μοδίστρα

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
el: Πορθμείο

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
el: Γεωλόγος

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
el: Χρυσορύχος

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
el: Χυτεύτρια Χρυσού

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
el: Τροφοσυλλέκτρια

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
el: Αρχισυντηρήτρια Ζούγκλας

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
el: Συντηρήτρια Ζούγκλας

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
el: Κόπτρια Λιάνα

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
el: Ανιχνεύτρια

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
el: Ναυπηγός

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
el: Στρατιώτισσα

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
el: Λαξεύτρια Πέτρας

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
el: Λατόμισσα

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir
el: Ταπίρ

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
el: Εκτροφέας Ταπίρ

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
el: Εκπαιδεύτρια

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
el: Προστάτιδα Άγριας Φύσης

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
el: Υλοτόμος

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
el: Αρχιυλοτόμος

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
el: Πανοπλοποιός

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
el: Φούρναρης

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
el: Γεωργός Μαυρόριζας

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
el: Χτίστης

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
el: Μεταφορέας

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
el: Ανθρακόποιός

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
el: Γεωργός

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
el: Πορθμείο

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
el: Ιχθυοτρόφος

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
el: Ψαράς

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
el: Δασοκόμος

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
el: Γεωλόγος

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
el: Άλογο

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
el: Ιπποτρόφος

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
el: Κυνηγός

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
el: Μυλωνάς

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
el: Μεταλλωρύχος

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
el: Στρατολόγος

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
el: Πριονιστής

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
el: Ανιχνευτής

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
el: Ναυπηγός

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
el: Χυτευτής

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
el: Καπνιστής

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
el: Στρατιώτης

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
el: Αραχνοτρόφος

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
el: Λατόμος

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
el: Εργαλειοποιός

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
el: Εκπαιδευτής

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
el: Οπλουργός

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
el: Υφαντής

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
el: Ξυλοκόπος

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
el: Φούρναρης

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
el: Σιδηρουργός

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
el: Αρχισιδηρουργός

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
el: Ζυθοποιός

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
el: Αρχιζυθοποιός

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
el: Χτίστης

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
el: Μεταφορέας

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
el: Βουτρόφος

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
el: Ανθρακοποιός

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
el: Γεωργός

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
el: Πορθμείο

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
el: Ψαράς

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
el: Θηροτρόφος

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
el: Κηπουρός

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
el: Γεωλόγος

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
el: Κρανοποιός

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
el: Κυνηγός

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
el: Πανδοχέας

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
el: Ασβεστοποιός

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
el: Υλοτόμος

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
el: Μεταλλωρύχος

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
el: Αρχιμεταλλωρύχος

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
el: Μεταλλειάρχης

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
el: Βόδι

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
el: Δασοφύλακας

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
el: Στρατολόγος

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
el: Ανιχνευτής

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
el: Ναυπηγός

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
el: Χυτευτής

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
el: Στρατιώτης

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
el: Λιθοξόος

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
el: Εκπαιδευτής

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
el: Υφαντής

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
el: Πανοπλοποιός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
el: Φούρναρης

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
el: Ζυθοποιός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
el: Χτίστης

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
el: Ξυλουργός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
el: Μεταφορέας

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
el: Ανθρακοποιός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
el: Γάιδαρος

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
el: Εκτροφέας Γαιδουριών

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
el: Γεωργός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
el: Πορθμείο

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
el: Ψαράς

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
el: Δασοκόμος

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
el: Γεωλόγος

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
el: Κυνηγός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
el: Πανδοχέας

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
el: Υλοτόμος

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
el: Μυλωνάς

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
el: Μεταλλωρύχος

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
el: Μεταλλειάρχης

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
el: Χοιροτρόφος

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
el: Στρατολόγος

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
el: Ανιχνευτής

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
el: Βοσκός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
el: Ναυπηγός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
el: Χυτευτής

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
el: Στρατιώτης

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
el: Λιθοξόος

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
el: Εργαλειοποιός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
el: Εκπαιδευτής

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
el: Αμπελουργός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
el: Οινοποιός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
el: Οπλοποιός

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
el: Υφαντής

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
el: Φούρναρης

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
el: Αρχιφούρναρης

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
el: Μελισσοκόμος

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
el: Γεωργός Μούρων

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
el: Σιδηρουργός

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
el: Αρχισιδηρουργός

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
el: Ζυθοποιός

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
el: Αρχιζυθοποιός

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
el: Τουβλοποιός

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
el: Χτίστης

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
el: Μεταφορέας

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
el: Ανθρακοποιός

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
el: Σκαπανέας Πηλού

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
el: Χτίστης Αναχωμάτων

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
el: Γεωργός

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
el: Πορθμείο

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
el: Ψαράς

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
el: Δασοκόμος

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
el: Φρουτοσυλλέκτης

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
el: Γεωλόγος

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
el: Κυνηγός

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
el: Πανδοχέας

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
el: Μεταλλωρύχος

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
el: Μεταλλειάρχης

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
el: Γεωργός Καλαμώνα

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
el: Τάρανδος

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
el: Ταρανδοτρόφος

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
el: Ανιχνευτής

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
el: Μοδίστρα

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
el: Αρχιμοδίστρα

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
el: Ναυπηγός

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
el: Χυτευτής

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
el: Καπνιστής

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
el: Στρατιώτης

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
el: Λιθοξόος

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
el: Εκπαιδευτής

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
el: Υλοτόμος
