Widelands - en to fi translation catalogue (1229 entries)

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
fi: Kauppapaikka

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
fi: Linnoitus

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
fi: Sotilaasi ovat miehittäneet linnoituksesi.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
fi: Linnoituksesi havaitsi uhkaajan.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
fi: Linnoitustasi vastaan hyökätään.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi linnoituksella.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen linnoituksella.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
fi: Linnoitus

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
fi: Sotilaasi ovat miehittäneet linnoituksesi.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
fi: Vihollisia linnoituksesi mailla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
fi: Sota raivoaa linnoituksellasi.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi linnoituksella.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen linnoituksella.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
fi: Tarkkailutorni

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
fi: Sotilaasi pitävät hallussaan tarkkailutorniasi.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
fi: Tarkkailutornisi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
fi: Tarkkailutorniasi vastaan hyökätään.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi tarkkailutornilla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen tarkkailutornilla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
fi: Partiotolppa

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun partiotolppasi.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
fi: Partiotolppasi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
fi: Partiotolppaasi vastaan hyökätään.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi partiotolpalla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen partiotolpalla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fi: Torni

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
fi: Sotilaasi ottivat haltuun tornisi.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
fi: Tornisi havaitsi hyökkääjän.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
fi: Torniasi vastaan hyökätään.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi tornilla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen tornilla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
fi: Puunlatvavartiosto

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
fi: Puunlatvavartiosi havaitsi hyökkääjän.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
fi: Puunlatvavartiotasi vastaan hyökätään.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi puunlatvavartiostollasi.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
fi: Sotilaasi päihitti vihollisen puunlatvavartiostolla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
fi: Soturin sija

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun soturin sijasi.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
fi: Soturin sijasi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
fi: Soturin sijaasi vastaan hyökätään.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi soturin sijallasi.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen soturin sijalla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
fi: Linna

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
fi: Sotilaasi ovat miehittäneet linnasi.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
fi: Linnasi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
fi: Linnaasi vastaan hyökätään.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi linnalla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen linnalla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
fi: Linnake

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun vartiosalisi.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
fi: Vartiosalisi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
fi: Vartiosaliasi vastaan hyökätään.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi vartiosalilla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen vartiosalilla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
fi: Vartiotupa

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
fi: Sotilaasi ovat miehittäneet vartiotupasi.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
fi: Vartiotalosi havaitsi hyökkääjän.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
fi: Vartiotaloasi vastaan hyökätään.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi vartiotalolla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen vartiotalolla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fi: Torni

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun tornisi.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
fi: Tornisi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
fi: Torniasi vastaan hyökätään.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi tornilla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen tornilla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
fi: Suurtorni

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun korkean tornisi.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
fi: Korkea tornisi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
fi: Korkeaa torniasi vastaan hyökätään.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi korkealla tornilla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen korkealla tornilla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
fi: Pieni torni

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun pikkutornisi.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
fi: Pikkutornisi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
fi: Pikkutorniasi vastaan hyökätään.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi pikkutornilla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen pikkutornilla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
fi: Rajalinnake

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun muurisi.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
fi: Muurillasi on havaittu hyökkääjä.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
fi: Muuritustasi vastaan hyökätään.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
fi: Vihollinen päihitti sotilaasi muurilla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
fi: Sotilaasi päihittivät vihollisen muurilla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
fi: Kastelli

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun linnakkeesi.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
fi: Linnakkeesi on havainnut vihollisen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
fi: Linnakettasi vastaan hyökätään.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi linnakkeella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen linnakkeella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
fi: Linnoitus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun linnoituksesi.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
fi: Linnoituksesi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
fi: Linnoitustasi vastaan hyökätään.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi linnoituksella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen linnoituksella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
fi: Vartiomökki

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun vartiostosi.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
fi: Vartiostosi on havainnut vihollisen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
fi: Vartiostoasi vastaan hyökätään.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi vartiostolla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen vartiostolla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fi: Torni

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun oman tornisi.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
fi: Tornissa on havaittu vihollinen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
fi: Torniasi vastaan hyökätään.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi tornilla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen tornilla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
fi: Rajalinnake

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun muurituksesi.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
fi: Rajalinnakkeesi havaitsi hyökkääjän.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
fi: Rajalinnakkeellesi on hyökätty.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi muurituksella.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen muurituksella.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
fi: Vahtitupa

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
fi: Vahtitupasi havaitsi hyökkääjän.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
fi: Korttelitaloasi vastaan hyökätään.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi korttelitalolla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen korttelitalolla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
fi: Linna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
fi: Sotilaasi ovat miehittäneet linnasi.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
fi: Linnasi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
fi: Linnaasi vastaan hyökätään.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi linnalla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen linnalla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
fi: Linnoitus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun linnoituksesi.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
fi: Linnoituksesi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
fi: Linnoitustasi vastaan hyökätään.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi linnoituksella.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen linnoituksella.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
fi: Etuvartioasema

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
fi: Sotilaasi ovat miehittäneet etuvartioasemasi.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
fi: Etuvartiostosi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
fi: Etuvartiostoasi vastaan hyökätään.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi etuvartiostolla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen etuvartiostolla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
fi: Vartiomökki

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun vartiostosi.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
fi: Vartiostosi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
fi: Vartiostoasi vastaan hyökätään.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi vartiostolla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen vartiostolla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fi: Torni

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
fi: Sotilaasi ovat miehittäneet tornisi.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
fi: Tornisi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
fi: Torniasi vastaan hyökätään.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi tornilla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen tornilla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
fi: Linnoitus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
fi: Sotilaasi ovat miehittäneet linnoituksesi.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
fi: Linnoituksesi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
fi: Linnoitustasi vastaan hyökätään.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi linnoituksella.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen linnoituksella.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
fi: Etuvartioasema

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
fi: Sotilaasi ovat miehittäneet etuvartioasemasi.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
fi: Etuvartiostosi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
fi: Etuvartiostoasi vastaan hyökätään.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi etuvartiostolla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen etuvartiostolla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
fi: Vahtimökki

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun vahtimökkisi.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
fi: Vahtimökkisi on havainnut vihollisia.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
fi: Vahtimökkiäsi vastaan hyökätään.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi vahtimökillä.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen vahtimökillä.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fi: Torni

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun oman tornisi.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
fi: Tornisi on havainnut hyökkääjän.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
fi: Torniasi vastaan hyökätään.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi tornilla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen tornilla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
fi: Puutorni

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
fi: Puutornisi on havainnut vihollisia.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
fi: Puutorniasi vastaan hyökätään.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi puutornilla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen puutornilla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
fi: Suurpuutorni

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
fi: Sotilaasi ovat ottaneet haltuun suurpuutornisi.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
fi: Suurpuutornisi on havainnut vihollisen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
fi: Suurpuutorniasi vastaan hyökätään.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
fi: Vihollinen on päihittänyt sotilaasi suurpuutornilla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
fi: Sotilaasi ovat päihittäneet vihollisen suurpuutornilla.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
fi: Rakennustyömaa

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
fi: Purkutyömaa

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
fi: Cassavan istuttamo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
fi: työskentelee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
fi: cassavan istuttaminen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
fi: cassavan sadonkorjuu

en: No Fields
fi: Ei peltoja

en: Out of Fields
fi: Pellonpuutteessa

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
fi: Maanviljelijällä joka työskentelee tällä cassava-istuttamolla ei ole käytettävissä valmisteltua maaperää istuttaakseen siemeniään.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
fi: Cassava-juuren kasvattaja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
fi: Leivän leivonta

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fi: Miilu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
fi: Hiilen tuotto

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
fi: Kaakaokeittämö

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
fi: Kaakaon keitto

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
fi: Kaakaofarmi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
fi: Kaakaon istutus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
fi: Kaakaosadon korjuu

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
fi: Kaakaonviljelijä joka työskentelee tällä kaakaotilalla ei omaa valmisteltua maaperää istuttaakseen siemeniään.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
fi: Pukutehdas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing a tunic because ...
en: sewing a tunic
fi: Tunikan ompelu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing a light wooden armor because ...
en: making a light wooden armor
fi: tekee kevyttä puusuojusta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden helmet because ...
en: making a wooden helmet
fi: Puukypärän teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a warrior’s coat because ...
en: sewing a warrior’s coat
fi: ompelee soturin takin

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making sturdy boots because ...
en: making sturdy boots
fi: valmistaa kestäviä saappaita

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making swift boots because ...
en: making swift boots
fi: valmistaa nopeankulun saappaita

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making hero boots because ...
en: making hero boots
fi: valmistaa sankarisaappaita

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded vest because ...
en: making a padded vest
fi: valmistaa topattua liiviä

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded protector because ...
en: making a padded protector
fi: valmistaa topattua suojainta

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
fi: Lauttatelakka

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
fi: Ruoansäilöjä

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
fi: Ruoka-annoksen valmistus

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
fi: Sulattamo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
fi: Kullan sulatus

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
fi: Puutarhoituksen keskus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
fi: parantaa maan hedelmällisyyttä

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
fi: Kullankaivuun sija

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
fi: kullan louhinta

en: No Gold
fi: Ei kultaa

en: Main Gold Vein Exhausted
fi: Ensisijainen kultasuoni ehtynyt

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän kullankaivuupaikan pääsuoni on ehtynyt. Voit odottaa huomattavasti pienentynyttä saantia sijoitukseesi nähden. Voit harkita tämä kohteen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
fi: Metsästäjä-keräilijän mökki

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
fi: kerääminen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
fi: lihankerääminen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
fi: kalankeruu

en: No Game, No Fish
fi: Ei riistaa, ei kalaa

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
fi: Riista sekä kala on päässyt loppumaan

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
fi: Metsästäjä-keräilijä joka työskentelee tästä mökistä ei löydä enää riistaa tahi kalaa työalueellaan.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
fi: Aloituspaikka

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
fi: Sotilaan palkkaus

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
fi: Viidakonsuojelijan maja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
fi: Puiden istutus

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
fi: Liaaninleikkaajan maja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
fi: leikkaa liaaneja

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
fi: Ei puita

en: No Tree to Cut Lianas
fi: Ilman puuta leikata liaaneja

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
fi: Liaaninleikkaaja joka työskentelee täällä ei löydä puita työmaa-alueellaan. Voit harkita paikan purkamista tai tuhoamista mutta myös viidakonsuojelijan majan rakentamista tilalle.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
fi: Harvinaispuiden leikkaajan maja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
fi: kerää balsaa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
fi: kerää kumia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
fi: kerää kelopuuta

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
fi: Harvinaispuiden istuttamo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
fi: istuttaa balsapuuta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
fi: istuttaa kumipuuta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
fi: istuttaa kelopuuta

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
fi: Köydenpunojan koppi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
fi: valmistaa köyttä

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
fi: Tiedustelijalähetin maja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
fi: tutkii

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
fi: Laivatelakka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
fi: Laivanrakennus

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
fi: Kiventyöstön paja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
fi: Lapion teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
fi: Kaatokirveen teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
fi: Hakun teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
fi: Viidakkoveitsen teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
fi: Keittiövälineiden teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
fi: Vasaran teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
fi: Taltan teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
fi: Neulojen valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
fi: Kivimaljan teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
fi: Puukeihään teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone-tipped spear because ...
en: making a stone-tipped spear
fi: Kivikärkisen keihään teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
fi: Vahvistetun keihään teko

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
fi: Kivenleikkaajan maja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
fi: Graniitin leikkuu

en: No Rocks
fi: Kivipula

en: Out of Rocks
fi: Kivet lopussa

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
fi: Kivenleikkaaja joka työskentelee tässä majassa ei löydä kiviä toiminta-alueeltaan.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
fi: Kivikaivos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
fi: kaivaa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
fi: kiven louhinta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
fi: Kvartsin louhinta

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fi: Kivilouhimon pääraaka-aineen lähde on ehtynyt. Voit odottaa rajusti heikentynyttä saantia sijoitukseesi nähden. Harkitse paikan purkua taikka tuhoamista.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
fi: Tapiiritila

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
fi: tapiirin siitosta

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
fi: Vedenkerääjän maja

en: No Water
fi: Kuivaa

en: Out of Water
fi: Vesi lopussa

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
fi: Vedennoutaja joka työskentelee tässä majassa ei löydä vettä näköpiirialueeltaan.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
fi: Erämaasuojelijan teltta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
fi: Kalojen kasvatus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
fi: vapauttaa riistaa

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
fi: Puunpilkkojan maja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
fi: Puuunkaato

en: Out of Trees
fi: Ei puita

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
fi: Tällä mökillä työskentelevä metsuri ei löydä puuta työskentelyalueeltaan. Voit harkita rakennuksen purkamista tai tuhoamista mutta myös metsänhoitajan mökin rakentamista.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
fi: Haarniskapaja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
fi: Kilven valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
fi: Ritarikilven valmistus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
fi: Leipomo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
fi: leivän leivonta

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
fi: Kasarmi

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
fi: Sotilaan palkkaus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
fi: Mustajuuriviljelmä

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
fi: Mustajuuren istutus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
fi: Mustajuurisadon korjuu

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
fi: Tällä mustajuuriviljelmällä työskentelevällä mustajuuriviljelijällä ei ole viljelyskelpoista maata käytössään.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fi: Miilu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
fi: Hiilen valmistus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
fi: Hiilikaivos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
fi: Hiilen kaivuu

en: No Coal
fi: Ei hiiltä

en: Main Coal Vein Exhausted
fi: Hiilen Pääesiintymä Ehtynyt

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän hiilikaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
fi: Kidekaivos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
fi: Timanttien louhinta

en: No Crystals
fi: Kvartsikide puuttuu

en: Main Crystal Vein Exhausted
fi: Kidekaivoksen suoni ehtynyt

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fi: Kidekaivoksen malmion pääsuoni on ehtynyt. Kaivoksen tuotto on vähäinen. Kaivos kannattaa tuhota tai purkaa.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
fi: Maatila

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
fi: Maissin istutus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
fi: Maissin korjuu

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
fi: Maanviljelijällä ei ole viljelyskelpoista maata käytössään.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
fi: Veneveistämö

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
fi: Kalankasvattajan talo

en: No Fish
fi: Ei kalaa

en: Out of Fish
fi: Ei kalavesiä

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
fi: Kalankasvattaja ei löydä vettä työalueeltaan jotta hän voisi istuttaa kalaa. Muista, että voit elvyttää kalakannan vain mikäli kaloja on ylipäätään havaintopiirissä.

en: The fishing grounds are full
fi: Kalavedet ovat kalaisia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
fi: Kalastajatorppa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
fi: Kalastus

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
fi: Kalastaja ei löydä kalaa lähivesistään. Olisi kannattanut rakentaa kalankasvattaja.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
fi: Metsänhoitajan Mökki

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
fi: Kultarihmankehrääjä

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
fi: Kultalangan kehräys

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
fi: Kultakaivos

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän kultakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
fi: Hevostila

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
fi: Hevosten kasvatus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
fi: Metsästäjän Mökki

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
fi: Metsästys

en: No Game
fi: Ei riistaa

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
fi: Riistaa ei löydy

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
fi: Metsästäjä ei löydä riistaa lähiseudultaan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
fi: Rautakaivos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
fi: Rautamalmin louhinta

en: No Iron
fi: Ei rautaa

en: Main Iron Vein Exhausted
fi: Rautamalmio Ehtynyt

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän rautakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
fi: Mylly

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
fi: Maissin jauhanta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
fi: Mustajuuren jauhanta

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
fi: Kivilouhos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
fi: Kivien hakkaus

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
fi: Kivenhakkaaja ei löydä hakattavia kiviä työssäkäyntialueeltaan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
fi: Saha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
fi: Tukkien sahaus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
fi: Tiedustelijan talo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
fi: Telakka

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
fi: Sulattamo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
fi: Raudan sulatus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
fi: Savustamo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
fi: Lihan savustus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
fi: Kalan savustus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
fi: Hämähäkkitarha

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
fi: Työkaluseppä

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
fi: Leipälapion teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
fi: Ämpäriparin teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
fi: Pihtien teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
fi: Kalastusverkon teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
fi: Savustusvartaan teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
fi: Metsästysjousen teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
fi: Hämähäkinlypsypihtien teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
fi: Sahan teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
fi: Viikatteen teko

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
fi: Asepaja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
fi: Kevyen atraimen valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
fi: Pitkän atraimen valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
fi: Teräsatraimen valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
fi: Kaksipäisen atraimen valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
fi: Raskaan kaksipääatraimen valmistus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
fi: Kutomo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
fi: kutoo hämähäkinsilkkiä

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
fi: Asetakin räätälöinti

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
fi: Kultaisen taisteluasun räätälöinti

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
fi: Kaivo

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
fi: Kantaja työskentelee tällä kaivolla, mutta ei löydä kaivostaan vettä.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
fi: Metsurin mökki

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
fi: Tällä metsurin mökillä työskentelevä metsuri ei löydä yhtään puuta työskentelyalueeltaan. Sinun pitäsi harkita rakennuksen purkamista tai tuhoamista tai metsänhoitajan mökin rakentamista.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
fi: Kirvespaja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
fi: Kirveen valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
fi: Terävän kirveen valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
fi: Leveän kirveen valmistus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
fi: Leipomo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
fi: pitaleivän leivonta

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
fi: Kasarmi

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
fi: Sotilaan palkkaus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
fi: Majatalo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
fi: Välipalan valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
fi: Tuhdin aterian valmistus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
fi: Panimo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
fi: Vahvan oluen pano

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
fi: Karjatila

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
fi: Karjan kasvatus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fi: Miilu

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
fi: Hiilikaivos

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fi: Tämän hiilikaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen laajentamista, purkamista tai tuhoamista.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
fi: Keskisyvä hiilikaivos

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
fi: Syvä hiilikaivos

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän hiilikaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Tätä kaivosta ei voi enää laajentaa enempää, joten sinun tulee harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
fi: Maatila

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
fi: Vehnän istutus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
fi: Vehnän puinti

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
fi: Maanviljelijällä ei ole viljelyskelpoista maata käytössään.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
fi: Veneveistämö

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
fi: Kalastajan maja

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
fi: Kalastaja ei löydä kalaa lähivesistään.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
fi: Riistanvartijan maja

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
fi: Kultakaivos

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fi: Tämän kultakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen laajentamista, purkamista tai tuhoamista.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
fi: Keskisyvä kultakaivos

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
fi: Syvä kultakaivos

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän kultakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Tätä kaivosta ei voi enää laajentaa enempää, joten sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
fi: Graniittikaivos

en: No Granite
fi: Ei kelvollista kiveä

en: Main Granite Vein Exhausted
fi: Graniittia ei löydy

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämä kivikaivos on ehtynyt. Sitä ei voi enää laajentaa. Harkitse kaivoksen purkua.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
fi: Kypäräpaja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
fi: Kypärän valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
fi: Naamarin valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
fi: Sotakypärän valmistus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
fi: Metsästysmaja

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
fi: Metsästäjä ei löydä riistaa lähiseudultaan. Rakenna riistanvartijalle maja metsästysmajan läheisyyteen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
fi: Kestikievari

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
fi: Rautakaivos

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fi: Tämän rautakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen laajentamista, purkamista tai tuhoamista.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
fi: Keskisyvä rautakaivos

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
fi: Syvä rautakaivos

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän rautakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Tätä kaivosta ei voi enää laajentaa enempää, joten sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
fi: Kalkinpolttouuni

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
fi: Laastin sekoitus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
fi: Puunhakkaajan maja

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
fi: Puunhakkaaja ei löydä puita lähistöltään. Pura mökki tai rakenna metsänvartijan maja lähistölle.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
fi: Metallipaja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
fi: Ongen teko

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
fi: Metsästyskeihään teko

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
fi: Pienpanimo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
fi: Oluen pano

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
fi: Kivilouhos

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
fi: Kivenhakkaaja ei löydä hakattavia kiviä työssäkäyntialueeltaan.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
fi: Metsänvartijan maja

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
fi: Ruokotarha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
fi: Ruoikon istutus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
fi: Ruoikon korjaus

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
fi: Puutarhanhoitaja työskentelee tällä ruokotarhalla, jolla ei ole vapaata maata siemenilleen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
fi: Tiedustelijan maja

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
fi: Telakka

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
fi: Sulattamo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
fi: Krouvi

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
fi: Asetehdas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
fi: Pronssikirveen valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
fi: Taistelukirveen valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
fi: Sotakirveen valmistus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
fi: Kutomo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
fi: Kudonta

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
fi: Kaivo

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
fi: Kantaja työskentelee tällä kaivolla, mutta ei löydä kaivostaan vettä.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
fi: Puunkovettamo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
fi: Puun lämpökäsittely

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
fi: Haarniskapaja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
fi: Panssarin valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
fi: Ketjupanssarin valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
fi: Levyhaarniskan valmistus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
fi: Leipomo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
fi: levän leivonta

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
fi: Kasarmi

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
fi: Sotilaan palkkaus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
fi: Panimo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fi: Miilu

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
fi: Hiilikaivos

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fi: Tämän hiilikaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen laajentamista, purkamista tai tuhoamista.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
fi: Keskisyvä hiilikaivos

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän hiilikaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Tätä kaivosta ei voi enää laajentaa enempää, joten sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
fi: Aasitalli

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
fi: Aasien kasvatus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
fi: Maatila

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
fi: Maanviljelijällä ei ole viljelyskelpoista maata käytössään.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
fi: Veneveistämö

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
fi: Kalastajatorppa

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
fi: Tällä kalastajatorpalla työskentelevä kalastaja ei saa yhtään kalaa työskentelyalueeltaan.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
fi: Metsänhoitajan Mökki

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
fi: Kultakaivos

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fi: Tämän kultakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen laajentamista, purkamista tai tuhoamista.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
fi: Keskisyvä kultakaivos

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän kultakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Tätä kaivosta ei voi enää laajentaa enempää, joten sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
fi: Metsästäjän Mökki

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
fi: Metsästäjä ei löydä riistaa lähiseudultaan.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
fi: Kestikievari

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
fi: Rautakaivos

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fi: Tämän rautakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen laajentamista, purkamista tai tuhoamista.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
fi: Keskisyvä rautakaivos

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän rautakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Tätä kaivosta ei voi enää laajentaa enempää, joten sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
fi: Puunhakkaajan mökki

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
fi: Puunhakkaaja ei löydä puita lähistöltään. Pura mökki tai rakenna metsänhoitajan maja lähistölle.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
fi: Marmorikaivos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
fi: Marmorin louhinta

en: No Marble
fi: Ei marmoria

en: Main Marble Vein Exhausted
fi: Paras Marmorisuoni Ehtynyt

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fi: Tämän marmorikaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen laajentamista, purkamista tai tuhoamista.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
fi: Keskisyvä marmorikaivos

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän marmorikaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Tätä kaivosta ei voi enää laajentaa enempää, joten sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
fi: Mylly

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
fi: Vehnän jauhanta

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
fi: Sikala

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
fi: Possujen kasvatus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
fi: Kivilouhos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
fi: Marmorin hakkaus

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
fi: Kivenhakkaaja ei löydä hakattavia kiviä työssäkäyntialueeltaan.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
fi: Saha

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
fi: Tiedustelijan talo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
fi: Lammastila

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
fi: Lampaiden kasvatus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
fi: Telakka

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
fi: Sulattamo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
fi: Marmoriveistämö

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
fi: Marmoripylvään veisto

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
fi: Krouvi

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
fi: Työkaluseppä

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
fi: Korin teko

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
fi: Viinitarha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
fi: Viiniköynnösten istutus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
fi: Viinirypälesadon korjuu

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
fi: Viinin viljelijä työskentelee viinitarhassaan, eikä hänellä ole viljelyskelpoista maata viiniköynnöksien istuttamiseksi.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
fi: Asepaja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
fi: Puukeihään valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
fi: Keihään valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
fi: Kehittyneen keihään valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
fi: Raskaan keihään valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
fi: Sotakeihään valmistus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
fi: Kutomo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
fi: Kaivo

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
fi: Kantaja työskentelee tällä kaivolla, mutta ei löydä kaivostaan vettä.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
fi: Viinikellari

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
fi: Viinin teko

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
fi: Vesiviljelmä

en: No Ponds
fi: Ei Altaita

en: Out of Fish Ponds
fi: Kala-altaat Lopussa

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
fi: Tällä vesiviljelmällä työskentelevä kalastaja ei löydä yhtään kala-allasta työskentelyalueeltaan. Varmistathan, että lähistöllä on savikaivanto ja vesiviljelmälle toimitetaan sen tarvitsemia tuotteita. Voit harkita myös rakennuksen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
fi: Suuri Haarniskapaja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
fi: Leveän miekan valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
fi: Kaksiteräisen miekan valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
fi: Kultaisen kypärän valmistus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
fi: Pieni Haarniskapaja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
fi: Lyhyen miekan valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
fi: Pitkän miekan valmistus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
fi: Leipomo

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
fi: Kasarmi

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
fi: Sotilaan palkkaus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
fi: Mehiläistarha

en: No Flowers
fi: Ei Kukkia

en: Out of Flowers
fi: Kukat Lopussa

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
fi: Tällä mehiläistarhalla työskentelevä mehiläistarhuri ei löydä yhtään kukkivaa peltoa tai pensaikkoa työskentelyalueeltaan. Sinun pitäisi harkita toisen maatilan tai marjatarhan rakentamista lähistölle. Voit harkita myös tämän kyseisen rakennuksen purkamista taikka tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
fi: Marjatarha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
fi: Pensaiden istutus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
fi: Sepän paja

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
fi: Kaatokirveen valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
fi: Hakun valmistus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
fi: Panimo

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
fi: Tiiliuuni

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
fi: Tiilien poltto

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
fi: Miilu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
fi: Puun hiillytys

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
fi: Puun keräys

en: Out of Clay Ponds
fi: Ei savipaikkoja

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
fi: Tällä miilulla työskentelevä puuhiilen tislaaja ei löydä yhtään savipaikkoja työskentelyalueeltaan. Varmistathan, että lähistöllä on toimiva savikaivanto ja miilulle toimitetaan sen tarvitsemia tuotteita tai voit myös harkita rakennuksen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fi: Miilu

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
fi: Savikaivanto

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
fi: Saven teko

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
fi: Ei Maata

en: No Level Ground
fi: Ei Tasaista Maata

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
fi: Tällä savikaivannolla työskentelevä savenkaivaja ei löydä yhtään tasaista maata työskentelyalueeltaan. Harkitse savikaivannon purkamista ja sen uudelleen rakentamista jonnekin muualle.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
fi: Hiilikaivos

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fi: Tämän hiilikaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen laajentamista, purkamista tai tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
fi: Keskisyvä hiilikaivos

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän hiilikaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Tätä kaivosta ei voi enää laajentaa enempää, joten sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
fi: Hedelmänkerääjän Mökki

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
fi: Marjojen keräys

en: No Bushes
fi: Ei Pensaikkoa

en: Out of Berries
fi: Marjat lopussa

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
fi: Tällä hedelmänkerääjän mökillä työskentelevä hedelmänkerääjä ei löydä yhtään marjapensasta työskentelyalueeltaan. Sinun pitäsi harkita toisen marjatarhan rakentamista. Voit harkita myös rakennuksen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
fi: Patoajan talo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
fi: patoaminen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
fi: padon rakennus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
fi: Juomahalli

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
fi: Maatila

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
fi: Ohran istutus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
fi: Ohrasadon korjuu

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
fi: Maanviljelijällä ei ole viljelyskelpoista maata käytössään.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
fi: Veneveistämö

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
fi: Kalastajatorppa

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
fi: Tällä kalastajatorpalla työskentelevä kalastaja ei saa yhtään kalaa työskentelyalueeltaan.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
fi: Metsänhoitajan Mökki

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
fi: Sulattamo

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
fi: Kultakaivos

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fi: Tämän kultakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen laajentamista, purkamista tai tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
fi: Keskisyvä kultakaivos

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän kultakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Tätä kaivosta ei voi enää laajentaa enempää, joten sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
fi: Hunajaleipäleipomo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
fi: Hunajaleivän leivonta

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
fi: Metsästäjän Mökki

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
fi: Tällä metsästäjän mölillä työskentelevä metsästäjä ei saa yhtään riistaa työskentelyalueeltaan.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
fi: Rautakaivos

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fi: Tämän rautakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen laajentamista, purkamista tai tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
fi: Keskisyvä rautakaivos

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän rautakaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Tätä kaivosta ei voi enää laajentaa enempää, joten sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
fi: Simapanimo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
fi: Siman pano

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
fi: Kivilouhos

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
fi: Kivenhakkaaja ei löydä hakattavia kiviä työssäkäyntialueeltaan.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
fi: Kierrätyskeskus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
fi: Turkin kierrätys

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
fi: Raudan kierrätys

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
fi: Raudan ja kullan kierrätys

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
fi: Ruokofarmi

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
fi: Tällä ruokofarmilla työskentelevällä ruokofarmarilla ei ole vapaata maata siementen kylvämiseen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
fi: Poronhoitoalue

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
fi: Porojen kasvatus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
fi: Turkin tuotto

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
fi: Kivikaivos

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fi: Tämän kivikaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Sinun pitäisi harkita sen laajentamista, purkamista tai tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
fi: Keskisyvä Kivikaivos

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fi: Tämän kivikaivoksen pääsuoni on ehtymässä. Odotettavissa on investoinnin tuoton voimakasta vähenemistä. Tätä kaivosta ei voi enää laajentaa enempää, joten sinun pitäisi harkita sen purkamista tai tuhoamista.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
fi: Tiedustelijan talo

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
fi: Ompeluhuone

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
fi: Turkisvaatteen ompelu

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
fi: Telakka

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
fi: Savustamo

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
fi: Räätälin Puoti

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
fi: Niitoitetun turkisvaatteen ompelu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
fi: Kultaisen turkisvaatteen ompelu

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
fi: Krouvi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
fi: Vain yhden ruoka-annoksen valmistus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
fi: Ruoka-annosten valmistus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
fi: Kutomo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
fi: Kankaan kudonta

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
fi: Kaivo

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
fi: Kantaja työskentelee tällä kaivolla, mutta ei löydä kaivostaan vettä.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
fi: Metsurin mökki

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
fi: Tällä metsurin mökillä työskentelevä metsuri ei löydä yhtään puuta työskentelyalueeltaan. Sinun pitäsi harkita rakennuksen purkamista tai tuhoamista tai metsänhoitajan mökin rakentamista.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
fi: Koulutusaukea

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
fi: tauolla

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
fi: päivitetään sotilaan väistökyky tasolta 0 tasolle 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
fi: päivitetään sotilaan väistökyky tasolta 1 tasolle 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
fi: päivitetään sotilaan väistökyky tasolta 2 tasolle 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
fi: päivitetään sotilaan terveys tasolta 0 tasolle 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
fi: päivitetään sotilaan terveys tasolta 1 tasolle 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
fi: päivitetään sotilaan terveys tasolta 2 tasolle 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
fi: päivitetään sotilaan puolustuskyky tasolta 0 tasolle 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
fi: päivitetään sotilaan puolustuskyky tasolta 1 tasolle 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
fi: Ei sotilaita koulutettavaksi!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
fi: Tälle koulutustasolle ei löytynyt sotilasta!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
fi: Sotureiden kokoontuminen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
fi: päivitetään sotilaan hyökkäys tasolta 0 tasolle 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
fi: päivitetään sotilaan hyökkäys tasolta 1 tasolle 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
fi: Tyrmä

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 0 tasolle 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 1 tasolle 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 2 tasolle 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 3 tasolle 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
fi: Ei sotilaita koulutettavaksi!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
fi: Tälle koulutustasolle ei löytynyt sotilasta!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
fi: Labyrintti

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
fi: sotilaan puolustuskyvyn korotus tasolta 0 tasolle 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
fi: sotilaan puolustuskyvyn korotus tasolta 1 tasolle 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
fi: sotilaan terveyden korotus tasolta 0 tasolle 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
fi: sotilaan väistelykyvyn korotus tasolta 0 tasolle 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
fi: sotilaan väistelykyvyn korotus tasolta 1 tasolle 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
fi: Taisteluareena

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
fi: sotilaan väistelykyvyn korotus tasolta 0 tasolle 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
fi: sotilaan väistelykyvyn korotus tasolta 1 tasolle 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
fi: Ei sotilaita koulutettavaksi!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
fi: Tälle koulutustasolle ei löytynyt sotilasta!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
fi: Harjoitusleiri

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 0 tasolle 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 1 tasolle 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 2 tasolle 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 3 tasolle 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 4 tasolle 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
fi: sotilaan terveyden korotus tasolta 0 tasolle 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
fi: sotilaan terveyden korotus tasolta 1 tasolle 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
fi: sotilaan terveyden korotus tasolta 2 tasolle 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
fi: Areena

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
fi: sotilaan väistelykyvyn korotus tasolta 0 tasolle 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
fi: Ei sotilaita koulutettavaksi!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
fi: Tälle koulutustasolle ei löytynyt sotilasta!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
fi: Colosseumi

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
fi: sotilaan väistelykyvyn korotus tasolta 1 tasolle 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
fi: Harjoitusleiri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 0 tasolle 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 1 tasolle 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 2 tasolle 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
fi: sotilaan hyökkäystaidon korotus tasolta 3 tasolle 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
fi: sotilaan terveyden korotus tasolta 0 tasolle 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
fi: sotilaan terveyden korotus tasolta 1 tasolle 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
fi: sotilaan terveyden korotus tasolta 2 tasolle 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
fi: sotilaan terveyden korotus tasolta 3 tasolle 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
fi: Harjoitteluareena

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
fi: korottaa sotilaan hyökkäystaitoa tasolta 3 tasolle 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
fi: korottaa sotilaan hyökkäystaitoa tasolta 4 tasolle 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
fi: korottaa sotilaan hyökkäystaitoa tasolta 5 tasolle 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
fi: korottaa sotilaan puolustuskykyä tasolta 1 tasolle 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
fi: korottaa sotilaan terveyttä tasolta 1 tasolle 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
fi: Ei sotilaita koulutettavaksi!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
fi: Tälle koulutustasolle ei löytynyt sotilasta!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
fi: Harjoitusleiri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
fi: korottaa sotilaan hyökkäystaitoa tasolta 0 tasolle 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
fi: korottaa sotilaan hyökkäystaitoa tasolta 1 tasolle 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
fi: korottaa sotilaan hyökkäystaitoa tasolta 2 tasolle 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
fi: korottaa sotilaan terveyttä tasolta 0 tasolle 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
fi: korottaa sotilaan puolustuskykyä tasolta 0 tasolle 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fi: Päämaja

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
fi: Satama

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fi: Varasto

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fi: Päämaja

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
fi: Satama

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fi: Varasto

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fi: Päämaja

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
fi: Satama

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fi: Varasto

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fi: Päämaja

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
fi: Haaksirikko-päämaja

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
fi: Satama

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fi: Varasto

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fi: Päämaja

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
fi: Satama

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fi: Varasto

en: Efficiency
fi: Tehokkuus

en: Stockpile
fi: Varasto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
fi: Tuhkaa

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
fi: Ohrapelto (sato korjattu)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
fi: Ohrapelto (keskikokoinen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
fi: Ohrapelto (kypsä)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
fi: Ohrapelto (pieni)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
fi: Ohrapelto (hyvin pieni)

en: Blueberry Bush (medium)
fi: Mustikkapensas (keskikokoinen)

en: Blueberry Bush (ripe)
fi: Mustikkapensas (kypsä)

en: Blueberry Bush (small)
fi: Mustikkapensas (pieni)

en: Blueberry Bush (tiny)
fi: Mustikkapensas (hyvin pieni)

en: Black Currant (medium)
fi: Mustaviinimarjapensas (keskikokoinen)

en: Black Currant (ripe)
fi: Mustaviinimarjapensas (kypsä)

en: Black Currant (small)
fi: Mustaviinimarjapensas (pieni)

en: Black Currant (tiny)
fi: Mustaviinimarjapensas (hyvin pieni)

en: Red Currant (medium)
fi: Punaviinimarjapensas (keskikokoinen)

en: Red Currant (ripe)
fi: Punaviinimarjapensas (kypsä)

en: Red Currant (small)
fi: Punaviinimarjapensas (pieni)

en: Red Currant (tiny)
fi: Punaviinimarjapensas (hyvin pieni)

en: Desert Hackberry (medium)
fi: Aavikkotuomi (keskikokoinen)

en: Desert Hackberry (ripe)
fi: Aavikkotuomi (kypsä)

en: Desert Hackberry (small)
fi: Aavikkotuomi (pieni)

en: Desert Hackberry (tiny)
fi: Aavikkotuomi (hyvin pieni)

en: Juniper (medium)
fi: Kataja (keskikokoinen)

en: Juniper (ripe)
fi: Kataja (kypsä)

en: Juniper (small)
fi: Kataja (pieni)

en: Juniper (tiny)
fi: Kataja (hyvin pieni)

en: Raspberry Bush (medium)
fi: Vadelmapensas (keskikokoinen)

en: Raspberry Bush (ripe)
fi: Vadelmapensas (kypsä)

en: Raspberry Bush (small)
fi: Vadelmapensas (pieni)

en: Raspberry Bush (tiny)
fi: Vadelmapensas (hyvin pieni)

en: Sea Buckthorn (medium)
fi: Tyrni (keskikokoinen)

en: Sea Buckthorn (ripe)
fi: Tyrni (kypsä)

en: Sea Buckthorn (small)
fi: Tyrni (pieni)

en: Sea Buckthorn (tiny)
fi: Tyrni (hyvin pieni)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
fi: boscia foetida (kasvava)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
fi: boscia foetida (täysikasvuinen)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
fi: boscia foetida (pieni)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
fi: boscia foetida -verso

en: Strawberries (medium)
fi: Mansikat (keskikokoinen)

en: Strawberries (ripe)
fi: Mansikat (kypsä)

en: Strawberries (small)
fi: Mansikat (pieni)

en: Strawberries (tiny)
fi: Mansikat (hyvin pieni)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
fi: Puitu mustajuuripelto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
fi: Keskikokoinen mustajuuripelto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
fi: Hyvin pieni mustajuuripelto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
fi: Pieni mustajuuripelto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
fi: Mustajuuripelto (hyvin pieni)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
fi: Maniokkipelto (sadonkorjuu tehty)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
fi: Maniokkipelto (keskikokoinen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
fi: Maniokkipelto (kypsä)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
fi: Maniokkipelto (pieni)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
fi: Maniokkipelto (pikkuruinen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
fi: Maissipelto korjattu

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
fi: Maissipelto keskikokoinen

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
fi: Maissipelto hyvin pieni

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
fi: Maissipelto pieni

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
fi: Maissipelto (hyvin pieni)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
fi: Tuhoutunut rakennus

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dike
fi: Pato

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
fi: Viiniköynnös, keskikokoinen

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
fi: Viiniköynnös, kypsä

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
fi: Viiniköynnös, pieni

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
fi: Viiniköynnös (hyvin pieni)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
fi: hillyttää

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
fi: Allas Puuhiilillä

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
fi: Allas kuivana

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
fi: Allas kalankudulla

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
fi: Allas kaloilla

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
fi: Kasvava ruoikko

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
fi: Täyskasvuinen ruoikko

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
fi: nuori ruoikko

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
fi: orastava ruoikko

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
fi: Hieman kultaa

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
fi: Runsaasti kultaa

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
fi: Ei resursseja

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
fi: Hieman hiiltä

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
fi: Runsaasti hiiltä

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
fi: Hieman rautaa

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
fi: Runsaasti rautaa

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
fi: Hieman kiteitä

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
fi: Runsaasti kiteitä

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
fi: Vesi

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
fi: Hieman käyttökelpoista kiveä

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
fi: Runsaasti käyttökelpoista kiveä

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
fi: Hieman marmoria

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
fi: Runsaasti marmoria

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
fi: Telakka-alue

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
fi: Balsapuu (varttunut)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
fi: Balsapuu (vanha)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree
fi: Balsapuu

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
fi: Balsapuu (salko)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
fi: Balsapuu (taimi)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
fi: Kaakaopuu (varttunut)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
fi: Kaakaopuu (vanha)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
fi: Kaakaopuu (salko)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
fi: Kaakaopuu (taimi)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
fi: Kuollut puu

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
fi: Kelopuu (varttunut)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
fi: Kelopuu (vanha)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
fi: Kelopuu

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
fi: Kelopuu (salko)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
fi: Kelopuu (taimi)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
fi: Kumipuu (varttunut)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
fi: Kumipuu (vanha)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree
fi: Kumipuu

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
fi: Kumipuu (salko)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
fi: Kumipuu (taimi)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
fi: Puitu vehnäpelto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
fi: Kasvava vehnäpelto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
fi: Puintivalmis vehnäpelto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
fi: Nuori vehnäpelto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
fi: Orastava vehnäpelto

en: The Widelands Development Team
fi: Widelands-kehittäjät

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
fi: Amatsoonit

en: The people of the amazonian jungle.
fi: Ihmiset amatsonian viidakosta.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
fi: Löytö

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
fi: Aloita peli kolmella aluksella merellä ja vain kourallisella tavaroita

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
fi: Linnoitettu kylä

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
fi: Aloita peli linnoitetulla sotilasrakennelmalla

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
fi: Päämaja

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
fi: Aloita peli vain yhdellä rakennuksella

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
fi: Uusi Maailma

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
fi: Aloita peli merellä seitsemällä aluksella täynnä tavaroita

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
fi: Kurja Kyläpahanen

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
fi: Aloita peli ainoastaan varastolla ja tyhjähköllä taloudella. Varoitus: Tekoäly ei pysty aloittamaan tätä menestyksellisesti.

en: Be careful
fi: Ole varovainen

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
fi: Sinulla on talouden aloittamiseen vain tismalleen tarvitsemasi tarvikkeet jokaista tarvitsemaasi työkalua kohden. Varmista ettet luo tarpeettomia työkaluja.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
fi: Ponnistuksien Etuvartioasema

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
fi: Aloita peli ainoastaan päämajalla ja tyhjähköllä taloudella. Varoitus: Tekoäly ei pysty aloittamaan tätä menestyksellisesti.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
fi: Kauppa-asema

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
fi: Jos pelaajalta loppuvat tärkeät tuotteet, ne korvautuvat itsestään

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
fi: Kylä

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
fi: Aloita peli rauhallisella kylällä

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
fi: Atlantislaiset

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
fi: Tämä heimo tunnetaan jo vanhimmista taruista: Atlantiksen pojat ja tyttäret.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
fi: Sinulla on talouden aloittamiseen vain yksi rauta jokaista tarvitsemaasi työkalua kohden. Varmista ettet luo tarpeettomia työkaluja.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
fi: Barbaarit

en: The mighty tribes of the east-lands.
fi: Itäisten maiden mahtavat heimot.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
fi: Keisarikunta

en: This is the culture of the Roman Empire.
fi: Tämä on Rooman keisarikunnan kansa ja kulttuuri.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
fi: Vapaamieliset

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
fi: Pohjoisen Meren karun rannikon asukkaat.

en: Tribal Encyclopedia
fi: Heimo-opas

en: General
fi: Yleistä

en: Introduction
fi: Esittely

en: Controls
fi: Hallinta

en: Tips
fi: Vinkit

en: Wares
fi: Tuotteet

en: Workers
fi: Työläiset

en: Buildings
fi: Rakennukset

en: Tribes Immovables
fi: Kiinteät heimot

en: World Immovables
fi: Kiinteät maailmat

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
fi: Laiva

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Amazonas
fi: Amatsonit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Abacaxis
fi: Abacaxit

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
fi: Ship-laiva

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
fi: Akaatti

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
fi: Meripihka

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
fi: Ametisti

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
fi: Akvamariini

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
fi: Atlantislainen laivalinnake

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantis
fi: Altlandis

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Beryl
fi: Berylli

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
fi: Kassiteriitti

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
fi: Kissansilmä

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
fi: Sitriini

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Colionder
fi: Kolionderi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
fi: Smaragdi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
fi: Kuningas Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
fi: Kuningas Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
fi: Vuorivihreä

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
fi: Kuukivi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
fi: Mystinen kvartsi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Obsidian
fi: Laavalasi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Onyx
fi: Onyksi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
fi: Helmi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
fi: Safiiri

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
fi: Sfaleriitti

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
fi: Hämähäkki

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Spinel
fi: Spinelli

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
fi: Aurinkokivi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
fi: Tiikerinsilmä

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
fi: Topaasi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
fi: Turmaliini

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
fi: Ship-laiva

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
fi: Karhu

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
fi: Ilves

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Odin
fi: Ilmarinen

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
fi: Punakettu

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Thor
fi: Tori

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Volf
fi: Susi

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
fi: Villisika

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
fi: Ship-laiva

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
fi: Adriaattimeri

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
fi: Azurimeri

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
fi: Itämeri

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
fi: Jupiter

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
fi: Marmori

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
fi: Neptunus

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman deity
en: Saturn
fi: Saturnus

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
fi: Ship-laiva

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a no longer existing island in Northern Frisia
en: Alt-Nordstrand
fi: Pohjoisranta

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after an island in the North Sea
en: Helgoland
fi: Helgomaa

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Nordstrand
fi: Pohjoisranta

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Oland
fi: Ahvenanmaa

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Frisian ship is named after a no longer existing island in Northern Frisia
en: Strand
fi: Ranta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
fi: Haarniska

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
fi: Ketjupanssari

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
fi: Levyhaarniska

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
fi: Kypärä

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
fi: Kevyt puuhaarniska

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
fi: Kirves

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
fi: Sotakirves

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
fi: Leveä kirves

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
fi: Pronssikirves

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
fi: Terävä kirves

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
fi: Soturin kirves

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
fi: Ohra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
fi: Kori

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
fi: Olut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
fi: Vahva olut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
fi: Mustajuuri

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
fi: Mustajuurijauho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
fi: Lämpöpuu

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
fi: Sankarisaappaat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
fi: Kestosaappaat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
fi: Nopeankulun saappaat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
fi: Leipä

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
fi: Leipä

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
fi: Pitaleipä

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
fi: Leipä

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
fi: Leipä

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
fi: Leipurin lasta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
fi: Tiili

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
fi: Ämpäripari

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
fi: Kassavan juuri

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
fi: Taltta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
fi: Suklaa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
fi: Savi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
fi: Kangas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
fi: Hiili

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
fi: Kaakaopavut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
fi: Maissi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
fi: Maissijauho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
fi: Timantti

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
fi: Kaatokirves

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
fi: Pihdit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
fi: Kala

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
fi: Kalaverkko

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
fi: Onki

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
fi: Jauho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
fi: Hedelmä

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
fi: Turkis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
fi: Turkisvaate

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
fi: Kultainen Turkisvaate

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
fi: Vanha Turkisvaate

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
fi: Niitattu Turkisvaate

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
fi: Kulta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
fi: Kultapöly

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
fi: Kultamalmi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
fi: Kultalanka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
fi: Graniitti

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
fi: Viinirypäle

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
fi: Laasti

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
fi: Vasara

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
fi: Kypärä

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
fi: Kultainen Kypärä

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
fi: Naamio

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
fi: Sotakypärä

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
fi: Puukypärä

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
fi: Hunaja

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
fi: Hunajaleipä

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
fi: Savustusvarras

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
fi: Metsästysjousi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
fi: Metsästyskeihäs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
fi: Rauta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
fi: Rautamalmi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
fi: Kovapuu

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
fi: Keittiövälineet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
fi: Liaani

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
fi: Tukki

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
fi: Viidakkoveitsi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
fi: Marmori

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
fi: Marmoripylväs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
fi: Sima

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
fi: Ateria

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
fi: Liha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
fi: Lypsypihdit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
fi: Neulat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
fi: Hakku

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
fi: Sahatavara

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
fi: Topattu suojus

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
fi: Kvartsi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
fi: Ruoka-annos

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
fi: Ruoikko

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
fi: Köysi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
fi: Kumi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
fi: Saha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
fi: Romurauta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
fi: Sekalainen Romumetalli

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
fi: Viikate

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
fi: Ritarikilpi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
fi: Teräskilpi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
fi: Lapio

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
fi: Savukala

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
fi: Savuliha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
fi: Välipala

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
fi: Keihäs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
fi: Vahvistettu keihäs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
fi: Karkaistu keihäs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
fi: Suurkeihäs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
fi: Kivipäinen keihäs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
fi: Sotakeihäs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
fi: Puukeihäs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
fi: Hämähäkinseitti

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
fi: Hämähäkinsilkki

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
fi: Kivikulho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
fi: Leveämiekka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
fi: Kaksiteräinen Miekka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
fi: Pitkämiekka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
fi: Lyhytmiekka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
fi: Asetakki

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
fi: Kultainen taisteluasu

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
fi: Kaksipäinen atrain

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
fi: Raskas kaksipäinen atrain

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
fi: Kevyt atrain

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
fi: Pitkä atrain

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
fi: Teräsatrain

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
fi: Viitta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
fi: Topattu liivi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
fi: Soturin takki

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
fi: Vesi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
fi: Vehnä

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
fi: Viini

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
fi: Villa

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fi: Rakentaja

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fi: Kuljetin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
fi: Cassavan viljelijä

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fi: Puuhiilentislaaja

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
fi: Kaakaonviljelijä

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
fi: Kokki

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
fi: Puvuntekijä

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
fi: Lautta

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fi: Maatieteilijä

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
fi: Kullankaivaja

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
fi: Kullanhaistaja

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
fi: Metsästäjä-keräiijä

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
fi: Viidakkoisäntä

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
fi: Viidakonsuojelija

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
fi: Liaaninleikkaaja

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fi: Tiedustelija

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
fi: Laivanrakentaja

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fi: Sotilas

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
fi: Kivenveistäjä

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
fi: Kivenleikkaaja

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir
fi: Tapiiri

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
fi: Tapiirin siitostaja

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fi: Kouluttaja

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
fi: Erämaansuojelija

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
fi: Metsuri

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
fi: Isäntämetsuri

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
fi: Haarniskaseppä

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
fi: Leipuri

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
fi: Mustajuurenviljelijä

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fi: Rakentaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fi: Kantaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fi: Hiilentislaaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
fi: Maanviljelijä

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
fi: Lautturi

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
fi: Kalankasvattaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
fi: Kalastaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
fi: Metsänhoitaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fi: Geologi

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
fi: Hevonen

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
fi: Hevosten kasvattaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
fi: Metsästäjä

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
fi: Mylläri

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
fi: Kaivostyöläinen

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
fi: Alokas

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
fi: Sahaaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fi: Tiedustelija

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
fi: Veneseppä

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
fi: Sulattaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
fi: Savustaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fi: Sotilas

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
fi: Hämähäkinkasvattaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
fi: Kivenhakkaaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
fi: Työkaluseppä

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fi: Kouluttaja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
fi: Aseseppä

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
fi: Kutoja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
fi: Metsuri

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
fi: Leipuri

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
fi: Seppä

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
fi: Seppämestari

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
fi: Oluenpanija

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
fi: Olutmestari

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fi: Rakentaja

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fi: Kantaja

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
fi: Karjankasvattaja

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fi: Hiilentislaaja

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
fi: Maanviljelijä

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
fi: Lautturi

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
fi: Kalastaja

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
fi: Riistanvartija

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
fi: Puutarhanhoitaja

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fi: Geologi

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
fi: Kypäräseppä

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
fi: Metsästäjä

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
fi: Kievarinpitäjä

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
fi: Kalkinpolttaja

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
fi: Puunhakkaaja

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
fi: Kaivostyöläinen

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
fi: Kaivospäällikkö

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
fi: Kaivosmestari

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
fi: Härkä

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
fi: Metsänvartija

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
fi: Alokas

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fi: Tiedustelija

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
fi: Veneseppä

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
fi: Sulattaja

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fi: Sotilas

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
fi: Kivenhakkaaja

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fi: Kouluttaja

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
fi: Kutoja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
fi: Haarniskaseppä

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
fi: Leipuri

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
fi: Oluenpanija

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fi: Rakentaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
fi: Puuseppä

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fi: Kantaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fi: Hiilentislaaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
fi: Aasi

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
fi: Aasinkasvattaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
fi: Maanviljelijä

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
fi: Lautturi

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
fi: Kalastaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
fi: Metsänhoitaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fi: Geologi

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
fi: Metsästäjä

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
fi: Kievarinpitäjä

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
fi: Puunhakkaaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
fi: Mylläri

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
fi: Kaivostyöläinen

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
fi: Kaivosmestari

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
fi: Siankasvattaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
fi: Alokas

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fi: Tiedustelija

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
fi: Lammaspaimen

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
fi: Veneseppä

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
fi: Sulattaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fi: Sotilas

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
fi: Kivenhakkaaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
fi: Työkaluseppä

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fi: Kouluttaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
fi: Rypäleenkasvattaja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
fi: Viinitarhuri

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
fi: Aseseppä

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
fi: Kutoja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
fi: Leipuri

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
fi: Mestarileipuri

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
fi: Mehiläistarhuri

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
fi: Marjatarhuri

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
fi: Seppä

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
fi: Seppämestari

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
fi:  Oluenpanija

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
fi: Olutmestari

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
fi: Tiilentekijä

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fi: Rakentaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fi: Kantaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fi: Puuhiilentislaaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
fi: Savenkaivaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
fi: Patoaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
fi: Maanviljelijä

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
fi: Lautturi

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
fi: Kalastaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
fi: Metsänhoitaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
fi: Hedelmänkerääjä

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fi: Geologi

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
fi: Metsästäjä

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
fi: Vuokraemäntä

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
fi: Kaivostyöläinen

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
fi: Kaivosmestari

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
fi: Ruokofarmari

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
fi: Poro

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
fi: Poronhoitaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fi: Tiedustelija

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
fi: Ompelija

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
fi: Mestariompelija

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
fi: Veneseppä

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
fi: Sulattaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
fi: Savustaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fi: Sotilas

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
fi: Kivenhakkaaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fi: Kouluttaja

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
fi: Metsuri
