Widelands - en to fy translation catalogue (323 entries)

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
fy: Merke

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
fy: Kastiel

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fy: Toer

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
fy: Hege toer

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
fy: Lytse toer

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
fy: Fort

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fy: Toer

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
fy: Kastiel

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
fy: Fort

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fy: Toer

en: No Fields
fy: Gjin fjilden

en: Out of Fields
fy: Fjilden binne op

en: No Gold
fy: Gjin goud

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
fy: Gjin beammen

en: No Rocks
fy: Gjin stiennen

en: Out of Rocks
fy: Stiennen binne op

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
fy: graaft granyt op

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
fy: dôlet kwarts op

en: No Water
fy: Gjin wetter

en: Out of Water
fy: Wetter is op

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
fy: Kweekt fisk

en: Out of Trees
fy: Beammen binne op

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
fy: Pantsersmidderij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
fy: Bakkerij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
fy: Barakken

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fy: Houtskoalbaarner

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
fy: makket koal

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
fy: Koalenmyn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
fy: graaft koal út

en: No Coal
fy: Gjin koal

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
fy: Kristalmyn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
fy: dôlet diamanten op

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
fy: Buorkerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
fy: ferbout stynske weet

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
fy: rispet stynske weet

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
fy: De boer hat gjin frije grûn om yn te siedzjen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
fy: Fiskekweekerij

en: No Fish
fy: Gjin fisk

en: Out of Fish
fy: Fisken binne op

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
fy: Fiskershûs

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
fy: Boskwachtershúske

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
fy: Goudspinnerij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
fy: Goudmyn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
fy: Hynsterbuorkerij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
fy: Jachthûs

en: No Game
fy: Gjin wyld

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
fy: Wyld is op

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
fy: Izermyn

en: No Iron
fy: Gjin izer

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
fy: Mûne

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
fy: Houtsagerij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
fy: Smelterij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
fy: Smokerij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
fy: Spinnebuorkerij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
fy: Arksmidderij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
fy: Wapensmidderij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
fy: Weverij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
fy: Put

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
fy: Houthakkershûs

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
fy: Bakkerij

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
fy: Barrakken

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
fy: Brouwerij

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
fy: Feehâlderij

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fy: Koalenbaarner

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
fy: Koalenmyn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
fy: Djippe koalenmyn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
fy: Djippere koalenmyn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
fy: Buorkerij

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
fy: Fiskershúske

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
fy: Jachtopsichtershut

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
fy: Goudmyn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
fy: Djippe goudmyn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
fy: Djippere goudmyn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
fy: Granytmyn

en: No Granite
fy: Gjin granyt

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
fy: Helmsmidderij

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
fy: Jachthúske

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
fy: Izermyn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
fy: Djippe izermyn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
fy: Djippere izermyn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
fy: Houthakkershúske

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
fy: Lytse brouwerij

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
fy: Reidbuorkerij

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
fy: Smelterij

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
fy: Weverij

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
fy: Put

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
fy: Houtskroeierij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
fy: Pantsersmidderij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
fy: Bakkerij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
fy: Barakken

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
fy: Brouwerij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fy: Koalenbaarner

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
fy: Koalenmyn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
fy: Djippe koalenmyn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
fy: Ezelfokkerij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
fy: Buorkerij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
fy: Fiskershúske

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
fy: Boswachtershúske

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
fy: Goudmyn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
fy: Djippe goudmyn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
fy: Jachthúske

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
fy: Izermyn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
fy: Djippe izermyn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
fy: Houthakkershúske

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
fy: Marmermyn

en: No Marble
fy: Gjin marmer

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
fy: Djippe marmermyn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
fy: Mûne

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
fy: Barchefokkerij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
fy: Sagerij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
fy: Skieppefokkerij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
fy: Smelterij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
fy: Arksmidderij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
fy: Wyngaard

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
fy: Wapensmidderij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
fy: Weverij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
fy: Put

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
fy: Winerij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
fy: Finzenis

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
fy: Dwaaltún

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
fy: Treningskamp

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
fy: Treningskamp

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fy: Haadkertier

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
fy: Haven

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fy: Pakhûs

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fy: Haadkertier

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
fy: Haven

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fy: Pakhûs

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fy: Haadkertier

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
fy: Haven

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fy: Pakhûs

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
fy: Jiske

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
fy: Swartknolfjild (rispe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
fy: Swartknolfjild (trochsnee)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
fy: Swartknolfjild (ryp)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
fy: Swartknolfjild (lyts)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
fy: Swartknolfjild (amper wat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
fy: Stynske weetfjild (rispe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
fy: Stynske weetfjild (trochsnee)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
fy: Stynske weetfjild (ryp)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
fy: Stynske weetfjild (lyts)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
fy: Stynske weetfjild (amper wat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
fy: Fernield gebouw

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
fy: Wynrank (trochsnee)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
fy: Wynrank (ryp)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
fy: Wynrank (lyts)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
fy: Wynrank (amper wat)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
fy: Skip wurdt bout

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
fy: Deade beam

en: The Widelands Development Team
fy: It Widelands ûntwikkeltiim

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
fy: Haadkertier

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
fy: Atlanteanen

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
fy: Dizze stam is bekind fan de âldste ferhalen. De soannen en dochters fan Atlantis.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
fy: Barbaren

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
fy: It ryk

en: This is the culture of the Roman Empire.
fy: Dit is de kultuer fan it Romeinske ryk

en: Tribal Encyclopedia
fy: Stamensyklopedy

en: General
fy: Algemien

en: Introduction
fy: Yntroduksje

en: Tips
fy: Oanwizingen

en: Workers
fy: Arbeiders

en: Buildings
fy: Gebouwen

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
fy: Skip

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
fy: Bile

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
fy: Fechtbile

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
fy: Brede bile

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
fy: Bronzen bile

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
fy: Skerpe bile

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
fy: Krigersbile

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
fy: Kuorke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
fy: Bier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
fy: Sterk bier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
fy: Swartknol

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
fy: Swartknolmoal

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
fy: Ferskroeit hout

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
fy: Bôle

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
fy: Boltsjes

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
fy: Bôle

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
fy: Bôleskep

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
fy: Amers

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
fy: Doek

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
fy: Koal

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
fy: Stynske weet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
fy: Maismoal

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
fy: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
fy: Hakbile

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
fy: Kachelpook

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
fy: Fisk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
fy: Fisknet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
fy: Fiskhengel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
fy: Moal

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
fy: Goud

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
fy: Gouderts

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
fy: Goudtried

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
fy: Granyt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
fy: Druven

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
fy: Mortel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
fy: Masker

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
fy: Fechthelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
fy: Fleisheak

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
fy: Jachtbôch

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
fy: Jachtspear

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
fy: Izer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
fy: Izererts

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
fy: Keukenark

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
fy: Stam

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
fy: Marmer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
fy: Marmeren kolom

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
fy: Miel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
fy: Fleis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
fy: Spinneklemmen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
fy: Pikhouwiel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
fy: Planken

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
fy: Kwarts

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
fy: Rantsoen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
fy: Saach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
fy: Seine

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
fy: Ferbettere skyld

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
fy: Stielen skyld

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
fy: Skep

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
fy: Rikke fisk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
fy: Rikkeljirre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
fy: Hapke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
fy: Ferbettere spear

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
fy: Swiere speare

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
fy: Striidspear

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
fy: Houten spear

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
fy: Spinneside

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
fy: Spinnedoek

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
fy: Tabbert

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
fy: Gouden tabbert

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
fy: Dûbele gripe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
fy: Swiere dûbele gripe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
fy: Lichte gripe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
fy: Lange gripe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
fy: Stielen gripe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
fy: Wetter

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
fy: Weet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
fy: Wyn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
fy: Wol

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
fy: Pantsersmid

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
fy: Bakker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
fy: Swartknolboer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fy: Bouwer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fy: Sjouwer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fy: Koalenbaarner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
fy: Boer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
fy: Fiskekweker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
fy: Fisker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
fy: Boskwachter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fy: Geolooch

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
fy: Hynder

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
fy: Hynstefokker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
fy: Jager

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
fy: Mûnler

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
fy: Mynwurker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
fy: Rekrút

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
fy: Sager

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fy: Ferkenner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
fy: Rikker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fy: Soldaat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
fy: Spinnefokker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
fy: Arksmid

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fy: Trener

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
fy: Wapensmid

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
fy: Wever

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
fy: Houthakker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
fy: Bakker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
fy: Izersmid

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
fy: Masterizersmid

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
fy: Brouwer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
fy: Masterbrouwer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fy: Bouwer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fy: Sjouwer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
fy: Feehâlder

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fy: Koalenbaarner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
fy: Boer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
fy: Fisker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
fy: Jachtopsichter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
fy: Reidboer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fy: Geolooch

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
fy: Helmsmid

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
fy: Jager

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
fy: Houthakker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
fy: Mynwurker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
fy: Mynopsichter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
fy: Mastermynwurker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
fy: Okse

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
fy: Boskwachter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
fy: Rekrút

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fy: Ferkenner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fy: Soldaat

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fy: Trener

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
fy: Wever

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
fy: Pantsersmid

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
fy: Bakker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
fy: Brouwer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fy: Bouwer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
fy: Sager

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fy: Sjouwer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fy: Koalenbaarner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
fy: Ezel

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
fy: Ezelfokker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
fy: Boer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
fy: Fisker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
fy: Boskwachter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fy: Geolooch

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
fy: Jager

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
fy: Houthakker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
fy: Mûnler

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
fy: Mynwurker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
fy: Mastermynwurker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
fy: Baarchefokker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
fy: Rekrút

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fy: Ferkenner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
fy: Harder

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fy: Soldaat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
fy: Arksmid

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fy: Trener

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
fy: Wynboer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
fy: Wynmakker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
fy: Wapensmid

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
fy: Wever
