Widelands - en to pl translation catalogue (1177 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
pl: Fortyfikacja

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej fortyfikacji.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
pl: Twoja fortyfikacja zauważyła napastnika.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
pl: Twoja fortyfikacja jest atakowana.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej fortyfikacji.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
pl: Twoi żołnierze odparli atak na twoją fortyfikację.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
pl: Forteca

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej fortecy.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
pl: Twoja forteca zauważyła napastnika.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
pl: Twoja forteca jest atakowana.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej fortecy.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
pl: Twoi żołnierze odparli atak na twoją fortecę.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
pl: Wieża obserwacyjna

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej wieży obserwacyjnej.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
pl: Twoja wieża obserwacyjna zauważyła napastnika.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
pl: Twoja wieża obserwacyjna jest atakowana.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej wieży obserwacyjnej.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
pl: Twoi żołnierze odparli atak na twoją wieżę obserwacyjną.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
pl: Posterunek patrolowy

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
pl: Twoi żołnierze zajęli twój posterunek patrolowy.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
pl: Twój posterunek patrolowy odkrył agresora.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
pl: Twój posterunek patrolowy jest atakowany.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
pl: Wróg pokonał twoich żołnierzy w posterunku patrolowym.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
pl: Twoi żołnierze pokonali wroga w posterunku patrolowym.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pl: Wieża

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej wieży.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
pl: Twoja wieża zauważyła napastnika.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
pl: Twoja wieża jest atakowana.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej wieży.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
pl: Twoi żołnierze odparli atak na twoją wieżę.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
pl: Posterunek na drzewie

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldier has occupied your treetop sentry.
pl: Twój żołnierz zajął miejsce w twoim posterunku na drzewie.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
pl: Twój posterunek na drzewie zauważył napastnika.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
pl: Twój posterunek na drzewie jest atakowany

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twoim posterunku na drzewie.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
pl: Twoi żołnierze zdobyli wrogi posterunek na drzewie.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
pl: Siedziba wojskowa

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej siedzibie wojskowej.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
pl: Twoja siedziba wojskowa zauważyła napastnika.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
pl: Twoja siedziba wojskowa jest atakowana.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej siedzibie wojskowej.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
pl: Twoi żołnierze zdobyli siedzibę wojskową wroga.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
pl: Zamek

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twoim zamku.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
pl: Twój zamek zauważył napastnika.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
pl: Twój zamek jest atakowany.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twoim zamku.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
pl: Twoi żołnierze zdobyli zamek wroga.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
pl: Warownia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej warowni.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
pl: Twoja warownia zauważyła napastnika.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
pl: Twoja warownia jest atakowana.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej warowni.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
pl: Twoi żołnierze zdobyli warownię wroga.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
pl: Wartownia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej wartowni.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
pl: Twoja wartownia zauważyła napastnika.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
pl: Twoja wartownia jest atakowana.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej wartowni.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
pl: Twoi żołnierze zdobyli wartownię wroga.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pl: Wieża

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej wieży.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
pl: Twoja wieża zauważyła napastnika.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
pl: Twoja wieża jest atakowana.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej wieży.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
pl: Twoi żołnierze odparli atak na twoją wieżę.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
pl: Wysoka wieża

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej wysokiej wieży.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
pl: Twoja wysoka wieża zauważyła napastnika.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
pl: Twoja wysoka wieża jest atakowana.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej wysokiej wieży.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
pl: Twoi żołnierze zdobyli wysoką wieżę wroga.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
pl: Mała wieża

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej małej wieży.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
pl: Twoja mała wieża zauważyła napastnika.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
pl: Twoja mała wieża jest atakowana.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej małej wieży.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
pl: Twoi żołnierze zdobyli małą wieżę wroga.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
pl: Bariera

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej barierze.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
pl: Twoja bariera zauważyła napastnika.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
pl: Twoja bariera jest atakowana.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej barierze.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
pl: Twoi żołnierze zdobyli barierę wroga.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
pl: Cytadela

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej cytadeli.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
pl: Twoja cytadela zauważyła napastnika.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
pl: Twoja cytadela jest atakowana.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej cytadeli.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
pl: Twoi żołnierze zdobyli cytadelę wroga.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
pl: Forteca

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej fortecy.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
pl: Twoja forteca zauważyła napastnika.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
pl: Twoja forteca jest atakowana.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej fortecy.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
pl: Twoi żołnierze odparli atak na twoją fortecę.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
pl: Strażnica

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej strażnicy.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
pl: Twoja strażnica zauważyła napastnika.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
pl: Twoja strażnica jest atakowana.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej strażnicy.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
pl: Twoi żołnierze zdobyli strażnicę wroga.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pl: Wieża

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej wieży.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
pl: Twoja wieża zauważyła napastnika.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
pl: Twoja wieża jest atakowana.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej wieży.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
pl: Twoi żołnierze odparli atak na twoją wieżę.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
pl: Bariera

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej barierze.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
pl: Twoja bariera zauważyła napastnika.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
pl: Twoja bariera jest atakowana.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej barierze.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
pl: Twoi żołnierze zdobyli barierę wroga.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
pl: Ostróg

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldier has occupied your blockhouse.
pl: Twój żołnierz zajął miejsce w twoim ostrogu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
pl: Twój ostróg zauważył napastnika.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
pl: Twój ostróg jest atakowany.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twoim ostrogu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
pl: Twoi żołnierze zdobyli ostróg wroga.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
pl: Zamek

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twoim zamku.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
pl: Twój zamek zauważył napastnika.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
pl: Twój zamek jest atakowany.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twoim zamku.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
pl: Twoi żołnierze zdobyli zamek wroga.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
pl: Forteca

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej fortecy.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
pl: Twoja forteca zauważyła napastnika.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
pl: Twoja forteca jest atakowana.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej fortecy.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
pl: Twoi żołnierze odparli atak na twoją fortecę.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
pl: Placówka

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce na twojej placówce.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
pl: Twoja placówka zauważyła napastnika.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
pl: Twoja placówka jest atakowana.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej placówce.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
pl: Twoi żołnierze zdobyli placówkę wroga.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
pl: Strażnica

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej strażnicy.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
pl: Twoja strażnica zauważyła napastnika.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
pl: Twoja strażnica jest atakowana.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej strażnicy.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
pl: Twoi żołnierze zdobyli strażnicę wroga.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pl: Wieża

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej wieży.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
pl: Twoja wieża zauważyła napastnika.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
pl: Twoja wieża jest atakowana.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej wieży.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
pl: Twoi żołnierze odparli atak na twoją wieżę.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
pl: Forteca

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej fortecy.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
pl: Twoja forteca zauważyła napastnika.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
pl: Twoja forteca jest atakowana.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej fortecy.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
pl: Twoi żołnierze odparli atak na twoją fortecę.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
pl: Placówka

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce na twojej placówce.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
pl: Twoja placówka zauważyła napastnika.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
pl: Twoja placówka jest atakowana.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej placówce.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
pl: Twoi żołnierze zdobyli placówkę wroga.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
pl: Wartownia

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej wartowni.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
pl: Twoja wartownia zauważyła napastnika.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
pl: Twoja wartownia jest atakowana.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej wartowni.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
pl: Twoi żołnierze zdobyli wartownię wroga.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pl: Wieża

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej wieży.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
pl: Twoja wieża zauważyła napastnika.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
pl: Twoja wieża jest atakowana.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej wieży.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
pl: Twoi żołnierze odparli atak na twoją wieżę.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
pl: Drewniana wieża

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldier has occupied your wooden tower.
pl: Twój żołnierz zajął miejsce w twojej drewnianej wieży.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
pl: Twoja drewniana wieża zauważyła napastnika.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
pl: Twoja drewniana wieża jest atakowana.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej drewnianej wieży.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
pl: Twoi żołnierze zdobyli drewnianą wieżę wroga.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
pl: Wysoka drewniana wieża

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
pl: Twoi żołnierze zajęli miejsce w twojej wysokiej drewnianej wieży.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
pl: Twoja wysoka drewniana wieża zauważyła napastnika.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
pl: Twoja wysoka drewniana wieża jest atakowana.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
pl: Przeciwnik pokonał żołnierzy przy twojej wysokiej drewnianej wieży.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
pl: Twoi żołnierze zdobyli wysoką drewnianą wieżę wroga.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
pl: Plac budowy

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
pl: Plac rozbiórki

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
pl: Plantacja manioku

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
pl: praca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
pl: sadzenie manioku

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
pl: zbieranie manioku

en: No Fields
pl: Brak pól

en: Out of Fields
pl: Nie ma już pól

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
pl: Farmerka pracująca na tej plantacji manioku nie posiada oczyszczonej gleby, by sadzić nasiona.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
pl: Kucharz korzeni manioku

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
pl: pieczenie chleba

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pl: Smolarnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
pl: produkcja węgla drzewneogo

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
pl: Browar czekolady

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
pl: warzenie czekolady

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
pl: Farma kakao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
pl: sadzenie kakao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
pl: zbierania kakao

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
pl: Rolnik uprawiający kakao na tej farmie nie ma terenu do obsadzenia.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
pl: Chata krawca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing a tunic because ...
en: sewing a tunic
pl: szycie tuniki

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing a light wooden armor because ...
en: making a light wooden armor
pl: Tworzenie lekkiej zbroi drewnianej

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden helmet because ...
en: making a wooden helmet
pl: tworzenie drewnianego hełmu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a warrior’s coat because ...
en: sewing a warrior’s coat
pl: szycie płaszcza wojownika

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making sturdy boots because ...
en: making sturdy boots
pl: produkcja solidnych butów

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making swift boots because ...
en: making swift boots
pl: produkcja szybkich butów

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making hero boots because ...
en: making hero boots
pl: produkcja butów bohatera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded vest because ...
en: making a padded vest
pl: produkcja ocieplanej kamizelki

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded protector because ...
en: making a padded protector
pl: produkcja wyściełanego ochraniacza

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
pl: Stocznia promów

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
pl: Konserwator żywności

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
pl: przygotowywanie racji

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
pl: Huta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
pl: wytapianie złota

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
pl: Centrum ogrodnicze

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
pl: zwiększanie żywności ziemi

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
pl: Chata poszukiwacza złota

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
pl: wydobycie złota

en: No Gold
pl: Brak złota

en: Main Gold Vein Exhausted
pl: Wyczerpano główną żyłę złota

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła złota tego kopacza została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ rozbiórkę lub zniszczenie budynku.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
pl: Chata myśliwego

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
pl: zbieranie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
pl: zbieranie mięsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
pl: zbieranie ryb

en: No Game, No Fish
pl: Brak zwierzyny, brak ryb

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
pl: Brak zwierzyny i ryb

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
pl: Myśliwy-łowca mieszkający w tej kwaterze nie jest w stanie znaleźć zwierzyny ani ryb na swoim obszarze pracy.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
pl: Plac inicjacji

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
pl: werbowanie żołnierza

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
pl: Chata leśnika dżungli

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
pl: sadzenie drzew

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
pl: Chata zbieracza lian

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
pl: ścinanie lian

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
pl: Brak drzew

en: No Tree to Cut Lianas
pl: Brak drzew do ścinania lian

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
pl: Zbieraczka lian pracująca w tym miejscu nie może znaleźć żadnego drzewa w swoim obszarze roboczym. Powinieneś rozważyć rozbiórkę lub zniszczenie budynku lub wybudowanie chaty strażnika dżungli.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
pl: Zbieracz szlachetnych drzew

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
pl: zbieranie balsy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
pl: zbieranie kauczuku

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
pl: zbieranie drewna żelaznego

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
pl: Plantacja szlachetnych drzew

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
pl: sadzenie drzewa balsy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
pl: sadzenie drzewa kauczukowego

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
pl: sadzenie drzewa żelaznego

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
pl: Tkacz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
pl: produkcja liny

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
pl: Chata zwiadowcy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
pl: zwiad

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pl: Stocznia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
pl: budowa statku

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
pl: Kamienny warsztat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
pl: produkcja łopaty

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
pl: produkcja topora drwala

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
pl: produkcja kilofa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
pl: produkcja maczety

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
pl: produkcja przyborów kuchennych

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
pl: produkcja młotka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
pl: produkcja dłuta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
pl: produkcja igieł

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
pl: produkcja kamiennej misy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
pl: produkcja drewnianej włóczni

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone-tipped spear because ...
en: making a stone-tipped spear
pl: produkcja kamiennej włóczni

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
pl: produkcja zahartowanej włóczni

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
pl: Chata kamieniarza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
pl: cięcie granitu

en: No Rocks
pl: Brak skał

en: Out of Rocks
pl: Nie ma już skał

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
pl: Kamieniarka pracująca w tej chacie nie może znaleźć żadnych skał w swoim obszarze pracy.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
pl: Kopalnia kamienia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
pl: wydobycie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
pl: wydobycie granitu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
pl: wydobycie kwarcu

en: No Stones
pl: Brak kamieni

en: Main Stone Vein Exhausted
pl: Wyczerpano główną żyłę kamienia.

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła kamienia tego kopacza została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ rozbiórkę lub zniszczenie budynku.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
pl: Farma tapirów

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
pl: hodowla tapirów

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
pl: Chata zbieracza wody

en: No Water
pl: Brak wody

en: Out of Water
pl: Nie ma już wody

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
pl: Tragarz pracujący w tej chacie zbieracza wody nie może znaleźć wody w swojej chacie.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
pl: Namiot strażnika puszczy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
pl: hodowla ryb

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
pl: wypuszczanie dziczyzny

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
pl: Chata drwala

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
pl: ścinanie drzew

en: Out of Trees
pl: Nie ma już drzew

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
pl: Drwal pracujący w tej chacie drwala nie może znaleźć drzew na swoim obszarze pracy. Rozważ rozbiórkę lub zniszczenie tego budynku, lub budowę chaty leśnika dżungli.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
pl: Pracownia płatnerza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
pl: kucie hełmu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
pl: kucie zaawansowanej tarczy

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pl: Piekarnia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
pl: pieczenie chleba

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
pl: Koszary

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
pl: zaciąg żołnierza

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
pl: Farma czarnych korzeni

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
pl: sadzenie czarnego korzenia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
pl: zbieranie czarnego korzenia

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
pl: Farmer pracujący na tej farmie nie ma terenu do obsiania.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pl: Smolarnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
pl: produkcja węgla

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
pl: Kopalnia węgla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
pl: wydobycie węgla

en: No Coal
pl: Brak węgla

en: Main Coal Vein Exhausted
pl: Wyczerpano główną żyłę węgla

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła węgla tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
pl: Kopalnia kryształów

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
pl: wydobycie diamentów

en: No Crystals
pl: Brak kryształów

en: Main Crystal Vein Exhausted
pl: Wyczerpano główną żyłę kryształów

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła kryształów tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
pl: Farma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
pl: sadzenie kukurydzy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
pl: zbieranie kukurydzy

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
pl: Rolnik pracujący na tej farmie nie ma terenu do obsiania.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
pl: Stocznia promów

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
pl: Chata hodowcy ryb

en: No Fish
pl: Brak ryb

en: Out of Fish
pl: Nie ma już ryb

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
pl: Hodowca ryb mieszkający w tej chacie hodowcy ryb nie może znaleźć żadnej wody na swoim obszarze pracy. Pamiętaj, że możesz zwiększyć populację ryb tylko, jeśli w zbiorniku były kiedyś jakieś ryby.

en: The fishing grounds are full
pl: Łowisko jest pełne ryb

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
pl: Domek rybaka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
pl: łowienie ryb

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
pl: Rybak mieszkający w tym domku rybaka nie może znaleźć żadnych ryb na swoim obszarze pracy. Pamiętaj, że możesz zwiększyć populację ryb budując w okolicy chatę hodowcy ryb.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
pl: Leśniczówka

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
pl: Tkalnia złota

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
pl: tkanie złotej nici

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
pl: Kopalnia złota

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła złota tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
pl: Stadnina

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
pl: hodowla koni

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
pl: Kwatera myśliwego

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
pl: polowanie

en: No Game
pl: Brak zwierzyny

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
pl: Nie ma już zwierzyny

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
pl: Myśliwy działający z tej kwatery myśliwego nie jest w stanie znaleźć zwierzyny na swoim obszarze pracy.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
pl: Kopalnia rudy żelaza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
pl: wydobycie rudy żelaza

en: No Iron
pl: Brak rudy żelaza

en: Main Iron Vein Exhausted
pl: Wyczerpano główną żyłę rudy żelaza

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła rudy żelaza tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
pl: Młyn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
pl: mielenie kukurydzy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
pl: mielenie czarnego korzenia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
pl: Kamieniołom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
pl: wycinanie kamienia

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
pl: Kamieniarz pracujący w tym kamieniołomie nie może znaleźć żadnych skał na swoim obszarze pracy.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
pl: Tartak

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
pl: obróbka kłód

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
pl: Dom zwiadowcy

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pl: Stocznia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
pl: Huta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
pl: wytapianie żelaza

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
pl: Wędzarnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
pl: wędzenie mięsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
pl: wędzenie ryb

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
pl: Ferma pająków

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
pl: Warsztat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
pl: produkcja łopaty do chleba

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
pl: produkcja pary wiader

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
pl: produkcja szczypiec

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
pl: produkcja sieci rybackiej

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
pl: produkcja haka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
pl: produkcja łuku myśliwego

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
pl: produkcja szczypiec do dojenia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
pl: produkcja piły

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
pl: produkcja kosy

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
pl: Pracownia zbrojmistrza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
pl: kucie lekkiego trójzębu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
pl: kucie długiego trójzębu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
pl: kucie stalowego trójzębu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
pl: kucie podwójnego trójzębu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
pl: kucie ciężkiego podwójnego trójzębu

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
pl: Tkalnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
pl: tkanie pajęczej tkaniny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
pl: szycie tabarda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
pl: szycie złotego tabarda

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
pl: Studnia

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
pl: Tragarz pracujący przy tej studni nie może znaleźć wody w swojej studni.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
pl: Chata drwala

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
pl: Drwal pracujący z tej chaty drwala nie może znaleźć drzew na swoim obszarze pracy. Rozważ rozbiórkę lub zniszczenie tego budynku, lub budowę leśniczówki.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
pl: Warsztat toporów

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
pl: wykuwanie topora

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
pl: wykuwanie ostrego topora

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
pl: wykuwanie szerokiego topora

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pl: Piekarnia

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
pl: pieczenie chleba pita

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
pl: Koszary

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
pl: zaciąg żołnierza

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
pl: Duża karczma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
pl: przygotowywanie przekąski

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
pl: przygotowywanie posiłku

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
pl: Browar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
pl: warzenie mocnego piwa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
pl: Farma bydła

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
pl: hodowla bydła

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pl: Smolarnia

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
pl: Kopalnia węgla

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła węgla tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ ulepszenie, rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
pl: Głęboka kopalnia węgla

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
pl: Głębsza kopalnia węgla

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła węgla tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać - rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
pl: Farma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
pl: sadzenie pszenicy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
pl: żęcie pszenicy

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
pl: Rolnik pracujący na tej farmie nie ma terenu do obsiania.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
pl: Stocznia promów

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
pl: Chata rybaka

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
pl: Rybak mieszkający w tej chacie rybaka nie może znaleźć żadnych ryb na swoim obszarze pracy.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
pl: Gajówka

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
pl: Kopalnia złota

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła złota tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ ulepszenie, rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
pl: Głęboka kopalnia złota

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
pl: Głębsza kopalnia złota

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła złota tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać - rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
pl: Kopalnia granitu

en: No Granite
pl: Brak granitu

en: Main Granite Vein Exhausted
pl: Wyczerpano główną żyłę granitu

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła granitu tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać - rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
pl: Warsztat płatnerza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
pl: kucie hełmu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
pl: kucie maski

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
pl: kucie hełmu bojowego

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
pl: Chata myśliwego

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
pl: Myśliwy działający z tej chaty myśliwego nie jest w stanie znaleźć zwierzyny na swoim obszarze pracy. Pamiętaj, że możesz zbudować w okolicy gajówkę, aby zwiększać populację zwierzyny.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
pl: Karczma

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
pl: Kopalnia rudy żelaza

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła rudy żelaza tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ ulepszenie, rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
pl: Głęboka kopalnia rudy żelaza

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
pl: Głębsza kopalnia rudy żelaza

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła rudy żelaza tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać - rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
pl: Wapiennik

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
pl: mieszanie fugi

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
pl: Chata drwala

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
pl: Drwal pracujący z tej chaty drwala nie może znaleźć drzew na swoim obszarze pracy. Rozważ rozbiórkę lub zniszczenie tego budynku, lub budowę leśniczówki.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
pl: Narzędziownia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
pl: produkcja wędki

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
pl: produkcja dzidy

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
pl: Mały browar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
pl: warzenie piwa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
pl: Kamieniołom

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
pl: Kamieniarz pracujący w tym kamieniołomie nie może znaleźć żadnych skał na swoim obszarze pracy.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
pl: Leśniczówka

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
pl: Plantacja trzciny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
pl: sadzenie trzciny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
pl: zbieranie trzciny

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
pl: Ogrodnik pracujący w tej plantacji trzciny nie ma terenu, na którym mógłby sadzić trzcinę.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
pl: Chata zwiadowcy

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pl: Stocznia

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
pl: Huta

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
pl: Tawerna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
pl: Kuźnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
pl: kucie topora z brązu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
pl: kucie topora bojowego

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
pl: kucie topora wojownika

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
pl: Tkalnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
pl: tkanie

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
pl: Studnia

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
pl: Tragarz pracujący przy tej studni nie może znaleźć wody w swojej studni.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
pl: Lakiernia drewna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
pl: lakierowanie drewna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
pl: Pracownia płatnerza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
pl: kucie zbroi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
pl: kucie kolczugi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
pl: kucie pozłacanej zbroi

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pl: Piekarnia

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
pl: pieczenie chleba

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
pl: Kwatera zaciężnika

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
pl: zaciąg żołnierza

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
pl: Browar

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pl: Smolarnia

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
pl: Kopalnia węgla

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła węgla tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ ulepszenie, rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
pl: Głęboka kopalnia węgla

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła węgla tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać - rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
pl: Ośla farma

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
pl: hodowla osłów

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
pl: Farma

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
pl: Rolnik pracujący na tej farmie nie ma terenu do obsiania.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
pl: Stocznia promów

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
pl: Domek rybaka

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
pl: Rybak mieszkający w tym domku rybaka nie może znaleźć żadnych ryb na swoim obszarze pracy.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
pl: Leśniczówka

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
pl: Kopalnia złota

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła złota tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ ulepszenie, rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
pl: Głęboka kopalnia złota

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła złota tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać - rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
pl: Kwatera myśliwego

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
pl: Myśliwy działający z tej kwatery myśliwego nie jest w stanie znaleźć zwierzyny na swoim obszarze pracy.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
pl: Karczma

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
pl: Kopalnia rudy żelaza

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła rudy żelaza tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ ulepszenie, rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
pl: Głęboka kopalnia rudy żelaza

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła rudy żelaza tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać - rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
pl: Chata drwala

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
pl: Drwal pracujący z tej chaty drwala nie może znaleźć drzew na swoim obszarze pracy. Rozważ rozbiórkę lub zniszczenie tego budynku, lub budowę leśniczówki.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
pl: Kopalnia marmuru

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
pl: wydobycie marmuru

en: No Marble
pl: Brak marmuru

en: Main Marble Vein Exhausted
pl: Wyczerpano główną żyłę marmuru

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła marmuru tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ ulepszenie, rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
pl: Głęboka kopalnia marmuru

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła marmuru tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać - rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
pl: Młyn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
pl: mielenie pszenicy

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
pl: Chlew

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
pl: hodowla świń

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
pl: Kamieniołom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
pl: wycinanie marmuru

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
pl: Kamieniarz pracujący w tym kamieniołomie nie może znaleźć żadnych skał na swoim obszarze pracy.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
pl: Tartak

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
pl: Dom zwiadowcy

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
pl: Owczarnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
pl: hodowla owiec

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pl: Stocznia

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
pl: Huta

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
pl: Pracownia kamieniarza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
pl: rzeźbienie marmurowej kolumny

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
pl: Tawerna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
pl: Warsztat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
pl: produkcja kosza

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
pl: Plantacja winorośli

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
pl: sadzenie winorośli

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
pl: zbieranie winogron

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
pl: Hodowca pracujący na tej plantacji nie ma terenu do obsadzenia.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
pl: Pracownia zbrojmistrza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
pl: produkcja drewnianej włóczni

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
pl: kucie włóczni

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
pl: kucie długiej włóczni

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
pl: kucie ciężkiej włóczni

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
pl: kucie włóczni wojennej

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
pl: Tkalnia

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
pl: Studnia

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
pl: Tragarz pracujący przy tej studni nie może znaleźć wody w swojej studni.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
pl: Winiarnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
pl: produkcja wina

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
pl: Hodowla ryb

en: No Ponds
pl: Brak stawów

en: Out of Fish Ponds
pl: Nie ma już stawów rybnych

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
pl: Rybak pracujący na tej hodowli ryb nie może znaleźć żadnych stawów z rybami na swoim obszarze pracy. Upewnij się, że w pobliżu działa kopalnia gliny oraz hodowla ryb jest zaopatrzona we wszystkie potrzebne towary, albo rozważ rozbiórkę lub zniszczenie tego budynku.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
pl: Duża pracownia płatnerza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
pl: kucie pałasza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
pl: kucie obosiecznego miecza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
pl: kucie złotego hełmu

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
pl: Mała pracownia płatnerza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
pl: kucie krótkiego miecza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
pl: kucie długiego miecza

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pl: Piekarnia

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
pl: Koszary

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
pl: zaciąg żołnierza

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
pl: Dom pszczelarza

en: No Flowers
pl: Brak kwiatów

en: Out of Flowers
pl: Nie ma już kwiatów

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
pl: Pszczelarz mieszkający w tym domu pszczelarza nie może znaleźć żadnych kwitnących pól lub krzaków na swoim obszarze pracy. Rozważ zbudowanie kolejnej farmy bądź plantacji jagód w pobliżu, albo rozbiórkę lub zniszczenie tego budynku.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
pl: Plantacja jagód

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
pl: sadzenie krzewów

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
pl: Kuźnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
pl: kucie topora drwala

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
pl: kucie kilofa

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
pl: Browar

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
pl: Cegielnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
pl: wypalanie cegieł

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
pl: Dom węglarza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
pl: wypalanie stosu węgla drzewnego

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
pl: zbieranie węgla

en: Out of Clay Ponds
pl: Nie ma już suchych stawów

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
pl: Węglarz mieszkający w tym domu węglarza nie może znaleźć żadnych suchych stawów na swoim obszarze pracy. Upewnij się, że w pobliżu działa kopalnia gliny oraz dom węglarza jest zaopatrzony we wszystkie potrzebne towary, albo rozważ rozbiórkę lub zniszczenie tego budynku.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pl: Smolarnia

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
pl: Kopalnia gliny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
pl: produkcja gliny

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
pl: Brak gruntu

en: No Level Ground
pl: Brak równego gruntu

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
pl: Kopacz gliny pracujący w tej kopalni gliny nie może znaleźć równego gruntu na swoim obszarze pracy. Rozważ rozbiórkę tej kopalni gliny i zbudowanie jej w innym miejscu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
pl: Kopalnia węgla

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła węgla tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ ulepszenie, rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
pl: Głęboka kopalnia węgla

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła węgla tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać – rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
pl: Dom zbieracza owoców

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
pl: zbieranie jagód

en: No Bushes
pl: Brak krzewów

en: Out of Berries
pl: Brak jagód

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
pl: Zbieracz owoców mieszkający w tym domu zbieracza owoców nie może znaleźć żadnych krzaków z owocami na swoim obszarze pracy. Rozważ budowę kolejnej plantacji jagód albo rozbiórkę lub zniszczenie tego budynku.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
pl: Domek budowniczego falochronów

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
pl: kopanie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
pl: budowa grobli

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
pl: Karczma

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
pl: Farma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
pl: siew jęczmienia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
pl: żęcie jęczmienia

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
pl: Rolnik pracujący na tej farmie nie ma terenu do obsiania.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
pl: Stocznia promów

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
pl: Domek rybaka

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
pl: Rybak mieszkający w tym domku rybaka nie może znaleźć żadnych ryb na swoim obszarze pracy.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
pl: Leśniczówka

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
pl: Huta

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
pl: Kopalnia złota

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła złota tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ ulepszenie, rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
pl: Głęboka kopalnia złota

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła złota tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać – rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
pl: Piekarnia chleba miodowego

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
pl: pieczenie chleba miodowego

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
pl: Kwatera myśliwego

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
pl: Myśliwy mieszkający w tej kwaterze myśliwego nie jest w stanie znaleźć zwierzyny na swoim obszarze pracy.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
pl: Kopalnia rudy żelaza

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła rudy żelaza tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ ulepszenie, rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
pl: Głęboka kopalnia rudy żelaza

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła rudy żelaza tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać – rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
pl: Miodosytnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
pl: sycenie miodu pitnego

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
pl: Kamieniołom

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
pl: Kamieniarz pracujący w tym kamieniołomie nie może znaleźć żadnych skał na swoim obszarze pracy.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
pl: Ośrodek recyklingu

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
pl: odzyskiwanie futra

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
pl: odzyskiwanie żelaza

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
pl: odzyskiwanie żelaza i złota

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
pl: Plantacja trzciny

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
pl: Plantator trzciny pracujący na tej plantacji trzciny nie ma terenu do obsiania.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
pl: Hodowla reniferów

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
pl: hodowla reniferów

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
pl: produkcja futra

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
pl: Kopalnia kamienia

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła kamieni tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Rozważ ulepszenie, rozbiórkę lub zniszczenie kopalni.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
pl: Głęboka kopalnia kamienia

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
pl: Główna żyła kamieni tej kopalni została wyczerpana. Spodziewaj się znacznego spadku produktywności. Tej kopalni nie można już dalej ulepszać – rozważ jej rozbiórkę lub zniszczenie.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
pl: Dom zwiadowcy

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
pl: Szwalnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
pl: szycie futrzanego ubrania

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pl: Stocznia

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
pl: Wędzarnia

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
pl: Zakład krawiecki

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
pl: szycie ćwiekowanego futrzanego ubrania

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
pl: szycie złotego futrzanego ubrania

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
pl: Tawerna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
pl: przygotowywanie tylko jednej racji

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
pl: przygotowywanie racji

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
pl: Tkalnia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
pl: tkanie tkaniny

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
pl: Studnia

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
pl: Tragarz pracujący przy tej studni nie może znaleźć wody w swojej studni.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
pl: Chata drwala

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
pl: Drwal pracujący z tej chaty drwala nie może znaleźć drzew na swoim obszarze pracy. Rozważ rozbiórkę lub zniszczenie tego budynku, lub budowę leśniczówki.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
pl: Polana treningowa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
pl: spanie

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
pl: szkolenie uniku żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
pl: szkolenie uniku żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
pl: szkolenie uniku żołnierza z poziomu 2 do poziomu 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 2 do poziomu 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
pl: szkolenie obrony żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
pl: szkolenie obrony żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
pl: Brak żołnierzy do treningu!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
pl: Nie znaleziono żołnierzy dla tego poziomu treningu!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
pl: Zgromadzenie żołnierzy

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
pl: Podziemia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 2 do poziomu 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 3 do poziomu 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
pl: Brak żołnierzy do treningu!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
pl: Nie znaleziono żołnierzy dla tego poziomu treningu!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
pl: Labirynt

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
pl: szkolenie obrony żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
pl: szkolenie obrony żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
pl: szkolenie uniku żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
pl: szkolenie uniku żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
pl: Arena bitewna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
pl: szkolenie uniku żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
pl: szkolenie uniku żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
pl: Brak żołnierzy do treningu!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
pl: Nie znaleziono żołnierzy dla tego poziomu treningu!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
pl: Obóz szkoleniowy

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 2 do poziomu 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 3 do poziomu 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 4 do poziomu 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 2 do poziomu 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
pl: szkolenie uniku żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
pl: Brak żołnierzy do treningu!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
pl: Nie znaleziono żołnierzy dla tego poziomu treningu!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
pl: Koloseum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
pl: szkolenie uniku żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
pl: Obóz szkoleniowy

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 2 do poziomu 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 3 do poziomu 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 2 do poziomu 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 3 do poziomu 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
pl: Arena szkoleniowa

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 3 do poziomu 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 4 do poziomu 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 5 do poziomu 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
pl: szkolenie obrony żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
pl: Brak żołnierzy do treningu!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
pl: Nie znaleziono żołnierzy dla tego poziomu treningu!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
pl: Obóz szkoleniowy

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 1 do poziomu 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
pl: szkolenie ataku żołnierza z poziomu 2 do poziomu 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
pl: szkolenie zdrowia żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
pl: szkolenie obrony żołnierza z poziomu 0 do poziomu 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pl: Kwatera główna

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pl: Magazyn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pl: Kwatera główna

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pl: Magazyn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pl: Kwatera główna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pl: Magazyn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pl: Kwatera główna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
pl: Kwatera główna z wraku statku

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pl: Magazyn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pl: Kwatera główna

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pl: Magazyn

en: Efficiency
pl: Oszczędzanie

en: Stockpile
pl: Składowanie

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
pl: Popiół

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
pl: Pole jęczmienia (zebrane)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
pl: Pole jęczmienia (średnie)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
pl: Pole jęczmienia (dojrzałe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
pl: Pole jęczmienia (małe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
pl: Pole jęczmienia (malutkie)

en: Blueberry Bush (medium)
pl: Czarna jagoda (średnia)

en: Blueberry Bush (ripe)
pl: Czarna jagoda (dojrzała)

en: Blueberry Bush (small)
pl: Czarna jagoda (mała)

en: Blueberry Bush (tiny)
pl: Czarna jagoda (malutka)

en: Black Currant (medium)
pl: Czarna porzeczka (średnia)

en: Black Currant (ripe)
pl: Czarna porzeczka (dojrzała)

en: Black Currant (small)
pl: Czarna porzeczka (mała)

en: Black Currant (tiny)
pl: Czarna porzeczka (malutka)

en: Red Currant (medium)
pl: Czerwona porzeczka (średnia)

en: Red Currant (ripe)
pl: Czerwona porzeczka (dojrzała)

en: Red Currant (small)
pl: Czerwona porzeczka (mała)

en: Red Currant (tiny)
pl: Czerwona porzeczka (malutka)

en: Desert Hackberry (medium)
pl: Wiązowiec pustynny (średni)

en: Desert Hackberry (ripe)
pl: Wiązowiec pustynny (dojrzały)

en: Desert Hackberry (small)
pl: Wiązowiec pustynny (mały)

en: Desert Hackberry (tiny)
pl: Wiązowiec pustynny (malutki)

en: Juniper (medium)
pl: Jałowiec (średni)

en: Juniper (ripe)
pl: Jałowiec (dojrzały)

en: Juniper (small)
pl: Jałowiec (mały)

en: Juniper (tiny)
pl: Jałowiec (malutki)

en: Raspberry Bush (medium)
pl: Malina (średnia)

en: Raspberry Bush (ripe)
pl: Malina (dojrzała)

en: Raspberry Bush (small)
pl: Malina (mała)

en: Raspberry Bush (tiny)
pl: Malina (malutka)

en: Sea Buckthorn (medium)
pl: Rokitnik (średni)

en: Sea Buckthorn (ripe)
pl: Rokitnik (dojrzały)

en: Sea Buckthorn (small)
pl: Rokitnik (mały)

en: Sea Buckthorn (tiny)
pl: Rokitnik (malutki)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
pl: Boscia foetida (średnia)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
pl: Boscia foetida (dojrzała)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
pl: Boscia foetida (mała)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
pl: Boscia foetida (malutka)

en: Strawberries (medium)
pl: Truskawki (średnie)

en: Strawberries (ripe)
pl: Truskawki (dojrzałe)

en: Strawberries (small)
pl: Truskawki (małe)

en: Strawberries (tiny)
pl: Truskawki (malutkie)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
pl: Pole czarnych korzeni (zebrane)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
pl: Pole czarnych korzeni (średnie)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
pl: Pole czarnych korzeni (dojrzałe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
pl: Pole czarnych korzeni (małe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
pl: Pole czarnych korzeni (malutkie)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
pl: Pole manioku (zebrane)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
pl: Pole manioku (średnie)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
pl: Pole manioku (dojrzałe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
pl: Pole manioku (małe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
pl: Pole manioku (malutkie)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
pl: Pole kukurydzy (zebrane)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
pl: Pole kukurydzy (średnie)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
pl: Pole kukurydzy (dojrzałe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
pl: Pole kukurydzy (małe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
pl: Pole kukurydzy (malutkie)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
pl: Zniszczony budynek

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dike
pl: Wał

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
pl: Winorośl (średnia)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
pl: Winorośl (dojrzała)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
pl: Winorośl (mała)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
pl: Winorośl (malutka)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
pl: Wypalany stos węgla drzewnego

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
pl: Staw z węglem drzewnym

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
pl: Suchy staw

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
pl: Staw z ikrą

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
pl: Staw z rybami

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
pl: Pole trzciny (średnie)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
pl: Pole trzciny (dojrzałe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
pl: Pole trzciny (małe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
pl: Pole trzciny (malutkie)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
pl: Trochę złota

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
pl: Mnóstwo złota

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
pl: Brak surowców

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Quartz
pl: Trochę kwarcu

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Quartz
pl: Mnóstwo kwarcu

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
pl: Trochę węgla

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
pl: Mnóstwo węgla

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
pl: Trochę żelaza

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
pl: Mnóstwo żelaza

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
pl: Trochę kryształów

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
pl: Mnóstwo kryształów

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
pl: Woda

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
pl: Trochę granitu

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
pl: Mnóstwo granitu

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
pl: Trochę marmuru

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
pl: Mnóstwo marmuru

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
pl: Budowany statek

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
pl: Drzewo balsy (dorosłe)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
pl: Drzewo balsy (stare)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree
pl: Drzewo balsy

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
pl: Drzewo balsy (młode)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
pl: Drzewo balsy (sadzonka)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
pl: Drzewo kakao (dorosłe)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
pl: Drzewo kakao (stare)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
pl: Drzewo kakao (młode)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
pl: Drzewo kakao (sadzonka)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
pl: Martwe drzewo

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
pl: Drzewo żelazne (dojrzałe)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
pl: Drzewo żelazne (stare)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
pl: Drzewo żelazne

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
pl: Drzewo żelazne (młode)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
pl: Drzewo żelazne (sadzonka)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
pl: Drzewo kauczukowe (dojrzałe)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
pl: Drzewo kauczukowe (stare)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree
pl: Drzewo kauczukowe

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
pl: Drzewo kauczukowe (młode)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
pl: Drzewo kauczukowe (sadzonka)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
pl: Pole pszenicy (zebrane)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
pl: Pole pszenicy (średnie)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
pl: Pole pszenicy (dojrzałe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
pl: Pole pszenicy (małe)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
pl: Pole pszenicy (malutkie)

en: The Widelands Development Team
pl: Zespół rozwojowy Widelands

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
pl: Amazonki

en: The people of the amazonian jungle.
pl: Ludzie wywodzący się z amazońskich dżungli.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
pl: Odkrywanie

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
pl: Zaczniesz grę z trzema statkami na oceanie i jedynie garstką towarów

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
pl: Ufortyfikowana wioska

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
pl: Zaczniesz grę z ufortyfikowaną pozycją wojskową

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
pl: Kwatera główna

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
pl: Zaczniesz grę jedynie z kwaterą główną.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
pl: Nowy Świat

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
pl: Zaczniesz grę z siedmioma statkami pełnymi towarów na oceanie

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
pl: Biedna osada

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
pl: Zaczniesz grę jedynie z magazynem i niezbędnym minimum towarów potrzebnym do zapoczątkowania gospodarki. Uwaga: SI nie jest w stanie pomyślnie rozpocząć w tych warunkach.

en: Be careful
pl: Bądź ostrożny

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
pl: Posiadasz tylko tyle towarów, ile jest potrzebne do wytworzenia narzędzi potrzebnych do zapoczątkowania gospodarki. Uważaj, żeby nie wytworzyć żadnych zbędnych narzędzi.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
pl: Podupadła placówka

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
pl: Zaczniesz grę jedynie z kwaterą główną i bardzo małą ilością towarów do zapoczątkowania gospodarki. Uwaga: SI nie jest w stanie pomyślnie rozpocząć w tych warunkach.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
pl: Placówka handlowa

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
pl: Jeśli graczowi zabraknie kluczowych towarów, zostaną one za darmo uzupełnione.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
pl: Wioska

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
pl: Zaczniesz grę ze spokojną wioską

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
pl: Atlantydzi

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
pl: Plemię to znane jest z najstarszych opowieści. Synowie i córki Atlantydy.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
pl: Posiadasz tylko tyle żelaza ile jest niezbędne do wytworzenia narzędzi potrzebnych do zapoczątkowania gospodarki. Uważaj, żeby nie wytwarzać żadnych zbędnych narzędzi.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
pl: Barbarzyńcy

en: The mighty tribes of the east-lands.
pl: Potężne ludy ze wschodnich ziem.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
pl: Imperium

en: This is the culture of the Roman Empire.
pl: Oto cywilizacja rzymskiego Imperium.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
pl: Fryzowie

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
pl: Mieszkańcy brzegu burzliwego Morza Północnego.

en: Tribal Encyclopedia
pl: Encyklopedia plemion

en: General
pl: Ogólnie

en: Introduction
pl: Wstęp

en: Controls
pl: Sterowanie

en: Tips
pl: Podpowiedzi

en: Wares
pl: Towary

en: Workers
pl: Pracownicy

en: Buildings
pl: Budynki

en: Tribes Immovables
pl: Obiekty nieruchome plemion

en: World Immovables
pl: Obiekty nieruchome świata

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
pl: Statek

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after the lake in the Andes
en: Lake Titicaca
pl: Jezioro Titicaca

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
pl: Statek

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
pl: Statek

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bison
pl: Bizon

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Eagle
pl: Orzeł

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Valkyrie
pl: Walkiria

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
pl: Statek

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
pl: Statek

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
pl: Zbroja

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
pl: Kolczuga

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
pl: Pozłacana zbroja

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
pl: Hełm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
pl: Lekka drewniana zbroja

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
pl: Topór

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
pl: Topór bojowy

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
pl: Szeroki topór

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
pl: Topór z brązu

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
pl: Ostry topór

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
pl: Topór wojownika

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
pl: Jęczmień

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
pl: Kosz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
pl: Piwo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
pl: Mocne piwo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
pl: Czarny korzeń

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
pl: Mąka korzenna

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
pl: Czarne drewno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
pl: Buty bohatera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
pl: Solidne buty

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
pl: Szybkie buty

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
pl: Chleb

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
pl: Chleb

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
pl: Chleb pita

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
pl: Chleb

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
pl: Chleb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
pl: Łopata do chleba

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
pl: Cegła

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
pl: Wiadra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
pl: Korzeń manioku

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
pl: Dłuto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
pl: Czekolada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
pl: Glina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
pl: Tkanina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
pl: Węgiel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
pl: Ziarna kakaowca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
pl: Kukurydza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
pl: Kasza kukurydziana

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
pl: Diament

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
pl: Topór drwala

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
pl: Szczypce

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
pl: Ryba

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
pl: Sieć rybacka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
pl: Wędka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
pl: Mąka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
pl: Owoce

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
pl: Futro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
pl: Futrzane ubranie

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
pl: Złote futrzane ubranie

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
pl: Stare futrzane ubranie

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
pl: Ćwiekowane futrzane ubranie

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
pl: Złoto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
pl: Złoty pył

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
pl: Ruda złota

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
pl: Złota nić

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
pl: Granit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
pl: Winogrona

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
pl: Fuga

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
pl: Młotek

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
pl: Hełm

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
pl: Złoty hełm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
pl: Maska

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
pl: Hełm bojowy

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
pl: Drewniany hełm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
pl: Miód

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
pl: Chleb miodowy

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
pl: Hak

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
pl: Łuk myśliwego

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
pl: Dzida

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
pl: Żelazo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
pl: Ruda żelaza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
pl: Drewno żelazne

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
pl: Przybory kuchenne

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
pl: Kłoda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
pl: Maczeta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
pl: Marmur

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
pl: Marmurowa kolumna

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
pl: Miód pitny

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
pl: Posiłek

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
pl: Mięso

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
pl: Szczypce do dojenia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
pl: Igły

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
pl: Kilof

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
pl: Deski

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
pl: Wyściełany ochraniacz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
pl: Kwarc

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
pl: Racja

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
pl: Trzcina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
pl: Lina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
pl: Kauczuk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
pl: Piła

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
pl: Złom żelaza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
pl: Złom mieszany

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
pl: Kosa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
pl: Zaawansowana tarcza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
pl: Stalowa tarcza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
pl: Łopata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
pl: Wędzona ryba

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
pl: Wędzone mięso

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
pl: Przekąska

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
pl: Włócznia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
pl: Długa włócznia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
pl: Utwardzona włócznia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
pl: Ciężka włócznia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
pl: Kamienna włócznia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
pl: Włócznia wojenna

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
pl: Drewniana włócznia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
pl: Pajęczy jedwab

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
pl: Pajęcza tkanina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
pl: Kamienna misa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
pl: Pałasz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
pl: Obosieczny miecz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
pl: Długi miecz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
pl: Krótki miecz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
pl: Złoty tabard

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
pl: Podwójny trójząb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
pl: Ciężki podwójny trójząb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
pl: Lekki trójząb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
pl: Długi trójząb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
pl: Stalowy trójząb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
pl: Tunika

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
pl: Wyściełana kamizelka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
pl: Płaszcz wojownika

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
pl: Woda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
pl: Pszenica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
pl: Wino

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
pl: Wełna

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pl: Budowniczy

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pl: Tragarz

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
pl: Farmer manioku

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pl: Węglarz

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
pl: Farmer kakao

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
pl: Kucharz

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
pl: Krawcowa

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
pl: Przewoźnik promem

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pl: Geolog

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
pl: Poszukiwacz złota

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
pl: Hutnik złota

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
pl: Myśliwy

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
pl: Mistrz dżungli

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
pl: Leśnik dżungli

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
pl: Zbieracz lian

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pl: Zwiadowca

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pl: Szkutnik

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pl: Żołnierz

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
pl: Rzeźbiarz kamienia

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
pl: Kamieniarz

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
pl: Hodowca tapirów

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pl: Trener

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
pl: Strażnik puszczy

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
pl: Drwal

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
pl: Mistrz drwali

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
pl: Płatnerz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pl: Piekarz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
pl: Farmer czarnych korzeni

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pl: Budowniczy

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pl: Tragarz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pl: Węglarz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
pl: Prom

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
pl: Hodowca ryb

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
pl: Rybak

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
pl: Leśnik

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pl: Geolog

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
pl: Koń

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
pl: Hodowca koni

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pl: Myśliwy

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
pl: Młynarz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pl: Górnik

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
pl: Rekrut

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
pl: Tracz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pl: Zwiadowca

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pl: Szkutnik

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
pl: Hutnik

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
pl: Wędzarz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pl: Żołnierz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
pl: Hodowca pająków

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
pl: Kamieniarz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
pl: Rzemieślnik

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pl: Trener

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
pl: Zbrojmistrz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
pl: Tkacz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
pl: Drwal

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pl: Piekarz

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
pl: Kowal

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
pl: Mistrz kowali

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
pl: Piwowar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
pl: Mistrz piwowarów

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pl: Budowniczy

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pl: Tragarz

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
pl: Hodowca bydła

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pl: Węglarz

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
pl: Prom

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
pl: Rybak

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
pl: Gajowy

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
pl: Ogrodnik

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pl: Geolog

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
pl: Płatnerz

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pl: Myśliwy

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
pl: Karczmarz

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
pl: Wypalacz wapna

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
pl: Drwal

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pl: Górnik

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
pl: Sztygar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
pl: Nadsztygar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
pl: Wół

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
pl: Leśnik

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
pl: Rekrut

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pl: Zwiadowca

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pl: Szkutnik

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
pl: Hutnik

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pl: Żołnierz

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
pl: Kamieniarz

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pl: Trener

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
pl: Tkacz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
pl: Płatnerz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pl: Piekarz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
pl: Piwowar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pl: Budowniczy

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
pl: Stolarz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pl: Tragarz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pl: Węglarz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
pl: Osioł

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
pl: Hodowca osłów

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
pl: Prom

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
pl: Rybak

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
pl: Leśnik

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pl: Geolog

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pl: Myśliwy

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
pl: Karczmarz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
pl: Drwal

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
pl: Młynarz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pl: Górnik

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
pl: Nadsztygar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
pl: Świniopas

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
pl: Rekrut

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pl: Zwiadowca

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
pl: Pasterz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pl: Szkutnik

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
pl: Hutnik

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pl: Żołnierz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
pl: Kamieniarz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
pl: Rzemieślnik

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pl: Trener

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
pl: Hodowca winorośli

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
pl: Winiarz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
pl: Zbrojmistrz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
pl: Tkacz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pl: Piekarz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
pl: Mistrz piekarzy

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
pl: Pszczelarz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
pl: Plantator jagód

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
pl: Kowal

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
pl: Mistrz kowali

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
pl: Piwowar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
pl: Mistrz piwowarów

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
pl: Ceglarz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pl: Budowniczy

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pl: Tragarz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pl: Węglarz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
pl: Kopacz gliny

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
pl: Budowniczy falochronów

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
pl: Prom

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
pl: Rybak

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
pl: Leśnik

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
pl: Zbieracz owoców

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pl: Geolog

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pl: Myśliwy

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
pl: Gospodyni

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pl: Górnik

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
pl: Nadsztygar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
pl: Plantator trzciny

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
pl: Renifer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
pl: Hodowca reniferów

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pl: Zwiadowca

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
pl: Szwaczka

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
pl: Mistrzyni szwaczek

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pl: Szkutnik

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
pl: Hutnik

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
pl: Wędzarz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pl: Żołnierz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
pl: Kamieniarz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pl: Trener

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
pl: Drwal
