Widelands - en to br translation catalogue (1002 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
br: Marc'had

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
br: Marc'had

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
br: Marc'had

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
br: Marc'had

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
br: Marc'had

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
br: Fortifikasion

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho fortifikasion.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho fortifikasion.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho fortifikasion.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er fortifikasion.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er fortifikasion.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
br: Kreñvlec'h

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho kreñvlec'h.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kreñvlec'h.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kreñvlec'h.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er c'hreñvlec'h.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er c'hreñvlec'h.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
br: Tour gedal

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho tour gedal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho tour gedal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho tour gedal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded en tour gedal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour en tour gedal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
br: Gedlec'h

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho kedlec'h.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kedlec'h.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kedlec'h.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er gedlec'h.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er gedlec'h.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
br: Tour

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho tour.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho tour.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho tour.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded en tour.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour en tour.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
br: Kabinenn-c'hedal

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldier has occupied your treetop sentry.
br: Ho soudard en deus aloubet ho kabinenn-c'hedal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kabinenn-c'hedal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kabinenn-c'hedal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er gabinenn-c'hedal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er gabinenn-c'hedal.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
br: Ti ar vrezelourien

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
br: Ho soudarded o deus aloubet ti ho prezelourien.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ti ho prezelourien.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
br: O vezañ taget emañ ti ho prezelourien.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded e ti ar brezelourien.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour e ti ar brezelourien.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
br: Kastell

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho kastell.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kastell.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kastell.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er c'hastell.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er c'hastell.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
br: Gwardlec'h

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho kwardlec'h.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kwardlec'h.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kwardlec'h.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er gwardlec'h.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er gwardlec'h.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
br: Ti-gward

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho ti-gward.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho ti-gward.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho ti-gward.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded en ti-gward.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour en ti-gward.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
br: Tour

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho tour.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho tour.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho tour.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded en tour.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour en tour.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
br: Tour uhel

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho tour uhel.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho tour uhel.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho tour uhel.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded en tour uhel.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour en tour uhel.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
br: Tour bihan

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho tour bihan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho tour bihan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho tour bihan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded en tour bihan.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour en tour bihan.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
br: Kloued

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho kloued.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kloued.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kloued.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er gloued.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er gloued.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
br: Gwikadell

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho kwikadell.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kwikadell.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kwikadell.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er gwikadell.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er gwikadell.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
br: Kreñvlec'h

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho kreñvlec'h.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kreñvlec'h.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kreñvlec'h.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er c'hreñvlec'h.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er c'hreñvlec'h.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
br: Ged

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho ked.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho ked.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho ked.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er ged.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er ged.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
br: Tour

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho tour.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho tour.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho tour.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded en tour.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour en tour.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
br: Kloued

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho kloued.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kloued.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kloued.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er gloued.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er gloued.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
br: Bertim

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldier has occupied your blockhouse.
br: Ho soudard en deus aloubet ho pertim.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho pertim.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho pertim.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er bertim.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er bertim.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
br: Kastell

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho kastell.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kastell.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kastell.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er c'hastell.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er c'hastell.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
br: Kreñvlec'h

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho kreñvlec'h.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kreñvlec'h.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kreñvlec'h.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er c'hreñvlec'h.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er c'hreñvlec'h.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
br: Rakpost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho rakpost.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho rakpost.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho rakpost.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er rakpost.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er rakpost.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
br: Ged

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho ked.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho ked.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho ked.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er ged.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er ged.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
br: Tour

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho tour.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho tour.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho tour.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded en tour.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour en tour.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
br: Kreñvlec'h

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho kreñvlec'h.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho kreñvlec'h.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho kreñvlec'h.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er c'hreñvlec'h.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er c'hreñvlec'h.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
br: Rakpost

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho rakpost.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho rakpost.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho rakpost.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er rakpost.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er rakpost.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
br: Garid

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho karid.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho karid.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho karid.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded er garid.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour er garid.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
br: Tour

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho tour.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho tour.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho tour.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded en tour.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour en tour.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
br: Tour koad

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldier has occupied your wooden tower.
br: Ho soudard en deus aloubet ho tour koad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho tour koad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho tour koad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded en tour koad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour en tour koad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
br: Tour koad uhel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
br: Ho soudarded o deus aloubet ho tour koad uhel.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
br: Dizoloet eo bet un enebour gant ho tour koad uhel.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
br: O vezañ taget emañ ho tour koad uhel.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
br: An enebour a zo bet trec'h war ho soudarded en tour koad uhel.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
br: Ho soudarded a zo bet trec'h war an enebour en tour koad uhel.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
br: Chanter sevel

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
br: Lec'h divontañ

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
br: Plantadeg kasava

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
br: labourat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
br: plantañ kasava

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
br: dastum kasava

en: No Fields
br: Park ebet

en: Out of Fields
br: Park ebet ken

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
br: N'eus bet kavet tachenn zieub ebet da blantañ e had enni gant ar feurmer kasava a labour en atant-mañ.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
br: Poazher gwrizienn gasava

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
br: fardañ bara

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
br: Glaoueri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
br: produiñ glaou-koad

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
br: Breserezh chokolad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
br: bresañ chokolad

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
br: Atant kakao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
br: plantañ kakao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
br: dastum kakao

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
br: N'eus bet kavet tachenn zieub ebet da blantañ e had enni gant ar feurmer kakao a labour en atant-mañ.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
br: Atalier fardañ saeoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing a tunic because ...
en: sewing a tunic
br: gwriat un doneg

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing a light wooden armor because ...
en: making a light wooden armor
br: oberiañ un houarnwisk koad skañv

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden helmet because ...
en: making a wooden helmet
br: oberiañ un tokarn koad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a warrior’s coat because ...
en: sewing a warrior’s coat
br: gwriat ur vantell brezelour

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded vest because ...
en: making a padded vest
br: oberiañ ur chupenn vourellet

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
br: Karrdi ar bigi

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
br: Mirlec'h boued

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
br: fardañ ul lodad

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
br: Forn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
br: teuziñ aour

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
br: Kreizenn liorzhañ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
br: eztennañ aour

en: No Gold
br: Tamm aour ebet

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
br: Lochenn ar chaseour-dastumer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
br: dastum

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
br: dastum kig

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
br: dastum pesked

en: No Game, No Fish
br: Jiboez ebet, pesked ebet

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
br: N'eus na jiboez na pesked ken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
br: N'eus ket bet kavet jiboez pe pesked war e dachenn-labour gant ar chaseour-labourer a labour el lochenn-mañ.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
br: o tuta ur soudard

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
br: Lochenn mirer ar janglenn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
br: plantañ gwez

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
br: Lochenn an troc'her lianennoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
br: troc'hañ lianennoù

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
br: Gwezenn ebet

en: No Tree to Cut Lianas
br: Gwezenn ebet da droc'hañ lianennoù diouti

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
br: N'eus bet kavet gwezenn ebet en e dachenn-labour gant an troc'her lianennoù a labour el lochenn-mañ. Soñjit e distruj pe divontañ ar savadur, pe e sevel lochenn ur mirer janglenn.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
br: Lochenn an troc'her koad ral

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
br: dastum balza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
br: dastum kaoutchoug

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
br: dastum koad houarn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
br: Plantadeg gwez ral

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
br: plantañ gwez-valza

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
br: plantañ gwez-kaoutchoug

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
br: plntañ ur wezenn goad houarn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
br: Atalier kordennañ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
br: kordennañ

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
br: Lochenn ar sklêrijenner

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
br: sklêrijennañ

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
br: Chanter-bigi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
br: sevel ul lestr

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
br: Atalier benañ mein

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
br: oberiañ ur bal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
br: oberiañ ur vouc'hal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
br: oberiañ ur bigell

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
br: oberiañ ur machete

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
br: oberiañ ostilhoù keginañ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
br: oberiañ ur morzhol

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
br: oberiañ ur gizell

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
br: oberiañ nadozioù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
br: oberiañ ur volenn vaen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making firestones because ...
en: making firestones
br: oberiañ mein-tan

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
br: oberiañ ur goaf koad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
br: oberiañ ur goaf kalet

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
br: Lochenn ar bener-mein

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
br: kizellañ maen-greun

en: No Rocks
br: Maen ebet

en: Out of Rocks
br: Maen ebet ket

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
br: N'eus bet kavet maen ebet en e dachenn-labour gant ar bener-mein a labour el lochenn-mañ.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
br: Mengleuz maen-greun

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
br: eztennañ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
br: eztennañ maen-greun

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
br: eztennañ kouarz

en: No Stones
br: Maen ebet

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
br: Atant tapired

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
br: desevel tapired

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
br: Lochenn an douraer

en: No Water
br: Dour ebet

en: Out of Water
br: Dour ebet ken

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
br: N'eus ket bet kavet dour en trowardroioù gant an degaser a labour el lochenn zouraer-mañ.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
br: Teltenn ar gward-maezioù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
br: desevel pesked

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
br: Lochenn ar c'hoadour

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
br: diskar gwez

en: Out of Trees
br: Gwezenn ebet ken

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
br: N'eus bet kavet gwezenn ebet en e dachenn-labour gant ar c'hoadour a labour el lochenn-mañ. Soñjit e distruj pe divontañ ar savadur, pe e sevel lochenn ur mirer janglenn.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
br: Govel houarnwiskoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
br: goveliañ ur skoed dir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
br: goveliañ ur skoed araokaet

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
br: Ti-bara

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
br: fardañ bara

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
br: Kazarn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
br: o tuta ur soudard

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
br: Atant gwrizienn-zu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
br: plantañ gwrizienn-zu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
br: dastum gwrizienn-zu

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
br: N'eus bet kavet tachenn zieub ebet da blantañ e had enni gant ar feurmer gwrizienn-zu a labour en atant-mañ.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
br: Glaoueri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
br: produiñ glaou

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
br: Mengleuz glaou

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
br: eztennañ glaou

en: No Coal
br: Tamm glaou ebet

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
br: Mengleuz strink

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
br: eztennañ diamantoù

en: No Crystals
br: Strinkenn ebet

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
br: Atant

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
br: plantañ maiz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
br: dastum maiz

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
br: N'eus bet kavet tachenn zieub ebet da blantañ e had enni gant ar feurmer a labour en atant-mañ.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
br: Karrdi ar bigi

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
br: Ti an desaver pesked

en: No Fish
br: Pesk ebet

en: Out of Fish
br: Pesk ebet ken

en: The fishing grounds are full
br: An tachennoù pesketa a zo leun.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
br: Ti ar pesketaer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
br: pesketa

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
br: Ti ar foricher

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
br: Milin nezañ aour

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
br: nezañ aour

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
br: Mengleuz aour

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
br: Atant kezeg

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
br: desevel kezeg

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
br: Ti ar chaseour

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
br: chaseal

en: No Game
br: Jiboez ebet

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
br: N'eus jiboez ebet ken

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
br: N'eus ket bet kavet jiboez war e dachenn-labour gant ar chaseour a labour en ti-mañ.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
br: Mengleuz houarn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
br: eztennañ houarn

en: No Iron
br: Tamm houarn ebet

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
br: Milin

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
br: malañ maiz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
br: malañ gwrizienn-zu

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
br: Mengleuz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
br: eztennañ maen-greun

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
br: N'eus bet kavet maen ebet en e dachenn-labour gant ar bener-mein a labour er vengleuz-mañ.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
br: Heskenndi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
br: heskennañ koad

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
br: Ti ar sklêrijenner

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
br: Chanter-bigi

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
br: Teuzerezh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
br: teuziñ houarn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
br: Mogederezh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
br: mogediñ kig

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
br: mogediñ pesked

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
br: Atant kevnid

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
br: Govel ostilhoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
br: oberiañ ur plankenn vara

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
br: oberiañ un daouad sailhoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
br: oberiañ gevelioù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
br: ober ur roued pesketa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
br: oberiañ ur c'hrog

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
br: oberiañ ur wareg chaseal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
br: oberiañ ur waskell-c'horo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
br: oberiañ un heskenn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
br: oberiañ ur falc'h

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
br: Govel armoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
br: goveliañ un tridant skañv

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
br: goveliañ un tridant hir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
br: goveliañ un tridant dir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
br: goveliañ un tridant doubl

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
br: goveliañ un tridant doubl pounner

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
br: Gwiaderezh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
br: stammañ gwiad kevnid

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
br: gwriat un tabar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
br: gwriat un tabar alaouret

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
br: Puñs

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
br: N'eus ket bet kavet dour er puñs-mañ gant an degaser a labour ennañ.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
br: Ti ar c'hoadour

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
br: N'eus bet kavet gwezenn ebet en e dachenn-labour gant ar c'hoadour a labour en ti-mañ. Soñjit e distruj pe divontañ ar savadur, pe e sevel un ti foricher.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
br: Atalier hachoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
br: goveliañ un hach

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
br: goveliañ un hach lemmet

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
br: goveliañ un hach ledan

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
br: Ti-bara

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
br: fardañ bara-pita

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
br: Kazarn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
br: tuta ur soudard

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
br: Ostaleri vras

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
br: fardañ ur c'hortozenn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
br: fardañ ur pred

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
br: Breserezh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
br: bresañ bier kreñv

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
br: Atant chatal

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
br: desevel chatal

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
br: Glaoueri

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
br: Mengleuz glaou

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
br: Mengleuz glaou don

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
br: Mengleuz glaou don-meurbet

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
br: Atant

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
br: plantañ gwinizh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
br: dastum gwinizh

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
br: N'eus bet kavet tachenn zieub ebet da blantañ e had enni gant ar feurmer a labour en atant-mañ.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
br: Karrdi ar bigi

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
br: Lochenn ar pesketaer

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
br: N'eus ket bet kavet pesked war e dachenn-labour gant ar peketaer a labour el lochenn-mañ.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
br: Lochenn ar gward-jiboez

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
br: Mengleuz aour

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
br: Mengleuz aour don

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
br: Mengleuz aour don-meurbet

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
br: Mengleuz maen-greun

en: No Granite
br: Maen-greun ebet

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
br: Govel tokarnoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
br: goveliañ un tokarn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
br: goveliañ ur maskl

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
br: goveliañ un helm

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
br: Lochenn ar chaseour

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
br: Ostaleri

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
br: Mengleuz houarn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
br: Mengleuz houarn don

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
br: Mengleuz houarn don-meurbet

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
br: Forn-raz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
br: meskañ morter

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
br: Lochenn ar bucher

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
br: N'eus bet kavet gwezenn ebet en e dachenn-labour gant ar bucher a labour en ti-mañ. Soñjit e distruj pe divontañ ar savadur, pe e sevel ul lochenn forester.

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
br: oberiañ ur walenn-besketa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
br: oberiañ ur goaf chaseal

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
br: Mikrobreserezh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
br: bresañ bier

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
br: Mengleuz

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
br: N'eus bet kavet maen ebet en e dachenn-labour gant ar bener-mein a labour er vengleuz-mañ.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
br: Lochenn ar forester

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
br: Porzh korz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
br: plantañ korz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
br: dastum korz

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
br: N'eus bet kavet tachenn zieub ebet da blantañ e had enni gant al liorzher a labour e porzh-korz-mañ.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
br: Lochenn ar sklêrijenner

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
br: Chanter-bigi

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
br: Teuzerezh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
br: Tavarn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
br: Labouradeg armoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
br: goveliañ un hach broñz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
br: goveliañ un hach emgann

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
br: goveliañ un hach brezel

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
br: Gwiaderezh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
br: gwiañ

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
br: Puñs

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
br: N'eus ket bet kavet dour er puñs-mañ gant an degaser a labour ennañ.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
br: Kaletaer koad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
br: kaletaat koad

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
br: Govel houarnwiskoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
br: goveliañ un houarnwisk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
br: goveliañ ur sae-vailhek

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
br: goveliañ un houarnwisk aouret

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
br: Ti-bara

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
br: fardañ bara

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
br: Kazarn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
br: o tuta ur soudard

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
br: Breserezh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
br: Glaoueri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
br: Mengleuz glaou

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
br: Mengleuz glaou don

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
br: Atant ezen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
br: desevel ezen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
br: Atant

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
br: N'eus bet kavet tachenn zieub ebet da blantañ e had enni gant ar feurmer a labour en atant-mañ.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
br: Karrdi ar bigi

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
br: Ti ar pesketaer

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
br: N'eus ket bet kavet pesked war e dachenn-labour gant ar peketaer a labour en ti-mañ.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
br: Ti ar foricher

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
br: Mengleuz aour

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
br: Mengleuz aour don

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
br: Ti ar chaseour

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
br: N'eus ket bet kavet jiboez war e dachenn-labour gant ar chaseour a labour en ti-mañ.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
br: Ostaleri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
br: Mengleuz houarn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
br: Mengleuz houarn don

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
br: Ti ar bucher

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
br: N'eus bet kavet gwezenn ebet en e dachenn-labour gant ar bucher a labour en ti-mañ. Soñjit e distruj pe divontañ ar savadur, pe e sevel un ti foricher.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
br: Mengleuz marbr

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
br: eztennañ marbr

en: No Marble
br: Marbr ebet

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
br: Mengleuz marbr don-meurbet

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
br: Milin

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
br: malañ gwinizh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
br: Atant moc'h

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
br: desevel moc'h

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
br: Mengleuz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
br: eztennañ marbr

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
br: N'eus bet kavet maen ebet en e dachenn-labour gant ar bener-mein a labour er vengleuz-mañ.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
br: Heskenndi

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
br: Ti ar sklêrijenner

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
br: Atant deñved

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
br: desevel deñved

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
br: Chanter-bigi

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
br: Teuzerezh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
br: Ti ar bener-mein

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
br: kizellañ ur golonenn marbr

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
br: Tavarn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
br: Govel ostilhoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
br: oberiañ ur baner

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
br: Gwinieg

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
br: plantañ gwiniennoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
br: dastum rezin

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
br: N'eus bet kavet tachenn zieub ebet da blantañ e winiennoù enni gant ar gwiniegour a labour er winieg-mañ.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
br: Govel armoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
br: goveliañ ur goaf koad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
br: goveliañ ur goaf

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
br: goveliañ ur goaf araokaet

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
br: goveliañ ur goaf pounner

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
br: goveliañ ur goaf brezel

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
br: Gwiaderezh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
br: Puñs

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
br: N'eus ket bet kavet dour er puñs-mañ gant an degaser a labour ennañ.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
br: Gwaskerez-gwin

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
br: fardañ gwin

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
br: Atant pesked

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
br: N'eus bet kavet poull-besketa dieub ebet en e dachenn labour gant ar pesketaer a labour en atant-mañ. En em asurit ez eus un toull-pri oberiat nepell hag e vez pourvezet ar marc’hadourezhioù he deus ezhomm d'an atant pesked, pe soñjit e distruj pe divontañ ar savadur.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
br: Govel houarnwiskoù bras

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
br: goveliañ ur c'hleze ledan

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
br: goveliañ ur c'hleze daoudroc'h

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
br: goveliañ un tokarn aour

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
br: Govel houarnwiskoù bihan

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
br: goveliañ ur c'hleze berr

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
br: goveliañ ur c'hleze hir

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
br: Ti-bara

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
br: Kazarn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
br: o tuta ur soudard

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
br: Ti ar gwenaner

en: No Flowers
br: Bleunienn ebet

en: Out of Flowers
br: Bleunienn ebet ken

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
br: N'eus bet kavet park pe bodenn ebet o vleuniañ en e dachenn labour gant ar gwenaner a labour en ti-mañ. Soñjit e sevel un atant pe un atant hugennoù ouzhpenn nepell, pe e distruj pe divontañ ar savadur.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
br: Atant hugennoù

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
br: plantañ bod

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
br: Govel-houarn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
br: goveliañ ur vouc'hal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
br: goveliañ ur bigell

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
br: Breserezh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
br: Brikennerezh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
br: poazhañ brikez

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
br: Ti ar glaouer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
br: dastum glaou

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
br: N'eus bet kavet poull-pri ebet en e dachenn labour gant ar glaouer a labour en ti-mañ. En em asurit ez eus un toull-pri oberiat nepell hag e vez pourvezet ar marc’hadourezhioù en deus ezhomm d'an ti glaouer, pe soñjit e distruj pe divontañ ar savadur.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
br: Glaoueri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
br: Toull-pri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
br: meskañ pri

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
br: Tachenn ebet

en: No Level Ground
br: N'eus tachenn ebet a live

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
br: N'eus bet kavet tachenn ebet a-live en e dachenn-labour gant ar c'hleuzer pri a labour en toull-pri-mañ. Soñjit e divontañ an toull-pri-mañ hag e sevel lec’h all.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
br: Mengleuz glaou

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
br: Mengleuz glaou don

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
br: Ti an dastumer frouezh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
br: dastum hugennoù

en: No Bushes
br: Bodenn ebet

en: Out of Berries
br: N'eus hugenn ebet ken

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
br: N'eus bet kavet bodenn-hugennoù ebet en e dachenn labour gant an dastumer frouezh a labour en ti-mañ. Soñjit e sevel un atant hugennoù ouzhpenn, pe e distruj pe divontañ ar savadur.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
br: Ti ar chaoserier

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
br: chaoseriañ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
br: sevel ur chaoser

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
br: Atant

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
br: plantañ heiz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
br: dastum heiz

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
br: N'eus bet kavet tachenn zieub ebet da blantañ e had enni gant ar feurmer a labour en atant-mañ.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
br: Karrdi ar bigi

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
br: Ti ar pesketaer

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
br: N'eus ket bet kavet pesked war e dachenn-labour gant ar peketaer a labour en ti-mañ.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
br: Ti ar foricher

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
br: Forn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
br: Mengleuz aour

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
br: Mengleuz aour don

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
br: Ti-bara mel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
br: fardañ bara mel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
br: Ti ar chaseour

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
br: N'eus ket bet kavet jiboez war e dachenn-labour gant ar chaseour a labour en ti-mañ.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
br: Mengleuz houarn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
br: Mengleuz houarn don

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
br: Breserezh mez

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
br: bresañ mez

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
br: Mengleuz

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
br: N'eus bet kavet maen ebet en e dachenn-labour gant ar bener-mein a labour er vengleuz-mañ.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
br: Kreizenn adaozañ

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
br: adaozañ feur

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
br: adaozañ houarn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
br: adaozañ houarn hag aour

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
br: Atant korz

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
br: N'eus bet kavet tachenn zieub ebet da blantañ e had enni gant ar feurmer korz a labour en atant-mañ.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
br: Atant kirvi-erc'h

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
br: desevel kirvi-erc'h

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
br: produiñ feur

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
br: Mengleuz maen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
br: Mengleuz maen don

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
br: Ti ar sklêrijenner

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
br: Sal-gwriat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
br: gwriat ur gwiskamant feur

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
br: Chanter-bigi

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
br: Mogederezh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
br: Stal ar c'hemener

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
br: gwriat ur gwiskamant feur bourellet

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
br: gwriat ur gwiskamant fur alaouret

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
br: Tavarn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
br: fardañ ul lodad hepken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
br: fardañ lodadoù

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
br: Gwiaderezh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
br: gwiañ

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
br: Puñs

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
br: N'eus ket bet kavet dour er puñs-mañ gant an degaser a labour ennañ.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
br: Ti ar c'hoadour

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
br: N'eus bet kavet gwezenn ebet en e dachenn-labour gant ar c'hoadour a labour en ti-mañ. Soñjit e distruj pe divontañ ar savadur, pe e sevel un ti foricher.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
br: Frankizenn c'hourdonañ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
br: kousket

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
br: Soudard ebet da c'hourdonañ!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
br: Bodadeg ar vrezelourien

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
br: Soudard ebet da c'hourdonañ!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
br: Milendall

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
br: Lis emgann

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
br: Soudard ebet da c'hourdonañ!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
br: Kamp gourdonañ

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
br: Lis

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
br: Soudard ebet da c'hourdonañ!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
br: Kolize

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
br: Kamp gourdonañ

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
br: Lis gourdonañ

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
br: Soudard ebet da c'hourdonañ!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
br: Kamp gourdonañ

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
br: Penngarter

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
br: Porzh-mor

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
br: Etrepaouez

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
br: Penngarter

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
br: Porzh-mor

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
br: Etrepaouez

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
br: Penngarter

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
br: Porzh-mor

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
br: Etrepaouez

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
br: Penngarter

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
br: Peñse penngarter

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
br: Porzh-mor

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
br: Etrepaouez

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
br: Penngarter

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
br: Porzh-mor

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
br: Etrepaouez

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
br: Ludu

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
br: Park heiz (dastumet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
br: Park heiz (etre)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
br: Park heiz (azv)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
br: Park heiz (bihan)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
br: Park heiz (munut)

en: Blueberry Bush (medium)
br: Bodenn-lus (etre)

en: Blueberry Bush (ripe)
br: Bodenn-lus (azv)

en: Blueberry Bush (small)
br: Bodenn-lus (bihan)

en: Blueberry Bush (tiny)
br: Bodenn-lus (munut)

en: Desert Hackberry (medium)
br: Mikokoulezenn an dezerzh (etre)

en: Desert Hackberry (ripe)
br: Mikokoulezenn an dezerzh (azv)

en: Desert Hackberry (small)
br: Mikokoulezenn an dezerzh (bihan)

en: Desert Hackberry (tiny)
br: Mikokoulezenn an dezerzh (munut)

en: Raspberry Bush (medium)
br: Bodenn-flamboez (etre)

en: Raspberry Bush (ripe)
br: Bodenn-flamboez (azv)

en: Raspberry Bush (small)
br: Bodenn-flamboez (bihan)

en: Raspberry Bush (tiny)
br: Bodenn-flamboez (munut)

en: Strawberries (medium)
br: Sivi (etre)

en: Strawberries (ripe)
br: Sivi (azv)

en: Strawberries (small)
br: Sivi (bihan)

en: Strawberries (tiny)
br: Sivi (munut)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
br: Park gwrizienn-zu (dastumet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
br: Park gwrizienn-zu (etre)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
br: Park gwrizienn-zu (azv)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
br: Park gwrizienn-zu (bihan)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
br: Park gwrizienn-zu (munut)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
br: Park kasava (dastumet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
br: Park kasava (etre)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
br: Park kasava (azv)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
br: Park kasava (bihan)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
br: Park kasava (munut)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
br: Park maiz (dastumet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
br: Park maiz (etre)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
br: Park maiz (azv)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
br: Park maiz (bihan)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
br: Park maiz (munut)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
br: Savadur distrujet

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
br: Park korz (etre)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
br: Park korz (azv)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
br: Park korz (bihan)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
br: Park korz (munut)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
br: Un nebeud aour

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
br: Ur bern aour

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
br: Danvez ebet

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Quartz
br: Un nebeud kouarz

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Quartz
br: Ur bern kouarz

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
br: Un nebeud glaou

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
br: Ur bern glaou

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
br: Un nebeud houarn

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
br: Ur bern houarn

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
br: Un nebeud strink

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
br: Ur bern strink

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
br: Dour

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
br: Un nebeud maen-greun

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
br: Ur bern maen-greun

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
br: Ur nebeud marbr

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
br: Ur bern marbr

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
br: Lestr o vezañ savet

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree
br: Gwezenn-valza

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
br: Gwezenn-gakao (kozh)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
br: Gwezenn varv

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
br: Gwezenn-goad-houarn (kozh)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
br: Gwezenn-goad-houarn

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree
br: Gwezenn-gaoutchoug

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
br: Park gwinizh (dastumet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
br: Park gwinizh (etre)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
br: Park gwinizh (azv)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
br: Park gwinizh (bihan)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
br: Park gwinizh (munut)

en: The Widelands Development Team
br: Skipailh diorren Widelands

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
br: Amazoned

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
br: Kêriadenn vogeriet

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
br: Penngarter

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
br: Komañs ar c'hoari gant ho penngarter hepken

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
br: Bed nevez

en: Be careful
br: Diwallit

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
br: Rakpost kenwerzh

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
br: Kêriadenn

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
br: Atlantiz

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
br: Barbared

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
br: Impalaerezh

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
br: Frizoned

en: General
br: Hollek

en: Introduction
br: Digoradur

en: Controls
br: Koñtroloù

en: Tips
br: Alioù

en: Wares
br: Marc'hadouriezhioù

en: Workers
br: Labourerien

en: Buildings
br: Savadurioù

en: Tribes Immovables
br: Traoù difiñvus ar meuriadoù

en: World Immovables
br: Traoù difiñvus ar bed

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
br: Lestr

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
br: Lestr

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
br: Kreñvlec'h an Atlantiz

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
br: Roue Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
br: Roue Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
br: Kevnidenn

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
br: Lestr

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
br: Arzh

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Eagle
br: Erer

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
br: Louarn ruz

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
br: Lestr

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
br: Yaou

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
br: Marbr

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Mars
br: Meurzh

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
br: Neizhan

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman deity
en: Saturn
br: Sadorn

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
br: Lestr

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
br: Houarnwisk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
br: Sae-vailhek

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
br: Houarnwisk aouret

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
br: Tokarn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
br: Houarnwisk koad skañv

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
br: Hach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
br: Hach emgann

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
br: Hach ledan

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
br: Hach broñz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
br: Hach lemmet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
br: Hach brezel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Balsa
br: Koad balza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
br: Heiz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
br: Paner

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
br: Bier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
br: Bier kreñv

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
br: Gwrizienn-zu

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
br: Bleud gwrizienn-zu

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
br: Bara

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
br: Bara

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
br: Bara-pita

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
br: Bara

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
br: Bara

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
br: Plankenn vara

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
br: Brikez

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
br: Sailhoù

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
br: Gwrizienn gasava

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
br: Kizell

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
br: Chokolad

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
br: Pri

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
br: Gwiad

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
br: Glaou

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
br: Kakao

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
br: Maiz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
br: Bleud maiz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
br: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
br: Bouc'hal

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
br: Gevelioù

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Firestones
br: Mein-tan

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
br: Pesked

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
br: Roued pesketa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
br: Gwalenn-besketa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
br: Bleud

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
br: Frouezh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
br: Feur

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
br: Gwiskamant feur

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
br: Gwikamant feur alaouret

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
br: Gwiskmant feur kozh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
br: Gwiskamant feur bourellet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
br: Aour

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
br: Malzennoù aour

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
br: Kailh aour

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
br: Neud aour

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
br: Maen-greun

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
br: Rezin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
br: Morter

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
br: Morzhol

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
br: Tokarn

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
br: Tokarn aour

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
br: Maskl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
br: Helm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
br: Tokarn koad

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
br: Mel

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
br: Bara mel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
br: Krog

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
br: Gwareg chaseal

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
br: Goaf chaseal

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
br: Houarn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
br: Kailh houarn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
br: Koad-houarn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
br: Ostilhoù keginañ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
br: Lianenn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
br: Koad

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
br: Marbr

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
br: Kolonenn marbr

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
br: Mez

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
br: Pred

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
br: Kig

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
br: Nadozioù

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
br: Pigell

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
br: Plankennoù

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
br: Kouarz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
br: Lodad

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
br: Korz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
br: Kordenn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
br: Kaoutchoug

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
br: Heskenn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
br: Falc'h

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
br: Skoed araokaet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
br: Skoed dir

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
br: Pal

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
br: Pesked mogedet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
br: Kig mogedet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
br: Gortozenn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
br: Goaf

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
br: Goaf araokaet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
br: Goaf kalet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
br: Goaf pounner

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
br: Goaf brezel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
br: Goaf koad

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
br: Neud kevnid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
br: Gwiad kevnid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
br: Bolenn vaen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
br: Kleze ledan

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
br: Kleze daoudroc'h

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
br: Kleze hir

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
br: Kleze berr

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
br: Tridant doubl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
br: Tridant doubl pounner

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
br: Tridant skañv

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
br: Tridant hir

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
br: Tridant dir

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
br: Dour

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
br: Gwinizh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
br: Gwin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
br: Gloan

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
br: Saver

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
br: Degaser

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
br: Feurmer kasava

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
br: Glaouer

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
br: Feurmer kakao

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
br: Keginer

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
br: Bag

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
br: Douarour

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
br: Teuzer aour

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
br: Chaseour-dastumer

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
br: Mestr ar janglenn

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
br: Mirer ar janglenn

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
br: Troc'her lianennoù

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
br: Sklêrijenner

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
br: Soudard

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
br: Kizeller mein

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
br: Bener-mein

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
br: Desaver tapired

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
br: Gourdoner

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
br: Gward-maezioù

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
br: Koadour

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
br: Mestr koadour

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
br: Govelier houarnwiskoù

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
br: Baraer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
br: Feurmer gwrizienn-zu

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
br: Saver

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
br: Degaser

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
br: Glaouer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
br: Feurmer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
br: Bag

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
br: Desaver pesked

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
br: Pesketaer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
br: Foricher

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
br: Douarour

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
br: Marc'h

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
br: Desaver kezeg

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
br: Chaseour

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
br: Miliner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
br: Mengleuzier

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
br: Tutaad

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
br: Heskenner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
br: Sklêrijenner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
br: Teuzer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
br: Soudard

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
br: Desaver kevnid

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
br: Bener-mein

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
br: Govelier ostilhoù

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
br: Gourdoner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
br: Govelier armoù

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
br: Gwiader

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
br: Koadour

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
br: Baraer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
br: Gov

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
br: Mestr gov

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
br: Breser

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
br: Mestr breser

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
br: Saver

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
br: Degaser

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
br: Desaver chatal

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
br: Glaouer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
br: Feurmer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
br: Bag

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
br: Pesketaer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
br: Gward-jiboez

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
br: Liorzher

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
br: Douarour

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
br: Govelier tokarnoù

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
br: Chaseour

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
br: Ostiz

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
br: Razer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
br: Bucher

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
br: Mengleuzier

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
br: Penn mengleuzier

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
br: Mestr mengleuzier

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
br: Ejen

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
br: Forester

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
br: Tutaad

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
br: Sklêrijenner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
br: Teuzer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
br: Soudard

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
br: Bener-mein

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
br: Gourdoner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
br: Gwiader

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
br: Govelier houarnwiskoù

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
br: Baraer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
br: Breser

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
br: Saver

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
br: Kalvez

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
br: Degaser

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
br: Glaouer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
br: Azen

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
br: Desaver ezen

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
br: Feurmer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
br: Bag

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
br: Pesketaer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
br: Foricher

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
br: Douarour

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
br: Chaseour

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
br: Ostiz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
br: Bucher

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
br: Miliner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
br: Mengleuzier

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
br: Mestr mengleuzier

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
br: Desaver moc'h

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
br: Tutaad

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
br: Sklêrijenner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
br: Paotr-deñved

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
br: Teuzer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
br: Soudard

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
br: Bener-mein

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
br: Govelier ostilhoù

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
br: Gourdoner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
br: Gwiniegour

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
br: Govelier armoù

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
br: Gwiader

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
br: Baraer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
br: Mestr baraer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
br: Feurmer hugennoù

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
br: Gov

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
br: Mestr gov

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
br: Breser

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
br: Mestr breser

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
br: Brikenner

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
br: Saver

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
br: Degaser

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
br: Glaouer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
br: Kleuzer pri

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
br: Feurmer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
br: Bag

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
br: Pesketaer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
br: Foricher

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
br: Dastumer frouezh

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
br: Douarour

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
br: Chaseour

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
br: Mengleuzier

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
br: Mestr mengleuzier

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
br: Feurmer korz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
br: Karv-erc'h

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
br: Desaver kirvi-erc'h

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
br: Sklêrijenner

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
br: Teuzer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
br: Soudard

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
br: Bener-mein

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
br: Gourdoner

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
br: Koadour
