Widelands - en to ro translation catalogue (77 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
ro: Fortificație

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ro: Cetate

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
ro: Turn de observație

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
ro: Post de patrulare

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ro: Turn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
ro: Castel

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
ro: Corp de gardă

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
ro: Distruge clădirea

en: Introduction
ro: Introducere

en: Controls
ro: Comenzi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
ro: Bere

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
ro: Bere tare

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ro: Pâine

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ro: Pâine

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
ro: Pita

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ro: Pâine

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ro: Pâine

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
ro: Paletă de pâine

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
ro: Cărămidă

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
ro: Găleți

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
ro: Ciocolată

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
ro: Argilă

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
ro: Pânză

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
ro: Cărbune

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
ro: Boabe de cacao

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
ro: Porumb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
ro: Făină de porumb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
ro: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
ro: Pește

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
ro: Fruct

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
ro: Aur

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
ro: Cască

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
ro: Mască

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
ro: Miere

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
ro: Pâine de miere

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
ro: Cange

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
ro: Arc de vânătoare

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
ro: Suliță de vânătoare

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
ro: Fier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
ro: Minereu de fier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
ro: Carne

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
ro: Lopată

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
ro: Apă

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
ro: Grâu

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
ro: Vin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
ro: Lână

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ro: Constructor

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ro: Purtător

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
ro: Fermier de cacao

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ro: Cercetaș

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ro: Soldat

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ro: Antrenor

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
ro: Tăietor de lemne

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ro: Brutar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ro: Constructor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ro: Fermier

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ro: Pescar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
ro: Cal

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
ro: Crescător de cai

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ro: Vânător

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ro: Soldat

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ro: Fermier

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ro: Pescar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ro: Soldat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
ro: Măgar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ro: Fermier

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ro: Pescar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ro: Pădurar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ro: Geolog

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ro: Vânător

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ro: Soldat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ro: Antrenor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ro: Brutar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ro: Pădurar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ro: Soldat

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ro: Antrenor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
ro: Tăietor de lemne
