Widelands - en to ar translation catalogue (59 entries)

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
ar: متجر

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
ar: قلعة

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
ar: قاعة الحرس

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
ar: بيت الحراسة.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ar: برج

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
ar: برج عالى

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
ar: البرج الصغير

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
ar: قلعه

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
ar: رماد

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
ar: شجره ميته

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
ar: الاطلانتيين

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
ar: البرابرة

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
ar: اﻹمبراطورية

en: This is the culture of the Roman Empire.
ar: هذه الثقافة التي كانت سائدة في الأمبروطورية الرومانية

en: Tribal Encyclopedia
ar: موسوعة القبائل

en: General
ar: عام

en: Introduction
ar: مُقدمة

en: Controls
ar: التحكم

en: Tips
ar: نصائح

en: Wares
ar: سلع

en: Workers
ar: العمال

en: Buildings
ar: مباني

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ar: جندى

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
ar: حجار

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ar: متدرب

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
ar: حائك

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
ar: حداد الدروع

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ar: الخباز

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ar: مخمر الخمر

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ar: الباني

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
ar: النجار

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ar: ناقلة

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ar: محرقة فحم

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
ar: قرد

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
ar: مربى قردة

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ar: مزارع

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ar: صياد

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ar: ساكن الغاب

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ar: جيولوجي

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ar: الصياد

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
ar: نزل الحارس

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
ar: حطاب

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
ar: طَحَاَن

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
ar: مُنقب

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
ar: رئيس المنقبين

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
ar: مربي الخنازير

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
ar: مجند

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ar: كشاف

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
ar: الراعي

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ar: صانع السفن

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ar: مصهر

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ar: جندي

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
ar: حَجَار

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
ar: حداد الادوات

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ar: مدرب

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
ar: كرمة المزارعين"عنب"

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
ar: الخمار

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
ar: حداد الاسلحة

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
ar: ناسج
