Widelands - en to hr translation catalogue (319 entries)

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
hr: Dvorac

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
hr: Skladište

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
hr: Toranj

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
hr: Toranj

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
hr: Toranj

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
hr: Kula

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
hr: Tvrđava

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
hr: Tvrđava

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
hr: Stražarnica

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
hr: Toranj

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
hr: Kula

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
hr: Dvorac

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
hr: Tvrđava

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
hr: Stražarnica

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
hr: Toranj

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
hr: Gradilište

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
hr: gradnja

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
hr: Karbunica

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
hr: Klesarstvo

en: Out of Rocks
hr: Nema više kamena

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
hr: rudarenje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
hr: rudarenje

en: Out of Water
hr: Nema više vode

en: Out of Trees
hr: Nema više stabla

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
hr: Pekara

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
hr: Uzgajalište crnog korijena

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
hr: Karbunica

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
hr: Rudnik ugljena

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
hr: Rudnik kristala

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
hr: Farma

en: Out of Fish
hr: Nema više ribe

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
hr: Ribarova kuća

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
hr: ribolov

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
hr: Zlato

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
hr: Farma konja

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
hr: Lovčeva kuća

en: No Game
hr: Nema divljači

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
hr: Nema više divljači

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
hr: Rudnik željeza

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
hr: Mlin

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
hr: Kamenolom

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
hr: Pilana

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
hr: Brodogradilište

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
hr: Pušnica

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
hr: Bunar

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
hr: Kovačnica sjekira

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
hr: Pekar

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
hr: peče lepinje

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
hr: Pivovara

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
hr: Farma goveda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
hr: Karbunica

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
hr: Rudnik ugljena

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
hr: Farma

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
hr: Ribar

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
hr: Zlato

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
hr: Lovac

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
hr: Počenjara za vapno

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
hr: Koliba za drvosječu

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
hr: Kovačnica

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
hr: Pivar

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
hr: Kamenolom

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
hr: Koliba za šumara

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
hr: Brod

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
hr: Bunar

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
hr: Sušionica drva

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
hr: Pekar

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
hr: Pivar

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
hr: Karbunica

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
hr: Rudnik ugljena

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
hr: Farma

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
hr: Zlato

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
hr: Kuća za drvosječu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
hr: rudarenje mramora

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
hr: Kamenolom

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
hr: Pilana

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
hr: Brod

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
hr: Bunar

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
hr: Kovačnica

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
hr: Ugljenarova kuća

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
hr: Karbunica

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
hr: Farma Trstike

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
hr: Pušnica

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
hr: Borbena arena

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
hr: Vojni poligon

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
hr: Vojni poligon

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
hr: Vojni poligon

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
hr: Sjedište

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
hr: Luka

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
hr: Skladište

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
hr: Sjedište

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
hr: Luka

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
hr: Skladište

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
hr: Sjedište

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
hr: Luka

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
hr: Skladište

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
hr: Sjedište

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
hr: Luka

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
hr: Skladište

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
hr: Sjedište

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
hr: Luka

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
hr: Skladište

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
hr: Pepeo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
hr: Uzgajalište crnog korijena

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
hr: Crnokorijensko brašno

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
hr: Crnokorijensko brašno

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
hr: Uzgajalište crnog korijena

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
hr: Crnokorijensko brašno

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
hr: Kukuruzno polje

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
hr: Kukuruzno polje

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
hr: Kukuruzno polje

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
hr: Kukuruzno polje

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
hr: Kukuruzno polje

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
hr: Uništena građevina

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
hr: Goreća vuglenica

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
hr: Voda

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
hr: Brod u izgradnji

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
hr: Osušeno stablo

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
hr:  
    Stablo Jatobe (zrelo)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
hr:  
    Stablo Jatobe (staro)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
hr: Stablo Jatobe

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
hr: Stablo Jatobe (stup)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
hr: Stablo Jatobe (mladica)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
hr: Polje pšenice (ubrano)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
hr: Polje pšenice (srednje)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
hr: Polje pšenice (zrelo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
hr: Polje pšenice (maleno)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
hr: Polje pšenice (sićušno)

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
hr: Amazonci

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
hr: Vojno naselje

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
hr: Započni igru sa već postavljenim vojnim objektima

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
hr: Sjedište

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
hr: Započnite igru samo sa sjedištem

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
hr: Trgovačka stanica

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
hr: Ako ovaj igrač ostane bez važne robe, biti će opskrbljen besplatnom robom

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
hr: Atlantiđani

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
hr: Barbari

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
hr: Carstvo

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
hr: Frizijci

en: General
hr: Općenito

en: Introduction
hr: Uvod

en: Controls
hr: Upravljanje

en: Tips
hr: Savjeti

en: Wares
hr: Roba

en: Workers
hr: Radnici

en: Buildings
hr: Građevine

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
hr: Brod

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tea
hr: Čaj

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
hr: Brod

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
hr: Oklop

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
hr: Kaciga

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
hr: Lagani drveni oklop

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
hr: Sjekira

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
hr: Borbena sjekira

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
hr: Široka sjekira

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
hr: Brončana sjekira

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
hr: Naoštrena sjekira

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
hr: Ratnička sjekira

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
hr: Ječam

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
hr: Košara

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
hr: Pivo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
hr: Jako pivo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
hr: Crni korijen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
hr: Crnokorijensko brašno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
hr: Termički obrađeno drvo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
hr: Kruh

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
hr: Kruh

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
hr: Lepinja

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
hr: Kruh

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
hr: Kruh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
hr: Lopata za kruh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
hr: Opeka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
hr: Kante

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
hr: Dijetao

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
hr: Čokolada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
hr: Glina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
hr: Tkanina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
hr: Ugljen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
hr: Kakao zrna

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
hr: Kukuruz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
hr: Dijamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
hr: Sjekira za cijepanje

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
hr: Kovačeva kliješta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Firestones
hr: Kremen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
hr: Riba

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
hr: Ribarska mreža

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
hr: Štap za ribolov

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
hr: Brašno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
hr: Voće

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
hr: Krzno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
hr: Zlato

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
hr: Zlatna prašina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
hr: Zlatna rudača

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
hr: Granit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
hr: Grožđe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
hr: Čekić

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
hr: Kaciga

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
hr: Zlatna kaciga

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
hr: Drveni šljem

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
hr: Med

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
hr: Medenjak

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
hr: Lovački luk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
hr: Lovačko koplje

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
hr: Željezo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
hr: Željezna ruda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
hr: Tvrdo drvo - Jatoba

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
hr: Kuhinjski alati

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
hr: Drvo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
hr: Mačeta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
hr: Mramor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
hr: Mramorni stup

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
hr: Obrok

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
hr: Meso

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
hr: Kramp

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
hr: Kamenolom

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
hr: Porcija

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
hr: Trstika

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
hr: Uže

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
hr: Pilana

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
hr: Kosa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
hr: Napredni štit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
hr: Čelični štit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
hr: Lopata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
hr: Dimljena riba

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
hr: Dimljeno meso

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
hr: Objed

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
hr: Koplje

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
hr: Poboljšano koplje

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
hr: Pojačano koplje

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
hr: Teško koplje

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
hr: Koplje s kamenim vrhom

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
hr: Ratno koplje

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
hr: Drveno koplje

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
hr: Paukova svila

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
hr: Paukovina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
hr: Kameni lonac

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
hr: Voda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
hr: Pšenica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
hr: Vino

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
hr: Vuna

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
hr: Teklić

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
hr: Ugljenar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
hr: Vojnik

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
hr: Uzgajivač tapira

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
hr: Tesar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
hr: Majstor tesar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
hr: Pekar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
hr: Uzgajalište crnog korijena

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
hr: Graditelj

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
hr: Dostavljač

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
hr: Ugljenar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
hr: Uzgajivač

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
hr: Uzgajivač ribe

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
hr: Ribar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
hr: Geolog

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
hr: Uzgajivač konja

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
hr: Lovac

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
hr: Rudar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
hr: Brodograditelj

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
hr: Ljevac

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
hr: Pušničar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
hr: Vojnik

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
hr: Uzgajivač pauka

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
hr: Trener

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
hr: Tesar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
hr: Pekar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
hr: Kovač

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
hr: Majstor kovač

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
hr: Pivar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
hr: Pivar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
hr: Graditelj

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
hr: Dostavljač

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
hr: Uzgajivač goveda

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
hr: Ugljenar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
hr: Uzgajivač

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
hr: Ribar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
hr: Vrtlar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
hr: Geolog

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
hr: Kovač kaciga

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
hr: Lovac

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
hr: Pekač vapna

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
hr: Drvosječa

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
hr: Rudar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
hr: Poslovođa rudara

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
hr: Vol

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
hr: Šumar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
hr: Brodograditelj

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
hr: Ljevac

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
hr: Vojnik

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
hr: Klesar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
hr: Trener

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
hr: Pekar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
hr: Pivar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
hr: Graditelj

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
hr: Dostavljač

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
hr: Ugljenar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
hr: Uzgajivač majmuna

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
hr: Uzgajivač

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
hr: Ribar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
hr: Geolog

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
hr: Lovac

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
hr: Drvosječa

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
hr: Rudar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
hr: Uzgajivač svinja

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
hr: Brodograditelj

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
hr: Ljevac

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
hr: Vojnik

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
hr: Klesar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
hr: Trener

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
hr: Kovač

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
hr: Majstor kovač

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
hr: Ugljenar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
hr: Uzgajivač trstike

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
hr: Uzgajivač sobova

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
hr: Brodograditelj

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
hr: Topioničar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
hr: Pušničar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
hr: Vojnik

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
hr: Klesar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
hr: Tesar
