Widelands - en to nl translation catalogue (1171 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nl: Markt

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nl: Markt

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nl: Markt

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nl: Markt

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
nl: Markt

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
nl: Vesting

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
nl: Je soldaten hebben je vesting bezet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
nl: Je vesting heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
nl: Je vesting is onder aanval.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
nl: De vijand versloeg jouw soldaten op de vesting.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
nl: Jouw soldaten versloegen de vijand op de vesting.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nl: Fort

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nl: Jouw soldaten hebben jouw fort bezet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nl: Jouw fort heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
nl: Jouw fort is onder aanval.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nl: De vijand versloeg jouw soldaten bij het fort.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nl: Jouw soldaten versloegen de vijand bij het fort.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
nl: Uitkijk Toren

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
nl: Jouw soldaten hebben jouw uitkijktoren bezet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
nl: Je uitkijktoren heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
nl: Je uitkijktoren is onder aanval.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
nl: De vijand versloeg jouw soldaten bij de uitkijktoren.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
nl: Jouw soldaten versloegen de vijand bij de uitkijktoren.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
nl: Verkenningspost

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
nl: Je soldaten hebben de verkennigspost bezet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
nl: Je verkennings post heeft een vijand ontdekt

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
nl: Jouw verkenningspost is onder aanval.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
nl: De vijand versloeg jouw soldaten bij de verkenningspost.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
nl: Jouw soldaten versloegen de vijand bij de verkenningspost.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nl: Toren

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nl: Jouw soldaten hebben jouw toren bezet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nl: Je toren heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
nl: Je toren is onder aanval.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nl: De vijand versloeg jouw soldaten op de toren.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de toren verslagen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
nl: Boomhut Wachtpost

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldier has occupied your treetop sentry.
nl: Je soldaat heeft je uitkijkpost in de boomtop bezet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
nl: Jouw boomhut wachtpost heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
nl: Jouw boomhut wachtpost wordt aangevallen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
nl: De vijand versloeg jouw soldaten bij de boomhut wachtpost.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
nl: Jouw soldaten versloegen de vijand bij de boomhut wachtpost.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
nl: Krijgerswoning

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
nl: Uw soldaten hebben de woning van uw krijgers bezet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
nl: Jullie krijgerswoning heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
nl: De woning van je krijgers wordt aangevallen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
nl: De vijand versloeg je soldaten bij de verblijfplaats van de krijgers.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
nl: Je soldaten versloegen de vijand bij de verblijfplaats van de krijgers.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
nl: Kasteel

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
nl: Uw soldaten hebben uw kasteel bezet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
nl: Je kasteel heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
nl: Je kasteel wordt aangevallen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
nl: De vijand heeft je soldaten in het kasteel verslagen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij het kasteel verslagen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
nl: Wachtlokaal

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
nl: Uw soldaten hebben uw wachthuis bezet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
nl: Je bewaker heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
nl: Je wachthuisje wordt aangevallen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de wachtpost verslagen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
nl: Je soldaten versloegen de vijand bij het wachthuisje.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
nl: Wachthuis

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
nl: Je soldaten hebben je wachthuis bezet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
nl: Je wachthuisje heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
nl: Je wachthuis wordt aangevallen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
nl: De vijand heeft je soldaten bij het wachthuis verslagen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij het wachthuisje verslagen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nl: Toren

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nl: Je soldaten hebben je toren bezet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nl: Je toren heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
nl: Je toren wordt aangevallen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de toren verslagen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de toren verslagen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
nl: Hoge Toren

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
nl: Je soldaten hebben je hoge toren bezet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
nl: Je hoge toren heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
nl: Je hoge toren wordt aangevallen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de hoge toren verslagen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de hoge toren verslagen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
nl: Kleine Toren

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
nl: Je soldaten hebben je kleine toren bezet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
nl: Je kleine toren heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
nl: Je kleine toren wordt aangevallen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de kleine toren verslagen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de kleine toren verslagen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
nl: Barrière

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
nl: Uw soldaten hebben uw barrière bezet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
nl: Je barrière heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
nl: Uw barrière wordt aangevallen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de barrière verslagen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de barrière verslagen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
nl: Je soldaten hebben je citadel bezet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
nl: Je citadel heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
nl: Je citadel heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de citadel verslagen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de citadel verslagen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nl: Fort

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nl: Jouw soldaten hebben jouw fort bezet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nl: Jouw fort ontdekte een aanvaller.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
nl: Jouw fort is onder aanval.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nl: De vijand versloeg jouw soldaten bij het fort.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nl: Jouw soldaten versloegen de vijand bij het fort.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
nl: Wachtpost

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
nl: Je soldaten hebben je schildwacht bezet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
nl: Je schildwacht heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
nl: Je wachtpost wordt aangevallen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de wachtpost verslagen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de wachtpost verslagen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nl: Toren

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nl: Je soldaten hebben je toren bezet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nl: Je toren heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
nl: Je toren wordt aangevallen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de toren verslagen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de toren verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
nl: Barrière

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
nl: Uw soldaten hebben uw barrière bezet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
nl: Je barrière heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
nl: Uw barrière wordt aangevallen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de barrière verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de barrière verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
nl: Blokhuis

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldier has occupied your blockhouse.
nl: Je soldaat heeft je blokhut bezet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
nl: Je blokhuis heeft een aanvaller opgemerkt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
nl: Je blokhuis wordt aangevallen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
nl: De vijand heeft jouw soldaten bij het blokhuis verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
nl: Jouw soldaten hebben de vijand bij het blokhuis verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
nl: Kasteel

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
nl: Uw soldaten hebben uw kasteel bezet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
nl: Je kasteel heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
nl: Je kasteel wordt aangevallen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
nl: De vijand heeft je soldaten in het kasteel verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij het kasteel verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nl: Fort

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nl: Jouw soldaten hebben jouw fort bezet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nl: Jouw fort heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
nl: Jouw fort is onder aanval.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nl: De vijand versloeg jouw soldaten bij het fort.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nl: Jouw soldaten versloegen de vijand bij het fort.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
nl: Voorpost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
nl: Je soldaten hebben je voorpost bezet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
nl: Je voorpost heeft een aanvaller opgemerkt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
nl: Je voorpost wordt aangevallen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
nl: De vijand heeft jouw soldaten bij de voorpost verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
nl: Jouw soldaten hebben de vijand bij de voorpost verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
nl: Wachtpost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
nl: Je soldaten hebben je schildwacht bezet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
nl: Je schildwacht heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
nl: Je wachtpost wordt aangevallen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de wachtpost verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de wachtpost verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nl: Toren

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nl: Je soldaten hebben je toren bezet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nl: Je toren heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
nl: Je toren wordt aangevallen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de toren verslagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de toren verslagen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nl: Fort

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nl: Jouw soldaten hebben jouw fort bezet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nl: Jouw fort heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
nl: Jouw fort is onder aanval.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nl: De vijand versloeg jouw soldaten bij het fort.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nl: Jouw soldaten versloegen de vijand bij het fort.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
nl: Voorpost

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
nl: Je soldaten hebben je voorpost bezet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
nl: Je voorpost heeft een aanvaller opgemerkt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
nl: Je voorpost wordt aangevallen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
nl: De vijand heeft jouw soldaten bij de voorpost verslagen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
nl: Jouw soldaten hebben de vijand bij de voorpost verslagen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
nl: Wachthut

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
nl: Je soldaten hebben je wachthut bezet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
nl: Je wachthut heeft een aanvaller opgemerkt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
nl: Je wachthut wordt aangevallen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
nl: De vijand heeft jouw soldaten bij de wachthut verslagen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
nl: Jouw soldaten hebben de vijand bij de wachthut verslagen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nl: Toren

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nl: Je soldaten hebben je toren bezet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nl: Je toren heeft een aanvaller ontdekt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
nl: Je toren wordt aangevallen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nl: De vijand heeft je soldaten bij de toren verslagen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nl: Je soldaten hebben de vijand bij de toren verslagen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
nl: Houten Toren

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldier has occupied your wooden tower.
nl: Je soldaat heeft je houten toren bezet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
nl: Je houten toren heeft een aanvaller opgemerkt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
nl: Je houten toren wordt aangevallen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
nl: De vijand heeft jouw soldaten bij de houten toren verslagen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
nl: Jouw soldaten hebben de vijand bij de houten toren verslagen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
nl: Hoge Houten Toren

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
nl: Je soldaten hebben je hoge houten toren bezet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
nl: Je hoge houten toren heeft een aanvaller opgemerkt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
nl: Je hoge houten toren wordt aangevallen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
nl: De vijand heeft jouw soldaten bij de hoge houten toren verslagen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
nl: Jouw soldaten hebben de vijand bij de hoge houten toren verslagen.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
nl: Werf

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
nl: Ontmantelingswerf

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
nl: Cassaveplantage

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
nl: werken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
nl: cassave planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
nl: cassave oogsten

en: No Fields
nl: Geen Velden

en: Out of Fields
nl: Geen Velden meer

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
nl: De boerin die op deze cassaveplantage werkt, heeft geen vrijgemaakte grond om haar zaden te planten.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
nl: Cassavewortel Kooktoestel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
nl: brood bakken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nl: Houtskooloven

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
nl: houtskool produceren

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
nl: Chocolade Brouwerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
nl: chocolade brouwen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
nl: Cacaoboerderij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
nl: cacao planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
nl: cacao oogsten

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
nl: De cacaoboer die op deze cacaoplantage werkt, heeft geen vrijgemaakte grond om haar zaden te planten.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
nl: Kledingmakerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing a tunic because ...
en: sewing a tunic
nl: een tuniek naaien

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing a light wooden armor because ...
en: making a light wooden armor
nl: een licht houten harnas maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden helmet because ...
en: making a wooden helmet
nl: een houten helm maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a warrior’s coat because ...
en: sewing a warrior’s coat
nl: een krijgersmantel naaien

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making sturdy boots because ...
en: making sturdy boots
nl: stevige laarzen maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making swift boots because ...
en: making swift boots
nl: snelle laarzen maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making hero boots because ...
en: making hero boots
nl: heldenlaarzen maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded vest because ...
en: making a padded vest
nl: een gewatteerd vest maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded protector because ...
en: making a padded protector
nl: een gewatteerde beschermer maken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nl: Veerboot Werf

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
nl: Voedsel Conserverer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
nl: een rantsoen bereiden

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
nl: Smeltoven

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
nl: goud smelten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
nl: Tuincentrum

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
nl: de vruchtbaarheid van het land verbeteren

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
nl: Goudzoekerswoning

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
nl: goud delven

en: No Gold
nl: Geen Goud

en: Main Gold Vein Exhausted
nl: Hoofdgoudader Uitgeput

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze goudzoekerswoning is uitgeput. Verwacht een sterk verminderd rendement op je investering. Overweeg het te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
nl: Hut van de jager-verzamelaar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
nl: verzamelen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
nl: vlees verzamelen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
nl: vis verzamelen

en: No Game, No Fish
nl: Geen Jacht, Geen Vis

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
nl: Buiten Jacht en Vis

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
nl: De jager-verzamelaar die vanuit deze jager-hut werkt, kan geen wild of vis vinden in haar werkgebied.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
nl: Initiatieplaats

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nl: een soldaat rekruteren

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
nl: Hut van de Junglebewaarder

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
nl: bomen planten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
nl: Liana Snijders Hut

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
nl: lianen knippen

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
nl: Geen bomen

en: No Tree to Cut Lianas
nl: Geen boom om lianen te knippen

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
nl: De lianensnijder die op deze plek werkt, kan geen enkele boom in haar werkgebied vinden. Je moet overwegen om het gebouw te ontmantelen of te vernietigen of om een hut voor junglebewaarders te bouwen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
nl: Bijzondere Boomsnijders Hut

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
nl: balsa oogsten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
nl: rubber oogsten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
nl: oogsten van ijzerhout

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
nl: Zeldzame Boom Plantage

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
nl: balsaboom planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
nl: rubberboom planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
nl: ijzerhout boom planten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
nl: Touwwever Stand

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
nl: touw maken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
nl: Verkennershut

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
nl: verkennen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nl: Scheepswerf

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
nl: aan een schip werken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
nl: Steen Werkplaats

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
nl: een schop produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
nl: een kapbijl produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
nl: een pikhouweel produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
nl: een kapmes maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
nl: keukengerei produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
nl: een hamer produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
nl: een beitel maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
nl: naalden maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
nl: een stenen kom maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making firestones because ...
en: making firestones
nl: vuurstenen maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
nl: een houten speer maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone-tipped spear because ...
en: making a stone-tipped spear
nl: een speer met stenen punt maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
nl: een geharde speer maken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
nl: Steenhouwershut

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
nl: graniet zagen

en: No Rocks
nl: Geen rotsen

en: Out of Rocks
nl: Geen rotsen meer

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
nl: De steenhouwer die in deze steenhouwershut werkt, kan geen stenen vinden in haar werkgebied.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
nl: Steenmijn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
nl: mijnbouw

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
nl: graniet delven

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
nl: kwarts delven

en: No Stones
nl: Geen Stenen

en: Main Stone Vein Exhausted
nl: Hoofdsteenader uitgeput

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze steenmijn is uitgeput. Verwacht een sterk verminderde opbrengst van je investering. Je zou moeten overwegen om hem te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
nl: Tapir boerderij

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
nl: tapir fokken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
nl: Water Verzamelaars Hut

en: No Water
nl: Geen Water

en: Out of Water
nl: Geen Water meer

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
nl: De drager die bij deze waterwinhut werkt, kan geen water vinden in de omgeving.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
nl: Tent van de Wildbeheerder

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
nl: vis kweken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
nl: vrijgeven spel

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
nl: Houthakkershut

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
nl: bomen vellen

en: Out of Trees
nl: Geen Bomen meer

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
nl: De houthakker die in deze houthakkershut werkt, kan geen bomen vinden in haar werkgebied. Je zou moeten overwegen het gebouw te ontmantelen of te vernietigen of een hut voor junglebewaarders te bouwen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
nl: Harnassmederij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
nl: een stalen schild smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
nl: een verbeterd schild smeden

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nl: Bakkerij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
nl: brood bakken

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nl: Kazerne

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nl: een soldaat rekruteren

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
nl: Helmkruidkwekerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
nl: helmkruid zaaien

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
nl: helmkruid oogsten

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
nl: De helmkruidkweker die in deze helmkruidkwekerij werkt heeft geen vrij veld om in te zaaien.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nl: Houtskoolmeiler

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
nl: boomstammen verkolen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nl: Steenkoolmijn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
nl: steenkool delven

en: No Coal
nl: Geen Steenkool

en: Main Coal Vein Exhausted
nl: Hoofdsteenkoolader Uitgeput

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze steenkoolmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd. Het valt te overwegen deze mijn te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
nl: Kristalmijn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
nl: diamant delven

en: No Crystals
nl: Geen Kristallen

en: Main Crystal Vein Exhausted
nl: Hoofdkristalader Uitgeput

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze kristalmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd. Het valt te overwegen deze mijn te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nl: Boerderij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
nl: maïs zaaien

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
nl: maïs oogsten

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nl: De boer die op deze boerderij werkt heeft geen vrij veld om in te zaaien.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nl: Veerbootwerf

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
nl: Viskwekerij

en: No Fish
nl: Geen Vis

en: Out of Fish
nl: Geen Vis meer

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
nl: De viskweker die vanuit het huis van deze viskweker werkt, kan in zijn werkgebied geen water vinden waar hij vis kan kweken. Onthoud dat je je visbestanden alleen kunt regenereren als er ooit vissen in de buurt waren.

en: The fishing grounds are full
nl: De visgronden zijn vol

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
nl: Vissershuis

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
nl: vissen

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
nl: De visser die vanuit dit vissershuis werkt kan geen vis meer vinden in zijn werkgebied.  Denk eraan dat je een viskwekerij kan bouwen om voor meer vis in de omgeving te zorgen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
nl: Boswachtershuis

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
nl: Goudspinnerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
nl: gouddraad spinnen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nl: Goudmijn

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze goudmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd. Het valt te overwegen deze mijn te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
nl: Paardenstal

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
nl: paarden fokken

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
nl: Jachthuis

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
nl: jagen

en: No Game
nl: Geen Wild

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
nl: Geen Wild meer

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
nl: De jager die vanuit dit jachthuis werkt kan geen wild meer vinden in zijn werkgebied.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nl: IJzermijn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
nl: ijzererts delven

en: No Iron
nl: Geen IJzer

en: Main Iron Vein Exhausted
nl: Hoofdijzerader Uitgeput

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze ijzermijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd. Het valt te overwegen deze mijn te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
nl: Molen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
nl: maïs malen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
nl: helmkruid malen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nl: Steengroeve

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
nl: graniet houwen

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nl: De steenhouwer die in deze steengroeve werkt kan geen rotsen meer vinden in zijn werkgebied.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
nl: Houtzagerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
nl: boomstammen zagen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nl: Verkennershuis

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nl: Scheepswerf

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nl: Hoogoven

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
nl: ijzer smelten

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
nl: Rokerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
nl: vlees roken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
nl: vis roken

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
nl: Spinnenboerderij

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
nl: Werktuigsmederij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
nl: een broodschep produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
nl: een paar emmers produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
nl: een vuurtang produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
nl: een visnet produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
nl: een rookhaak produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
nl: een jachtboog produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
nl: een melktang produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
nl: een zaag produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
nl: een zeis produceren

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
nl: Wapensmederij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
nl: een lichte drietand smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
nl: een lange drietand smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
nl: een stalen drietand smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
nl: een dubbele drietand smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
nl: een zware dubbele drietand smeden

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nl: Weverij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
nl: spinnendoek weven

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
nl: een tabberd vervaardigen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
nl: een gouden tabberd vervaardigen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
nl: Waterput

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nl: De drager die aan deze waterput werkt kan geen water meer vinden in zijn put.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
nl: Houtvesterswoning

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
nl: De houtvester die vanuit deze houtvesterswoning werkt kan geen bomen meer vinden in zijn werkgebied.  Het valt te overwegen dit gebouw te ontmantelen of te vernietigen, of een boswachtershuis te bouwen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
nl: Bijlatelier

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
nl: een bijl smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
nl: een scherpe bijl smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
nl: een brede bijl smeden

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nl: Bakkerij

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
nl: pitabrood bakken

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nl: Kazerne

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nl: een soldaat rekruteren

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
nl: Grote Herberg

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
nl: een snack bereiden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
nl: een maaltijd bereiden

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
nl: Brouwerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
nl: sterk bier brouwen

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
nl: Ossenstal

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
nl: ossen fokken

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nl: Houtskoolmeiler

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nl: Steenkoolmijn

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze steenkoolmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Het valt te overwegen deze mijn op te waarderen, te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
nl: Diepe Steenkoolmijn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
nl: Diepere Steenkoolmijn

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze steenkoolmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd. Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen ze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nl: Boerderij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
nl: tarwe zaaien

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
nl: tarwe oogsten

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nl: De boer die op deze boerderij werkt heeft geen vrij veld om in te zaaien.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nl: Veerbootwerf

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
nl: Vissershut

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
nl: De visser die vanuit deze vissershut werkt kan geen vis meer vinden in zijn werkgebied.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
nl: Jachtopzichtershut

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nl: Goudmijn

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze goudmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Het valt te overwegen deze mijn op te waarderen, te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
nl: Diepe Goudmijn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
nl: Diepere Goudmijn

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze goudmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen ze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
nl: Granietmijn

en: No Granite
nl: Geen Graniet

en: Main Granite Vein Exhausted
nl: Hoofdgranietader Uitgeput

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze granietmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen ze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
nl: Helmsmederij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
nl: een helm smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
nl: een masker smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
nl: een oorlogshelm smeden

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
nl: Jachthut

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
nl: De jager die vanuit deze jachthut werkt kan geen wild meer vinden in zijn werkgebied.  Denk eraan dat je een jachtopzichtershut kan bouwen om meer wild los te laten in de omgeving.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
nl: Herberg

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nl: IJzermijn

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze ijzermijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Het valt te overwegen deze mijn op te waarderen, te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
nl: Diepe IJzermijn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
nl: Diepere IJzermijn

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze ijzermijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen ze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
nl: Kalkoven

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
nl: mortel mengen

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
nl: Houthakkershut

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
nl: De houthakker die vanuit deze houthakkershut werkt kan geen bomen meer vinden in zijn werkgebied.  Het valt te overwegen dit gebouw te ontmantelen of te vernietigen, of een boswachtershut te bouwen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
nl: Metaalwerkplaats

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
nl: een vishengel produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
nl: een jachtspeer produceren

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
nl: Kleine Brouwerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
nl: bier brouwen

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nl: Steengroeve

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nl: De steenhouwer die in deze steengroeve werkt kan geen rotsen meer vinden in zijn werkgebied.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
nl: Boswachtershut

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
nl: Rietkwekerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
nl: dakriet planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
nl: dakriet oogsten

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
nl: De rietkweker die op deze rietkwekerij werkt heeft geen vrije bodem waarop hij zijn stekken kan planten.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
nl: Verkennershut

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nl: Scheepswerf

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nl: Hoogoven

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
nl: Taverne

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
nl: Oorlogsmanufactuur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
nl: een bronzen bijl smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
nl: een slagbijl smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
nl: een oorlogsbijl smeden

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nl: Weverij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
nl: weven

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
nl: Waterput

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nl: De drager die aan deze waterput werkt kan geen water meer vinden in zijn put.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
nl: Houtverharder

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
nl: hout verharden

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
nl: Harnassmederij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
nl: een kuras smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
nl: een maliënkolder smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
nl: een verguld harnas smeden

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nl: Bakkerij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
nl: brood bakken

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nl: Kazerne

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nl: een soldaat rekruteren

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
nl: Brouwerij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nl: Houtskoolmeiler

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nl: Steenkoolmijn

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze steenkoolmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Het valt te overwegen deze mijn op te waarderen, te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
nl: Diepe Steenkoolmijn

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze steenkoolmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen ze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
nl: Ezelsstal

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
nl: ezels fokken

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nl: Boerderij

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nl: De boer die op deze boerderij werkt heeft geen vrij veld om in te zaaien.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nl: Veerbootwerf

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
nl: Vissershuis

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
nl: De visser die vanuit dit vissershuis werkt kan geen vis meer vinden in zijn werkgebied.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
nl: Boswachtershuis

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nl: Goudmijn

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze goudmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Het valt te overwegen deze mijn op te waarderen, te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
nl: Diepe Goudmijn

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze goudmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd. Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen ze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
nl: Jachthuis

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
nl: De jager die vanuit dit jachthuis werkt kan geen wild meer vinden in zijn werkgebied.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
nl: Herberg

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nl: IJzermijn

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze ijzermijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Het valt te overwegen deze mijn op te waarderen, te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
nl: Diepe IJzermijn

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze ijzermijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen ze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
nl: Houthakkershuis

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
nl: De houthakker die vanuit dit houthakkershuis werkt kan geen bomen meer vinden in zijn werkgebied.  Het valt te overwegen dit gebouw te ontmantelen of te vernietigen, of een boswachtershuis te bouwen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
nl: Marmermijn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
nl: marmer delven

en: No Marble
nl: Geen Marmer

en: Main Marble Vein Exhausted
nl: Hoofdmarmerader uitgeput

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze marmermijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Het valt te overwegen deze mijn op te waarderen, te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
nl: Diepe Marmermijn

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze marmermijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd. Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen ze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
nl: Molen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
nl: tarwe malen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
nl: Varkensfokkerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
nl: varkens fokken

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nl: Steengroeve

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
nl: marmer houwen

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nl: De steenhouwer die in deze steengroeve werkt kan geen rotsen meer vinden in zijn werkgebied.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
nl: Houtzagerij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nl: Verkennershuis

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
nl: Schapenboerderij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
nl: fokt schapen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nl: Scheepswerf

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nl: Hoogoven

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
nl: Steenhouwershuis

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
nl: een marmerzuil beeldhouwen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
nl: Taverne

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
nl: Werktuigsmederij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
nl: een mand produceren

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
nl: Wijngaard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
nl: wijnrank planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
nl: druiven oogsten

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
nl: De wijnboer die in deze wijngaard werkt heeft geen vrije bodem waarop hij zijn wijnranken kan planten.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
nl: Wapensmederij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
nl: een houten speer produceren

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
nl: een speer smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
nl: een verbeterde speer smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
nl: een zware speer smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
nl: een oorlogsspeer smeden

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nl: Weverij

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
nl: Waterput

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nl: De drager die aan deze waterput werkt kan geen water meer vinden in zijn put.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
nl: Wijnmakerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
nl: wijn maken

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
nl: Visteler

en: No Ponds
nl: Geen Vijvers

en: Out of Fish Ponds
nl: Geen Visvijvers meer

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
nl: De visser die in deze visteler werkt kan geen visvijvers meer vinden in zijn werkgebied. Controleer of er een werkende kleiput in de buurt is en dat de visteler alle benodigde waren aangeleverd krijgt, of overweeg dit gebouw te ontmantelen of vernietigen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
nl: Grote Harnassmederij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
nl: een slagzwaard smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
nl: een tweesnijdend zwaard smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
nl: een gouden helm smeden

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
nl: Kleine Harnassmederij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
nl: een kort zwaard smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
nl: een lang zwaard smeden

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nl: Bakkerij

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nl: Kazerne

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nl: een soldaat rekruteren

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
nl: Imkerij

en: No Flowers
nl: Geen Bloemen

en: Out of Flowers
nl: Geen Bloemen meer

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
nl: De imker die in dit bijenhuis werkt, kan geen bloeiende velden of struiken vinden in zijn werkgebied. Je zou moeten overwegen om een andere boerderij of bessenkwekerij in de buurt te bouwen, of om dit gebouw te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
nl: Bessenboerderij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
nl: struiken planten

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
nl: Smederij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
nl: een kapbijl smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
nl: een pikhouweel smeden

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
nl: Brouwerij

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
nl: Steenoven

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
nl: bakstenen bakken

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
nl: Houtskoolbranderij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
nl: een houtskoolstapel maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
nl: Kolen verzamelen

en: Out of Clay Ponds
nl: Geen Kleivijvers meer

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
nl: De houtskoolbrander die in deze houtskoolbranderij werkt kan geen kleivijvers meer vinden in zijn werkgebied. Controleer of er een werkende kleiput in de buurt is en dat de houtskoolbranderij alle benodigde waren aangeleverd krijgt, of overweeg dit gebouw te ontmantelen of vernietigen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nl: Houtskoolmeiler

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
nl: Kleiput

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
nl: klei maken

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
nl: Geen Grond

en: No Level Ground
nl: Geen Vlakke Grond

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
nl: De kleigraver die vanuit deze kleiput werkt kan geen vlakke grond vinden in zijn werkgebied. Het valt te overwegen deze kleiput te ontmantelen en elders te herbouwen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nl: Kolenmijn

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze steenkoolmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd. Het valt te overwegen deze mijn op te waarderen, te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
nl: Diepe Steenkoolmijn

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze steenkoolmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen deze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
nl: Vruchtenverzamelaarshuis

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
nl: Bessen verzamelen

en: No Bushes
nl: Geen Struiken

en: Out of Berries
nl: Geen Bessen meer

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
nl: De vruchtenverzamelaar die vanuit dit vruchtenverzamelaarshuis werkt kan geen bessenstruiken vinden in zijn werkgebied. Overweeg nog een bessenboerderij te bouwen, of dit gebouw te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
nl: Dijkwerker Huis

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
nl: bedijking

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
nl: een dijk bouwen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
nl: Drinkhal

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nl: Boerderij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
nl: gerst planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
nl: gerst oogsten

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nl: De boer die op deze boerderij werkt heeft geen vrij veld om in te zaaien.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nl: Veerbootwerf

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
nl: Vissershuis

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
nl: De visser die vanuit dit vissershuis werkt kan geen vis meer vinden in zijn werkgebied.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
nl: Boswachtershuis

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
nl: Smeltoven

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nl: Goudmijn

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze goudmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Het valt te overwegen deze mijn op te waarderen, te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
nl: Diepe Goudmijn

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze goudmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen ze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
nl: Honingbroodbakkerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
nl: honingbrood bakken

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
nl: Jachthuis

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
nl: De jager die vanuit dit jachthuis werkt kan geen wild meer vinden in zijn werkgebied.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nl: IJzermijn

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze ijzermijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Het valt te overwegen deze mijn op te waarderen, te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
nl: Diepe IJzermijn

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze ijzermijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen ze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
nl: Medebrouwerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
nl: mede brouwen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nl: Steengroeve

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nl: De steenhouwer die in deze steengroeve werkt kan geen rotsen meer vinden in zijn werkgebied.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
nl: Recyclagecentrum

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
nl: vacht recyclen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
nl: ijzer recyclen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
nl: ijzer en goud recyclen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
nl: Rietboerderij

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
nl: De rietboer die op deze rietboerderij werkt heeft geen vrij veld om in te zaaien.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
nl: Rendierenboerderij

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
nl: rendieren fokken

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
nl: vacht produceren

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
nl: Steenmijn

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze steenmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Het valt te overwegen deze mijn op te waarderen, te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
nl: Diepe Steenmijn

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nl: De hoofdader van deze steenmijn is uitgeput en het rendement is sterk verminderd.  Deze mijn kan niet meer opgewaardeerd worden, dus het valt te overwegen deze te ontmantelen of te vernietigen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nl: Verkennershuis

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
nl: Naaiatelier

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
nl: bont kledingstuk naaien

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nl: Scheepswerf

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
nl: Rokerij

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
nl: Kleermakerij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
nl: versierd bont naaien

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
nl: gouden bont naaien

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
nl: Taverne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
nl: een enkel rantsoen bereiden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
nl: rantsoenen bereiden

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nl: Weverij

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
nl: doek weven

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
nl: Waterput

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nl: De drager die aan deze waterput werkt kan geen water meer vinden in zijn put.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
nl: Houtvesterswoning

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
nl: De houtvester die vanuit deze houtvesterswoning werkt kan geen bomen meer vinden in zijn werkgebied.  Het valt te overwegen dit gebouw te ontmantelen of te vernietigen, of een boswachtershuis te bouwen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
nl: Training Grasvelden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
nl: slapen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nl: ontwijken soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nl: ontwijken soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
nl: ontwijken soldaat opwaarderen van niveau 2 naar niveau 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nl: Opwaarderen soldatenlevenspunten van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nl: Opwaarderen soldatenlevenspunten van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
nl: Opwaarderen soldatenlevenspunten van niveau 2 naar niveau 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
nl: verdediging soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
nl: verdediging soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nl: Geen soldaat om te trainen!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nl: Geen soldaat gevonden voor dit trainingsniveau!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
nl: Bijeenkomst van krijgers

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nl: Opwaarderen soldatenaanval van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nl: Opwaarderen soldatenaanval van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
nl: Kerker

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 2 naar niveau 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 3 naar niveau 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nl: Geen soldaat om te trainen!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nl: Geen soldaat gevonden voor dit trainingsniveau!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
nl: Labyrint

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
nl: verdediging soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
nl: verdediging soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nl: levenspunten soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nl: ontwijken soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nl: ontwijken soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
nl: Gevechtsarena

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nl: ontwijken soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nl: ontwijken soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nl: Geen soldaat om te trainen!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nl: Geen soldaat gevonden voor dit trainingsniveau!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
nl: Trainingskamp

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 2 naar niveau 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 3 naar niveau 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 4 naar niveau 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nl: levenspunten soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nl: levenspunten soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
nl: levenspunten soldaat opwaarderen van niveau 2 naar niveau 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nl: ontwijken soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nl: Geen soldaat om te trainen!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nl: Geen soldaat gevonden voor dit trainingsniveau!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nl: ontwijken soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
nl: Trainingskamp

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 2 naar niveau 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 3 naar niveau 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nl: levenspunten soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nl: levenspunten soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
nl: levenspunten soldaat opwaarderen van niveau 2 naar niveau 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
nl: levenspunten soldaat opwaarderen van niveau 3 naar niveau 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
nl: Trainingsarena

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 3 naar niveau 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 4 naar niveau 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 5 naar niveau 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
nl: verdediging soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nl: levenspunten soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nl: Geen soldaat om te trainen!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nl: Geen soldaat gevonden voor dit trainingsniveau!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
nl: Trainingskamp

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 1 naar niveau 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nl: aanval soldaat opwaarderen van niveau 2 naar niveau 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nl: levenspunten soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
nl: verdediging soldaat opwaarderen van niveau 0 naar niveau 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nl: Hoofdkwartier

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nl: Haven

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nl: Magazijn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nl: Hoofdkwartier

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nl: Haven

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nl: Magazijn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nl: Hoofdkwartier

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nl: Haven

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nl: Magazijn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nl: Hoofdkwartier

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
nl: Hoofdkwartier Scheepswrak

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nl: Haven

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nl: Magazijn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nl: Hoofdkwartier

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nl: Haven

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nl: Magazijn

en: Efficiency
nl: Rendement

en: Stockpile
nl: Voorraad

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
nl: As

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
nl: Gerstveld (geoogst)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
nl: Gerstveld (middelgroot)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
nl: Gerstveld (rijp)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
nl: Gerstveld (klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
nl: Gerstveld (zeer klein)

en: Blueberry Bush (medium)
nl: Bosbessenstruik (middelgroot)

en: Blueberry Bush (ripe)
nl: Bosbessenstruik (rijp)

en: Blueberry Bush (small)
nl: Bosbessenstruik (klein)

en: Blueberry Bush (tiny)
nl: Bosbessenstruik (zeer klein)

en: Black Currant (medium)
nl: Zwarte Bes (middelgroot)

en: Black Currant (ripe)
nl: Zwarte Bes (rijp)

en: Black Currant (small)
nl: Zwarte Bes (klein)

en: Black Currant (tiny)
nl: Zwarte Bes (zeer klein)

en: Red Currant (medium)
nl: Aalbes (middelgroot)

en: Red Currant (ripe)
nl: Aalbes (rijp)

en: Red Currant (small)
nl: Aalbes (klein)

en: Red Currant (tiny)
nl: Aalbes (zeer klein)

en: Desert Hackberry (medium)
nl: Woestijn Hackberry (middelgroot)

en: Desert Hackberry (ripe)
nl: Woestijn Hackberry (rijp)

en: Desert Hackberry (small)
nl: Woestijn Hackberry (klein)

en: Desert Hackberry (tiny)
nl: Woestijn Hackberry (zeer klein)

en: Juniper (medium)
nl: Jeneverbes (middelgroot)

en: Juniper (ripe)
nl: Jeneverbes (rijp)

en: Juniper (small)
nl: Jeneverbes (klein)

en: Juniper (tiny)
nl: Jeneverbes (zeer klein)

en: Raspberry Bush (medium)
nl: Frambozenstruik (middelgroot)

en: Raspberry Bush (ripe)
nl: Frambozenstruik (rijp)

en: Raspberry Bush (small)
nl: Frambozenstruik (klein)

en: Raspberry Bush (tiny)
nl: Frambozenstruik (zeer klein)

en: Sea Buckthorn (medium)
nl: Duindoorn (middelgroot)

en: Sea Buckthorn (ripe)
nl: Duindoorn (rijp)

en: Sea Buckthorn (small)
nl: Duindoorn (klein)

en: Sea Buckthorn (tiny)
nl: Duindoorn (zeer klein)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
nl: Stinkende Herdersboom (middelgroot)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
nl: Stinkende Herdersboom (rijp)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
nl: Stinkende Herdersboom (klein)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
nl: Stinkende Herdersboom (zeer klein)

en: Strawberries (medium)
nl: Aardbeien (middelgroot)

en: Strawberries (ripe)
nl: Aardbeien (rijp)

en: Strawberries (small)
nl: Aardbeien (klein)

en: Strawberries (tiny)
nl: Aardbeien (zeer klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
nl: Helmkruidveld (geoogst)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
nl: Helmkruidveld (middel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
nl: Helmkruidveld (rijp)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
nl: Helmkruidveld (jong)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
nl: Helmkruidveld (gezaaid)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
nl: Cassaveveld (geoogst)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
nl: Cassaveveld (gemiddeld)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
nl: Cassaveveld (rijp)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
nl: Cassaveveld (klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
nl: Cassaveveld (piepklein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
nl: Maïsveld (geoogst)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
nl: Maïsveld (middel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
nl: Maïsveld (rijp)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
nl: Maïsveld (jong)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
nl: Maïsveld (gezaaid)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
nl: Vernietigd gebouw

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dike
nl: Dijk

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
nl: Wijnrank (middel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
nl: Wijnrank (rijp)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
nl: Wijnrank (jong)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
nl: Wijnrank (geplant)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
nl: Brandende Houtskoolstapel

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
nl: Vijver Met Houtskool

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
nl: Detentiebekken

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
nl: Vijver met Viskuit

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
nl: Vijver met Vis

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
nl: Rietveld (middelgroot)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
nl: Rietveld (rijp)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
nl: Rietveld (klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
nl: Rietveld (zeer klein)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
nl: Goud

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
nl: Veel Goud

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
nl: Geen Grondstoffen

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Quartz
nl: Wat Kwarts

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Quartz
nl: Veel Kwarts

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
nl: Kolen

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
nl: Veel Kolen

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
nl: IJzer

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
nl: Veel IJzer

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
nl: Kristallen

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
nl: Veel Kristallen

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
nl: Graniet

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
nl: Veel Graniet

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
nl: Marmer

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
nl: Veel Marmer

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
nl: Droogdok

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
nl: Balsaboom (Volwassen)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
nl: Balsaboom (Oud)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree
nl: Balsa Boom

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
nl: Balsaboom (paal)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
nl: Balsaboom (zaailing)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
nl: Cacaoboom (volwassen)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
nl: Cacaoboom (oud)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
nl: Cacaoboom (paal)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
nl: Cacaoboom (zaailing)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
nl: Dode boom

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
nl: IJzerboom (Volwassen)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
nl: IJzerhoutboom (Oud)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
nl: IJzerhoutboom

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
nl: IJzerhoutboom (zaailing)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
nl: Rubberboom (Volwassen)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
nl: Rubberboom (Oud)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree
nl: Rubberboom

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
nl: Rubberen boom (paal)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
nl: Rubberboom (zaailing)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
nl: Tarweveld (geoogst)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
nl: Tarweveld (middelgroot)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
nl: Tarweveld (rijp)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
nl: Tarweveld (klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
nl: Tarweveld (zeer klein)

en: The Widelands Development Team
nl: Het Widelands Ontwikkelingsteam

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
nl: Amazones

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
nl: Ontdekking

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
nl: Begin het spel met drie schepen op de oceaan en slechts een handvol benodigdheden.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
nl: Versterkt Dorp

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
nl: Begin het spel met een versterkte militaire nederzetting

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
nl: Hoofdkwartier

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
nl: Begin het spel met alleen je hoofdkwartier

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
nl: Nieuwe Wereld

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
nl: Begin het spel met zeven schepen vol met waren op de ocean

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
nl: Arm Gehucht

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
nl: Begin het spel met alleen een pakhuis en het absolute minimum om een economie op te starten. Waarschuwing: de AI kan hier niet succesvol mee starten.

en: Be careful
nl: Pas op

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
nl: Je hebt alleen de juiste goederen voor elk gereedschap dat je nodig hebt om je economie te starten. Zorg ervoor dat er geen onnodig gereedschap wordt gemaakt.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
nl: Problematische Voorpost

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
nl: Begin het spel met alleen je hoofdkwartier en heel weinig goederen om een economie op te starten. Waarschuwing: de AI kan hier niet succesvol mee starten.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
nl: Handelskolonie

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
nl: Als deze speler van een belangrijk goed weinig voorraad heeft zal die automatisch worden aangevuld

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
nl: Dorp

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
nl: Begin het spel met een vredig dorpje

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
nl: Atlantiërs

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
nl: Deze stam komt voor in de oudste verhalen. De dochters en zonen van Atlantis.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
nl: Je hebt maar één ijzer voor elk stuk gereedschap dat nodig is om je economie op te starten. Let erop dat geen onnodig gereedschap wordt geproduceerd.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
nl: Barbaren

en: The mighty tribes of the east-lands.
nl: De machtige stammen van het Oosten.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
nl: Imperium

en: This is the culture of the Roman Empire.
nl: Dit is de cultuur van het Romeinse Imperium.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
nl: Friezen

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
nl: De bewoners van de ruwe Noordzeekust.

en: Tribal Encyclopedia
nl: Encyclopedie der Stammen

en: General
nl: Algemeen

en: Introduction
nl: Inleiding

en: Controls
nl: Bediening

en: Wares
nl: Goederen

en: Workers
nl: Werkers

en: Buildings
nl: Gebouwen

en: Tribes Immovables
nl: Stammen Vastgoed

en: World Immovables
nl: Wereld Vastgoed

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
nl: Schip

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
nl: Schip

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
nl: Schip

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
nl: Schip

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
nl: Kuras

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
nl: Maliënkolder

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
nl: Verguld Harnas

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
nl: Helm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
nl: Lichte Houten Wapenrusting

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
nl: Bijl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
nl: Slagbijl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
nl: Brede Bijl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
nl: Bronzen Bijl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
nl: Scherpe Bijl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
nl: Oorlogsbijl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
nl: Gerst

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
nl: Mand

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
nl: Bier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
nl: Sterk Bier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
nl: Helmkruid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
nl: Helmkruidbloem

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
nl: Rozenhout

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
nl: Heldenlaarzen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
nl: Stevige laarzen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
nl: Snelle Laarzen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nl: Brood

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nl: Brood

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
nl: Pitabrood

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nl: Brood

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nl: Brood

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
nl: Broodschep

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
nl: Baksteen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
nl: Emmers

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
nl: Cassavewortel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
nl: Beitel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
nl: Chocolade

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
nl: Klei

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
nl: Doek

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
nl: Kolen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
nl: Cacaobonen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
nl: Maïs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
nl: Maïsmeel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
nl: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
nl: Kapbijl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
nl: Vuurtang

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Firestones
nl: Vuurstenen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
nl: Vis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
nl: Visnet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
nl: Vishengel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
nl: Meel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
nl: Vruchten

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
nl: Vacht

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
nl: Bont Kledingstuk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
nl: Gouden Bont

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
nl: Oud Bont

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
nl: Versierd Bont

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
nl: Goud

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
nl: Goudstof

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
nl: Gouderts

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
nl: Gouddraad

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
nl: Graniet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
nl: Druif

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
nl: Mortel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
nl: Hamer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
nl: Helm

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
nl: Gouden Helm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
nl: Masker

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
nl: Oorlogshelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
nl: Houten Helm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
nl: Honing

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
nl: Honingbrood

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
nl: Rookhaak

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
nl: Jachtboog

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
nl: Jachtspeer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
nl: IJzer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
nl: IJzererts

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
nl: IJzerhout

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
nl: Keukengerei

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
nl: Boomstam

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
nl: Kapmes

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
nl: Marmer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
nl: Marmerzuil

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
nl: Mede

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
nl: Maaltijd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
nl: Vlees

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
nl: Melktang

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
nl: Naalden

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
nl: Pikhouweel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
nl: Planken

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
nl: Gewatteerde Beschermer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
nl: Kwarts

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
nl: Rantsoen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
nl: Dakriet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
nl: Touw

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
nl: Zaag

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
nl: Schroot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
nl: Gemengd Schroot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
nl: Zeis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
nl: Verbeterd Schild

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
nl: Stalen Schild

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
nl: Schop

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
nl: Gerookte Vis

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
nl: Gerookt Vlees

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
nl: Speer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
nl: Verbeterde Speer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
nl: Geharde Speer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
nl: Zware Speer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
nl: Speer met stenen punt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
nl: Oorlogsspeer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
nl: Houten Speer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
nl: Spinnengaren

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
nl: Spinnendoek

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
nl: Stenen Kom

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
nl: Slagzwaard

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
nl: Tweesnijdend Zwaard

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
nl: Lang Zwaard

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
nl: Kort Zwaard

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
nl: Tabberd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
nl: Gouden Tabberd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
nl: Dubbele Drietand

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
nl: Zware Dubbele Drietand

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
nl: Lichte Drietand

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
nl: Lange Drietand

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
nl: Stalen Drietand

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
nl: Tuniek

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
nl: Gewatteerd Vest

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
nl: Krijgersjas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
nl: Tarwe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
nl: Wijn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
nl: Wol

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nl: Bouwer

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nl: Drager

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
nl: Cassave Boer

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nl: Houtskoolbrander

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
nl: Cacaoboer

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
nl: Kok

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
nl: Kleermaker

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nl: Veerboot

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nl: Geoloog

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
nl: Goudzoeker

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
nl: Goudsmelter

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
nl: Jager-Verzamelaar

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
nl: Jungle Meester

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
nl: Jungle Bewaarder

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
nl: Liana Snijder

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nl: Verkenner

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nl: Scheepsbouwer

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nl: Soldaat

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
nl: Steenhouwer

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
nl: Steenhouwer

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
nl: Tapir Fokker

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
nl: Wildernis Bewaarder

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
nl: Houtvester

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
nl: Meester houthakker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
nl: Harnassmid

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nl: Bakker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
nl: Helmkruidkweker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nl: Bouwvakker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nl: Drager

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nl: Houtskoolbrander

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nl: Boer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nl: Veerbootkapitein

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
nl: Viskweker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nl: Visser

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
nl: Boswachter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nl: Geoloog

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
nl: Paard

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
nl: Paardenfokker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nl: Jager

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
nl: Molenaar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nl: Mijnwerker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
nl: Rekruut

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
nl: Zager

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nl: Verkenner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nl: Scheepsbouwer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
nl: Roker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nl: Soldaat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
nl: Spinnenkweker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
nl: Steenhouwer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
nl: Werktuigsmid

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
nl: Wapensmid

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nl: Wever

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
nl: Houtvester

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nl: Bakker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
nl: Smid

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
nl: Meestersmid

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
nl: Brouwer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
nl: Meesterbrouwer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nl: Bouwvakker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nl: Drager

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
nl: Ossenfokker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nl: Houtskoolbrander

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nl: Boer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nl: Veerbootkapitein

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nl: Visser

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
nl: Jachtopzichter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
nl: Rietkweker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nl: Geoloog

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
nl: Helmsmid

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nl: Jager

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
nl: Herbergier

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
nl: Kalkbrander

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
nl: Houthakker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nl: Mijnwerker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
nl: Hoofdmijnwerker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
nl: Meestermijnwerker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
nl: Os

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
nl: Boswachter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
nl: Rekruut

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nl: Verkenner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nl: Scheepsbouwer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nl: Soldaat

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
nl: Steenhouwer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nl: Wever

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
nl: Harnassmid

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nl: Bakker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
nl: Brouwer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nl: Bouwvakker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
nl: Houtbewerker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nl: Drager

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nl: Houtskoolbrander

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
nl: Ezel

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
nl: Ezelfokker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nl: Boer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nl: Veerbootkapitein

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nl: Visser

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
nl: Boswachter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nl: Geoloog

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nl: Jager

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
nl: Herbergier

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
nl: Houthakker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
nl: Molenaar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nl: Mijnwerker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
nl: Meestermijnwerker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
nl: Varkensfokker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
nl: Rekruut

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nl: Verkenner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
nl: Schapenboer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nl: Scheepsbouwer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nl: Soldaat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
nl: Steenhouwer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
nl: Werktuigsmid

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
nl: Wijnboer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
nl: Wijnmaker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
nl: Wapensmid

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nl: Wever

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nl: Bakker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
nl: Meesterbakker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
nl: Imker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
nl: Bessenboer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
nl: Smid

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
nl: Meestersmid

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
nl: Brouwer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
nl: Meesterbrouwer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
nl: Steenbakker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nl: Bouwvakker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nl: Drager

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nl: Houtskoolbrander

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
nl: Kleigraver

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
nl: Dijkmaker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nl: Boer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nl: Veerbootkapitein

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nl: Visser

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
nl: Boswachter

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
nl: Vruchtenverzamelaar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nl: Geoloog

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nl: Jager

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
nl: Huisbazin

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nl: Mijnwerker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
nl: Meestermijnwerker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
nl: Rietboer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
nl: Rendier

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
nl: Rendierenfokker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nl: Verkenner

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
nl: Naaister

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
nl: Meesternaaister

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nl: Scheepsbouwer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
nl: Roker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nl: Soldaat

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
nl: Steenhouwer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
nl: Houtvester
