Widelands - en to he translation catalogue (29 entries)

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Gamekeeper's Hut
en: Barbarian nursery rhyme
he: ברברימ

en: General
he: גנרל

en: Purpose:
he: מטרה:

en: Note:
he: הודעה:

en: Work area radius:
he: אזור עבודה

en: Healing:
he: ריפוי:

en: Capacity:
he: כמות:

en: Vision range:
he: טווח ראיה

note: TRANSLATORS: Heading in the building help for wares that a building accepts (e.g. wheat for a mill).
en: Incoming:
he: מגיע

note: TRANSLATORS: This is a verb (The miner mines)
en: Mines:
he: מכרות:

en: Collects:
he: אוסף:

en: None
he: אף אחד

en: Build cost:
he: עלות בנייה:

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Crew required:
he: צוות דרוש:

en: Workers
he: עובדים

en: Production
he: ייצור

en: Controls
he: בקרים

note: TRANSLATORS: Size of a map immovablee
en: Small
he: קטן

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Medium
he: בינוני

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Big
he: גדול

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Space required:
he: מקום נדרש:

en: Size
he: גודל

en: Introduction
he: מבוא

en: Tips
he: טיפים

en: Health
he: בריאות

en: Attack
he: תקיפה

en: Defense
he: הגנה

en: Evade
he: התחמקות
