Widelands - en to hr translation catalogue (72 entries)

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Cornmeal
en: Cornmeal is produced in a mill out of corn and is one of three parts of the Atlantean bread produced in bakeries.
hr: Kukuruzno brašno se proizvodi od kukuruza u mlinovima i jedan je od tri vrste kruha koji se proizvode u pekarama širom Atlantide.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Blackroot Flour
en: Blackroot Flour is produced in mills out of blackroots. It is used in bakeries to make a tasty bread.
hr: Crnokorijensko brašno se proizvodi u mlinovima za crni korijen. Koristi se za pečenje ukusnog kruha.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Coal, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Coal, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Coal, part 1
en: Coal is mined in coal mines or produced out of logs by a charcoal kiln.
hr: Ugljen se vadi u rudnicima ili proizvodi iz drva pomoću karbunica, peći za drveni ugljen.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
hr: Prenosi stvari koristeći ceste

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
hr: Siječe stabla.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
hr: Sadi stabla

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fish Breeder
en: Breeds fish.
hr: Uzgaja ribu.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
hr: Peče kruh za radnike.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
hr: Spaljuje ugljen.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
hr: Proizvodi alat za radnike

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
hr: Proizvodi štit za vojnike

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
hr: Proizvodi štit za vojnike

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
hr: Proizvodi štit za vojnike

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
hr: Sjedište je osnovna građevina

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Charcoal Kiln TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Charcoal TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Charcoal Kiln TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Charcoal Burne
en: Burns logs into charcoal.
hr: Pretvara drvo u ugljen.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
hr: Prenosi stvari koristeći ceste

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
hr: Siječe stabla.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
hr: Sadi stabla

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Farmer
en: Plants fields.
hr: Sadi stabla

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
hr: Spaljuje ugljen.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
hr: Proizvodi štit za vojnike

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
hr: Sjedište je osnovna građevina

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Bakery
en: Bakes pitta bread for soldiers and miners alike.
hr: Peče lepinje za radnike.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Flour
en: Flour is produced by the mill out of wheat and is needed in the bakery to produce the tasty Empire bread.
hr: Crnokorijensko brašno se proizvodi u mlinovima za crni korijen. Koristi se za pečenje ukusnog kruha.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
hr: Prenosi stvari koristeći ceste

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
hr: Siječe stabla.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Forester
en: Plants trees.
hr: Sadi stabla

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Farmer
en: Plants fields.
hr: Sadi stabla

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
hr: Peče kruh za radnike.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
hr: Spaljuje ugljen.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
hr: Proizvodi alat za radnike

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
hr: Proizvodi štit za vojnike

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
hr: Proizvodi štit za vojnike

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
hr: Proizvodi štit za vojnike

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
hr: Sjedište je osnovna građevina

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Smoked Fish
en: Fish is smoked in a smokery. Smoked fish is then consumed by soldiers in training or turned into rations and meals for miners and scouts.
hr: Riba se dimi u pušnici. Dimljenu ribu zatim konzumiraju vojnici na obuci ili se pretvara u hranu i obroke za rudare i izviđače.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Smoked Meat
en: Meat is smoked in a smokery. Smoked meat is then consumed by soldiers in training or turned into rations and meals for miners and scouts.
hr: Meso se dimi u pušnici. Dimljeno meso zatim konzumiraju vojnici na obuci ili se pretvara u hranu i obroke za rudare i izviđače.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Kitchen Tools
en: Kitchen tools are needed for preparing rations and meals. The smoker also needs them.
hr: Kuhinjski alati su potrebni za pripremu hrane.Pušničar ih također treba.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Charcoal Kiln
en: The charcoal kiln needs %s on average to produce one coal.
hr: Karbunici je prosječno potrebno %s za proizvodnju jednog komada ugljena.

note: TRANSLATORS: Heading for a flavour text in the building help.
en: Lore
hr: Znanje

en: Purpose:
hr: Svrha:

en: Note:
hr: Napomena:

en: Healing:
hr: Liječenje:

en: Capacity:
hr: Kapacitet:

en: Vision range:
hr: Vidokrug:

en: %1$s from: %2$s
hr: %1$s iz: %2$s

note: TRANSLATORS: Heading in the building help for wares that a building accepts (e.g. wheat for a mill).
en: Incoming:
hr: U dolasku:

en: None
hr: Nijedan

en: Build cost:
hr: Cijena izgradnje:

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Workers
hr: Radnici

note: TRANSLATORS: %s is a worker name, e.g. "Chief Miner" or "Brewer".
en: %s or better
hr: %s ili bolje

en: Production
hr: Proizvodnja

en: Controls
hr: Upravljanje

note: TRANSLATORS: Size of a map immovablee
en: Small
hr: Mala

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Medium
hr: Srednja

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Big
hr: Velika

en: %s and
hr: %s i

en: Size
hr: Veličina

en: Introduction
hr: Uvod

en: Tips
hr: Savjeti

en: Wares
hr: Roba

en: Buildings
hr: Građevine

en: About Widelands
hr: O igri Widelands

en: %d minute | %d minutes
hr[0]: %d minutu
hr[1]: %d minute
hr[2]: %d minuta

en: %1% and %2%
hr: %1% i %2%

en: Single Player
hr: Lokalna igra

en: Multiplayer
hr: Mrežna igra

en: Health
hr: Zdravlje

en: Attack
hr: Napad

en: Defense
hr: Obrana

en: Evade
hr: Izbjegavanje
