Widelands - en to ar translation catalogue (98 entries)

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
ar: يَحمل الأشياء علي طول الطريق.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Stonecutter
en: Cuts blocks of granite out of rocks in the vicinity.
ar: يَقطع بلوكات من الجرانيت من الصخر في المناطق المجاورة.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
ar: يَقطع الإشجار.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
ar: يَزرع الشجر.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
ar: يَعمل في مواقع الإنشاء لكي يُنشئ مباني جديدة.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
ar: يَعمل في حوض بناء السفن و يَبني سُفن جديدة.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
ar: الصياد يُحضر اللحم الطازج النئ إلي المستعمرة.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
ar: يَخبز الخبز من أجل العاملين.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
ar: يَكتشف الموارد من أجل التعدين.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Miner
en: Works deep in the mines to obtain coal, iron, gold or precious stones.
ar: يَعمل عميقاً في المناجم لكي يحصل علي الفحم، الحديد، الذهب أو المعادن النفيسة.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
ar: يَحرق الفحم.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Smelter
en: Smelts ores into metal.
ar: يذيب المعدن الخام إلي معدن.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
ar: يُنتج الأدوات للعاملين.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Recruit
en: Eager to become a soldier and defend his tribe!
ar: متحمس لكي يصبح جندياً ويدافع عن قبيلتة!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
ar: دَافع وإقهر!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
ar: يُدرب الجنود.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
ar: يُنتج الأسلحة للجنود.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
ar: يُنتج الدروع من أجل الجنود.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
ar: يَحمل الأشياء علي طول الطريق.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Ox
en: Oxen help to carry items along busy roads. They are reared in a cattle farm.
ar: الثيران تُساعد علي حمل الأشياء علي الطرق المزدحمة. هي تُربي في مزرعة الثيران.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Cattle Breeder
en: Breeds strong oxen for adding them to the transportation system.
ar: يُربي الثيران القوية من أجل إضافتهم إلي نِظام النقل.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Stonemason
en: Cuts raw pieces of granite out of rocks in the vicinity.
ar: يَقطع قطع عادية من الجرانيت من الصخر في الأماكن القريبة.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
ar: يَقطع الإشجار.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
ar: يَزرع الشجر.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
ar: يَعمل في مواقع الإنشاء لكي يُنشئ مباني جديدة.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Weaver
en: Produces cloth for ships’ sails.
ar: يُنتج الملابس من أجل أشرعة السفن.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
ar: يَعمل في حوض بناء السفن و يَبني سُفن جديدة.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Fisher
en: Catches fish in the sea.
ar: يُمسك السمك في البحر.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
ar: الصياد يُحضر اللحم الطازج النئ إلي المستعمرة.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Gamekeeper
en: The gamekeeper makes sure that the natural population of animals never drops too low.
ar: مراقب الصيد يتأكد أن التعداد الطبيعي للحيوانات لا ينقص جداً.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Farmer
en: Plants fields.
ar: يَزرع الحقول.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
ar: يُنتج الطعام من أجل عمال المناجم.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
ar: يَكتشف الموارد من أجل التعدين.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Miner TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Chief Miner TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Master Miner
en: Works deep in the mines to obtain coal, iron, gold or granite.
ar: يَعمل عميقاً في المناجم لكي يحصل علي الفحم، الحديد، الذهب أو الرخام.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
ar: يَحرق الفحم.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Smelter
en: Smelts ores into metal.
ar: يذيب المعدن الخام إلي معدن.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Recruit
en: Eager to become a soldier and defend his tribe!
ar: متحمس لكي يصبح جندياً ويدافع عن قبيلتة!

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
ar: دَافع وإقهر!

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
ar: يُدرب الجنود.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Helmsmith
en: Forges helmets for soldiers.
ar: يُنتج الخوذات من أجل الجنود.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
ar: يَحمل الأشياء علي طول الطريق.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Donkey
en: Donkeys help to carry items along busy roads. They are reared in a donkey farm.
ar: الحَمير تُساعد علي حمل الأشياء علي الطرق المزدحمة. هي تُربي في مزرعة الحَمير.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Donkey Breeder
en: Breeds cute and helpful donkeys for adding them to the transportation system.
ar: يُربي الحَمير الجميلة و المُساعِدة من أجل إضافتهم إلي نِظام النقل.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Stonemason
en: Cuts blocks of granite and marble out of rocks in the vicinity.
ar: يَقطع بلوكات من الجرانيت والرخام من الصخر في المناطق المجاورة.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Carpenter
en: Works in the sawmill.
ar: يَعمل في المنشرة.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
ar: يَقطع الإشجار.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Forester
en: Plants trees.
ar: يَزرع الشجر.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
ar: يَعمل في مواقع الإنشاء لكي يُنشئ مباني جديدة.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Shepherd
en: Keeping sheep.
ar: يُحافظ علي الأغنام.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Weaver
en: Produces cloth for ships and soldiers.
ar: يُنتج الملابس للسفن و الجنود.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
ar: يَعمل في حوض بناء السفن و يَبني سُفن جديدة.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Fisher
en: Catches fish in the sea.
ar: يُمسك السمك في البحر.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
ar: الصياد يُحضر اللحم الطازج النئ إلي المستعمرة.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Farmer
en: Plants fields.
ar: يَزرع الحقول.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Miller
en: Grinds wheat to produce flour.
ar: يَطحن القمح لكي يُنتج الطَحِين.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
ar: يَخبز الخبز من أجل العاملين.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Brewer
en: Produces beer.
ar: يُنتج البيرة.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Vine Farmer
en: Grows grapevines.
ar: يُنمي الكرمة.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Vintner
en: Produces wine.
ar: يُنتج النيبذ.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Pig Breeder
en: Breeds pigs.
ar: يُربي الخنازير.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
ar: يُنتج الطعام من أجل عمال المناجم.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
ar: يَكتشف الموارد من أجل التعدين.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Miner TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Master Miner
en: Works deep in the mines to obtain coal, iron, gold or marble.
ar: يَعمل عميقاً في المناجم لكي يحصل علي الفحم، الحديد، الذهب أو الرخام.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
ar: يَحرق الفحم.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Smelter
en: Smelts ores into metal.
ar: يذيب المعدن الخام إلي معدن.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
ar: يُنتج الأدوات للعاملين.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Recruit
en: Eager to become a soldier and defend his tribe!
ar: متحمس لكي يصبح جندياً ويدافع عن قبيلتة!

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
ar: دَافع وإقهر!

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
ar: يُدرب الجنود.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
ar: يُنتج الأسلحة للجنود.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
ar: يُنتج الدروع من أجل الجنود.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for a building - it hasn't been written yet. TRANSLATORS: Purpose helptext for a building - it hasn't been written yet.
en: Text needed
ar: يحتاج نص

en: General
ar: عام

en: None
ar: لا شيء

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Workers
ar: العمال

en: Production
ar: إنتاج

note: TRANSLATORS: Performance helptext for a building - it hasn't been written yet.
en: Calculation needed
ar: يحتاج عملية حسابية

en: Controls
ar: التحكم

note: TRANSLATORS: Size of a map immovablee
en: Small
ar: صغير

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Medium
ar: متوسط

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Big
ar: كبير

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for wares and workers consumed by a productionsite
en: Wares and workers consumed:
ar: سِلع وعُمال إستهلكوا:

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for workers consumed by a productionsite
en: Workers consumed:
ar: العُمال إستهلكوا:

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for wares consumed by a productionsite
en: Wares consumed:
ar: سِلع إستهلكت:

en: Purpose
ar: الهدف

en: Size
ar: الحجم

en: Tribal Encyclopedia
ar: موسوعة القبائل

en: Introduction
ar: مُقدمة

en: Tips
ar: نصائح

en: Wares
ar: سلع

en: Buildings
ar: مباني

en: About Widelands
ar: عن "الارض الواسعة"

en: %1% and %2%
ar: %1% و %2%

en: Single Player
ar: اللعب الفردى

en: Multiplayer
ar: اللعب الجماعي

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: A building producing a ware TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: A building recruiting a worker
en: Producer
ar: المُنتج

en: Attack
ar: هجوم
