Widelands - en to ru translation catalogue (2211 entries)

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Log, part 1
en: Logs are an important basic building material. They are produced by felling trees.
ru: Брёвна - важный основной строительный материал. Брёвна получают после рубки деревьев.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Log, part 2
en: Amazon woodcutters fell trees and jungle preservers will plant them. The resulting logs are used by the stone carver. The charcoal kiln also needs logs to produce charcoal.
ru: Лесорубы Амазонок валят деревья, а защитницы джунглей высаживают их. Полученные бревна используются камнерезом. Печь углежога также нуждается в бревнах для производства угля.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Granite, part 1 TRANSLATORS: %1% is the number of Atlantean soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building. UNUSED_soldier_0 = npgettext("atlanteans_soldier", "%1% soldier (+%2%)", "%1% soldiers (+%2%)", 0), TRANSLA
en: Granite is a basic building material.
ru: Гранит - это основной строительный материал.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Granite, part 2
en: The Amazons use granite for making some tools as well. It is produced by the stonecutters and in stone mines.
ru: Амазонки также используют гранит для изготовления некоторых инструментов. Его добывают камнетёсы и шахтёры в каменоломнях.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Quartz, part 1
en: Amazons use quartz for sharp tools and weapons.
ru: Амазонки используют кварц для изготовления острых инструментов и оружия.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Quartz, part 2
en: It is also a building material for some advanced buildings. It is produced in stone mines.
ru: Это также строительный материал для некоторых продвинутых строений. Он производится в каменоломнях.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Balsa
en: Balsa wood is an important building material. It is also used to make light armor. Balsa trees are cut by an experienced woodcutter.
ru: Древесина бальсы это важный строительный материал. Кроме того она используется для изготовления легкой брони. Бальсу рубит опытный дровосек.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Ironwood
en: This very hard wood is as hard as iron and it is used for several buildings, tools and weapons. It is cut by a very experienced woodcutter.
ru: Древесина этих деревьев по твердости сравнима с железом. Оно используется в строительстве, изготовлении инструментов и оружия. Лишь очень опытный лесоруб может рубить их.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Rubber
en: Rubber is important for making warriors’ armor and shoes. Rubber trees are collected by experienced woodcutters.
ru: Каучук крайне важен при изготовлении доспехов и обуви для воинов. Добычей сока Гевеи занимаются опытные лесорубы.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Liana
en: Lianas grow on trees. Very durable ropes are made out of them.
ru: Лианы растут на деревьях. Из них получаются весьма крепкие веревки.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Rope
en: This rope is made out of lianas. It is used for armor dresses and to construct buildings and ships.
ru: Веревки делают из лиан. Их используют в изготовлении доспехов и при строительстве зданий и кораблей.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Water, part 1
en: Water is the essence of life!
ru: Вода - основа жизни!

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Water, part 2
en: Water is used by the cassava root cooker, the chocolate brewery, the gold digger and the tapir farm.
ru: Воду поставляется на  маниоковую кухню, в шоколадный цех,  золотоискателям и на ферму тапиров.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Cassava Root
en: Cassava roots are a special kind of root produced at cassava plantations. The Amazons like their strong taste for making bread and they also feed their tapirs with them.
ru: Корни маниоки — особый корень, получаемый на плантациях маниоки. Амазонкам нравится острый вкус приготовленного из него хлеба, а также им кормят тапиров.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Cocoa Beans
en: Cocoa beans are gathered from cocoa trees by a cocoa farmer. They are used for producing chocolate.
ru: Какао-бобы собирает фермер какао с какао-деревьев. Служат сырьем для шоколада.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Bread
en: This tasty bread is made in cassava root cookeries out of cassava root and water. It is the basic ingredient of a ration that is made by a food preserver. Soldiers like it too.
ru: Этот вкусный хлеб готовят в маниоковой кухне из молотых корней маниоки и воды. Это - основной элемент пайков, приготовляемых в пищевом цеху. Солдатам он тоже нравится.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Chocolate
en: Chocolate is produced by chocolate breweries and used to train soldiers.
ru: Шоколад готовят в шоколадном цеху и используют в тренировке солдат.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Fish
en: Fish is one of the two major food resources of the Amazons. It is used by the food preserver to prepare rations for the workers digging for gold dust and granite. It is also consumed at the training sites (training glade and warriors’ gathering) and for recruiting new soldiers.
ru: Рыба это один из важнейших источников пищи для амазонок. В пищевом цеху из неё делают пайки для работников, добывающих золотой песок и гранит. Помимо этого, она идет в тренировочные центры (тренировочную поляну и военный лагерь), а также на найм новых солдат.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Meat, part 1
en: Meat contains a lot of energy, and it is obtained from wild game taken by hunter-gatherers.
ru: Мясо - калорийное питание, добываемое из дичи охотником-собирателем.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Meat, part 2
en: Meat is used by the food preserver to prepare rations for the workers digging for gold dust and granite. It is also consumed at the training sites (training glade and warriors’ gathering) and for recruiting new soldiers.
ru: Мясо в пищевом цеху идёт на пайки для работников, занятых добычей золотого песка и гранита. Помимо этого, оно идет в тренировочные центры (тренировочную поляну и военный лагерь), а также на найм новых солдат.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Ration, part 1
en: A small bite to keep the workers digging for gold dust and granite strong and working. The scout also consumes rations on her scouting trips.
ru: Небольшой перекус, чтобы поддерживать силу добытчиков золотого песка и гранита. Разведчикам, во время длительных переходов, также необходимы пайки.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Ration, part 2
en: Rations are produced by the food preserver out of fish or meat and bread. They are dried using a charcoal fire.
ru: Пайки готовят в пищевом цеху из хлеба, рыбы или мяса.  Готовят их на угле.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Gold Dust, part 1
en: Gold dust is washed in a gold digger dwelling.
ru: Золотой песок промывают в хижине золотоискателя

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Gold Dust, part 2
en: Smelted in a furnace, it turns into gold which is used as a precious building material and to produce armor.
ru: В литейной его переплавляют в золото, которое потом будет использоваться в строительстве и отделке доспехов.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Gold, part 1
en: Gold is the most valuable of all metals.
ru: Золото является ценнейшим металлом из всех.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Gold, part 2
en: It is smelted out of gold dust by the furnace and used by the dressmaker and for special buildings.
ru: Выплавляется из золотого песка в литейной и используется портнихами и при строительстве особых зданий.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Charcoal, part 1
en: Charcoal is produced out of logs by a charcoal burner. The Amazons use charcoal for drying their food and for smelting gold.
ru: Древесный уголь добывает из бревен углежог. Амазонки жгут уголь при готовке пищи и для плавки золота.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Pick
en: Picks are used by stonecutters to cut granite from rocks or mine granite and quartz in stone mines.
ru: Кирки используются камнетёсами для добычи гранита в скалах и шахтах, а также кварца в каменоломнях.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Felling Ax, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Felling Ax, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Felling Ax, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Felling Ax, part 1
en: The felling ax is the tool to chop down trees.
ru: Топора дровосека нужен чтобы валить деревья.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Felling Ax, part 2
en: It is used by a woodcutter and produced by the stone carver.
ru: Используется лесорубами и изготавливается камнерезом.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Shovel, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Shovel, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Shovel, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Shovel, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Shovel, part 1
en: Shovels are needed for the proper handling of plants.
ru: Лопаты необходимы для ухода за растениями.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Shovel, part 2
en: Therefore the jungle preservers, the cassava farmers and the cocoa farmers use them. They are produced by the stone carver.
ru: Именно поэтому она нужна защитницам джунглей, фермерам маниоки и какао. Изготавливается камнерезом.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Hammer, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Hammer, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Hammer, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Hammer, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Hammer, part 1
en: The hammer is an essential tool.
ru: Молоток - это важнейший инструмент.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Hammer, part 2
en: Geologists, builders, shipwrights and stone carvers all need a hammer. Make sure you’ve always got some in reserve! They are produced by the stone carver.
ru: Геологи, строители, корабелы, камнерезы - всем им нужен молоток. Всегда имейте их про запас! Изготавливаются они камнерезом.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Machete
en: The machete is the tool of the liana cutters.
ru: Мачете это инструмент резчицы лиан.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Chisel, part 1
en: The chisel is an essential tool.
ru: Зубило просто необходимо.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Chisel, part 2
en: Stone carvers need a chisel. Make sure you’ve always got some in reserve! They are produced by the stone carvers themselves.
ru: Камнерезу необходимо зубило. У вас обязательно должен быть небольшой запас! Изготавливаются самими камнерезами.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Kitchen Tools
en: Kitchen tools are needed for preparing rations, baking cassava bread and brewing chocolate. Be sure to have a stone carver to produce this basic tool.
ru: Кухонная утварь нужна для готовки пайков, выпечки хлеба и варки шоколада. Вам нужен камнерез для изготовления этих инструментов.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Needles
en: Needles are used by dressmakers to make dresses, boots and armor for the soldiers.
ru: Иглами пользуются портнихи для пошива одежды, обуви и доспехов для солдат.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Stone Bowl
en: Stone bowls are used to wash gold and to smelt gold dust.
ru: В каменных чашах как намывают, так и плавят золото.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Firestones
en: Firestones are used to light the fires of charcoal kilns and furnaces.
ru: Огниво используется для разжига огня в печах углежога и литейных.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Wooden Spear, part 1
en: This spear is the basic weapon in the Amazon military system. It is produced by the stone carver. In combination with a tunic, it is the equipment to fit out young soldiers.
ru: Основное оружие амазонок это копье. Изготавливает копья камнерез. В паре с туникой входит в оснащение новобранцев.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Wooden Spear, part 2
en: It is used by the Amazon hunter-gatherers as well.
ru: Кроме того, его используют амазонские охотники-собиратели.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Stone Tipped Spear
en: This spear has a stone spike. It is produced in a stone workshop and used in a warriors’ gathering – together with food – to train soldiers from attack level 0 to attack level 1.
ru: Это копье с каменным наконечником. Изготавливается оно в каменотёсном цеху и используется в военном лагере – равно как и еда, – для тренировки уровня урона солдат с 0 до 1.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Hardened Spear
en: This is a hardened spear with a stone tip. It is produced in a stone workshop and used in a warriors’ gathering – together with food – to train soldiers from attack level 1 to level 2.
ru: Это закаленное копье с каменным наконечником. Изготавливается оно в каменотесном цеху и используется в военом лагере – как и еда – для повышения уровня атаки солдат с 1 до 2.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Tunic
en: Rubber can be bound into a tunic, which is used as basic armor. All new soldiers are clothed in a tunic.
ru: Каучук может быть пущен на изготовление туники, базового доспеха. Всех новобранцев одевают в туники.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Padded Vest
en: Padded vests are light but durable armor. They are produced by the dressmaker and used to train soldiers’ defence from level 0 to level 1.
ru: Мягкие жилеты это легкая, но долговечная броня. изготвливаются портнихами и используются для повышения уровня защиты солдат с 0 до 1.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Padded Protector
en: Padded protectors are strong and durable armor. They are produced by the dressmaker and used to train soldiers’ defence from level 1 to level 2.
ru: Мягкая защита -  это прочная и долговечная броня. Изготавливается портнихами и используются для повышения уровня защиты солдат с 1 до 2.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Wooden Armor
en: This light wooden armor is a basic piece of armor for the Amazons’ soldiers. It is produced by a dressmaker and used in a training glade – together with food – to train soldiers from health level 0 to level 1.
ru: Легкая деревянная броня это базовая броня воинов-амазонок. Изготавливается портнихами и используется в тренировочном лагере – наравне с едой – для повышения уровня здоровья солдат с 0 до 1.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Wodden Helmet
en: A wooden helmet is a basic piece of equipment for protecting soldiers. It is produced by the dressmaker and used to train soldiers from health level 1 to level 2.
ru: Деревянный шлем дает начальную защиту солдат. Изготавливается портнихой и используется в тренировочном лагере – наравне с едой – для повышения уровня живучести солдат с 1 до 2.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Warrior's Coat
en: Ordinary tunics can be decorated and reinforced with gold and wood chunks. Such tunics are the best armor.
ru: Обычная туника может быть украшена и усилена золотыми и деревянными пласинами. Такая туника является лучшей броней.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Sturdy Boots
en: Sturdy boots are excellent footwear for soldiers to be quicker on their feet. They are produced by the dressmaker and used to train soldiers’ evade from level 0 to level 1.
ru: Прочные ботинки - отличная солдатская обувь, облегчающая шаг. Изготавливаются портнихами и используются для повышения уровня уклонения солдат с 0 до 1.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Swift Boots
en: Swift boots are light and durable footwear for soldiers to be quicker on their feet. They are produced by the dressmaker and used to train soldiers’ evade from level 1 to level 2.
ru: Легкие ботинки это легкая и долговечная солдатская обувь, облегчающая шаг. Изготавливаются портнихами и используются для повышения уровня уклонения солдат с 1 до 2.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Hero Boots
en: Hero boots! The only suitable footwear for a real hero. They are produced by the dressmaker and used to train soldiers’ evade from level 2 to level 3.
ru: Ботинки ветерана! Только для настоящих героев. Изготавливаются портнихами и служат для повышения уклонения солдат с 2 до 3.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
ru: Переносит товары по дорогам.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Ferry
en: Ships wares across narrow rivers.
ru: Перевозит товары через узкие реки.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Tapir
en: Tapirs help to carry items along busy roads. They are reared in a tapir farm.
ru: Тапиров используют как вьючных животных. Разводятся на фермах тапиров.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Tapir Breeder
en: Breeds tapirs for adding them to the transportation system.
ru: Выращивает тапиров для усовершенствования транспортной системы.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Stonecutter
en: Cuts blocks of granite out of rocks in the vicinity or mines granite and quartz in stone mines.
ru: Высекает блоки гранита из скал в окрестностях или добывает гранит и кварц в каменоломнях.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Woodcutter
en: Fells trees.
ru: Рубит деревья.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Master Woodcutter
en: Harvests special trees: ironwood, rubber and balsa.
ru: Собирает урожай с особых деревьев: железного дерева, гевеи и бальсы.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Jungle Preserver
en: Plants trees.
ru: Сажает деревья.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Jungle Master
en: Plants special trees: ironwood, rubber and balsa.
ru: Сажает особые деревья: железное, гевею и бальсу.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Liana Cutter
en: Cuts lianas from trees.
ru: Срезает лианы с деревьев.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
ru: Работает на строительных площадках, возводя новые здания.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
ru: Работает на верфи и строит новые корабли.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Hunter-Gatherer
en: The hunter-gatherer gets fresh fish and raw meat for the tribe.
ru: Охотник-собиратель добывает свежую рыбу и сырое мясо для племени.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Cassava Farmer
en: Grows cassava.
ru: Растит маниоку.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Cocoa Farmer
en: Grows cocoa.
ru: Выращивает какао.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Cook
en: Prepares rations, bakes cassava bread and brews chocolate.
ru: Готовит пайки из шоколада и маниокового хлеба.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Wilderness Keeper
en: Breeds game or fish.
ru: Разводит дичь или рыбу.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
ru: Ищет ресурсы для добычи.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Gold Digger
en: Works hard in the gold dwellings in mountains to obtain gold by washing it from gravel.
ru: Тяжело трудится в горах, вымывая из породы крупицы золота.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Charcoal Burner
en: Burns logs to produce charcoal.
ru: Производит уголь путем обжига бревен.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Gold Smelter
en: Smelts gold at furnaces.
ru: Плавит золото в литейной.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Stone Carver
en: Produces spears for soldiers and tools for workers.
ru: Производит копья для солдат и инструменты для рабочих.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
ru: Защищать и покорять!

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
ru: Тренирует солдат.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Dressmaker
en: Produces all kinds of dresses, boots and armor.
ru: Мастерит все виды одежды, обуви и доспехов.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Scout
en: Explores unknown territory.
ru: Разведывает незнакомую территорию.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Ashes TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Destroyed Building TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Ashes TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Destroyed Building TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Ashes T
en: The remains of a destroyed building.
ru: Останки разрушенного здания.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Ashes TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable usable by Atlanteans: Dead Tree TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable usable by the Barbarians: Dead Tree TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable usable by Empire: Dead Tree TRANSLATORS: 
en: The remains of an old tree.
ru: Останки старого дерева.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Balsa Tree Sapling
en: This balsa tree has just been planted.
ru: Бальса посажена.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Balsa Tree Pole
en: This balsa tree is growing.
ru: Бальса растет.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Balsa Tree Mature
en: This balsa tree is fully grown. Lianas can be gathered from it.
ru: Эта Бальса созрела. Можно собирать с неё лианы.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Balsa Tree Old
en: This balsa tree is ready for harvesting balsa wood by a master woodcutter. Other tribes can harvest it for normal logs.
ru: Старший лесоруб может заготавливать древесину бальсы с этого дерева. Прочие племена умеют только пустить это дерево на обычные брёвна.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Ironwood Tree Sapling
en: This ironwood tree has just been planted.
ru: Железное дерево посажено.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Ironwood Tree Pole
en: This ironwood tree is growing.
ru: Железное дерево растет.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Ironwood Tree Mature
en: This ironwood tree is fully grown. Lianas can be gathered from it.
ru: Железное дерево созрело. Можно собирать с него лианы.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Ironwood Tree Old
en: This ironwood tree is ready for harvesting ironwood by a master woodcutter. Other tribes can harvest it for normal logs.
ru: Старший лесоруб может заготавливать древесину железного дерева. Прочие племена могут заготовить только обычные брёвна.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Rubber Tree Sapling
en: This rubber tree has just been planted.
ru: Гевея посажена.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Rubber Tree Pole
en: This rubber tree is growing.
ru: Эта Гевея растет.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Rubber Tree Mature
en: This rubber tree is fully grown. Lianas can be gathered from it.
ru: Гевея созрела. Можно собирать с него лианы.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Rubber Tree Old
en: This rubber tree is ready for harvesting rubber by a master woodcutter. Other tribes can harvest it for normal logs.
ru: Эта гевея готова для сбора каучука Старшим лесорубом. Прочие племена получат только обычные бревна.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cassava Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Blackroot Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Corn Field TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Wheat field TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Whea
en: This field has just been planted.
ru: Это поле засажено.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cassava Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Blackroot Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Corn Field TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Wheat field TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Whea
en: This field is growing.
ru: Это поле растет.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cassava Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Blackroot Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Corn Field TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Wheat field TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Whea
en: This field is ready for harvesting.
ru: Поле готово к уборке.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cassava Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Blackroot Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Corn Field TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Wheat field TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Whea
en: This field has been harvested.
ru: Урожай с этого поля собран.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cocoa Tree Sapling
en: This cocoa tree has just been planted.
ru: Какао-дерево посажено.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cocoa Tree Pole
en: This cocoa tree is growing.
ru: Какао-дерево растет.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cocoa Tree Mature
en: This cocoa tree is fully grown.
ru: Дерево какао созрело.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cocoa Tree Old
en: The beans on this cocoa tree are ready for harvesting.
ru: Какао-бобы готовы к сбору.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon resource indicator: No resources TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: No resources TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: No resources TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: No resources TRANSLATORS: Helpte
en: There are no resources in the ground here.
ru: Здесь нет ресурсов.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon resource indicator: Gold, part 1
en: Gold veins contain gold ore that can be washed from the gravel at gold digger dwellings.
ru: Золотая жила содержит золотую руду, которую отмывыют о пустой породы в хижине золотоискателя.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helpte
en: There is only a little bit of gold here.
ru: Здесь есть немного золота.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon resource indicator: Stones, part 1
en: Granite is a basic building material and can be dug up by a stone mine.
ru: Гранит - это основной строительный материал. Он может быть добыт в каменоломне.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon resource indicator: Stones, part 2
en: There is only a little bit of quartz here.
ru: Здесь есть немного кварца.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helpte
en: There is a lot of gold here.
ru: Здесь много золота.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon resource indicator: Stones, part 2
en: There is a lot of quartz here.
ru: Здесь много кварца.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Ship Under Construction TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Ship Under Construction TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Ship Under Construction TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Ship Under Construction TRANSLATORS
en: A ship is being constructed at this site.
ru: На этом участке строится корабль.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon warehouse: Headquarters
en: Accommodation for your people. Also stores your wares and tools.
ru: Помещение для ваших людей. Также хранит ваши товары и инструменты.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
ru: Штаб — это ваше главное здание.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon warehouse: Warehouse
en: Your workers and soldiers will find shelter here. Also stores your wares and tools.
ru: Ваши рабочие и солдаты могут здесь укрыться, а также хранить здесь товары и инструменты.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon warehouse: Port
en: Serves as a base for overseas colonization and trade. Also stores your soldiers, wares and tools.
ru: Служит базой для заморской колонизации и торговли. Также хранит ваших солдат, товары и инструменты.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon warehouse: Port
en: Similar to the Headquarters a Port can be attacked and destroyed by an enemy. It is recommendable to send soldiers to defend it.
ru: Как и штаб, порт может быть атакован и разрушен врагом. Советуем послать солдат на его охрану.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Stonecutter's Hut
en: Cuts raw pieces of granite out of rocks in the vicinity.
ru: Высекает грубые куски гранита из близлежащих скал.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Stonecutter's Hut
en: The stonecutter’s hut needs rocks to cut within the work area.
ru: Хижине камнетёса для работы нужны скалы в рабочей области.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Stonecutter's Hut, part 1
en: This building can produce one granite between %1$s and %2$s, depending on how far the stonecutter has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти камнетёс, этому зданию нужно от %1$s до %2$s чтобы произвести один гранит

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Stonecutter's Hut, part 2 Woodcutter's Hut, part 2 TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Jungle Preserver's Hut, part 2 TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Hunter- Gatherer's Hut,
en: In case of slopes or obstacles in the way, the time is increased.
ru: В случае наличия склонов или препятствий на пути, время увеличивается.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Woodcutter's Hut
en: Fells trees in the surrounding area and processes them into logs.
ru: Валит деревья поблизости и перерабатывает их в брёвна.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Woodcutter's Hut
en: The woodcutter’s hut needs trees to fell within the work area.
ru: Хижине лесоруба нужны деревья для рубки в рабочей области.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Woodcutter's Hut, part 1
en: This building can produce one log between %1$s and %2$s (with master woodcutter between %3$s and %4$s), depending on how far the woodcutter has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти лесоруб, этому зданию нужно от %1$s до %2$s чтобы произвести одно бревно (со старшим лесорубом - от %3$s до %4$s),

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Jungle Preserver's Hut
en: Plants trees in the surrounding area.
ru: Сажает деревья в ближайших окрестностях.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Jungle Preserver's Hut
en: The jungle preserver’s hut needs free space within the work area to plant the trees.
ru: Хижине защитницы джунглей нужно свободное пространство в рабочей области под посадку деревьев.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Jungle Preserver's Hut, part 1
en: The jungle preserver or jungle master plants one tree between %1$s and %2$s, depending on how far she has to walk.
ru: В зависимости от того, насколько далеко им нужно идти, защитнице джунглей и хозяйке джунглей нужно от %1$s до %2$s, чтобы высадить одно дерево.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Hunter- Gatherer's Hut
en: Hunts animals to produce meat. Catches fish in the waters.
ru: Охотится на зверей ради мяса. Ловит рыбу в водоемах.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Hunter-Gatherer's Hut
en: The hunter-gatherer’s hut needs animals or fish to hunt or catch within the work area.
ru: Хижине охотника-собирателя нужна животные или рыба для охоты и ловли в его рабочей области.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Hunter-Gatherer's Hut
en: Roads and trees along the shoreline block fishing.
ru: Дороги и деревья на берегу мешают рыбной ловле.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Hunter- Gatherer's Hut, part 1
en: This building can produce one meat or one fish between %1$s and %2$s, depending on how far the hunter-gatherer has to walk. If both kinds of food are available, then one of each kind is produced between %3$s and %4$s.
ru: В зависимости от того, как далеко придется идти охотнику-собирателю, этому зданию потребуется от %1$s до %2$s, чтобы произвести одно мясо или рыбу. Если доступны оба продукта, на производство каждого из них уходит от %3$s до %4$s.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Amazon production site: Liana Cutter's Hut
en: ‘Sunlight smiled upon us and our Ancestors while we worked to clear liana from the trees. I was not as efficient as my aunt and sisters, and so I learned to ply rope.’
ru: "Солнце улыбалось нам и нашим предкам, когда мы занимались очитсткой деревьев от лиан. Я работала хуже моих сестёр и тётки, поэтому научилась плести верёвки."

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Amazon production site: Liana Cutter's Hut
en: Mistress WeaverSong, recollecting her early years as a liana cutter.
ru: Песня Старшей канатчицы о своей юности в качестве добытчицы лиан.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Liana Cutter's Hut
en: Home of the liana cutter who cuts lianas for making ropes.
ru: Дом резчицы лиан, которая срезает лианы для изготовления верёвок.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Liana Cutter's Hut
en: The liana cutter harvests liana from fully matured trees within the work area which are not being used as lookouts.
ru: Резчица лиан срезает их со взрослых деревьев в своей рабочей области, не использующихся в качестве наблюдательных вышек.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Water Gatherer's Hut
en: Draws water out of the rivers and lakes.
ru: Черпает воду из рек и озёр.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Water Gatherer's Hut, part 1
en: The water gatherer’s hut needs open water within the work area. Your workers cannot dig up water from the ground!
ru: В рабочей области хижины водоноса должны быть открытые источники. Эти рабочие не будут выкапывать ее из под земли!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Water Gatherer's Hut, part 2
en: Roads and trees along the shoreline block drawing water.
ru: Дороги и деревья вдоль береговой линии перекрывают доступ к воде.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Water Gatherer's Hut, part 1
en: This building can produce one bucket of water between %1$s and %2$s on average, depending on how far the carrier has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти носильщик, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одно ведро воды.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Rare Tree Cutter's Hut
en: Harvests rare trees in the surrounding area. Delivers ironwood, balsa and rubber.
ru: Собирает урожай редких пород в окрестностях.Добывает железное дерево, бальсу и каучук.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Rare Tree Cutter's Hut, part 1
en: This building can produce one rare wood between %1$s and %2$s, depending on how far the woodcutter has to walk. If all kinds of rare tree are available within her work area, then one of each kind is produced between %3$s and %4$s.
ru: В зависимости от того, как далеко придется идти лесорубу, этому зданию потребуется от %1$s до %2$s, чтобы произвести одно редкое дерево. Если в рабочей области доступны все виды редких деревьев, на добычу каждого из них уходит от %3$s до %4$s.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Wilderness Keeper's Tent
en: Breeds fish and game to renew food resources.
ru: Разводит рыбу и дичь, чтобы восполнить пищевые ресурсы.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Wilderness Keeper's Tent
en: The wilderness keeper will only release new game at a nearby tree which is not being used as a lookout.
ru: Хранитель дикой природы выпускает дичь только у деревьев, которые не используются в качестве наблюдательного пункта.

[ctx: amazons_building]
en: You need to connect this flag to a scout’s hut before you can send a scout here.
ru: Чтобы иметь возможность выслать разведчика, вам нужно соединить этот флаг с хижиной разведчика.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Scout's Hut
en: Explores unknown territory.
ru: Разведывает незнакомую территорию.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Scout's Hut, part 1
en: One exploration trip of the scout takes between %1$s and %2$s.
ru: Один поход занимает у разведчика от %1$s до %2$s.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Amazon production site: Rope Weaver's Booth
en: ‘My mother taught me to ply the ropes from Liana, how to choose the strongest cuttings and parts of the harvest, how to trim away flaws. I bless her wisdom in every length I use.’
ru: "Моя мама учила меня плести верёвки из лиан, как выбрать и срезать самые крепкие, как очищать их. Я до сих пор пользуюсь её мудростью, вечная моя ей благодарность."

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Amazon production site: Rope Weaver's Booth
en: Mistress WeaverSong, reflecting on training.
ru: Песня старшей канатчицы о необходимости тренировок.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Rope Weaver's Booth
en: Makes ropes from lianas.
ru: Делает веревки из лиан.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Furnace
en: Smelts gold dust into gold ingots using charcoal.
ru: Переплавляет золотой песок в слитки с помощью угля.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Furnace
en: The furnace can produce one gold ingot in %s on average if the supply is steady.
ru: Литейная тратит в среднем %s на производство золотого слитка, если поставка сырья налажена.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Amazon production site: Rare Tree Plantation
en: ‘If properly harvested, cured and stored, ironwood becomes almost indestructible, and will not rust in damp conditions.’
ru: "Железное дерево может быть неразрушимым и стойким к влажности. Если знать как его выращивать и хранить."

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Amazon production site: Rare Tree Plantation
en: Jungle Master Abacaxis
ru: Хозяйка джунглей Абакаксис

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Rare Tree Plantation
en: Plants rare trees which are needed by the Amazons, like balsa, rubber and ironwood.
ru: Выращивает нужные Амазонкам редкие деревья: бальсу, гевею и железное дерево.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Rare Tree Plantation
en: Rare trees are planted according to the economy requirements. Keep roads connected to rare tree plantations so they adhere to economy targets.
ru: Редкие деревья растят по запросу экономики.  Стройте дороги к плантациям редких деревьев, чтобы они были доступны для потребителя!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Rare Tree Plantation, part 1
en: The jungle master plants one tree between %1$s and %2$s, depending on how far she has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко ей нужно идти, хозяйке джунглей требуется от %1$s до %2$s, чтобы высадить одно дерево.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Stone Workshop
en: Makes tools and spears for our soldiers.
ru: Делает копья для солдат и инструменты.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Stone Workshop
en: If this building is fully supplied and all tools and spears are needed by the economy, production of one of each tool takes %1$s and one of each spear takes %2$s on average. If only one kind of tool or spear is needed by the economy, its production takes %3$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а инструменты и копья нужны экономике, то в среднем изготовление одного инструмета занимает %1$sа изготовление одного копья - %2$s. Если экономике нужен только один вид инструмента или копья, то его изготовление занимает %3$s.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Amazon production site: Dressmakery
en: ‘A skilled maker crafts garments of unsurpassed defence,<br> with each stitch imbued with conscious intent.’
ru: ‘Из рук мастериц выходит броня удивительной прочности, <br>ведь каждый стежок сделан с толком и расстановкой.’

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Amazon production site: Dressmakery
en: Dressmakers’ ethos, adapted from the traditional verse ‘Mother Jungle’s wisdom: Song of the Conscientious.’
ru: Кредо портних, взято из традиционной поэмы "Мудрость Матери джунглей: Песня добросовестных".

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Dressmakery
en: Sews all dresses, boots and armor for our soldiers.
ru: Шьет любые одежду, обувь и доспехи для ваших солдат.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Dressmakery
en: If this building is fully supplied and all dresses, boots and armors are needed by the economy, production of one of each of them takes %1$s on average. If only one kind of them is needed by the economy, its production takes %2$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а одежда, ботинки и доспехи нужны экономике, то в среднем изготовление одного изделия занимает %1$s. Если экономике нужен только один из видов продукции, то его изготовление занимает %2$s.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Charcoal Kiln
en: Burns logs into charcoal.
ru: Обжигает брёвна в уголь.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Charcoal Kiln
en: The charcoal kiln needs %s on average to produce one lump of coal.
ru: Печи углежога нужно в среднем %s  для производства одной меры угля.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Cassava Root Cooker
en: Bakes bread from cassava root.
ru: Печет хлеб из корня маниоки.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Cassava Root Cooker
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce one bread in %s on average.
ru: Если все необходимые товары поставляются вовремя, это здание может производить хлеб, в среднем, за %s.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Chocolate Brewery
en: Brews chocolate for soldier training.
ru: Варит шоколад для обучающихся солдат.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Chocolate Brewery
en: The chocolate brewery needs %s on average to brew one mug of chocolate.
ru: Шоколадному цеху требуется в среднем %s чтобы произвести одну кружку шоколада.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Food Preserver
en: Prepares rations to feed the scouts and the workers digging for gold dust and granite.
ru: Готовит пайки для питания разведчиков, золотоискателей и камнетесов.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Food Preserver
en: The food preserver can produce one ration in %s on average if the supply is steady.
ru: Пищевой цех тратит в среднем %s на производство пайка, если поставка сырья налажена.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Initiation Site
en: Equips recruits and trains them as soldiers.
ru: Снаряжает новобранцев и тренирует их до солдат.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Initiation Site
en: The initiation site needs %s on average to recruit one soldier.
ru: Сборному пункту нужно в среднем %s чтобы нанять одного солдата.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Gardening Center
en: Enhances the fertility of the landscape for trees.
ru: Удобряет землю для лучшего роста деревьев.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Gardening Center
en: Only a Jungle Master has the necessary experience to coax more growth from land.
ru: Только Хозяйка джунглей обладает необходимым опытом, чтобы добиться большего урожая от земли.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Tapir Farm
en: Breeds tapirs for adding them to the transportation system.
ru: Выращивает тапиров для усовершенствования транспортной системы.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Tapir Farm
en: Tapirs help to prevent traffic jams on highly used roads.
ru: Тапиры помогают уменьшить заторы на загруженных дорогах.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Cassava Plantation
en: Sows and harvests cassava.
ru: Сажает и собирает маниоку.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Cassava Plantation
en: The cassava plantation needs free space within the work area to plant seeds.
ru: Плантации маниоки требуется место под посадки в рабочей области.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Cocoa Farm
en: Cultivates cocoa that is needed to brew chocolate drinks.
ru: Выращивает какао-деревья, необходимые для приготовления шоколада.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Cocoa Farm
en: Chocolate is essential for training Amazon soldiers.
ru: Шоколад незаменим в обучении солдат-амазонок.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Stone Mine
en: Digs granite and quartz out of the ground in mountain terrain.
ru: Выкапывает гранит и кварц из-под земли в горной местности.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Stone Mine
en: The stone mine can produce one slab of each kind of stone in %s on average if the supply with rations is steady and the mine is not worn out.
ru: В среднем каменоломне нужно %s для получения одного блока камня любого сорта, при полном обеспечении пайками и стабильности жилы.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Gold Digger Dwelling
en: Washes gold dust out of the ground in mountain terrain.
ru: Вымывает золотой песок из пород в горной местности.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Gold Digger Dwelling
en: If the supply is steady, this mine can produce gold dust in %s on average.
ru: При стабильном снабжении эта шахта сможет производить золотой песок, в среднем, за %s.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon training site: Warriors’ Gathering
en: Trains soldiers in Attack up to level 2. Equips the soldiers with all necessary weapons.
ru: Поднимает урон солдат до 2го уровня. Снабжает солдат соответствующим оружием.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon training site: Warriors’ Gathering TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon training site: Training Glade
en: Amazon soldiers need chocolate to train properly.
ru: Солдатам амазонкам для обучения обязателен шоколад.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon training site: Training Glade
en: Trains soldiers in Evade, Defense and Health. Equips the soldiers with all necessary equipment and armor parts.
ru: Повышает Уклонение, Защиту и Здоровье солдат. Оснащает солдат всем необходимым оружием и частями доспехов.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon military site: Patrol Post TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon military site: Treetop Sentry TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon military site: Warriors’ Dwelling TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon military site: Tower TRANSLATORS:
en: Garrisons soldiers to expand your territory.
ru: Военное здание занятое солдатами расширяет вашу территорию.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon military site: Patrol Post TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon military site: Warriors’ Dwelling TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon military site: Tower TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon military site: Observation Tower TRANSLATORS: Note hel
en: If you’re low on soldiers to occupy new military sites, use the downward arrow button to decrease the capacity. You can also click on a soldier to send her away.
ru: Если у вас мало солдат для захвата военных зданий, используйте кнопку "стрелка вниз", чтобы уменьшить их численность. Кроме того, можно щёлкнуть по солдату, чтобы выгнать её.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon military site: Treetop Sentry
en: You can only build this building on top of a tree.
ru: Вы можете построить это здание только на вершине дерева.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Ferry Yard
en: Builds ferries.
ru: Строит паромы.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Ferry Yard, part 1
en: Needs water nearby. Be aware ferries carry wares only, no workers.
ru: Поблизости должна быть вода. Имейте в виду, паромы перевозят только товары, но не работников.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Ferry Yard, part 2 TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Shipyard, part 2 TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Ferry Yard, part 2 TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Shipyar
en: Roads and trees along the shoreline block access to water.
ru: Дороги и деревья вдоль береговой линии перекрывают доступ к воде.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Ferry Yard, part 1
en: This building can produce one ferry between %1$s and %2$s, depending on how far the shipwright has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти корабел, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести один паром.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Shipyard
en: Constructs ships that are used for overseas colonization and for trading between ports.
ru: Строит корабли для колонизации заморских территорий и обслуживания торговых путей между портами.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon production site: Shipyard, part 1 TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Shipyard, part 1 TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Shipyard, part TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Shipyard, part
en: Needs wide open water nearby.
ru: Поблизости должен быть обширный водоем.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Amazon production site: Shipyard, part 1
en: This building can produce one ship between %1$s and %2$s, depending on how far the shipwright has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти корабел, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одно судно.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Amazon building: Construction Site TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean building: Construction Site TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian building: Construction Site TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire building: Construction Site TRANSLATORS: Lore h
en: ‘Don’t swear at the builder who is short of building materials.’
ru: "Не ругайте строителя, когда у него нет стройматериалов."

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Amazon building: Construction Site TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean building: Construction Site TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian building: Construction TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire building: Construction S
en: Proverb widely used for impossible tasks of any kind
ru: Так говорят, когда от кого-то требуют невополнимого.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon building: Construction Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean building: Construction Site TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian building: Construction Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire building: Construction Site TRANSLA
en: A new building is being built at this construction site.
ru: Новое здание строится на этой строительной площадке.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Amazon building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore helptext for 
en: ‘New paths will appear when you are willing to tear down the old.’
ru: "Новые пути появятся, если разрушить старые"

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Amazon building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire building: Dismantle Site TRA
en: Proverb
ru: Пословица

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpos
en: A building is being dismantled at this dismantle site, returning some of the resources that were used during this building’s construction to your tribe’s stores.
ru: Здание разбирается на этой площадке демонтажа, возвращая в хранилище вашего племени немного ресурсов, которые использовались при строительстве этого здания.

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Alter
ru: Альтер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Anumā
ru: Анума

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Aquiqui
ru: Акики

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Arapixuna
ru: Арапиксуна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Aritapera
ru: Аритапера

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Atamanai
ru: Атаманай

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Amorim
ru: Аморим

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Canindé
ru: Канинде

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Cuia
ru: Куя

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Cacoal
ru: Какоаль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Capichauā
ru: Капичауа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Cipoal
ru: Ципоал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Cupiranga
ru: Купиранга

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Curariaca
ru: Курариака

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Curupari
ru: Курупари

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Curuá
ru: Куруа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Diogo
ru: Диого

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Guajará
ru: Гуахара

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Guarana
ru: Гуарана

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Gurupá
ru: Гурупа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Ipanema
ru: Ипанема

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Ipaupixuna
ru: Ипаупиксуна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Irateua
ru: Иратуа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Itacoatiara
ru: Итакоатиара

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Itanduba
ru: Итандуба

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Itapari
ru: Итапари

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Jaburu
ru: Джабуру

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Jacarecapá
ru: Джакарекапа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Jaguara
ru: Ягуара

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Janauacá
ru: Янауака

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Macapá
ru: Макапа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Maguari
ru: Магуари

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Mambeca
ru: Мамбека

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Manacapuru
ru: Манакапуру

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Mararu
ru: Марару

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Maripi
ru: Марипи

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Maruá
ru: Маруа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Mataraí
ru: Матараи

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Miri
ru: Мири

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Moju
ru: Моджу

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Mojui
ru: Моджуи

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Morimutuba
ru: Моримутуба

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Oriximiná
ru: Ориксимина

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Pacoval
ru: Паковал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Paranquara
ru: Паранквара

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Paricó
ru: Парико

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Pedreira
ru: Педрейра

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Povoado
ru: Повоадо

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Prainha
ru: Прайнья

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Preta
ru: Прета

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Santarém
ru: Сантарен

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Socorro
ru: Сокорро

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Solimōes
ru: Солимоэс

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Surucá
ru: Сурука

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Tambaqui
ru: Тамбаки

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Tapará
ru: Тапара

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Taperinha
ru: Таперинья

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Tiningu
ru: Тинингу

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Tomé
ru: Томе

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Una
ru: Уна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Bonampak
ru: Бонампак

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Calakmul
ru: Калакмуль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Chichén Itzá
ru: Чичен-Ица

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Copán
ru: Копан

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Kaminaljuyú
ru: Каминалжуйу

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Lamanai
ru: Ламанай

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Mayapán
ru: Маяпан

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Pomoná
ru: Помона

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Quiriguá
ru: Киригуа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Tikal
ru: Тикаль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Tononá
ru: Тонона

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a Maya city
en: Uxmal
ru: Ушмаль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Arequipa
ru: Арекипа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Aypate
ru: Айпате

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Cahuachi
ru: Кахуачи

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Choquequirao
ru: Чокекирао

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Kashamarka
ru: Кашамарка

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Kuelap
ru: Куэлап

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Machu Picchu
ru: Мачу Пикчу

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Nazca
ru: Наска

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Ollantaytambo
ru: Ольянтайтамбо

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Pachacamac
ru: Пачакамак

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Paititi
ru: Пайтити

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Paqari-tampu
ru: Пакари-тампу

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Cuzco
ru: Куско

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Teyuna
ru: Теюна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Tiahuanaco
ru: Тигуанако

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Vilcabamba
ru: Вилькабамба

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an Inca city
en: Vitcos
ru: Виткос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a part of the Inca Empire
en: Antisuyu
ru: Антисую

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a part of the Inca Empire
en: Chinchasuyu
ru: Чинчасую

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a part of the Inca Empire
en: Kuntisuyu
ru: Кунтисую

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a part of the Inca Empire
en: Qullasuyu
ru: Кулласую

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Achuar
ru: Ачуар

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Aguaruna
ru: Агуаруна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Aikanã
ru: Айканан

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Aimoré
ru: Айморе

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Amahuaca
ru: Амауака

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Amuesha
ru: Амуэша

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Apiacá
ru: Апиака

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Arapaco
ru: Арапако

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Arara
ru: Арара

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Ararandeura
ru: Арарандеура

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Arasairi
ru: Арасаири

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Araueté
ru: Арауэте

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Awá
ru: Ава

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Aweti
ru: Авети

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Banawá
ru: Банава

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Baniwa
ru: Банива

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Barasana
ru: Барасана

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Caeté
ru: Каэте

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Chaywita
ru: Чайвита

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Cocama
ru: Кокама

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Enawene Nawe
ru: Энавене Наве

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Goitacaz
ru: Гойтакас

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Himarimã
ru: Химариман

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Huambisa
ru: Хуамбиса

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Irántxe
ru: Ирантксе

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Kachá
ru: Кача

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Kagwahiva
ru: Кагвахива

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Kamayurá
ru: Камаюра

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Kanamarí
ru: Канамари

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Kapixaná
ru: Капиксана

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Kareneri
ru: Каренери

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Karitiâna
ru: Каритиана

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Kaxinawá
ru: Каксинава

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Kayapo
ru: Каяпо

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Kobeua
ru: Кобеуа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Korubu
ru: Корубу

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Kuikoro
ru: Куйкоро

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Machiguenga
ru: Мачигенга

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Majaguaje
ru: Маджагуайе

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Makuna
ru: Макуна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Marajoara
ru: Марахоара

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Marubo
ru: Марубо

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Mayoruna
ru: Майоруна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Miriti
ru: Мирити

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Nahukuá
ru: Нахукуа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Nambikwara
ru: Намбиквара

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Ocaina
ru: Окайна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Omagua
ru: Омагуа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Pacanawa
ru: Паканава

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Pacawara
ru: Пакавара

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Pirahã
ru: Пирахан

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Potiguara
ru: Потигуара

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Saraguro
ru: Сарагуро

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Sateré-Mawé
ru: Сатере-Маве

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Suruwaha
ru: Суруваха

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Suyá
ru: Суя

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Tabajara
ru: Табаджара

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Tacana
ru: Такана

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Tamoio
ru: Тамойо

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Tapirapé
ru: Тапирапе

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Tariana
ru: Тариана

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Temiminó
ru: Темимино

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Terena
ru: Терена

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Toromona
ru: Торомона

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Tremembé
ru: Тремембе

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Tsimané
ru: Цимане

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Tupinambá
ru: Тупинамба

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Tupiniquim
ru: Тупиниким

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Uru-Eu-Wau-Wau
ru: Уру-Эу-Вау-Вау

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Waorani
ru: Ваорани

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Waurá
ru: Ваура

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Yaminawá
ru: Яминава

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Yaruna
ru: Яруна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Yawalipiti
ru: Явалипити

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Yawanawa
ru: Яванава

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after an indigenous people in the Amazon Basin
en: Yora
ru: Йора

[ctx: amazons]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Amazon building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
ru: Не хватает работника

[ctx: amazons]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Amazon building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
ru: Работник в пути

[ctx: amazons]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Amazon building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
ru: Не хватает работников

[ctx: amazons]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Amazon building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
ru: Работники в пути

[ctx: amazons]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Amazon building if there is 1 experienced worker missing
en: Expert missing
ru: Не хватает опытного работника

[ctx: amazons]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Amazon building if there is more than 1 experienced worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Experts missing
ru: Не хватает опытных работников

[ctx: amazons_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Amazon soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building.
en: %1% soldier (+%2%) | %1% soldiers (+%2%)
ru[0]: %1% солдат (+%2%)
ru[1]: %1% солдата (+%2%)
ru[2]: %1% солдат (+%2%)
ru[3]: %1% солдат (из %2%)

[ctx: amazons_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Amazon soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
ru[0]: %1% солдат
ru[1]: %1% солдата
ru[2]: %1% солдат
ru[3]: %1% солдат

[ctx: amazons_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Amazon soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building. %3% is the maximum number of soldier slots in the building
en: %1%(+%2%) soldier (+%3%) | %1%(+%2%) soldiers (+%3%)
ru[0]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)
ru[1]: %1%(+%2%) солдата (+%3%)
ru[2]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)
ru[3]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)

[ctx: amazons_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Amazon soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building.
en: %1%(+%2%) soldier | %1%(+%2%) soldiers
ru[0]: %1%(+%2%) солдат
ru[1]: %1%(+%2%) солдата
ru[2]: %1%(+%2%) солдат
ru[3]: %1%(+%2%) солдат

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Granite, part 2
en: The Atlanteans produce granite blocks in quarries and crystal mines.
ru: Атланты производят гранитные блоки в каменоломнях и кристальных шахтах.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Log, part 2
en: Atlanteans use logs also as the base for planks, which are used in nearly every building. Besides the sawmill, the charcoal kiln, the toolsmithy and the smokery also need logs for their work.
ru: Атланты также делают из бревен доски, которые нужны для строительства почти каждого здания. Кроме того, бревна нужны для бесперебойной работы лесопилки, инструментальной мастерской, коптильни и печи углежога.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Planks, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Planks, part 1
en: Planks are an important building material.
ru: Доски - важный строительный материал.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Planks, part 2
en: They are produced out of logs by the sawmill.
ru: Они производятся из брёвен на лесопилке.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Planks, part 3
en: The weapon smithy and the shipyard also use planks to produce the different tridents and mighty ships.
ru: Оружейная и верфь также используют доски для производства разных трезубцев и могучих кораблей.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Fish
en: Fish is one of the biggest food resources of the Atlanteans. It has to be smoked in a smokery before being delivered to mines, training sites and scouts.
ru: Рыба — один из важнейших источников пищи для Атлантов. Прежде чем доставлять её в шахты, тренировочные центры и разведчикам, её коптят в коптильне.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Smoked Fish
en: As no Atlantean likes raw fish, smoking it in a smokery is the most common way to make it edible.
ru: Поскольку атланты не любят сырую рыбу, они коптят ее в коптильнях; это самый доступный способ сделать её съедобной.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Meat, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Meat, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Meat, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Meat, part 1
en: Meat contains a lot of energy, and it is obtained from wild game taken by hunters.
ru: Мясо содержит много энергии, и добывается охотниками из диких зверей.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Meat, part 2
en: Meat has to be smoked in a smokery before being delivered to mines and training sites (dungeon and labyrinth).
ru: Перед отправкой в шахты и тренировочные центры (темница и лабиринт), мясо коптят в коптильне.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Smoked Meat
en: Smoked meat is made out of meat in a smokery. It is delivered to the mines and training sites (labyrinth and dungeon) where the miners and soldiers prepare a nutritious lunch for themselves.
ru: Копчёное мясо изготавливается в коптильнях из мяса. Оно доставляется в шахты и тренировочные центры (лабиринт и темницу), где шахтеры и солдаты готовят себе из него сытный обед.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Water, part 2
en: Water is used in the bakery and the horse and spider farms.
ru: Вода используется в пекарне и на ферме лошадей и пауков.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Corn
en: This corn is processed in the mill into fine cornmeal that every Atlantean baker needs for a good bread. Also horse and spider farms need to be provided with corn.
ru: Эта кукуруза перерабатывается на мельнице в кукурузную муку, которая нужна каждому пекарю Атлантов для приготовления хорошего хлеба. Её также используют для разведения лошадей и пауков на соответствующих фермах.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Cornmeal
en: Cornmeal is produced in a mill out of corn and is one of three parts of the Atlantean bread produced in bakeries.
ru: Кукурузная мука производится на мельнице из кукурузы и является одним из трех компонентов хлеба Атлантов, выпекаемого в пекарнях.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Blackroot
en: Blackroots are a special kind of root produced at blackroot farms and processed in mills. The Atlanteans like their strong taste and use their flour for making bread.
ru: Козелец — особый вид растений, выращиваемый на козельцовых фермах, корни которого идут на производство муки. Атланты обожают его острый вкус и используют козельцовую муку в хлебопечении.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Blackroot Flour
en: Blackroot Flour is produced in mills out of blackroots. It is used in bakeries to make a tasty bread.
ru: Козельцовая мука производится на мельнице из козельца. Она используется в пекарнях, для приготовления вкусного хлеба.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Bread
en: This tasty bread is made in bakeries out of cornmeal, blackroot flour and water. It is appreciated as basic food by miners, scouts and soldiers in training sites (labyrinth and dungeon).
ru: Этот вкусный хлеб выпекается в пекарне из кукурузной муки, козельцовой муки и воды. Хлеб расценивается как основной продукт питания для шахтеров, разведчиков и солдат в тренировочных центрах (лабиринт и темница).

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Quartz
en: These transparent quartz gems are used to build some exclusive buildings. They are produced in a crystal mine.
ru: Эти прозрачные кристаллы кварца используются при строительстве уникальных зданий. Они добываются в кристальной шахте.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Diamond
en: These wonderful diamonds are used to build some exclusive buildings. They are mined in a crystal mine.
ru: Эти удивительные алмазы используются для постройки некоторых уникальных зданий. Они добываются в Кристальных шахтах.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Coal, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Coal, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Coal, part 1
en: Coal is mined in coal mines or produced out of logs by a charcoal kiln.
ru: Уголь добывают в угольных шахтах или производят из бревен в печи углежога.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Coal, part 2
en: The Atlantean fires in smelting works, armor smithies and weapon smithies are fed with coal.
ru: Углем, атланты поддерживают огонь в литейной, бронной и оружейной.

[ctx: default_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Iron Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Iron Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Iron Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Iron Ore, part 1
en: Iron ore is mined in iron mines.
ru: Железная руда добывается на железных же шахтах.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Iron Ore, part 2
en: It is smelted in a smelting works to retrieve the iron.
ru: Из нее в литейной выплавляют железо.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Iron, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Iron, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Iron, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Iron, part 1
en: Iron is smelted out of iron ores.
ru: Железо плавят из железной руды.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Iron, part 2
en: It is produced by the smelting works and used in the toolsmithy, armor smithy and weapon smithy.
ru: Железо получают в литейной и используют в инструментальной мастерской, бронной и оружейной.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Gold Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Gold Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Gold Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Gold Ore, part 1
en: Gold ore is mined in a gold mine.
ru: Золотую руду добывают в золотых шахтах.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Gold Ore, part 2
en: Smelted in a smelting works, it turns into gold which is used as a precious building material and to produce weapons and armor.
ru: Она переплавляется в литейной в золото, которое используется как ценнейший строительный материал, а также при производстве оружия и доспехов.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Gold, part 1
en: Gold is the most valuable of all metals, and it is smelted out of gold ore.
ru: Золото - наиболее ценный из всех металлов, его плавят из золотой руды.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Gold, part 2
en: It is produced by the smelting works and used by the armor smithy, the weapon smithy and the gold spinning mill.
ru: Получают его в литейной и используют в бронной, оружейной и на золотопрядильной фабрике.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Pick
en: Picks are used by stonecutters and miners. They are produced by the toolsmith.
ru: Кирки используются каменотёсами и шахтёрами. Они изготавливаются инструментальщиком.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Saw
en: The saw is needed by the sawyer, the woodcutter and the toolsmith. It is produced by the toolsmith.
ru: Пила нужна распиловщику, лесорубу и инструментальщику. Производится в инструментальной мастерской.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Shovel, part 2
en: Therefore the forester and the blackroot farmer use them. They are produced by the toolsmith.
ru: Именно поэтому ими пользуются лесник и фермер козельца. Производятся в инструментальной мастерской.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Hammer, part 2
en: Geologists, builders, weaponsmiths, armorsmiths and shipwrights all need a hammer. Make sure you’ve always got some in reserve! They are produced by the toolsmith.
ru: Геологи, строители, оружейники, бронники и корабелы - всем нужен молоток. Убедитесь, что у вас всегда есть небольшой резерв! Он изготавливается инструментальщиком.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Milking Tongs
en: Milking tongs are used by the spider breeder to milk the spiders. They are produced by the toolsmith.
ru: Доильные щипцы нужны пауководу для дойки пауков. Они производятся инструментальщиком.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Fishing Net
en: The fishing net is used by the fisher and produced by the toolsmith.
ru: Рыболовная сеть изготавливается инструментальщиком и используется рыболовом.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Buckets
en: Big buckets for the fish breeder – produced by the toolsmith.
ru: Большие вёдра для рыбовода изготавливаются в инструментальной мастерской.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Hunting Bow
en: This bow is used by the Atlantean hunter. It is produced by the toolsmith.
ru: Этот лук используется охотниками атлантов. Он производится инструментальщиком.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Hook Pole
en: This hook pole is used by the smoker to suspend all the meat and fish from the top of the smokery. It is created by the toolsmith.
ru: Багор нужен коптильщику, чтобы подвешивать мясо и рыбу в коптильне. Он производится инструментальщиком.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Scythe, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Scythe, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Scythe, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Scythe, part 1
en: The scythe is the tool of the farmers.
ru: Коса - это инструмент фермера.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Scythe, part 2
en: Scythes are produced by the toolsmith.
ru: Косы производятся инструментальщиком.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Bread Paddle, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Bread Paddle, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Bread Paddle, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Bread Paddle, part 1
en: The bread paddle is the tool of the baker, each baker needs one.
ru: Хлебная лопата - это инструмент пекаря, каждому пекарю нужно по-одному.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Bread Paddle, part 2
en: Bread paddles are produced by the toolsmith.
ru: Хлебная лопата производится инструментальщиком.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Fire Tongs, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Fire Tongs, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Fire Tongs, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Fire Tongs, part 1
en: Fire tongs are the tools for smelting ores.
ru: Клещи используются при плавке руды.

[ctx: atlanteans_ware_fire_tongs]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Fire Tongs, part 2
en: They are used in the smelting works and produced by the toolsmith.
ru: Используется в литейной, куется в мастерской.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Light Trident
en: This is the basic weapon of the Atlantean soldiers. Together with a tabard, it makes up the equipment of young soldiers. Light tridents are produced in the weapon smithy as are all other tridents.
ru: Это основное оружие солдат Атлантов. Наряду с накидкой является базовым снаряжением новобранцев. Лёгкие трезубцы, как и все прочие трезубцы, производятся в оружейной.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Long Trident
en: The long trident is the first trident in the training of soldiers. It is produced in the weapon smithy and used in the dungeon – together with food – to train soldiers from attack level 0 to level 1.
ru: Длинный трезубец — первый трезубец в тренировке солдат. Он производится в оружейной и используется вместе с едой, в подземелье для тренировки солдат урону с 0 до 1 уровня.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Steel Trident
en: This is the medium trident. It is produced in the weapon smithy and used by advanced soldiers in the dungeon – together with food – to train from attack level 1 to level 2.
ru: Это средний трезубец. Он производиться в оружейной и используется, вместе с едой, для улучшения солдат в темницах для тренировки урона с 1 до 2 уровня.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Double Trident
en: The double trident is one of the best tridents produced by the Atlantean weapon smithy. It is used in a dungeon – together with food – to train soldiers from attack level 2 to level 3.
ru: Двойной трезубец — один из лучших трезубцев, производимых в оружейной Атлантов. Он используется, вместе с едой, в подземелье для тренировки солдат урону с 2 до 3 уровня.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Heavy Double Trident
en: This is the most dangerous weapon of the Atlantean military. Only the best of the best soldiers may use it. It is produced in the weapon smithy and used in the dungeon – together with food – to train soldiers from attack level 3 to level 4.
ru: Это самое опасное оружие воинов Атлантов. Только лучшие из лучших солдат способны совладать с ним. Он производится в оружейной и используется, вместе с едой, в подземелье для тренировки солдат урону с 3 до 4 уровня.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Steel Shield
en: This steel shield is produced in the armor smithy and used in the labyrinth – together with food – to train soldiers from defense level 0 to level 1.
ru: Стальной щит производится в бронной и используется, вместе с едой, в лабиринте для тренировки солдат защите с 0 до 1 уровня.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Advanced Shield
en: These advanced shields are used by the best soldiers of the Atlanteans. They are produced in the armor smithy and used in the labyrinth – together with food – to train soldiers from defense level 1 to level 2.
ru: Этими улучшенными щитами пользуются достойнейшие из воинов атлантов. Они изготавливаются в бронной и используются, вместе с едой, в лабиринте для тренировки солдат защите с 1 до 2 уровня.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Tabard
en: A tabard and a light trident are the basic equipment for young soldiers. Tabards are produced in the weaving mill.
ru: Накидка и легкий трезубец — это основное снаряжение новобранцев. Накидки делают на ткацкой фабрике.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Gold Thread
en: This thread, made of gold by the gold spinning mill, is used for weaving the exclusive golden tabard in the weaving mill.
ru: Эта нить создана из золота на золотопрядильной фабрике и используется для плетения уникальных золотых накидок на ткацкой фабрике.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Golden Tabard
en: Golden tabards are produced in Atlantean weaving mills out of gold thread. They are used in the labyrinth – together with food – to train soldiers from health level 0 to level 1.
ru: Золотая накидка производится на ткацкой фабрике атлантов из золотой нити. Накидка используется в лабиринте, вместе с пайками, для тренировки солдат здоровью с 0 до 1 уровня.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
ru: Переносит товары по дорогам.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Ferry
en: Ships wares across narrow rivers.
ru: Перевозит товары через узкие реки.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Horse
en: Horses help to carry items along busy roads. They are reared in a horse farm.
ru: Лошади помогают переносить вещи по загруженным дорогам. Их разводят на конном заводе.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Horse Breeder
en: Breeds the strong Atlantean horses for adding them to the transportation system.
ru: Разводит сильных лошадей Атлантов для перевозки грузов по дорогам.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Stonecutter
en: Cuts blocks of granite out of rocks in the vicinity.
ru: Высекает блоки гранита из окружающих скал.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
ru: Валит деревья.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Sawyer
en: Saws logs to produce planks.
ru: Выпиливает доски из брёвен.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
ru: Сажает деревья.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
ru: Работает на строительных площадках, возводя новые здания.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Spider Breeder
en: Breeds spiders for silk.
ru: Разводит пауков для получения паутины.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Weaver
en: Produces spidercloth for buildings, ships and soldiers.
ru: Производит шёлк для зданий, кораблей и солдат.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
ru: Работает на верфи и строит новые корабли.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fisher
en: The fisher fishes delicious fish.
ru: Рыболов ловит вкусную рыбу.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fish Breeder
en: Breeds fish.
ru: Разводит рыбу.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
ru: Охотник добывает свежее сырое мясо для Атлантов.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Smoker
en: Smokes meat and fish.
ru: Коптит мясо и рыбу.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Farmer
en: Plants and harvests cornfields.
ru: Сажает и собирает кукурузу.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Blackroot Farmer
en: Plants and harvests blackroot.
ru: Сажает и собирает козелец

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Miller
en: Grinds blackroots and corn to produce blackroot flour and cornmeal, respectively.
ru: Перемалывает козелец и кукурузу, в козельцовую и кукурузную муку, соответственно.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
ru: Печёт хлеб для работников.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
ru: Ищет ресурсы для добычи.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Miner
en: Works deep in the mines to obtain coal, iron, gold or precious stones.
ru: Работает глубоко под землей, в шахтах, добывая уголь, железо, золото или драгоценные камни.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
ru: Обжигает уголь.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Smelter
en: Smelts ores into metal.
ru: Выплавляет метал из руды.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
ru: Производит инструменты для работников.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Recruit
en: Eager to become a soldier and defend his tribe!
ru: Жаждет стать солдатом и защищать свое племя!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
ru: Защищать и покорять!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
ru: Тренирует солдат.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
ru: Производит оружие для солдат.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
ru: Производит доспехи для солдат.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
ru: Разведчики, такие как разведчик Ерофей Павлович Разведчиков, разведывательно разведывают неразведанные земли в стиле разведчиков.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Water TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Water TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Water TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Water
en: There is water in the ground here that can be pulled up by a well.
ru: Здесь есть подземные воды. Воду можно получить, построив здесь колодец.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Coal, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Coal, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Coal, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Coal, part 1
en: Coal veins contain coal that can be dug up by coal mines.
ru: Угольная жила содержит уголь, который может быть выкопан в угольной шахте.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Coal, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Coal part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Coal, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Coal, part 2
en: There is only a little bit of coal here.
ru: Здесь есть немного угля.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Iron, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Iron, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Iron, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Iron, part 1
en: Iron veins contain iron ore that can be dug up by iron mines.
ru: Железная жила содержит железную руду, которая может быть добыта в железной шахте.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Iron, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Iron, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Iron, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Iron, part 2
en: There is only a little bit of iron here.
ru: Здесь есть немного железа.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Gold, part 1
en: Gold veins contain gold ore that can be dug up by gold mines.
ru: Золотая жила содержит золото, которое может быть выкопано в золотой шахте.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Stones, part 1
en: Precious stones are used in the construction of big buildings. They can be dug up by a crystal mine. You will also get granite from the mine.
ru: Драгоценные камни используются в строительстве больших зданий. Они могут быть добыты в кристальных шахтах. Также вы получите гранит из этой шахты.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Stones, part 2
en: There are only a few precious stones here.
ru: Здесь всего несколько драгоценных камней.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Coal, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Coal, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Coal, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Coal, part 2
en: There is a lot of coal here.
ru: Здесь много угля.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Iron, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Iron, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Iron, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Iron, part 2
en: There is a lot of iron here.
ru: Здесь много железа.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Stones, part 2
en: There are many precious stones here.
ru: Здесь много драгоценных камней.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable usable by Atlanteans: Balsa Tree TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable usable by Atlanteans: Ironwood Tree TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable usable by Atlanteans: Rubber TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable usable by the Barb
en: This tree is only planted by the Amazon tribe but can be harvested for logs.
ru: Эти деревья могут быть посажены только амазонками, но могут быть пущены на бревна.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean warehouse: Headquarters
en: Accommodation for your people. Also stores your wares and tools.
ru: Помещение для ваших людей. Также хранит ваши товары и инструменты.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
ru: Штаб — это ваше главное здание.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore for an Atlantean production site: Headquarters
en: We founded this new colony, now go with Satul and do the best you can do for your tribe.
ru: Мы основали эту новую колонию, теперь не сходи с пути Сатула и потрудись на благо своего племени.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore_autor for an Atlantean production site: Headquarters
en: Priest of Satul inaugurating you as leader of the Atleantean tribe
ru: Жрец Сатула провозглашает тебя вождём Атлантов.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean warehouse: Warehouse
en: Your workers and soldiers will find shelter here. Also stores your wares and tools. It will help you to stabilize your economy.
ru: Здесь нашли убежище ваши рабочие и солдаты. Также здесь хранятся товары и инструменты. Это поможет вам поддерживать экономику.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore for an Atlantean production site: Warehouse
en: Maybe you think it’s a boring task to store, count and retrieve all this stuff, but do you really want your carriers to walk all the way to your Headquarters?
ru: Может быть, вы думаете, что хранить, подсчитывать и выдавать товары скучно, но вы же не хотите, чтобы носильщики каждый раз шли пешком до Штаба?

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore_autor for an Atlantean production site: Headquarters
en: Head of the warehouse
ru: Заведущий складом

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean warehouse: Port
en: Serves as a base for overseas colonization and trade. Also stores your soldiers, wares and tools.
ru: Служит базой для заморской колонизации и торговли. Также хранит ваших солдат, товары и инструменты.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean warehouse: Port
en: Similar to the Headquarters a Port can be attacked and destroyed by an enemy. It is recommendable to send soldiers to defend it.
ru: Как и штаб, порт может быть атакован и разрушен врагом. Советуем послать солдат на его охрану.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore for an Atlantean production site: Port
en: This is the building where expeditions will be equipped to boldly go and find new shores.
ru: В этом здании снаряжают экспедиции, чтобы смело отправляться на поиски новых земель.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore_autor for an Atlantean production site: Port
en: Ostur, the designer of the new Expedition ship class, during the opening of a new Port
ru: Остур, создатель нового класса экспедиционных судов, во время открытия нового порта

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Quarry
en: Cuts blocks of granite out of rocks in the vicinity.
ru: Высекает блоки гранита из окружающих скал.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Quarry
en: The quarry needs rocks to cut within the work area.
ru: Каменоломне для работы нужны скалы в рабочей области.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore for an Atlantean production site: Quarry
en: You must not assume Atlanteans will play everything soft, there are hard times we cannot avoid.
ru: Не стоит думать что Атланты всегда легкомыслены; наступят тяжёлые времена, и этого не избежать.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore_autor for an Atlantean production site: Quarry
en: Priest of Satul asked why stones are needed for buildings
ru: Жрец Саула спросил, почему нельзя обойтись без камней при строительстве

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Quarry, part 1
en: This building can produce one granite between %1$s and %2$s, depending on how far the stonecutter has to walk.
ru:  В зависимости от того, как далеко должен идти камнетёс, этому зданию нужно от %1$s до %2$s, чтобы произвести один гранит.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Quarry, part 2 TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Woodcutter's House, part 2 Forester's House, part 2 Fisher's House, part 2 TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Fish B
en: In case of slopes or obstacles in the way, the time is increased.
ru: В случае наличия склонов или препятствий на пути, время увеличивается.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Woodcutter's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Lumberjack_s Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Lumberjack's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production si
en: Fells trees in the surrounding area and processes them into logs.
ru: Валит деревья поблизости и перерабатывает их в брёвна.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Woodcutter's House
en: The woodcutter’s house needs trees to fell within the work area.
ru: Дому лесоруба нужны деревья для рубки в рабочей области.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore for an Atlantean production site: Woodcutter's House
en: We want to fell trees in a clean and dignified way, therefore we use saws. An ax is a tool used by other tribes only.
ru: Мы хотим заготавливать деревья акуратно и благородно, поэтому используем пилы. Топорами, в отличие от других племен, мы для этого не пользуемся.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore_autor for an Atlantean production site: Woodcutter's House
en: Atlantean woodcutter asked why saws are used to cut trees
ru: Лесоруб Атлантов спрашивает, почему для заготовки деревьев используются пилы

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Woodcutter's House, part 1
en: This building can produce one log between %1$s and %2$s, depending on how far the woodcutter has to walk.
ru:  В зависимости от того, как далеко должен идти лесоруб, этому зданию нужно от %1$s до %2$s, чтобы произвести одно бревно.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Forester's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Ranger's Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Forester's TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Forester's
en: Plants trees in the surrounding area.
ru: Сажает деревья в ближайших окрестностях.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Forester's House
en: The forester’s house needs free space within the work area to plant the trees.
ru: Дому лесника нужно свободное пространство в его рабочей области, пригодное для посадки деревьев.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore for an Atlantean production site: Forester's House
en: ‘Only after the last tree has been cut<br>Only after the last forest was devastated<br>Only after the last piece of green has become bare soil<br>Then will you find that nature needs to be cared for.’
ru: "Только после того, как будет срублено последнее дерево<br>Только после того, как будет уничтожен последний лес<br>Только после того, как последний клочок зелени станет голой почвой<br>Тогда вы обнаружите, что о природе нужно заботиться".

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore_autor for an Atlantean production site: Forester's House
en: Prophecy of the foresters’ guild
ru: Пророчество гильдии лесников

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Forester's House, part 1
en: The forester plants one tree between %1$s and %2$s, depending on how far he has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко ему нужно идти, леснику требуется от %1$s до %2$s, чтобы высадить одно дерево.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Fisher's House
en: Fishes on the coast near the fisher’s house.
ru: Ловит рыбу на побережье неподалёку от дома рыболова.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Fisher's House, part 1
en: The fisher’s house needs water full of fish within the work area.
ru: Дому рыболова нужна вода, богатая рыбой, в пределах рабочей области.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Fisher's House, part 2
en: Build a fish breeder’s house close to the fisher’s house to make sure that you don’t run out of fish.
ru: Постройте дом рыбовода рядом с домом рыболова, чтобы быть уверенным, что рыболов не выловит всю рыбу.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Fisher's House, part 3
en: Roads and trees along the shoreline block fishing.
ru: Дороги и деревья на берегу мешают рыбной ловле.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore for an Atlantean production site: Fisher's House use some local fise song as you like
en: ‘Take your net and come to the sea<br>In the early morning the moon ya still see<br>Collect ya catch by net or by spear,<br>and don’t forget to give Satul his share.’
ru: "Снасти возьми ты, и к морю спеши<br>ранней порой, до захода луны<br>сетью, копьём свой улов добывай<br>щедрую долю Сатулу воздай".

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note lore_autor for an Atlantean production site: Fisher's House
en: A song from the fishers’ guild
ru: Песня гильдии рыбаков

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Fisher's House, part 1
en: This building can produce one fish between %1$s and %2$s, depending on how far the fisher has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти рыболов, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одну рыбу.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Fish Breeder's House
en: Breeds fish.
ru: Разводит рыбу.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Fish Breeder's House
en: The fish breeder needs open access to the coast.
ru: Рыбоводу нужен выход к побережью.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Fish Breeder's House
en: ‘Only after the last duck has been shot down<br>Only after the last deer has been put to death<br>Only after the last fish has been caught<br>Then will you find that spiders are not to be eaten.’
ru: "Когда будет застрелена последняя утка<br>Когда последний олень будет убит<br>Когда последняя рыба будет выловлена<br>Тогда ты поймёшь, что пауки не съедобны"

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Fish Breeder's House
en: Prophecy of the fish breeders
ru: Пророчество рыбоводов

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Hunter's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Hunter's Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Hunter's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Hunter's
en: Hunts animals to produce meat.
ru: Охотится на зверей для производства мяса.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Hunter's House
en: The hunter’s house needs animals to hunt within the work area.
ru: Дому охотника нужны звери в его рабочей области.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Hunter's House
en: Sometimes we end up in a region with no fish, so we must hunt. Game will reproduce by itself, if not hunted too much. But yes, fish is our main meal.
ru: Когда попадаешь в места, где нет рыбы, приходится охотиться. Если не перестараться с охотой, дикие животные сами расплодяться. Но, конечно, наше главное блюдо - рыба.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Hunter's House
en: Hunter answering a fisher
ru: Ответ охотника рыболову

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Hunter's House, part 1
en: This building can produce one meat between %1$s and %2$s, depending on how far the hunter has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти охотник, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одно мясо.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Well TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Well TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Well TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Well
en: Draws water out of the deep.
ru: Черпает воду из недр.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Well
en: I hope you have checked this spot with a geologist.
ru: Надеюсь ты отправлял сюда геолога

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Well
en: Well, there is no wellbeing without a well.
ru: Сколько не колотись -без колодца не обойтись.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Well
en: Water carrier muttering to himself
ru: Пробормотал водонос

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Well, part 1
en: The carrier needs %s to get one bucket full of water.
ru: Носильщику нужно %s, чтобы добыть одно ведро воды.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Well, part 2
en: If the water resource is depleted, the carrier needs %s on average.
ru: Если водные ресурсы истощены, носильщику, в среднем, нужно %s .

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Gold Spinning Mill
en: Spins gold thread out of gold.
ru: Прядёт золотую нить из золота.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Gold Spinning Mill
en: Do not build until you have a steady gold supply.
ru: Не строй, пока не наладишь производство золота.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Gold Spinning Mill
en: No, we can’t spin gold thread from straw. We need real gold. What kind of fairy tale did you get that idea from?
ru: Нет, мы не можем спрясть золотые нити из соломы. Нужно настоящее золото. Из какой сказки вы почерпнули эту идею?

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Gold Spinning Mill
en: Painted on a gold spinning mill without supplies
ru: Объявление на золотопрядильной фабрике оставшейся без сырья

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Special helptext for an Atlantean production site: Scout's House without road connection
en: You need to connect this flag to a scout’s house before you can send a scout here.
ru: Чтобы отправить сюда разведчика, соедините этот флаг с домом разведчика.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Scout's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Scout's Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Scout's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Scout's Hou
en: Explores unknown territory.
ru: Разведывает незнакомую территорию.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Scout's House
en: Will need fish and bread to have his meal the Atlantean way.
ru: Ему понадобятся рыба и хлеб, чтобы поесть как принято у Атлантов.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site:  Scout's House
en: You do not see everything from your high towers. Sometimes you need someone to find out in person, that’s me!
ru: С дозорных башен всего не разглядишь. Если вам нужен тот, кто проверит всё лично, то это я!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Scout's House
en: A scout answering a soldier
ru: Разведчик ответил солдату

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Scout's House, part 1
en: One exploration trip of the scout takes between %1$s and %2$s.
ru: Один поход занимает у разведчика от %1$s до %2$s.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Sawmill TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Sawmill
en: Saws logs to produce planks.
ru: Выпиливает доски из брёвен.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Sawmill
en: Will need at least four woodcutters for a constant supply of planks.
ru: Потребуется не меньше четырех лесорубов для бесперебойного производства досок.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site:  Sawmill
en: The design of our sawmills makes operation simple, yet powerful. Patent pending.
ru: Конструкция наших лесопилок проста но эффективна. Технология запатентована.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Sawmill
en: Askadus, Inventor of the vertical axis windmill
ru: Аскадус, изобретатель вертикальной лесопилки

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Sawmill
en: The sawmill needs %s on average to produce one plank.
ru: Лесопилке нужно в среднем %s для производства одной доски

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Smokery
en: Smokes meat and fish to feed the scouts and miners and to train soldiers in the dungeon and labyrinth.
ru: Коптит мясо и рыбу, чтобы накормить разведчиков и шахтеров и обучить солдат в темнице и лабиринте.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site:  Smokery
en: We are using pure logs, no other ingredients! Which drunken foreigner hath told you that myth?
ru: Мы используем натуральные бревна, никаких заменителей! Какой пьяный иностранец распускает эти слухи?

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Smokery
en: A Smoker answering a passer-by
ru: Коптильщик говорит прохожему

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Smokery
en: If this building is fully supplied and all kinds of smoked food are needed by the economy, production of one smoked fish takes %1$s and one smoked meat takes %2$s on average. If only one kind of food is needed by the economy, production of one smoked fish takes %3$s and one smoked meat takes %4$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а копчёности нужны экономике, то в среднем копчение одной рыбы занимает %1$sа одного куска мяса - %2$s. Если экономике нужен только один продукт, на копчёную рыбу будет уходить, в среднем %3$s, а на копчёное мясо - %4$s.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Mill
en: Grinds blackroots and corn to produce blackroot flour and cornmeal, respectively.
ru: Перемалывает козелец и кукурузу, в козельцовую и кукурузную муку, соответственно.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Mill
en: When no cornmeal is required, the mill will try to produce blackroot flour even when there is no demand for it.
ru: Когда кукурузная мука не требуется, мельница будет производить муку из козельца, даже если на нее нет спроса.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site:  Mill
en: We invented this vertical axis design first, the sawmill just copied our ideas but never acknowledged our claim.
ru: Механизм с вертикальным расположением оси был придуман нами; лесопилка украла нашу идею, и нагло отрицает наш приоритет.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Mill
en: Miller arguing with a sawyer
ru: Мельник спорит с распиловщиком

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Mill
en: If this building is fully supplied and both kinds of flour are needed by the economy, production of one sack of each kind of flour takes %1$s on average. If only one kind of flour is needed by the economy, its production takes %2$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а оба вида муки нужны экономике, то в среднем изготовление одного мешка муки занимает %1$s. Если экономике нужен только один сорт муки, его изготовление занимает %2$s.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Bakery
en: Bakes bread to feed the scouts and miners and to train soldiers.
ru: Печёт хлеб, чтобы накормить разведчиков и шахтеров и тренировать солдат.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Bakery
en: Will need cornmeal and blackroot flour.
ru: Нам понадобится кукурузная мука и мука из козельцовая мука.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site:  Bakery
en: You cannot compare our bread to anything from those other tribes. This recipe was inherited for generations. It is more nutritious than that paper-like bread you find elsewhere. And it is needed for the personal rite of preparing one’s meal. May Satul bless you.
ru: Даже не думай сравнивать наш хлеб с тем, который готовят другие племена. Его рецепт передавался из поколения в поколение. Он очен питателен, не то что этот чужеземный, похожий на бумагу хлеб. И он необходимый элемент частной обеденной церемонии. Да благословит тебя Сатул.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Bakery
en: Head of the bakers’ guild
ru: Глава гильдии пекарей

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Bakery
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce one bread in %s on average.
ru: Если все необходимые товары поставляются вовремя, это здание может производить хлеб, в среднем, за %s.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Charcoal Kiln TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Charcoal TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Charcoal Kiln TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Charcoal Burne
en: Burns logs into charcoal.
ru: Обжигает брёвна в уголь.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Charcoal Kiln
en: Build only if you absolutely must produce some coal, or when you have a very large amount of logs.
ru: Стройте только в том случае, если вы очень сильно нуждаетесь в угле, ну, или у вас очень большой запас бревен.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Charcoal Kiln
en: We must admit that this business is not really the Atlantean way, but in times of need we do what’s necessary.
ru: Вынужден признать, что это производство не совсем в духе Атлантов, но нужда застваляет делать то, что необходимо.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Charcoal Kiln
en: A black voice from inside the charcoal kiln
ru: Говорит черная фигура из печи углежога

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Charcoal Kiln
en: The charcoal kiln needs %s on average to produce one coal.
ru: Печи углежога нужно в среднем %s для производства одной меры угля.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Smelting Works TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Smelting TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Smelting Works
en: Smelts iron ore into iron and gold ore into gold.
ru: Выплавляет железо из железной руды и золото из золотой.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Smelting Works
en: We learned the smelting from our forefathers, a basic craftsmanship taming the fire and the ore into pure metals.
ru: Мы научились выплавке у наших праотцов, и принуждаем огонь превращать для нас руду в чистый металл.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Smelting Works
en: A member of the smelters’ guild
ru: Член гильдии литейщиков

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Smelting Works
en: If this building is fully supplied and all metals are needed by the economy, production of one iron takes %1$s and one gold takes %2$s on average. If only one kind of metal is needed by the economy, production of one iron takes %3$s and one gold takes %4$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а все металлы нужны экономике, то в среднем производство одного железа занимает %1$sа одного золота - %2$s. Если экономике нужен только один металл, на железо будет уходить, в среднем %3$s, а на золото - %4$s.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Toolsmithy TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Metal Workshop TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Toolsmithy
en: Forges all the tools that your workers need.
ru: Куёт все инструменты, которые нужны вашим работникам.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Toolsmithy
en: People’s power working for the benefit of all
ru: Народная власть, работающая на благо всех

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Toolsmithy
en: Faded sign found on top of this building
ru: Выцветшая вывеска, на крыше здания

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Toolsmithy
en: If this building is fully supplied and all tools are needed by the economy, production of one of each tool takes %1$s on average. If only one kind of tool is needed by the economy, its production takes %2$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все инструменты нужны экономике, то в среднем изготовление одного орудия занимает %1$s. Если экономике нужно только одно из орудий, его изготовление занимает %2$s.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Weapon Smithy
en: Forges tridents to equip the soldiers and to train their attack in the dungeon.
ru: Куёт трезубцы для снаряжения солдат и их тренировки урона в темницах.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site:  Weapon Smithy
en: You hear that sound of metal strident? The weapon smith just forged a trident!
ru: Вы слышите этот пронзительный звук металла? Оружейник только что выковал трезубец!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Weapon Smithy TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Armor
en: Atlantean nursery rhyme
ru: Атлантский детский стишок

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Weapon Smithy
en: If this building is fully supplied and all tridents are needed by the economy, production of one of each trident takes %1$s on average. If only one kind of trident is needed by the economy, production of one light trident takes %2$s and one long trident, one steel trident, one double trident or one heavy double trident takes %3$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а все трезубцы нужны экономике, то в среднем производство каждого трезубца занимает %1$s. Если экономике нужен только один вид трезубцев, на производство лёгкого трезубца будет уходить %2$s, а на производство длинного трезубца, стального трезубца, двойного трезубца или тяжёлого двойного трезубца в среднем %3$s.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Armor Smithy
en: Forges shields that are used for training soldiers’ defense in the labyrinth.
ru: Кует щиты, которые используются для тренировки солдат защите в лабиринте.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Armor Smithy
en: ‘She twists and tweaks the steel with might<br>that soldiers may therewith once fight<br>most skillful foes, whose lethal lance<br>from this their armour off will glance!’
ru: "Кузнец куёт, день напролёт,<br> и если сильный враг придёт<br> копьём стальным он будет бит <br>броню роняя побежит"

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Armor Smithy
en: If this building is fully supplied and both kinds of shields are needed by the economy, production of one of each kind takes %1$s on average. If only one kind of shield is needed by the economy, production of one steel shield takes %2$s and one advanced shield takes %3$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все виды щитов нужны экономике, то в среднем производство каждого из них занимает %1$s. Если экономике нужен только один вид щитов, на стальной щит будет уходить, в среднем %2$s, а на продвинутый щит - %3$s.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Barracks
en: Equips recruits and trains them as soldiers.
ru: Снаряжает новобранцев и тренирует их до солдат.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Barracks
en: See these fine silk tabards and those sharp tridents? This is your way to defend your tribe!
ru: Видишь эти прекрасные шелковые накидки и эти острые трезубцы? С их помощью ты защитишь свое племя!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Barracks
en: Recruiting poster
ru: Агитплакат

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Barracks
en: The barracks need %s on average to recruit one soldier.
ru: Казарме нужно в среднем %s чтобы нанять одного солдата.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Horse Farm
en: Breeds the strong Atlantean horses for adding them to the transportation system.
ru: Разводит крепких лошадей Атлантов для транспортировки товаров по дорогам.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Horse Farm
en: I walk all day just back and forth. I need? I need … I need a horse!
ru: Хожу я взад, хожу вперёд, мне лошади недостаёт!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Horse Farm
en: Busy carrier murmuring to himself
ru: Уставший носильщик бормочет про себя

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Farm
en: Sows and harvests corn.
ru: Сеет и собирает кукурузу.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Farm
en: I use my feet, I use my arm, I’m caring for this farm!
ru: Трудись рука, трудись нога, работа в поле не легка!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Farm
en: Atlantean harvesting song
ru: Атдантская песня сбора урожая

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Blackroot Farm https://en.wikipedia.org/wiki/Scorzonera_hispanica
en: Sows and harvests blackroot.
ru: Сеет и собирает козелец.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Blackroot Farm
en: The secret of Atlantean health and strength is hidden in these roots. It’s not spinach, it’s not a carrot, it’s … a secret.
ru: Секрет здоровья и силы атлантов сокрыт в этих кореньях. Это не шпинат, это не салат, это... секрет.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Blackroot Farm
en: Blackroot farmer asked by a foreigner
ru: Фермер козельца в ответ на вопрос чужеземца

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Spider Farm
en: Breeds spiders for silk.
ru: Разводит пауков для получения паутины.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Spider Farm
en: No, the spiders are not fed with corn. We feed it to fat grasshoppers, which in turn are digested by our spiders. We put them on a special device to gain the spider silk once a day. There is no need to spin this again. The thread can directly be used by the weaving mill. Oh hello, here is one of our nice spiders … Hey! Why are you running away?
ru: Нет, пауков не кормят кукурузой. Мы откармливаем кукурузой жирных кузнечиков, их то, как раз, и едят наши паучки. Раз в день мы помещаем их в специальное устройство для получения паутины. Нет необходимости её перематывать. Можно сразу заправлять нить в ткацкий станок. А вот и один из наших милых пауков … Эй! Ты куда побежал?

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Weaving Mill
en: Weaves spidercloth for buildings and ships’ sails, and tabards to equip and train the soldiers.
ru: Плетёт шелк для зданий и корабельных парусов, а также накидок для снаряжения и тренировки солдат.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Weaving Mill -- listen to that song please
en: Here are the Wide Lands where people may dwell, walking around caring everything’s well.
ru: В Землях Обширных мы все можем жить, строить, работать, товары носить.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Weaving Mill
en: Part of the silkweavers’ song
ru: Фрагмет из песни ткачей

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Weaving Mill
en: If this building is fully supplied and all kinds of cloth and tabards are needed by the economy, production of one of each cloth and tabard takes %1$s on average. If only one kind of cloth or tabard is needed by the economy, its production takes %2$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все виды полотна и накидок нужны экономике, то в среднем изготовление одного полотна или накидки занимает %1$s. Если экономике нужен только один из видов продукции, то его изготовление занимает %2$s.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Crystal Mine
en: Carves precious (and normal) stones out of the rock in mountain terrain.
ru: Высекает драгоценные (и обычные) камни из скал в горной местности.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Crystal Mine
en: Only the pure, white stones Diamond and Quartz will enlighten our people. Thus, every major building will need them so the inhabitants may worship Satul to warm them.
ru: Только чистые, белые камни, Алмаз и Кварц просветят наш народ. Они нужны для постройки каждого крупного здания, чтобы его обитатели могли поклоняться Сатулу, дабы он согрел их.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Crystal Mine
en: First part of the Atlantean almanach on architecture
ru: Первая часть архитектурного альманаха атлантов

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Crystal Mine
en: If this building is fully supplied and all minerals are needed by the economy, production of one granite takes %1$s, one quartz takes %2$s and one diamond takes %3$s on average. If only one kind of mineral is needed by the economy, production of one granite takes %4$s, one quartz takes %5$s and one diamond takes %6$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а все минералы нужны экономике, то в среднем производство одного гранита занимает %1$s, одного кварца - %2$s, одного алмаза - %3$s. Если экономике нужен только один минерал, на один гранит будет уходить, в среднем %4$s, на кварц - %5$s, а на алмаз - %6$s.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deep Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deeper Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext f
en: Digs coal out of the ground in mountain terrain.
ru: Выкапывает уголь из-под земли в горной местности.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Coal Mine TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Iron Mine
en: ‘Way down here in this deep mine<br>where the sun it dare not shine,<br>I sweat and toil till day is done,<br>but I’ll be back with morning come.’
ru: "Тружусь я в шахте, в глубине,<br>где солнца луч не светит мне,<br>весь день в поту, я провожу,<br>а утром снова вниз спешу".

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site:  Coal Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site:  Iron
en: Song from the miners’ guild
ru: Песня гильдии шахтеров

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Coal Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce coal in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта шахта сможет производить уголь, в среднем, за %s.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Iron Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Iron Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Deep Iron Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Deeper Iron 
en: Digs iron ore out of the ground in mountain terrain.
ru: Выкапывает железную руду из-под земли, в горной местности.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Iron Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce iron ore in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта шахта сможет производить железную руду, в среднем, за %s.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deep Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deeper Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext f
en: Digs gold ore out of the ground in mountain terrain.
ru: Выкапывает золотую руду из-под земли в горной местности.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Gold Mine
en: ‘Way down here in these golden grounds<br>with stones above us the thousand pounds<br>I dig in the dust until I see the spark;<br>The golden ore I find in the dark.’
ru: "Рудник золотой в глубине под землёй ,<br>и тонны гранита лежат надо мной<br>копаю пока не увижу я блеск,<br>искал не напрасно, здесь золото есть".

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Gold Mine
en: Miner’s prayer
ru: Молитва шахтера

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Gold Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce gold ore in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта шахта сможет производить золотую руду, в среднем, за %s.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean training site: Dungeon, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’.
ru: Тренирует у солдат навык "Урон".

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean training site: Dungeon, part 2 TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean training site: Labyrinth, part 2
en: Equips the soldiers with all necessary weapons and armor parts.
ru: Снаряжает солдат всем необходимым оружием и доспехами.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean training site: Dungeon
en: Make our enemies feel the pain, so enter here to gain your train!
ru: Чтобы противники бежали без оглядки, входи сюда - мы подготовим тебя к схватке!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean training site: Dungeon
en: Engraving on the entrance to the dungeon
ru: Вырезано на входе в Темницу

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean training site: Labyrinth, part 1
en: Trains soldiers in ‘Defense’, ‘Evade’, and ‘Health’.
ru: Тренирует солдат в навыках Защиты, Уклонения и Здоровья.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean training site: Labyrinth
en: Our enemies claim: we have a ruddy twisted way to fight. Check the way we train, in this labyrinth they may be right.
ru: Наши враги твердят, что мы дерёмся грубо и нечестно. Войди в наш лабиринт, и ты поймёшь, насколько их оценка для нас лестна.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean training site: Labyrinth
en: Atlantean hero after first contact with a real enemy
ru: Герой атлантов после первого боя с врагом

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean military site: Guardhouse TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean military site: Guardhall TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean military site: Small Tower TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean military site: Tower TRANSLATORS: 
en: Garrisons soldiers to expand your territory.
ru: Военное здание занятое солдатами расширяет вашу территорию.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean military site: Guardhouse TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean military site: Guardhall TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean military site: Small Tower TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean military site: Tower TRANSLATORS: Note helptex
en: If you’re low on soldiers to occupy new military sites, use the downward arrow button to decrease the capacity. You can also click on a soldier to send him away.
ru: Если у вас мало солдат для захвата военных зданий, используйте кнопку "стрелка вниз", чтобы уменьшить их численность. Кроме того, можно щёлкнуть по солдату, чтобы выгнать его.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Guardhouse
en: Hey soldier, even if this is the smallest of our military buildings you still must not sleep all day!
ru: Эй, солдат, может это и самое маленькое из наших военных зданий, но это не значит, что ты можешь спать весь день!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Guardhouse
en: Officer visiting a remote guardhouse
ru: Офицер, инспектирующий удалённую сторожку

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Guardhall
en: In this hall we praise the fight, Satul will warm us day and night.
ru: В этом зале мы воспеваем бой, согрей Сатул нас, и днем и во тьме ночной.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Guardhall
en: Scribbling on the wall of a guardhall
ru: Нацарапано на стене форта

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Small Tower
en: With three soldiers we can achieve an optimal balance between military power and building cost.
ru: Здесь размещаются трое солдат: так достигается оптимальный баланс между военной мощью и затратами на стротельство.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Small Tower
en: Notes on the building instructions
ru: Примечания к архитектурным чертежам

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Tower
en: All the other tribes envy us for our towers, elegant outside, comfortable inside, still perfect for defense.
ru: Наши башни вызывают зависть у других племён; они красивы внешне, удобны внутри, и идеально подходят для обороны.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Tower
en: Soldier handing over his duties to a younger one
ru: Солдат, передавая свои обязанности новобранцу

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: High Tower
en: Beware our mighty high towers! From the topmost spot we can see wide into the lands and spot the enemy far away.
ru: Страшитесь наших могучих Дозорных башен! С их вершин мы можем видеть далеко и без труда замечать перемещения противника.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: High Tower
en: Soldier showing off a High Tower
ru: Солдат показывает Дозорную башню

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Castle
en: Sometimes even we Atlanteans need to use brute force, but we always play it wisely.
ru: Иногда и мы, атланты, не чураемся грубой силы, но и тогда мы действуем мудро.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Castle
en: ‘Wisdom of the Fight’ by the warriors’ guild
ru: "Премудрости Боя" от гильдии воинов

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Ferry Yard TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Ferry Yard TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Ferry Yard TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Ferry Yard
en: Builds ferries.
ru: Строит паромы.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Ferry Yard, part 1 TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Ferry Yard, TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Ferry Yard, part 1 TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Ferry Yard, p
en: Needs water nearby. Be aware ferries carry wares only, no workers.
ru: Поблизости должна быть вода. Имейте в виду, паромы перевозят только товары, но не работников.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Ferry Yard
en: ‘Row, row, row your boat<br>gently ’long the shore.<br>Steadily steadily steadily steadily<br>bring the wares ashore.’
ru: Плыви, качайся лодочка<br>плыви, не уставай,<br>без перерывов, день за днём<br>товары доставляй

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Ferry Yard
en: Traditional song of the ferrymen
ru: Традиционная песня перевозчиков

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Ferry Yard, part 1
en: This building can produce one ferry between %1$s and %2$s, depending on how far the shipwright has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти корабел, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести один паром.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Shipyard TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Shipyard TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Shipyard TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Shipyard
en: Constructs ships that are used for overseas colonization and for trading between ports.
ru: Строит корабли для колонизации заморских территорий и обслуживания торговых путей между портами.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Atlantean production site: Shipyard
en: ‘Soon may the wellerman come,<br>to bring us bread and smoked fish.<br>We set sail for a faraway shore<br>we praise Satul the best we wish.’
ru: Снова Веллерман к нам идёт, <br>копчёную рыбу и хлеб везёт, <br>к далёкому берегу путь лежит, <br>прославим Сатула от всей души.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Shipyard -- not directly stolen from the wellerman song
en: Transcript from oral tradition
ru: Текст народной песни

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Shipyard, part 1
en: This building can produce one ship between %1$s and %2$s, depending on how far the shipwright has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти корабел, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одно судно.

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Aegina
ru: Эгина

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Constantinos
ru: Константинос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kirikos
ru: Кирикос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Aggistri
ru: Агистри

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Alonissos
ru: Алонисос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Anafi
ru: Анафи

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Andros
ru: Андрос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Antikythira
ru: Антикитира

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Arkyi
ru: Аркий

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Astypalea
ru: Астипалея

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Chalki
ru: Халки

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Chania
ru: Ханья

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Chios
ru: Хиос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Diafani
ru: Диафани

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Donoussa
ru: Донуса

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Euboea
ru: Эвбея

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Folegandros
ru: Фолегандрос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Fourni
ru: Фурни

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Gytheio
ru: Гитейо

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Heraklion
ru: Ираклион

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Hydra
ru: Гидра

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Igoumenitsa
ru: Игуменица

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Ios
ru: Иос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Iraklia
ru: Ираклия

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Ithaki
ru: Итаки

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kalamata
ru: Каламата

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kalymnos
ru: Калимнос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Karlovassi
ru: Карловасси

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Karpathos
ru: Карпатос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kasos
ru: Касос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kastelorizo
ru: Кастелоризо

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Katapola
ru: Катапола

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kavala
ru: Кавала

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kefalonia
ru: Кефалония

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kilini
ru: Килини

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kimolos
ru: Кимолос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kissamos
ru: Киссамос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Korfu
ru: Корфу

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kos
ru: Кос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Koufonissi
ru: Куфонисси

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kythira
ru: Китира

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kythnos
ru: Кифнос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Lavrio
ru: Лаврио

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Leros
ru: Лерос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Lesvos
ru: Лесбос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Limnos
ru: Лемнос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Lipsi
ru: Липси

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Milos
ru: Милос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Mykonos
ru: Миконос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Naxos
ru: Наксос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Nisyros
ru: Нисирос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Paros
ru: Парос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Patmos
ru: Патмос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Patras
ru: Патры

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Paxoi
ru: Паксой

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Piraeus
ru: Пирей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Poros
ru: Порос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Rafina
ru: Рафина

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Rhodos
ru: Родос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Samos
ru: Самос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Santorini
ru: Санторини

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Schinoussa
ru: Схинуса

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Serifos
ru: Серифос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Sifnos
ru: Сифнос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Sikinos
ru: Сикинос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Sitia
ru: Сития

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Skiathos
ru: Скиатос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Skopelos
ru: Скопелос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Symi
ru: Сими

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Syros
ru: Сирос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Thessaloniki
ru: Салоники

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Tilos
ru: Тилос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Tinos
ru: Тинос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Volos
ru: Волос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Zakynthos
ru: Закинтос

[ctx: atlanteans]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Atlantean building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
ru: Не хватает работника

[ctx: atlanteans]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Atlantean building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
ru: Работники в пути

[ctx: atlanteans]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Atlantean building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
ru: Не хватает работников

[ctx: atlanteans]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Atlantean building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
ru: Работники в пути

[ctx: atlanteans]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Atlantean building if there is 1 experienced worker missing
en: Expert missing
ru: Не хватает опытного работника

[ctx: atlanteans]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Atlantean building if there is more than 1 experienced worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Experts missing
ru: Не хватает опытных работников

[ctx: atlanteans_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Atlantean soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building.
en: %1% soldier (+%2%) | %1% soldiers (+%2%)
ru[0]: %1% солдат (+%2%)
ru[1]: %1% солдата (+%2%)
ru[2]: %1% солдат (+%2%)
ru[3]: %1% солдат (+%2%)

[ctx: atlanteans_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Atlantean soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
ru[0]: %1% солдат
ru[1]: %1% солдата
ru[2]: %1% солдат
ru[3]: %1% солдат

[ctx: atlanteans_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Atlantean soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building. %3% is the maximum number of soldier slots in the building
en: %1%(+%2%) soldier (+%3%) | %1%(+%2%) soldiers (+%3%)
ru[0]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)
ru[1]: %1%(+%2%) солдата (+%3%)
ru[2]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)
ru[3]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)

[ctx: atlanteans_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Atlantean soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building.
en: %1%(+%2%) soldier | %1%(+%2%) soldiers
ru[0]: %1%(+%2%) солдат
ru[1]: %1%(+%2%) солдата
ru[2]: %1%(+%2%) солдат
ru[3]: %1%(+%2%) солдат

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Granite, part 2
en: The Barbarians produce granite blocks in quarries and granite mines.
ru: Варвары производят гранитные блоки в каменоломнях и гранитных шахтах.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Log, part 2
en: Barbarian lumberjacks fell the trees; rangers take care of the supply of trees. Logs are also used in the metal workshop to build basic tools, and in the charcoal kiln for the production of coal. The wood hardener refines logs into blackwood by hardening them with fire.
ru: Варварские дровосеки валят деревья; егери сохраняют деревья. Брёвна также используются в кузнице для  создания основных инструментов и в печи углежога для производства угля. Балочная мастерская улучшает бревна в балки путем обжига огнем.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Blackwood
en: This fire-hardened wood is as hard as iron and it is used for several buildings. It is produced out of logs in the wood hardener.
ru: Это обожжённое дерево по твердости не уступает железу и используется для строительства некоторых зданий. Его делают из бревен в балочной мастерской.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Grout
en: Granite can be processed into grout which provides a solid, non burning building material. Grout is produced in a lime kiln.
ru: Гранит может быть переработан в цемент - прочный негорючий материал. Цемент производиться в цементной печи.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Reed
en: Reed is produced in a reed yard and used to make the roofs of buildings waterproof.
ru: Тростник растет на плантациях, им покрывают крыши зданий для защиты от воды.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Cloth
en: Cloth is needed for Barbarian ships. It is produced out of reed.
ru: Для судов варваров необходимо полотно. Делают его из тростника.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Fish
en: Besides pitta bread and meat, fish is also a foodstuff for the Barbarians. It is used in the taverns, inns and big inns and at the training sites (training camp and battle arena).
ru: Кроме лепёшек и мяса, рыба также является источником питания для Варваров. Её используют в тавернах, трактирах и гостиницах, а также тренировочных центрах (тренировочном лагере и арене поединков).

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Meat, part 2
en: Meat is used in the taverns, inns and big inns to prepare rations, snacks and meals for the miners. It is also consumed at the training sites (training camp and battle arena).
ru: Мясо используется в тавернах, трактирах и гостиницах для подготовки пайков, закусок и обедов для шахтеров. Также потребляется в тренировочных центрах (тренировочном лагере и арене поединков).

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Water, part 2
en: Water is used in the bakery, the micro brewery and the brewery. The lime kiln and the cattle farm also need to be supplied with water.
ru: Вода используется в пекарне, малой пивоварне и пивоварне. Цементной печи и скотному двору также требуются поставки воды.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Wheat, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Wheat, part 1
en: Wheat is essential for survival.
ru: Пшеница - основа выживания.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Wheat, part 2
en: Wheat is produced by farms and consumed by bakeries, micro breweries and breweries. Cattle farms also need to be supplied with wheat.
ru: Пшеница производится на ферме и потребляется пекарями, малыми пивоварнями и пивоварнями. Скотному двору также требуются поставки пшеницы.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Pitta Bread
en: The Barbarian bakers are best in making this flat and tasty pitta bread. It is made out of wheat and water following a secret recipe. Pitta bread is used in the taverns, inns and big inns to prepare rations, snacks and meals. It is also consumed at training sites (training camp and battle arena).
ru: У пекарей варваров лучше всех получается выпекать эти тонкие и вкусные лепёшки. Их делают из пшеницы и воды по секретному рецепту. Лепёшки используются в тавернах, на трактирах и в гостиницах для приготовления пайков, закусок и обедов. Их также поставляют в тренировочные центры (тренировочный лагерь и арена поединков).

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Beer
en: Beer is produced in micro breweries and used in inns and big inns to produce snacks.
ru: Пиво варится в малых пивоварнях и используется в трактирах и в гостиницах для приготовления закуски.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Strong Beer
en: Only this beer is acceptable for the soldiers in a battle arena. Some say that the whole power of the Barbarians lies in this ale. It helps to train the soldiers’ evade level from 0 to 1 to 2. Strong beer is also used in big inns to prepare meals.
ru: Воины с арены поединков признают только это пиво. Некоторые даже считают, что в этом пиве кроется вся сила Варваров. Оно помогает тренировке солдат уклонению с 0 до 1 и до 2 уровней. Крепкое пиво также используется для приготовления обедов в гостиницах.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Ration, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Ration, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Ration, part 1
en: A small bite to keep miners strong and working. The scout also consumes rations on his scouting trips.
ru: Чтобы шахтеры были сильны и хорошо работали, они должны иметь возможность перекусить. Разведчикам, во время длительных переходов, также необходимы пайки.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Ration, part 2
en: Rations are produced in a tavern, an inn or a big inn out of fish or meat or pitta bread.
ru: Пайки готовятся в таверне, трактире и гостинице из рыбы, или мяса, или лепёшек.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Snack
en: A bigger morsel than the ration to provide miners in deep mines. It is produced in an inn or a big inn out of fish/meat, pitta bread and beer.
ru: Это порция пищи превосходящая паёк, необходимая для питания шахтеров в глубоких шахтах. Производится в трактире или гостинице из рыбы/мяса, лепёшек и пива.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Meal
en: A meal is made out of pitta bread, strong beer and fish/meat in a big inn. This substantial food is exactly what workers in a deeper mine need.
ru: Обед делают из лепешек, крепкого пива и рыбы/мяса в трактире. Эта особая еда требуется для работников в глубинных шахтах.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Coal, part 2
en: The fires of the Barbarians are usually fed with coal. Consumers are several buildings: lime kiln, smelting works, ax workshop, war mill, and helm smithy.
ru: Обычно варвары пользуются углем для поддержания огня. Уголь нужен разным зданиям: цементной печи, литейной, топорной мастерской, военной фабрике и шлемной мастерской.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Iron Ore, part 2
en: It is smelted in a smelting works to retrieve the iron.
ru: Из нее в литейной выплавляют железо.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Iron, part 2
en: It is produced by the smelting works and used to produce weapons and tools in the metal workshop, ax workshop, war mill and helm smithy.
ru: Его получают в литейной и используют для производства оружия и инструментов в слесарной мастерской, топорной мастерской, военной фабрике и шлемной мастерской.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Gold Ore, part 2
en: Smelted in a smelting works, it turns into gold which is used as a precious building material and to produce weapons and armor.
ru: Она переплавляется в литейной в золото, которое используется как ценнейший строительный материал, а также в производстве оружия и доспехов.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Gold, part 2
en: Only very important things are embellished with gold. It is produced by the smelting works and used as a precious building material and to produce different axes (in the war mill) and different parts of armor (in the helm smithy).
ru: Только самые важные вещи украшают золотом. Его выплавляют в литейной и используются как драгоценный строительный материал, в ковке разных топоров (на военной фабрике) и разных частей доспехов (в шлемной мастерской).

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Pick
en: Picks are used by stonemasons and miners. They are produced in the metal workshop (but cease to be produced by the building if it is enhanced to an ax workshop and war mill).
ru: Кирки используются камнетёсами и шахтёрами. Они производятся в кузнице (но производство прекращается, если здание улучшить до топорной мастерской или военной фабрики).

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Felling Ax, part 2
en: Felling axes are used by lumberjacks and produced in the metal workshop (but cease to be produced by the building if it is enhanced to an ax workshop and war mill).
ru: Топоры по дереву используются дровосеками и производятся в слесарной мастерской (но производство прекращается при улучшении слесарной мастерской до топорной мастерской или военной фабрики).

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Shovel, part 2
en: Therefore the gardener and the ranger use them. Produced at the metal workshop (but cease to be produced by the building if it is enhanced to an ax workshop and war mill).
ru: Поэтому её использует садовник и лесничий. Производится в кузнице (но производство прекращается, если здание улучшить до топорной мастерской или военной фабрики).

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Fishing Rod, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Fishing Rod, part 1
en: Fishing rods are needed by fishers to catch fish.
ru: Удочка нужна рыболову для поимки рыбы.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Fishing Rod, part 2
en: They are one of the basic tools produced in a metal workshop (but cease to be produced by the building if it is enhanced to an ax workshop and war mill).
ru: Это один из основных инструментов, производящихся в кузнице (но производство прекращается при улучшении здания до топорной мастерской или военной фабрики).

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Hunting Spear, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Hunting Spear, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Hunting Spear, part 1
en: This spear is light enough to be thrown, but heavy enough to kill any animal in one blow. It is only used by hunters.
ru: Это копьё достаточно лёгкое, чтобы его можно было кинуть, и достаточно тяжёлое, чтобы убить любое животное сразу. Оно используется только охотниками.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Hunting Spear, part 2
en: Hunting spears are produced in the metal workshop (but cease to be produced by the building if it is enhanced to an ax workshop and war mill).
ru: Охотничье копьё производится в кузнице (но производство прекращается, если здание улучшить до топорной мастерской или военной фабрики).

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Scythe, part 2
en: Scythes are produced by the metal workshop (but cease to be produced by the building if it is enhanced to an ax workshop and war mill).
ru: Косы производятся в кузнице (но производство прекращается, если здание улучшить до топорной мастерской или военной фабрики).

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Bread Paddle, part 2
en: Bread paddles are produced in the metal workshop like all other tools (but cease to be produced by the building if it is enhanced to an ax workshop and war mill).
ru: Хлебная лопата изготавливается в кузнице как и другие инструменты (но перестанет производится в здании, если оно улучшается до топорной мастерской и военной фабрики).

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Kitchen Tools
en: Kitchen tools are needed for preparing rations, snacks and meals. Be sure to have a metal workshop to produce this basic tool (but it ceases to be produced by the building if it is enhanced to an ax workshop and war mill).
ru: Кухонная утварь нужна для приготовления пайков, закуски и обедов. Для производства кухонной утвари вам понадобится слесарная мастерская (но это производство прекратится если это здание будет улучшено до топорной мастерской или военной фабрики).

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Fire Tongs, part 2
en: They are used in the smelting works and produced by the metal workshop (but they cease to be produced by the building if it is enhanced to an ax workshop and war mill).
ru: Используются в литейной, производятся в слесарной мастерской (до ее перестройки в топорную мастерскую и военную фабрику).

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Ax
en: The ax is the basic weapon of the Barbarians. All young soldiers are equipped with it.
ru: Топор — базовое оружие всех варваров. Его получают все новобранцы.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Sharp Ax
en: Young soldiers are proud to learn to fight with this powerful weapon. It is heavier and sharper than the ordinary ax. It is produced in ax workshops and war mills. In training camps, it is used – together with food – to train soldiers from attack level 0 to level 1.
ru: Молодые солдаты гордятся навыком боя с этим могучим оружием. Он тяжелее и острее обычного топора. Он производится в топорной мастерской и военной фабрике. В тренировочном лагере его используют, вместе с едой, для тренировки солдат урону с 0 до 1 уровня.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Broad Ax
en: The broad ax is produced by the ax workshop and the war mill. It is used in the training camp – together with food – to train soldiers with a fundamental fighting knowledge from attack level 1 to attack level 2.
ru: Секира производится в топорной мастерской и военной фабрике. Она используется, вместе с едой, в тренировочном лагере для тренировки солдат, обладающих базовыми навыками, урону с 1 до 2 уровня.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Bronze Ax
en: The bronze ax is considered a weapon that is hard to handle. Only skilled soldiers can use it. It is produced at the war mill and used in the training camp – together with food – to train soldiers from attack level 2 to level 3.
ru: Считается, что с бронзовым топором нелегко управиться. Только умелые солдаты могут его использовать. Его изготавливают на военной фабрике и используют в тренировочном лагере, вместе с едой, для тренировки солдат урону с 2 до 3 уровня.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Battle Ax
en: This is a dangerous weapon the Barbarians are able to produce. It is produced in the war mill. Only trained soldiers are able to wield such a weapon. It is used – together with food – in the training camp to train soldiers from attack level 3 to 4.
ru: Это опасное оружие Варваров можно изготовить на военной фабрике. Только тренированные солдаты умеют обращаться с этим оружием. Оно используется в тренировочном лагере, вместе с едой, для тренировки солдат урону с 3 до 4 уровня.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Warrior’s Ax
en: The warrior’s ax is the most dangerous of all Barbarian weapons. Only a few soldiers ever were able to handle this huge and powerful ax. It is produced in a war mill and used – together with food – in a training camp to train soldiers from attack level 4 to level 5.
ru: Топор воина — самое опасное оружие Варваров. Немногие воины способны совладать с этими огромными и могучими топорами. Он производится на военной фабрике и используется, вместе с едой, в тренировочном лагере для тренировки солдат урону с 4 до 5 уровня.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Helmet
en: A helmet is a basic tool to protect soldiers. It is produced in the helm smithy and used in the training camp – together with food – to train soldiers from health level 0 to level 1.
ru: Шлем — это базовый доспех, защищающий солдат. Он производится в шлемной мастерской и используется, вместе с едой, в тренировочном лагере для тренировки солдат здоровью с 0 до 1 уровня.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Mask
en: A mask is an enhanced armor for Barbarian soldiers. It is produced in the helm smithy and used in the training camp – together with food – to train soldiers from health level 1 to level 2.
ru: Маска - это улучшеная защита воинов Варваров. Производятся в шлемной мастерской и используются в тренировочном лагере – вместе с едой – для повышения уровня здоровья солдат с 1 до 2.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Warhelm
en: This is the most enhanced Barbarian armor. It is produced in a helm smithy and used in a training camp – together with food – to train soldiers from health level 2 to level 3.
ru: Самое лучшее из всех защитных приспособлений Варваров. Производится в шлемной мастерской и используется, вместе с едой, в тренировочном лагере для повышения уровня здоровья солдат с 2 до 3.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
ru: Переносит товары по дорогам.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Ferry
en: Ships wares across narrow rivers.
ru: Перевозит товары через узкие реки.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Ox
en: Oxen help to carry items along busy roads. They are reared in a cattle farm.
ru: Волы помогают перетаскивать вещи по загруженным дорогам. Их разводят на скотном дворе.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Cattle Breeder
en: Breeds strong oxen for adding them to the transportation system.
ru: Разводит крепких волов для перевозки грузов по дорогам.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Stonemason
en: Cuts raw pieces of granite out of rocks in the vicinity.
ru: Высекает грубые куски гранита из близлежащих скал.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
ru: Валит деревья.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
ru: Сажает деревья.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
ru: Работает на строительных площадках, возводя новые здания.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Lime-Burner
en: Mixes grout out of granite, water and coal in the lime kiln.
ru: Замешивает цемент из гранита, воды и угля для цементной печи.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Gardener
en: Plants and harvests reed fields.
ru: Сажает и собирает тростник.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Weaver
en: Produces cloth for ships’ sails.
ru: Производит полотно для корабельных парусов.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
ru: Работает на верфи и строит новые корабли.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Fisher
en: Catches fish in the sea.
ru: Ловит рыбу в море.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
ru: Охотник добывает свежее сырое мясо для Атлантов.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Gamekeeper
en: The gamekeeper makes sure that the natural population of animals never drops too low.
ru: Егерь заботится о том, чтобы популяция животных в природе чрезмерно не снижалась.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Farmer
en: Plants fields.
ru: Засеивает поля.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Baker
en: Bakes pitta bread for the miners, soldiers and scouts.
ru: Печет лепешки для шахтеров, солдат и разведчиков.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Brewer
en: Produces beer to keep the miners strong and happy.
ru: Производит пиво, чтобы шахтеры были сильны и довольны.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Master Brewer
en: Produces the finest ales to keep soldiers strong and happy in training.
ru: Производит отличное пиво, чтобы при тренировке поддерживать солдат крепкими и счастливыми.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
ru: Готовит еду для шахтёров.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
ru: Ищет ресурсы для добычи.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Miner TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Chief Miner TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Master Miner
en: Works deep in the mines to obtain coal, iron, gold or granite.
ru: Работает глубоко в шахтах, добывая уголь, железо, золото или гранит.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
ru: Обжигает уголь.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Smelter
en: Smelts ores into metal.
ru: Выплавляет метал из руды.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Blacksmith TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Master Blacksmith
en: Produces weapons for soldiers and tools for workers.
ru: Производит оружие для солдат и инструменты для работников.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Recruit
en: Eager to become a soldier and defend his tribe!
ru: Жаждет стать солдатом и защищать свое племя!

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
ru: Защищать и покорять!

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
ru: Тренирует солдат.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Helmsmith
en: Forges helmets for soldiers.
ru: Кует шлемы для солдат.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
ru: Разведчики, такие как разведчик Ерофей Павлович Разведчиков, разведывательно разведывают неразведанные земли в стиле разведчиков.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Reed Field TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: Reed Field
en: This reed field has just been planted.
ru: Тростниковое поле засеено.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Reed Field TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: Reed Field
en: This reed field is growing.
ru: Тростник растет.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Reed Field TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: Reed Field
en: This reed field is ready for harvesting.
ru: Тростник готов к уборке.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Stones, part 1
en: Granite is a basic building material and can be dug up by a granite mine.
ru: Гранит - это основной строительный материал. Он может быть добыт в гранитной шахте.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Stones, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Stones, part 2
en: There is only a little bit of granite here.
ru: Здесь есть немного гранита

note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Stones, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Stones, part 2
en: There is a lot of granite here.
ru: Здесь много гранита.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian warehouse: Headquarters
en: ‘Steep like the slopes of Kal’mavrath, shiny like the most delicate armor and strong like our ancestors, that’s how the headquarters of Chat’Karuth presented itself to us.’
ru: "Крутой, как склоны Кал'Маврата, блестящий, как самые изящный доспех, и крепкий, как наши предки - таким мы увидели чертог Чат'Карута".

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian warehouse: Headquarters TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian military site: Barrier TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian military site: Tower
en: Ballad ‘The Battle of Kal’mavrath’ by Hakhor the Bard
ru: Баллада "Битва за Кал'маврат", за авторством барда Хакора.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian warehouse: Headquarters
en: Accommodation for your people. Also stores your wares and tools.
ru: Помещение для ваших людей. Также хранит ваши товары и инструменты.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
ru: Штаб — это ваше главное здание.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian warehouse: Warehouse
en: ‘Who still owns a warehouse is not yet defeated!’
ru: "Тот, у кого есть хотя бы один склад, еще не побежден!"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian warehouse: Warehouse
en: Berthron, chief military adviser of Chat’Karuth,<br>when they lost the headquarters in the battle around the heights of Kal’Megarath
ru: Бертрон, главный военный советник Чат'Карута,<br>об утрате штаба в битве за высоты Кал‘Мегарат

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian warehouse: Warehouse
en: Your workers and soldiers will find shelter here. Also stores your wares and tools.
ru: Ваши рабочие и солдаты могут здесь укрыться, а также хранить здесь товары и инструменты.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian warehouse: Port
en: ‘I prefer the planks of a ship to any fortress, no matter how strong it is.’
ru: "Я предпочту корабельные доски любой, сколь угодно надежной крепости."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian warehouse: Port TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Shipyard
en: Captain Thanlas the Elder,<br>Explorer
ru: Капитан Старый Танлас,<br> исследователь

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian warehouse: Port
en: Serves as a base for overseas colonization and trade. Also stores your soldiers, wares and tools.
ru: Служит базой для заморской колонизации и торговли. Также хранит ваших солдат, товары и инструменты.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Barbarian warehouse: Port
en: Similar to the Headquarters a Port can be attacked and destroyed by an enemy. It is recommendable to send soldiers to defend it.
ru: Как и штаб, порт может быть атакован и разрушен врагом. Советуем послать солдат на его охрану.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Quarry
en: ‘We open up roads and make houses from mountains.’
ru: "Открываем пути и горы обращаем в дома."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Quarry
en: Slogan of the stonemasons’ guild
ru: Девиз гильдии камнетёсов

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Quarry
en: Cuts raw pieces of granite out of rocks in the vicinity.
ru: Высекает грубые куски гранита из близлежащих скал.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Quarry
en: The quarry needs rocks to cut within the work area.
ru: Каменоломне для работы нужны скалы в рабочей области.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Quarry, part 1
en: This building can produce one granite between %1$s and %2$s, depending on how far the stonemason has to walk.
ru:  В зависимости от того, как далеко должен идти камнетёс, этому зданию нужно от %1$s до %2$s, чтобы произвести один гранит.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Quarry, part 2 TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Lumberjack_s Hut TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Ranger's Hut, part 2 TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbar
en: In case of slopes or obstacles in the way, the time is increased.
ru: В случае наличия склонов или препятствий на пути, время увеличивается.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Lumberjack_s Hut
en: ‘Take 200 hits to fell a tree and you’re a baby. Take 100 and you’re a soldier. Take 50 and you’re a hero. Take 20 and soon you will be a honorable lumberjack.’
ru: «Срубишь дерево за 200 ударов — ты ребенок. Срубишь за 100 — солдат. За 50 — герой. А если осилишь за 20 — ты почетный дровосек».

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Lumberjack_s Hut
en: Krumta, carpenter of Chat’Karuth
ru: Крумта, плотник Чат'Карута

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Lumberjack_s Hut
en: The lumberjack’s hut needs trees to fell within the work area.
ru: Хижине дровосека нужны деревья для рубки в рабочей области.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Lumberjack_s Hut
en: This building can produce one log between %1$s and %2$s, depending on how far the lumberjack has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти дровосек, этому зданию нужно от %1$s до %2$s чтобы произвести одно бревно.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Ranger's Hut
en: ‘He who can grow two trees where normally only one will grow exceeds the most important general!’
ru: "Тот, кто сможет вырастить два дерева там, где может расти только одно, превосходит даже самого важного генерала!"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Ranger's Hut
en: Chat’Karuth in a conversation with a Ranger
ru: Чат'Карут в разговоре с лесничим

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Ranger's Hut
en: The ranger’s hut needs free space within the work area to plant the trees.
ru: Хижине лесничего нужно свободное пространство в его рабочей области, пригодное для посадки деревьев.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Ranger's Hut, part 1
en: The ranger plants one tree between %1$s and %2$s, depending on how far he has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко ему нужно идти, лесничему требуется от %1$s до %2$s, чтобы высадить одно дерево.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Fisher's Hut
en: ‘What do you mean, my fish ain’t fresh?!’
ru: "Так вы считаете, моя рыба не свежая?!"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Fisher's Hut
en: Frequent response of a Barbarian fisherman,<br>often followed by an enjoyable brawl
ru: Частый ответ рыбака-варвара,<br> за которым следует веселая драка.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Fisher's Hut
en: Fishes on the coast near the fisher’s hut.
ru: Ловит рыбу на побережье неподалёку от хижины рыболова.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for production site: Fisher's Hut, part 1
en: The fisher’s hut needs water full of fish within the work area.
ru: Хижине рыболова нужна вода, заполненная рыбой в пределах рабочей области.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for production site: Fisher's Hut, part 2
en: Roads and trees along the shoreline block fishing.
ru: Дороги и деревья на берегу мешают рыбной ловле.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Fisher's Hut, part 1
en: This building can produce one fish between %1$s and %2$s, depending on how far the fisher has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти рыболов, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одну рыбу.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Hunter's Hut
en: ‘As silent as a panther,<br> as deft as a weasel,<br> as swift as an arrow,<br> as deadly as a viper.’
ru: "Тих как пантера,<br>проворен как ласка,<br>быстр как стрела,<br>смертелен как гадюка."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Hunter's Hut
en: ‘The Art of Hunting’
ru: "Искусство охоты"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Hunter's Hut
en: The hunter’s hut needs animals to hunt within the work area.
ru: Хижине охотника нужны звери для охоты в их рабочей области.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Hunter's Hut, part 1
en: This building can produce one meat between %1$s and %2$s, depending on how far the hunter has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти охотник, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одно мясо.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Gamekeeper's Hut
en: ‘He loves the animals and to breed them<br>as we love to cook and eat them.’
ru: "Животных любит он, растит, и бережет<br>Мы тоже любим — и спешим мясцом набить живот"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Gamekeeper's Hut
en: Barbarian nursery rhyme
ru: Варварский детский стишок

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Gamekeeper's Hut
en: Releases animals into the wild to steady the meat production.
ru: Выпускает животных в дикую природу, чтобы сохранять популяцию и стабилизировать добычу мяса.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Well
en: ‘Oh how sweet is the source of life,<br> that comes down from the sky <br> and lets the earth drink.’
ru: "О, сладостный источник жизни,<br>сошедший с небес<br>и напоивший землю".

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Well
en: Song written by Sigurd the Bard when the first rain fell after the Great Drought in the 21ˢᵗ year of Chat’Karuth’s reign.
ru: Песня барда Сигурда, сочиненная им во время первого дождя после Великой Засухи на 21-й год правления Чат'Карута.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Well, part 1
en: The carrier needs %s to get one bucket full of water.
ru: Носильщику нужно %s, чтобы добыть одно ведро воды.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Well, part 2
en: If the water resource is depleted, the carrier needs %s on average.
ru: Если водные ресурсы истощены, носильщику, в среднем, нужно %s .

[ctx: barbarians_building]
en: You need to connect this flag to a scout’s hut before you can send a scout here.
ru: Чтобы иметь возможность выслать разведчика, вам нужно соединить этот флаг с хижиной разведчика.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Scout's Hut
en: ‘Behind the next hill there might be wealth and happiness but also hostility and doom.<br>He who will not explore it commits the crime of stupidity.’
ru: "За следующим холмом мы можем найти как богатство и счастье, так и погибель.<br>Тот, кто боится это проверить, совершает преступление глупости".

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Scout's Hut
en: Chat’Karuth<br>at the oath taking ceremony of the first scout troupe
ru: Чат'Карут<br>на церемонии принятия присяги первыми разведчиками

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Scout's Hut, part 1
en: One exploration trip of the scout takes between %1$s and %2$s.
ru: Один поход занимает у разведчика от %1$s до %2$s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Wood Hardener
en: ‘Then he hit the door with his ax and, behold,<br>the door only trembled, but the shaft of the ax burst into a thousand pieces.’
ru: "Когда он рубанул дверь топором, <br>дверь лишь зазвенела, а рукоять его топора разлетелась в щепки."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Wood Hardener
en: Legend about a quarrel between the brothers Harthor and Manthor,<br>Manthor is said to be the inventor of blackwood
ru: Легенда о ссоре между Хатором и его братом Мантором,<br>который, по слухам, изобрел балки.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Wood Hardener
en: Hardens logs by fire into blackwood, which is used to construct robust buildings.
ru: Закаляет брёвна огнем в балки, которые используются для постройки прочных зданий.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Wood Hardener
en: The wood hardener needs %s on average to produce one blackwood.
ru: Балочной мастерской нужно в среднем %s для производства одной балки

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Reed Yard
en: ‘We grow roofs’
ru: "Мы выращиваем крышу"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Reed Yard
en: Slogan of the Guild of Gardeners
ru: Девиз гильдии садовников

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Reed Yard
en: Cultivates reed that serves two different purposes for the Barbarian tribe.
ru: Выращенный тростник служит двум разным целям для племени Варваров.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Reed Yard
en: Reed is the traditional material for roofing, and it is woven into the extremely durable cloth that they use for their ships’ sails.
ru: Тростник - традиционный кровельный материал, а также из него плетут чрезвычайно прочное полотно, идущее на изготовление парусов.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Lime Kiln
en: ‘Forming new stone from old with fire and water.’
ru: "Огонь и вода творят новый камень из старого."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Lime Kiln
en: Ragnald the Child’s answer to the question, what he’s doing in the dirt. His ‘new stone’ now is an important building material.
ru: Ответ Юного Рагналда, когда его спросили почему он возится в грязи. Его "новый камень" теперь является важным стройматериалом.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Lime Kiln
en: Processes granite to make ‘grout’, a substance that solidifies and so reinforces masonry.
ru: Переработайте гранит, чтобы сделать цемент,  вещество, которое застывает и, таким образом, укрепляет кладку.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Lime Kiln
en: The lime kiln’s output will only go to construction sites that need it. Those are predominantly houses that work with fire, and some military sites.
ru: Продукция цементной печи будет идти только на нуждающуюся в этом стройплощадку. Преимущественно, это дома, которые работают с огнём, и военные постройки.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Lime Kiln
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce grout in about %s on average.
ru: Если все необходимые товары поставляются вовремя, это здание может производить цемент, в среднем за %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Bakery
en: ‘He who has enough bread will never be too tired to dig the ore and wield the ax.’
ru: "Запасись хлебом, и ни копка руды, ни махание топором не утомит тебя."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Bakery
en: Khantarakh, ‘The Modern Barbarian Economy’,<br>3ʳᵈ cowhide ‘Craftsmanship and Trade’
ru: Кантарак, "Современная варварская экономика",<br>пергамент 3-й, "Ремесло и торговля"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Bakery
en: Bakes pitta bread for soldiers and miners alike.
ru: Испечённые лепёшки нравятся солдатам и шахтерам.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Bakery
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce a pitta bread in %s on average.
ru: Если все необходимые товары поставляются вовремя, это здание может производить лепешку, в среднем, за %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Micro Brewery
en: ‘Let the first one drive away the hunger, the second one put you at ease; when you have swallowed up your third one, it’s time for the next shift!’
ru: "Пусть первая чарка одолеет голод, вторая успокоит дух, а после третей уже пора и на смену!"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Micro Brewery
en: Widespread toast among miners
ru: Популярный шахтерский тост

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Micro Brewery
en: Produces beer of the lower grade. This beer is a vital component of the snacks that inns and big inns prepare for miners in deep mines.
ru: Производит некрепкое пиво. Это пиво — необходимый компонент закуски, которую готовят трактиры и гостиницы, для шахтеров в глубоких шахтах.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Micro Brewery
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce beer in about %s on average.
ru: Если все необходимые товары поставляются вовремя, это здание может производить пиво, в среднем, за %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Brewery
en: ‘When the Barbarian was created,<br>this was the first thing that he stated:<br>“You want me fighting without fear?<br>Then you should create some beer!”’
ru: ‘Когда был варвар сотворен, <br>первым вот что молвил он:<br> “Чтоб мне без страха в бой ходить, <br>ты должен пива мне сварить!”’

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Brewery
en: First verse of the drinking song ‘Way of the Barbarian’
ru: Первая куплет застольной песни "Путь Варвара"

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Brewery TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Brewery
en: Produces beer to keep the miners strong and happy.
ru: Производит пиво, чтобы шахтеры были сильны и довольны.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Brewery
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce strong beer in about %s on average.
ru: Если все необходимые товары поставляются вовремя, это здание может производить крепкое пиво, в среднем, за %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Tavern
en: ‘Fresh from the countryside: Bread, fish or game to go.’
ru: "Свежие поставки с деревни: хлеб, рыба и дичь."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Tavern
en: Menu of the tavern ‘Ye Ol’ Bronze Axe’
ru: Меню таверны "Старый бронзовый топор"

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Tavern TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Tavern TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Tavern
en: Prepares rations to feed the scouts and miners.
ru: Готовит пайки для питания разведчиков и шахтеров.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Tavern
en: The tavern can produce one ration in %s on average, if the supply is steady.
ru: Таверна тратит в среднем %s на производство пайка, если поставка сырья налажена.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Inn
en: ‘Miner’s Delight: Pitta bread with fish or meat, comes with one beer.’
ru: "Мечта шахтера: лепешка с мясом или рыбой, плюс кружка пива."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Inn
en: Chef’s recommendation in ‘The Singing Master Miner’
ru: Совет поварам из книги "Песни старшего шахтера"

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Inn
en: Prepares rations for scouts and rations and snacks to feed the miners in the basic and deep mines.
ru: Готовит пайки для разведчиков, и пайки, закуски для питания шахтеров в простых и глубоких шахтах.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Inn
en: If this building is fully supplied and all kinds of food are needed by the economy, production of one of each food takes %1$s on average. If only one kind of food is needed by the economy, production of one ration takes %2$s and one snack takes %3$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все продукты нужны экономике, то в среднем производство каждого из них занимает %1$s. Если экономике нужен только один вид пищи, на паёк будет уходить, в среднем %2$s, а на закуску - %3$s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Big Inn
en: ‘Seasonal fish and game specialties served with pitta bread.<br>Choose from a prime selection of regional craft beer brands.’
ru: "Сезонная блюда из рыбы и дичи подают c лепешками.<br> Выбирайте из превосходного ассортимента региональных брендов крафтового пива."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Big Inn
en: Menu of ‘The Laughing Barbarian’
ru: Меню "Гогочущего варвара"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Big Inn
en: Prepares rations for scouts and rations, snacks and meals to feed all miners.
ru: Готовит пайки для разведчиков, и пайки, закуски и обеды для питания всех шахтеров.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Big Inn
en: If this building is fully supplied and all kinds of food are needed by the economy, production of one of each food takes %1$s on average. If only one kind of food is needed by the economy, production of one ration takes %2$s, one snack takes %3$s and one meal takes %4$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все продукты нужны экономике, то в среднем производство каждого из них занимает %1$s. Если экономике нужен только один вид пищи, на паёк будет уходить, в среднем %2$s, на закуску - %3$s, а на обед - %4$s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Charcoal Kiln
en: ‘What’s the work of a charcoal burner?<br>He’s the tribe’s most plodding earner!<br>Logs on logs he piles up high,<br>Until the kiln will reach the sky.<br>He sets the fire, sees it smolder<br>The logs he carried on his shoulder.<br>Burnt down to just one single coal<br>This troubles much a burner’s soul.’
ru: "Углежога жребий труден<br>Занят он на благо людям. <br>Брёвна в груду он кладёт, <br>Печь до неба достаёт. <br>Поджигает, дым курится, <br>От брёвен ноет поясница.<br> А пройдёт горенья срок - <br>Выйдет жалкий уголёк."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Charcoal Kiln
en: Song of the charcoal burners
ru: Песня углежогов

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Charcoal Kiln
en: The charcoal kiln needs %s on average to produce one coal.
ru: Печи углежога нужно в среднем %s для производства одной меры угля.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Smelting Works
en: ‘From inferior looking rubble they form shiny gold and gleaming iron.<br>The smelters are real magicians among our craftsmen.’
ru: "Из ничтожных камешков они образуют чистое золото и блестящее железо.<br>Литейщики настоящие кудесники нашего племени."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Smelting Works
en: Chat’Karuth<br>at the 5ᵗʰ conference of master craftsmen
ru: Чат'Карут,<br>5я конференция ремесленников.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Smelting Works
en: If this building is fully supplied and all metals are needed by the economy, production of one iron takes %1$s and one gold takes %2$s on average. If only one kind of metal is needed by the economy, production of one iron takes %3$s and one gold takes %4$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а все металлы нужны экономике, то в среднем производство одного железа занимает %1$sа одного золота - %2$s. Если экономике нужен только один металл, на железо будет уходить, в среднем %3$s, а на золото - %4$s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Metal Workshop
en: ‘We make it work!’
ru: "Мы делаем эту работу!"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Metal Workshop
en: Inscription on the threshold of the now ruined Olde Forge at Harradsheim, the eldest known smithy.
ru: Надпись на пороге полуразрушенной Старой Кузни в Харрадсхейме, старейшей известной кузницы.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Metal Workshop
en: The Barbarian metal workshop is the basic production site in a series of three buildings and creates all the tools that Barbarians need. The others are for weapons.
ru: Варварская кузница — это первое звено в серии из трех зданий, она производит все необходимые варварам инструменты. Другие производственные здания поставляют оружие.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Metal Workshop
en: If this building is fully supplied and all tools are needed by the economy, production of one of each tool takes %1$s on average. If only one kind of tool is needed by the economy, its production takes %2$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все инструменты нужны экономике, то в среднем изготовление одного орудия занимает %1$s. Если экономике нужно только одно из орудий, его изготовление занимает %2$s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Warmill TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Ax Workshop
en: ‘A new warrior’s ax brings forth the best in its wielder – or the worst in its maker.’
ru: "Новый топор воина взывает к лучшему его обладателя -  или печалит его создателя."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Warmill TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Ax Workshop
en: An old Barbarian proverb<br> meaning that you need to take some risks sometimes.
ru: Древняя поговорка Варваров<br> означающая, что иногда приходится идти на риск.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Warmill
en: Produces all the axes that the Barbarians use for warfare.
ru: Производит все виды топоров, используемых Варварами для сражений.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Warmill
en: The Barbarian war mill is their most advanced production site for weapons. As such you will need to enhance an ax workshop in order to get one.
ru: Варварская Военная фабрика является их самой передовой производственной площадкой для оружия. Таким образом, вам нужно улучшить Топорную мастерскую, чтобы получить ее.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Warmill, part 1 TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Ax Workshop
en: If this building is fully supplied and all axes are needed by the economy, production of one of each ax takes %1$s on average. If only one kind of ax is needed by the economy, its production takes %2$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все топоры нужны экономике, то в среднем изготовление одного топора занимает %1$s. Если экономике нужен только один из видов топоров, его изготовление занимает %2$s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Warmill, part 2
en: All weapons require the same time for making, but the consumption of the same raw materials increases from step to step. The last two need gold.
ru: Всем видам оружия требуется одинаковое время для создания, но количество потребляемого сырья растет от шага к шагу. Последние два требуют золота.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Ax Workshop
en: Produces axes, sharp axes and broad axes.
ru: Производит топоры, острые топоры и секиры.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Ax Workshop
en: The Barbarian ax workshop is the intermediate production site in a series of three buildings. It is enhanced from the metal workshop but doesn’t require additional qualification for the worker.
ru: Варварская топорная мастерская - промежуточное звено в производственной цепочке. Она улучшается из кузницы, но требует повышенной квалификации её работника.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Ax Workshop
en: All three weapons take the same time for making, but the required raw materials vary.
ru: Все три оружия требуют одинакового времени на производство, но требуют разного сырьевых материалов.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Barracks
en: ‘Don’t ask what your tribe can do for you, ask what you can do for your tribe!’
ru: "Не спрашивай, что племя может тебе дать. Спроси, что ты можешь дать племени!"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Barracks
en: Famous Barbarian recruitment poster
ru: Знаменитый варварский агитплакат

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Barracks
en: Equips recruits and trains them as soldiers.
ru: Снаряжает новобранцев и тренирует их до солдат.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Barracks
en: The barracks need %s on average to recruit one soldier.
ru: Казарме нужно в среднем %s чтобы нанять одного солдата.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Cattle Farm
en: ‘The smart leader builds roads, while the really wise leader breeds cattle.’
ru: "Умный лидер строит дороги; настоящий мудрец разводит скот."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Cattle Farm
en: Khantarakh, ‘The Modern Barbarian Economy’,<br> 5ᵗʰ cowhide ‘Traffic and Logistics’
ru: Кантарак, "Современная варварская экономика",<br> пергамент 5-й, "Транспорт и логистика"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Cattle Farm
en: Breeds strong oxen for adding them to the transportation system.
ru: Разводит крепких волов для перевозки грузов по дорогам.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Cattle Farm
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce an ox in %s on average.
ru: Если все необходимые товары поставляются вовремя, это здание может производить вола, в среднем, за %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Farm
en: ‘See the crop fields from here to the horizons. They are a huge, heaving, golden sea.<br>Oh wheat, source of wealth, soul of beer, strength of our warriors!’
ru: "Отсюда и за горизонт уходят поля – огромное, колосящееся, золотое море.<br>О пшеница, источник богатства, пива душа, сила наших воинов!"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Farm
en: Line from the harvesting song ‘The Wealth of the Fields’
ru: Строка из песни жнецов "Богатство полей"

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Farm TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Farm
en: Sows and harvests wheat.
ru: Сеет и собирает пшеницу.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Helm Smithy
en: ‘The helmets forgéd by this smithy<br>Are widely known for looking pithy.’
ru: "Шлемы, откованные здесь<br>с любого встречного сбивают спесь."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Helm Smithy
en: Slogan of ‘Harrath’s Handsome Helmets’ in Al’thunran
ru: Девиз "Красивых шлемов Харрата" в Ал'тунране

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Helm Smithy
en: Forges helmets that are used for training soldiers’ health in the training camp.
ru: Кует шлемы, которые используются для тренировки солдат здоровью в тренировочном лагере.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Helm Smithy
en: If this building is fully supplied and all helmets are needed by the economy, production of one of each helmet takes %1$s on average. If only one kind of helmet is needed by the economy, production of one helmet takes %2$s, one mask takes %3$s and one warhelm takes %4$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все шлемы нужны экономике, то в среднем производство каждого из них занимает %1$s. Если экономике нужен только один вид шлемов, на производство одного шлема будет уходить, в среднем %2$s, на маску - %3$s, а на боевой шлем - %4$s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Granite Mine
en: ‘I can handle tons of granite, man, but no more of your vain prattle.’
ru: "Мужик, я могу перелопатить тонны гранита, но больше не могу слушать твою пустую болтовню".

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Granite Mine, part 1
en: This phrase was the reply Rimbert the miner – later known as Rimbert the loner – gave, when he was asked to remain seated on an emergency meeting at Stonford in the year of the great flood.
ru: Так ответил шахтёр Римберт – после известный как Одинокий Римберт — когда его попросили оставаться на месте во время собрания по чрезвычайным делам в Стонфорде в Год Великого Потопа.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Granite Mine, part 2
en: The same man had all the 244 granite blocks ready only a week later, and they still fortify the city’s levee.
ru: Он же всего за неделю заготовил 244 каменных блока для укрепления городской дамбы.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Granite Mine
en: Carves granite out of the rock in mountain terrain.
ru: Высекает гранит из скал в горной местности.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: 'It' is a mine
en: It cannot be enhanced.
ru: Это не может быть улучшено.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Granite Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce granite in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта шахта сможет производить гранит, в среднем за %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for production site: Coal Mine, part 1 TRANSLATORS: Lore helptext for production site: Deep Coal Mine, part 1 TRANSLATORS: Lore helptext for production site: Deeper Coal Mine, part 1
en: Ages ago, the Barbarians learned to delve into mountainsides for that black material that feeds their furnaces.
ru: Давным-давно варвары научились добывать этот черный материал, которым топят свои литейные.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for production site: Coal Mine, part 2 TRANSLATORS: Lore helptext for production site: Deep Coal Mine TRANSLATORS: Lore helptext for production site: Deeper Coal Mine, part 2
en: Wood may serve for a household fire and to keep you warm, but when it comes to working with iron or gold, there is no way around coal.
ru: Древесину удобно использовать для приготовления пищи и обогрева жилья, но когда дело доходит до работы с железом и золотом, уголь ничем не заменить.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Coal Mine TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Deep Coal Mine TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Deeper Coal Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce coal in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта шахта сможет производить уголь, в среднем, за %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Iron Mine TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Deep Iron Mine TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Deeper Iron Mine
en: ‘I look at my own pick wearing away day by day and I realize why my work is important.’
ru: "Я смотрю на то, как моя кирка стачивается день за днём, и осознаю всю важность своей работы."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Iron Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Deep Iron Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Deeper
en: Quote from an anonymous miner.
ru: Слова неизвестного шахтёра.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Iron Mine TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Deep Iron Mine TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Deeper
en: If the food supply is steady, this mine can produce iron ore in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта шахта сможет производить железную руду, в среднем, за %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Gold Mine TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Deep Gold Mine TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Deeper Gold Mine
en: ‘Soft and supple.<br> And yet untouched by time and weather.<br> Rays of sun, wrought into eternity…’
ru: "Мягко и податливо.<br>И неподвластно ненастью и времени.<br> Свет солнца, закованный в вечность..."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Gold Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Deep Gold Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Deeper
en: Excerpt from ‘Our Treasures Underground’,<br> a traditional Barbarian song.
ru: Отрывок из "Наши подземные сокровища", <br> — народной песни варваров.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Gold Mine TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Deep Gold Mine TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Deeper Gold Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce gold ore in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта шахта сможет производить золотую руду, в среднем, за %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian training site: Battle Arena
en: ‘No better friend you have in battle than the enemy’s blow that misses.’
ru: "В бою нет лучшего друга, чем удар врага, не достигший цели".

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian training site: Battle Arena
en: Said to originate from Neidhardt, the famous trainer.
ru: Считается высказыванием Нейдхардта — известного инструктора.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian training site: Battle Arena, part 1
en: Trains soldiers in ‘Evade’.
ru: Тренирует солдат в навыке Уклонение.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian training site: Battle Arena, part 2
en: ‘Evade’ increases the soldier’s chance not to be hit by the enemy and so to remain totally unaffected.
ru: "Уклонение" увеличивает шансы солдата уклонится от попадания противника и остаться полностью невредимым.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian training site: Battle Arena TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian building: Training Camp
en: Barbarian soldiers cannot be trained in ‘Defense’ and will remain at their initial level.
ru: Солдаты варваров не могут быть тренированы навыку защиты — он всегда будет оставаться на начальном уровне.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian training site: Training Camp
en: ‘He who is strong shall neither forgive nor forget, but revenge injustice suffered – in the past and for all future.’
ru: "Сильный — никогда не простит и не позабудет, но несправедливая месть приносит страдания — в прошлом и во все времена".

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian training site: Training Camp
en: Chief Chat’Karuth in a speech to his army.
ru: Вождь Чат'Карут в обращении к своей армии.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian training site: Training Camp, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’ and in ‘Health’.
ru: Тренирует солдат в навыке Урон и Здоровье.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian training site: Training Camp, part 2
en: Equips the soldiers with all necessary weapons and armor parts.
ru: Снаряжает солдат всем необходимым оружием и доспехами.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian military site: Sentry
en: ‘The log cabin was so small that two men could hardly live there. But we were young and carefree. We just relished our freedom and the responsibility as an outpost.’
ru: "Мы едва помещались вдвоем в тесном бревенчатом срубе. Но мы были молоды и беззаботны. Мы наслаждались свободой и лежащей на нас ответственностью."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian military site: Sentry
en: Boldreth,<br>about his time as young soldier
ru: Болдрет,<br>о том, как он был новобранцем

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian military site: Sentry TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian military site: Barrier TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian military site: Tower TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian military site: Fortress TRANSLATORS: Purpose helpt
en: Garrisons soldiers to expand your territory.
ru: Военное здание занятое солдатами расширяет вашу территорию.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian military site: Sentry TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian military site: Barrier TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian military site: Tower TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian military site: Fortress TRANSLATORS: Note helptext for a Barba
en: If you’re low on soldiers to occupy new military sites, use the downward arrow button to decrease the capacity. You can also click on a soldier to send him away.
ru: Если у вас мало солдат для захвата военных зданий, используйте кнопку "стрелка вниз", чтобы уменьшить их численность. Кроме того, можно щёлкнуть по солдату, чтобы выгнать его.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian military site: Barrier
en: ‘When we looked down to the valley from our newly established barrier, we felt that the spirit of our fathers was with us.’
ru: "Смотря на долину из нового форпоста, мы чувствовали единение с душами наших предков."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian military site: Tower
en: ‘From the height of our tower we could see far into enemy territory. The enemy was well prepared, but we also noticed some weak points in their defense.’
ru: "С нашей башни мы видели немало вражеской земли. Как бы ни был враг подготовлен, мы заметили ряд уязвимостей."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian military site: Fortress
en: ‘This stronghold made from blackwood and stones will be a hard nut to crack for them.’
ru: "Укрепление из балок и камня может оказаться и не по зубам."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian military site: Fortress
en: Berthron,<br>chief military adviser of Chat’Karuth
ru: Бертрон, <br>главный военный советник Чат'Карута.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian military site: Citadel
en: ‘The Citadel of Adlen surely is the finest masterpiece of Barbarian craftsmanship. Nothing as strong and big and beautiful has ever been built in such a short time.’
ru: "Цитадель Адлена есть вершина варварского зодчества. Никто не возводил столь мощные, большие и красивые укрепления за столь короткое время."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian military site: Citadel
en: Colintan, chief planner of the Citadel of Adlen,<br>at its opening ceremony
ru: Колинтан, главный архитектор цитадели Адлена,<br>на церемонии открытия

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Ferry Yard, part 1
en: This building can produce one ferry between %1$s and %2$s, depending on how far the shipwright has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти корабел, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести один паром.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Shipyard
en: ‘When I saw the Saxnot for the first time, her majestic dragon head already looked up to the skies and the master was about to install the square sail.<br>It was the most noble ship I ever saw.’
ru: Когда я впервые увидел Сакснот, её величественная голова уже смотрела в небеса, а корабел ставил квадратный парус. <br>Это был благороднейший из виденных мной кораблей."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Shipyard, part 1
en: This building can produce one ship between %1$s and %2$s, depending on how far the shipwright has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти корабел, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одно судно.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Weaving Mill
en: ‘Fine cloth and jewelry mean nothing to a true Barbarian.<br>But a noble sail in the wind will please his eyes.’
ru: "Прекрасные ткани и драгоценные камни не производят на варваров особого впечатления.<br>А благородный парус радует их глаза."

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Weaving Mill
en: Khantarakh, ‘The Modern Barbarian Economy’,<br>9ᵗʰ cowhide ‘Seafaring and Conquest’
ru: Кантарак, "Современная варварская экономика",<br> пергамент 9-й, "Мореходство и Завоевание"

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Weaving Mill
en: Weaves cloth out of reed.
ru: Ткёт полотно из тростника.

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Al’Fjord
ru: Аль'фьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Al’Sund
ru: Аль'сунд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Al’Thaug
ru: Аль'тауг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Al’ta
ru: Ал'та

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Al’dal
ru: Аль'даль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Al’ver
ru: Аль'вер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: An’dey
ru: Ан'дей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ar’mark
ru: Ар'марк

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ar’dal
ru: Ар'дал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Asker
ru: Аскер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: As’ral
ru: Ас'рал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: As’Kvoll
ru: Ас'Кволл

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: As’key
ru: Ас'кей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: As’nes
ru: Ас'нес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Au’kra
ru: Ау'кра

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Au’re
ru: Ау'ре

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Au’land
ru: Ау'ланд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Au’skog
ru: Ау'ског

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Au’tevoll
ru: Ау'тевол

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Au’trheim
ru: Ау'трейм

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Av’rey
ru: Ав'рей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Bærum
ru: Баерум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Bal’fjord
ru: Баль'фьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ba’ble
ru: Ба'бле

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ba’rdu
ru: Ба'рду

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Bat’fjord
ru: Бат'фьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: B’iarn
ru: Б'иарн

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Berl’vog
ru: Берь'фог

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Bindal
ru: Биндал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Birk’nes
ru: Биркнес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Bjer’Kreim
ru: Бьер'Крейм

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Bjer’Fjord’n
ru: Бьер'Фьорд'н

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Bo’do
ru: Бо'до

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Bok’n
ru: Бок'н

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Bom’lo
ru: Бом'ло

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Bremanger
ru: Бремангер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Bren’ey
ru: Брен'ей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: B’gland
ru: Б'гланд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: B’kle
ru: Б'кле

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is named after a barbarian town.
en: Damack
ru: Дамак

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Danna
ru: Данна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Do’vre
ru: До'вре

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: D’rammen
ru: Д'раммен

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: D’rangedal
ru: Д'рангедал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: D’rey
ru: Д'Рей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ei’dfjord
ru: Эй'дфьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ei’dskog
ru: Эй'дског

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ei’dsvoll
ru: Эй'дсволл

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ei’g’rsund
ru: Эй'г'рсунд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Elv’rum
ru: Эльв'рум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: En’Bakk
ru: Эн'Бакк

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Eng’rdal
ru: Энг'рдаль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Et’ne
ru: Эт'не

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Et’Nedal
ru: Эт'Недал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ev’nes
ru: Эв'нес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ev’je
ru: Эв'йе

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Eyer
ru: Эйер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Eygard’n
ru: Эйгард'н

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Eystre
ru: Эйстре

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Færdr
ru: Фердр

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Farsund
ru: Фарсунд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Foske
ru: Фоске

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: F’dje
ru: Ф'дйе

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: F’tjar
ru: Ф'тьяр

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: F’jaler
ru: Ф'йалер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Fjord
ru: Фьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Flo
ru: Фло

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Flakstad
ru: Флакстад

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Flatang’r
ru: Флатанг'р

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Flek’fjord
ru: Флек'фьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Fl’sberg
ru: Фл'сберг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Folldal
ru: Фоллдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Frogn
ru: Фрогн

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Fr’land
ru: Фр'ланд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Frosta
ru: Фроста

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Freya
ru: Фрейя

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Fyr’sdal
ru: Фир'сдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Gamvik
ru: Гамвик

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Gausdal
ru: Гаусдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Gild’skol
ru: Гильд'скол

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Gi’ske
ru: Ги'ске

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: G’jemnes
ru: Г'йемнес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Gjerdrum
ru: Гьердрум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Gjerst’d
ru: Гьерст'д

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: G’jesdal
ru: Г'йесдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Gjovik
ru: Гьовик

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Glopp’n
ru: Глопп'н

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Gol
ru: Гол

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Gran
ru: Гран

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Gra’ne
ru: Гра'не

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Gr’tangen
ru: Гр'танген

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Grimst’d
ru: Гримст'д

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Grong
ru: Гронг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Grue
ru: Груэ

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ho
ru: Хо

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’dsel
ru: Х'дсель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hæg’bost’d
ru: Хег'бост'д

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’lden
ru: Х'лден

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’mar
ru: Х'мар

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’marey
ru: Х'марей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’merfest
ru: Х'мерфест

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’reid
ru: Х'рейд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’rstad
ru: Х'рстад

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hasvik
ru: Хасвик

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hattfjelldal
ru: Хаттфьельдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Haug’sund
ru: Хауг'сунд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Heim
ru: Хейм

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’mnes
ru: Х'мнес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hems’dal
ru: Хемс'даль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’rey
ru: Х'рей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’roy
ru: Х'рой

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hitra
ru: Хитра

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hjartdal
ru: Хьяртдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hjelm’land
ru: Хьем'ланд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hol
ru: Хол

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hole
ru: Холэ

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Holm’strand
ru: Холм'странд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hol’Talen
ru: Хол'Тален

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Horten
ru: Хортен

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’yanger
ru: Х'янгер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’ylandet
ru: Х'иландет

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’rdal
ru: Х'рдаль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hustadvik
ru: Хустадвик

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: H’valer
ru: Х'валер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Hyll’stad
ru: Хилл'стад

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ib’stad
ru: Иб'стад

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ind’rey
ru: Инд'рей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ind’re
ru: Инд'ре

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is named after a barbarian town.
en: Ir Kal’Tur
ru: Ир Каль'тур

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Iv’land
ru: Ив'ланд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: J’vnaker
ru: Й'внакер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: K’fjord
ru: К'фьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Kar’sjok
ru: Кар'зёк

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Karls’y
ru: Карлс'йи

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Karm’y
ru: Карм'йи

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Kot’keino
ru: Кот'кейно

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: K’nn
ru: К'нн

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Kl’pp
ru: Кл'пп

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: K’ngsberg
ru: К'нгсберг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: K’ngsvinger
ru: К'нгсвингер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Krag’re
ru: Краг'ре

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Kr’dsherad
ru: Кр'дшерад

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Kvæfjord
ru: Квефьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Kvæn’ngen
ru: Квен'нген

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Kvam
ru: Квам

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Kvin’sdal
ru: Квин'сдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Kvin’Herad
ru: Квин'Герад

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Kvit’seid
ru: Квитсейд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Kvit’Sey
ru: Квит'Сей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Lærdal
ru: Лердаль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Larvik
ru: Ларвик

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Lav’ngen
ru: Лав'нген

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’besby
ru: Л'Бесби

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’rfjord
ru: Л'рфьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’ka
ru: Л'ка

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’sja
ru: Л'ся

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’vanger
ru: Л'Вангер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Lier
ru: Лир

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’rne
ru: Л'рне

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Lil’hammer
ru: Лил'хаммер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Lil’sand
ru: Лил'санд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Lil’strom
ru: Лил'стром

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Lind’snes
ru: Линд'снес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’dingen
ru: Л'динген

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Lom
ru: Лом

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Loppa
ru: Лоппа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Lar’nskog
ru: Лар'нског

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’ten
ru: Л'тен

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Lund
ru: Лунд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Lunner
ru: Луннер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’rey
ru: Л'рей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’ster
ru: Л'стер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’ngdal
ru: Л'нгдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: L’ngen
ru: Л'нген

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Mal’Selv
ru: Мал'Селв

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Mal’vik
ru: Мал'вик

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Mar’ker
ru: Мар'кер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Mas’fjordn
ru: Мас'фьордн

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Mos’y
ru: Мос'и

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: M’lhus
ru: М'лхус

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: M’ley
ru: М'лей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Mer’ker
ru: Мер'кер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Midt’re
ru: Мидт'рэ

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Midt’lemark
ru: Мидт'лемарк

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Mod’al’en
ru: Мод'ал'ен

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Modum
ru: Модум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: M’lde
ru: М'лде

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Mos’kenes
ru: Мос'кенес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Mos’s
ru: Мос'с

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Næreysund
ru: Нерейсунд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Namsos
ru: Намсос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nams’skogan
ru: Намс'скоган

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nan’stad
ru: Нан'стад

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nar’vik
ru: Нар'вик

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nes
ru: Нес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: N’sbyen
ru: Н'сбьен

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nesna
ru: Несна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nesod’n
ru: Несод'н

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nes’by
ru: Нес'би

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nis’dal
ru: Нис'даль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nit’dal
ru: Нит'даль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nome
ru: Номэ

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nord’Aurdal
ru: Норд'Аурдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nord’fron
ru: Норд'фрон

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nord’kapp
ru: Норд'кап

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nord’odal
ru: Норд'одал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nord’Reisa
ru: Норд'Рейса

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Nord’re
ru: Норд'ре

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: No’re
ru: Но'рэ

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Notod’n
ru: Нотод'н

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ok’snes
ru: Ок'снес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Omli
ru: Омли

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Omot
ru: Омот

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Op’dal
ru: Оп'дал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Or’kland
ru: Ор'кланд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Or’land
ru: Ор'ланд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Or’sta
ru: Ор'ста

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Osen
ru: Осен

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Os
ru: Ос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Os’lo
ru: Ос'ло

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ost’rey
ru: Ост'рей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ost’re
ru: Ост'ре

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ov’rhala
ru: Ов'рала

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ov’re
ru: Ов'ре

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Pors’nger
ru: Порс'нгер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Pors’grun
ru: Порс'грюн

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Rode
ru: Родэ

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ræl’ngen
ru: Рел'нген

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is named after a barbarian town.
en: Rænt
ru: Рент

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Rak’stad
ru: Рак'стад

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Rana
ru: Рана

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Rand’berg
ru: Ранд'берг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Rauma
ru: Раума

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ren’dlen
ru: Рен'длен

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ren’bu
ru: Рен'бу

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Rin’dal
ru: Рин'даль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Rin’gbu
ru: Рин'гбу

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Rin’grike
ru: Рин'грике

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Rin’gsker
ru: Рин'гскер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ris’r
ru: Рис'р

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: R’dey
ru: Р'дей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Rol’Lag
ru: Рол'Лаг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: R’ros
ru: Р'рос

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Rest
ru: Рест

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Reyr’Vik
ru: Рейр'Вик

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sal’ngen
ru: Сал'нген

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sal’tdal
ru: Сал'тдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Samn’nger
ru: Самн'нгер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sand’fjord
ru: Санд'фйорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sand’e
ru: Санд'е

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sand’nes
ru: Санд'нес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sarpsb’rg
ru: Сарпсб'рг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is named after a barbarian town.
en: Sars’tun
ru: Сарс'тун

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sauda
ru: Сауда

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sel’bu
ru: Сел'бу

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sel’jord
ru: Сел'йорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sel
ru: Сел

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sen’ja
ru: Сен'йа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sig’dal
ru: Сиг'даль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sil’jan
ru: Сил'йан

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sir’dal
ru: Сир'дал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Skaun
ru: Скаун

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Skien
ru: Скиен

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Skipt’vet
ru: Скипт'вет

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Skjok
ru: Скьок

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Skjer’vey
ru: Скьер'вей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Smola
ru: Смола

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Snosa
ru: Сноса

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sog’ndal
ru: Сог'ндал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sok’ndal
ru: Сок'ндал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sola
ru: Сола

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sol’nd
ru: Сол'нд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Som’na
ru: Сом'на

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Son’dre
ru: Сон'дре

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sor’aur’dal
ru: Сор'аур'дал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sor’fold
ru: Сор'фолд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sor’fron
ru: Сор'фрон

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sor’dal
ru: Сор'даль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sor’reisa
ru: Сор'рейса

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sor’tland
ru: Сор'тланд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sor’var’nger
ru: Сор'вар'нгер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Stad
ru: Стад

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Stange
ru: Станге

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Stav’nger
ru: Став'нгер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: St’gen
ru: Ст'ген

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: St’nkjer
ru: Ст'нкьер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Stjor’dal
ru: Стьор'даль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Stord
ru: Сторд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Stor’Elvdal
ru: Стор'Эльвдаль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Stor’Fjord
ru: Стор'Фьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Stranda
ru: Странда

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Strand
ru: Странд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Stryn
ru: Стрин

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sula
ru: Сула

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Suldal
ru: Сулдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sun’dal
ru: Сун'даль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sun’fjord
ru: Сун'фьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Surn’dal
ru: Сурн'даль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Sveio
ru: Свейо

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Syk’lven
ru: Сык'лвен

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Tana
ru: Тана

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Thronsand
ru: Тронсанд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Thronsund
ru: Тронсунд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Time
ru: Тиме

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: T’ngvol
ru: Т'нгвол

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ti’n
ru: Ти'н

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Tjeld’sund
ru: Тьелд'сунд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Toke
ru: Токе

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Tolga
ru: Толга

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Tonsberg
ru: Тонсберг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Træna
ru: Трена

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Tromso
ru: Тромсё

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Tr’ndheim
ru: Тр'ндхейм

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Tr’sil
ru: Тр'сил

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Tved’strand
ru: Твед'странд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: T’dal
ru: Т'дал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Tynset
ru: Тинсет

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Tys’nes
ru: Тыс'нес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Tys’vær
ru: Тыс'вер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ul’nsaker
ru: Ул'нсакер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ul’nsvang
ru: Ул'нсванг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ul’stein
ru: Ул'стейн

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ul’vik
ru: Ул'вик

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Uts’ra
ru: Утс'ра

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vadso
ru: Вадсо

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Værey
ru: Верей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vogo
ru: Вого

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: V’gan
ru: В'ган

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: V’ksdal
ru: В'ксдал

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: V’ler
ru: В'лер

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vale
ru: Вале

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vang
ru: Ванг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Van’lven
ru: Ван'лвен

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vardo
ru: Вардо

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vef’sn
ru: Веф'сн

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vega
ru: Вега

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Veg’rshei
ru: Вег'ршей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ven’Sla
ru: Вен'Сла

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Ver’dal
ru: Вер'даль

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: V’stby
ru: В'стбы

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: V’stnes
ru: В'стнес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: V’stre
ru: V'stre

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: V’stvogey
ru: В'ствогей

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vev’lstad
ru: Вев'лстад

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vik
ru: Вик

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vind’fjord
ru: Винд'фьорд

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vin’je
ru: Вин'йе

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: V’lda
ru: В'лда

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Barbarian warehouse is inspired by a Norwegian town name.
en: Vos
ru: Вос

[ctx: barbarians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Barbarian building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
ru: Не хватает работника

[ctx: barbarians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Barbarian building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
ru: Работник в пути

[ctx: barbarians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Barbarian building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
ru: Не хватает работников

[ctx: barbarians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Barbarian building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
ru: Работники в пути

[ctx: barbarians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Barbarian building if there is 1 experienced worker missing
en: Expert missing
ru: Не хватает опытного работника

[ctx: barbarians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Barbarian building if there is more than 1 experienced worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Experts missing
ru: Не хватает опытных работников

[ctx: barbarians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Barbarian soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building.
en: %1% soldier (+%2%) | %1% soldiers (+%2%)
ru[0]: %1% солдат (+%2%)
ru[1]: %1% солдата (+%2%)
ru[2]: %1% солдат (из %2%)
ru[3]: %1% солдат (из %2%)

[ctx: barbarians_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Barbarian soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
ru[0]: %1% солдат
ru[1]: %1% солдата
ru[2]: %1% солдат
ru[3]: %1% солдат

[ctx: barbarians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Barbarian soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building. %3% is the maximum number of soldier slots in the building
en: %1%(+%2%) soldier (+%3%) | %1%(+%2%) soldiers (+%3%)
ru[0]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)
ru[1]: %1%(+%2%) солдата (+%3%)
ru[2]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)
ru[3]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)

[ctx: barbarians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Barbarian soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building.
en: %1%(+%2%) soldier | %1%(+%2%) soldiers
ru[0]: %1%(+%2%) солдат
ru[1]: %1%(+%2%) солдата
ru[2]: %1%(+%2%) солдат
ru[3]: %1%(+%2%) солдат

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Granite, part 2
en: The Empire produces granite blocks in quarries and marble mines.
ru: Имперцы производят гранитные блоки в каменоломнях и мраморных шахтах.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Log, part 2
en: Imperial lumberjacks fell the trees; foresters take care of the supply of trees. Logs are also used by the charcoal kiln, the toolsmithy and the sawmill.
ru: Варварские дровосеки валят деревья; лесники сохраняют деревья. Брёвна также используются в печи углежога, инструментальной мастерской и лесопилке

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Planks, part 2
en: They are produced out of logs by the sawmill.
ru: Они производятся из брёвен на лесопилке.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Planks, part 3
en: They are also used by the weapon smithy.
ru: Они также используются в оружейной.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Wool
en: Wool is the hair of sheep. Weaving mills use it to make cloth.
ru: Шерсть - это волосяной покров овец. Ткацкие фабрики изготавливают из нее полотно.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Cloth
en: Cloth is needed to build several buildings. It is also consumed in the armor smithy.
ru: Полотно требуется для строительства различных зданий. Также используется в бронной.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Fish
en: Besides bread and meat, fish is also a foodstuff for the Empire. Fish are used in taverns, inns and training sites (arena, colosseum, training camp).
ru: Кроме хлеба и мяса, источником питания для империи является рыба. Её используют в тавернах, трактирах и тренировочных центрах (арене, колизее, тренировочном лагере).

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Meat, part 2
en: Meat can also be obtained as pork from piggeries. It is used in the inns and taverns to prepare lunch for the miners and is consumed at the training sites (arena, colosseum, training camp).
ru: Мясо также может добываться из свиней на свинофермах. Его используют в тавернах и трактирах для подготовки обедов для шахтеров и потребления в тренировочных центрах (арена, колизей, тренировочный лагерь).

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Water, part 2
en: Water is used in the bakery and the brewery. The donkey farm, the sheep farm and the piggery also need to be supplied with water.
ru: Вода используется в пекарне и пивоварне. Ослиной ферме, овцеферме и свиноферме также требуются поставки воды.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Wheat, part 2
en: Wheat is produced by farms and used by mills and breweries. Donkey farms, sheep farms and piggeries also need to be supplied with wheat.
ru: Пшеница растет на ферме и используется на мельнице и в пивоварне. Ослиной ферме, овцеферме и свиноферме также требуются поставки пшеницы.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Flour
en: Flour is produced by the mill out of wheat and is needed in the bakery to produce the tasty Empire bread.
ru: Мука производится на мельнице из пшеницы и требуется пекарю для производства вкусного хлеба Имперцев.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Bread
en: The bakers of the Empire make really tasty bread out of flour and water. It is used in taverns and inns to prepare rations and meals. Bread is also consumed at the training sites (arena, colosseum, training camp).
ru: Имперские пекари делают очень вкусный хлеб из муки и воды. Он используется в тавернах и трактирах для приготовления пайков и обедов. Хлеб также востребован в тренировочных центрах (арене, колизее, тренировочном лагере).

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Beer
en: This beer is produced in a brewery out of wheat and water. It is consumed by miners in coal and iron mines.
ru: Пиво производят в пивоварне из пшеницы и воды. Потребляется шахтерами в угольных и железных рудниках.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Grape
en: These grapes are the base for a tasty wine. They are harvested in a vineyard and processed in a winery.
ru: Этот виноград — основа для вкусного вина. Он собирается на виноградниках и перерабатывается в винодельне.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Wine
en: This tasty wine is drunk by the miners working the marble and gold mines. It is produced in a winery.
ru: Это вкусное вино пьют шахтеры, работающие в мраморных и золотых шахтах. Производится не винодельне.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Ration, part 2
en: Rations are produced in a tavern out of fish or meat or bread.
ru: Пайки готовятся в таверне из рыбы, или мяса, или лепёшек.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Meal
en: A real meal is made in inns out of bread and fish/meat. It satisfies the needs of miners in deep mines.
ru: Настоящий обед готовят в трактирах из хлеба и рыбы/мяса. Обеспечивает питанием шахтеров в глубоких шахтах.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Marble
en: Marble is the beautiful stone which is cut out of the mountains or produced in a quarry. Marble is used as a building material and gets chiseled into marble columns in the stonemason’s house.
ru: Мрамор, это красивый камень, который высекают в горах или каменоломнях. Мрамор используется как строительный материал и для изготовления мраморных колонн из него в доме камнетёса.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Marble Column
en: Marble columns represent the high culture of the Empire, so they are needed for nearly every larger building. They are produced out of marble at a stonemason’s house.
ru: Мраморные колонны олицетворяют высокую культуру Империи, поэтому они нужны почти для каждого большого здания. Они изготавливаются из мрамора в доме камнетёса.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Coal, part 2
en: The fires of the Empire smelting works, armor smithies and weapon smithies are usually fed with coal.
ru: Углем, имперцы поддерживают огонь в литейной, бронной и оружейной.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Iron Ore, part 2
en: It is smelted in a smelting works to retrieve the iron.
ru: Из нее в литейной выплавляют железо.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Iron, part 2
en: It is produced by the smelting works. Weapons, armor and tools are made of iron.
ru: Производится в литейной. Оружие, доспехи и инструменты делаются из железа.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Gold Ore, part 2
en: Smelted in a smelting works, it turns into gold which is used as a precious building material and to produce weapons and armor.
ru: Она переплавляется в литейной в золото, которое используется как ценнейший строительный материал, а также при производстве оружия и доспехов.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Gold, part 2
en: It is produced by the smelting works. Armor and weapons are embellished with gold in the armor smithy and the weapon smithy.
ru: Выплавляется в литейной. В бронной и оружейной золотом украшают оружие и доспехи.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Pick
en: Picks are used by stonemasons and miners. They are produced by the toolsmith.
ru: Кирки используются камнетёсами и шахтёрами. Изготавливаются в инструментальной мастерской.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Felling Ax, part 2
en: Felling axes are used by lumberjacks and produced by the toolsmithy.
ru: Эти топоры используются дровосеками, куется в инструментальной мастерской.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Saw
en: This saw is needed by the carpenter. It is produced by the toolsmith.
ru: Пила нужна плотнику. Изготавливается инструментальщиком.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Shovel, part 2
en: Therefore the forester and the vine farmer use them. They are produced by the toolsmith.
ru: Поэтому их используют лесник и виноградарь. Они производится в инструментальной мастерской.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Fishing Rod, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Hunting Spear, part 2
en: They are produced by the toolsmith.
ru: Производятся инструментальщиком.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Scythe, part 2
en: Scythes are produced by the toolsmith.
ru: Косы производятся инструментальщиком.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Bread Paddle, part 2
en: Bread paddles are produced by the toolsmith.
ru: Хлебная лопата производится инструментальщиком.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Basket
en: This basket is needed by the vine farmer for harvesting the grapes. It is produced by the toolsmith.
ru: Эта корзина нужна виноградарю для сбора винограда. Она производится в инструментальной мастерской.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Kitchen Tools
en: Kitchen tools are needed for preparing rations and meals. They are produced in a toolsmithy and used in taverns and inns.
ru: Как приготовить паек или обед, если нет кухонной утвари? Она изготавливается в инструментальной мастерской и используется в тавернах и трактирах.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Fire Tongs, part 2
en: They are used in the smelting works and produced by the toolsmith.
ru: Используется в литейной, куется инструментальщиком.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Wooden Spear
en: This wooden spear is the basic weapon in the Empire military system. It is produced in the weapon smithy. In combination with a helmet, it is the equipment to fit out young soldiers.
ru: Это деревянное копьё основное оружие Имперских вооруженных сил. Изготавливается в оружейной. В сочетании со шлемом служит для экипировки новобранцев.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Spear
en: This spear has an iron spike. It is produced in a weapon smithy and used in a training camp – together with food – to train soldiers from attack level 0 to attack level 1.
ru: Это копьё имеет железное острие. Его изготавливают в оружейной и используют, вместе с едой, в тренировочном лагере для тренировки солдат урона с 0 до 1 уровня.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Advanced Spear
en: This is an advanced spear with a steel tip. It is produced in a weapon smithy and used in a training camp – together with food – to train soldiers from attack level 1 to level 2.
ru: Это улучшенное копьё со стальным наконечником. Его изготавливают в оружейной и используют, вместе с едой, в тренировочном лагере для тренировки солдат урону с 1 до 2 уровня.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Heavy Spear
en: This is a strong spear with a steel-tip and a little blade. It is produced in the weapon smithy and used in the training camp – together with food – train soldiers from attack level 2 to level 3.
ru: Это крепкое копьё со стальным наконечником и небольшим лезвием. Его делают в оружейной. В тренировочном лагере солдаты увеличивают свой урон с 2 до 3 при помощи этого копья и еды.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: War Spear
en: This is the best and sharpest weapon the Empire weaponsmith creates for the soldiers. It is used in the training camp – together with food – to train soldiers from attack level 3 to level 4.
ru: Это лучшее и острейшее оружие для солдат, созданной оружейниками Империи. Используется в тренировочном лагере, вместе с едой, для тренировки солдат урону с 3 до 4 уровня.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Helmet
en: The helmet is the basic defense of a soldier. It is produced in an armor smithy. In combination with a wooden spear, it is the equipment to fit out young soldiers. Helmets are also used in training camps – together with food – to train soldiers from health level 0 to level 1.
ru: Этот шлем — основная защита воина. Его делают в бронной. В сочетании с деревянным копьём он служит для экипировки новобранцев. В тренировочном лагере солдаты увеличивают свое здоровье с 0 до 1 при помощи этих шлемов и еды.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Armor
en: Basic armor for Empire soldiers. It is produced in the armor smithy and used in the training camp – together with food – to train soldiers from health level 1 to level 2.
ru: Основной доспех имперских солдат. Он изготавливается в бронной и используется, вместе с едой, в тренировочном лагере  для тренировки солдат Здоровью с 1 до 2 уровня.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Chain Armor
en: The chain armor is a medium armor for Empire soldiers. It is produced in an armor smithy and used in a training camp – together with food – to train soldiers from health level 2 to level 3.
ru: Кольчуга — это средний доспех для солдат Империи. Её изготавливают в бронной и используют, вместе с едой, в тренировочном лагере для тренировки солдат Здоровью с 2 до 3 уровня.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Gilded Armor
en: The gilded armor is the strongest armor an Empire soldier can have. It is produced in the armor smithy and used in the training camp – together with food – to train soldiers from health level 3 to level 4.
ru: Позолоченный доспех — это крепчайший из всех доспехов для солдат Империи. Её изготавливают в бронной и используют, вместе с едой, в тренировочном лагере для тренировки солдат Здоровью с 3 до 4 уровня.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
ru: Переносит товары по дорогам.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Ferry
en: Ships wares across narrow rivers.
ru: Перевозит товары через узкие реки.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Donkey
en: Donkeys help to carry items along busy roads. They are reared in a donkey farm.
ru: Ослы помогают перетаскивать вещи по загруженным дорогам. Их разводят на ослиной ферме.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Donkey Breeder
en: Breeds cute and helpful donkeys for adding them to the transportation system.
ru: Разводит милых и полезных ослов для перевозки грузов по дорогам.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Stonemason
en: Cuts blocks of granite and marble out of rocks in the vicinity.
ru: Высекает блоки гранита и мрамора из окружающих скал.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Carpenter
en: Works in the sawmill.
ru: Работает на лесопилке.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
ru: Валит деревья.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Forester
en: Plants trees.
ru: Сажает деревья.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
ru: Работает на строительных площадках, возводя новые здания.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Shepherd
en: Keeping sheep.
ru: Пасет овец.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Weaver
en: Produces cloth for ships and soldiers.
ru: Производит полотно для кораблей и солдат.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
ru: Работает на верфи и строит новые корабли.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Fisher
en: Catches fish in the sea.
ru: Ловит рыбу в море.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
ru: Охотник добывает свежее сырое мясо для Атлантов.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Farmer
en: Plants fields.
ru: Засеивает поля.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Miller
en: Grinds wheat to produce flour.
ru: Перемалывает пшеницу в муку.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
ru: Печёт хлеб для работников.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Brewer
en: Produces beer.
ru: Производит пиво.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Vine Farmer
en: Grows grapevines.
ru: Выращивает виноградную лозу.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Vintner
en: Produces wine.
ru: Производит вино.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Pig Breeder
en: Breeds pigs.
ru: Разводит свиней.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
ru: Готовит еду для шахтёров.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
ru: Ищет ресурсы для добычи.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Miner TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Master Miner
en: Works deep in the mines to obtain coal, iron, gold or marble.
ru: Работает глубоко в шахтах, добывая уголь, железо, золото или мрамор.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
ru: Обжигает уголь.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Smelter
en: Smelts ores into metal.
ru: Выплавляет метал из руды.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
ru: Производит инструменты для работников.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Recruit
en: Eager to become a soldier and defend his tribe!
ru: Жаждет стать солдатом и защищать свое племя!

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
ru: Защищать и покорять!

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
ru: Тренирует солдат.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
ru: Производит оружие для солдат.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
ru: Производит доспехи для солдат.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
ru: Разведчики, такие как разведчик Ерофей Павлович Разведчиков, разведывательно разведывают неразведанные земли в стиле разведчиков.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Grapevine
en: This grapevine has just been planted.
ru: Виноград посажен.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Grapevine
en: This grapevine is growing.
ru: Этот виноград растет.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Grapevine TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable usable by Frisians: Grapevine
en: This grapevine is ready for harvesting.
ru: Виноград готов к сбору.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Stones, part 1
en: Marble is a basic building material and can be dug up by a marble mine. You will also get granite from the mine.
ru: Мрамор – это основной строительный материал. Он может быть добыт в мраморной шахте. Там же вы будете добывать гранит.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Stones, part 2
en: There is only a little bit of marble here.
ru: Здесь есть немного мрамора.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Stones, part 2
en: There is a lot of marble here.
ru: Здесь много мрамора.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire warehouse: Headquarters Translation for the adapted classical Latin quote: "Omnes viæ ducunt Fremilem."
en: All roads lead to Fremil.
ru: Все дороги ведут во Фремил.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire warehouse: Headquarters
en: Proverb signifying the glory of the Empire and its capital
ru: Пословица, раскрывающая значение столицы Империи

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire warehouse: Headquarters
en: Accommodation for your people. Also stores your wares and tools.
ru: Помещение для ваших людей. Также хранит ваши товары и инструменты.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
ru: Штаб — это ваше главное здание.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire warehouse: Headquarters Shipwreck Translation for the classical Latin quote: "Commune naufragium omnibus est consolatio."
en: A shipwreck that is common to all is a consolation.
ru: Если терпят кораблекрушение все, это утешает.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire warehouse: Headquarters Shipwreck
en: Lutius after stranding on an uncharted island
ru: Люций после того, как оказался на неизведанном острове

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire warehouse: Headquarters Shipwreck
en: Although this ship ran aground, it still serves as accommodation for your people. It also stores your wares and tools.
ru: Хотя этот корабль сел на мель, он по-прежнему служит убежищем для ваших людей. Он также хранит ваши товары и инструменты.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire warehouse: Headquarters Shipwreck
en: The headquarters shipwreck is your main building.
ru: Лагерь потерпевших кораблекрушение — это ваше главное здание.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire warehouse: Warehouse Translation for the classical Latin quote: "Bis dat, qui cito dat, nil dat, qui munera tardat."
en: Who gives promptly, gives twice, who gives late, gives nothing.
ru: Вдвойне даёт тот, кто даёт скоро; кто даёт поздно - не даёт ничего.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire warehouse: Warehouse
en: Proverb written over the doors of a warehouse
ru: Поговорка, написанная над дверями склада

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire warehouse: Warehouse
en: Your workers and soldiers will find shelter here. Also stores your wares and tools.
ru: Ваши рабочие и солдаты могут здесь укрыться, а также хранить здесь товары и инструменты.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire warehouse: Port Translation for the classical Latin quote: "Navigare necesse est."
en: To sail is necessary.
ru: Плыть - необходимо.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire warehouse: Port
en: Admiral Litus Marius Exsiccatus, sending out the fleet to break the naval blockade during the First Atlantean War
ru: Адмирал Лит Марий Экссикат, посылая флот для прорыва морской блокады во время Первой Атлантической войны

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire warehouse: Port
en: Serves as a base for overseas colonization and trade. Also stores your soldiers, wares and tools.
ru: Служит базой для заморской колонизации и торговли. Также хранит ваших солдат, товары и инструменты.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire warehouse: Port
en: Similar to the Headquarters a Port can be attacked and destroyed by an enemy. It is recommendable to send soldiers to defend it.
ru: Как и штаб, порт может быть атакован и разрушен врагом. Советуем послать солдат на его охрану.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Quarry Translation for the classical Latin quote: "Non relinquetur hic lapis super lapidem qui non destruatur."
en: There shall not be left here a stone upon a stone that shall not be destroyed.
ru: Здесь не останется и камня на камне, все будет разрушено.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Quarry
en: An enthusiastic stonemason arriving to a new quarry
ru: Увлеченный камнетёс, на пути в новую каменоломню

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Quarry
en: Cuts blocks of granite and marble out of rocks in the vicinity.
ru: Высекает блоки гранита и мрамора из окружающих скал.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Quarry, part 1
en: The quarry needs rocks to cut within the work area.
ru: Каменоломне для работы нужны скалы в рабочей области.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Quarry, part 2
en: The stonemason finds 5 blocks of granite and 2 blocks of marble out of 7 rocks.
ru: Из каждых 7 булыжников камнетёс получает 5 блоков гранита и 2 блока мрамора.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Quarry, part 1
en: This building can produce one granite between %1$s and %2$s and one marble between %3$s and %4$s, depending on how far the stonemason has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти камнетёс, этому зданию нужно от %1$s до %2$s чтобы произвести один гранит, и от %3$s до %4$s, чтобы произвести один мрамор,

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Quarry, part 2 TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Lumberjack's House TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Forester's House, part 2 TRANSLATORS: Performance helptext for an Empir
en: In case of slopes or obstacles in the way, the time is increased.
ru: В случае наличия склонов или препятствий на пути, время увеличивается.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Lumberjack's House Translation for the classical Latin quote: "In silvam non ligna feras."
en: Don’t carry logs to the forest.
ru: Носить дрова в лес - безумие.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Lumberjack's House
en: A carrier to a lumberjack who lost his way home
ru: Сказал носильщик лесорубу, который не может найти обратную дорогу

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Lumberjack's House
en: The lumberjack’s house needs trees to fell within the work area.
ru: Дому дровосека требуются деревья под рубку в рабочей области.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Lumberjack's House
en: This building can produce one log between %1$s and %2$s, depending on how far the lumberjack has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти дровосек, этому зданию нужно от %1$s до %2$s чтобы произвести одно бревно.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Forester's House Translation for the classical Latin quote: "Vivat, crescat, floreat!"
en: Live, grow, and bloom!
ru: Живи, расти, цвети!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Forester's House
en: Blessing from the god Silvanus
ru: Благословение от бога Сильвана

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Forester's House
en: The forester’s house needs free space within the work area to plant the trees.
ru: Дому лесника нужно свободное пространство в его рабочей области, пригодное для посадки деревьев.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Forester's House, part 1
en: The forester plants one tree between %1$s and %2$s, depending on how far he has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко ему нужно идти, леснику требуется от %1$s до %2$s, чтобы высадить одно дерево.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site:  Fisher's House Translation for the classical Latin quote: "Piscis primum a capite foetet."
en: The fish stinks first at the head.
ru: Рыба гниёт с головы

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Fisher's House
en: A fisherman criticising the Grand Master of the Fishermans’ Guild
ru: Рыбак, критикующий Великого Магистра Гильдии рыбаков

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Fisher's House
en: Fishes on the coast near the fisher’s house.
ru: Ловит рыбу на побережье неподалёку от дома рыболова.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Fisher's House, part 1
en: The fisher’s house needs water full of fish within the work area.
ru: Дому рыболова нужна вода, богатая рыбой, в пределах рабочей области.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Fisher's House, part 2
en: Roads and trees along the shoreline block fishing.
ru: Дороги и деревья на берегу мешают рыбной ловле.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Fisher's House, part 1
en: This building can produce one fish between %1$s and %2$s, depending on how far the fisher has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти рыболов, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одну рыбу.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Hunter's House Translation for the Latin quote: "Venator venatus insidiatur."
en: The hunter lies in ambush for the game.
ru: Ради добычи охотник прячется в кусты

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Hunter's House
en: Caption on an imperial relief showing a hunter
ru: Подпись на имперском барельефе, изображающем охотника

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Hunter's House
en: The hunter’s house needs animals to hunt within the work area.
ru: Дому охотника нужны звери в его рабочей области.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Hunter's House, part 1
en: This building can produce one meat between %1$s and %2$s, depending on how far the hunter has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти охотник, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одно мясо.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Well Translation for the classical Latin quote: "Gratius ex ipso fonte bibuntur aquæ."
en: It is more pleasing to drink water from the spring itself.
ru: Воду приятнее пить прямо из источника

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Well TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Marble Mine
en: Imperial proverb
ru: Имперская поговорка

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Well, part 1
en: The carrier needs %s to get one bucket full of water.
ru: Носильщику нужно %s, чтобы добыть одно ведро воды.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Well, part 2
en: If the water resource is depleted, the carrier needs %s on average.
ru: Если водные ресурсы истощены, носильщику, в среднем, нужно %s .

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Scout's House Translation for the adapted classical Latin quote: "Ciatkaruthus ante portas!"
en: Chat’Karuth at the gates!
ru: Чат'Карут у ворот!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Scout's House
en: A belated scout’s report
ru: Запоздалый доклад разведчика

[ctx: empire_building]
en: You need to connect this flag to a scout’s house before you can send a scout here.
ru: Чтобы отправить сюда разведчика, соедините этот флаг с домом разведчика.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Scout's House, part 1
en: One exploration trip of the scout takes between %1$s and %2$s.
ru: Один поход занимает у разведчика от %1$s до %2$s.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Stonemason's House Translation for the classical Latin quote: "Mens agitat molem."
en: The mind moves boulders.
ru: Разум двигает массу.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Stonemason's House
en: Motto of the Stonemasons’ Guild
ru: Девиз гильдии камнетёсов

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Stonemason's House
en: Carves marble columns out of marble.
ru: Высекает мраморные колоны из мрамора.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Sawmill Translation for the classical Latin quote: "Nihil agit serra nisi mota ab arte."
en: The saw does nothing except when moved by art.
ru: Пила ничего не сделает, если ею не управлять с искусством.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Sawmill
en: Motto of the Carpenters’ Guild
ru: Девиз Гильдии Плотников

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Sawmill
en: The sawmill needs %s on average to produce one plank.
ru: Лесопилке нужно в среднем %s для производства одной доски

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Mill Translation for the classical Latin quote: "Sero molunt deorum molæ."
en: The mills of the gods grind slowly.
ru: Мельницы богов мелют медленно.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Mill
en: Proverb often cited by millers to impatient customers
ru: Пословица, которую мельники частенько говорят нетерпеливым покупателям

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Mill
en: Grinds wheat to produce flour.
ru: Перемалывает пшеницу в муку.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Mill
en: The miller needs %1% on average to grind wheat into a sack of flour.
ru: Мельнику нужно в среднем %1% для помола пшеницы в мешок муки.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Bakery Translation for the classical Latin quote: "Non est de sacco tanta farina tuo."
en: There’s not this much flour in your sack.
ru: В твоем мешке не так много муки.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Bakery
en: A baker accusing another of theft
ru: Один пекарь обвиняет другого в воровстве

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Bakery
en: Bakes bread for soldiers and miners alike.
ru: Печёт хлеб, который нравится солдатам и шахтерам.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Bakery
en: The baker needs %1% on average to bake a loaf of bread.
ru: Пекарю нужно %1% в среднем для запекания буханки хлеба.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Empire Brewery. Translation for the classical Latin quote: "Nunc est bibendum, nunc pede libero pulsanda tellus!" Literal translation of the second half is "stomp the earth with free feet"
en: Now it’s time to drink! Now it’s time to dance freely!
ru: Время пить! Время танцевать!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Brewery
en: Imperial drinking song
ru: Имперская застольная песня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Brewery
en: The brewer needs %1% on average to brew a vat of beer.
ru: Пивовару нужно %1% в среднем, чтобы сварить бочку пива.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Vineyard Translation for the classical Latin quote: "Vino vendibili hedera non opus est." Bush (ivy in the original) refers to the ivy leaves used for advertising by places selling wine
en: Good wine needs no bush.
ru: Хорошему вину не нужна реклама

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Vineyard
en: A proud vine farmer boasting
ru: Хвастается гордый виноградарь

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Vineyard
en: Plants grapevines and harvests grapes.
ru: Сажает виноградную лозу и собирает виноград.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Winery Translation for the classical Latin quote: "In vino veritas."
en: In wine there is truth.
ru: Истина - в вине.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Winery TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Piggery TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Coal Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Deep Coal Mine
en: Excerpt from the Encyclopædia Imperica
ru: Выдержка из Имперской энциклопедии

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Winery
en: Produces wine.
ru: Производит вино.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Tavern Translation for the classical Latin quote: "Esse oportet ut vivas, non vivere ut edas."
en: We eat to live, not live to eat.
ru: Мы едим для того чтобы жить, а не живём для того чтобы есть.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Tavern
en: Warning to a gluttonous miner
ru: Предупреждение прожорливому шахтеру

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Tavern
en: The innkeeper needs %1% on average to prepare a ration.
ru: Трактирщику нужно %1% в среднем, чтобы подготовить паёк.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Inn Translation for the classical Latin quote: "In cena dapibus plena te mente refrena."
en: A meal full of dishes restrains your mind.
ru: Трапеза, полная блюд, сковывает ваш разум.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Inn
en: Warning from a master miner to an apprentice
ru: Предупреждение старшего шахтера ученику

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Inn
en: Prepares rations for scouts and rations and meals to feed the miners in all mines.
ru: Готовит пайки для разведчиков, и пайки и обеды для шахтеров во всех видах шахт.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Inn
en: If this building is fully supplied and all kinds of food are needed by the economy, production of one of each food takes %1$s on average. If only one kind of food is needed by the economy, production of one ration takes %2$s and one meal takes %3$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все продукты нужны экономике, то в среднем производство каждого из них занимает %1$s. Если экономике нужен только один вид пищи, на паёк будет уходить, в среднем %2$s, а на обед - %3$s.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Charcoal Kiln Translation for the classical Latin quote: "Creta an carbone notandi?"
en: Are they to be marked with chalk or charcoal?
ru: Чем их пометить, углём или мелом?

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Charcoal Kiln
en: Imperial proverb meaning to judge whether they are good or bad
ru: Имперская пословица, смысл которой в том, чтобы оценить кого-либо - хорош он или плох.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Charcoal Kiln
en: The charcoal kiln needs %s on average to produce one coal.
ru: Печи углежога нужно в среднем %s для производства одной меры угля.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Smelting Works Translation for the classical Latin quote: "Video ferrum ex isdem tenebris esse prolatum, quibus aurum."
en: I see that iron was produced from the same darkness as gold.
ru: Я вижу, что одна и та же тьма порождает и железо и золото.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Smelting Works
en: Amalea after inspecting a smelting works
ru: Амалия после проверки литейной

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Smelting Works
en: If this building is fully supplied and all metals are needed by the economy, production of one iron takes %1$s and one gold takes %2$s on average. If only one kind of metal is needed by the economy, production of one iron takes %3$s and one gold takes %4$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а все металлы нужны экономике, то в среднем производство одного железа занимает %1$sа одного золота - %2$s. Если экономике нужен только один металл, на железо будет уходить, в среднем %3$s, а на золото - %4$s.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Toolsmithy Translation for the classical Latin quote: "Faber est suæ quisque fortunæ."
en: Each man is the maker of his own fortune.
ru: Каждый сам кузнец своего счастья

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Toolsmithy
en: Imperial proverb quoted in a toolsmith's advertising
ru: Имперская пословица, приведённая в рекламе инструментальной мастерской

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Toolsmithy
en: If this building is fully supplied and all tools are needed by the economy, production of one of each tool takes %1$s on average. If only one kind of tool is needed by the economy, its production takes %2$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все инструменты нужны экономике, то в среднем изготовление одного орудия занимает %1$s. Если экономике нужно только одно из орудий, его изготовление занимает %2$s.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Armorsmithy Translation for the classical Latin quote: "Hi loricarum vasto sub tegmine gaudent, intexit creber sibimet quas circulus hærens, atque catenosi crepitant per corpora panni."
en: They enjoy their great armors under their capes, tightly woven from rings, rattling through the cloth.
ru: Они рады тому, что под плащами у них великолепные доспехи, из туго сплетенных колец, гремящих сквозь ткань.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Armorsmithy
en: An armorsmith teaching an apprentice
ru: Бронник, обучающий ученика

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Armor Smithy
en: Forges armor and helmets that are used for training soldiers’ health in the training camp.
ru: Кует доспехи и шлемы, которые используются для тренировки солдат здоровью в тренировочном лагере.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Armor Smithy
en: If this building is fully supplied and all kinds of armor and helmets are needed by the economy, production of one helmet takes %1$s and one of each kind of armor takes %2$s on average. If only one kind of armor or helmets is needed by the economy, production of one helmet takes %3$s, while one kind of armor takes %4$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все виды брони и шлемов нужны экономике, то в среднем производство одного шлема занимает %1$sа одной брони - %2$s. Если экономике нужен только один вид брони или шлемов, на один шлем будет уходить, в среднем %3$s, а на броню - %4$s.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Barracks Translation for the classical Latin quote: "Non muri, sed viri sunt præsidium oppidorum."
en: Not walls but men protect the towns.
ru: Не стены, а мужи служат защитой городу.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Barracks
en: Argument in the Senate for increasing recruitment
ru: Довод, высказанный в Сенате, в пользу увеличения воинского призыва

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Barracks
en: Equips recruits and trains them as soldiers.
ru: Снаряжает новобранцев и тренирует их до солдат.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Barracks
en: The barracks need %s on average to recruit one soldier.
ru: Казарме нужно в среднем %s чтобы нанять одного солдата.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Donkey Farm Translation for the classical Latin quote: "Asinus stramen mavult quam aurum."
en: A donkey prefers straw to gold.
ru: Осел предпочитает солому золоту.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Donkey Farm
en: A donkey breeder during a shortage of wheat
ru: Заводчик ослов во время нехватки пшеницы

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Donkey Farm
en: Breeds cute and helpful donkeys for adding them to the transportation system.
ru: Разводит милых и полезных ослов для перевозки грузов по дорогам.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Farm Translation for the adapted classical Latin quote: "Lutius iam a publicis negotiis se removerat, ruri vivebat et senatus legati eum invenerunt dum agellum suum arat."
en: Lutius had already removed himself from public affairs, he was living in the countryside, and the ambassadors of the senate found him while he was plowing his land.
ru: Люций уже отошел от государственных дел, он жил в сельской местности, и послы сената нашли его, когда он пахал землю.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Farm
en: History of the Empire, Part VII
ru: История империи, часть VII

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Piggery Translation for the classical Latin quote: "Sus vero quid habet præter escam?"
en: What does the pig really have other than meat?
ru: Что, кроме мяса, можно взять со свиньи?

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Piggery
en: Breeds pigs for their meat.
ru: Разводит свиней для получения мяса.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Piggery
en: The pig breeder needs %1% on average to raise and slaughter a pig.
ru: Свиноводу нужно %1% в среднем, чтобы вырастить и зарезать свинью.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Sheep Farm Translation for the classical Latin quote: "Conari agnum eripere lupo."
en: Try to rescue a lamb from a wolf.
ru: Попробуй спасти ягненка от волка.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Sheep Farm
en: Imperial proverb for trying the impossible
ru: Имперская пословица о попытке сделать невозможное

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Sheep Farm
en: Keeps sheep for their wool.
ru: Пасёт овец для получения шерсти.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Weaving Mill Translation for the classical Latin quote: "Vestis virum reddit."
en: Clothes make a man.
ru: Одежда красит человека

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Weaving Mill
en: Motto of the Weavers’ Guild
ru: Девиз Гильдии Ткачей

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Weaving Mill
en: Weaves cloth out of wool.
ru: Ткёт полотно из шерсти

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Weapon Smithy Translation for the classical Latin quote: "Ignis calorem suum etiam in ferro tenet."
en: The fire keeps its heat even in the iron.
ru: Огонь сохраняет свое тепло даже в железе

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Weapon Smithy
en: Motto of the Weaponsmiths’ Guild
ru: Девиз Гильдии Оружейников

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Weapon Smithy
en: Forges spears to equip the soldiers and to train their attack in the training camp.
ru: Кует копья для экипировки солдат и их тренировки урона в тренировочном лагере.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Weapon Smithy
en: If this building is fully supplied and all spears are needed by the economy, production of one of each spear takes %1$s on average. If only one kind of spear is needed by the economy, production of one wooden spear takes %2$s, one spear, one advanced spear, one heavy spear or one war spear takes %3$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все копья нужны экономике, то в среднем производство каждого из них занимает %1$s. Если экономике нужен только один вид копий, на производство одного деревянного копья будет уходить, в среднем %2$s, а на копьё, улучшенное копьё или боевое копьё - %3$s.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Marble Mine Translation for the classical Latin quote: "In vento scribit lædens, in marmore læsus."
en: He who hurts writes in the wind, he who is hurt in marble.
ru: Тот, кто ранит, пишет на ветру, тот, кого ранят - на мраморе.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Marble Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Deep Marble Mine
en: Carves marble and granite out of the rock in mountain terrain.
ru: Высекает мрамор и гранит из скал в горной местности.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Marble Mine TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Deep Marble Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce marble in %1$s and granite in %2$s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта шахта сможет производить мрамор, в среднем за %1$s и гранит, в среднем за %2$s.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Deep Marble Mine Translation for the classical Latin quote: "Urbem lateritiam invenit, marmoream reliquit."
en: He found a city of brick, and left it one of marble.
ru: Он принял город кирпичным, а оставил его мраморным.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Deep Marble Mine
en: History of the Empire, Part VI on the return of Lutius to Fremil
ru: История империи, часть VI о возвращении Люция во Фремил

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Coal Mine Translation for the classical Latin quote: "Carbo de mortuo reviviscit, de nigro in ruborem vertitur, favillas generat, et dum resolvitur, cinerea."
en: Coal is revived from the dead, it turns from black to red, creates embers, and as it falls apart, it becomes ashes.
ru: Уголь воскрешается из мертвых, из черного становится красным, тлеет, разваливается и превращается в пепел.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Coal Mine TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Deep Coal Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce coal in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта шахта сможет производить уголь, в среднем, за %s.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Deep Coal Mine Translation for the classical Latin quote: "Non enim est una species ignis: nam diversum est carbo et flamma, et lux specie, cum unumquodque horum sit ignis."
en: For there are more types of fire: for coal and flame are different, and the type that gives light, all of them are fire.
ru: Существуют разные виды огня: ибо различны уголь и пламя, и тот вид, который дает свет, все они являются огнем.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Iron Mine Translation for the classical Latin quote: "Ferrum ferro acuitur."
en: Iron is sharpened by iron.
ru: Железо затачивается железом.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Iron Mine
en: A proverb that is vehemently disputed by iron miners
ru: Пословица, которую яростно оспаривают рудокопы

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Iron Mine TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Deep Iron Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce iron ore in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта шахта сможет производить железную руду, в среднем, за %s.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Deep Iron Mine Translation for the classical Latin quote: "Ferreus assiduo consumitur annulus usu."
en: By constant use an iron ring is worn away.
ru: От постоянного употребления и железное кольцо снашивается.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Deep Iron Mine
en: Amalea on the importance of always looking for more resources
ru: Амалия о важности постоянного поиска дополнительных ресурсов

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Gold Mine Translation for the classical Latin quote: "Aurum irrepertum et sic melius situm."
en: Gold discovered and all the better for being so.
ru: Золото обнаружено, и это к лучшему.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Gold Mine
en: Amalea receiving the first geologist report of gold on the small island
ru: Амалия, получив первое сообщение геологов об обнаружении золота на маленьком острове

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Gold Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce gold ore in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта шахта сможет производить золотую руду, в среднем, за %s.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Deep Gold Mine Translation for the classical Latin quote: "Formidinem mortis vicit aurum."
en: Gold has conquered the fear of death.
ru: Золото победило страх смерти.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Deep Gold Mine
en: General Trepidus Egenus Attenuatus on motivating soldiers
ru: Генерал Трепид Эген Аттенуат поднимает дух солдат

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire training site: Arena Translation for the classical Latin quote: "Qui dabat olim […] omnia, nunc se continet atque duas tantum res anxius optat, panem et circenses."
en: [The People of the Empire] who once handed out all [power], now restrains itself and anxiously hopes for just two things: bread and games.
ru: [Этот народ], кто когда-то Всё раздавал: [легионы, и власть, и ликторов связки], Сдержан теперь и о двух лишь вещах беспокойно мечтает: Хлеба и зрелищ!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire training site: Arena
en: History of the Empire, Part X – the decline
ru: История Империи, часть X – упадок

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Arena, part 1 TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Colosseum, part 1
en: Trains soldiers in ‘Evade’.
ru: Тренирует солдат в навыке Уклонение.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Arena, part 2 TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Colosseum, part 2
en: ‘Evade’ increases the soldier’s chance not to be hit by the enemy and so to remain totally unaffected.
ru: "Уклонение" увеличивает шансы солдата уклонится от попадания противника и остаться полностью невредимым.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire training site: Arena TRANSLATORS: Note helptext for an Empire training site: Colosseum TRANSLATORS: Note helptext for an Empire training site: Training Camp
en: Imperial soldiers cannot be trained in ‘Defense’ and will remain at the level with which they came.
ru: Имперские солдаты не могут тренировать навык защиты, и они останутся на том уровне, с которым пришли.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire training site: Colosseum Translation for the classical Latin quote: "Ave Cæsar! Morituri te salutant!"
en: Hail Cæsar! Those who are about to die greet you!
ru: Славься, Цезарь, идущие на смерть приветствуют тебя

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire training site: Colosseum
en: Greeting from the gladiators to the emperor
ru: Приветствие гладиаторов императору

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire training site: Training Camp Translation for the classical Latin quote: "Fortes fortuna adiuvat."
en: Fortune helps the strong.
ru: Сильным судьба помогает

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire training site: Training Camp
en: Trainer to soldiers who questioned the need for higher level training
ru: Ответ инструктора солдатам, которые усомнились в необходимости обучения на более высокий уровень

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Training Camp, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’ and in ‘Health’.
ru: Тренирует солдат в навыке Урон и Здоровье.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Training Camp, part 2
en: Equips the soldiers with all necessary weapons and armor parts.
ru: Снаряжает солдат всем необходимым оружием и доспехами.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire military site: Blockhouse Translation for the classical Latin quote: "Aquila non captat muscas."
en: An eagle doesn’t catch flies.
ru: Орёл мух не ловит

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire military site: Blockhouse
en: General Passerus Claudius Pedestrus on why he didn’t order the destruction of a rebel Blockhouse
ru: Генерал Пассер Клавдий Педестр о том, почему он не приказал уничтожить блокгауз мятежников

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire military site: Blockhouse TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire military site: Sentry TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire military site: Outpost TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire military site: Barrier TRANSLATORS: Purpose helptext 
en: Garrisons soldiers to expand your territory.
ru: Военное здание занятое солдатами расширяет вашу территорию.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire military site: Blockhouse TRANSLATORS: Note helptext for an Empire military site: Sentry TRANSLATORS: Note helptext for an Empire military site: Outpost TRANSLATORS: Note helptext for an Empire military site: Barrier TRANSLATORS: Note helptext for an Empire m
en: If you’re low on soldiers to occupy new military sites, use the downward arrow button to decrease the capacity. You can also click on a soldier to send him away.
ru: Если у вас мало солдат для захвата военных зданий, используйте кнопку "стрелка вниз", чтобы уменьшить их численность. Кроме того, можно щёлкнуть по солдату, чтобы выгнать его.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Sentry Translation for the classical Latin quote: "Quis custodiet ipsos custodes?"
en: Who watches the watchmen?
ru: Кто устережёт самих сторожей?

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Sentry (the Limes was the border defence system of fortifications of the Roman Empire)
en: Saledus warning Lutius that sentries are not adequate protection for the Limes
ru: Салед предупреждает Люция, что караульных не достаточно для защиты Лимеса.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire military site: Outpost Translation for the classical Latin quote: "Binæ contra urbem a castris station erant, una ultra flumen, altera eis flumen supra castra."
en: Two were stationed on the other side of the city than the camp: one over the river, the other by the river above the camp.
ru: Стали в двух местах между городом и лагерем; один за рекой, другой возле реки над лагерем.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire military site: Outpost
en: History of the Empire, Part III, preparation for the battle of Uliginosium
ru: История Империи, часть III, подготовка к битве при Улигинозии

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire military site: Barrier Translation for the classical Latin quote: "Alea iacta est!"
en: The die is cast!
ru: Жребий брошен!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire military site: Barrier
en: Rebel general Certus Ignavus Fidelius upon entering the limits of Fremil to overthrow the government
ru: Мятежный генерал Церт Игнав Фиделий, вступая в пределы Фремила, чтобы свергнуть правительство

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire military site: Tower Translation for the classical Latin quote: "Veni, Vidi, Vici!"
en: I came, I saw, I conquered!
ru: Пришёл, увидел, победил!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire military site: Tower
en: General Claudius Cæcus Cessus reporting a quick victory over the Barbarians thanks to the superior vision of a tower
ru: Генерал Клавдий Как Сесс сообщает о быстрой победе над варварами благодаря превосходному обзору с башни

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Fortress Translation for the classical Latin quote: "Si vis pacem, para bellum."
en: If you want peace, prepare for war.
ru: Хочешь мира - готовься к войне.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire military site: Fortress
en: Saledus arguing with Amalea
ru: Салед возражает Амалии

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire military site: Castle Translation for the adapted classical Latin quote: "Ceterum autem censeo Althunranam esse delendam!"
en: Furthermore, I think that Al’thunran must be destroyed!
ru: И кроме того, я считаю, что Ал'тунран должен быть разрушен!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire military site: Castle
en: Saledus in the Senate, urging final victory over the Barbarians
ru: Салед в Сенате, призывая к окончательной победе над Варварами

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Ferry Yard Translation for the classical Latin quote: "Non terretur fluminibus, qui maria transiit."
en: Who crossed seas does not fear rivers.
ru: Тот, кто пересекает моря, не боится рек.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Ferry Yard
en: Amalea on the need for ferries after the reconstruction of Fremil
ru: Амалия о необходимости паромов после реконструкции Фремила

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Ferry Yard, part 1
en: This building can produce one ferry between %1$s and %2$s, depending on how far the shipwright has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти корабел, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести один паром.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Shipyard Translation for the classical Latin quote: "Uni navi ne committas omnia."
en: Don’t put everything on the same ship.
ru: Не складывай всё на один корабль

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Shipyard
en: A shipwright lamenting when he was instructed to stop working
ru: Корабел, сокрушаясь о том, что ему приказали прекратить работу

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Shipyard, part 1
en: This building can produce one ship between %1$s and %2$s, depending on how far the shipwright has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти корабел, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одно судно.

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Abila
ru: Абила

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Ad Flexum
ru: Ад Флексум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aelia Capitolina
ru: Элия Капитолина

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aeminium
ru: Эминиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aequum
ru: Эквуум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Ala
ru: Ала

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Albanianis
ru: Албанианис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Ambianum
ru: Амбианум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Andautonia
ru: Андаутония

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Apulum
ru: Апулум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aquæ Granni
ru: Акве Гранни

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aquæ Helveticæ
ru: Акве Гельветике

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aquæ Mattiacorum
ru: Акве Маттиакорум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aquæ Sulis
ru: Акве Сулис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aquileia
ru: Аквилея

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aquincum
ru: Аквинкум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aræ Flaviæ
ru: Аре Флавия

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Argentoratum
ru: Аргенторатум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Ariminum
ru: Ариминум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Ascrivium
ru: Аскривиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Asturica Augusta
ru: Астурика Августа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Atuatuca Tungrorum
ru: Атватука Тунгрорум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Augusta Raurica
ru: Августа Раврика

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Augusta Taurinorum
ru: Августа Тавринорум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Augusta Treverorum
ru: Августа Треверорум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Augusta Vindelicorum
ru: Августа Винделикорум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aurelia Aquensis
ru: Аврелия Аквенсис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Aventicum
ru: Авентикум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Belum
ru: Белум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Biriciana
ru: Бирициана

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Blestium
ru: Блестиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Bonames
ru: Бонамес

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Bonna
ru: Бонна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Bononia
ru: Бонония

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Borbetomagus
ru: Борметомагус

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Bovium
ru: Бовиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Bracara Augusta
ru: Бракара Августа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Brigantium
ru: Бригантиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Burgodunum
ru: Бургодунум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Cæsaraugusta
ru: Цезаравгуста

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Cæsarea
ru: Цезария

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Cæsaromagus
ru: Цезаромагус

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Calisia
ru: Калисия

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Calleva Atrebatum
ru: Каллева Атребатум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Camulodunum
ru: Камулодунум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Carnuntum
ru: Карнунтум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Castra Batavar
ru: Кастра Батавар

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Castra Legionis
ru: Кастра Легионис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Castra Regina
ru: Кастра Регина

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Castra Vetera
ru: Кастра Ветера

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Cibalæ
ru: Цибала

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Clausentum
ru: Клавсентум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Colonia Agrippina
ru: Колония Агриппина

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Colonia Narbo Martius
ru: Колония Нарбо Мартиус

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Colonia Ulpia Traiana
ru: Колония Ульпия Траяна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Comagenis
ru: Комагенис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Complutum
ru: Сомплутум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Concangis
ru: Конкангис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Condate
ru: Кондата

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Confloenta
ru: Конфлоэнта

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Constantinopolis
ru: Константинополис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Coria
ru: Кория

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Corinium Dobunnorum
ru: Кориниум Добуннорум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Coriovallum
ru: Кориоваллум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Cosa
ru: Коза

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Curia Rætorum
ru: Курия Реторум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Danum
ru: Данум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Deva Victrix
ru: Дева Виктрикс

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Divodurum
ru: Диводурум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Dubris
ru: Дубрис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Durnovaria
ru: Дурновария

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Durocobrivis
ru: Дурокобривис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Durocornovium
ru: Дурокорновиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Duroliponte
ru: Дуролипонта

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Durovigutum
ru: Дуровигутум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Eboracum
ru: Эборакум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Emerita Augusta
ru: Эмерита Августа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Florentia
ru: Флоренция

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Forum Hadriani
ru: Форум Гадриани

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Forum Livii
ru: Форум Ливии

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Gerulata
ru: Герулата

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Gerunda
ru: Герунда

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Gesoriacum
ru: Гезориакум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Gorsium
ru: Горсиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Hadrianopolis
ru: Адрианополис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Isca Augusta
ru: Иска Августа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Isca Dumnoniorum
ru: Иска Думнониорум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Italica
ru: Италика

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Iulia Aemona
ru: Юлия Эмона

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Iulia Romula Hispalis
ru: Юлия Ромула Хиспалис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Iuvavum
ru: Ювавум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lactodurum
ru: Лактодурум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lagentium
ru: Лагентиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lauri
ru: Лаври

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lentia
ru: Лентия

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Letocetum
ru: Летоцетум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lindinis
ru: Линдинис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lindum Colonia
ru: Линдум Колония

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Londinium
ru: Лондиний

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lopodunum
ru: Лоподунум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lousonna
ru: Лоусонна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lucus Augusta
ru: Лукус Августа

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lugdunum
ru: Лугдунум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lugdunum Batavorum
ru: Лугдунум Батоворум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Luguvalium
ru: Лугувалиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Lutetia Parisiorum
ru: Лютеция Паризиорум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Mamucium
ru: Мамуциум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Marsonia
ru: Марсония

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Massa
ru: Масса

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Matilo
ru: Матило

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Mediolanum
ru: Медиолан

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Modoetia
ru: Модоеция

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Mogontiacum
ru: Магонтиакум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Moridunum
ru: Моридунум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Mursa
ru: Мурса

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Naissus
ru: Наиссус

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Nemausus
ru: Немавсус

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Nicopolis ad Istrum
ru: Никополис ад Иструм

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Nicopolis ad Nestum
ru: Никополис ад Нестум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Nida
ru: Нида

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Nigrum Pullum
ru: Нигрум Пуллум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Norba Cæsarina
ru: Норба Цезарина

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Novæ
ru: Нова

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Novæsium
ru: Новазиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Noviodunum
ru: Новиодунум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Noviomagus
ru: Новиомагус

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Olicana
ru: Оликана

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Ovilava
ru: Овилава

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Palma
ru: Пальма

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Partiscum
ru: Партискум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Pistoria
ru: Пистория

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Placentia
ru: Плацентия

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Poetovium
ru: Поэтовиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Pomaria
ru: Помария

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Pompælo
ru: Помпело

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Pompeii
ru: Помпели

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Pons Aelius
ru: Понс Элиус

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Pons Drusi
ru: Понс Друзи

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Portus Lemanis
ru: Портус Леманис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Prætorium Agrippinæ
ru: Преториум Агриппина

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Ragusium
ru: Рагузиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Ratæ Corieltauvorum
ru: Рате Кориелтауворум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Regium Lepidi
ru: Региум Лепиди

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Regulbium
ru: Регулбиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Rigomagus
ru: Ригомагус

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Roma
ru: Рома

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Rutupiæ
ru: Рутупия

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Salernum
ru: Салернум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Salona
ru: Салона

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Savaria
ru: Савария

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Scalabis
ru: Скалабис

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Singidunum
ru: Сингидунум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Sirmium
ru: Сирмиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Siscia
ru: Сисция

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Sopiane
ru: Сопиана

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Sorviodurum
ru: Сорвиодурум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Sostra
ru: Состра

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Storgosia
ru: Сторгозия

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Sumelocenna
ru: Сумелоценна

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Tarraco
ru: Таррако

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Theranda
ru: Теранда

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Tibiscum
ru: Тибискум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Traiectum
ru: Траектум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Traiectum ad Mosam
ru: Траектум ад Мозам

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Traiectum ad Nicrem
ru: Траектум ад Никрем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Turicum
ru: Турикум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Urbs Aurelianorum
ru: Урбс Аурелианорум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Valentia Edetanorum
ru: Валентия Эдетанорум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Venetiæ
ru: Венеция

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Venta Belgarum
ru: Вента Белгарум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Venta Silurum
ru: Вента Силурум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Verulamium
ru: Веруламиум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Vesontio
ru: Везонтио

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Viminacium
ru: Виминациум

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Vindobona
ru: Виндобона

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Vindonissa
ru: Виндонисса

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Empire warehouse is named after a Roman town
en: Vinovia
ru: Виновия

[ctx: empire]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Empire building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
ru: Не хватает работника

[ctx: empire]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Empire building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
ru: Работник в пути

[ctx: empire]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Empire building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
ru: Не хватает работников

[ctx: empire]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Empire building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
ru: Работники в пути

[ctx: empire]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Empire building if there is 1 experienced worker missing
en: Expert missing
ru: Не хватает опытного работника

[ctx: empire]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Empire building if there is more than 1 experienced worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Experts missing
ru: Не хватает опытных работников

[ctx: empire_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Empire soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building.
en: %1% soldier (+%2%) | %1% soldiers (+%2%)
ru[0]: %1% солдат (+%2%)
ru[1]: %1% солдата (+%2%)
ru[2]: %1% солдат (+%2%)
ru[3]: %1% солдат (+%2%)

[ctx: empire_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Empire soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
ru[0]: %1% солдат
ru[1]: %1% солдата
ru[2]: %1% солдат
ru[3]: %1% солдат

[ctx: empire_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Empire soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building. %3% is the maximum number of soldier slots in the building
en: %1%(+%2%) soldier (+%3%) | %1%(+%2%) soldiers (+%3%)
ru[0]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)
ru[1]: %1%(+%2%) солдата (+%3%)
ru[2]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)
ru[3]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)

[ctx: empire_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Empire soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building.
en: %1%(+%2%) soldier | %1%(+%2%) soldiers
ru[0]: %1%(+%2%) солдат
ru[1]: %1%(+%2%) солдата
ru[2]: %1%(+%2%) солдат
ru[3]: %1%(+%2%) солдат

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Log, part 2
en: Woodcutters fell the trees; foresters take care of the supply of trees. Logs are also used in the blacksmithy to build basic tools, and in the charcoal kiln for the production of coal. Smokeries use logs as fuel for smoking meat and fish.
ru: Лесорубы валят деревья; лесники сохраняют деревья. Брёвна также используются в кузнице для  создания основных инструментов и в печи углежога для производства угля. Коптильня использует брёвна для копчения мяса и рыбы.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Granite, part 2
en: The Frisians produce granite blocks in quarries and rock mines. They can be refined in a brick kiln.
ru: Фризы получают гранитные блоки в каменоломнях и каменных копях. Они могут быть очищены в печи для обжига кирпича.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Clay
en: Clay is made out of water and mud to be turned into bricks, used in ship construction and to improve the charcoal kiln.
ru: Глиняное тесто получают из глины и воды, превращают в кирпичи, используют в постройке судов и для улучшения печей углежога.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Brick
en: Bricks are the best and most important building material. They are made out of a mix of clay and granite dried in a coal fire.
ru: Кирпичи - самый лучший и самый важный стройматериал. Получаются при обжиге смеси глины и гранитной крошки в печи.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Reed
en: Reed is grown in a reed farm. Nothing is better suited to make roofs waterproof. It is also used to make baskets and fishing nets as well as cloth.
ru: Тростник растет на тростниковых фермах. Нет лучше кровельного материала, чем тростник. Также его используют для плетения корзин, рыболовных сетей и полотна.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Fur
en: Fur is won from reindeer in a reindeer farm. It is woven into cloth or turned into fur garments for soldiers.
ru: Мех состригают с оленей на оленьих выгонах. Из него ткут полотно и делают меховую одежду для солдат.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Cloth
en: Cloth is needed for ships. It is produced out of reindeer fur and reed.
ru: Для судов необходимо полотно. Плетут его из оленьего пуха и тростника.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Fruit
en: Fruit are berries gathered from berry bushes by a fruit collector. They are used for rations and for feeding the fish at the aqua farms.
ru: Фрукты и ягоды собирает с ягодных кустов собиратель. Их используют для приготовления пайков и для кормления рыб в аквафермах.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Water, part 2
en: Water is used to bake bread and brew beer. Reindeer farms and aqua farms also consume it.
ru: Воду используют в хлебопечении и варке пива. Оленьи выгоны и аквафермы в ней также нуждаются.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Barley
en: Barley is a slow-growing grain that is used for baking bread and brewing beer. It is also eaten by reindeer.
ru: Ячмень это медленно созревающая культура, используемая в выпечке хлеба и варке пива. Также его едят олени.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Honey
en: Honey is produced by bees belonging to a beekeeper. It is used to bake honey bread and brew mead.
ru: Мед делают пчёлы, за которыми присматривает пасечник. Используется для выпечки пряников и варки медовухи.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Bread
en: Bread is made out of barley and water and is used in the taverns to prepare rations. It is also consumed by training soldiers.
ru: Хлеб готовят из воды и ячменя и поставляют в таверны для приготовления пайков. Также используется солдатами на тренировках.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Honey Bread
en: This bread is sweetened with honey. It is consumed by the most experienced miners and in advanced soldier training.
ru: Хлеб, подслащенный медом. Поставляется опытнейшим шахтерам и для углублённого обучения солдат.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Beer
en: Beer is produced in breweries and used in drinking halls to produce meals. Soldiers drink beer while receiving basic training.
ru: Пиво варят из ячменя и воды, и используют в питейных залах для приготовления пайков. Солдаты пьют пиво после базовой тренировки.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Mead
en: Mead is produced by mead breweries. Soldiers drink mead during advanced training.
ru: Медовуху варят на медоварнях. Пьется солдатами во время углубленного обучения.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Fish
en: Fish is a very important food resource for the Frisians. It is fished from the shore or reared in aqua farms.
ru: Рыба - очень важный продовольственный ресурс для Фризов. Её ловят с берега или выращивают в аквафермах.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Meat, part 2
en: Meat has to be smoked in a smokery before being delivered to taverns, drinking halls and training sites.
ru: Мясо коптят в коптильнях перед тем, как отправить в таверны, питейные залы и тренировочные центры.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Smoked Fish
en: Fish is smoked in a smokery. Smoked fish is then consumed by soldiers in training or turned into rations and meals for miners and scouts.
ru: Рыба коптят в коптильнях. Затем копченая рыба потребляется солдатами на тренировках или превращается в пайки и обеды для шахтеров и разведчиков.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Smoked Meat
en: Meat is smoked in a smokery. Smoked meat is then consumed by soldiers in training or turned into rations and meals for miners and scouts.
ru: Мясо коптят в коптильне. Копченое мясо потребляется солдатами на тренировках или превращается в пайки и обеды для шахтеров и разведчиков.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Ration, part 2
en: Rations are produced in taverns and drinking halls out of something to eat: Fruit, bread or smoked meat or fish.
ru: Пайки готовят в тавернах и питейных залах из различной снеди: ягод, хлеба или копченых рыбы и мяса.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Meal
en: A meal is made out of honey bread and beer and either smoked fish or meat. It is consumed by miners in deep mines.
ru: Обед готовят из пряников и пива с добавлением копченой рыбы или мяса. Их едят шахтеры в глубоких шахтах.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Coal, part 1
en: Coal is mined in coal mines or produced out of logs by a charcoal burner in a charcoal kiln or charcoal burner’s house.
ru: Уголь добывается в угольных шахтах либо получается путём обжига брёвен углежогом в доме углежога или в печи углежога.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Coal, part 2
en: The fires of the brick kilns, furnaces and armor smithies are fed with coal.
ru: Огонь в печах для обжига кирпича, литейных и бронных поддерживают с помощью угля.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Iron Ore, part 2
en: It is smelted in a furnace to retrieve the iron.
ru: Из нее в литейной выплавляют железо.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Iron, part 2
en: It is produced by the furnace. Tools and weapons are made of iron. It is also used as jewellery for fur garment armor to give it a silver shine.
ru: Его выплавдяют в литейных. Из железа куют инструменты и оружие. Его также используют для придания блеска меховым доспехам.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Gold Ore, part 2
en: Smelted in a furnace, it turns into gold which is used as a precious building material and to produce weapons and armor.
ru: В литейной ее переплавляют в золото, которое потом будет использоваться в строительстве и отделке оружия и доспехов.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Gold, part 2
en: Only very important things are embellished with gold. It is produced by the furnace and is used to produce better swords and the best helmets. The best armor is also decorated with gold.
ru: Только самые важные вещи украшают золотом. Его выплавляют в литейной и используются для отделки лучших мечей и шлемов. Также золотом украшают и лучшие доспехи.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Scrap Iron TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Scrap metal (mixed)
en: Discarded weapons and armor can be recycled in a recycling center to produce new tools, weapon and armor.
ru: Ненужные оружие и доспехи могут быть переплавлены в центре переработки, чтобы затем пустить металл на изготовление инструментов, оружия и доспехов.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Old Fur Garment
en: Old garments can be turned into fur in a recycling center.
ru: Старую одежку можно пустить на мех в центре переработки.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Pick
en: Picks are used by stonemasons and miners.
ru: Кирки используются камнетёсами и шахтёрами.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Felling Ax, part 2
en: Felling axes are used by woodcutters and produced by the blacksmithy.
ru: Топор дровосека используется лесорубом, куется в кузнице.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Shovel, part 2
en: They are used by berry and reed farmers as well as foresters. Clay diggers also need them to dig mud out of hard soil.
ru: Лопаты используют сборщики ягод, заготовщики тростника и лесники. Землекопы также нуждаются в них для выкапывания глины.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Fishing Net
en: Fishing nets are the tool used by fishers.
ru: Рыболовная сеть - это орудие рыболова.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Hunting Spear, part 2
en: Hunting spears are produced by the blacksmithy
ru: Охотничьи копья производятся в кузнице.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Scythe, part 2
en: Scythes are produced by the blacksmithy.
ru: Косы производятся в кузнице.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Bread Paddle, part 2
en: Bread paddles are produced by the blacksmithy.
ru: Хлебные лопаты делают в кузнице.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Kitchen Tools
en: Kitchen tools are needed for preparing rations and meals. The smoker also needs them.
ru: Кухонная утварь нужна для приготовления пайков и обедов. Коптильщик тоже её использует.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Fire Tongs, part 2
en: They are used in the furnace and the brick kiln and produced by the blacksmithy.
ru: Клещи используются в литейной и печи для обжига кирпича, куются в кузнице.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Basket
en: Baskets are needed by the fruit collector to gather berries. They are woven from reed and wood by the blacksmith.
ru: Корзины используются собирателем для сбора ягод. Их делают  из тростника и дерева кузнецы.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Needles
en: Needles are used by seamstresses to sew cloth and fur garments.
ru: Иглами швеи шьют одежду из полотна и меха.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Short sword
en: This is the basic weapon of the Frisian soldiers. Together with a fur garment, it makes up the equipment of young soldiers. Short swords are produced by the small armor smithy.
ru: Основное оружие солдат фризов. Наряду с меховой одеждой является базовым снаряжением новобранцев. Короткий меч куется в малой бронной.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Long Sword
en: The long sword is the weapon used by level 1 soldiers. Level 4 soldiers are equipped with a long and a double-edged sword.
ru: Длинным мечом вооружают солдат 1го уровня. На 4м уровне солдаты получают ещё и обоюдоострый меч.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Broadsword
en: The broadsword is the weapon used by level 2 soldiers. Level 5 soldiers are equipped with a broadsword and a double-edged sword.
ru: Тесак - оружие солдат 2го уровня. На 5м уровне солдат вооружают еще и обоюдоострым мечом.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Double-edged Sword
en: The double-edged sword is the weapon used by level 3 soldiers. Level 6 soldiers are equipped with two of these ferocious swords.
ru: Обоюдоострый меч - оружие солдат 3го уровня. На 6м уровне их вооружают двумя такими грозными мечами.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Fur Garment
en: Fur can be sewn into garments. They are used as basic armor. All new soldiers are clothed in a fur garment.
ru: Мех можно пустить на шитье одежды, которая дает базовую защиту. Все новобранцы одеты в меховую одежду.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Studded Fur Garment
en: Ordinary fur garments can be decorated with iron to give them a silvery shine. These clothes make good armor.
ru: обычную меховую одежду украшают железом, что дает ей серебристый блеск. Эта одежда служит хорошей броней.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Golden Fur Garment
en: Ordinary fur garments can be decorated with iron and gold. Such clothes are the best armor.
ru: Обычную меховую одежду можно украсить железом и золотом. Такая одежда служит лучшей броней.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Helmet
en: A helmet is a basic tool to protect soldiers. It is produced in the small armor smithy and used to train soldiers from health level 0 to level 1.
ru: Шлем — это базовый защитный доспех. Куется в малой бронной и используется для повышения уровня здоровья солдат с 0 до 1.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Golden Helmet
en: A golden helmet protects soldiers. It is produced in the large armor smithy and used to train soldiers from health level 1 to level 2.
ru: Золотой шлем защищает голову солдата. Его куют в большой бронной и используют для повышения уровня здоровья солдат с 1 до 2.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
ru: Переносит товары по дорогам.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Ferry
en: Ships wares across narrow rivers.
ru: Перевозит товары через узкие реки.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Reindeer
en: Reindeer help to carry items along busy roads. They are reared in a reindeer farm.
ru: Северные олени помогают перетаскивать вещи по загруженным дорогам. Выращиваются на оленьих выгонах.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Reindeer Breeder
en: Breeds reindeer as carriers and for their fur.
ru: Разводит северных оленей ради меха и транспорта.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Stonemason
en: Cuts raw pieces of granite out of rocks in the vicinity.
ru: Высекает грубые куски гранита из близлежащих скал.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Woodcutter
en: Fells trees.
ru: Рубит деревья.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Forester
en: Plants trees.
ru: Сажает деревья.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Clay Digger
en: Makes clay out of mud and water.
ru: Месит глиняное тесто из глины и воды.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Brickmaker
en: Burns bricks out of clay and granite.
ru: Обжигает кирпичи из глины и гранита.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
ru: Работает на строительных площадках, возводя новые здания.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Gardener
en: Plants and harvests reed fields.
ru: Сажает и собирает тростник.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Seamstress
en: Produces cloth and sews fur garments.
ru: Производит полотно и шьет меховую одежду.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Master Seamstress
en: Sews armor out of fur garments and metal.
ru: Шьет броню из меховой одежды и металла.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
ru: Работает на верфи и строит новые корабли.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian worker: Diker
en: Constructs breakwaters to gain new land from the sea.
ru: Строит плотины, чтобы отвоевать новые земли у моря.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Fisher
en: Catches fish in the sea.
ru: Ловит рыбу в море.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
ru: Охотник добывает свежее сырое мясо для колонистов.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Farmer
en: Plants fields.
ru: Засеивает поля.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Berry Farmer
en: Plants berry bushes.
ru: Сажает ягодный кустарник.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Fruit Collector
en: Gathers berries.
ru: Собирает ягоды

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Smoker
en: Refines meat and fish by smoking them.
ru: Готовит мясо и рыбу путем копчения.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Beekeeper
en: Lets bees swarm over flowers, then gathers the honey.
ru: Выпускает рой пчел на поля для сбора меда.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Baker
en: Bakes bread for miners and soldiers.
ru: Печет хлеб для шахтеров и солдат.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Master Baker
en: This baker is skilled enough to bake bread sweetened with honey.
ru: Этот пекарь достаточно опытен, чтобы печь хлеб сдобренный медом.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Brewer
en: Brews beer.
ru: Варит пиво.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Master Brewer
en: Brews beer and mead.
ru: Варит пиво и медовуху.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Landlady
en: Prepares rations and meals for miners and scouts.
ru: Готовит пайки и обеды для шахтеров и разведчиков.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
ru: Ищет ресурсы для добычи.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Miner TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Master Miner
en: Works deep in the mines to obtain coal, iron, gold or granite.
ru: Работает глубоко в шахтах, добывая уголь, железо, золото или гранит.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Charcoal Burner
en: Burns logs and clay to produce coal.
ru: Обжигает бревна и глину, получая уголь.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Smelter
en: Smelts iron and gold at furnaces or recycling centers.
ru: Плавит железо и золото в литейной или центре переработки.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Blacksmith
en: Produces weapons and armor for soldiers and tools for workers.
ru: Производит оружие и доспехи для солдат и инструменты для рабочих.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Master Blacksmith
en: Produces the best weapons and armor for soldiers and tools for workers.
ru: Производит лучшее оружие и доспехи для солдат и инструменты для рабочих.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
ru: Защищать и покорять!

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
ru: Тренирует солдат.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Scout
en: Explores unknown territory.
ru: Разведывает незнакомую территорию.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: One of the berry bushes
en: This berry bush has just been planted.
ru: Этот ягодный кустарник только что посажен.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: One of the berry bushes
en: This berry bush is growing.
ru: Этот ягодный кустарник растет.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: One of the berry bushes
en: This berry bush is flowering. Honey can be produced from it by a beekeeper.
ru: Этот ягодный кустарник зацвел. Пасечник может получить с него мёд.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: One of the berry bushes
en: This berry bush is ready for harvesting.
ru: Этот ягодный кустарник готов к уборке.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: Barley Field TRANSLATORS: Helptext for an Empire/Barbarian immovable usable by Frisians: Wheat field TRANSLATORS: Helptext for a an Atlantean immovable usable by Frisians: Corn Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable usable by Frisians: B
en: This field is flowering. Honey can be produced from it by a beekeeper.
ru: Это поле цветет. Пасечник может получить с него мёд.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: Pond
en: When claydiggers dig up earth, they leave holes in the ground. These holes vanish after a while. Aqua farms can use them as ponds to grow fish in them, whereas charcoal burners erect their charcoal stacks in them.
ru: Землекоп оставляет после работы ямы. Со временем они затягиваются. Аквафермы могут использовать их под рыбные садки, а углежоги могут обустраивать в них угольные кучи.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: Pond
en: Fish are maturing in this pond. A fisher working from an aqua farm will be able to catch them when they are bigger.
ru: В прудах созревает рыба. Рыболов с аквафермы будет ловить ее когда она подрастёт.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: Pond
en: Fish are living in this pond. A fisher working from an aqua farm can catch them as food.
ru: В этом пруде есть рыба. Рыболовы с ближайшей аквафермы могут ловить её.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: Pond
en: A charcoal stack is burning in this earthen hole. When it has burnt down, a charcoal burner will be able to gather coal from it.
ru: Угольная кучи горят в ямах в земле. Когда огонь угаснет, углежог соберет полученный уголь.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: Pond
en: A charcoal stack, which had been erected in this earthen hole, is ready for a charcoal burner to gather coal from it.
ru: Угольная куча, оставленпя в этой яме, готов для сбора угля углежогом.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: Dike
en: A breakwater erected by a diker to gain new land from the sea.
ru: Плотина, возведенная плотинщиком, чтобы отвоевать новые земли у моря.

note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Diker's House
en: You can manually remove the dike when the land is sufficiently secured to prevent wasting resources. To do so, build a flag, road, or building in its place.
ru: Когда земля будет уже достаточно защищена, дамбу можно будет убрать вручную,  чтобы предотвратить напрасную трату ресурсов. Для этого постройте на его месте флаг, дорогу или здание.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: Reed Field
en: This reed field is flowering. Honey can be produced from it by a beekeeper.
ru: Тростник на этом поле зацвел. Пасечник может получить с него мёд.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Stones, part 1
en: Granite is a basic building material and can be dug up by a rock mine.
ru: Гранит - это основной строительный материал. Он может быть добыт в каменных копях.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable usable by Frisians: Grapevine
en: This grapevine is flowering. Honey can be produced from it by a beekeeper.
ru: Виноград зацвел. Пасечник может получить с него мёд.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian warehouse: Headquarters
en: Accommodation for your people. Also stores your wares and tools.
ru: Помещение для ваших людей. Также хранит ваши товары и инструменты.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
ru: Штаб — это ваше главное здание.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian warehouse: Warehouse
en: Your workers and soldiers will find shelter here. Also stores your wares and tools.
ru: Ваши рабочие и солдаты могут здесь укрыться, а также хранить здесь товары и инструменты.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian warehouse: Port
en: Serves as a base for overseas colonization and trade. Also stores your soldiers, wares and tools.
ru: Служит базой для заморской колонизации и торговли. Также хранит ваших солдат, товары и инструменты.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian warehouse: Port
en: Similar to the Headquarters a Port can be attacked and destroyed by an enemy. It is recommendable to send soldiers to defend it.
ru: Как и штаб, порт может быть атакован и разрушен врагом. Советуем послать солдат на его охрану.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Quarry
en: When I swing my pick, whole mountains fall before me!
ru: Под ударами моей кирки не устоят и горы!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Quarry
en: A stonemason
ru: Камнетёс

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Quarry
en: Cuts raw pieces of granite out of rocks in the vicinity.
ru: Высекает грубые куски гранита из близлежащих скал.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Quarry
en: The quarry needs rocks to cut within the work area.
ru: Каменоломне для работы нужны скалы в рабочей области.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Quarry, part 1
en: This building can produce one granite between %1$s and %2$s, depending on how far the stonemason has to walk.
ru:  В зависимости от того, как далеко должен идти камнетёс, этому зданию нужно от %1$s до %2$s, чтобы произвести один гранит.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Quarry, part 2 TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Woodcutter's House, part 2 TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Forester's House, part 2 TRANSLATORS: Performance helptext for 
en: In case of slopes or obstacles in the way, the time is increased.
ru: В случае наличия склонов или препятствий на пути, время увеличивается.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Woodcutter's House
en: I cannot see a tree without imagining what it would look like in terms of furniture.
ru: Когда я смотрю на дерево, я уже вижу, какую мебель из него можно сделать.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Woodcutter's House
en: An over-enthusiastic woodcutter
ru: Чрезмерно увлеченный лесоруб

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Woodcutter's House
en: The woodcutter’s house needs trees to fell within the work area.
ru: Дому лесоруба нужны деревья для рубки в рабочей области.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Woodcutter's House, part 1
en: This building can produce one log between %1$s and %2$s, depending on how far the woodcutter has to walk.
ru:  В зависимости от того, как далеко должен идти лесоруб, этому зданию нужно от %1$s до %2$s, чтобы произвести одно бревно.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Forester's House
en: What can ever be more beautiful than the brilliant sun’s beams shining through the glistering canopy of leaves?
ru: Что может быть прекраснее нежели лучи солнца, пробивающиеся сквозь полог листьев?

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Forester's House
en: A forester explaining his choice of profession
ru: Как лесник объясняет выбор профессии

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Forester's House
en: The forester’s house needs free space within the work area to plant the trees.
ru: Дому лесника нужно свободное пространство в его рабочей области, пригодное для посадки деревьев.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Forester's House, part 1
en: The forester plants one tree between %1$s and %2$s, depending on how far he has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко ему нужно идти, леснику требуется от %1$s до %2$s, чтобы высадить одно дерево.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Hunter's House
en: The hunter’s house needs animals to hunt within the work area.
ru: Для охоты нужно чтобы в рабочей области вокруг дома охотника обитали животные.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Hunter's House, part 1
en: This building can produce one meat between %1$s and %2$s, depending on how far the hunter has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти охотник, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одно мясо.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Hunter's House, part 3
en: The hunter produces one fur after he has produced five pieces of meat.
ru: Охотник производит один мех на каждые пять кусков мяса.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Fisher's House
en: Hunters can’t sell anything on a Friday, but fishers don’t have such problems.
ru: В пятницу охотник ничего не сможет продать. А у рыболова такой проблемы нет.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Fisher's House
en: A hunter admiring a fisher
ru: Наблюдение охотника о рыболовах

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Fisher's House
en: Fishes on the coast near the fisher’s house.
ru: Рыбачит на побережье возле дома рыболова.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Fisher's House, part 1
en: The fisher’s house needs water full of fish within the work area.
ru: Дому рыболова нужна вода, богатая рыбой, в пределах рабочей области.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Fisher's House, part 2
en: Roads and trees along the shoreline block fishing.
ru: Дороги и деревья на берегу мешают рыбной ловле.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Fisher's House, part 1 TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Aqua Farm, part 1
en: This building can produce one fish between %1$s and %2$s, depending on how far the fisher has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти рыболов, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одну рыбу.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Reed Farm
en: No worse fortune can befall a reed farmer than to see his roof leaking.
ru: Позор заготовщику тростника, у которого течет крыша дома.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Reed Farm
en: Anonymous reed farmer
ru: Безымянный заготовщик тростника

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Reed Farm
en: Cultivates reed that serves three different purposes for the Frisians.
ru: Культивирует тростник, который Фризы используют для трех разных целей.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Reed Farm
en: Reed is the traditional material for roofing. It is also needed to produce baskets and fishing nets, and it is woven – together with reindeer fur – into the cloth used for ships’ sails.
ru: Тростник - традиционный кровельный материал, а также из него плетут корзины и рыболовные сети. Еще он – наравне с оленьим пухом – идет на сукно для корабельных парусов.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Well
en: We love the sea so much that we don’t want to drink it empty!
ru: Мы очень любим море и не хотим его выпить!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Well
en: Chieftain Arldor’s retort when he was asked why his tribe can’t drink salt water
ru: Вождь Альдор о том, почему его племя не пьет соленую воду

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Well, part 1
en: The carrier needs %s to get one bucket full of water.
ru: Носильщику нужно %s, чтобы добыть одно ведро воды.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Well, part 2
en: If the water resource is depleted, the carrier needs %s on average.
ru: Если водные ресурсы истощены, носильщику, в среднем, нужно %s .

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Clay Pit
en: You think you can build a house without my help?
ru: Ты думаешь, что без меня сможешь построить себе дом?

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Clay Pit
en: A clay digger arguing with a builder
ru: Землекоп спорит с строителем

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Clay Pit
en: Digs up mud from the ground and uses water to turn it into clay. Clay is used to make bricks, reinforce the charcoal kiln and to build ships.
ru: Копает глину и, смешивая с водой, получает глиняное тесто. Оно идет на обжиг кирпича, улучшение печей углежога и строительство кораблей.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Charcoal Burner's House TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Charcoal Kiln
en: No other tribe has ever mastered the art of charcoal burning as we have!
ru: Ни одно другое племя не сравнится с нашим в умении выжигать уголь!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Charcoal Burner's House Kiln
en: The inventor of the Frisian charcoal kiln
ru: Изобретатель фризской печи углежога

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Charcoal Burner's House
en: The charcoal burner’s house needs holes in the ground that were dug by a clay pit’s worker nearby to erect charcoal stacks in them.
ru: Углежогу нужны ямы в земле, оставленные землекопом, чтобы сложить в них угольные кучи.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Charcoal Burner's House, part 1
en: This building can produce one coal between %1$s and %2$s, depending on how far the charcoal burner has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти углежог, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одну меру угля.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Berry Farm
en: My bushes may not be as tall as your trees, but I don’t know anybody who likes to eat bark!
ru: Может, эти кусты и уступают деревьям в высоте, но я не знаю никого, кто любил бы грызть кору!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Berry Farm
en: A berry farmer to a forester
ru: Сказал сборщик ягод леснику

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Berry Farm
en: Plants berry bushes in the surrounding area.
ru: Сажает ягодные кусты в окрестностях.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Berry Farm
en: The berry farm needs free space within the work area to plant the bushes.
ru: Ягоднику требуется свободное пространство в рабочей области для выращивания кустарника.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Fruit Collector's House
en: Meat doesn’t grow on bushes. Fruit does.
ru: Мясо не растет на кустах. В отличие от ягод.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Fruit Collector's House
en: A fruit collector advertising his harvest to a landlady
ru: Собиратель бахвалится перед хозяйкой

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Fruit Collector's House
en: Collects berries from nearby bushes.
ru: Собирает ягоды с близлежащих кустов.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Fruit Collector's House
en: The fruit collector needs bushes full of berries within the work area.
ru: Собирателюв нужны плодоносящие кусты в рабочей области.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Beekeeper's House
en: If my honey tastes bitter, I must have left some bee stings in it. There are never any bee stings in my honey, therefore, it is not bitter.
ru: Если мой мед на вкус горький, я должно был оставить в нем немного пчелиного яда. В моем меду никогда нет яда пчел , поэтому он не горький.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Beekeeper's House
en: A beekeeper ignoring a customer’s complaint
ru: Пчеловод не обращает внимание на жалобы клиентов

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Beekeeper's House
en: Keeps bees and lets them swarm over flowering fields to produce honey.
ru: Содержит пчел и позволяет им роиться над цветущими полями для производства меда.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Beekeeper's House
en: Needs medium-sized fields (barley, wheat, reed, corn or blackroot) or bushes (berry bushes or grapevines) nearby.
ru: Для пасеки нужны поля (ячменные, пшеничные, тростниковые, кукурузные или козельцовые) или кусты (ягодники, виноградники) поблизости.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Aqua Farm
en: Why on earth shouldn’t we be able to catch fish even in the desert?
ru: Почему бы нам не вылавливать рыбу прямо в пустыне?

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Aqua Farm
en: The fisherman who invented aqua farming
ru: Рыбак, что изобрел рыбоводные аквафермы

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Aqua Farm
en: Breeds fish as food for soldiers and miners.
ru: Разводит рыбу, чтобы накормить солдат и шахтеров.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Aqua Farm
en: The aqua farm needs holes in the ground that were dug by a clay pit’s worker nearby to use as fishing ponds.
ru: Акваферма, для создания рыбных садков, использует расположенные поблизости ямы, вырытые землекопами.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Scout's House
en: Everyone has their own ideas on how exactly we should explore the enemy’s territory… One more ‘improvement’ suggestion and we’ll demand meals instead of rations!
ru: Почему все думают, что знают лучше нас, как заниматься разведкой? Ещё одно "ценное предложение" и мы потребуем выдавать нам обеды, вместо пайков!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Scout's House
en: The spokesman of the scouts’ labor union
ru: Представитель профсоюза разведчиков

[ctx: frisians_building]
en: You need to connect this flag to a scout’s house before you can send a scout here.
ru: Чтобы отправить сюда разведчика, соедините этот флаг с домом разведчика.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Scout's House, part 1
en: One exploration trip of the scout takes between %1$s and %2$s.
ru: Один поход занимает у разведчика от %1$s до %2$s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Brick Kiln
en: If there is not enough coal, only the most foolish of leaders would deprive his brick kilns of it first.
ru: Не умён тот вождь, который при нехватке угля, тут же уменьшает его поставки печам для обжига кирпича.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Brick Kiln
en: A brickmaker arguing with his chieftain who was doing just that
ru: Кирпичник спорит с вождем, который поступил именно так

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Brick Kiln
en: Burns bricks using granite and clay, and coal as fuel. Bricks are the most important building material.
ru: Обжигает кирпичи из гранита и глины, топится углем. Кирпичи - важнейший стройматериал.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Furnace
en: Miners get ores from the depths of the hills; but without our work, their labour is in vain.
ru: Шахтеры добывают руду из недр холмов; но без нашей работы их труд напрасен.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Furnace
en: Slogan of the Smelters’ Guild
ru: Девиз гильдии литейщиков

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Furnace
en: Smelts iron ore and gold ore into iron and gold ingots using coal.
ru: Выплавляет железо из железной руды и золото из золотой, с помощью угля.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Furnace
en: If this building is fully supplied and all metals are needed by the economy, production of one iron takes %1$s and one gold takes %2$s on average. If only one kind of metal is needed by the economy, production of one iron takes %3$s and one gold takes %4$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а все металлы нужны экономике, то в среднем производство одного железа занимает %1$sа одного золота - %2$s. Если экономике нужен только один металл, на железо будет уходить, в среднем %3$s, а на золото - %4$s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Recycling Center
en: Of course these weapons could be used by other soldiers again without being smelted down first! The only drawback is that they’d break in two at the first blow.
ru: Да, этим оружием можно вооружить других солдат и без перелавки! Вот только оно развалится при первом же ударе.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Recycling Center
en: A smelter explaining the need for recycling to his impatient chieftain
ru: Литейщик растолковывает необходимость переплавки нетерпеливому вождю

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Recycling Center
en: Recycles old armor and weapon parts that have been discarded by training sites into fur, iron and gold.
ru: Перерабатывает старые доспехи и части оружия, которые были доставлены тренировочных центров в мех, железо и золото.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Recycling Center
en: If this building is fully supplied and all materials are needed by the economy, production of one fur takes %1$s, one iron takes %2$s and one gold takes %3$s on average. If only one kind of material is needed by the economy, production of one fur takes %4$s, one iron takes %5$s and one gold takes %6$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а все материалы нужны экономике, то в среднем производство одного меха занимает %1$s, одного железа - %2$s, одного золота - %3$s. Если экономике нужен только один материал, на один мех будет уходить, в среднем %4$s, на железо - %5$s, а на золото - %6$s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Blacksmithy
en: If you don’t have iron, change your name from blacksmith to lacksmith!
ru: Если у вас нет железа, смените имя кузнеца на недокузнец!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Blacksmithy
en: Irritated chieftain during a metal shortage
ru: Раздраженный вождь во время нехватки металла

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Blacksmithy
en: Forges tools to equip new workers.
ru: Куёт инструменты для оснащения новых работников.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Blacksmithy
en: If this building is fully supplied and all tools are needed by the economy, production of one of each tool takes %1$s on average. If only one kind of tool is needed by the economy, its production takes %2$s on average. Needles are an exception – in the time to produce one tool two needles are produced.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все инструменты нужны экономике, то в среднем изготовление одного орудия занимает %1$s. Если экономике нужно только одно из орудий, его изготовление занимает %2$s. Исключение составляют иглы – во время изготовления любого инструмента производятся две иглы.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Small Armor Smithy
en: I don’t forge swords because soldiers need ’em, but soldiers get ’em because I forge ’em.
ru: Я кую мечи не потому, что они нужны солдатам. У солдат есть мечи, потому, что я их кую.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Small Armor Smithy
en: A blacksmith pointing out his influence on soldier training
ru: Кузнец оказывает свое влияние на подготовку солдат

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Small Armor Smithy
en: Produces basic weapons and helmets for the soldiers.
ru: Производит основное оружие и шлемы для солдат.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Small Armor Smithy
en: If this building is fully supplied and all swords and helmets are needed by the economy, production of one short sword takes %1$s, one long sword takes %2$s and one helmet takes %3$s on average. If only one kind of sword or helmet is needed by the economy, production of one short sword takes %4$s, one long sword takes %5$s and one helmet takes %6$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а все мечи и шлемы нужны экономике, то в среднем производство одного короткого меча занимает %1$s, одного длинного меча - %2$s, одного шлема - %3$s. Если экономике нужен только один вид меча или шлема, на один короткий меч будет уходить, в среднем %4$s, на длинный меч - %5$s, а на шлем - %6$s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Large Armor Smithy
en: Of course I could still forge short and long swords, but it is beneath my honor to bother with such basic equipment now.
ru: Конечно, я все еще мог подделывать короткие и длинные мечи, но сейчас я не в силах позаботиться о таком базовом оборудовании.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Large Armor Smithy
en: A master blacksmith refusing to forge anything but the most sophisticated helmets and weapons
ru: Старший кузнец, отказывающийся ковать что-то помимо высококачественных шлемов и оружия

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Large Armor Smithy
en: Produces advanced weapons and golden helmets for the soldiers.
ru: Изготавливает улучшенное вооружение и золотые шлемы для ваших солдат.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Large Armor Smithy
en: If this building is fully supplied and all swords and helmets are needed by the economy, production of one broadsword takes %1$s, one double-edged sword takes %2$s and one golden helmet takes %3$s on average. If only one kind of sword or helmet is needed by the economy, production of one broadsword takes %4$s, one double-edged sword takes %5$s and one golden helmet takes %6$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а все мечи и шлемы нужны экономике, то в среднем производство одного тесака занимает %1$s, одного обоюдоострого меча - %2$s, одного золотого шлема - %3$s. Если экономике нужен только один вид меча или шлема, на один тесак будет уходить, в среднем %4$s, на обоюдоострый меч - %5$s, а на золотой шлем - %6$s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Sewing Room
en: You soldiers think a good sword is everything, but where would you be if you had no garments?
ru: Вы, солдаты, думаете, что хороший меч - это все, но где бы вы были, если бы у вас не было одежды?

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Sewing Room
en: A seamstress scolding a soldier for disrespecting her profession
ru: Швея ругает солдата за неуважение к ее профессии

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Sewing Room
en: Sews fur garments out of reindeer fur.
ru: Шьет меховую одежду из оленьего меха.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Sewing Room
en: The sewing room needs %s on average to produce one fur garment.
ru: Швейному цеху нужно в среднем %s для пошива одного комплекта меховой одежды.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Tailor's Shop
en: Don’t complain if these garments are too heavy – they’re not supposed to be light but to keep you alive a bit longer!
ru: Не жалуйтесь на вес одежды – будь она легкой, она бы вас не защищала!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Tailor's Shop
en: A trainer scolding a soldier
ru: Инструктор ругает солдата

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Tailor's Shop
en: Equips fur garments with iron or gold to produce good armor.
ru: Нашивает железные и золотые пластины на одежды, получая качественную броню.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Tailor's Shop
en: If this building is fully supplied and all garments are needed by the economy, production of one of each garment takes %1$s on average. If only one kind of garment is needed by the economy, its production takes %2$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и вся одежда нужна экономике, то в среднем изготовление одной одежды занимает %1$s. Если экономике нужен только один вид одежды, её изготовление занимает %2$s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Charcoal Kiln
en: The charcoal kiln needs %s on average to produce one coal.
ru: Печи углежога нужно в среднем %s для производства одной меры угля.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Smokery
en: Miners and soldiers are so picky… But who am I to complain, as I make my living from it?
ru: Шахтеры и солдаты такие привередливые... Но я зарабатываю этим на жизнь, к чему жалобы?

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Smokery
en: A smoker explaining his profession
ru: Коптильщик о своей профессии

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Smokery
en: Smokes fish and meat using logs. Only smoked meat and fish are good enough to be eaten by miners and soldiers.
ru: Коптит рыбу и мясо на бревнах. Лишь копченое мясо и рыба употребимы шахтерами и солдатами.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Smokery
en: If this building is fully supplied, production of one of each smoked food takes %s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено, производство каждого из копченых продуктов занимает в среднем %s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Bakery
en: Why shouldn’t my bread taste good? It’s only barley and water!
ru: Почему мой хлеб не должен быть вкусным? Здесь только ячмень и вода!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Bakery
en: A baker
ru: Пекарь

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Bakery
en: Bakes bread out of barley and water to feed miners and soldiers.
ru: Печет из ячменя и воды хлеб для питания шахтеров и солдат.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Bakery
en: The bakery needs %s on average to produce one loaf of bread.
ru: В пекарня производит одну буханка хлеба, в среднем за %s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Honey Bread Bakery
en: Rookies will say that vengeance is sweet. Heroes will say that honey bread is sweeter.
ru: Новобранцы думают что месть - сладка. Но герои знают, что пряник слаще.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Honey Bread Bakery
en: A trainer in conversation with a baker
ru: Инструктор беседует с пекарем

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Honey Bread Bakery
en: Bakes honey bread out of barley, water and honey to feed miners in deep mines and soldiers in advanced training.
ru: Печет пряники из ячменя, воды и мёда для питания опытных шахтеров и для углублённого обучения солдат.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Honey Bread Bakery
en: If this building is fully supplied and all breads are needed by the economy, production of one bread takes %1$s and one honey bread takes %2$s on average. If only one kind of bread is needed by the economy, production of one bread or one honey bread takes %3$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а все виды хлеба нужны экономике, то в среднем производство одного хлеба занимает %1$s а одного пряника - %2$s. Если экономике нужен только один вид хлеба, на один хлеб или пряник будет уходить, в среднем %3$s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Brewery
en: I know no single master miner who’ll ever work without a nice pint of beer!
ru: Не знаю ни одного старшего шахтера, который работал бы без пинты пива!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Brewery
en: A brewer boasting about the importance of his profession
ru: Пивовар отстаивает важность своей профессии

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Brewery
en: Brews beer for miners and soldier training.
ru: Варит пиво для шахтеров и тренировки солдат.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Brewery
en: The brewery needs %s on average to brew one mug of beer.
ru: Пивоварне нужно %s в среднем, чтобы сварить кружку пива.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Mead Brewery
en: If you like beer, you’ve never tasted mead.
ru: Если вам нравится пиво, вы просто никогда не пробовали медовуху.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Mead Brewery
en: Slogan over a mead brewery
ru: Слоган, написанный на медоварне

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Mead Brewery
en: Brews beer out of barley and water. It also brews mead, which is beer refined with honey. Mead is consumed by experienced soldiers.
ru: Варит пиво из ячменя и воды. Также варит медовуху из сдобренного мёдом пива. Медовуху употребляют опытные солдаты.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Mead Brewery
en: If this building is fully supplied and all drinks are needed by the economy, production of one beer takes %1$s and one mead takes %2$s on average. If only one kind of drink is needed by the economy, production of one beer or one mead takes %3$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено а все напитики нужны экономике, то в среднем производство одного пива занимает %1$s а одной медовухи - %2$s. Если экономике нужен только один вид напитка, на одно пиво или медовуху будет уходить, в среднем %3$s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Tavern
en: Nothing but fruit all day… Couldn’t you hurry up a bit?
ru: Весь день одни фрукты… Нельзя ли поторопиться?

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Tavern
en: Hungry customers in times of a shortage of smoked fish and meat
ru: Голодные клиенты в период нехватки копчёных рыбы и мяса

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Tavern
en: If the tavern is fully supplied, it can produce one ration in %1$s on average, using two kinds of ingredients. If it can only use one kind of ingredient, it can produce one ration in %2$s on average.
ru: Если таверна полностью снабжена, она может производить один паёк (из двух ингрединетов) в среднем за %1$s. Если в наличии только один ингредиент, один паёк будет производиться в среднем за %2$s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Drinking Hall
en: All I need to be happy is a slice of honey bread with some smoked meat and a beer.
ru: Все, что мне нужно для счастья - это кусок пряника с копченым мясом и пивом.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Drinking Hall
en: A master miner to the landlady
ru: Старший шахтёр - госпоже.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Drinking Hall
en: Prepares rations for scouts and rations and meals to feed the miners in all mines.
ru: Готовит пайки для разведчиков и шахтеров, а также обеды для шахтеров всех солдат.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Drinking Hall
en: If this building is fully supplied and all kinds of food are needed by the economy, production of one of each food takes %1$s on average. If only one kind of food is needed by the economy, production of one ration takes %2$s and one meal takes %3$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено и все продукты нужны экономике, то в среднем производство каждого из них занимает %1$s. Если экономике нужен только один вид пищи, на паёк будет уходить, в среднем %2$s, а на обед - %3$s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Barracks
en: You have thirty seconds to learn the basics of swordfighting and how to stay alive in battle. A third of that time has gone by for the introduction alone! You’d better pay close attention to me in order to make the most of it. Now here is your new short sword, forged just for you by our best blacksmiths. Time’s up everyone, now go occupy your sentinels!
ru: У вас тридцать секунд на то, чтобы выучить основы фехтования и выживания в бою. Треть этого времени уже потрачена на вводную! Внимательнее надо быть к тому, что я говорю и показываю, внимательнее! Вот ваше оружие, короткий меч, выкованный специально для вас нашими лучшими кузнецами. Все, время вышло, валите по своим сторожкам!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Barracks
en: A trainer greeting the new recruits
ru: Инструктор приветствует новобранцев

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Barracks
en: Equips recruits and trains them as soldiers.
ru: Снаряжает новобранцев и тренирует их до солдат.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Barracks
en: The barracks need %s on average to recruit one soldier.
ru: Казарме нужно в среднем %s чтобы нанять одного солдата.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Reindeer Farm
en: Who says a beast of burden cannot be useful for other things than transport?
ru: Кто сказал, что вьючные животные больше ни для чего не пригодны?

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Reindeer Farm
en: The reindeer breeder who first proposed using reindeer fur for clothing
ru: Оленевод, первым предложивший использовать мех для пошива одежды.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Reindeer Farm
en: Breeds strong reindeer for adding them to the transportation system. Also keeps them for their fur, which is turned into armor and cloth.
ru: Разводит крепких оленей для перевозки грузов по дорогам. Также стрижет с них пух, который потом идет на доспехи и полотно.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Reindeer Farm
en: If the supply is steady and there is continuous demand for fur, then the reindeer farm produces one meat after producing three pieces of fur.
ru: Если поставка пищи будет стабильной и существует постоянный спрос на мех, то олений выгон производит один кусок мяса через каждые три куска меха.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Reindeer Farm
en: If this building is fully supplied and both reindeers and furs are needed by the economy, production of one reindeer takes %1$s and one fur takes %2$s on average. If only reindeers are needed by the economy, their production takes %3$s on average. If only fur is needed by the economy, its production takes %4$s on average.
ru: Если это здание полностью обеспечено, а экономика нуждается и в оленях и в мехе, то в среднем производство одного северного оленя занимает %1$s а одного меха - %2$s. Если экономике нужны только олени, одного из них будут производить в среднем за %3$s. Если нужен только мех, его производство займёт %4$s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Farm
en: No frost, no heat; no rain, no drought; no rats, no locusts; naught can destroy my harvest.
ru: Ни мороз, ни зной; ни дождь, ни засуха; ни крысы, ни саранча; ничто не сможет уничтожить мой урожай.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Farm
en: A farmer’s reply when asked by his chieftain why he was planting such a slow-growing grain.
ru: Ответ землепашца вождю на вопрос, почему он выращивает столь медленно развивающуюся культуру.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Farm
en: Sows and harvests barley.
ru: Сеет и убирает ячмень.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Farm
en: The farm needs free space within the work area to plant seeds.
ru: Ферме требуется свободное пространство в рабочей области для посадки семян.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Diker's House
en: Constructs breakwaters nearby to gain new land from the sea.
ru: Строит плотины, чтобы отвоевать новую землю от моря.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian production site: Diker's House
en: The diker will terraform the land around each breakwater he builds several times. You can manually remove breakwaters when the land is sufficiently secured to prevent wasting resources; to do so, build a flag, road, or building in the dike’s place.
ru: Плотинщик преобразует ландшафт возле каждой построенной им плотины. Вы можете вручную убрать плотины, когда земля достаточно защищена, чтобы предотвратить напрасную трату ресурсов; для этого постройте флаг, дорогу или здание на месте дамбы.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Rock Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Deep Rock Mine
en: Digs granite out of the ground in mountain terrain.
ru: Выкапывает гранит из-под земли в горной местности.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Rock Mine
en: If the food supply is steady, the rock mine can produce granite in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эти каменные копи смогут производить гранит, в среднем за %s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Deep Rock Mine
en: If the food supply is steady, the deep rock mine can produce granite in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эти глубокие каменные копи смогут производить гранит, в среднем за %s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Coal Mine
en: If the food supply is steady, the coal mine can produce coal in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта угольная шахта сможет производить уголь, в среднем, за %s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Deep Coal Mine
en: If the food supply is steady, the deep coal mine can produce coal in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта глубокая угольная шахта сможет производить уголь, в среднем, за %s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Iron Mine
en: If the food supply is steady, the iron mine can produce one piece of iron ore in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, железная рудник может производить один кусок железная руды, в среднем за %s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Deep Iron Mine
en: If the food supply is steady, the deep iron mine can produce iron ore in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, этот глубокий железный рудник сможет производить железную руду, в среднем за %s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Gold Mine
en: If the food supply is steady, the gold mine can produce one piece of gold ore in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, золотая шахта может производить один кусок золотой руды, в среднем за %s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Deep Gold Mine
en: If the food supply is steady, the deep gold mine can produce gold ore in %s on average.
ru: Если поставка пищи будет стабильной, эта глубокая золотая шахта сможет производить золотую руду, в среднем за %s.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian training site: Training Camp
en: Just be quiet, listen carefully, and do try not to stab yourself until I’ve explained to you how to hold a broadsword.
ru: Молчи, слушай и и постарайся себя не покалечить, пока я объясняю тебе как держать тесак.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian training site: Training Camp Arena
en: A trainer training a soldier
ru: Инструктор обучает солдата

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian training site: Training Camp
en: Trains soldiers in Attack up to level 3 as well as in Defense and Health to level 1. Equips the soldiers with all necessary weapons and armor parts.
ru: Доводит уровень Урона солдат до 3, а Защиту и Здоровье до 1. Оснащает солдат всем необходимым оружием и частями доспехов.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian training site: Training Camp
en: Frisian soldiers cannot train in Evade and will remain at their initial level.
ru: Солдаты фризов не изучают уклонение, оно остается на изначальном уровне.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian training site: Training Arena
en: Now that you have two swords, there’s more of a risk you’ll accidentally stab yourself, but if you got this far, you’ll likely master this challenge as well.
ru: С двумя мечами выше риск порезаться, но, раз уж вы зашли так далеко, ты наверняка сможете с ними справиться.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian training site: Training Arena
en: Trains soldiers in Attack, Defense and Health to the final level. Equips the soldiers with all necessary weapons and armor parts.
ru: Тренирует у солдат Урон, Защиту и Здоровье до последнего уровня. Оснащает солдат всем необходимым оружием и частями доспехов.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian training site: Training Arena
en: Trains only soldiers who have been trained to the maximum level by the Training Camp.
ru: Тренирует только тех солдат, кто полностью прошел обучение в Тренировочном лагере.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian military site: Wooden Tower TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian military site: High Wooden Tower TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian military site: Sentinel TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian military site: Outpost TRANSLATORS: Pur
en: Garrisons soldiers to expand your territory.
ru: Военное здание занятое солдатами расширяет вашу территорию.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian military site: Wooden Tower TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian military site: High Wooden Tower TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian military site: Sentinel TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian military site: Outpost TRANSLATORS: Note helptext f
en: If you’re low on soldiers to occupy new military sites, use the downward arrow button to decrease the capacity. You can also click on a soldier to send him away.
ru: Если у вас мало солдат для захвата военных зданий, используйте кнопку "стрелка вниз", чтобы уменьшить их численность. Кроме того, можно щёлкнуть по солдату, чтобы выгнать его.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Ferry Yard, part 1
en: This building can produce one ferry between %1$s and %2$s, depending on how far the shipwright has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти корабел, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести один паром.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Shipyard
en: This house may be called a shipyard, but my ships are rather longer than one yard!
ru: Можете звать это место корабельным двором, вот только мои корабли будут побольше иного двора!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Shipyard
en: A shipwright who only constructed toy ships after being chid that his ships were too small
ru: Корабел, который в детстве делал кораблики, пока не осознал что его "корабли" слишком маленькие

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Shipyard, part 1
en: This building can produce one ship between %1$s and %2$s, depending on how far the shipwright has to walk.
ru: В зависимости от того, как далеко должен идти корабел, этому зданию нужно от %1$s до%2$s, чтобы произвести одно судно.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Weaving Mill
en: Reindeer’s fur and roofing reed<br>These items two make up the seed<br>For ships of wood to chain the gales<br>In sturdy, beautious, blowing sails!
ru: Из меха и из тростника<br>ткань парусов у нас крепка<br>Красивы, мощны и прочны,<br>Им ураганы не страшны!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Weaving Mill
en: A seamstress’ work song
ru: Рабочая песня швей

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Weaving Mill
en: Sews cloth for ship sails out of reed and reindeer fur.
ru: Шьет полотно из тростника и оленьего меха на пошив парусов.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Weaving Mill
en: The weaving mill needs %s on average to produce one piece of cloth.
ru: Ткацкая фабрика тратив в среднем %s на пошив одной куска полотна.

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Aalkersem
ru: Аалкерсем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Äfkebel
ru: Эфкебель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Ämelsbel
ru: Эмельсбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: A Nääs
ru: А Неэс

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Ārichsem
ru: Арихсем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Baamst
ru: Баамст

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Beergem
ru: Беергем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Borigsem
ru: Боригсем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Bousbel
ru: Бусбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Bräist
ru: Брейст

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Bualigsem
ru: Буалигсем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Deesbel
ru: Дизбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Doogebel
ru: Дугебель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Dunsem
ru: Дансем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: E Hoorne
ru: Э Хоорне

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Emst
ru: Эмст

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Fåålst
ru: Фоолст

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Friedrichstääd
ru: Фридрихстад

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Gaarding
ru: Гардинг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Haatst
ru: Хааст

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Hoorbel
ru: Хорбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Hoorst
ru: Хорст

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Hörnem
ru: Хернем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Hüsem
ru: Хусем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Iibel
ru: Иибель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Imensteed
ru: Именстид

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Kååting
ru: Коатинг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Kairem
ru: Кайрем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Klangsbel
ru: Клангсбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Kläntem
ru: Клентем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Klasbel
ru: Класбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Kuurlem
ru: Курлем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Läitjholem
ru: Ляйтжолем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Madlem
ru: Мадлем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Mälst
ru: Мелст

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Mönkebel
ru: Менкебель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Moosbel
ru: Мусбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Muasem
ru: Муасем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Naibel
ru: Наибель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Neebel
ru: Небель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Njiblem
ru: Нджиблем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Noorst
ru: Норст

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Olersem
ru: Олерсем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Odenbel
ru: Оденбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Ödersem
ru: Эдерсем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Popenbel
ru: Попенбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Raantem
ru: Раантем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Reinsbel
ru: Рейнсбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Rikesbel
ru: Рикесбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Risem
ru: Рисем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Seebel
ru: Сибель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Snootebel
ru: Сноутебель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Söleraanj
ru: Селераанж

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Strükem
ru: Струкем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Tååting
ru: Тоотинг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Taning
ru: Танинг

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Teedenbel
ru: Тиденбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Tinem
ru: Тинем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Toorpem
ru: Тоорпем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Ülwelsbel
ru: Ульвельсбель

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Wiisem
ru: Вийсем

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: A Wik
ru: А Вик

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Frisian warehouse is named after a town in Northern Frisia
en: Witjdün
ru: Витждун

[ctx: frisians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Frisian building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
ru: Не хватает работника

[ctx: frisians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Frisian building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
ru: Работник в пути

[ctx: frisians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Frisian building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
ru: Не хватает работников

[ctx: frisians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Frisian building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
ru: Работники в пути

[ctx: frisians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Frisian building if there is 1 experienced worker missing
en: Expert missing
ru: Не хватает опытного работника

[ctx: frisians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Frisian building if there is more than 1 experienced worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Experts missing
ru: Не хватает опытных работников

[ctx: frisians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Frisian soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building.
en: %1% soldier (+%2%) | %1% soldiers (+%2%)
ru[0]: %1% солдат (+%2%)
ru[1]: %1% солдата (+%2%)
ru[2]: %1% солдат (+%2%)
ru[3]: %1% солдат (+%2%)

[ctx: frisians_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Frisian soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
ru[0]: %1% солдат
ru[1]: %1% солдата
ru[2]: %1% солдат
ru[3]: %1% солдат

[ctx: frisians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Frisian soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building. %3% is the maximum number of soldier slots in the building
en: %1%(+%2%) soldier (+%3%) | %1%(+%2%) soldiers (+%3%)
ru[0]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)
ru[1]: %1%(+%2%) солдата (+%3%)
ru[2]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)
ru[3]: %1%(+%2%) солдат (+%3%)

[ctx: frisians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Frisian soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building.
en: %1%(+%2%) soldier | %1%(+%2%) soldiers
ru[0]: %1%(+%2%) солдат
ru[1]: %1%(+%2%) солдата
ru[2]: %1%(+%2%) солдат
ru[3]: %1%(+%2%) солдат

note: TRANSLATORS: Lore helptext for a building - it hasn't been written yet. TRANSLATORS: Purpose helptext for a building - it hasn't been written yet.
en: Text needed
ru: Необходим текст

note: TRANSLATORS: Heading for a flavour text in the building help.
en: Lore
ru: Легенда

en: General
ru: Главное

en: Purpose:
ru: Назначение:

note: TRANSLATORS: Note helptext for a mine.
en: This mine will exploit %1%%% of its resources. From there on out, it will only have a %2%%% chance of finding any more of them.
ru: Эта шахта добывает только %1% ресурса. Поэтому, шанс обнаружения залежей составит только %2%%%.

note: TRANSLATORS: Note helptext for a mine.
en: This mine will exploit all of its resources down to the deepest level. But even after having done so, it will still have a %1%%% chance of finding some more of them.
ru: Эта шахта выработала весь ресурс на самом глубоком уровне. Но и после этого, остается %1%%% шанс найти еще немного полезных ископаемых.

en: Note:
ru: Примечание:

en: Work area radius:
ru: Радиус рабочей области:

en: Healing:
ru: Лечение:

en: Garrisoned soldiers heal %d health point per second. | Garrisoned soldiers heal %d health points per second.
ru[0]: Размещенный здесь солдат лечится на %d очков здоровья за секунду.
ru[1]: Размещенные здесь солдаты лечатся на %d очков здоровья за секунду.
ru[2]: Размещенные здесь солдаты лечатся на %d очков здоровья за секунду.
ru[3]: Размещенные здесь солдаты лечатся на %d очков здоровья за секунду.

en: Conquer range:
ru: Радиус завоевания территории:

en: Capacity:
ru: Вместимость:

en: Vision range:
ru: Дистанция обзора:

en: %1$s from: %2$s
ru: %1$s из: %2$s

note: TRANSLATORS: Heading in the building help for wares that a building accepts (e.g. wheat for a mill).
en: Incoming:
ru: Получает:

note: TRANSLATORS: This is a verb (The miner mines)
en: Mines:
ru: Добывает:

en: Collects:
ru: Собирает:

en: Creates:
ru: Создаёт:

en: Outgoing:
ru: Отправляет:

en: None
ru: Отсутствуют

en: Dependencies
ru: Зависимости

note: TRANSLATORS: This is the header for the "Building" section in the building help, containing size info, buildcost etc.
en: Building requirements
ru: Нужно для здания

en: This building can either be built directly or obtained by enhancing another building.
ru: Это здание можно построить сразу, или получить путем улучшения другого здания.

en: Direct build cost:
ru: Стоимость строительства "с нуля":

en: Build cost:
ru: Стоимость строительства:

en: Or enhanced from:
ru: Или улучшается из:

en: Enhanced from:
ru: Улучшается из:

en: Cumulative cost:
ru: Совокупная стоимость:

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: If built directly, dismantle yields:
ru: Если построено с нуля, демонтаж вернёт:

en: If enhanced, dismantle yields:
ru: Если улучшено, демонтаж вернёт:

note: TRANSLATORS: This is a heading for the resources that you will get back when you dismantle a building of this type. What dismantling will give you.
en: Dismantle yields:
ru: Демонтаж вернет:

en: Can be enhanced to:
ru: Можно улучшить до:

en: Crew required:
ru: Требуются работники:

en: Workers
ru: Работники

note: TRANSLATORS: %s is a worker name, e.g. "Chief Miner" or "Brewer".
en: %s or better
ru: %s или выше

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for which tool 1 worker uses
en: Worker uses:
ru: Работник использует:

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for which tool more than 1 worker uses
en: Workers use:
ru: Работники используют:

en: Experience levels
ru: Уровни опыта

en: Production
ru: Продуктивность

note: TRANSLATORS: Building Encyclopedia Skill trained by a trainingsite
en: Health improvement:
ru: Повышение здоровья

en: From %1% to %2%
ru: С %1% до %2%

note: TRANSLATORS: Building Encyclopedia Skill trained by a trainingsite
en: Attack training:
ru: Тренировка урона:

note: TRANSLATORS: Building Encyclopedia Skill trained by a trainingsite
en: Defense training:
ru: Тренировка защиты:

note: TRANSLATORS: Building Encyclopedia Skill trained by a trainingsite
en: Evade training:
ru: Тренировка уклонения:

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: 1 ware produced by a productionsite
en: Ware produced:
ru: Товара произведено:

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: More than 1 ware produced by a productionsite
en: Wares produced:
ru: Товаров произведено:

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: 1 special worker or soldier recruited by a productionsite TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: More than 1 worker recruited by a
en: Workers recruited:
ru: Всего нанято работников:

note: TRANSLATORS: Performance helptext for a building - it hasn't been written yet.
en: Calculation needed
ru: Необходим расчет

en: Performance:
ru: Производительность:

en: Controls
ru: Управление

en: Window Control
ru: Управление окном

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Right-click
ru: ПКМ

note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Close window
ru: Закрыть окно

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Middle-click or Ctrl + Left-click
ru: Щелчок СКМ или Ctrl + ЛКМ

note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Minimize/Maximize window
ru: Свернуть/развернуть окно

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Ctrl + Left-click on Button
ru: Ctrl + ЛКМ на кнопке

note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Skip confirmation dialog
ru: Пропустить диалоги подтверждения

en: Table Control
ru: Управление списками

en: In tables that allow the selection of multiple entries, the following key combinations are available:
ru: В списках, допускающих выбор нескольких значений, доступны следующие сочетания клавиш:

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Ctrl + Click
ru: Ctrl + ЛКМ

[ctx: table_control]
note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Select multiple entries
ru: Выбрать несколько значений

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Shift + Click
ru: Shift + ЛКМ

[ctx: table_control]
note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Select a range of entries
ru: Выбрать диапазон значений

[ctx: table_control]
note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Select all entries
ru: Выбрать все значения

en: Road Control
ru: Управление дорогами

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Ctrl + Left-click
ru: Ctrl + ЛКМ

note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: While connecting two flags: Place flags automatically
ru: Когда соединяются два флага: Размещает флаг автоматически

note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: While removing a flag: Remove all flags up to the first junction
ru: Когда удаляется флаг: Удалить все флаги до первого перекрестка

note: TRANSLATORS: Size of a map immovablee
en: Small
ru: маленький

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Medium
ru: Средний

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Big
ru: Большой

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Mine plot
ru: Область шахт

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Port plot
ru: Портовая область

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Small plot
ru: Малый участок

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Medium plot
ru: Средний участок

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Big plot
ru: Большой участок

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Space required:
ru: Требуемая область:

note: TRANSLATORS: EP = Experience Points
en: %s to %s (%s EP)
ru: %s до %s (%s ОП)

en: %s and
ru: %s и

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for wares and workers consumed by a productionsite
en: Wares and workers consumed:
ru: Израсходовано товаров и работников:

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for workers consumed by a productionsite
en: Workers consumed:
ru: Израсходовано работников:

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for wares consumed by a productionsite
en: Wares consumed:
ru: Расходуются товары:

en: Purpose
ru: Назначение

en: Note
ru: Примечание

en: Requirements
ru: Требования

en: Size
ru: Размер

en: Workers and animals can walk across fields with this immovable.
ru: Работники и животные могут пройти сквозь поля с такими объектами

en: Workers and animals can’t walk across fields with this immovable.
ru: Работники и животные не могут пройти сквозь поля с такими объектами.

en: Becomes
ru: Прибыло

en: Preferred Terrains
ru: Предпочитаемые ландшафты

en: Tribal Encyclopedia
ru: Энциклопедия племён

en: Introduction
ru: Введение

en: Tips
ru: Подсказки

en: Wares
ru: Товары

en: Buildings
ru: Здания

en: Tribes Immovables
ru: Статичные объекты (племена)

en: World Immovables
ru: Статичные объекты (Мир)

en: About Widelands
ru: О Widelands

en: %d second | %d seconds
ru[0]: %d секунда
ru[1]: %d секунды
ru[2]: %d секунд
ru[3]: %d секунд

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут
ru[3]: %d минут

en: %1% and %2%
ru: %1% и %2%

en: Single Player
ru: Один игрок

en: Multiplayer
ru: Многопользовательская игра

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: A building producing a ware TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: A building recruiting a worker
en: Producer
ru: Производитель

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: Heading for 1 building and / or worker that consumes a ware
en: Consumer
ru: Потребитель

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: A list of buildings and / or workers that consume a ware
en: Consumers
ru: Потребители

note: TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: 1 worker recruited by a productionsite
en: Worker recruited:
ru: Нанято работников:

[ctx: workerhelp_one_building]
note: TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: Heading for 1 building where a worker can work TRANSLATORS: You can also translate this as 'workplace'
en: Works at
ru: Работает в

[ctx: workerhelp_multiple_buildings]
note: TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: A list of more than 1 building where a worker can work TRANSLATORS: You can also translate this as 'workplaces'
en: Works at
ru: Работают в

[ctx: workerhelp_one_building]
note: TRANSLATORS: You can also translate this as 'additional workplace'
en: Can also work at
ru: Может работать и в

[ctx: workerhelp_multiple_buildings]
note: TRANSLATORS: You can also translate this as 'additional workplaces'
en: Can also work at
ru: Могут работать и в

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for which tool a worker uses
en: Worker uses
ru: Работник использует

note: TRANSLATORS: Soldier levels
en: Levels
ru: Уровни навыков

en: Health
ru: Здоровье

note: TRANSLATORS: Soldier health / defense / evade points. A 5 digit number.
en: Starts at %1% points.
ru: Начинает с %1% очков.

note: TRANSLATORS: Soldier health / attack defense / evade points
en: Increased by %1% point for each level. | Increased by %1% points for each level.
ru[0]: Повышается на %1% очко за каждый уровень.
ru[1]: Повышается на %1% очков за каждый уровень.
ru[2]: Повышается на %1% очков за каждый уровень.
ru[3]: Повышается на %1% очков за каждый уровень.

note: TRANSLATORS: Soldier health / attack defense / evade level
en: The maximum level is %1%. | The maximum level is %1%.
ru[0]: Максимальный уровень %1%.
ru[1]: Максимальный уровень %1%.
ru[2]: Максимальный уровень %1%.
ru[3]: Максимальный уровень %1%.

en: Attack
ru: Атака

note: TRANSLATORS: Points are 4 digit numbers.
en: A random value between %1% and %2% points is added to each attack.
ru: К каждой атаке добавляется случайное значение между %1% и %2% очков.

en: Defense
ru: Защита

en: Starts at %d%%.
ru: Начинает с %d%%.

en: Increased by %d%% for each level.
ru: Повышается на %d%% с каждым уровнем.

en: This soldier cannot be trained in defense.
ru: Этот солдат не может быть тренирован Защите.

en: Evade
ru: Уклонение
