Widelands - en to br translation catalogue (227 entries)

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Granite, part 1 TRANSLATORS: %1% is the number of Atlantean soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building. UNUSED_soldier_0 = npgettext("atlanteans_soldier", "%1% soldier (+%2%)", "%1% soldiers (+%2%)", 0), TRANSLA
en: Granite is a basic building material.
br: Un danvez sevel diazez eo ar maen-greun.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Chocolate
en: Chocolate is produced by chocolate breweries and used to train soldiers.
br: Produet e vez ar chokolad er vreserezh chokolad hag e vez implijet evit ar gourdonañ soudarded.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Gold, part 1
en: Gold is the most valuable of all metals.
br: Ar metal priziusañ eo an aour.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Felling Ax, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Felling Ax, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Felling Ax, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Felling Ax, part 1
en: The felling ax is the tool to chop down trees.
br: An ostilh da ziskar gwez eo ar vouc'hal.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Stone Bowl
en: Stone bowls are used to wash gold and to smelt gold dust.
br: Implijet e vez ar bolennoù maen evit gwalc'hiñ aour hag evit teuziñ malzennoù aour.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Wooden Spear, part 2
en: It is used by the Amazon hunter-gatherers as well.
br: Implijet e vez gant ar chaseourien-dastumerien Amazon ivez.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Woodcutter
en: Fells trees.
br: Diskar a ra gwez.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Jungle Preserver
en: Plants trees.
br: Plantañ a ra gwez.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Liana Cutter
en: Cuts lianas from trees.
br: Troc'hañ a ra lianennoù diouzh ar gwez.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
br: Labourat a ra er chanter-bigi ha sevel a ra listri.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Cassava Farmer
en: Grows cassava.
br: Desevel a ra kasava.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Cocoa Farmer
en: Grows cocoa.
br: Desevel a ra kakao.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Cook
en: Prepares rations, bakes cassava bread and brews chocolate.
br: Fardañ a ra lodadoù, poazhañ a ra bara kasava ha bresañ a ra chokolad.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Wilderness Keeper
en: Breeds game or fish.
br: Desevel a ra jiboez pe pesked.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Gold Smelter
en: Smelts gold at furnaces.
br: Teuziñ a ra aour er fornez.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Stone Carver
en: Produces spears for soldiers and tools for workers.
br: Oberiañ a ra goafoù evit ar soudarded hag ostilhoù evit al labourerien.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
br: Difenn hag aloubiñ!

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Balsa Tree Sapling
en: This balsa tree has just been planted.
br: O paouez bezañ plantet emañ ar wezenn-valza-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Balsa Tree Pole
en: This balsa tree is growing.
br: O kreskiñ emañ ar wezenn-valza-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Ironwood Tree Sapling
en: This ironwood tree has just been planted.
br: O paouez bezañ plantet emañ ar wezenn-goad-houarn-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Ironwood Tree Pole
en: This ironwood tree is growing.
br: O kreskiñ emañ ar wezenn-goad-houarn-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Rubber Tree Sapling
en: This rubber tree has just been planted.
br: O paouez bezañ plantet emañ ar wezenn-gaoutchoug-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Rubber Tree Pole
en: This rubber tree is growing.
br: O kreskiñ emañ ar wezenn-gaoutchoug-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cassava Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Blackroot Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Corn Field TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Wheat field TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Whea
en: This field has just been planted.
br: O paouez bezañ plantet emañ ar park-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cassava Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Blackroot Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Corn Field TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Wheat field TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Whea
en: This field is growing.
br: O kreskiñ emañ ar park-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cassava Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Blackroot Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Corn Field TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Wheat field TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Whea
en: This field is ready for harvesting.
br: Prest eo ar park-mañ da vezañ eostet.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cassava Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Blackroot Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Corn Field TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Wheat field TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Whea
en: This field has been harvested.
br: Eostet eo bet ar park-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cocoa Tree Sapling
en: This cocoa tree has just been planted.
br: O paouez bezañ plantet emañ ar wezenn-gakao-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cocoa Tree Pole
en: This cocoa tree is growing.
br: O kreskiñ emañ ar wezenn-gakao-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cocoa Tree Old
en: The beans on this cocoa tree are ready for harvesting.
br: Greunioù ar wezenn-gakao-mañ a zo prest da vezañ dastumet.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Gold, part 2 TRANSLATORS: Helpte
en: There is a lot of gold here.
br: Bez ez eus ur bern aour amañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon resource indicator: Stones, part 2
en: There is a lot of quartz here.
br: Bez ez eus ur bern kouarz amañ.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Amazon warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
br: Ho savadur pennañ eo ar penngarter.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Jungle Preserver's Hut
en: Plants trees in the surrounding area.
br: Plantañ a ra gwez en trowardroioù.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Rope Weaver's Booth
en: Makes ropes from lianas.
br: Oberiañ a ra kordennoù gant lianennoù.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Amazon production site: Rare Tree Plantation
en: Jungle Master Abacaxis
br: Mestr ar janglenn Abacaxis

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Stone Workshop
en: Makes tools and spears for our soldiers.
br: A oberia ostilhoù ha goafoù evit hor soudarded.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Charcoal Kiln
en: Burns logs into charcoal.
br: Deviñ a ra koad d'ober glaou-koad.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Cassava Root Cooker
en: Bakes bread from cassava root.
br: Fardañ a ra bara diouzh gwrizienn gasava.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Chocolate Brewery
en: Brews chocolate for soldier training.
br: Bresañ a ra chokolad evit ar gourdonañ soudarded.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Stone Mine
en: Digs granite and quartz out of the ground in mountain terrain.
br: Eztennañ a ra maen-greun ha kouarz diouzh leurenn ar menez.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon military site: Patrol Post TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon military site: Treetop Sentry TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon military site: Warriors’ Dwelling TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon military site: Tower TRANSLATORS:
en: Garrisons soldiers to expand your territory.
br: Kazarnañ a ra soudarded evit astenn ho tomani.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Ferry Yard
en: Builds ferries.
br: Sevel a ra bigi.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Amazon building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire building: Dismantle Site TRA
en: Proverb
br: Krennlavar

[ctx: amazons]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Amazon building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
br: Ul labourer a vank

[ctx: amazons]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Amazon building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
br: Ul labourer zo o tont

[ctx: amazons]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Amazon building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
br: Labourerien a vank

[ctx: amazons]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Amazon building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
br: Labourerien zo o tont

[ctx: amazons_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Amazon soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building.
en: %1% soldier (+%2%) | %1% soldiers (+%2%)
br[0]: %1% soudard (+%2%)
br[1]: %1% soudard (+%2%)
br[2]: %1% soudard (+%2%)
br[3]: %1% a soudarded (+%2%)
br[4]: %1% soudard (+%2%)

[ctx: amazons_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Amazon soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
br[0]: %1% soudard
br[1]: %1% soudard
br[2]: %1% soudard
br[3]: %1% a soudarded
br[4]: %1% soudard

[ctx: amazons_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Amazon soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building. %3% is the maximum number of soldier slots in the building
en: %1%(+%2%) soldier (+%3%) | %1%(+%2%) soldiers (+%3%)
br[0]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[1]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[2]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[3]: %1%(+%2%) a soudarded (+%3%)
br[4]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)

[ctx: amazons_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Amazon soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building.
en: %1%(+%2%) soldier | %1%(+%2%) soldiers
br[0]: %1%(+%2%) soudard
br[1]: %1%(+%2%) soudard
br[2]: %1%(+%2%) soudard
br[3]: %1%(+%2%) a soudarded
br[4]: %1%(+%2%) soudard

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Water, part 2
en: Water is used in the bakery and the horse and spider farms.
br: Implijet e vez dour en ti-bara, hag en atantoù kezeg ha kevnid.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Gold Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Gold Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Gold Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Gold Ore, part 1
en: Gold ore is mined in a gold mine.
br: Eztennet e vez kailh aour diouzh ur vengleuz aour.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Gold, part 1
en: Gold is the most valuable of all metals, and it is smelted out of gold ore.
br: Ar metal priziusañ eo an aour, ha teuzet e vez diouzh kailh aour.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Buckets
en: Big buckets for the fish breeder – produced by the toolsmith.
br: Sailhoù bras evit an desaver pesked – produet e vezont gant ar govelier ostilhoù.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Bread Paddle, part 2
en: Bread paddles are produced by the toolsmith.
br: Plankennoù bara a vez produet gant ar govelier ostilhoù.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
br: Diskar a ra gwez.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
br: Plantañ a ra gwez.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fish Breeder
en: Breeds fish.
br: Desevel a ra pesked.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Blackroot Farmer
en: Plants and harvests blackroot.
br: Plantañ ha dastumañ a ra gwrizienn-zu.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
br: Fardañ a ra bara evit al labourerien.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
br: Difenn hag aloubiñ!

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Coal, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Coal, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Coal, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Coal, part 2
en: There is a lot of coal here.
br: Bez ez eus ur bern glaou amañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean resource indicator: Iron, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Iron, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Empire resource indicator: Iron, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Iron, part 2
en: There is a lot of iron here.
br: Bez ez eus ur bern houarn amañ.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
br: Ho savadur pennañ eo ar penngarter.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Forester's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Ranger's Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Forester's TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Forester's
en: Plants trees in the surrounding area.
br: Plantañ a ra gwez en trowardroioù.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Fish Breeder's House
en: Breeds fish.
br: Desevel a ra pesked.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Hunter's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Hunter's Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Hunter's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Hunter's
en: Hunts animals to produce meat.
br: Chaseal a ra loened da broduiñ kig.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Well TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Well TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Well TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Well
en: Draws water out of the deep.
br: Eztennañ a ra dour diouzh an donder.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Atlantean production site: Well, part 1
en: The carrier needs %s to get one bucket full of water.
br: Ezhomm en deus an degaser %s da gaout ur sailhad dour.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Weapon Smithy TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Armor
en: Atlantean nursery rhyme
br: Rimadell atlantean

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean production site: Farm
en: Atlantean harvesting song
br: Kan-eostiñ atlantean

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deep Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deeper Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext f
en: Digs coal out of the ground in mountain terrain.
br: Eztennañ a ra glaou diouzh leurenn ar menez.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Iron Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Iron Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Deep Iron Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Deeper Iron 
en: Digs iron ore out of the ground in mountain terrain.
br: Eztennañ a ra kailh houarn diouzh leurenn ar menez.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deep Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deeper Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext f
en: Digs gold ore out of the ground in mountain terrain.
br: Eztennañ a ra kailh aour diouzh leurenn ar menez.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean military site: Guardhouse TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean military site: Guardhall TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean military site: Small Tower TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean military site: Tower TRANSLATORS: 
en: Garrisons soldiers to expand your territory.
br: Kazarnañ a ra soudarded evit astenn ho tomani.

[ctx: atlanteans_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Atlantean soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building.
en: %1% soldier (+%2%) | %1% soldiers (+%2%)
br[0]: %1% soudard (+%2%)
br[1]: %1% soudard (+%2%)
br[2]: %1% soudard (+%2%)
br[3]: %1% a soudarded (+%2%)
br[4]: %1% soudard (+%2%)

[ctx: atlanteans_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Atlantean soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
br[0]: %1% soudard
br[1]: %1% soudard
br[2]: %1% soudard
br[3]: %1% a soudarded
br[4]: %1% soudard

[ctx: atlanteans_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Atlantean soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building. %3% is the maximum number of soldier slots in the building
en: %1%(+%2%) soldier (+%3%) | %1%(+%2%) soldiers (+%3%)
br[0]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[1]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[2]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[3]: %1%(+%2%) a soudarded (+%3%)
br[4]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)

[ctx: atlanteans_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Atlantean soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building.
en: %1%(+%2%) soldier | %1%(+%2%) soldiers
br[0]: %1%(+%2%) soudard
br[1]: %1%(+%2%) soudard
br[2]: %1%(+%2%) soudard
br[3]: %1%(+%2%) a soudarded
br[4]: %1%(+%2%) soudard

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
br: Diskar a ra gwez.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
br: Plantañ a ra gwez.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
br: Fardañ a ra boued evit ar mengleuzierien.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
br: Difenn hag aloubiñ!

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Helmsmith
en: Forges helmets for soldiers.
br: Goveliañ a ra tokarnoù evit ar soudarded.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian resource indicator: Stones, part 2 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian resource indicator: Stones, part 2
en: There is a lot of granite here.
br: Bez ez eus ur bern maen-greun amañ.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
br: Ho savadur pennañ eo ar penngarter.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Well, part 1
en: The carrier needs %s to get one bucket full of water.
br: Ezhomm en deus an degaser %s da gaout ur sailhad dour.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Granite Mine
en: Carves granite out of the rock in mountain terrain.
br: Eztennañ a ra maen-greun diouzh leurenn ar menez.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: 'It' is a mine
en: It cannot be enhanced.
br: N'hall ket bezañ araokaet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian military site: Sentry TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian military site: Barrier TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian military site: Tower TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian military site: Fortress TRANSLATORS: Purpose helpt
en: Garrisons soldiers to expand your territory.
br: Kazarnañ a ra soudarded evit astenn ho tomani.

[ctx: barbarians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Barbarian soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building.
en: %1% soldier (+%2%) | %1% soldiers (+%2%)
br[0]: %1% soudard (+%2%)
br[1]: %1% soudard (+%2%)
br[2]: %1% soudard (+%2%)
br[3]: %1% a soudarded (+%2%)
br[4]: %1% soudard (+%2%)

[ctx: barbarians_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Barbarian soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
br[0]: %1% soudard
br[1]: %1% soudard
br[2]: %1% soudard
br[3]: %1% a soudarded
br[4]: %1% soudard

[ctx: barbarians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Barbarian soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building. %3% is the maximum number of soldier slots in the building
en: %1%(+%2%) soldier (+%3%) | %1%(+%2%) soldiers (+%3%)
br[0]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[1]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[2]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[3]: %1%(+%2%) a soudarded (+%3%)
br[4]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)

[ctx: barbarians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Barbarian soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building.
en: %1%(+%2%) soldier | %1%(+%2%) soldiers
br[0]: %1%(+%2%) soudard
br[1]: %1%(+%2%) soudard
br[2]: %1%(+%2%) soudard
br[3]: %1%(+%2%) a soudarded
br[4]: %1%(+%2%) soudard

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Planks, part 3
en: They are also used by the weapon smithy.
br: Implijet e vezont ivez er c'hovel armoù.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Fishing Rod, part 2 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Hunting Spear, part 2
en: They are produced by the toolsmith.
br: Produet e vezont gant ar govelier ostilhoù.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Scythe, part 2
en: Scythes are produced by the toolsmith.
br: Falc'hoù a vez produet gant ar govelier ostilhoù.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Bread Paddle, part 2
en: Bread paddles are produced by the toolsmith.
br: Plankennoù bara a vez produet gant ar govelier ostilhoù.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Fire Tongs, part 2
en: They are used in the smelting works and produced by the toolsmith.
br: Implijet e vezont en deuzerezh  ha produet gant ar govelier ostilhoù.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Carpenter
en: Works in the sawmill.
br: Labourat a ra en heskenndi.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
br: Diskar a ra gwez.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Forester
en: Plants trees.
br: Plantañ a ra gwez.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Weaver
en: Produces cloth for ships and soldiers.
br: Produiñ a ra gwiad evit al listri hag ar soudarded.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
br: Labourat a ra er chanter-bigi ha sevel a ra listri.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Fisher
en: Catches fish in the sea.
br: Tapout a ra pesked er mor.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Farmer
en: Plants fields.
br: Plantañ a ra parkeier.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Miller
en: Grinds wheat to produce flour.
br: Malañ a ra gwinizh da broduiñ bleud.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
br: Fardañ a ra bara evit al labourerien.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Brewer
en: Produces beer.
br: Produiñ a ra bier.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Vintner
en: Produces wine.
br: Produiñ a ra gwin.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
br: Fardañ a ra boued evit ar mengleuzierien.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
br: Difenn hag aloubiñ!

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Grapevine
en: This grapevine has just been planted.
br: O paouez bezañ plantet emañ ar winienn-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Grapevine
en: This grapevine is growing.
br: O kreskiñ emañ ar winienn-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Grapevine TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable usable by Frisians: Grapevine
en: This grapevine is ready for harvesting.
br: Prest eo ar winienn-mañ da vezañ eostet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
br: Ho savadur pennañ eo ar penngarter.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire warehouse: Headquarters Shipwreck
en: The headquarters shipwreck is your main building.
br: Ho savadur pennañ eo ar peñse penngarter.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Well TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Marble Mine
en: Imperial proverb
br: Krennlavar an Impalaerezh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Well, part 1
en: The carrier needs %s to get one bucket full of water.
br: Ezhomm en deus an degaser %s da gaout ur sailhad dour.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Winery
en: Produces wine.
br: Produiñ a ra gwin.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Farm
en: History of the Empire, Part VII
br: Istor an Impalaerezh, Lodenn VII

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Marble Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Deep Marble Mine
en: Carves marble and granite out of the rock in mountain terrain.
br: Eztennañ a ra marbr ha maen-greun diouzh leurenn ar menez.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire production site: Deep Marble Mine
en: History of the Empire, Part VI on the return of Lutius to Fremil
br: Istor an Impalaerezh, Lodenn VI diwar-benn distro Lutius da Fremil

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Deep Gold Mine Translation for the classical Latin quote: "Formidinem mortis vicit aurum."
en: Gold has conquered the fear of death.
br: An aour zo bet trec'h war ar marv.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire military site: Blockhouse TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire military site: Sentry TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire military site: Outpost TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire military site: Barrier TRANSLATORS: Purpose helptext 
en: Garrisons soldiers to expand your territory.
br: Kazarnañ a ra soudarded evit astenn ho tomani.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Sentry Translation for the classical Latin quote: "Quis custodiet ipsos custodes?"
en: Who watches the watchmen?
br: Piv a ziwallo an diwallerien?

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire military site: Barrier Translation for the classical Latin quote: "Alea iacta est!"
en: The die is cast!
br: Taolet eo an diñs!

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire military site: Tower Translation for the classical Latin quote: "Veni, Vidi, Vici!"
en: I came, I saw, I conquered!
br: Deuet on, gwelet em eus, ha trec’het em eus.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for an Empire production site: Fortress Translation for the classical Latin quote: "Si vis pacem, para bellum."
en: If you want peace, prepare for war.
br: Mard eo ar peoc'h a vennez, prient ar brezel.

[ctx: empire]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Empire building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
br: Ul labourer a vank

[ctx: empire]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Empire building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
br: Ul labourer zo o tont

[ctx: empire]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Empire building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
br: Labourerien a vank

[ctx: empire]
note: TRANSLATORS: Productivity label on an Empire building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
br: Labourerien zo o tont

[ctx: empire_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Empire soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building.
en: %1% soldier (+%2%) | %1% soldiers (+%2%)
br[0]: %1% soudard (+%2%)
br[1]: %1% soudard (+%2%)
br[2]: %1% soudard (+%2%)
br[3]: %1% a soudarded (+%2%)
br[4]: %1% soudard (+%2%)

[ctx: empire_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Empire soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
br[0]: %1% soudard
br[1]: %1% soudard
br[2]: %1% soudard
br[3]: %1% a soudarded
br[4]: %1% soudard

[ctx: empire_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Empire soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building. %3% is the maximum number of soldier slots in the building
en: %1%(+%2%) soldier (+%3%) | %1%(+%2%) soldiers (+%3%)
br[0]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[1]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[2]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[3]: %1%(+%2%) a soudarded (+%3%)
br[4]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)

[ctx: empire_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Empire soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building.
en: %1%(+%2%) soldier | %1%(+%2%) soldiers
br[0]: %1%(+%2%) soudard
br[1]: %1%(+%2%) soudard
br[2]: %1%(+%2%) soudard
br[3]: %1%(+%2%) a soudarded
br[4]: %1%(+%2%) soudard

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Iron Ore, part 2
en: It is smelted in a furnace to retrieve the iron.
br: Teuzet e vez er fornez da gaout houarn.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Old Fur Garment
en: Old garments can be turned into fur in a recycling center.
br: Gwiskamantoù kozh a c'hall bezañ troet da feur en ur greizenn adaozañ.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Pick
en: Picks are used by stonemasons and miners.
br: Implijet e vez ar pigelloù gant ar venerien-mein hag ar vengleuzierien.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Fishing Net
en: Fishing nets are the tool used by fishers.
br: Implijet e vez ar gwalennoù-pesketa gant ar besketaerien.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Hunting Spear, part 2
en: Hunting spears are produced by the blacksmithy
br: Produet e vez ar goafoù chaseal gant ar govel-houarn.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Scythe, part 2
en: Scythes are produced by the blacksmithy.
br: Falc'hoù a vez produet gant ar govel-houarn.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Bread Paddle, part 2
en: Bread paddles are produced by the blacksmithy.
br: Plankennoù bara a vez produet gant ar govel-houarn.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Woodcutter
en: Fells trees.
br: Diskar a ra gwez.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Forester
en: Plants trees.
br: Plantañ a ra gwez.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Clay Digger
en: Makes clay out of mud and water.
br: Ober a ra pri diouzh fank ha dour.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Gardener
en: Plants and harvests reed fields.
br: Plantañ ha dastumañ a ra ar parkeier korz.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Fisher
en: Catches fish in the sea.
br: Tapout a ra pesked er mor.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Farmer
en: Plants fields.
br: Plantañ a ra parkeier.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Berry Farmer
en: Plants berry bushes.
br: Plantañ a ra bod-hugennoù.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Fruit Collector
en: Gathers berries.
br: Dastum a ra hugennoù.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Baker
en: Bakes bread for miners and soldiers.
br: Fardañ a ra bara evit ar mengleuzierien hag ar soudarded.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Brewer
en: Brews beer.
br: Bresañ a ra bier.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Master Brewer
en: Brews beer and mead.
br: Bresañ a ra bier ha mez.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Smelter
en: Smelts iron and gold at furnaces or recycling centers.
br: Teuziñ a ra houarn hag aour en ur fornez pe ur greizenn adaozañ.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
br: Difenn hag aloubiñ!

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
br: Lakaat a ra ar soudarded da c'hourdonañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: One of the berry bushes
en: This berry bush has just been planted.
br: O paouez bezañ plantet emañ ar vodenn-hugennoù-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: One of the berry bushes
en: This berry bush is growing.
br: O kreskiñ emañ ar vodenn-hugennoù-mañ.

note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian immovable: One of the berry bushes
en: This berry bush is ready for harvesting.
br: Prest eo ar vodenn-hugennoù-mañ da vezañ eostet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
br: Ho savadur pennañ eo ar penngarter.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Quarry
en: A stonemason
br: Ur bener-mein

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Reed Farm
en: Anonymous reed farmer
br: Ur feurmer korz dizanv

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Frisian production site: Well, part 1
en: The carrier needs %s to get one bucket full of water.
br: Ezhomm en deus an degaser %s da gaout ur sailhad dour.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Clay Pit
en: A clay digger arguing with a builder
br: Ur c'hleuzer pri o tabutal gant ur saver

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Berry Farm
en: A berry farmer to a forester
br: Ur feurmer hugennoù d'ur foricher.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Berry Farm
en: Plants berry bushes in the surrounding area.
br: Plantañ a ra bod-hugennoù en trowardroioù.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Fruit Collector's House
en: Collects berries from nearby bushes.
br: Dastum a ra hugennoù diouzh ar bod en trowardroioù.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Small Armor Smithy
en: Produces basic weapons and helmets for the soldiers.
br: Produiñ a ra armoù diazez ha tokarnoù evit ar soudarded.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Bakery
en: A baker
br: Ur baraer

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Brewery
en: Brews beer for miners and soldier training.
br: Bresañ a ra bier evit ar vengleuzierien hag ar gourdonañ soudarded.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Mead Brewery
en: Slogan over a mead brewery
br: Ger-stur a-us ur vreserezh mel

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Rock Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Deep Rock Mine
en: Digs granite out of the ground in mountain terrain.
br: Eztennañ a ra maen-greun diouzh leurenn ar menez.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian military site: Wooden Tower TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian military site: High Wooden Tower TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian military site: Sentinel TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian military site: Outpost TRANSLATORS: Pur
en: Garrisons soldiers to expand your territory.
br: Kazarnañ a ra soudarded evit astenn ho tomani.

[ctx: frisians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Frisian building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
br: Ul labourer a vank

[ctx: frisians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Frisian building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
br: Ul labourer zo o tont

[ctx: frisians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Frisian building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
br: Labourerien a vank

[ctx: frisians]
note: TRANSLATORS: Productivity label on a Frisian building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
br: Labourerien zo o tont

[ctx: frisians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Frisian soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building.
en: %1% soldier (+%2%) | %1% soldiers (+%2%)
br[0]: %1% soudard (+%2%)
br[1]: %1% soudard (+%2%)
br[2]: %1% soudard (+%2%)
br[3]: %1% a soudarded (+%2%)
br[4]: %1% soudard (+%2%)

[ctx: frisians_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Frisian soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
br[0]: %1% soudard
br[1]: %1% soudard
br[2]: %1% soudard
br[3]: %1% a soudarded
br[4]: %1% soudard

[ctx: frisians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Frisian soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building. %3% is the maximum number of soldier slots in the building
en: %1%(+%2%) soldier (+%3%) | %1%(+%2%) soldiers (+%3%)
br[0]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[1]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[2]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)
br[3]: %1%(+%2%) a soudarded (+%3%)
br[4]: %1%(+%2%) soudard (+%3%)

[ctx: frisians_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Frisian soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building.
en: %1%(+%2%) soldier | %1%(+%2%) soldiers
br[0]: %1%(+%2%) soudard
br[1]: %1%(+%2%) soudard
br[2]: %1%(+%2%) soudard
br[3]: %1%(+%2%) a soudarded
br[4]: %1%(+%2%) soudard

en: General
br: Hollek

en: Note:
br: Notenn:

en: None
br: Tra ebet

en: Or enhanced from:
br: Pe araokaet diouzh:

en: Enhanced from:
br: Araokaet diouzh:

en: Unknown
br: Dianav

en: Can be enhanced to:
br: Gallout a ra bezañ araokaet da:

en: Workers
br: Labourerien

note: TRANSLATORS: %s is a worker name, e.g. "Chief Miner" or "Brewer".
en: %s or better
br: %s pe gwelloc'h

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for which tool 1 worker uses
en: Worker uses:
br: Al labourer a implij:

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for which tool more than 1 worker uses
en: Workers use:
br: Al labourerien a implij:

en: Production
br: Produadur

en: Controls
br: Koñtroloù

note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Close window
br: Serriñ ar prenestr

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Shift + Click
br: Pennlizh. + Klik

note: TRANSLATORS: Size of a map immovablee
en: Small
br: Bihan

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Medium
br: Etre

en: %s and
br: %s ha

en: Note
br: Notenn

en: Size
br: Ment

en: Introduction
br: Digoradur

en: Tips
br: Alioù

en: Wares
br: Marc'hadouriezhioù

en: Buildings
br: Savadurioù

en: Tribes Immovables
br: Traoù difiñvus ar meuriadoù

en: World Immovables
br: Traoù difiñvus ar bed

en: About Widelands
br: A-zivout Widelands

en: %d second | %d seconds
br[0]: %d eilenn
br[1]: %d eilenn
br[2]: %d eilenn
br[3]: %d a eilennoù
br[4]: %d eilenn

en: %d minute | %d minutes
br[0]: %d vunutenn
br[1]: %d vunutenn
br[2]: %d munutenn
br[3]: %d a vunutennoù
br[4]: %d munutenn

en: %1% and %2%
br: %1% ha %2%

en: Single Player
br: Unc'hoarier

en: Multiplayer
br: Liesc'hoarier

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: A building producing a ware TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: A building recruiting a worker
en: Producer
br: Produer

note: TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: 1 worker recruited by a productionsite
en: Worker recruited:
br: Labourer bet tutaet:

[ctx: workerhelp_one_building]
note: TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: Heading for 1 building where a worker can work TRANSLATORS: You can also translate this as 'workplace'
en: Works at
br: A labour e

[ctx: workerhelp_multiple_buildings]
note: TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: A list of more than 1 building where a worker can work TRANSLATORS: You can also translate this as 'workplaces'
en: Works at
br: A labour e

[ctx: workerhelp_one_building]
note: TRANSLATORS: You can also translate this as 'additional workplace'
en: Can also work at
br: A c'hall labourat ivez e

[ctx: workerhelp_multiple_buildings]
note: TRANSLATORS: You can also translate this as 'additional workplaces'
en: Can also work at
br: A c'hall labourat ivez e

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for which tool a worker uses
en: Worker uses
br: Al labourer a implij

note: TRANSLATORS: Soldier levels
en: Levels
br: Liveoù

en: Health
br: Yec'hed

en: Attack
br: Taguster
