Widelands - en to pt translation catalogue (261 entries)

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Log, part 1
en: Logs are an important basic building material. They are produced by felling trees.
pt: Os troncos de madeira são um material básico de construção importante. Eles são obtidos pelo abate de árvores.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cassava Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Blackroot Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Corn Field TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Wheat field TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Whea
en: This field is ready for harvesting.
pt: Este campo está pronto a ser colhido.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Cassava Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Blackroot Field TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Corn Field TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Wheat field TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Whea
en: This field has been harvested.
pt: Este campo já foi colhido.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon building: Construction Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean building: Construction Site TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian building: Construction Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire building: Construction Site TRANSLA
en: A new building is being built at this construction site.
pt: Um novo edifício está sendo construido neste sítio.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpos
en: A building is being dismantled at this dismantle site, returning some of the resources that were used during this building’s construction to your tribe’s stores.
pt: Um edifício é desmontado no seu sítio, recuperando alguns dos recursos que foram utilizados para o construir no seu stock.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Fish
en: Fish is one of the biggest food resources of the Atlanteans. It has to be smoked in a smokery before being delivered to mines, training sites and scouts.
pt: O peixe é um dos principais alimentos dos Atlantas. Precisa de ser defumado num fumeiro antes de ser entregue nas minas, campos de treino e batedores.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Smoked Fish
en: As no Atlantean likes raw fish, smoking it in a smokery is the most common way to make it edible.
pt: Como nenhum Atlanta gosta de peixe cru, defumar-o no fumeiro é a maneira mais comum para torná-lo comestível.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Smoked Meat
en: Smoked meat is made out of meat in a smokery. It is delivered to the mines and training sites (labyrinth and dungeon) where the miners and soldiers prepare a nutritious lunch for themselves.
pt: Carne fumada é feita no fumeiro. É necessitada nas minas e campos de treino (labirinto e masmorra) onde os mineiros e soldados preparam uma refeição deliciosa por eles próprios.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Corn
en: This corn is processed in the mill into fine cornmeal that every Atlantean baker needs for a good bread. Also horse and spider farms need to be provided with corn.
pt: Este milho é processado no moinho para obter farinha de milho que todo padeiro Atlanta necessita para um bom pão. As criações de cavalos e de aranhas também necessitam de milho.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Cornmeal
en: Cornmeal is produced in a mill out of corn and is one of three parts of the Atlantean bread produced in bakeries.
pt: Farinha de milho é produzida no moinho através de milho e um dos três ingredientes do pão Atlanta produzido nas padarias.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Blackroot
en: Blackroots are a special kind of root produced at blackroot farms and processed in mills. The Atlanteans like their strong taste and use their flour for making bread.
pt: Raízes escuras são um tipo especial de raízes produzidas nas quintas das raízes escuras e processadas nos moinhos. Os Atlantas gostam do seu gosto forte e utilizam a sua farinha para fazer pães.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Blackroot Flour
en: Blackroot Flour is produced in mills out of blackroots. It is used in bakeries to make a tasty bread.
pt: Farinha de raiz é produzida no moinho através das raízes negras. É utilizada pelas padarias para fazer deliciosos pães.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Bread
en: This tasty bread is made in bakeries out of cornmeal, blackroot flour and water. It is appreciated as basic food by miners, scouts and soldiers in training sites (labyrinth and dungeon).
pt: Este delicioso pão é feito nas padarias através de farinha de milho, farinha de raiz e água. É apreciada como alimentação básica para mineiros, batedores e soldados nos treinamentos (labirintos e masmorras).

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Quartz
en: These transparent quartz gems are used to build some exclusive buildings. They are produced in a crystal mine.
pt: Estas pedras de quartzo transparentes são utilizados para construir alguns edifícios exclusivos. São produzidos na mina de cristal.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Diamond
en: These wonderful diamonds are used to build some exclusive buildings. They are mined in a crystal mine.
pt: Estes diamantes maravilhosos são utilizados para construir alguns edifícios exclusivos. São obtidos na mina de cristal.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Pick
en: Picks are used by stonecutters and miners. They are produced by the toolsmith.
pt: As picaretas são utilizadas pelos canteiros e mineiros. São produzidas pelo ferramenteiro.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Milking Tongs
en: Milking tongs are used by the spider breeder to milk the spiders. They are produced by the toolsmith.
pt: Pinças de ordenha são utilizadas pelo criador de aranhas para obter a sua seda. Produzidas pelo ferramenteiro.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Fishing Net
en: The fishing net is used by the fisher and produced by the toolsmith.
pt: A rede de pesca é usado pelo pescador e é produzida pelo ferramenteiro.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Buckets
en: Big buckets for the fish breeder – produced by the toolsmith.
pt: Grandes baldes para o piscicultor – produzido pelo ferramenteiro.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Hunting Bow
en: This bow is used by the Atlantean hunter. It is produced by the toolsmith.
pt: Este arco é usado pelo caçador Atlanta e é produzida pelo ferramenteiro.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Hook Pole
en: This hook pole is used by the smoker to suspend all the meat and fish from the top of the smokery. It is created by the toolsmith.
pt: Este gancho é usado pelo defumador para pendurar as carnes e peixes no alto do fumeiro. É produzido pelo ferreiro.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Bread Paddle, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Bread Paddle, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Bread Paddle, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Bread Paddle, part 1
en: The bread paddle is the tool of the baker, each baker needs one.
pt: A pá de forno é a ferramenta do padeiro, cada padeiro precisa da sua própria.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Light Trident
en: This is the basic weapon of the Atlantean soldiers. Together with a tabard, it makes up the equipment of young soldiers. Light tridents are produced in the weapon smithy as are all other tridents.
pt: Esta é a arma básica dos soldados Atlantas. Junto com a túnica é o equipamento dos novos soldados. Tridentes leves são produzidos pela loja do armeiro, assim como todos os demais tridentes.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Long Trident
en: The long trident is the first trident in the training of soldiers. It is produced in the weapon smithy and used in the dungeon – together with food – to train soldiers from attack level 0 to level 1.
pt: O tridente longo é o primeiro tridente usado no treino de novos soldados. É produzido pela loja do armeiro e utilizado na masmorra – junto com alimentos – para treinar soldados para aumentar o ataque do nível 0 para o nível 1.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Double Trident
en: The double trident is one of the best tridents produced by the Atlantean weapon smithy. It is used in a dungeon – together with food – to train soldiers from attack level 2 to level 3.
pt: O tridente duplo é um dos melhores tridentes produzidos pelos Atlantas na loja do armeiro. É utilizado na masmorra – junto com alimentos – para treinar os soldados para aumentar o ataque do nível 2 para o nível 3.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Heavy Double Trident
en: This is the most dangerous weapon of the Atlantean military. Only the best of the best soldiers may use it. It is produced in the weapon smithy and used in the dungeon – together with food – to train soldiers from attack level 3 to level 4.
pt: Esta é a arma mais perigosa dos militares Atlantas. Somente os melhores entre os melhores soldados podem usá-la. É produzida pela loja do armeiro e usado na masmorra – junto com alimentos – para aumentar o ataque dos soldados do nível 3 para o nível 4.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Steel Shield
en: This steel shield is produced in the armor smithy and used in the labyrinth – together with food – to train soldiers from defense level 0 to level 1.
pt: Este escudo de aço é produzido pelo ferreiro de armas e usado no labirinto – junto com alimentos – para aumentar a defesa dos soldados do nível 0 para o nível 1.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Tabard
en: A tabard and a light trident are the basic equipment for young soldiers. Tabards are produced in the weaving mill.
pt: A túnica e o tridente leve são o equipamento básico para os novos soldados. Túnicas são produzidos pela tecelagem.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Gold Thread
en: This thread, made of gold by the gold spinning mill, is used for weaving the exclusive golden tabard in the weaving mill.
pt: Este fio, feito de ouro pelo ourives, é usado para produzir a exclusiva túnica dourada na tecelagem.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Golden Tabard
en: Golden tabards are produced in Atlantean weaving mills out of gold thread. They are used in the labyrinth – together with food – to train soldiers from health level 0 to level 1.
pt: Túnicas douradas são produzidas do fio de ouro pela tecelagem dos Atlantas, são usadas no labirinto – junto com alimentos – para aumentar a saúde dos soldados do nível 0 para o nível 1.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
pt: Carrega as mercadorias pelas tuas estradas.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Horse
en: Horses help to carry items along busy roads. They are reared in a horse farm.
pt: Os cavalos ajudam a carregar itens nas estradas com muito tráfego. São criados em criações de cavalos.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
pt: Corta árvores

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Sawyer
en: Saws logs to produce planks.
pt: Serra a madeira para produzir tábuas.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
pt: Planta árvores

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
pt: Trabalha nas obras de construção para construir as novas construções.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
pt: Trabalha no estaleiro naval onde constrói as novas embarcações

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fisher
en: The fisher fishes delicious fish.
pt: O pescador pesca os mais frescos dos peixes.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fish Breeder
en: Breeds fish.
pt: Faz criação de peixe.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
pt: O caçador traz carne fresca e crua para os Atlantas.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Smoker
en: Smokes meat and fish.
pt: Defuma a carne e peixe, ou seja seca os alimentos com o fumo da madeira.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Farmer
en: Plants and harvests cornfields.
pt: Planta e colhe milho.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Blackroot Farmer
en: Plants and harvests blackroot.
pt: Planta e colhe as raizes negras.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
pt: Produz pão para os trabalhadores

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
pt: Descobre recursos para minerar.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
pt: Produz carvão.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
pt: Produz ferramentas para os trabalhadores.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
pt: Defende e Conquista!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
pt: Dá a recruta ao soldados e prepara-os para a guerra.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
pt: Produz armas para os soldados.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
pt: Produz armaduras para os soldados.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
pt: O batedor explora áreas inexploradas explorando-as.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean warehouse: Headquarters
en: Accommodation for your people. Also stores your wares and tools.
pt: Alojamento para o teu povo. Também armazena as tuas mercadorias e ferramentas.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Quarry
en: Cuts blocks of granite out of rocks in the vicinity.
pt: Extrai pedaços brutos de granito dos rochedos arredor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Quarry
en: The quarry needs rocks to cut within the work area.
pt: A pedreira necessita de rochedos para extrair na área de trabalho.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Woodcutter's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Lumberjack_s Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Lumberjack's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production si
en: Fells trees in the surrounding area and processes them into logs.
pt: Derruba árvores na área envolvente e processa-as em troncos.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Woodcutter's House
en: The woodcutter’s house needs trees to fell within the work area.
pt: A casa do madeireiro necessita de árvores derrubadas na área de trabalho.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Forester's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Ranger's Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Forester's TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Forester's
en: Plants trees in the surrounding area.
pt: Plante árvores na área envolvente.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Forester's House
en: The forester’s house needs free space within the work area to plant the trees.
pt: A casa do silvicultor precisa de espaço livre na área de trabalho para plantar árvores.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Fisher's House
en: Fishes on the coast near the fisher’s house.
pt: Pesca na costa perto da casa do pescador

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Fisher's House, part 1
en: The fisher’s house needs water full of fish within the work area.
pt: A casa do pescador precisa de água com peixes na zona de alcance.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Fisher's House, part 2
en: Build a fish breeder’s house close to the fisher’s house to make sure that you don’t run out of fish.
pt: Construa um casa do piscicultor perto da casa do pescador para garantir que os peixes não acabem.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Fish Breeder's House
en: Breeds fish.
pt: Faz criação de peixe.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Hunter's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Hunter's Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Hunter's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Hunter's
en: Hunts animals to produce meat.
pt: Caça animais para produzir carne.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Hunter's House
en: The hunter’s house needs animals to hunt within the work area.
pt: A casa do caçador necessita de animais para caçar na área de trabalho.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Well TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Well TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Well TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Well
en: Draws water out of the deep.
pt: Retira água das profundezas.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Gold Spinning Mill
en: Spins gold thread out of gold.
pt: Tece fio de ouro a partir do minério de ouro.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Scout's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Scout's Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Scout's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Scout's Hou
en: Explores unknown territory.
pt: Explora território desconhecido.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Sawmill TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Sawmill
en: Saws logs to produce planks.
pt: Serra a madeira para produzir tábuas.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Mill
en: Grinds blackroots and corn to produce blackroot flour and cornmeal, respectively.
pt: Moí raízes negras e milho para produzir farinha de raiz e de milho, respetivamente.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Bakery
en: Bakes bread to feed the scouts and miners and to train soldiers.
pt: Coze pão para alimentar os batedores, os mineiros e os soldados.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Charcoal Kiln TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Charcoal TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Charcoal Kiln TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Charcoal Burne
en: Burns logs into charcoal.
pt: Queima troncos na carvoeira.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Smelting Works TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Smelting TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Smelting Works
en: Smelts iron ore into iron and gold ore into gold.
pt: Funde minério de ferro em ferro e minério de ouro em ouro.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Toolsmithy TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Metal Workshop TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Toolsmithy
en: Forges all the tools that your workers need.
pt: Forja todas as ferramentas que trabalhadores necessitam.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Weapon Smithy
en: Forges tridents to equip the soldiers and to train their attack in the dungeon.
pt: Forja tridentes para equipar os soldados e para treinar o seu ataque na masmorra.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Armor Smithy
en: Forges shields that are used for training soldiers’ defense in the labyrinth.
pt: Funde escudos que servem para treinar a defesa dos soldados no labirinto.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Barracks
en: Equips recruits and trains them as soldiers.
pt: Equipa os recrutas e os treina em soldados.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Horse Farm
en: Breeds the strong Atlantean horses for adding them to the transportation system.
pt: Cria os firmes cavalos da Atlântida que ajudam no transporte das mercadorias.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Farm
en: Sows and harvests corn.
pt: Semeia e colhe milho.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Blackroot Farm https://en.wikipedia.org/wiki/Scorzonera_hispanica
en: Sows and harvests blackroot.
pt: Semeia e colhe as raízes negras.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Spider Farm
en: Breeds spiders for silk.
pt: Alimenta aranhas para obter seda.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Weaving Mill
en: Weaves spidercloth for buildings and ships’ sails, and tabards to equip and train the soldiers.
pt: Tece tecido de teia para velas de barcos e edifícios, e tabardos para equipar e treinar soldados.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deep Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deeper Coal Mine TRANSLATORS: Purpose helptext f
en: Digs coal out of the ground in mountain terrain.
pt: Extrai carvão da terra em terreno montanhoso.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Iron Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Iron Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Deep Iron Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Deeper Iron 
en: Digs iron ore out of the ground in mountain terrain.
pt: Extrai minério de ferro em terreno montanhoso.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deep Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Deeper Gold Mine TRANSLATORS: Purpose helptext f
en: Digs gold ore out of the ground in mountain terrain.
pt: Extrai minério de ouro em terreno montanhoso.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean training site: Dungeon, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’.
pt: Dá a recruta ao soldados e prepara-os para a guerra.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean training site: Labyrinth, part 1
en: Trains soldiers in ‘Defense’, ‘Evade’, and ‘Health’.
pt: Treino de «Defesa», «Evasão» e «Saúde» dos soldados.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Shipyard TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Shipyard TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Shipyard TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Shipyard
en: Constructs ships that are used for overseas colonization and for trading between ports.
pt: Constrói navios que servem para colonizar outras ilhas e para trocar entre portos.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Ax
en: The ax is the basic weapon of the Barbarians. All young soldiers are equipped with it.
pt: O machado é a arma básica dos Bárbaros. Todos os jovens soldados estão equipados com um.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
pt: Carrega as mercadorias pelas tuas estradas.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
pt: Corta árvores

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
pt: Planta árvores

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
pt: Trabalha nas obras de construção para construir as novas construções.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
pt: Trabalha no estaleiro naval onde constrói as novas embarcações

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
pt: O caçador traz carne fresca e crua para os Bárbaros.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Farmer
en: Plants fields.
pt: Cultiva campos

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
pt: Descobre recursos para minerar.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
pt: Produz carvão.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Blacksmith TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Master Blacksmith
en: Produces weapons for soldiers and tools for workers.
pt: Produz armas para soldados e ferramentas para os trabalhadores.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
pt: Defende e Conquista!

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
pt: Dá a recruta ao soldados e prepara-os para a guerra.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Helmsmith
en: Forges helmets for soldiers.
pt: Forja elmos para os soldados.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
pt: O batedor explora áreas inexploradas explorando-as.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian warehouse: Headquarters
en: Accommodation for your people. Also stores your wares and tools.
pt: Alojamento para o teu povo. Também armazena as tuas mercadorias e ferramentas.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Fisher's Hut
en: ‘What do you mean, my fish ain’t fresh?!’
pt: 'O que queres dizer, com o meu peixe não é fresco?'

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Fisher's Hut
en: Fishes on the coast near the fisher’s hut.
pt: Pesca na costa perto da casa do pescador.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for production site: Fisher's Hut, part 1
en: The fisher’s hut needs water full of fish within the work area.
pt: A casa do pescador precisa de água com peixes na zona de alcance.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Hunter's Hut
en: The hunter’s hut needs animals to hunt within the work area.
pt: A casa do caçador necessita de animais para caçar na área de trabalho.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Gamekeeper's Hut
en: Releases animals into the wild to steady the meat production.
pt: Liberta animais na floresta para desenvolver a produção de carne.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Bakery
en: Bakes pitta bread for soldiers and miners alike.
pt: Coze pão pita para soldados e mineiros.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Bakery
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce a pitta bread in %s on average.
pt: Se todos os materiais forem entregues a tempo, este edifício pode produzir  um pão pita em %s em média.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Brewery TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Brewery
en: Produces beer to keep the miners strong and happy.
pt: Produz cerveja para manter os mineiros fortes e felizes.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Big Inn
en: Prepares rations for scouts and rations, snacks and meals to feed all miners.
pt: Prepara rações para os batedores e rações, lanches e refeições para alimentar os mineiros.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Warmill TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Ax Workshop
en: An old Barbarian proverb<br> meaning that you need to take some risks sometimes.
pt: Um provérbio antigo dos Bárbaros<br> que significa que tem de correr por vezes algum risco.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Ax Workshop
en: All three weapons take the same time for making, but the required raw materials vary.
pt: Todas as três armas levam algum tempo a fazer, mas os materiais em bruto necessários variam.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Barracks
en: Equips recruits and trains them as soldiers.
pt: Equipa recrutas e treina-os como soldados.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Cattle Farm
en: Breeds strong oxen for adding them to the transportation system.
pt: Cria os bois de carga para servirem no transporte das mercadorias.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Cattle Farm
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce an ox in %s on average.
pt: Se todos os materiais forem entregues a tempo, este edifício pode produzir  um boi em %s em média.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Farm TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Farm
en: Sows and harvests wheat.
pt: Semeia e colhe trigo.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Helm Smithy
en: Forges helmets that are used for training soldiers’ health in the training camp.
pt: Funde capacetes que servem para proteger a saúde dos soldados no treino.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Granite Mine
en: Carves granite out of the rock in mountain terrain.
pt: Extrai granito das rochas em terreno montanhoso.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: 'It' is a mine
en: It cannot be enhanced.
pt: Não pode ser melhorado.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a Barbarian production site: Granite Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce granite in %s on average.
pt: Se a comida não faltar,  esta mina pode produzir granito numa média de %s segundos.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for production site: Coal Mine, part 1 TRANSLATORS: Lore helptext for production site: Deep Coal Mine, part 1 TRANSLATORS: Lore helptext for production site: Deeper Coal Mine, part 1
en: Ages ago, the Barbarians learned to delve into mountainsides for that black material that feeds their furnaces.
pt: Há muito tempo, os Bárbaros aprenderam a recuperar nas serras este material preto que alimenta as forjas.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Gold Mine TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Deep Gold Mine TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Deeper Gold Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce gold ore in %s on average.
pt: Se a comida não faltar,  esta mina pode produzir minério de ouro numa média de %s segundos.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian training site: Battle Arena, part 1
en: Trains soldiers in ‘Evade’.
pt: Treino de «Evasão» dos soldados.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian training site: Training Camp, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’ and in ‘Health’.
pt: Treino de «Ataque» e «Saúde» dos soldados.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Flour
en: Flour is produced by the mill out of wheat and is needed in the bakery to produce the tasty Empire bread.
pt: Farinha é produzida no moinho através do trigo. É utilizada pelas padarias para fazer deliciosos pães pelos Imperiais.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Bread
en: The bakers of the Empire make really tasty bread out of flour and water. It is used in taverns and inns to prepare rations and meals. Bread is also consumed at the training sites (arena, colosseum, training camp).
pt: Os padeiros do Império produzem deliciosos pães com farinha e água. Os pães são utilizados em tabernas e hospedarias para preparar rações e refeições. Também são consumidos em locais de treino (arena, coliseu e campo de treinos).

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Beer
en: This beer is produced in a brewery out of wheat and water. It is consumed by miners in coal and iron mines.
pt: Esta cerveja é produzida na cervejaria com trigo e água. É consumida pelos mineiros nas minas de carvão e de ferro.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Coal, part 2
en: The fires of the Empire smelting works, armor smithies and weapon smithies are usually fed with coal.
pt: As fogueiras das fundições Imperiais, ferreiros de armaduras e lojas do armeiro são usualmente alimentadas com carvão.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Basket
en: This basket is needed by the vine farmer for harvesting the grapes. It is produced by the toolsmith.
pt: Este cesto é usado pelo viticultor para fazer a vindima. É produzida pelo ferramenteiro.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Armor
en: Basic armor for Empire soldiers. It is produced in the armor smithy and used in the training camp – together with food – to train soldiers from health level 1 to level 2.
pt: Armadura básica para os soldados do Império. É produzida no ferreiro de armas e usada no campo de treinos - junto com alimentos - para aumentar a saúde dos soldados do nível 1 para o nível 2.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Chain Armor
en: The chain armor is a medium armor for Empire soldiers. It is produced in an armor smithy and used in a training camp – together with food – to train soldiers from health level 2 to level 3.
pt: A cota de malha é uma armadura média dos soldados do Império. É produzido num ferreiro de armas e usada no campo de treinos - junto com alimentos - para aumentar a saúde dos soldados do nível 2 para o nível 3.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
pt: Carrega as mercadorias pelas tuas estradas.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Carpenter
en: Works in the sawmill.
pt: Trabalha na serração

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
pt: Corta árvores

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Forester
en: Plants trees.
pt: Planta árvores

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
pt: Trabalha nas obras de construção para construir as novas construções.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Shepherd
en: Keeping sheep.
pt: A tratar das ovelhas.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Weaver
en: Produces cloth for ships and soldiers.
pt: Produz tecido para navios e soldados.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
pt: Trabalha no estaleiro naval onde constrói as novas embarcações

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
pt: O caçador traz carne fresca e crua para o Imperio.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Farmer
en: Plants fields.
pt: Cultiva campos

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Miller
en: Grinds wheat to produce flour.
pt: Mói o trigo para produzir farinha.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
pt: Produz pão para os trabalhadores

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Brewer
en: Produces beer.
pt: Produz cerveja.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Vine Farmer
en: Grows grapevines.
pt: Cultiva as videiras.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Vintner
en: Produces wine.
pt: Produz vinho.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Pig Breeder
en: Breeds pigs.
pt: Cria porcos.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
pt: Descobre recursos para minerar.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
pt: Produz carvão.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
pt: Produz ferramentas para os trabalhadores.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
pt: Defende e Conquista!

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
pt: Dá a recruta ao soldados e prepara-os para a guerra.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
pt: Produz armas para os soldados.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
pt: Produz armaduras para os soldados.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
pt: O batedor explora áreas inexploradas explorando-as.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Grapevine
en: This grapevine has just been planted.
pt: Esta videira acabou de ser plantada.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Grapevine
en: This grapevine is growing.
pt: Esta videira está a crescer.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable: Grapevine TRANSLATORS: Helptext for an Empire immovable usable by Frisians: Grapevine
en: This grapevine is ready for harvesting.
pt: Esta videira está pronta a ser vindimada.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire warehouse: Headquarters
en: Accommodation for your people. Also stores your wares and tools.
pt: Alojamento para o teu povo. Também armazena as tuas mercadorias e ferramentas.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire warehouse: Headquarters Shipwreck
en: Although this ship ran aground, it still serves as accommodation for your people. It also stores your wares and tools.
pt: Apesar deste barco ter encalhado, ainda serve para alojar o teu povo. Também pode armazenar as tuas mercadorias e ferramentas.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Mill
en: Grinds wheat to produce flour.
pt: Mói o trigo para produzir farinha.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Vineyard
en: Plants grapevines and harvests grapes.
pt: Planta videiras e colhe uvas.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Winery
en: Produces wine.
pt: Produz vinho.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Piggery
en: Breeds pigs for their meat.
pt: Cria porcos para obter carne.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Piggery
en: The pig breeder needs %1% on average to raise and slaughter a pig.
pt: O criador de porcos necessita em média de %1% para criar e matar um porco.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Arena, part 1 TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Colosseum, part 1
en: Trains soldiers in ‘Evade’.
pt: Treino de «Evasão» dos soldados.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Training Camp, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’ and in ‘Health’.
pt: Treino de «Ataque» e «Saúde» dos soldados.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Needles
en: Needles are used by seamstresses to sew cloth and fur garments.
pt: As agulhas são utilizadas pelas costureiras para coser vestuário de tecido e pele.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Seamstress
en: Produces cloth and sews fur garments.
pt: Produz roupa e cose roupa de pele.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Master Seamstress
en: Sews armor out of fur garments and metal.
pt: Cose armaduras de roupas de pele e metal.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Master Brewer
en: Brews beer and mead.
pt: Fermenta cerveja e hidromel.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Blacksmith
en: Produces weapons and armor for soldiers and tools for workers.
pt: Produz armas e armaduras para soldados e ferramentas para trabalhadores.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Master Blacksmith
en: Produces the best weapons and armor for soldiers and tools for workers.
pt: Produz as melhores armas e armaduras para soldados e ferramentas para trabalhadores.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian warehouse: Headquarters
en: Accommodation for your people. Also stores your wares and tools.
pt: Alojamento para o teu povo. Também armazena as tuas mercadorias e ferramentas.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Sewing Room
en: A seamstress scolding a soldier for disrespecting her profession
pt: A costureira a repreender um soldado por desrespeitar a sua profissão

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Tailor's Shop
en: A trainer scolding a soldier
pt: Um treinador a repreender um soldado

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Mead Brewery
en: If you like beer, you’ve never tasted mead.
pt: Se gostas de cerveja, é porque nunca provaste hidromel.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Mead Brewery
en: Slogan over a mead brewery
pt: Slogan numa fábrica de hidromel.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Farm
en: Sows and harvests barley.
pt: Semeia e colhe cevada.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for a building - it hasn't been written yet. TRANSLATORS: Purpose helptext for a building - it hasn't been written yet.
en: Text needed
pt: Falta texto

note: TRANSLATORS: Heading for a flavour text in the building help.
en: Lore
pt: Estória

en: General
pt: Geral

en: Purpose:
pt: Uso:

en: Note:
pt: Nota:

en: Work area radius:
pt: Raio da área de trabalho:

en: Healing:
pt: Curar:

en: Conquer range:
pt: Limite de conquista:

en: Capacity:
pt: Capacidade:

en: Vision range:
pt: Campo de vista:

en: %1$s from: %2$s
pt: %1$s de: %2$s

note: TRANSLATORS: Heading in the building help for wares that a building accepts (e.g. wheat for a mill).
en: Incoming:
pt: Recebe:

en: Collects:
pt: Coleta:

en: Outgoing:
pt: Fornece:

en: None
pt: Nenhum

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Direct build cost:
pt: Custo da construção direta:

en: Build cost:
pt: Custo da construção:

en: Cumulative cost:
pt: Custo acumulado:

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: If built directly, dismantle yields:
pt: Rendimento do desmanchar se foi construido diretamente:

en: If enhanced, dismantle yields:
pt: Rendimento do desmanchar se foi melhorado:

note: TRANSLATORS: This is a heading for the resources that you will get back when you dismantle a building of this type. What dismantling will give you.
en: Dismantle yields:
pt: Rendimento do desmanchar:

en: Can be enhanced to:
pt: Pode-se melhorar para:

en: Crew required:
pt: Equipa necessária:

en: Workers
pt: Trabalhadores

note: TRANSLATORS: %s is a worker name, e.g. "Chief Miner" or "Brewer".
en: %s or better
pt: %s ou melhor

en: Experience levels
pt: Níveis de experiência

en: Production
pt: Produção

note: TRANSLATORS: Performance helptext for a building - it hasn't been written yet.
en: Calculation needed
pt: Falta cálculo

en: Performance:
pt: Rendimento:

en: Controls
pt: Controlos

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Right-click
pt: Clique Direito

note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Close window
pt: Fechar janela

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Middle-click or Ctrl + Left-click
pt: Clique Central ou Ctrl + Clique Esquerdo

note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Minimize/Maximize window
pt: Minimizar/maximizar janela

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Ctrl + Left-click on Button
pt: Ctrl + Clique Esquerdo no Botão

note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Skip confirmation dialog
pt: Ignorar diálogo de confirmação

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Ctrl + Click
pt: Ctrl + Clique

[ctx: table_control]
note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Select multiple entries
pt: Selecionar várias entradas

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Shift + Click
pt: Shift + Clique

[ctx: table_control]
note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Select a range of entries
pt: Selecionar um intervalo de entradas

[ctx: table_control]
note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Select all entries
pt: Selecionar todas as entradas

en: Road Control
pt: Controle da Estrada

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Ctrl + Left-click
pt: Ctrl + Clique Esquerdo

note: TRANSLATORS: Size of a map immovablee
en: Small
pt: Pequeno

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Medium
pt: Médios

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Big
pt: Grande

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Mine plot
pt: Lote de mina

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Port plot
pt: Lote de porto

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Small plot
pt: Lote pequeno

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Medium plot
pt: Lote médio

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Big plot
pt: Lote grande

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Space required:
pt: Lugar necessário:

note: TRANSLATORS: EP = Experience Points
en: %s to %s (%s EP)
pt: %s para %s (%s exp)

en: %s and
pt: %s e

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for wares consumed by a productionsite
en: Wares consumed:
pt: Mercadorias consumidas

en: Purpose
pt: Uso

en: Size
pt: Tamanho

en: Tribal Encyclopedia
pt: Enciclopédia da tribo

en: Introduction
pt: Introdução

en: Tips
pt: Dicas

en: Wares
pt: Mercadorias

en: Buildings
pt: Edifícios

en: About Widelands
pt: Sobre o Widelands

en: %d second | %d seconds
pt[0]: %d segundo
pt[1]: %d segundos
pt[2]: %d segundos

en: %d minute | %d minutes
pt[0]: %d minuto
pt[1]: %d minutos
pt[2]: %d minutos

en: %1% and %2%
pt: %1% e %2%

en: Single Player
pt: Um Jogador

en: Multiplayer
pt: Vários Jogadores

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: A building producing a ware TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: A building recruiting a worker
en: Producer
pt: Produtor

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for which tool a worker uses
en: Worker uses
pt: O trabalhador utiliza

note: TRANSLATORS: Soldier levels
en: Levels
pt: Níveis

en: Health
pt: Saùde

note: TRANSLATORS: Soldier health / defense / evade points. A 5 digit number.
en: Starts at %1% points.
pt: Começa com %1% pontos.

en: Attack
pt: Ataque

en: Defense
pt: Defesa

en: Starts at %d%%.
pt: Começa com %d%%.

en: Evade
pt: Evasão
