Widelands - en to eu translation catalogue (194 entries)

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
eu: Lekurik ez

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
eu: Zure hasierako eraikin batzuk ez dira eraiki nahikoa leku ez zegoelako. Desabantaila duzu honengatik; mapa hau berrabiarazi dezakezu hasierako baldintza bidezkoa izateko.

en: Not enough space
eu: Ez dago nahikoa leku

en: No rocks nearby
eu: Ez dago harririk gertu

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
eu: Ez dago harririk zure hasiera posiziotik gertu. Horregatik, baliabide gehigarriak jasotzen dituzu zure ekonomia bultzatzeko.

en: Status
eu: Egoera

en: New Objective
eu: Helburu berria

en: New Objectives
eu: Helburu berriak

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s & %2$s
eu: %1$s eta %2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
eu: %1$s edo %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here. * TRANSLATORS: The current value of a spinbox, "X hours and Y minutes"
en: %1$s and %2$s
eu: %1$s eta %2$s

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
eu: AI-rik ez

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
eu: AI normala

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
eu: AI ahula

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
eu: AI oso ahula

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
eu: Urt

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
eu: Ots

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
eu: Api

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
eu: Mai

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
eu: Eka

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
eu: Uzt

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
eu: Abu

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
eu: Ira

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
eu: Urr

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
eu: Aza

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
eu: Abe

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
eu: Berrikuspenaren amaierara heldu da eta jokoa eten da. Etenaldia bukatu dezakezu eta begiratzen jarraitu nahi baduzu.

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
eu: Menu nagusia

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
eu: Erakutsi / Ezkutatu

en: Tool size
eu: Tresnaren tamaina

en: Undo
eu: Desegin

en: Redo
eu: Berregin

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Help
eu: Laguntza

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
eu: Mapa berria

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
eu: Ausazko mapa berria

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Load Map
eu: Mapa kargatu

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Save Map
eu: Mapa gorde

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
eu: Maparen aukerak

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Exit Editor
eu: Editoretik irten

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
eu: Altuera aldatu

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
eu: Lurrazalaren altuera aldatu

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
eu: Ausazko altuera

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
eu: Lurrazalaren altuera ausazko balioetan ezarri

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
eu: Lurrazala

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
eu: Aldatu maparen lurrazala

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
eu: Mugiezinak

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
eu: Gehitu edo kendu mugiezinak

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
eu: Animaliak

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
eu: Gehitu edo kendu animaliak

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
eu: Baliabideak

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
eu: Ezarri edo aldatu baliabideak

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
eu: Portuko tokiak

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
eu: Gehitu edo kendu portuko tokiak

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
eu: Jokalariak

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
eu: Ezarri jokalari kopurua eta beraien izen, tribu eta hasiera posizioak

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
eu: Maparen jatorria

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
eu: Ezarri (0, 0) koordenatuak izango dituen posizioa. Hau izango da sortuko den minimaparen ezker goiko izkina.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
eu: Maparen tamaina

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
eu: Aldatu maparen tamaina

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
eu: Informazioa

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
eu: Klikatu eremu baten berari buruzko informazioa erakusteko

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
eu: Ezkutatu Eraikutza Tokiak

en: Show Building Spaces
eu: Erakutsi Eraikutza Tokiak

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
eu: Ezkutatu Lauki-Sarea

en: Show Grid
eu: Erakutsi Lauki-Sarea

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
eu: Ezkutatu Mugiezinak

en: Show Immovables
eu: Erakutsi Mugiezinak

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
eu: Ezkutatu Animaliak

en: Show Animals
eu: Erakutsi Animaliak

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
eu: Ezkutatu Baliabideak

en: Show Resources
eu: Erakutsi baliabideak

en: Unsupported Format
eu: Formatu ez onartua

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
eu: Widelands-ek ezin dezake "%s" fitxategia kargatu. Fitxategiaren formatua bateragarria ez dela ematen du.

en: Unsaved Map
eu: Gorde gabeko mapa

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
eu: Mapa ez da gorde, benetan nahi duzu irtetea?

en: Error
eu: Errorea

en: Loading map “%s”…
eu: “%s" mapa kargatzen...

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
eu: Izenik ez

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Loading world…
eu: Mundua kargatzen...

en: Random Player
eu: Ausazko jokalaria

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Immovable: %1$s
eu: Mugiezina: %1$s

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
eu: Egungoa: %s …

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
eu: Egin klik elementu bat aukeratzeko. Erabili Ctrl tekla elementu ugari aukeratzeko.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
eu: Egungoa: %s

en: Field Information
eu: Eremuko informazioa

en: Node
eu: Nodoa

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
eu: Koordenatuak: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
eu: txikia

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
eu: ertaina

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
eu: handia

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
eu: bandera

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
eu: mina

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
eu: portua

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
eu: ibiltzeko modukoa

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
eu: nabigarri

en: Caps: %s
eu: Ezau: %s

en: Owned by: Player %u
eu: Jabea: %u jokalaria

en: Owned by: —
eu: Jabea: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
eu: Izena: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
eu: Ezaugarriak: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
eu: Objektuak

en: Immovable: %s
eu: Mugiezina: %s

en: Animals: %s
eu: Animaliak: %s

en: Workers: %s
eu: Langileak: %s

en: Ships: %s
eu: Itsasontziak: %s

en: Map
eu: Mapa

[ctx: map_name]
en: Name: %s
eu: Izena: %s

en: Players: %u
eu: Jokalariak: %u

en: Players: –
eu: Jokalariak: –

en: Author: %s
eu: Egilea: %s

en: Description: %s
eu: Deskribapena: %s

en: Enabled Add-Ons: %s
eu: Gaitutako Add-On-ak: %s

en: Error!
eu: Errorea!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
eu: Nire mapak

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
eu: Jokalari Anitzendako Jokalekuak

note: * TRANSLATORS: Directory name for SP Scenarios in map selection
en: Singleplayer Scenarios
eu: Jokalari Bakarrarentzako Jokalekuak

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
eu: Jaitsitako Mapak

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
eu: Oraingo karpeta: %s

en: OK
eu: Ados

en: Cancel
eu: Ezeztatu

en: File names
eu: Fitxategi izenak

en: Map names
eu: Mapa izenak

en: Original map names
eu: Mapen jatorrizko izenak

en: Translated map names
eu: Euskaratutako mapa izenak

en: Click player to remove
eu: Klikatu jokalaria ezabatzeko

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Add a player to this team
eu: Gehitu jokalari bat talde honetara

en: Map name:
eu: Maparen izena:

en: Description:
eu: Deskribapena:

en: Hint (optional):
eu: Pista (hautazkoa):

en: Tags:
eu: Etiketak:

[ctx: map_theme]
en: (none)
eu: (ezer ez)

en: %u Player | %u Players
eu[0]: %u jokalaria
eu[1]: %u jokalariak

en: Main Options
eu: Aukera nagusiak

en: Tags
eu: Etiketak

en: Teams
eu: Taldeak

en: Size: %1% x %2%
eu: Tamaina: %1% x %2%

en: Create Map
eu: Mapa sortu

en: Creating empty map…
eu: Mapa hutsa sortzen...

en: Players:
eu: Jokalariak:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
eu: Ertaina

en: Water:
eu: Ura:

en: Land:
eu: Lurra:

en: Mountains:
eu: Mendiak:

en: Island mode
eu: Irla modua

en: Player
eu: Jokalaria

en: Tool Size
eu: Tresnaren tamaina

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
eu: bai

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
eu: Bat ere ez

en: Missing starting position
eu: Ez da aurkitu hasierako kokapenik

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
eu: Uda

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
eu: Negua

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
eu: Basamortua

en: (stopped)
eu: (geldituta)

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
eu: Langileak

en: A geologist found resources.
eu: Geologo batek baliabideak aurkitu ditu.

en: Worker got lost!
eu: Langile bat galdu da!

en: Logic error
eu: Errore logikoa

en: The client %s could not be found.
eu: %s bezeroa ezin izan da aurkitu.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
eu: Komando baliogabea! Idatzi /help komando zerrenda lortzeko.

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
eu: Widelands-ek ezin izan du konexio bat ezarri emandako helbidearekin.
    Ez dago metazerbitzaririk martxan suposatutako portuan edo
    zure sareko konfigurazioa okerra da.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
eu: Arrakasta metazerbitzarira birkonektatzean!

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
eu: Mezua ezin izan da bidali: Ez zaude metazerbitzarira konektatuta!

en: The protocol version you are using is not supported!
eu: Erabiltzen ari zaren protokoloaren bertsioa ez dago onartua!

en: Connection was closed by the client normally.
eu: Konexioa bezeroak itxi du era normalean.

en: The connection to the metaserver was lost.
eu: Metazerbitzariarekin konexioa galdu da.

en: Metaserver did not answer
eu: Metazerbitzariak ez du erantzuten

en: Client has left the game.
eu: Bezeroak jokoa utzi du.

en: Connection was lost.
eu: Konexioa galdu da.

en: Server has left the game.
eu: Zerbitzariak jokoa utzi du.

en: Unknown user has left the game (%s)
eu: Jokalari ezezagunak joka utzi du (%s)

en: Server uses a different protocol version
eu: Zerbitzariak protokoloaren beste bertsio bat erabiltzen du

en: The game has already started.
eu: Joko hau jadanik hasi da.

en: Client has no access to server settings.
eu: Bezeroak ez du atzipenik zerbitzariaren kofiguraziora.

en: %s has joined the game
eu: %s jokora sartu da

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d hour | %d hours
eu[0]: %d ordu
eu[1]: %d ordu

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
eu: Izena

en: Name:
eu: Izena:

en: Name: %s
eu: Izena: %s

en: Players: %s
eu: Jokalariak: %s

en: Small
eu: Txiki

en: Team
eu: Taldea

en: Team %d
eu: Taldea %d

en: Unknown
eu: Ezezaguna

[ctx: hotkey]
en: Delete
eu: Ezabatu

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
eu: Gelditu

en: Team %u
eu: Taldea %u

en: You won!
eu: Irabazi duzu!

en: You lost.
eu: Galdu egin duzu.

en: Map Name:
eu: Maparen izena:

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
eu: Artefaktuak

en: Game data error
eu: Jokuaren datuen errorea

en: Production
eu: Ekoizpena
