Widelands - en to ar translation catalogue (435 entries)

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
ar: لا مساحة

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
ar: بعض من مباني البدء ليس لديها مساحة للبناء ولم تُبني، أنت مع تراجع في هذا الوضع، خذ ي الحسبان إعادة الخريطة مع مكان بدء جيد.

en: Not enough space
ar: لا مساحة كافية

en: Status
ar: الحالة

en: New Objectives
ar: أهداف جديدة

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
ar: %1$s أو %2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with a comma. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here. * TRANSLATORS: Concatenate 2 items at in the middle of a list.
en: %1$s, %2$s
ar: %1$s، %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here. * TRANSLATORS: The current value of a spinbox, "X hours and Y minutes"
en: %1$s and %2$s
ar: %1$s و %2$s

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
ar: لا كمبيوتر

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
ar: كمبيوتر متوسط

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
ar: كمبيوتر ضعيف

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
ar: كمبيوتر ضعيف جداً

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
ar: حقيقة

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
ar: يناير

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
ar: فبراير

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
ar: مارس

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
ar: أبريل

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
ar: مايو

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
ar: يونيو

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
ar: يوليو

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
ar: أغسطس

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
ar: سبتمبر

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
ar: أكتوبر

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
ar: نوفمبر

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
ar: ديسمبر

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
ar: القائمه الرئيسية

en: Undo
ar: تراجع

en: Redo
ar: إعاده

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Help
ar: مساعدة

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
ar: خريطة جديدة

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
ar: خريطة عشوائية جديدة

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Load Map
ar: حمل خريطة

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Save Map
ar: إحفظ الخريطة

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
ar: إعدادات الخريطة

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Exit Editor
ar: أخرج من المُعدل

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
ar: غَير الإرتفاع

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
ar: إرتفاع عشوائي

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
ar: التربة

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
ar: غير قابل للتحرك

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
ar: الحيوانات

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
ar: الموارد

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
ar: اللاعبين

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
ar: حدد المكان الذي سوف يكون في الإحداثيات (0،0). هذا سوف يكون في شمال أعلي الخريطة المصغرة المُنتجة.

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
ar: "الارض الواسعة" غير قادره على فتح الملف "%s". يبدو أن الملف غير مكتمل.

en: Unsaved Map
ar: خريطه غير محفوظة

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
ar: هذه الخريطه لم تُحفظ بعد ، اترغب حقاً بالخروج؟

en: Error
ar: خطأ

en: Loading map “%s”…
ar: يُحمل خريطة "%s"...

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
ar: بدون إسم

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
ar: غير معروف

en: Error Saving Map!
ar: خطأ في حفظ الخريطة!

en: Random Player
ar: لاعب عشوائي

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
ar: الحالي: %s...

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
ar: إضغط لكي تُحدد عُنصر. إستخدم زر "Ctrl" لكي تُحدد عناصر متعددة.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
ar: الحالي: %s

en: Field Information
ar: معلومات الميدان

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
ar: الإحداثيات: (%1$i،%2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
ar: صغير

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
ar: متوسط

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
ar: كبير

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
ar: عَلم

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
ar: لغم

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
ar: ميناء

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
ar: قابل للمشي

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
ar: قابل للعوم

en: Caps: %s
ar: كبسولات: %s

en: Owned by: Player %u
ar: مملوك لـ: اللاعب %u

en: Owned by: —
ar: مملوك لـ: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
ar: الاسم: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
ar: هو: %s

[ctx: map_name]
en: Name: %s
ar: الأسم: %s

en: Players: %u
ar: اللاعبيين: %u

en: Players: –
ar: اللاعبين: --

en: Author: %s
ar: المالك: %s

en: Error!
ar: خطأ!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
ar: خرائطي

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
ar: سيناريوهات اللعب الجماعي

en: OK
ar: موافق

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Delete
ar: إحذف

en: Description:
ar: الوصف:

en: Hint (optional):
ar: تلميح (إختياري):

en: Tags:
ar: وسوم:

en: %u Player | %u Players
ar[0]: %u لا لاعب
ar[1]: %u اللاعب
ar[2]: %u اللاعيبان
ar[3]: %u اللاعبيين
ar[4]: %u اللاعبيين
ar[5]: %u اللاعبيين

en: Suggested Teams:
ar: الفِرق المُقترحة:

en: Main Options
ar: إعدادات أساسية

en: Tags
ar: الوسوم

en: Teams
ar: الفِرق

en: Size: %1% x %2%
ar: الحجم: %1% في %2%

en: Create Map
ar: إصنع خريطة

en: Terrain:
ar: التربة:

en: Creating empty map…
ar: ينشئ خريطة فارغة...

en: Players:
ar: اللاعبين:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
ar: منخفض

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
ar: متوسط

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
ar: مرتفع

en: Water:
ar: الماء:

en: Land:
ar: الارض:

en: Wasteland:
ar: الارض الخربة:

en: Mountains:
ar: الجبال:

en: Island mode
ar: وضع الجزيرة

en: Map ID:
ar: معرف الخريطة:

en: Atoll
ar: جزيرة مرجانية

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
ar: أرض خراب

en: Generating random map…
ar: يولد خريطة عشوائية...

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
ar: خريطة عشوائية

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
ar: الخريطة تم إنشائها. من فضلك تحقق مجدداً من أماكن بدء اللاعبين لكي تتأكد من أنها ليس موضوعة جيداً، أو محجوزة في جزيرة أو في أعلي جبل ما..

en: Computer %u
ar: الكمبيوتر %u

en: Player
ar: اللاعب

en: Generate Map
ar: ولد خريطة

en: Filename:
ar: أسم الملف:

en: Make Directory
ar: إصنع مسار

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
ar: غير مُسمي

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
ar: ملف بأسم "%s" موجود مسبقاً. إستبدال؟

en: Enter Directory Name:
ar: أدخل إسم المسار:

en: Player Options
ar: إعدادت اللاعب

en: Number of players
ar: عدد اللاعبين

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
ar: اللاعب %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
ar: قبيلة

[ctx: tribe]
en: Random
ar: عشوائي

en: Height Tools Options
ar: إعدادات أدوات الإرتفاع

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
ar: إضغط علي الخريطة للزيادة، Shift + إضغط لكي تُخفض إرتفاع التربة.

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
ar: Ctrl + إضغط علي الخريطة لكي تُحدد إرتفاع التربة

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
ar: إضغط علي الخريطة للزيادة، Shift + إضغط لكي تُخفض كمية الموارد المحددة.

en: Random Height Options
ar: إعدادات الإرتفاع العشوائي

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
ar: إضغط علي الخريطة لكي تُحدد إرتفاع التربة بيمة عشوائية من المجال المُحدد

en: Tool Size
ar: حجم الأداة

en: Size:
ar: الحجم:

en: Messages
ar: الرسائل

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
ar: نعم

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
ar: لا شيء

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
ar: لم يُدخل

en: Missing starting position
ar: مواقع البدء مفقودة

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
ar: اللعبة لا يمكنها أن تبدء، بسبب أن اللاعب %u ليس لديه مكان للبدء.
    يمكنك يدوياً إضافة مكان البدء مع "مُعدل الأرض الواسعة" لكي تُصلح هذه المشكلة.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
ar: الصيف

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
ar: الشتاء

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
ar: الصحراء

en: No description defined
ar: لا وصف مُحدد

en: %i%% built
ar: %i%% بَني

en: %u%% dismantled
ar: %u%% فُكك

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
ar: خُسر!

en: Militarysite lost!
ar: منطقة عسكرية خُسرت!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
ar: هُزم الأعداء!

en: Enemy at site defeated!
ar: الأعداء في المنطقة هزموا!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
ar: هجوم!

en: You are under attack
ar: أنت تحت الهجوم

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
ar: الإقتصاد يحتاج السلعة ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
ar: الإقتصاد لا يحتاج السلعة ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
ar: الإقتصاد يحتاج العامل ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
ar: الإقتصاد لا يحتاج العامل ‘%s’

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
ar: المبني لدية السلع الأتية: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
ar: المبني ليس لدية السلع الأتية: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
ar: العامل يحتاج الخبرة

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
ar: العامل لا يحتاج للخبرة

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
ar: لم تبدأ %1$s بسبب %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
ar: إكتملت %1$s بسبب %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
ar: تم تخطي %1$s بسبب %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
ar[0]: %s مفقود
ar[1]: %s مفقود
ar[2]: %s مفقودة
ar[3]: %s مفقودة
ar[4]: %s مفقودة
ar[5]: %s مفقودة

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
ar[0]: تم تجنيد %s
ar[1]: تم تجنيد %s
ar[2]: تم تجنيد %s
ar[3]: تم تجنيد %s
ar[4]: تم تجنيد %s
ar[5]: تم تجنيد %s

en: No soldier found for this training level!
ar: لا جنود وجدوا لتدريب هذا المستوي!

en: (stopped)
ar: (متوقف)

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
ar: سلع

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
ar: العمال

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
ar: مباني

en: Logic error
ar: خطأ منطقى

en: Saving game…
ar: يحفظ اللعبة...

en: Saving failed!
ar: فشل الحفظ

en: Game saved
ar: حُفظت بنجاح

en: Terrains
ar: التربة

en: Flags
ar: أعلام

en: Objectives
ar: الأهداف

en: Minimap
ar: الخريطة المُصغرة

en: Loading map…
ar: يُحمل خريطة...

en: You can not kick yourself!
ar: لا يمكنك طرد نفسك!

en: Are you sure you want to kick %s?
ar: هل أنت واثق من طرد %s؟

en: The stated reason was: %s
ar: السبب المُعلن كان: %s

en: ERROR: %s
ar: خطأ: %s

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
ar: لقد فُصلت عن الخادم ، فلقد ادخلت احد اوامر المستخدم الجذر فى حين انك لا تملك تصاريح الجذر. سيتم تسجيل هذه الحادثه وإبلاغها للمشرف

en: Connection was closed by the client normally.
ar: الإتصال اُغلق بواسطة العميل طبيعياً.

en: Client has left the game.
ar: العميل ترك اللعبة.

en: Connection was lost.
ar: فُقِدَ اﻹتصال

en: Kicked by the host: %s
ar: طُرد بواسطة المُضيف: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
ar: لقد خرج %1$s من اللعبه (%2$s)

en: Unknown user has left the game (%s)
ar: لاعب مجهول خرج من اللعبه (%s)

en: The game has already started.
ar: بُدأت اللعبه قبل مجيئك بالفعل.

en: %s has joined the game
ar: إنضم %s الى اللعبة

en: Loading…
ar: يُحمل...

en: Decrease the value
ar: خفض القيمة

en: Increase the value
ar: رفع القيمة

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d hour | %d hours
ar[0]: %d ساعة
ar[1]: %d ساعة
ar[2]: %d ساعاتان
ar[3]: %d ساعات
ar[4]: %d ساعات
ar[5]: %d ساعات

en: Close
ar: أغلق

en: About Widelands
ar: عن "الارض الواسعة"

en: Login
ar: تسجبل الدخول

en: Password:
ar: كلمة المرور:

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
ar: الاسم

en: Name:
ar: اﻹسم:

en: Players: %s
ar: اللاعبيين: %s

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
ar: الصعوبة

en: Difficulty:
ar: الصعوبة:

en: Small
ar: صغير

en: Hint:
ar: تلميح:

en: Return to the main menu
ar: إرجع إلي القائمة الرئيسية

en: Play this campaign
ar: إلعب هذه الحملة

en: Tribe Name
ar: إسم القبيلة

en: Campaign Name
ar: إسم الحملة

en: Help: %s
ar: مساعدة: %s

en: Clients online:
ar: العملاء على الشبكة:

en: Join this game
ar: إنضم لهذه اللعبة

en: Open a new game
ar: إفتح لعبة جديدة

en: User Status
ar: حالة المستخدم

en: Administrator
ar: المدير

en: Registered
ar: مُسجل

en: Unregistered
ar: غير مُسجل

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
ar: الإسم

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
ar: النسخة

en: Game
ar: اللعبة

en: Reset to default
ar: أرجع إلي الإفتراضي

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
ar: عام

en: Editor
ar: المٌحرر

en: Launch Game
ar: شغل اللعبه

en: Start game
ar: إبدأ اللعبة

en: Show the help window
ar: أظهر نافذة المساعدة

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
ar: إعداد اللعبة الجماعية

en: Show Filenames
ar: أظهر أسماء الملفات

en: Nickname:
ar: اللقب:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
ar: لا أحد

en: Please enter a nickname!
ar: من فضلك ادخل لقباً!

en: Please enter your password!
ar: من فضلك أدخل كلمة مرورك!

en: New Game
ar: إبدأ لعبة جديدة

en: Campaigns
ar: الحملات

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
ar: حمل اللعبة

en: Options
ar: إعدادات

en: Exit Widelands
ar: اُخرج من "الأرض الواسعة"

en: (no map)
ar: (لا خريطة)

en: Show all maps
ar: أظهر كل الخرائط

en: Show original map names
ar: أظهر الأسماء الطبيعية للخريطة

en: Back
ar: رجوع

en: Role
ar: دور

en: Spectator
ar: مشاهد

en: Type
ar: نوع

en: Team
ar: الفريق

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
ar: كمبيوتر عشوائي

en: Shared in
ar: مشترك في

en: Closed
ar: اُغلقت

en: Open
ar: فتح

en: Human
ar: إنسان

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
ar: مشترك في اللاعب %u

en: Team %d
ar: فريق %d

en: Clients
ar: العملاء

en: List of games in your local network:
ar: قائمة الالعاب المتوفرة فى شبكتك المحلية:

en: Your nickname:
ar: لقبك:

en: Host
ar: المضيف

en: State
ar: الحالة

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
ar: غير معروف

en: Apply
ar: تطبيق

en: Language
ar: اللغة

en: Interface
ar: الواجهة

en: Sound
ar: الصوت

en: Saving
ar: يحفظ

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
ar: مغلق

note: * TRANSLATORS: Options: Delete replays after:
en: Never
ar: ابداً

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
ar: الحجم الكامل للشاشة

en: Try system language
ar: إستخدم لغة نظام التشغيل

en: Play this scenario
ar: إلعب هذا السيناريو

en: Play this tutorial
ar: إلعب هذا الدرس التعليمي

en: The order in which the tutorials should be played
ar: الترتيب بحيث كيف للدروس التعليمة أن تُلعب

en: Tutorial Name
ar: إسم الدرس التعليمي

en: The number of this scenario in the campaign
ar: إسم هذا السيناريو فى الحمله

en: Scenario Name
ar: إسم السيناريو

en: FreeBSD
ar: فري بي ‌إس ‌دي

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Forester’s House
ar: منزل حراج

en: Quarry
ar: محجر

en: Watch Replay
ar: شاهد اﻹعادات

en: Multiplayer
ar: اللعب الجماعي

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
ar: إعدادات الصوت

en: General Statistics
ar: إحصائيات عامة

en: Ware Statistics
ar: إحصائيات السلع

en: Building Statistics
ar: إحصائيات المبنى

en: Chat
ar: الدردشة

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
ar: حفظ اللعبة

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
ar: أخرج من اللعبة

en: Keyboard Shortcuts
ar: إختصارات لوحة المفاتيح

note: * TRANSLATORS: Section heading in "Controls" help
en: Message Window
ar: نافذة الرسائل

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Change tool size
ar: غير حجم الاداة

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Click
ar: أضغط

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ar: أضف عناصر على الخريطة، أو زدّ عناصر الخريطة بالقيمة المحددة بـ"زيادة/تقليص القيمة"

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ar: أمسح عناصر الخريطة، او قلل عناصر الخريطة بالقيمة المحددة بــ"زيادة/تقليص القيمة"

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
ar: ضَع عناصر الخريطة إلى القيمة المحددة بـ"حدد القيمة"

[ctx: hotkey]
en: Space
ar: مساحة

[ctx: hotkey]
en: Delete
ar: إحذف

en: Destroy building?
ar: تدمير المبنى؟

en: Dismantle building?
ar: تفكيك المبنى؟

en: Sink the ship?
ar: إغراق السفينه؟

en: Attack
ar: هجوم

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
ar[0]: %u جندي
ar[1]: %u جندي
ar[2]: %u جنديان
ar[3]: %u جنود
ar[4]: %u جنود
ar[5]: %u جنود

en: Number of soldiers
ar: عدد الجنود

en: Start attack
ar: إبدأ الهجوم

en: Ports
ar: المرافئ

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
ar: أكمل

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
ar: توقف

en: Enhance to %s
ar: عزز إلي %s

en: Construction costs:
ar: تكاليف البناء:

en: Destroy
ar: دمر

en: Dismantle
ar: فكك

en: Returns:
ar: يُرجع:

en: Hide work area
ar: إخفي منطقة العمل

en: Show work area
ar: أظهر منطقة عمل

en: Start an expedition
ar: إبدء بعثة

en: Cancel the expedition
ar: ألغي البعثة

en: Building materials
ar: مواد البناء

en: Normal policy
ar: سياسة عادية

en: Preferably store selected wares here
ar: خزن بأفضلية السلع المحددة هنا

en: Do not store selected wares here
ar: لا تُخزن السلع المحددة هنا

en: Remove selected wares from here
ar: إمسح السلع المحددة من هنا

en: Economy options
ar: إعدادات الإقتصاد

en: Decrease target
ar: قلل الهدف

en: Increase target
ar: زد الهدف

en: Build medium building
ar: إبني مبني متوسط

en: Build small building
ar: إبني مبني صغير

en: Build port building
ar: إبني مبني الميناء

en: Action
ar: الأفعال

en: Build road
ar: إبني طريق

en: Destroy this flag
ar: دمر هذا العلم

en: Send geologist to explore site
ar: أرسل جيولوجى لإستكشاف موقع

en: Place a flag
ar: ضَع عَلم

en: Destroy a road
ar: دمر طريق

en: Watch
ar: شاهد

en: Build mines
ar: إبني منجم

en: Build flag
ar: إبني علم

en: Cancel road
ar: إلغاء الطريق

en: Build roads
ar: إبني طريق

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
ar: مساحة التصحيح

en: Team %u
ar: فريق %u

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
ar: تأكيد الخروج من اللعبة

en: Are you sure you wish to exit this game?
ar: هل تود أن تخرج من اللعبة؟

en: Messages: Inbox
ar: الرسائل:صندوق الوارد

en: Title
ar: العنوان

[ctx: message]
en: Type
ar: النوع

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
ar: أظهر كل الرسائل

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
ar: أظهر رسائل الجيولوجيين فقط

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
ar: أظهر رسائل الإقتصاد فقط

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
ar: أظهر رسائل البِحارة فقط

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
ar: أظهر رسائل الحرب فقط

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
ar: أظهر رسائل المشاهد فقط

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
ar: أرشفة الرسالة المحددة

en: Game over
ar: اللعبة أنتهت

en: Player Info:
ar: معلومات اللاعب:

en: Elapsed time:
ar: الوقت المنقضي:

en: Continue playing
ar: أكمل اللعب

en: Time
ar: وقت

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
ar: خسر

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
ar: فاز

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
ar: استقالة

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
ar: غيرمعروف

en: You won!
ar: أنت فُزت!

en: You lost.
ar: أنت خسرت.

en: %s won!
ar: %s فاز!

en: Score
ar: الدرجة

en: Team Score
ar: درجة الفريق

en: Map Name:
ar: إسم الخريطة:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
ar: وقت اللعبة:

en: Land
ar: أرض

en: Productivity
ar: اﻹنتاجية

en: Casualties
ar: الخسائر

en: Kills
ar: القتلى

en: Military buildings lost
ar: مبني عسكري خُسر

en: Military buildings defeated
ar: مبني عسكري هُزم

en: Civilian buildings lost
ar: مبني مدني خُسر

en: Military
ar: العسكرية

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
ar: أعادة التقريب

en: PAUSE
ar: إيقاف مؤقت

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
ar: حدد إعدادات الموسيقي والمؤثرات الصوتية

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
ar: اﻹحصائيات

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
ar: الإبحار

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
ar: الجنود

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
ar: مخزون

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
ar: الرسمية

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
ar: غير متعادلة

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
ar: الأثار

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
ar: حره للجميع

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
ar: 1ضد1

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
ar: فرق من 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
ar: فرق من 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
ar: فرق من 4

en: No Author
ar: لا مالك

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
ar: أصل

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
ar: فارغ

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
ar: الأسم الطبيعي للخريطة: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
ar: إسم الخريطة في لغتك: %s

en: Game data error
ar: خطأ فى بيانات اللعبة

en: Filename
ar: أسم الملف

en: The name of the map or scenario
ar: أسم الخريطة أو المشهد

en: Size
ar: الحجم

en: The size of the map (Width x Height)
ar: حجم الخريطة (الطول x الأرتفاع)

en: Map Name
ar: إسم الخريطة

en: Owner
ar: المالك

en: Roads
ar: طرق

en: Zoom
ar: تقريب

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
ar: أيام

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
ar: ساعات

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
ar: دقائق

en: game
ar: لعبة

en: Exp
ar: خبرة

en: Next Level
ar: المستوى التالى

en: Terminate the employment of the selected worker
ar: ألغي التوظيف للعامل المُحدد

en: (vacant)
ar: (شاغر)

en: Scout towards the north west
ar: إستكشف بإتجاه الشمال الغربي

en: Explore the island’s coast clockwise
ar: إستكشف ساحل الجزيرة مع عقارب الساعة

en: Scout towards the north east
ar: إستكشف بإتجاه الشمال الشرقي

en: Scout towards the west
ar: إستكشف بإتجاه الغرب

en: Construct a port at the current location
ar: إبني ميناء في المكان الحالي

en: Scout towards the east
ar: إستكشف بإتجاه الشرق

en: Scout towards the south west
ar: إستكشف بإتجاه الجنوب الغربي

en: Explore the island’s coast counter clockwise
ar: إستكشف سواحل الجزيرة عكس عقارب الساعه

en: Scout towards the south east
ar: إستكشف بإتجاه الجنوب الشرقي

en: Sink the ship
ar: أغرق السفينة

en: Cancel the Expedition
ar: ألغي البعثة

en: Go to ship
ar: إذهب إلي السفينة

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
ar: البعثة لا يمكن إلغائها، بسبب أن السفينة ليس لديها ميناء لترجع إليه.

en: Go to destination
ar: إذهب إلي الوجهة

en: Capacity
ar: السعة

en: Click soldier to send away
ar: إضغط علي جندي لكي ترسله بعيداً

en: Wares (total)
ar: السلع (المجموع)

en: Workers (total)
ar: العمال (المجموع)

en: Wares in warehouses
ar: السلع في مخزن السلع

en: Workers in warehouses
ar: العمال في مخزن السلع

en: Soldiers in training
ar: الجنود في التدريب

en: Production
ar: إنتاج

en: Consumption
ar: الإستهلاك

en: Wares waiting to be shipped
ar: السلع تنتظر أن تُشحن

en: Workers waiting to embark
ar: العمال ينتظرون الركوب

en: Expedition
ar: بعثة

en: Follow
ar: إتبع

en: Center the main view on this
ar: ضع منتصف المشهد عي هذا
