Widelands - en to tr translation catalogue (195 entries)

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
tr: Alan Yok

en: Not enough space
tr: Yeterli alan yok

en: No rocks nearby
tr: Yakınlarda kaya yok

en: Status
tr: Durum

en: New Objective
tr: Yeni görev

en: New Objectives
tr: Yeni görevler

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
tr: %1$s veya %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here. * TRANSLATORS: The current value of a spinbox, "X hours and Y minutes"
en: %1$s and %2$s
tr: %1$s ve %2$s

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
tr: Yapay Zeka Yok

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
tr: Normal Yapay Zeka

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
tr: Zayıf Yapay Zeka

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
tr: Çok Zayıf Yapay Zeka

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
tr: Oca

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
tr: Şub

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
tr: Nis

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
tr: Haz

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
tr: Tem

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
tr: Ağu

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
tr: Eyl

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
tr: Eki

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
tr: Kas

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
tr: Ara

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
tr: Tekrar sona erdi ve oyun duraklatıldı. İsterseniz oyunu  başlatabilir ve izlemeye devam edebilirsiniz.

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
tr: Ana Menü

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
tr: Göster / Gizle

en: Tool size
tr: Araç boyutu

en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo
tr: Yinele

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Help
tr: Yardım

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
tr: Yeni Harita

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
tr: Yeni Rastgele Harita

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Load Map
tr: Harita Yükle

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Save Map
tr: Haritayı Kaydet

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
tr: Harita Seçenekleri

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Exit Editor
tr: Düzenleyiciden Çık

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
tr: Yüksekliği değiştir

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
tr: Zemin yüksekliğini değiştir

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
tr: Rastgele yükseklik

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
tr: Zemin yüksekliğini rastgele değerlere ata

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
tr: Zemin

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
tr: Haritanın zeminini değiştir

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
tr: Taşınamayanlar

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
tr: Taşınamayanları ekle veya kaldır

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
tr: Hayvanlar

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
tr: Hayvan ekle veya kaldır

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
tr: Kaynaklar

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
tr: Kaynakları ayarla veya değiştir

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
tr: Oyuncular

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
tr: (0, 0) koordinatlarının alınacağı konumu ayarlayın. Bu oluşturulan küçük haritanın sol üst köşesi olacak

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
tr: Widelands "%s" dosyasını yükleyemedi. Dosya formatı uyumlu gözükmüyor.

en: Unsaved Map
tr: Kaydedilmemiş Harita

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
tr: Bu harita henüz kaydedilmedi, gerçekten çıkmak istiyor musun?

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
tr: İsimsiz

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
tr: Bilinmeyem

en: Error Saving Map!
tr: Harita Kaydedilirken Hata!

en: Random Player
tr: Rastgele Oyuncu

en: Field Information
tr: Alan Bilgis

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
tr: Koordinatlar: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
tr: küçük

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
tr: orta

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
tr: büyük

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
tr: bayrak

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
tr: maden

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
tr: yürünülebilir

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
tr: yüzülebilir

en: Owned by: Player %u
tr: Sahip: Oyuncu %u

en: Owned by: —
tr: Sahip: —

en: Map
tr: Harita

en: Players: %u
tr: Oyuncular: %u

en: Players: –
tr: Oyuncular: –

en: Author: %s
tr: Yazar: %s

en: Error!
tr: Hata!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
tr: Haritalarım

en: OK
tr: Tamam

en: Cancel
tr: İptal

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: %u Player | %u Players
tr[0]: %u Oyuncu
tr[1]: %u Oyuncu

en: Suggested Teams:
tr: Önerilen Takımlar:

en: Main Options
tr: Ana Ayarlar

en: Tags
tr: Etiketler

en: Teams
tr: Takımlar

en: Size: %1% x %2%
tr: Boyut: %1% x %2%

en: Create Map
tr: Harita Oluştur

en: Terrain:
tr: Zemin:

en: Players:
tr: Oyuncular:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
tr: Düşük

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
tr: Orta

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
tr: Yüksek

en: Water:
tr: Su:

en: Mountains:
tr: Dağlar:

en: Map ID:
tr: Harita Kimliği:

en: Atoll
tr: Mercanada

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
tr: Çorak arazi

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
tr: Rastgele Harita

en: Player
tr: Oyuncu

en: Generate Map
tr: Haritayı Oluştur

en: Make Directory
tr: Dizin Oluştur

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
tr: isimsiz

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
tr: '%s' isminde bir dosya mevcut. Üzerine yazılsın mı?

en: Player Options
tr: Oyuncu Seçenekleri

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
tr: Oyuncu %u

en: Height Tools Options
tr: Yükseklik Araç Seçenekleri

en: Tool Size
tr: Araç Boyutu

en: Size:
tr: Boyut:

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
tr: Hiçbiri

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
tr: Ayarlanmamış

en: Missing starting position
tr: Başlatma konumu eksik

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
tr: Widelands, oyuncu %u başlangıç konumuna sahip olmadığı için oyunu başlatamadı.
    Bu sorunu çözmek için Widelands Düzenleyici kullanarak el ile bir başlangıç konumu ekleyebilirsiniz.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
tr: Yaz

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
tr: Kış

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
tr: Çöl

en: No description defined
tr: Tanımlanmış açıklama yok

en: %i%% built
tr: %%%i inşa edildi

en: %u%% dismantled
tr: %u%% sökülmüş

en: Militarysite lost!
tr: Askeri saha kaybedildi!

en: Enemy at site defeated!
tr: Sahada düşman öldürüldü!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
tr: Saldır!

en: You are under attack
tr: Saldırı altındasın

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
tr: ekonomi ‘%s’ malını gerektiriyor

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
tr: ekonomi ‘%s’ malını gerektirmiyor

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
tr: ekonomi ‘%s’ işçisini gerektiriyor

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
tr: ekonomi ‘%s’ işçisini gerektirmiyor

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
tr: bina şu mallara sahip: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
tr: bina şu mallara sahip değil: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
tr: bir işçinin deneyime ihtiyacı var

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
tr: işçilerin deneyime ihtiyacı yok

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
tr: %1$s başlatılmadı çünkü %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
tr: %1$s tamamlandı çünkü %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
tr: %1$s atlandı çünkü %2$s

en: No soldier found for this training level!
tr: Bu eğitim seviyesinde hiç asker bulunamadı!

en: (stopped)
tr: (durduruldu)

en: Can’t find any more resources!
tr: Daha fazla kaynak bulunamıyor!

en: An expedition ship found a new port build space.
tr: Bir sefer gemisi yeni liman inşa alanı buldu.

en: Port Space Found
tr: Liman Alanı Bulundu

en: Island Circumnavigated
tr: Adanın Etrafında Dolaşıldı

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
tr: Bir sefer gemisi adayı hiçbir olay olmadan dolaştı.

en: Coast Reached
tr: Kıyıya Ulaşıldı

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
tr: Bir sefer gemisi kıyıya ulaştı ve sonraki komutları bekliyor.

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
tr: Malların boşaltılması başarısız, sefer artık iptal edildi.

en: Expedition Ready
tr: Sefer Hazır

en: An expedition ship is waiting for your commands.
tr: Bir seyir gemisi komutlarını bekliyor.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
tr: İşçiler

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
tr: İşçiler eksik

en: A new port was added to your economy.
tr: Yeni bir liman ekonomine eklendi.

en: A new headquarters was added to your economy.
tr: Yeni bir karargah ekonomine eklendi.

en: A new warehouse was added to your economy.
tr: Yeni bir depo ekonomine eklendi.

en: A geologist found resources.
tr: Bir jeolojist kaynak buldu.

en: Worker got lost!
tr: İşçi kayboldu!

en: Logic error
tr: Mantık hatası

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
tr: elverişli

en: Saving failed!
tr: Kaydetme başarısız!

en: Game saved
tr: Oyun kaydedildi

en: Minimap
tr: Mini Harita

en: Loading map…
tr: Harita yükleniyor...

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
tr: Bluebyte Settlers II Map. Yorum belirtilmemiş.

en: Could not establish connection to host
tr: Ana sunucuya bağlantı sağlanamadı

en: Client has left the game.
tr: Kullanıcı oyundan ayrıldı.

en: Client crashed and performed an emergency save.
tr: Kullanıcıda bir problem çıktı ve acil kayıt yapıldı.

en: Server has left the game.
tr: Sunucu oyundan ayrıldı.

en: The game has started just after you tried to connect.
tr: Oyun siz bağlanmaya çalıştıktan az sonra başladı.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
tr: Server olmayan bir oyuncuya oyuncu güncellemesi gönderdi.

[ctx: color]
note: * TRANSLATORS: First letter of the word "Red"
en: R
tr: K

[ctx: color]
note: * TRANSLATORS: First letter of the word "Green"
en: G
tr: Y

[ctx: color]
note: * TRANSLATORS: First letter of the word "Blue"
en: B
tr: M

en: Default Color
tr: Varsayılan Renk

en: Red
tr: Kırmızı

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

[ctx: dropdown]
en: Select Item
tr: Öge seçin

en: Loading…
tr: Yükleniyor...

en: Decrease the value
tr: Değeri azalt

en: Increase the value
tr: Değeri yükselt

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat
tr[1]: %d saat

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
tr: Ad

en: Name:
tr: İsim:

en: Name: %s
tr: İsim: %s

en: Players: %s
tr: Oyuncular: %s

en: Small
tr: Küçük

en: Category: %s
tr: Kategori: %s

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
tr: Genel

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
tr: Senaryo

en: New Game
tr: Yeni Oyun

en: Team %d
tr: Takım %d

en: Sound
tr: Ses

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Attack
tr: Saldırı

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
tr[0]: %u asker
tr[1]: %u asker

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
tr: Dur

en: Team %u
tr: Takım %u

en: Map Name:
tr: Harita Adı:

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
tr: Eserler

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
tr: üst

en: Game data error
tr: Oyun veri hatası

en: Production
tr: Üretim
