Widelands - en to ja translation catalogue (779 entries)

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
ja: 空き地不足

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
ja: 初期配置されるはずだった建物のいくつかが空き地不足のために建設されませんでした。それによりあなたは不利を受けることになります。予定通りの初期条件を得るため、リスタートすることを検討してください。

en: Not enough space
ja: 土地が足りません

en: Status
ja: 状態

en: New Objectives
ja: 新たな目的

[ctx: sentence_separator]
note: TRANSLATORS: Put 2 sentences one after the other. TRANSLATORS: Languages using Chinese script probably want to lose the blank space here.
en: %s %s
ja: %s%s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
ja: %1$sか%2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with a comma. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here. * TRANSLATORS: Concatenate 2 items at in the middle of a list.
en: %1$s, %2$s
ja: %1$s、%2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here. * TRANSLATORS: The current value of a spinbox, "X hours and Y minutes"
en: %1$s and %2$s
ja: %1$sと%2$s

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
ja: AI無し

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
ja: ノーマルAI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
ja: 弱いAI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
ja: とても弱いAI

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
ja: 偽

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
ja: 真

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
ja: 1月

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
ja: 2月

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
ja: 3月

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
ja: 4月

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
ja: 5月

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
ja: 6月

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
ja: 7月

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
ja: 8月

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
ja: 9月

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
ja: 10月

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
ja: 11月

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
ja: 12月

en: End of Replay
ja: リプレイの終了

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
ja: リプレイの終わりに達したため、ゲームを一時停止しています。もし続きを見たいのであれば、手動で一時停止を解除してください。

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Tool size
ja: ツールサイズ

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直し

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Help
ja: ヘルプ

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
ja: 新規マップ

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
ja: 新規ランダムマップ

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Load Map
ja: マップ読込

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Save Map
ja: マップ保存

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
ja: マップオプション

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Exit Editor
ja: エディタ終了

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
ja: 高さの変更

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
ja: 高さをランダムに設定する

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
ja: 地形

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
ja: 障害物

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
ja: 動物

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
ja: 資源

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
ja: プレイヤー

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
ja: 原点(0,0)の位置を設定します。これが生成されるミニマップの左上隅になります。

en: Show Building Spaces
ja: 建物用地を表示する

en: Unsupported Format
ja: 未サポートのフォーマット

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
ja: Widelandsはファイル %s を読み込めませんでした。このファイル形式は互換性がないようです。

en: Unsaved Map
ja: マップが未保存です

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
ja: このマップは保存されていません。本当に終了しますか？

en: Error
ja: エラー

en: Loading map “%s”…
ja: マップ %s を読み込んでいます

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
ja: 無名

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
ja: 不明

en: Error Saving Map!
ja: マップ保存エラー！

en: Random Player
ja: ランダムプレイヤー

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Immovable: %1$s
ja: 障害物: %1$s

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
ja: 選択中: %s …

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
ja: クリックで選択できます。CTRLキーを押しながらクリックすれば複数選択できます。

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
ja: 選択中: %s

en: Field Information
ja: フィールド情報

en: Node
ja: ノード

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
ja: 座標: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
ja: 小

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
ja: 中

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
ja: 大

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
ja: 旗

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
ja: 鉱山

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
ja: 港

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
ja: 歩行可能

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
ja: 泳ぎ可能

en: Caps: %s
ja: ノードフラグ: %s

en: Owned by: Player %u
ja: 所有者: プレイヤー %u

en: Owned by: —
ja: 所有者: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
ja: 名称: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
ja: 性質: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
ja: オブジェクト

en: Immovable: %s
ja: 障害物: %s

en: Animals: %s
ja: 動物: %s

en: Workers: %s
ja: 労働者: %s

en: Ships: %s
ja: 船: %s

en: Map
ja: マップ

[ctx: map_name]
en: Name: %s
ja: 名称: %s

en: Players: %u
ja: プレイヤー数: %u

en: Players: –
ja: プレイヤー数: –

en: Author: %s
ja: 作者: %s

en: Description: %s
ja: 説明: %s

en: Error!
ja: エラー！

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
ja: マイマップ

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
ja: マルチプレイシナリオ

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
ja: 現在のディレクトリ: %s

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Delete
ja: 削除

en: Map name:
ja: マップ名:

en: Description:
ja: 説明:

en: Hint (optional):
ja: ヒント (オプション):

en: Tags:
ja: タグ:

en: %u Player | %u Players
ja[0]: %uプレイヤー

en: Suggested Teams:
ja: お勧めチーム構成:

en: Main Options
ja: メインオプション

en: Tags
ja: タグ

en: Teams
ja: チーム

en: Size: %1% x %2%
ja: サイズ: %1% x %2%

en: Create Map
ja: マップ作成

en: Terrain:
ja: 地形:

en: Creating empty map…
ja: 空のマップを作成しています……

en: Players:
ja: 人数:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
ja: 低

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
ja: 中

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
ja: 高

en: Water:
ja: 水:

en: Land:
ja: 陸地:

en: Wasteland:
ja: 荒地:

en: Mountains:
ja: 山地:

en: Island mode
ja: 島モード

en: Random number:
ja: 乱数:

en: Map ID:
ja: マップID:

en: Atoll
ja: 環礁

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
ja: 荒地

en: Generating random map…
ja: ランダムマップを生成しています……

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
ja: ランダムマップ

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
ja: マップが生成されました。プレイヤーの初期位置をダブルクリックし、海に囲まれていたり、山の頂上に取り残されたりしていないことをチェックしてください。

en: Computer %u
ja: コンピュータ%u

en: Player
ja: プレイヤー

en: Generate Map
ja: マップ生成

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Make Directory
ja: ディレクトリ作成

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
ja: 無名

en: A file or directory with that name already exists.
ja: 同じ名前のファイルかディレクトリが既に存在します。

en: Error Creating Directory!
ja: ディレクトリ作成エラー！

en: Error while creating directory ‘%s’.
ja: ディレクトリ %s 作成中にエラー

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
ja: ファイル「%s」は既に存在します。上書きしますか？

en: Map saved
ja: マップが保存されました

en: Enter Directory Name:
ja: ディレクトリ名を入力してください:

en: This extension is reserved!
ja: この拡張子は予約されています！

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
ja: プレイヤーが多すぎます

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
ja: テスト以外の目的で８人以上のプレイヤー設定にすることは推奨していません。本当に８人以上のプレイヤーが必要でしょうか？

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
ja: 今後はこの確認を省略する

en: Abort
ja: 中止

en: Player Options
ja: プレイヤーオプション

en: Number of players
ja: プレイヤー数

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
ja: プレイヤー%u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
ja: 部族

[ctx: tribe]
en: Random
ja: ランダム

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
ja: このプレイヤーの開始位置を設定する

en: Height Tools Options
ja: 高さツールオプション

en: Increase/Decrease height by:
ja: 高さの増減値:

en: Set height to:
ja: 高さをこの値に設定する:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
ja: クリックすると選んだ地形の高さを増やし、Shift+クリックすると高さを減らします。

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
ja: Ctrl+クリックすると高さを指定値に設定します

en: Increase/Decrease amount by:
ja: 資源量の増減値:

en: Set amount to:
ja: 資源量をこの値に設定する:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
ja: クリックすると選択中の資源量を増やし、Shift+クリックすると逆に減らします。

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
ja: Ctrl+クリックすると資源量を指定値に設定します。これは既に設置済みの資源を置き換えます。

en: Random Height Options
ja: ランダム高さ設定オプション

en: Minimum height:
ja: 最低の高さ

en: Maximum height:
ja: 最大の高さ

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
ja: マップをクリックすると、地形の高さが指定範囲内のランダムな値になります。

en: Fixed height
ja: 固定の高さ

en: Tool Size
ja: ツール範囲

en: Size:
ja: サイズ

en: Messages
ja: メッセージ

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
ja: 空白文字

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
ja: ファイル名の先頭に%s

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
ja: ファイル名のどこかに%s

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
ja: 以下の文字は使用できません：

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
ja: はい

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
ja: オン

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
ja: いいえ

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
ja: オフ

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
ja: 無し

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
ja: 設定なし

en: Initializing game…
ja: ゲームを初期化中……

en: Missing starting position
ja: 開始位置が見つかりません

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
ja: プレイヤー %u の開始位置が存在しないため、Widelandsはゲームを開始できませんでした。
    Widelandsエディタ上で手動で開始位置を追加すれば、問題を解決できます。

en: Trade Offer
ja: トレードの提案

en: File successfully saved!
ja: ファイルが正常に保存されました！

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
ja: バックアップファイル %s を削除できませんでした。

en: Directory ‘%s’ could not be created!
ja: ディレクトリ %s を作成できませんでした！

en: File ‘%s’ could not be removed!
ja: ファイル %s を削除できませんでした！

en: Try saving under a different name!
ja: 別の名前で保存してください！

en: Error writing data to file ‘%s’!
ja: ファイル %s 書き込み時にエラー！

en: Saved file may be corrupt!
ja: 保存されたファイルは破損しているかもしれません！

en: File ‘%s’ could not be restored!
ja: ファイル %s を復元できませんでした！

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
ja: しばらくはバックアップファイル %s が利用可能です。

en: File ‘%s’ was restored from backup.
ja: ファイル %s はバックアップから復元されました。

en: An unexpected error occurred:
ja: 予期せぬエラー:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
ja: 夏

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
ja: 冬

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
ja: 砂漠

en: No description defined
ja: 説明はありません

en: %i%% built
ja: %i%%建設

en: %u%% dismantled
ja: %u%% 解体

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
ja: 敗北！

en: Militarysite lost!
ja: 軍事施設を失いました！

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
ja: 敵を倒しました！

en: Enemy at site defeated!
ja: 建物の敵を倒しました！

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
ja: 襲撃！

en: You are under attack
ja: 襲撃を受けています。

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
ja: 経済が物資「%s」を必要としているの

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
ja: 経済が物資「%s」を必要としていないの

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
ja: 経済が労働者「%s」を必要としているの

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
ja: 経済が労働者「%s」を必要としていないの

note: * TRANSLATORS: This is an item in a list of wares, e.g. "3x water": * TRANSLATORS:    %1$i = "3" * TRANSLATORS:    %2$s = "water" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:
en: %1$ix %2$s
ja: %2$sx%1$i

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
ja: この建物には物資 %s があるの

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
ja: この建物には物資 %s が無いの

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
ja: 労働者が経験を必要としているの

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
ja: 労働者が経験を必要としていないの

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
ja: %2$sで、%1$sを中止しました

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
ja: %2$sで、%1$sを完了しました

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
ja: %2$sで、%1$sをスキップしました

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
ja[0]: %sが無いの

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
ja[0]: %sを生産

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
ja[0]: %sを登用

en: No soldier found for this training level!
ja: このレベルのトレーニングを必要とする兵士はいません！

en: (stopped)
ja: (停止中)

note: * TRANSLATORS: Percent in building statistics window, e.g. 85% * TRANSLATORS: If you wish to add a space, translate as '%i %%'
en: %i%%
ja: %i %%

en: Can’t find any more resources!
ja: これ以上資源を見つけられません！

en: Port Space
ja: 港の候補地

en: An expedition ship found a new port build space.
ja: 探検船が港を建設可能な場所を発見しました。

en: Port Space Found
ja: 港の候補地を発見

en: Island Circumnavigated
ja: 島を一周しました

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
ja: 待機中

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
ja: 探検船は何事も無く島を一周してしまいました。

en: Coast Reached
ja: 岸に到達

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
ja: おーい陸だぞー！

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
ja: 探検船は陸地に到達し、次の指示を待っています。

en: New port construction site is gone
ja: 新たな港の建設現場が無くなりました

en: Port Lost!
ja: 港消失！

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
ja: 物資の回収はできず、探検も中止されます。

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
ja: 探検

en: Expedition Ready
ja: 探検準備完了

en: An expedition ship is waiting for your commands.
ja: 探検船はあなたの命令を待っています。

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
ja: 待機中

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
ja: 偵察中

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
ja: 港の候補地を発見

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to * build a port.
en: Founding a Colony
ja: 居留地を設立中

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
ja: 物資

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
ja: 労働者

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
ja: 建物

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
ja: 労働者が不足

en: A new port was added to your economy.
ja: 港が新たにあなたの経済に加えられました。

en: A new headquarters was added to your economy.
ja: 本拠地が新たにあなたの経済に加えられました。

en: A new warehouse was added to your economy.
ja: 倉庫が新たにあなたの経済に加えられました。

en: A geologist found resources.
ja: 地質学者が資源を発見しました。

en: Worker got lost!
ja: 労働者失踪！

en: Logic error
ja: ロジックエラー

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
ja: 耕作可能

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
ja: 航行可能

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
ja: 到達不可

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
ja: 採掘可能

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
ja: 歩行不能

en: This objective has no description.
ja: この目的には説明がありません。

[ctx: shipname]
en: Ship %d
ja: %d 号

en: Saving game…
ja: ゲームを保存中…

en: Saving failed!
ja: 保存に失敗！

en: Game saved
ja: ゲームを保存

en: Terrains
ja: 地形

en: Flags
ja: 旗

en: Objectives
ja: 目的

en: Minimap
ja: ミニマップ

en: Loading map…
ja: マップを読込中……

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
ja: Bluebyte Settlers IIのマップです。コメントは定義されていません！

en: Could not establish connection to host
ja: ホストへの接続を確立できませんでした

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
ja: /me が受信したファイルをチェックしました。MD5チェックサムは一致しましたが、このファイルを扱うことができません。

en: Available host commands are:
ja: 利用可能なホストコマンド:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
ja: /help - このヘルプを表示

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
ja: /announce <msg> - アナウンスとしてチャットメッセージを送信(システムチャット)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
ja: /warn <name> <reason> - <reason>の理由でユーザー<name>に警告

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
ja: /kick <name> <reason> - <reason>の理由でユーザー<name>を追い出す

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
ja: /forcePause            - ゲームを強制的に一時停止

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
ja: /endForcedPause        -  ゲームを通常の速度に戻す。

en: Wrong use, should be: /announce <message>
ja: コマンドが不正です。使い方: /announce <message>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
ja: コマンドが不正です。使い方: /warn <name> <reason>

en: The client %s could not be found.
ja: クライアント%sが見つかりません。

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
ja: コマンドが不正です。使い方: /kick <name> <reason>

en: You can not kick yourself!
ja: 自分を追い出すことはできません！

en: Are you sure you want to kick %s?
ja: %sを本当に追い出しても良いですか？

en: The stated reason was: %s
ja: 提示された理由: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
ja: これでいいなら  /ack_kick %s と入力してください

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
ja: コマンドが不正です。使い方: /ack_kick <name>

en: Pause was already forced - game should be paused.
ja: 既に強制的に一時停止状態になっています。ゲームは一時停止されているはずです。

en: There is no forced pause - nothing to end.
ja: 強制一時停止状態ではありません。何もする必要はありません。

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
ja: 無効なコマンドです！/help と入力してコマンド一覧を参照してください。

en: Failed to host the server!
ja: サーバーでのホスティングに失敗しました！

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
ja: Widelandsはサーバでのホスティングに失敗しました。
    これは本来起こるべきことではなく、おそらくあなたにはどうにもできないでしょう。バグとして報告してください。

en: Failed to start the server!
ja: サーバの起動に失敗しました！

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
ja: Widelandsはサーバを起動できませんでした。
    おそらく、別のプロセスが既にサーバを起動しているのでしょう。

en: %li second | %li seconds
ja[0]: %li 秒

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
ja: Widelandsは、指定されたアドレスへの接続を確立できませんでした。
    メタサーバーが予期していたポートで動作していなかったか、
    あなたのネットワーク設定が壊れている可能性があります。

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
ja: IRCとマークされているユーザはおそらくメッセージに応答しないでしょう。

en: Successfully reconnected to the metaserver!
ja: 正常にメタサーバーに再接続しました。

en: Something went wrong: %s
ja: 何らかの問題が発生しました: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
ja: Widelandsのメタサーバへようこそ！

en: Our forums can be found at:
ja: フォーラムへはこちらからどうぞ：

en: For reporting bugs, visit:
ja: バグ報告ならばこちらへどうぞ：

en: Mixed up
ja: 混乱中

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
ja: メタサーバーが接続中に奇妙な ERROR を送信しました

en: Unexpected packet
ja: 予期しないパケット

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
ja: メタサーバーから予期しないパケットを受信しました。メタサーバーが違うプロトコルのバージョンを使っているのかもしれません。エラーが続くようなら、ゲームを更新してください。

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
ja: 警告: 接続状態ではありませんが、%sコマンドを受信しました。

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
ja[0]: サーバー時間とのオフセットは %d 秒です。

en: Invalid chat message type "%s".
ja: 不正なチャットメッセージタイプ「%s」です。

en: Invalid message type
ja: 不正なメッセージタイプ

en: The game %s is now available
ja: ゲーム%sは利用可能です

en: The game %s has been closed
ja: ゲーム%sはクローズされています

en: %s joined the lobby
ja: %sがロビーに入室しました

en: %s left the lobby
ja: %sがロビーを退室しました

en: Chat message could not be sent.
ja: チャットメッセージが送れませんでした。

en: ERROR: %s
ja: エラー: %s

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
ja: メタサーバーから不明なコマンドを受信しました: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
ja: メッセージを送信できませんでした。あなたはメタサーバーに接続されていません！

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
ja: メッセージを送信できませんでした。これはプライベートメッセージのつもりでしたか？

en: Conversion error
ja: 変換エラー

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
ja: 「%s」を真偽値に変換できません

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
ja: 不明

en: There is no user with this name logged in.
ja: この名前のユーザはログインしていません。

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
ja: そのゲームは存在しません。おそらくは単にクローズされたのでしょう。

en: The protocol version you are using is not supported!
ja: ご使用のプロトコルバージョンはサポートされていません！

en: You are already logged in!
ja: 既にログインしています！

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
ja: スーパーユーザーの権限なく、スーパーユーザーのコマンドを送信したため、切断されました。この事件は記録され、管理者に報告されます。

en: Connection was closed by the client normally.
ja: 接続はクライアントによって正常に終了しました。

en: The connection to the metaserver was lost.
ja: メタサーバーへの接続が喪失しました。

en: Metaserver did not answer
ja: メタサーバーが応答しません

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
ja: pingに時間内に応答しなかったため、メタサーバーから切断されました。

en: Client has left the game.
ja: クライアントがゲームから抜けました。

en: Client crashed and performed an emergency save.
ja: クライアントがクラッシュしたので緊急セーブを行いました。

en: Connection was lost.
ja: 接続が失われました。

en: Server has left the game.
ja: サーバーがゲームを抜けました。

en: The game has started just after you tried to connect.
ja: あなたが接続しようとした直後に、ゲームが開始してしまいました。

en: Server has crashed and performed an emergency save.
ja: サーバーがクラッシュしたので緊急セーブが行われました。

en: Client and host have become desynchronized.
ja: クライアントとホストが同期されていません。

en: Kicked by the host: %s
ja: ホストによって追い出されました: %s

en: Client sent malformed commands: %s
ja: クライアントが不正なコマンドを送信しました: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
ja: %1$sがゲームから退出しました(%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
ja: %1$s は %2$s に置き換えられました

en: Unknown user has left the game (%s)
ja: 不明なユーザーがゲームを退出しました(%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
ja: サーバーがゲームが実行されていないにもかかわらず、SYNCREQUESTを送信しました。

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
ja: ゲームが実行されていないにもかかわらず、PLAYERCOMMANDを受信しました。

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
ja: 予期せずにサーバーからLAUNCHコマンドを受信しました。

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
ja: サーバーは存在しないプレイヤーの更新を送信しました。

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
ja: サーバーは存在しないユーザーの更新を送信しました。

en: Server uses a different protocol version
ja: サーバーは異なるプロトコルバージョンを使用しています

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
ja: この状態で許可されていないコマンド番号%sを受け取りました。

en: Client reports time to host that is running backwards.
ja: クライアントはホストよりも時間が遅れてしまっています。

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
ja: クライアントはホストに許可されたよりも先の時間のシミュレーションをしています。

en: Client did not submit sync report in time.
ja: クライアントは、時間内に同期を送信しませんでした。

en: The game has already started.
ja: このゲームはすでに開始しています。

en: Client has no access to other player’s settings.
ja: クライアントは他のプレイヤーの設定にアクセスできません。

en: Client has no access to server settings.
ja: クライアントは、サーバーの設定にアクセスできません。

en: Client sent TIME command even though game is not running.
ja: クライアントは、ゲームが実行されていないにもかかわらず、TIMEコマンドを送信しました。

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
ja: クライアントは、他のプレイヤーのためにプレイヤーコマンドを送信しました。

en: Client sent unexpected synchronization report.
ja: クライアントが予期しない同期を送信しました。

en: Client requests file although none is available to send.
ja: 送るべきものは何もないにも関わらず、クライアントがファイルの送信を要求しています。

en: Host sent player %s to the lobby!
ja: ホストがプレイヤー%sをロビーに送りました！

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
ja: 警告: %1$sはバージョン%2$sを使用していますが、ホストはバージョン%3$sを使用しています。

en: %s has joined the game
ja: %sがゲームに参加しました

en: Started to send file %1$s to %2$s!
ja: ファイル%1$sの%2$sへの送信を開始

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
ja: ファイル%1$sの%2$sへの送信を完了

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
ja: プレイヤー「%s」が敗北し観客になりました。

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
ja: クライアント%1$sが%2$s秒以上応答しませんでした。

en: Failed to use the local network!
ja: ローカルネットワークを使えませんでした！

[ctx: dropdown]
en: Select Item
ja: 項目を選ぶ

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
ja: 未選択

en: Loading…
ja: 読込中……

en: Decrease the value
ja: 値を減らす

en: Increase the value
ja: 値を増やす

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d分

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d pixel | %d pixels
ja[0]: %dピクセル

en: Close
ja: 閉じる

en: About Widelands
ja: Widelandsについて

en: Sent
ja: 時間

en: Login
ja: ログイン

en: Password:
ja: パスワード:

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前

en: Name: %s
ja: 名前 %s

en: Players: %s
ja: プレイヤー数: %s

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
ja: 難易度

en: Difficulty:
ja: 難易度:

en: Small
ja: 小

en: Hint:
ja: ヒント:

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
ja: 説明

en: Return to the main menu
ja: メインメニューへ戻る

en: Play this campaign
ja: このキャンペーンをプレイ

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
ja: 難

en: Tribe Name
ja: 部族名

en: Campaign Name
ja: キャンペーン名

en: Help: %s
ja: ヘルプ: %s

en: Metaserver Lobby
ja: メタサーバー ロビー

en: Clients online:
ja: オンラインのクライアント:

en: Join this game
ja: このゲームに参加

en: Name of your server:
ja: あなたのサーバー名:

en: Open a new game
ja: 新規ゲームを開く

en: User Status
ja: ユーザーの状態

en: Administrator
ja: 管理者

en: Registered
ja: 登録済

en: Unregistered
ja: 未登録

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
ja: 名前

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
ja: バージョン

en: Game
ja: ゲーム

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
ja: Widelandsは時間内にサーバのIPアドレスを取得できませんでした。あなたの側かサーバ側のどちらかのネットワークに問題があるようです。

en: Connection Timed Out
ja: 接続がタイムアウトしました

en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
ja: 概要

en: Editor
ja: エディタ

en: Launch Game
ja: ゲーム開始

en: Start game
ja: ゲームスタート

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
ja: シナリオ

en: Win condition is set through the scenario
ja: 勝利条件はシナリオに設定されます

en: Saved Game
ja: 保存されたゲーム

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
ja: 保存済のゲームです。勝利条件は既に設定されています。

en: Show the help window
ja: ヘルプウィンドウを表示

en: The host has not yet selected a map or saved game.
ja: ホストがまだマップまたはセーブデータを選択していません。

en: Saved Game is Directory
ja: セーブデータがディレクトリです

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
ja: 警告: 
    選択した保存したゲームはディレクトリです。これは、あなたがオプション「nozip」をtrueに設定するか、セーブデータを手動で解凍した場合に発生します。Widelandsがクライアントにディレクトリ構造を転送することはできないので、別のセーブデータを選択またはディレクトリの内容をzip圧縮してください。

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
ja: Widelandsは、指定されたパスで見つからなかったファイルを使用して、ゲームを開始しようとしました。
    ファイル:  %s
    ネットワークゲームでこの問題が発生した場合、ホストがあなたが所有していないファイルを選択している可能性があります。 通常このようなファイルは、ホストから送信されるはずですが、もしかして転送がまだ終了していないのでしょうか？！

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
ja: 選択したファイルが見つかりません。それが自動的に転送されていない場合は、この問題についてホストに問い合わせてください。

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
ja: マルチプレイ設定

en: Show Filenames
ja: ファイル名を表示

en: Load this replay
ja: このリプレイを読み込む

en: Return to the multiplayer game setup
ja: マルチプレイゲーム設定に戻る

en: Return to the single player menu
ja: シングルプレイメニューに戻る

en: Load this game
ja: このゲームを読み込む

en: Nickname:
ja: ニックネーム:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
ja: 名無し

en: Please enter a nickname!
ja: ニックネームを入力してください！

en: Please enter your password!
ja: パスワードを入力してください！

en: New Game
ja: 新規ゲーム

en: Campaigns
ja: キャンペーン

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
ja: ゲーム読込

en: LAN / Direct IP
ja: LAN / IP直接接続

en: Options
ja: オプション

en: Exit Widelands
ja: Widelandsを終了

en: (no map)
ja: (マップなし)

en: Show all maps
ja: 全マップを表示

en: Show original map names
ja: オリジナルのマップ名(未翻訳)を表示

en: Back
ja: 戻る

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Role
ja: 役割

en: Spectator
ja: 観客

en: Type
ja: タイプ

en: Team
ja: チーム

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
ja: ランダムAI

en: Shared in
ja: 共有

en: Closed
ja: クローズ

en: Open
ja: オープン

en: Human
ja: 人間

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
ja: プレイヤー%uと共有

en: Start type is set via the scenario
ja: 初期状態はシナリオが設定します

en: No Team
ja: チーム無し

en: Team %d
ja: チーム %d

en: Clients
ja: クライアント

en: List of games in your local network:
ja: ゲーム一覧(ローカルネットワーク)

en: Your nickname:
ja: ニックネーム

en: Host to connect:
ja: 接続するホスト

en: Load previous host
ja: 前回ホストしたゲームを読込

en: Host a new game
ja: 新しいゲームをホストする

en: Host
ja: ホスト

en: State
ja: 状態

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
ja: 不明

en: Invalid Address
ja: 無効なアドレス

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
ja: 入力されたホスト名もしくはアドレスは無効であり、接続できません。

en: Apply
ja: 適用

en: Language
ja: 言語

en: Window Size
ja: ウィンドウサイズ

en: Dock windows to edges
ja: ウィンドウ端でドッキング

en: Distance for windows to snap to other panels:
ja: ウィンドウが他のパネルにドッキングされる距離

en: Distance for windows to snap to borders:
ja: ウィンドウが画面外に収納される距離

en: Save game automatically every:
ja: ゲームの自動保存頻度:

en: Maximum number of autosave files:
ja: 自動保存ファイルの最大数:

en: Start building road after placing a flag
ja: 旗を設置したあとすぐに道路の敷設を始める

en: Show in-game chat with transparent background
ja: ゲームチャットを透明な背景で表示

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
ja: 単一のウォッチウィンドウモード

en: Animate automatic map movements
ja: マップ上でジャンプするときにアニメーションさせる

en: Interface
ja: インターフェイス

en: Sound
ja: サウンド

en: Saving
ja: 保存

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
ja: オフ

note: * TRANSLATORS: Options: Delete replays after:
en: Never
ja: しない

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Try system language
ja: システム言語を試す

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
ja: %sへの翻訳は完了しています。

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
ja: %1%への翻訳は%2%%%完了しています。

en: If you wish to help us translate, please visit %s
ja: 翻訳に協力するつもりならば、%sを見てください。

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
ja: 右側に選択中のチュートリアルの説明が表示されます。

en: Play this scenario
ja: このシナリオをプレイする

en: Play this tutorial
ja: このチュートリアルをプレイする

en: The order in which the tutorials should be played
ja: 推奨するチュートリアルのプレイ順序

en: Tutorial Name
ja: チュートリアル名

en: The number of this scenario in the campaign
ja: キャンペーン内のシナリオ数

en: Scenario Name
ja: シナリオ名称

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
ja: 開発者

en: Unknown
ja: 不明

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
ja: エラーメッセージ:

en: Warehouse
ja: 倉庫

en: Port
ja: 港

en: Tower
ja: 監視塔

en: Fortress
ja: 要塞

en: Woodcutter’s House
ja: 製材所

en: Forester’s House
ja: 植樹番小屋

en: Quarry
ja: 採石場

en: Well
ja: 井戸

en: Mill
ja: 製粉所

en: Bakery
ja: パン屋

en: Brewery
ja: 醸造所

en: Smokery
ja: 燻製工房

en: Tavern
ja: 酒場

en: Weapon Smithy
ja: 武器工房

en: Armor Smithy
ja: 防具工房

en: Weaving Mill
ja: 機織所

en: Shipyard
ja: 造船所

en: Barracks
ja: 兵舎

en: Coal Mine
ja: 炭鉱

en: Iron Mine
ja: 鉄鉱山

en: Gold Mine
ja: 金鉱山

en: Watch Replay
ja: リプレイ

en: Multiplayer
ja: マルチプレイ

en: Encyclopedia
ja: 事典

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
ja: サウンドオプション

en: General Statistics
ja: 一般統計

en: Ware Statistics
ja: 物資統計

en: Building Statistics
ja: 建物統計

en: Seafaring Statistics
ja: 航海統計

en: Chat
ja: チャット

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
ja: ゲーム保存

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
ja: ゲーム終了

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Remember current location
ja: 現在の場所を覚える

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Go to previously remembered location
ja: 覚えた場所にジャンプする

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

note: * TRANSLATORS: Section heading in "Controls" help
en: Message Window
ja: メッセージウィンドウ

note: * TRANSLATORS: Section heading in "Controls" help
en: Ship Statistics
ja: 船統計

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Change tool size
ja: ツールサイズ変更

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Click
ja: クリック

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ja: マップに新たな要素を配置、もしくは設定した値をマップ要素に追加

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ja: マップ要素を消去、もしくは設定した値をマップ要素から差し引く

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
ja: マップ要素の値を「値を設定」で選択した値にする

[ctx: hotkey]
en: Space
ja: スペース

en: Destroy building?
ja: 建物破壊？

en: Do you really want to destroy this building?
ja: 本当にこの建物を破壊しますか？

en: Dismantle building?
ja: 建物解体？

en: Do you really want to dismantle this building?
ja: 本当にこの建物を解体しますか？

en: Enhance building?
ja: 建物拡張？

en: Do you really want to enhance this building?
ja: 本当にこの建物を拡張しますか？

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
ja: 敵が近くにいる場合は注意が必要です！

en: Sink the ship?
ja: 船破棄？

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
ja: 本当に%sを沈めますか？

en: Cancel expedition?
ja: 探検キャンセル？

en: Do you really want to cancel the active expedition?
ja: アクティブになっている探検を本当にキャンセルしますか？

en: Attack
ja: 攻撃

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
ja[0]: 兵士数 %u

en: Number of soldiers
ja: 兵士数

en: Start attack
ja: 攻撃開始

en: Show Debug Window
ja: デバッグウィンドウの表示

en: Center view on this
ja: ここに視点移動

en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
ja: 体力: %1$u/%2$u  攻撃: %3$u/%4$u  防御: %5$u/%6$u  回避: %7$u/%8$u

en: Owned:
ja: 所有:

en: Show previous building
ja: 前の建物を表示する

en: Show next building
ja: 次の建物を表示する

en: Small buildings
ja: 小サイズの建物

en: Medium buildings
ja: 中サイズの建物

en: Big buildings
ja: 大サイズの建物

en: Mines
ja: 鉱山

en: Ports
ja: 港

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
ja: 続行

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
ja: 停止

en: Enhance to %s
ja: %sに拡張

en: Construction costs:
ja: 建設コスト:

en: Destroy
ja: 破壊

en: Dismantle
ja: 解体

en: Returns:
ja: 回収物資:

en: Hide work area
ja: 作業エリアを隠す

en: Show work area
ja: 作業エリアを表示

en: Start an expedition
ja: 探検を開始

en: Cancel the expedition
ja: 探検をキャンセル

en: Building materials
ja: 建築資材

en: Normal policy
ja: 通常の方針

en: Preferably store selected wares here
ja: 選択した物資をここに優先的に保管

en: Do not store selected wares here
ja: 選択した物資をここに保管しない

en: Remove selected wares from here
ja: 選択した物資をここから移動

en: Prefer rookies
ja: 新兵を優先

en: Prefer heroes
ja: 熟練兵を優先

en: Economy options
ja: 経済オプション

en: Decrease target
ja: ターゲットを減らす

en: Increase target
ja: ターゲットを増やす

en: Build medium building
ja: 中サイズの建物を建設

en: Build small building
ja: 小サイズの建物を建設

en: Build big building
ja: 大サイズの建物を建設

en: Build port building
ja: 港を建設

en: Action
ja: アクション

en: Build road
ja: 道を敷設

en: Destroy this flag
ja: この旗を破壊

en: Send geologist to explore site
ja: 地質学者を派遣して資源を調査

en: Place a flag
ja: 旗を設置

en: Destroy a road
ja: 道を破壊

en: Watch field in a separate window
ja: 個別ウィンドウでフィールドを監視

en: Watch
ja: 監視

en: Build mines
ja: 鉱山を建設

en: Build flag
ja: 旗を設置

en: Cancel road
ja: 道の敷設をキャンセル

en: Build roads
ja: 道を敷設

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
ja: クライアントの接続が切断されました

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
ja: プレイヤーの一人の接続が切断されました。現時点での自動セーブが作成されています。このままゲームを続けますか？

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
ja: ゲーム続行

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
ja: 切断されたプレイヤーを選択した AI に置き換えてプレイを続行

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
ja: 代わりの AI

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
ja: プレイヤーを %s に交代する

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
ja: フィールドのデバッグ

en: Team %u
ja: チーム %u

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
ja: ゲーム終了確認

en: Are you sure you wish to exit this game?
ja: 本当にゲームを終了しますか？

en: Error Saving Game!
ja: ゲーム保存エラー！

en: Messages: Inbox
ja: メッセージ: 受信箱

en: Title
ja: タイトル

[ctx: message]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
ja: 時間

en: Show Archive
ja: 保管箱を表示

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
ja: マップ視点の中心をこの場所にする

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
ja: 全てのメッセージを表示

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
ja: 地質学者のメッセージのみを表示

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
ja: 経済関連メッセージのみ表示

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
ja: 航海関連メッセージのみ表示

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
ja: 戦闘関連メッセージのみ表示

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
ja: シナリオメッセージのみを表示

en: Messages: Archive
ja: メッセージ: 保管箱

en: Show Inbox
ja: 受信箱を表示

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
ja[0]: 選択された%dのメッセージを復元します

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
ja: 選択されたメッセージを復元します

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
ja[0]: 選択された%dのメッセージを保管庫に入れます

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
ja: 選択されたメッセージを保管庫に入れます

en: Game over
ja: ゲーム終了

en: Player Info:
ja: プレイヤー情報:

en: Elapsed time:
ja: 経過時間:

en: Continue playing
ja: プレイを続ける

en: Time
ja: 時間

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
ja: 敗北

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
ja: 勝利

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
ja: 放棄

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
ja: 不明

en: You won!
ja: 勝利しました！

en: You lost.
ja: 敗北しました。

en: %s won!
ja: %sが勝利しました！

en: Score
ja: スコア

en: Team Score
ja: チームスコア

en: Error:
ja: エラー:

en: Map Name:
ja: マップ名:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
ja: リプレイを開始:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
ja: プレイ時間:

en: Widelands Version:
ja: Widelandsバージョン:

en: Win Condition:
ja: 勝利条件:

en: Land
ja: 領土

en: Productivity
ja: 生産率

en: Casualties
ja: 死者数

en: Kills
ja: 殺害数

en: Military buildings lost
ja: 軍事施設の損失

en: Military buildings defeated
ja: 軍事施設の占領

en: Civilian buildings lost
ja: 民間施設の損失

en: Military
ja: 軍事力

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
ja: ズーム初期化

en: PAUSE
ja: 一時停止

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
ja: 音楽と効果音のオプション

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
ja: 統計

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
ja: 航海

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
ja: 兵士

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
ja: ストック

en: %u new message | %u new messages
ja[0]: %u件の新着メッセージ

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
ja: このリプレイを削除する

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
ja: このゲームを削除する

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
ja: これらのリプレイを削除

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
ja: これらのゲームを削除

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
ja: 公式

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
ja: アンバランス

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
ja: アーティファクト

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
ja: バトルロイヤル

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
ja: １対１

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
ja: ２チーム

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
ja: ３チーム

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
ja: ４チーム

en: No Author
ja: 作者未設定

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
ja: 上位ディレクトリ

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
ja: 空ディレクトリ

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
ja: マップのオリジナル名: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
ja: あなたの言語でのマップ名: %s

en: Game data error
ja: ゲームデータエラー

en: Filename
ja: ファイル名

en: The name of the map or scenario
ja: マップもしくはシナリオ名

en: Size
ja: サイズ

en: The size of the map (Width x Height)
ja: マップのサイズ (横 x 縦)

en: Map Name
ja: マップ名

en: Owner
ja: 所有者

en: Roads
ja: 道

en: Zoom
ja: ズーム

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
ja: 日

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
ja: 時間

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
ja: 分

en: game
ja: 現在

en: Exp
ja: 経験

en: Next Level
ja: 次レベル

en: Terminate the employment of the selected worker
ja: 選択した労働者の雇用を終了

en: vacant
ja: 空席

en: (vacant)
ja: (不在)

en: Confirm Deleting File
ja: ファイル削除の確認

en: Confirm Deleting Files
ja: ファイル削除の確認

en: Do you really want to delete this game?
ja: 本当にこのゲームを削除しますか？

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
ja[0]: 本当にこれら%dのゲームを削除しますか？

en: Error Deleting File!
ja: ファイル削除エラー！

en: Error Deleting Files!
ja: ファイル削除エラー！

en: The game could not be deleted.
ja: ゲームファイルを削除できませんでした。

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
ja[0]: %d 個のゲームファイルを削除できませんでした。

en: Do you really want to delete this replay?
ja: 本当にこのリプレイを削除しますか？

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
ja[0]: 本当にこれら%dのリプレイを削除しますか？

en: The replay could not be deleted.
ja: リプレイを削除できませんでした。

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
ja[0]: %d 個のリプレイが削除できませんでした。

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
ja: このファイルは間違った形式で書かれており、読み込めません。おそらく古いバージョンのWidelandsで作られたのでしょう。

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
ja: 今日 %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
ja: 今日 %1%:%2% 保存

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
ja: 昨日 %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
ja: 昨日 %1%:%2% 保存

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
ja: %3%年%1%月%2%日

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month (short name) day (number), year (number). This is part of a list.
en: saved on %1$s %2$u, %3$u
ja: %3$u年%1$s月%2$u日 保存

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
ja: 自動保存: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
ja: 自動保存 %1%: %2%

en: Incompatible: %s
ja: 互換性無し: %s

en: Save Date
ja: 保存日時

en: The date this game was saved
ja: ゲームが保存された日時

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
ja: ゲームを保存したファイル名に加えてマップ名、もしくはマップ名に最後に達成した目的を加えたもの

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
ja: SP = シングルプレイ

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
ja: MP = マルチプレイ

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
ja: H = マルチプレイ (ホスト)

en: Numbers are the number of players.
ja: 数字はプレイヤーの数です。

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
ja: モード

en: Filename: Map name (start of replay)
ja: ファイル名: マップ名 (リプレイの開始)

en: Map name (start of replay)
ja: マップ名 (リプレイ開始時)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
ja: 選択した船を見る

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
ja: 選択した船のウィンドウを開く

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
ja: 選択した船をマップの中心にするよう視界を移動

[ctx: ship]
en: Name
ja: 名前

[ctx: ship]
en: Status
ja: 状態

[ctx: ship_state]
en: Shipping
ja: 輸送中

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
ja: 全ての船を表示

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
ja: 物資や労働者を輸送中の船を表示

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
ja: 探検待ちの船を表示

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
ja: 偵察航海中の船を表示

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
ja: 港の候補地を発見したか、植民地を建設中の探検船を表示

en: Scout towards the north west
ja: 北西を偵察

en: Explore the island’s coast clockwise
ja: 島の沿岸を時計回りに探検

en: Scout towards the north east
ja: 北東を偵察

en: Scout towards the west
ja: 西へ探検

en: Construct a port at the current location
ja: 現在の位置に港を建設

en: Scout towards the east
ja: 東へ探検

en: Scout towards the south west
ja: 南西へ探検

en: Explore the island’s coast counter clockwise
ja: 島の沿岸を反時計回りに探検

en: Scout towards the south east
ja: 南西を偵察

en: Sink the ship
ja: 船を沈める

en: Cancel the Expedition
ja: 探検キャンセル

en: Go to ship
ja: 船に視点移動

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
ja: 探検キャンセル

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
ja: 帰るべき港が無いのでこの探検はキャンセルできません。

en: Go to destination
ja: 目的地に視点移動

en: Capacity
ja: 収容数

en: Click soldier to send away
ja: クリックして兵士を追い出す

en: Wares (total)
ja: 物資 (合計)

en: Workers (total)
ja: 労働者 (合計)

en: Wares in warehouses
ja: 物資 (倉庫)

en: Workers in warehouses
ja: 労働者 (倉庫)

en: Soldiers in training
ja: 訓練中の兵士

en: Production
ja: 生産

en: Consumption
ja: 消費

en: Economy health
ja: 健全性 (生産 - 消費)

en: Wares waiting to be shipped
ja: 輸送待ちの物資

en: Workers waiting to embark
ja: 乗船待ちの労働者

en: Expedition
ja: 探検

en: Follow
ja: 追跡

en: Center the main view on this
ja: ここに視点移動
