Widelands - en to uk translation catalogue (313 entries)

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
uk: Нема місця

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
uk: Деякі з ваших початкових будівель не мали достатньо місця і не були побудовані. Ви в невигідному становищі; розгляньте можливість перезапуску цієї карти з правильними початковими умовами.

en: Not enough space
uk: Недостатньо місця

en: No rocks nearby
uk: Поблизу немає каменів

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
uk: Поблизу вашого стартового положення немає каменів. Таким чином, ви отримуєте додаткові ресурси для запуску вашої економіки.

en: Status
uk: Стан

en: New Objective
uk: Нове завдання

en: New Objectives
uk: Нові цілі

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
uk: Без ШІ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
uk: Нормальний ШІ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
uk: Слабкий ШІ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
uk: Дуже слабкий ШІ

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
uk: січ

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
uk: лют

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
uk: бер

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
uk: кві

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
uk: тра

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
uk: чер

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
uk: лип

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
uk: сер

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
uk: вер

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
uk: жов

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
uk: лис

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
uk: гру

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
uk: Повтор закінчено і гра зупанена. Якщо бажаєте, Ви можете знову запустити гру і продовжити перегляд,

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
uk: Головне меню

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
uk: Показ. / Схов.

en: Tool size
uk: Розмір інструменту

en: Undo
uk: Відмінити

en: Redo
uk: Відновити

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Help
uk: Допомога

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
uk: Нова мапа

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
uk: Нова випадкова мапа

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Load Map
uk: Завантажити мапу

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Save Map
uk: Зберегти мапу

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
uk: Параметри мапи

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Exit Editor
uk: Вийти з редактора

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
uk: Змінити висоту

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
uk: Змінити висоту місцевості

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
uk: Випадкова висота

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
uk: Встановити висоту місцевості на випадкові значення

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
uk: Місцевість

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
uk: Змінити місцевість карти

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
uk: Тварини

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
uk: Додати або видалити тварин

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
uk: Ресурси

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
uk: Встановити або змінити ресурси

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
uk: Місця для порта

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
uk: Гравці

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
uk: Встановіть кількість гравців та їх імена, племена та вихідні позиції

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
uk: Походження карти

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
uk: Встановіть позицію, яка матиме координати (0, 0). Це буде верхній лівий кут згенерованої міні-карти.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
uk: Розмір карти

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
uk: Змінити розмір карти

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
uk: Інформація

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
uk: Натисніть на поле, щоб показати інформацію про нього

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
uk: Не вдається завантажити файл "%s". Можливо він у несумісному форматі.

en: Unsaved Map
uk: Не збережена мапа

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
uk: Мапу не було збережено. Ви дійсно хочете вийти?

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
uk: Без назви

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
uk: Невідомо

en: Error Saving Map!
uk: Помилка при збереженні мапи!

en: Field Information
uk: Інфо про поле

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
uk: Координати: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
uk: малий

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
uk: середній

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
uk: великий

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
uk: шахта

en: Owned by: Player %u
uk: Власник: гравець %u

en: Owned by: —
uk: Власник: —

en: Map
uk: Мапа

en: Players: %u
uk: Гравці: %u

en: Author: %s
uk: Автор: %s

en: Error!
uk: Помилка!

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
uk: Сценарії для кількох гравців

en: OK
uk: Гаразд

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Delete
uk: Видалити

en: Description:
uk: Опис:

en: Tags:
uk: Мітки:

en: %u Player | %u Players
uk[0]: %u гравець
uk[1]: %u гравці
uk[2]: %u гравці
uk[3]: %u гравці

en: Tags
uk: Мітки

en: Size: %1% x %2%
uk: Розмір: %1% x %2%

en: Create Map
uk: Створити мапу

en: Terrain:
uk: Місцевість:

en: Players:
uk: Гравці:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
uk: Низько

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
uk: Середня

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
uk: Високо

en: Map ID:
uk: ID мапи:

en: Atoll
uk: Атолл

en: Computer %u
uk: Комп'ютер %u

en: Player
uk: Гравець

en: Generate Map
uk: Згенерувати мапу:

en: Make Directory
uk: Створити каталог

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
uk: без назви

en: Player Options
uk: Налаштування гравця

en: Number of players
uk: Кількість гравців

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
uk: Гравець %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
uk: Плем'я

en: Tool Size
uk: Розмір інструментів

en: Size:
uk: Розмір:

en: Messages
uk: Повідомлення

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
uk: Пусто

en: Missing starting position
uk: Стартова позиція відсутня

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
uk: Неможливо розпочати грау, тому, в гравця %u відсутня стартова позиція.
    Ви можете додати стартову позицію в редакторв Widelands.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
uk: Літо

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
uk: Зима

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
uk: Пустеля

en: Militarysite lost!
uk: Втрачено військову будівлю!

en: Enemy at site defeated!
uk: Ворога переможено!

en: You are under attack
uk: Вас атакують

en: (stopped)
uk: (зупинено)

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
uk: Вироби

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
uk: Робочі

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
uk: Будівлі

en: A geologist found resources.
uk: Геолог знайшов ресурси.

en: Logic error
uk: Логічна помилка

en: Saving game…
uk: Триває збереження гри...

en: Saving failed!
uk: Збереження не вдалося!

en: Game saved
uk: Гру збережено

en: Flags
uk: Прапорці

en: Objectives
uk: Завдання

en: Minimap
uk: Мінікарта

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
uk: Карта Bluebyte Settlers II. Коментарі відсутні!

en: Could not establish connection to host
uk: Не вдалося підключитися до хоста

en: Wrong use, should be: /announce <message>
uk: Неправильне використання, має бути: /announce <повідомлення>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
uk: Неправильне використання, має бути: /warn <ім`я> <причина>

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
uk: Неправильне використання, має бути: /kick <ім`я> <причина>

en: You can not kick yourself!
uk: Ви не можете викинути самого себе!

en: If yes, type: /ack_kick %s
uk: Якщо так, наберіть: /ack_kick %s

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
uk: Неправильне використання, маэ бути: /ack_kick <ім`я>

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
uk: Неправильна команда! Наберіть /help щоб побачити список комманд.

en: Something went wrong: %s
uk: Щось не так: %s

en: Invalid message type
uk: Неправильний тип повідомлення

en: ERROR: %s
uk: ПОМИЛКА: %s

en: Conversion error
uk: Помилка перетворення

en: You are already logged in!
uk: Ви вже увійшли до облікового запису!

en: Client has left the game.
uk: Гравець вийшов з гри.

en: Client crashed and performed an emergency save.
uk: Програма аварійно закінчила роботу, і спробувала створити збереження.

en: Server has left the game.
uk: Сервер закінчив гру.

en: %1$s has left the game (%2$s)
uk: %1$s покинув гру (%2$s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
uk: Сервер вислав команду SYNCREQUEST, не дивлячись на те що жодної гри не запущено.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
uk: Команда LAUNCH несподівано отримана від сервера.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
uk: Сервер вислав інформацию про дії неіснуючого гравця.

en: Server uses a different protocol version
uk: Сервер використовує іншу версію протоколу.

en: The game has already started.
uk: Гра вже запущена.

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
uk: Увага: %1$s ваша версія: %2$s, хост використовує версію: %3$s

en: %s has joined the game
uk: %s під'єднався до гри

en: Started to send file %1$s to %2$s!
uk: Почато передачу файла %1$s для %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
uk: Передачу файлу %1$s для %2$s завершено

en: Decrease the value
uk: Зменшити значення

en: Increase the value
uk: Збільшити значення

en: Close
uk: Закрити

en: Login
uk: Увійти

en: Password:
uk: Пароль:

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
uk: Ім'я

en: Name:
uk: Ім’я:

en: Name: %s
uk: Назва: %s

en: Players: %s
uk: Гравці: %s

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
uk: Складність

en: Difficulty:
uk: Складність:

en: Small
uk: Мала

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
uk: Опис

en: Help: %s
uk: Довідка: %s

en: Join this game
uk: Приєднатись до цієї гри

en: Name of your server:
uk: Им'я вашого сервера:

en: Open a new game
uk: Відкрити нову гру

en: Game
uk: Гра

en: Editor
uk: Редактор

en: Launch Game
uk: Запустити гру

en: Start game
uk: Розпочати гру

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
uk: Сценарій

en: Saved Game
uk: Збережена гра

en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: Nickname:
uk: Псевдонім:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
uk: Нікого

en: Please enter a nickname!
uk: Будь ласка введіть псевдонім

en: Please enter your password!
uk: Будь ласка введіть пароль!

en: New Game
uk: Нова гра

en: Campaigns
uk: Кампанії

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
uk: Завантажити гру

en: Options
uk: Параметри

en: (no map)
uk: (нема мапи)

en: Back
uk: Назад

en: Role
uk: Роль

en: Spectator
uk: Глядач

en: Team
uk: Команда

en: Closed
uk: Закрито

en: Open
uk: Відкрити

en: Human
uk: Людина

en: Team %d
uk: Команда %d

en: Clients
uk: Клієнти

en: List of games in your local network:
uk: Список ігр у Вашій локальній мережі:

en: Your nickname:
uk: Ваш псевдонім:

en: Host to connect:
uk: Хост для підключення:

en: Load previous host
uk: Завантажити попередній хост

en: Host
uk: Хост

en: State
uk: Стан

en: Apply
uk: Застосувати

en: Language
uk: Мова

en: Dock windows to edges
uk: Клеїти вікна до країв

en: Save game automatically every:
uk: Автоматично зберігати гру кожні:

en: Maximum number of autosave files:
uk: Максимальна кількість файлів автозбереженя:

en: Start building road after placing a flag
uk: Будувати дорогу після розміщення прапорця

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Sound
uk: Звук

en: Saving
uk: Збереження

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
uk: Викл.

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Try system language
uk: Спробувати системну мову

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
uk: Автори

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Warehouse
uk: Склад

en: Tower
uk: Вежа

en: Fortress
uk: Фортеця

en: Woodcutter’s House
uk: Будиночок лісоруба

en: Forester’s House
uk: Будиночок лісника

en: Quarry
uk: Кар’єр

en: Well
uk: Криниця

en: Mill
uk: Млин

en: Bakery
uk: Пекарня

en: Brewery
uk: Пивоварня

en: Smokery
uk: Коптильня

en: Tavern
uk: Таверна

en: Weapon Smithy
uk: Зброярня

en: Armor Smithy
uk: Цех збруї

en: Weaving Mill
uk: Ткацький цех

en: Shipyard
uk: корабель

en: Barracks
uk: Казарма

en: Coal Mine
uk: Вугільна шахта

en: Iron Mine
uk: Шахта заліза

en: Gold Mine
uk: Золота копальня

en: Watch Replay
uk: Переглянути повтор

en: Multiplayer
uk: Декілька гравців

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
uk: Параметри звуку

en: General Statistics
uk: Загальна статистика

en: Ware Statistics
uk: Статистика товарів

en: Building Statistics
uk: Статистика будівель

en: Chat
uk: Чат

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
uk: Зберегти гру

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
uk: Вихід з гри

[ctx: hotkey]
en: Delete
uk: Видалити

en: Destroy building?
uk: Зруйнувати будівлю?

en: Attack
uk: Напад

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
uk[0]: %u солдат
uk[1]: %u солдати
uk[2]: %u солдатів
uk[3]: %u солдатів

en: Number of soldiers
uk: Кількість солдат

en: Start attack
uk: Почати напад

en: Owned:
uk: Зайнято:

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
uk: Продовжити

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
uk: Стоп

en: Enhance to %s
uk: Підвищити до %s

en: Construction costs:
uk: Вартість будівництва:

en: Destroy
uk: Знищити

en: Dismantle
uk: Демонтувати

en: Hide work area
uk: Приховати робочу область

en: Show work area
uk: Показати робочу область

en: Economy options
uk: Параметри економіки

en: Action
uk: Дія

en: Build road
uk: Прокласти дорогу

en: Destroy this flag
uk: Знищити цей прапорець

en: Send geologist to explore site
uk: Надіслати геолога для дослідження території

en: Destroy a road
uk: Знищити дорогу

en: Watch
uk: Дивитись

en: Build mines
uk: Будувати шахти

en: Build flag
uk: Встановити прапорець

en: Cancel road
uk: Відмінити дорогу

en: Build roads
uk: Будувати дороги

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
uk: Поле відлагодження

en: Team %u
uk: Команда %u

en: Title
uk: Заголовок

en: Show Archive
uk: Показати архів

en: Show Inbox
uk: Показати вхідні

en: Continue playing
uk: Продовжити гру

en: Time
uk: Час

en: You lost.
uk: Ви програли.

en: Map Name:
uk: Ім'я мапи:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
uk: Час гри:

en: Land
uk: Земля

en: Productivity
uk: Продуктивність

en: Casualties
uk: Жертви

en: Kills
uk: Вбито

en: Military buildings lost
uk: Втрачено військову будівлю

en: Military buildings defeated
uk: Знищено військову бцдівлю

en: Civilian buildings lost
uk: Втрачено цивільну будівлю

en: Military
uk: Військо

en: PAUSE
uk: ПАУЗА

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
uk: Керування звуковими ефектами та музикою

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
uk: Статистика

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
uk: Солдати

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
uk: Запаси

en: %u new message | %u new messages
uk[0]: %u нове повідомлення
uk[1]: %u нових повідомлень
uk[2]: %u нових повідомлень
uk[3]: %u нових повідомлень

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
uk: Артефакти

en: Game data error
uk: Помилка даних гри

en: Size
uk: Розмір

en: Map Name
uk: Ім'я мапи

en: Owner
uk: Власник

en: Roads
uk: Дороги

en: Zoom
uk: Масштабування

en: game
uk: гра

en: Exp
uk: Досв.

en: Next Level
uk: Наступний рівень

en: (vacant)
uk: (вільно)

en: Capacity
uk: Ємність

en: Click soldier to send away
uk: Клікніть на солдатів щоб надіслати їх

en: Wares (total)
uk: Вироби (усі)

en: Workers (total)
uk: Робітники (усі)

en: Wares in warehouses
uk: Товари на складах

en: Workers in warehouses
uk: Працівники складів

en: Soldiers in training
uk: Солдати тренуються

en: Production
uk: Виробництво

en: Follow
uk: Сліувати

en: Center the main view on this
uk: Центрувати екран тут
