Widelands - en to id translation catalogue (36 entries)

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Help
id: Bantuan

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
id: Sumber Daya

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
id: Pemain

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
id: kecil

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
id: sedang

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
id: besar

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
id: tambang

en: Error!
id: Kesalahan!

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
id: Rendah

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
id: Sedang

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
id: Tinggi

en: Player
id: Pemain

en: Player Options
id: Pengaturan Pemain

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
id: Suku

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
id: ya

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
id: Tidak ada

en: Terrains
id: Medan

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
id: Nama

en: Small
id: Kecil

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
id: Umum

en: Role
id: Peran

en: Type
id: Jenis

en: Human
id: Manusia

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ketik

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Change tool size
id: Ubah ukuran alat

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Click
id: Klik

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
id: Tempatkan elemen baru di peta, atau naikkan elemen peta dengan nilai yang dipilih dengan ‘Naikkan/Turunkan nilai’

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Shift + Click
id: Shift + Klik

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
id: Hapus elemen dari peta, atau turunkan elemen peta dengan nilai yang dipilih dengan ‘Tinggikan/Turunkan nilai’

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Ctrl + Click
id: Ctrl + Klik

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
id: Atur elemen peta ke nilai yang dipilih dengan ‘Atur Nilai’

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
id: Berhenti

en: Title
id: Judul

en: Game data error
id: Kesalahan data permainan

en: Capacity
id: Kapasitas

en: Follow
id: Ikuti
