Widelands - en to krl translation catalogue (46 entries)

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
krl: Pak

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
krl: Tuh

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
krl: Kev

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
krl: Sul

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
krl: Ora

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
krl: Kez

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
krl: Hei

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
krl: Elo

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
krl: Syv

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
krl: Lig

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
krl: Kyl

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
krl: Tal

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
krl: Uuzi kartta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Load Map
krl: Lad'd'ua kartta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Save Map
krl: Tallenna kartta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
krl: Kartan azetukset

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
krl: Kižuajat

en: Unsaved Map
krl: Tallendamatoi kartta

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
krl: Karttua ei vie ole tallendettu, tovengo tahtot salvata?

en: Loading map “%s”…
krl: Lad'd'atah karttua “%s”…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
krl: Ei nimie

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
krl: Tundematoi

en: Error Saving Map!
krl: Haireh karttua tallendajessa!

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
krl: Kourdinuatit: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
krl: flagu

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
krl: Nimi: %s

[ctx: map_name]
en: Name: %s
krl: Nimi: %s

en: Error!
krl: Haireh!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
krl: Miun kartat

en: Cancel
krl: Hylgiä

en: Teams
krl: Joukot

en: Create Map
krl: Luaji kartta

en: Creating empty map…
krl: Luajitah tyhjiä karttua...

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
krl: Madala

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
krl: Korgie

en: Water:
krl: Vezi:

en: Land:
krl: Mua:

en: Mountains:
krl: Mäit:

en: Island mode
krl: Suarimouda

en: Map ID:
krl: Kartan ID:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
krl: Joudomua

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
krl: nimetöi

en: Player Options
krl: Kižuajan azetukset

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
krl: Kižuaja  %u

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
krl: Kezä

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
krl: Talvi
