Widelands - en to ru translation catalogue (2069 entries)

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
ru: Нет места

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
ru: Не хватило места для постройки некоторых ваших стартовых зданий. Вы находитесь в невыгодном положении; можете начать игру заново, чтобы стартовать на более справедливых условиях.

en: Not enough space
ru: Недостаточно места

en: No rocks nearby
ru: Поблизости нет скал

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
ru: Рядом с вашей исходной позицией нет скал. Поэтому вы получаете дополнительные ресурсы для развития своей экономики.

en: Not enough trees nearby
ru: Не хватает деревьев поблизости

en: There are not enough trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
ru: Рядом с вашей стартовой позицией недостаточно деревьев. Поэтому вы получите больше стартовых ресурсов, чтобы запустить экономику.

en: Status
ru: Состояние

en: New Objective
ru: Новое задание

en: New Objectives
ru: Новые задания

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s & %2$s
ru: %1$s и %2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
ru: %1$s или %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here. * TRANSLATORS: The current value of a spinbox, "X hours and Y minutes"
en: %1$s and %2$s
ru: %1$s и %2$s

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
ru: Без ИИ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
ru: Нормальный ИИ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
ru: Слабый ИИ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
ru: Очень слабый ИИ

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
ru: ложь

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
ru: истина

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
ru: Янв

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
ru: Фев

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
ru: Мар

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
ru: Апр

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
ru: Май

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
ru: Июн

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
ru: Июл

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
ru: Авг

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
ru: Сен

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
ru: Окт

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
ru: Ноя

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
ru: Дек

en: Diplomacy
ru: Дипломатия

en: %s has resigned and is now a spectator.
ru: %s вышел из игры и стал наблюдателем.

en: Player Resigned
ru: Игрок вышел

en: Player Leaves Team
ru: Игрок покидает команду

en: %1$s has left team %2$u and is now teamless.
ru: %1$s покинул команду %2$u и не состоит ни в одной команде.

en: Team Joining Request
ru: Запрос на присоединение к команде

en: Team Joining Invitation
ru: Приглашение присоединиться к команде

en: %1$s has requested to join the team of %2$s.
ru: %1$s пожелал присоединиться к команде %2$s.

en: %1$s has invited %2$s to join their team.
ru: %1$s пригласил %2$s присоединиться к команде.

en: %1$s has accepted %2$s into their team.
ru: %1$s был принят %2$s в команду.

en: %1$s has accepted the invitation to join the team of %2$s.
ru: %1$s принял приглашение присоединиться к команде %2$s.

en: %1$s has retracted the request to join the team of %2$s.
ru: %1$s отказал в присоединении к команде %2$s.

en: %1$s has denied %2$s membership in their team.
ru: %1$s отказал %2$s в присоединении к команде.

en: %1$s has retracted the invitation to %2$s to join their team.
ru: %1$s отозвал приглашение %2$s присоединиться к команде.

en: %1$s has rejected the invitation to join the team of %2$s.
ru: %1$s отверг приглашение присоединиться к команде %2$s.

en: Team Change Accepted
ru: Смена команды одобрена

en: Team Change Rejected
ru: Смена команды отклонена

en: End of Replay
ru: Конец повтора

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
ru: Конец повтора достигнут и игра приостановлена. Вы можете снова активировать игру и продолжить просмотр, если захотите.

en: Desync
ru: Рассинхрон

en: The replay has desynced and the game was paused.
    You are probably watching a replay created with another version of Widelands, which is not supported.
    
    If you are certain that the replay was created with the same version of Widelands, %1$s, please report this problem as a bug.
    You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). Please add this information to your report.
ru: Повтор был отменен, и игра была приостановлена.
    Вероятно, вы смотрите повтор, созданный с помощью другой версии Widelands, которая не поддерживается.
    
    Если вы уверены, что повтор был создан с использованием той же версии Widelands, %1$s, пожалуйста, сообщите об этой проблеме как об ошибке.
    Вы найдете соответствующие сообщения в стандартном выводе (stdout.txt в Windows). Пожалуйста, добавьте эту информацию в свой отчет.

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
ru: Главное меню

[ctx: editor]
note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor * TRANSLATORS: Heading in the editor keyboard shortcuts help
en: Tools
ru: Инструменты

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
ru: Показать/Скрыть

en: Tool size
ru: Размер инструмента

en: Undo
ru: Отменить

en: Redo
ru: Повторить

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Help
ru: Помощь

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
ru: Новая карта

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
ru: Новая случайная карта

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Load Map
ru: Загрузить карту

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Save Map
ru: Сохранить Карту

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Publish Map Online…
ru: Опубликовать карту онлайн...

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
ru: Параметры карты

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Exit Editor
ru: Выход из редактора

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
ru: Изменить высоту местности

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
ru: Изменить высоту местности

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
ru: Случайная высота местности

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
ru: Установите высоту местности в случайные значения

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
ru: Ландшафт

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
ru: Изменить ландшафт

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
ru: Объекты

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
ru: Добавить или удалить статичные объекты

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
ru: Животные

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
ru: Добавить или удалить животных

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
ru: Ресурсы

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
ru: Установить или изменить ресурсы

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
ru: Места для порта

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
ru: Добавление или удаление мест для порта

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
ru: Игроки

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
ru: Установите количество игроков и их имена, племена и стартовые позиции

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
ru: Источник карты

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
ru: Задайте позицию с координатами (0, 0). Это будет левый верхний угол сгенерированной миникарты.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
ru: Размер карты

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
ru: Изменить размер карты

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
ru: Информация

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
ru: Щелкнуть на поле, чтобы показать информацию о нем

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Tool History
ru: История инструмента

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the tool history tool in the editor
en: Restore previous tool settings
ru: Восстановить исходные настройки инструмента

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
ru: Скрыть места под здания

en: Show Building Spaces
ru: Показать места под здания

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether to show maximum * building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
en: Hide Maximum Building Spaces
ru: Скрыть все возможные места под строительство.

en: Show Maximum Building Spaces
ru: Показать все возможные места под строительство.

en: Toggle whether to show maximum building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
ru: Включите, чтобы увидеть какого максимального размера здание можно построить, если все статичные обьекты (деревья. камни и другие) будут удалены.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map height heat map is shown
en: Disable height heat map
ru: Отключить тепловую карту высоты

en: Enable height heat map
ru: Включить тепловую карту высоты

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
ru: Скрыть сетку

en: Show Grid
ru: Показать сетку

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the oceans are shown
en: Hide Oceans
ru: Скрыть океаны

en: Show Oceans
ru: Показать океаны

en: Display separate water bodies with differently coloured overlays to see which coasts can be connected by shipping routes
ru: Выделить отдельные водоемы разными цветами, чтобы увидеть, какие точки на берегу могут быть связаны водными путями

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
ru: Скрыть статичные объекты

en: Show Immovables
ru: Показать статичные объекты

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
ru: Скрыть животных

en: Show Animals
ru: Показать животных

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
ru: Скрыть ресурсы

en: Show Resources
ru: Показать ресурсы

en: Unsupported Format
ru: Формат не поддерживается

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
ru: Не удается загрузить файл «%s». Возможно формат файла несовместим.

en: Exit Editor Confirmation
ru: Подтверждение выхода из редактора

en: Unsaved Map
ru: Карта не сохранена

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
ru: Карта не была сохранена, вы действительно хотите выйти?

en: Are you sure you wish to exit the editor?
ru: Вы уверены, что хотите выйти из редактора?

en: Error
ru: Ошибка

en: An error has occured. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    Please add this information to your report.
ru: Обнаружена ошибка. Сообщение об ошибке:
    
    %1$s
    
    Пожалуйста, сообщите нам о проблеме, чтобы мы могли улучшить Widelands. Вы найдете соответствующие сообщения в стандартном выводе (stdout.txt в Windows). Вы используете версию %2$s.
    Пожалуйста, добавьте эту информацию в ваш отчёт.

en: Loading map “%s”…
ru: Загрузка карты “%s”…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
ru: Без имени

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Loading world…
ru: Загрузка мира...

en: Tool gaps: %u%%
ru: Зазор инструметов: %u%%

en: Publish Map
ru: Опубликовать карту

en: Login Error
ru: Ошибка авторизации

en: Uploading Add-On…
ru: Выгрузка дополнения...

en: Saving map…
ru: Сохранение карты...

en: Error Saving Map!
ru: Ошибка сохранения карты!

en: Packaging add-on…
ru: Упаковка дополнения...

en: Add-On Generation Error
ru: Ошибка генератора дополнений

en: The add-on could not be written to the disk.
ru: Дополнение нельзя записать на диск.

en: Uploading…
ru: Загружается

en: Upload Error
ru: Ошибка выгрузки

en: Success
ru: Успешно

en: The add-on was uploaded successfully.
ru: Дополнение успешно выгружено.

en: Random Player
ru: Случайный игрок

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list. Inc. and dec. stand for increase and * decrease.
en: Height: inc./dec. %1$d, set to %2$d
ru: Высота: больш./меньш. %1$d, установить %2$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list. Inc. and dec. stand for increase and * decrease.
en: %1$s: inc./dec. %2$d, set to %3$d
ru: %1$s: больш./меньш. %2$d, установить %3$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Noise height: %1$d–%2$d
ru: Уровень шума: %1$d–%2$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Critter: %1$s
ru: Существо: %1$s

en: Automatic Trees
ru: Автоматические деревья

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Immovable: %1$s
ru: Статичный объект: %1$s

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Terrain: %1$s
ru: Ландшафт: %1$s

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
ru: Выбрано: %s …

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
ru: Щелкните для выбора элемента. Используйте клавишу Ctrl для выбора нескольких элементов.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
ru: Выбрано: %s

en: Field Information
ru: Информация об области

en: Node
ru: Узел:

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
ru: Координаты: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
ru: малый

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
ru: средний

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
ru: большой

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
ru: флаг

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
ru: шахта

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
ru: порт

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
ru: можно ходить

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
ru: можно плыть

en: Caps: %s
ru: Свойства: %s

en: Owned by: Player %u
ru: Владелец: игрок %u

en: Owned by: —
ru: Владелец: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
ru: Имя: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
ru: Свойства: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
ru: Объекты

en: Immovable: %s
ru: Объекты: %s

en: Animals: %s
ru: Животные: %s

en: Workers: %s
ru: Работники: %s

en: Ships: %s
ru: Корабли: %s

en: Map
ru: Карта

[ctx: map_name]
en: Name: %s
ru: Имя: %s

en: Size: %1% × %2%
ru: Размеры: %1% × %2%

en: Players: %u
ru: Игроки: %u

en: Players: –
ru: Игроки: -

en: Author: %s
ru: Автор: %s

en: Description: %s
ru: Описание: %s

[ctx: addons]
note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
ru: (ничего)

en: Enabled Add-Ons: %s
ru: Включить аддоны: %s

en: Error!
ru: Ошибка!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
ru: Мои карты

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
ru: Многопользовательские сценарии

note: * TRANSLATORS: Directory name for SP Scenarios in map selection
en: Singleplayer Scenarios
ru: Одиночные сценарии

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
ru: Загруженные карты

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
ru: Текущий каталог: %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
ru: Экран

en: Cancel
ru: Отмена

en: File names
ru: Имя файла

en: Map names
ru: Название карты

en: Original map names
ru: Оригинальное название карты

en: Translated map names
ru: Переведенное название карты

en: Click player to remove
ru: Щёлкните игрока для удаления

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete this suggested team lineup
ru: Отказаться от предложенного состава команды

en: Add a player to this team
ru: Добавить игрока в команду

en: Theme
ru: Тема

en: Add lineup
ru: Добавить состав

en: Add another suggested team lineup
ru: Предложить другой состав команды

en: Map name:
ru: Имя карты:

en: Author:
ru: Автор:

en: Description:
ru: Описание:

en: Hint (optional):
ru: Подсказки (по желанию):

en: Tags:
ru: Метки:

note: * TRANSLATORS: Header for suitable team line-up tags, like "Free for all", * "Teams of 2", etc.
en: This map is suitable for:
ru: Эта карта подходит для:

en: Please add suggested team line-ups in the next tab for all selected options
ru: Пожалуйста, добавьте предлагаемые составы команд на следующей вкладке для всех выбранных опций

en: Mark whether the starting positions provide equal conditions for each player
ru: Отметьте, обеспечивают ли стартовые позиции равные условия для каждого игрока

en: Set the theme for the game loadscreens
ru: Установить тему для игровых загрузочных экранов

[ctx: map_theme]
en: (none)
ru: (ничего)

en: Ferry range:
ru: Длина переправ:

en: Enable ferries, waterways, and ferry yards on this map by setting the maximum length of waterways for ferries
ru: Включить паромы, переправы и паромные верфи на этой карте, установив максимальную длину переправ для паромов

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
ru: Отключено

en: %u Player | %u Players
ru[0]: %u игрок
ru[1]: %u игрока
ru[2]: %u игроков
ru[3]: %u игроков

en: Suggested Teams:
ru: Предлагаемые команды:

en: Main Options
ru: Основные настройки

en: Tags
ru: Метки

en: Teams
ru: Команды

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
ru: Не рекомендуется устанавливать переправы длиннее чем %u

en: Size: %1% x %2%
ru: Размер: %1% x %2%

en: Create Map
ru: Создать карту

en: Terrain:
ru: Ландшафт:

en: Creating empty map…
ru: Создание пустой карты...

en: Map Generator
ru: Генератор карт

en: Players:
ru: Игроков:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
ru: Мало

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
ru: Средне

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
ru: Много

en: Climate
ru: Климат

en: Terrain Distribution
ru: Распределение ландшафтов

en: Water:
ru: Вода:

en: Land:
ru: Суша:

en: Wasteland:
ru: Пустошь:

en: Mountains:
ru: Горы:

en: Island mode
ru: Режим острова

en: Random number:
ru: Случайное число:

en: Generate a new random number
ru: Сгенерировать новое случайное число

en: Map ID:
ru: ID карты:

[ctx: map_generator]
note: * TRANSLATORS: Default Map Generator
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: climate]
note: * TRANSLATORS: Random Climate
en: Random
ru: Случайно

[ctx: terrain]
note: * TRANSLATORS: Default Terrain Distribution
en: Default
ru: По умолчанию

en: Alpine
ru: Высокогорье

en: Atoll
ru: Атолл

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
ru: Пустошь

[ctx: terrain]
note: * TRANSLATORS: Random Terrain Distribution
en: Random
ru: Случайно

en: Generating random map…
ru: Создание случайной карты...

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
ru: Случайная карта

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
ru: Карта сгенерирована. Пожалуйста, перепроверьте стартовые позиции игроков, чтобы убедиться, что ваши носильщики не утонут, или застрянут на острове или на вершине горы.

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, as long as * TRANSLATORS: the user understands that the map's quality is pretty poor.
en: The map generator could not produce a good-enough map with the provided settings. This map will probably need extensive editing to be playable. Consider creating a new map with different parameters.
ru: Генератор карт не смог создать достаточно качественную карту с заданными настройками. Похоже, что эту карту нужно хорошенько отредактировать, прежде чем играть в неё. Возможно стоит попробовать создать новую карту с другими параметрами.

en: The Widelands Random Map Generator
ru: Генератор карт Widelands

en: This map was generated automatically by the Widelands Random Map Generator.
ru: Эта карта была сгенерирована автоматически генератором случайных карт Widelands.

en: Computer %u
ru: Компьютер %u

en: Player
ru: Игрок

en: Generate Map
ru: Генерировать карту

en: Filename:
ru: Имя файла:

en: Make Directory
ru: Создать каталог

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
ru: Без названия

en: A file or directory with that name already exists.
ru: Файл или каталог с таким именем уже существует.

en: Error Creating Directory!
ru: Ошибка создания каталога!

en: Error while creating directory ‘%s’.
ru: Ошибка при создании каталога ‘%s’.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
ru: Файл с названием «%s» уже существует. Перезаписать?

en: Saving the map…
ru: Сохранение карты....

en: Map saved
ru: Карта сохранена

en: Enter Directory Name:
ru: Введите имя каталога:

en: This extension is reserved!
ru: Это расширение зарезервировано!

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
ru: Слишком много игроков

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
ru: Мы не рекомендуем устанавливать более 8 игроков, за исключением целей тестирования. Вы уверены, что хотите больше 8 игроков?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
ru: Не напоминай мне больше

en: Abort
ru: Отмена

en: Player Options
ru: Настройка игроков

en: Number of players
ru: Количество игроков

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
ru: Игрок %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
ru: Племя

[ctx: tribe]
en: Random
ru: Случайно

en: The tribe will be selected at random.
ru: Племя будет выбрано случайно

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
ru: Установите начальную позицию игрока

en: Height Tools Options
ru: Настройки инструмента высоты

en: Increase/Decrease height by:
ru: Увеличить/уменьшить высоту на:

en: Set height to:
ru: Установить высоту равной:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
ru: Щелчок на карте для увеличения, Shift + щелчок на карте для уменьшения высоты местности

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
ru: Ctrl + ЛКМ на карте, чтобы установить высоту местности

en: Increase/Decrease amount by:
ru: Увеличить/уменьшить количество на:

en: Set amount to:
ru: Установить количество равным:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
ru: Щелчок на карте для увеличения, Shift + клик на карте, для уменьшения количества выбранного ресурса

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
ru: Ctrl + щелчок на карте, чтобы установить количество выбранного ресурса. Это заменит уже установленные ресурсы.

en: Random Height Options
ru: Настройки случайной высоты

en: Minimum height:
ru: Минимальная высота:

en: Maximum height:
ru: Максимальная высота:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
ru: Щелкните на карту, чтобы установить высоту местности в случайное значение в пределах заданного диапазона

en: Fixed height
ru: Фиксированная высота

en: %1$s (removable by e.g. placing roads)
ru: %1$s (можно убрать, например, путем прокладки дорог)

en: %1$s (needs a small building plot)
ru: %1$s (нужен малый участок застройки)

en: %1$s (needs a medium building plot)
ru: %1$s (нужен средний участок застройки)

en: %1$s (needs a big building plot)
ru: %1$s (нужен большой участок застройки)

en: Automatically place the trees which grow best on the terrain
ru: Автоматически сажает породы деревьев, лучше всего соответствующие ландшафту

en: Automatic Immovable Placement
ru: Автоматическое размещение статичных объектов

en: Resize
ru: Масштабировать

en: Select the new map size, then click the map to split it at the desired location. When increasing the map size, new columns/rows will be inserted to the east/south of the selected point. When shrinking the map, the desired number of columns/rows will be removed from the east/south of the splitting location.
ru: Выберите новый размер карты, затем щёлкните на карту, чтобы разделить ее в нужном месте. При увеличении размера карты новые столбцы/строки будут вставлены к востоку/югу от выбранной точки. При уменьшении карты желаемое количество столбцов/строк будет удалено с востока/юга от места разделения.

note: * TRANSLATORS: Help tooltip in tool history window
en: Click to restore, Shift + Click to delete, and Ctrl + Click to pin an item.
ru: Щелчок мыши чтобы восстановить, Shift + щелчок мыши чтобы удалить, and Ctrl + щелчок мыши чтобы закрепить элемент.

en: Tool Size
ru: Размер инструмента

en: Size:
ru: Размер:

en: Gaps:
ru: Зазоры:

en: Radius of the active tool
ru: Радиус активного орудия

en: Amount of random gaps in the tool’s area
ru: Количество случайных зазоров в области инструмента

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
ru: Игра загружена на %1$s (%2$u/%3$d)

en: Elemental data
ru: Подробности

en: Economies
ru: Экономика

en: AI
ru: ИИ

en: Command queue
ru: Очередь команд

en: Messages
ru: Сообщения

en: Finishing
ru: Завершение

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
ru: Сохранено: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
ru: Автосохранения игры...

en: Interactive player
ru: Деятельный игрок

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the shading language version.
ru: Widelands не будет работать, потому что мы не смогли определить версию языка шейдинга.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: There is an unknown problem with reading the information from the graphics driver.
ru: Неизвестная проблема с чтением информации графического драйвера.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the OpenGL version.
ru: Widelands не будет работать, потому что мы не смогли обнаружить версию OpenGL.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
ru: Widelands не будет работать, потому что ваш графический драйвер слишком устарел.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$s version needs to be version %2$u.%3$u or newer.
ru: Версия %1$s требует версию %2$u.%3$u или новее.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$s needs to be version %2$u.%3$u or newer.
ru: %1$s доступно, начиная с версии %2$u.%3$u.

en: Shading Language
ru: Язык шейдинга

en: Copy link to clipboard
ru: Скопировать ссылку в буфер обмена

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
ru: пустое место

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
ru: %s в начале имени файла

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
ru: %s в любом месте имени файла

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
ru: Указанные символы не допускаются:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
ru: да

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
ru: вкл

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
ru: нет

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
ru: выкл

en: Tribes
ru: Племена

en: World
ru: Мир

en: Script
ru: Сценарий

en: Map Set
ru: Набор карт

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
ru: Кампания

en: Win Condition
ru: Условия победы

en: Starting Condition
ru: Стартовые условия

en: UI Plugin
ru: Плагин интерфейса

en: No conflicts
ru: Конфликтов не обнаружено

en: %1$s (expected version %2$s, found %3$s)
ru: %1$s (требуется версия %2$s, найдена - %3$s)

en: %1$s, %2$s (expected version %3$s, found %4$s)
ru: %1$s, %2$s (требуется версия %3$s, тогда как установлена %4$s)

en: %1$u add-on with wrong version: %2$s | %1$u add-ons with wrong version: %2$s
ru[0]: %1$uдополнение не той версии (%2$s).
ru[1]: %1$u дополнения не той версии (%2$s)
ru[2]: %1$u дополнений не той версии (%2$s)
ru[3]: %1$u дополнений не той версии: %2$s

en: %1$u missing add-on: %2$s | %1$u missing add-ons: %2$s
ru[0]: %1$u дополнение пропущено: %2$s
ru[1]: %1$u дополнения пропущено: %2$s
ru[2]: %1$u дополнений пропущено: %2$s
ru[3]: %1$u дополнений пропущено: %2$s

en: %s (missing)
ru: %s(упущено)

en: %1$s, %2$s (missing)
ru: %1$s, %2$s (упущено)

en: %1$s and %2$s: %3$s
ru: %1$s и %2$s: %3$s

en: %u missing add-on | %u missing add-ons
ru[0]: %u дополнение пропущено
ru[1]: %u дополнения пропущено
ru[2]: %u дополнений пропущено
ru[3]: %u дополнений пропущено

en: %u add-on with wrong version | %u add-ons with wrong version
ru[0]: У %u дополнения не та версия
ru[1]: У %u дополнений не та версия
ru[2]: У %u дополнений не та версия
ru[3]: У %u дополнений не та версия

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
ru: Нет

en: %1$s<br>• %2$s (version %3$s)
ru: %1$s<br>· %2$s (версии %3$s)

en: No game-relevant add-ons in use.
ru: Не используются дополнения, относящиеся к игре.

en: %u game-relevant add-on in use: | %u game-relevant add-ons in use:
ru[0]: Задействовано %u игровое дополнение:
ru[1]: Задействованы %u игровых дополнения:
ru[2]: Задействовано %u игровых дополнений:
ru[3]: Задействовано %u игровых дополнений:

note: * TRANSLATORS: "12 steps northwest of Port1"
en: northwest
ru: северо-запад

note: * TRANSLATORS: "12 steps northeast of Port1"
en: northeast
ru: северо-восток

note: * TRANSLATORS: "12 steps southwest of Port1"
en: southwest
ru: юго-запад

note: * TRANSLATORS: "12 steps southwest of Port1"
en: southeast
ru: юго-восток

note: * TRANSLATORS: "12 steps north of Port1"
en: north
ru: север

note: * TRANSLATORS: "12 steps south of Port1"
en: south
ru: юг

note: * TRANSLATORS: "12 steps west of Port1"
en: west
ru: запад

note: * TRANSLATORS: "12 steps east of Port1"
en: east
ru: восток

en: Unowned port space discovered at %1$s by %2$s
ru: %2$s обнаружил незанятое место для порта в %1$s

note: * TRANSLATORS: "Unowned port space discovered at 1:11 by Ship2 33 steps north of Port5"
en: Unowned port space discovered at %1$s by %2$s %3$u step %4$s of %5$s | Unowned port space discovered at %1$s by %2$s %3$u steps %4$s of %5$s
ru[0]: %1$s обнаружил незанятое место для порта в %2$s в %3$u шаге на %4$s от %5$s
ru[1]: %2$s обнаружил незанятое место для порта в %1$s в %3$u шагах на %4$s от %5$s
ru[2]: %2$s обнаружил незанятое место для порта в %1$s d %3$u шагах на %4$s от %5$s
ru[3]: %2$s обнаружил незанятое место для порта в %1$s в %3$uшагах на %4$s от %5$s

en: Port space of %1$s discovered at %2$s by %3$s
ru: %2$s обнаружил место для порта принадлежащее %1$s в %3$s

note: * TRANSLATORS: "Port space of Player1 discovered at 2:22 by Ship3 44 steps north of Port6"
en: Port space of %1$s discovered at %2$s by %3$s %4$u step %5$s of %6$s | Port space of %1$s discovered at %2$s by %3$s %4$u steps %5$s of %6$s
ru[0]: %3$s обнаружил место для порта принадлежащее %1$s в %2$s в %4$u шаге на %5$s от %6$s
ru[1]: %3$s обнаружил место для порта принадлежащее %1$s в %2$s в %4$u шагах на %5$s от %6$s
ru[2]:  %3$s обнаружил место для порта принадлежащее %1$s в %2$s в %4$u шагах на %5$s от %6$s
ru[3]: %3$s обнаружил место для порта принадлежащее %1$s в %2$s в %4$u шагах на %5$s от %6$s

[ctx: direction]
note: * TRANSLATORS: This is an abbreviated direction: Northwest.
en: NW
ru: СЗ

[ctx: direction]
note: * TRANSLATORS: This is an abbreviated direction: Northeast.
en: NE
ru: СВ

[ctx: direction]
note: * TRANSLATORS: This is an abbreviated direction: Southwest.
en: SW
ru: ЮЗ

[ctx: direction]
note: * TRANSLATORS: This is an abbreviated direction: Southeast.
en: SE
ru: ЮВ

[ctx: direction]
note: * TRANSLATORS: This is an abbreviated direction: North.
en: N
ru: С

[ctx: direction]
note: * TRANSLATORS: This is an abbreviated direction: South.
en: S
ru: Ю

[ctx: direction]
note: * TRANSLATORS: This is an abbreviated direction: West.
en: W
ru: З

[ctx: direction]
note: * TRANSLATORS: This is an abbreviated direction: East.
en: E
ru: В

[ctx: detected_port_space]
note: * TRANSLATORS: Placeholders are gametime and shipname. Keep this short.
en: Unowned / %1$s / %2$s
ru: Свободно / %1$s / %2$s

[ctx: detected_port_space]
note: * TRANSLATORS: Placeholders are gametime, shipname, and distance direction port_name. *  Keep this short.
en: Unowned / %1$s / %2$s / %3$u %4$s %5$s
ru: Свободно / %1$s / %2$s / %3$u %4$s %5$s

en: Creating player %d…
ru: Добавление игрока %d...

en: Postloading world and tribes…
ru: Постзагрузка мира и племен...

en: Cleaning up for loading: Map objects (1/3)
ru: Проверка загрузки: объекты карты (1/3)

en: Cleaning up for loading: Players (2/3)
ru: Проверка загрузки: игроки (2/3)

en: Cleaning up for loading: Map (3/3)
ru: Проверка загрузки: карта (3/3)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
ru: Не заданы

en: Preloading map…
ru: Предзагрузка карты...

en: Initializing game…
ru: Инициализация игры…

note: * TRANSLATORS: All players (plural)
en: Creating player infrastructure…
ru: Создание пользовательской инфраструктуры...

en: Missing starting position
ru: Отсутствует стартовая позиция

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
ru: Игра не может начаться, так как у игрока %u не выбрана стартовая позиция. Чтобы решить проблему, вы можете вручную добавить стартовую позицию в редакторе Widelands.

en: Initializing…
ru: Инициализация…

en: Trade Offer
ru: Предложение обмена

en: This game was saved using an older version of Widelands and cannot be loaded anymore, or it’s a new version that can’t be handled yet.
ru: Эта игра была сохранена с использованием более старой версии Widelands и больше не может быть загружена, или это новая версия, которая еще не может быть обработана.

en: File successfully saved!
ru: Файл успешно сохранен!

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
ru: Резервный файл ‘%s’  не может быть удален.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
ru: Каталог ‘%s’ не может быть создан!

en: File ‘%s’ could not be removed!
ru: Файл ‘%s’ не может быть удален!

en: Try saving under a different name!
ru: Попробуйте сохранить под другим именем!

en: Error writing data to file ‘%s’!
ru: Ошибка записи данных в файл ‘%s’!

en: Saved file may be corrupt!
ru: Сохраненный файл может быть поврежден!

en: File ‘%s’ could not be restored!
ru: Файл ‘%s’ не может быть восстановлен!

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
ru: Резервный файл ‘%s’ будет доступен в течение некоторого времени.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
ru: Файл ‘%s’ был восстановлен из резервной копии.

en: An unexpected error occurred:
ru: Произошла непредвиденная ошибка:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
ru: Лето

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
ru: Зима

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
ru: Пустыня

en: No description defined
ru: Описание отсутствует

en: %i%% built
ru: %i%% построено

en: %u%% dismantled
ru: %u%% разобрано

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
ru: Потеряно!

en: Militarysite lost!
ru: Военное строение потеряно!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
ru: Враг разбит!

en: Enemy at site defeated!
ru: Враг в этом месте разбит!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
ru: Атаковано!

en: You are under attack
ru: Вы атакованы

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
ru: экономика нуждается в товаре «%s»

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
ru: экономика не нуждается в товаре «%s»

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
ru: экономике нужен работник «%s»

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
ru: экономике не нужен работник «%s»

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
ru: в здании есть следующие товары: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
ru: в здании нет следующих товаров: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
ru: у работника недостаточно опыта

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
ru: работникам не требуется дополнительный опыт

en: the fleet needs a ferry
ru: Флоту нужен паром

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the fleet needs a ship/ferry'.
en: the fleet needs a ship
ru: Флоту нужен корабль

en: the fleet needs no ferries
ru: Флоту не нужны паромы

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the fleet needs no ships/ferries'.
en: the fleet needs no ships
ru: Флоту не нужны корабли

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
ru: Не могу начать %1$s, потому что %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
ru: Завершено %1$s, потому что %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
ru: Не работает %1$s, потому что %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
ru[0]: %s отсутствует
ru[1]: %s отсутствуют
ru[2]: %s отсутствуют
ru[3]: %s отсутствуют

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
ru[0]: Производит %s
ru[1]: Производит %s
ru[2]: Производит %s
ru[3]: Производит %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
ru[0]: Нанят %s
ru[1]: Нанято %s
ru[2]: Нанято %s
ru[3]: Нанято %s

en: No soldier found for this training level!
ru: Нет солдат для этого уровня тренировки!

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
ru: Завершено %s

en: (stopped)
ru: (остановлено)

en: Can’t find any more resources!
ru: Больше не можем найти ресурсов!

[ctx: building]
en: No Shore
ru: Нет побережья

en: Shipyard Without Shore
ru: Нет побережья для верфи

en: Your shipyard has not been built close enough to a shore. It will not be able to build ships.
ru: Ваша верфь была построена недостаточно близко к берегу. Она не сможет строить корабли.

en: Ferry Yard Without Shore
ru: Нет побережья у паромной верфи

en: Your ferry yard has not been built close enough to a shore. It will not be able to build ferries.
ru: Ваша паромная верфь построена недостаточно близко к берегу. Она не сможет строить паромы.

en: Destination Gone
ru: Пропал пункт назначения

en: Ship Destination Vanished
ru: Пункт назначения корабля исчез

en: Your ship’s destination has disappeared.
ru: Пункт назначения вашего корабля исчез.

en: Ship Arrived
ru: Корабль прибыл

en: Ship Reached Destination
ru: Судно достигло цели

en: Your ship has arrived at its destination.
ru: Ваш корабль прибыл в пункт назначения.

en: A warship arrived at a known port build space.
ru: Военный корабль прибыл в известное место для строительства порта.

en: An expedition ship arrived at a known port build space.
ru: Экспедиционный корабль прибыл в известное место для порта.

en: Port Space
ru: Место порта

en: Port Space Spotted
ru: Замечено место для порта

en: A warship found a new port build space.
ru: Военный корабль нашёл место для строительства нового порта.

en: An expedition ship found a new port build space.
ru: Экспедиционный корабль нашёл место для строительства нового порта.

en: Port Space Found
ru: Найдено место для порта

en: Enemy Ship
ru: Вражеское судно

en: Enemy Ship Spotted
ru: Замечено вражеское судно

en: A warship spotted an enemy ship.
ru: Военный корабль заметил вражеское судно.

en: Destination Unreachable
ru: Пункт назначения вне досягаемости

en: Ship Destination Unreachable
ru: Пункт назначения корабля вне досягаемости

en: Your ship could not find a path to its destination.
ru: Ваш корабль не может проложить путь к пункту назначения.

en: Your ship could not find a path to its destination port ‘%s’.
ru: Ваш корабль не может проложить путь к порту назначения "%s".

en: Enemy Ship Attacking
ru: Вражеское судно атаковано

en: Naval Attack
ru: Морская атака

en: Your ship ‘%s’ is under attack from an enemy warship.
ru: Ваше судно "%s" is атаковано вражеским военным кораблем.

en: Ship Destroyed
ru: Судно повреждено

en: Ship Sunk
ru: Судно затонуло

en: An enemy ship has destroyed your warship.
ru: Вражеское судно уничтожило ваш военный корабль.

en: Your coast is under attack from an enemy warship.
ru: Ваще побережье атаковано вражеским военным кораблем.

en: Island Circumnavigated
ru: Исследование побережья острова завершено

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
ru: Ожидаю приказов

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
ru: Корабль экспедиции обогнул остров без происшествий.

en: Coast Reached
ru: Берег достигнут

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
ru: Земля!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
ru: Экспедиционный корабль достиг побережья и ждёт дальнейших указаний.

en: New port construction site is gone
ru: Новое место для строительства порта потеряно

en: Port Lost!
ru: Порт потерян!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
ru: Разгрузка товаров не удалась, экспедиция отменяется.

en: No Port Can Be Built
ru: Невозможно построить ни одного порта

en: Port Space Lost!
ru: Место для порта утрачено!

en: A discovered port build space is not available for building a port anymore.
ru: Обнаруженное место для порта больше недоступно для строительства.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Warship ready
en: Warship
ru: Военный корабль

en: Warship Ready
ru: Военный корабль готов

en: A warship is waiting for your commands.
ru: Военный корабль ждет ваших приказаний.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
ru: Экспедиция

en: Expedition Ready
ru: Экспедиция готова

en: An expedition ship is waiting for your commands.
ru: Экспедиционный корабль ждёт ваших указаний.

[ctx: ship_state]
en: Sinking
ru: Тонет

[ctx: ship_state]
en: Fighting
ru: Сражается

[ctx: ship_state]
en: Refitting to Transport Ship
ru: Переоборудуется в транспорт

[ctx: ship_state]
en: Refitting to Warship
ru: Переоборудовать в военный корабль

[ctx: ship_state]
en: Warship
ru: Военный корабль

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is * currently sailing to a specific destination ship. * currently sailing to a specific destination note. * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently sailing * to a specific destination port without transporting wares.
en: Sailing to %s
ru: Плывёт к %s

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready * to transport wares, but has nothing to do.
en: Empty
ru: Порожняком

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently * transporting wares to a specific destination port.
en: Shipping to %s
ru: Доставляет товары в %s

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
ru: Ожидает

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
ru: Разведывает

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
ru: Нашел место для постройки порта

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to * build a port.
en: Founding a Colony
ru: Основывает колонию

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
ru: Загрузка %1% (%2%, %3%/%4% )

en: Ships
ru: Корабли

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
ru: Товары

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
ru: Работники

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
ru: Строения

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
ru: Не хватает работника

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
ru: Не хватает работников

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
ru: Работник в пути

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
ru: Работник прибыл

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 experienced worker missing.
en: Expert missing
ru: Не хватает опытного работника

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 experienced worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Experts missing
ru: Не хватает опытных работников

en: A new port was added to your economy.
ru: Новый порт присоединился к экономике.

en: A new headquarters was added to your economy.
ru: Новый штаб добавлен к экономике.

en: A new warehouse was added to your economy.
ru: Новый склад добавлен к экономике.

note: * TRANSLATORS: Message header, short for "Waterway Destroyed" (not much space * available)
en: Waterway
ru: Переправа

en: Waterway destroyed
ru: Переправа разрушена

en: A waterway had to be destroyed to make room for your new port dock.
ru: Переправа была уничтожена чтобы освободить место под новый порт.

en: A geologist found resources.
ru: Геолог нашел полезные ископаемые.

en: Your %s can’t find a way home and will likely die.
ru: Ваш %s не нашел пути домой и скоро встретит свою смерть.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
ru: Работник

en: Worker got lost!
ru: Работник потерян!

en: Logic error
ru: Логическая ошибка

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
ru: пахотная

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
ru: судоходная

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
ru: недоступная

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
ru: возможна добыча

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
ru: непроходимая

en: A map file is invalid:
    %s
ru: Файл карты забракован по причине:
    %s

en: This objective has no description.
ru: Эта задача без описания.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
ru: Корабль %d

[ctx: warehouse]
en: Port %d
ru: Порт %d

[ctx: warehouse]
en: Warehouse %d
ru: Склад %d

en: Saving game…
ru: Сохранение игры...

en: Saving skipped
ru: Сохранение игры пропущено

en: Saving failed!
ru: Ошибки при сохранении игры!

en: Game saved
ru: Игра сохранена

en: Building’s inputs changed!
ru: Входные данные здания изменились!

note: * TRANSLATORS: The argument is the buiding name
en: %s: the building’s inputs have changed.
ru: %s: входные данные здания изменились.

en: The following wares have been deleted:
ru: Следующие товары были удалены:

en: %1$u piece of %2$s | %1$u pieces of %2$s
ru[0]: %1$u кусок %2$s
ru[1]: %1$u куска %2$s
ru[2]: %1$u кусков %2$s
ru[3]: %1$u кусков %2$s

en: %1$u piece of an unknown ware | %1$u pieces of unknown wares
ru[0]: %1$u кусок неизвестного товара
ru[1]: %1$u куска неизвестного товара
ru[2]: %1$u кусков неизвестного товара
ru[3]: %1$uкусков неизвестного товара

en: The game was probably saved with a different Widelands version or with different enabled add-ons.
ru: Вероятно, игра была сохранена в другой версии Widelands или с другими включенными дополнениями.

en: Please review the current production programs and input settings.
ru: Пожалуйста, ознакомьтесь с текущими производственными программами и настройками ввода.

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
ru: Сохранение карты (%1$s, %2$d/%3$d)

en: Autosaving map…
ru: Автосохранение...

en: Heights
ru: Высоты

en: Terrains
ru: Ландшафты

en: Starting positions
ru: Стартовые позиции

en: Map version
ru: Версия карты

en: Building restrictions
ru: Ограничения на постройки

en: Flags
ru: Флаги

en: Roads and waterways
ru: Дороги и переправы

en: Map objects
ru: Объекты карты

en: Win condition
ru: Условие победы

en: Flag details
ru: Подробно о флаге

en: Road and waterway details
ru: Подробно о дорогах и переправах

en: Building details
ru: Подробно о постройке

en: Territory
ru: Территория

en: Vision
ru: Видимость

en: Scripting
ru: Сценарий

en: Objectives
ru: Задания

en: Images
ru: Изображения

en: Minimap
ru: Миникарта

en: The engine received a SIGABRT signal which was most likely triggered by a corrupted savegame. No solution for this bug has been implemented yet. We are sorry, but this savegame seems to be broken beyond repair.
ru: Движок игры выдал сигнал SIGABRT. Скорее всего, это вызвано испорченым сохранением. Нам очень жаль, но для этой проблемы решения не найдено, и потому сохранение не будет восстановлено.

en: Loading map…
ru: Загрузка карты...

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
ru: Карта Bluebyte Settlers II. Без комментариев!

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
ru: Загрузка карты (%1$s, %2$u/%3$d)

en: Territories
ru: Владения

en: Initializing flags
ru: Подготовка флагов

en: Initializing roads and waterways
ru: Подготовка дорог и переправ

en: Initializing buildings
ru: Подготовка зданий

en: Initializing map objects
ru: Размещение объектов на карте

en: Checking map
ru: Проверка карты

en: Postloading map objects
ru: Загрузка объектов карты

en: Preparing game…
ru: Подготовка к игре...

en: Could not establish connection to host
ru: Невозможно установить соединение с хостом

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was reachable at the TCP port %u or the server shut down as you tried to connect.
ru: Widelands не может осуществить соединение по указанному адресу. Сервер Widelands не доступен по TCP-порту %u, либо он отключился при попытке подключения.

en: %u add-on mismatch detected:
     | %u add-on mismatches detected:
ru[0]: %u конфликт дополнений:
ru[1]: %u конфликта дополнений:
ru[2]: %u конфликтов дополнений:
ru[3]: %u конфликтов дополнений:

en: %1$s
    • ‘%2$s’ required by host not found
ru: %1$s
    . Требования  "%2$s" не выполнены

en: %1$s
    • ‘%2$s’ installed at version %3$s but host uses version %4$s
ru: %1$s
    • ‘%2$s’ установлено версии %3$s, но хост использует версию %4$s

en: /me ’s file failed md5 checksumming.
ru: Файл /me не прошел проверку контрольной суммы MD5.

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
ru: /me проверка полученного файла. Хотя проверка md5 суммы успешна, файл не доступен.

en: Disconnected
ru: Отвалилась сеть

en: The connection with the host was lost for the following reason:
    %s
ru: Потеряно соединение с хостом последующей причине:
    %s

en: Available host commands are:
ru: Доступны следующие команды хоста:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
ru: /help — Показывает справку

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
ru: /announce <сообщ> — Сделать объявление в чате (системный чат)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
ru: /warn <имя> <причина> — Вынести предупреждение пользователю <имя> потому что <причина>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
ru: /kick <имя> <причина> — Выгнать пользователя <имя> потому что <причина>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
ru: /forcePause — Принудительно поставить игру на паузу

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
ru: /endForcedPause — Продолжить игру с нормальной скоростью.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
ru: Некорректное использование, должно быть: /announce <текст>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
ru: Некорректное использование, должно быть: /warn <имя> <причина>

en: The client %s could not be found.
ru: Клиент %s не найден.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
ru: Некорректное использование, должно быть: /kick <имя> <причина>

en: You can not kick yourself!
ru: Вы не можете изгнать себя!

en: Are you sure you want to kick %s?
ru: Точно хотите выгнать %s?

en: The stated reason was: %s
ru: Заявленная причина: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
ru: Если да, наберите: /ack_kick %s

en: Kick acknowledgement cancelled: No name given!
ru: Выбросить не удалось: имя не указано!

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
ru: Некорректное использование, должно быть: /ack_kick <имя>

en: Kick acknowledgement cancelled: Wrong name given!
ru: Выбросить не удалось: Имя указано неверно!

en: Pause was already forced - game should be paused.
ru: Пауза установлена принудительно — игра должна быть приостановлена.

en: There is no forced pause - nothing to end.
ru: Это не принудительная пауза — нечего отменять.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
ru: Неправильная команда! Наберите /help для просмотра списка допустимых.

en: Failed to host the server!
ru: Не удалось захостить сервер!

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
ru: Widelands не удалось начать размещение сервера.
    Этого не должно было произойти, и, скорее всего, вы ничего не можете с этим поделать. Пожалуйста сообщите об ошибке.

en: Failed to start the server!
ru: Не удалось запустить сервер!

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
ru: Widelands не удалось запустить сервер.
    Вероятно, какой-то другой процесс уже запустил сервер на нашем порту.

en: %li second | %li seconds
ru[0]: %li секунда
ru[1]: %li секунды
ru[2]: %li секунд
ru[3]: %li секунд

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
ru: «Widelands» не может установить соединение с данным адресом.
    Либо метасервер не работает на предполагаемом порту, 
    либо ваши настройки сети не верны.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
ru: Пользователи, помеченные IRC, возможно, не будут реагировать на сообщения.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
ru: Успешное переподключение к метасерверу!

en: Something went wrong: %s
ru: Где-то допущена ошибка: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
ru: Добро Пожаловать на Widelands МетаСервер!

en: You have been logged in as ‘%s’ since your requested name is already in use or reserved.
ru: Вы уже вошли под ником '%s'. поскольку запрошенное вами имя уже используется или зарезервировано.

en: Our forums can be found at:
ru: Наши форумы можно найти по адресу:

en: For reporting bugs, visit:
ru: Чтобы сообщить об ошибках, посетите:

en: Mixed up
ru: В замешательстве

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
ru: Метасервер сообщил о странной ошибке во время соединения

en: Unexpected packet
ru: Неожиданный пакет

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
ru: Получен непредвиденный сетевой пакет от метасервера. Возможно метасервер использует другую версию протокола. Если ошибка повторяется, попробуйте обновить игру.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
ru: ВНИМАНИЕ: Получена команда %s хотя соединения нет.

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
ru[0]: Время на сервере смещено на %d сек.
ru[1]: Время на сервере смещено на %d сек.
ru[2]: Время на сервере смещено на %d сек.
ru[3]: Время на сервере смещено на %d сек.

en: Invalid chat message type "%s".
ru: Некорректный тип сообщения чата «%s».

en: Invalid message type
ru: Некорректный тип сообщения

en: The game %s is now available
ru: Игра %s доступна

en: The game %s has been closed
ru: Игра %s была закрыта

en: %s joined the lobby
ru: %s вошёл в лобби

en: %s left the lobby
ru: %s покинул лобби

en: Chat message could not be sent.
ru: Сообщение чата не может быть отправлено.

en: Command could not be executed.
ru: Команда не может быть выполнена.

en: ERROR: %s
ru: ОШИБКА: %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
ru: Получено непредвиденное сообщение об ошибке о команде %1%: %2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
ru: Получена неизвестная команда от метасервера: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
ru: Сообщение не может быть отправлено — вы не подключены к метасерверу!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
ru: Сообщение не может быть отправлено: быть может это было личное сообщение?

en: Supported admin commands:
ru: Поддерживаемые команды администратора:

en: /motd <msg> - Set a permanent greeting message
ru: /motd <msg> - Установить постоянное приветствие

en: /announce <msg> - Send a one time system message
ru: /announce <msg> - Отправить одноразовое системное сообщение

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
ru: /warn <user> <msg> - Отправить личное системное сообщение данному пользователю

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
ru: /kick <user|game> удаляет данного пользователя или игру с метасервера

en: /ban <user> - Ban a user for 24 hours from the metaserver
ru: /ban <user> - Забанить пользователя на сервере на 24 часа

en: Conversion error
ru: Ошибка преобразования

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
ru: Невозможно определить истинное значение для «%s»

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: There is no user with this name logged in.
ru: Нет подключенного пользователя с таким именем.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
ru: Игра больше не существует, возможно, она только что была закрыта.

en: Wrong password, please try again.
ru: Неправильный пароль, попробуйте ещё раз.

en: You have been temporarily banned from online gaming.
ru: Вам временно запретили играть онлайн.

en: The protocol version you are using is not supported!
ru: Используемая вами версия протокола не поддерживается!

en: You are already logged in!
ru: Вы уже вошли!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
ru: Вы были отключены, так как вы использовали команду суперпользователя без разрешения суперпользователя. Этот инцидент будет зарегистрирован и доведён до сведения администратора.

en: Connection was closed by the client normally.
ru: Соединение было завершено клиентом.

en: The connection to the metaserver was lost.
ru: Соединение с метасервером потеряно.

en: Metaserver did not answer
ru: Метасервер не отвечает

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
ru: Вы были отключены от метасервера, так как не отвечаете на запрос PING.

en: Sending metadata for %s
ru: Отправка метаданных для %s

en: Uploading %s
ru: Загружается %s

en: Client has left the game.
ru: Клиент отключился

en: Client crashed and performed an emergency save.
ru: Клиент «упал» и осуществляет аварийное сохранение.

en: Connection was lost.
ru: Потеря соединения.

en: Server has left the game.
ru: Сервер покинул игру

en: The game has started just after you tried to connect.
ru: Игра началась сразу после того как вы попытались соединится.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
ru: Сервер «упал» и осуществил аварийное сохранение.

en: Client and host have become desynchronized.
ru: Клиент и хост рассинхронизированы.

en: Kicked by the host: %s
ru: Изгнан хостом: %s

en: Client sent malformed commands: %s
ru: Клиент передает неправильные команды: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
ru: %1$s покинул игру (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
ru: %1$s был заменен на %2$s

en: Unknown user has left the game (%s)
ru: Незнакомец вышел из игры (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
ru: Сервер послал SYNCREQUEST хотя игра не запущена.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
ru: Получение PLAYERCOMMAND даже в отсутствии игры.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
ru: Неожиданно получил команду СТАРТ с сервера.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
ru: Сервер выслал обновления для игрока, которого не существует.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
ru: Сервер отправляет обновление пользователю которого нет

en: Server uses a different protocol version
ru: Сервер использую другую версию протокола

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
ru: Получена команда номер %s, которая недопустима в этой ситуации.

en: Client reports time to host that is running backwards.
ru: Время клиента отстаёт от времени хоста

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
ru: Клиент выходит за время разрешенное хостом.

en: Client did not submit sync report in time.
ru: Клиент не может отправить пакет синхронизации в данный момент.

en: The game has already started.
ru: Игра уже началась

en: Client has no access to other player’s settings.
ru: Клиент не имеет доступа к настройкам других игроков

en: Client has no access to server settings.
ru: Клиент не имеет доступа к настройкам сервера.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
ru: Клиент послал команду TIME, хотя игра не запущена.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
ru: Клиент отправляет PLAYERCOMMAND другому игроку.

en: Client sent unexpected synchronization report.
ru: Клиент отправил непонятный синхронизационный пакет.

en: Client requests file although none is available to send.
ru: Клиент запрашивает файл, хотя передавать нечего.

en: Host sent player %s to the lobby!
ru: Хост отправил игрока %s в лобби!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
ru: ВНИМАНИЕ: %1$s использует версию: %2$s, тогда как версия хоста: %3$s

en: %s has joined the game
ru: %s присоединился к игре

en: Started to send file %1$s to %2$s!
ru: Начата передача файла %1$s к %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
ru: Завершена передача файла %1$s к %2$s

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
ru: Игрок ‘%s’ потерпел поражение и стал наблюдателем.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
ru: Клиент %1$s не отвечает более %2$s.

en: Client %s has cheating features enabled!
ru: Клиент %s включил читы!

en: Client %s is cheating!
ru: Клиент %s - читер!

note: * TRANSLATORS: %1 and %2 are user and player names
en: Cheating: Client %1$s now controls %2$s
ru: Читы: Клиент %1$s теперь управляет %2$s

note: * TRANSLATORS: %1 and %2 are user and player names
en: Client %1$s is cheating, acting as %2$s!
ru: Клиент %1$s читерит, действуя как %2$s!

en: Failed to use the local network!
ru: Не удалось использовать локальную сеть

note: * TRANSLATORS: %s is a list of alternative ports with "or"
en: Widelands was unable to use the local network. Maybe some other process is already running a server on port %s or your network setup is broken.
ru: Widelands не удалось использовать локальную сеть. Возможно какой-то другой процесс уже выполняет серверные функции на порту %s или нарушена настройка сети.

en: Plugin Error
ru: Ошибка плагина

en: Error when running plugin:
    %s
ru: Ошибка во время запуска плагина
    %s

en: Choose Color…
ru: Выбор цвета...

en: Initial Color
ru: Начальный цвет

en: Default Color
ru: Цвет по-умолчанию

en: Red
ru: Красный

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Remove from favorites
ru: Удалить из избранного

en: Add current color to favorites
ru: Добавить текущий цвет в избранное

[ctx: dropdown]
en: Select Item
ru: Выбрать элемент

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
ru: Не выбрано

en: No matches
ru: Совпадений нет

en: Please wait…
ru: Подождите, пожалуйста…

en: Game ending – please wait…
ru: Подождите, пожалуйста – это завершается игра…

en: Loading…
ru: Загрузка...

en: Decrease the value
ru: Уменьшить значение

note: * TRANSLATORS: You may want to treat this as "Decrease the value %s", you get the chance to translate the substituted text as "by <n units>"
en: Decrease the value by %s
ru: Уменьшить значение на %s

en: Increase the value
ru: Увеличить значение

note: * TRANSLATORS: You may want to treat this as "Increase the value %s", you get the chance to translate the substituted text as "by <n units>"
en: Increase the value by %s
ru: Увеличить значение на %s

[ctx: spinbox_change]
note: * TRANSLATORS: "Increase/Decrease the value by <n> minutes" You may want to treat this as "by <n> minutes", depending on how you translated "Increase/Decrease the value by %s".
en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут
ru[3]: %d минут

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут
ru[3]: %d минут

[ctx: spinbox_change]
note: * TRANSLATORS: "Increase/Decrease the value by <n> hours" You may want to treat this as "by <n> hours", depending on how you translated "Increase/Decrease the value by %s".
en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов
ru[3]: %d часов

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов
ru[3]: %d часов

[ctx: spinbox_change_hours_mins]
note: * TRANSLATORS: "Increase/Decrease the value by X hours and Y minutes" You may want to treat this as "by X hours and Y minutes", depending on how you translated "Increase/Decrease the value by %s". You can also defer translation of "by X hours" and "by Y minutes".
en: %1$s and %2$s
ru: %1$s и %2$s

[ctx: spinbox_change_hours_mins]
note: * TRANSLATORS: .. The hours part of "Increase/Decrease the value by X hours and Y minutes". You may want to treat this as "by <n> hours", depending on how you translated "Increase/Decrease the value by %s" and "%1$s and %2$s".
en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов
ru[3]: %d часов

[ctx: spinbox_change_hours_mins]
note: * TRANSLATORS: .. The minutes part of "Increase/Decrease the value by X hours and Y minutes" You may want to treat this as "by <n> minutes", depending on how you translated "Increase/Decrease the value by %s" and "%1$s and %2$s".
en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут
ru[3]: %d минут

[ctx: spinbox_change]
note: * TRANSLATORS: "Increase/Decrease the value by <n> weeks" You may want to treat this as "by <n> weeks", depending on how you translated "Increase/Decrease the value by %s".
en: %d week | %d weeks
ru[0]: %d неделя
ru[1]: %d недели
ru[2]: %d недель
ru[3]: %d недель

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d week | %d weeks
ru[0]: %d неделя
ru[1]: %d недели
ru[2]: %d недель
ru[3]: %d недель

[ctx: spinbox_change]
note: * TRANSLATORS: "Increase/Decrease the value by <n> pixels" You may want to treat this as "by <n> pixels", depending on how you translated "Increase/Decrease the value by %s".
en: %d pixel | %d pixels
ru[0]: %d пиксель
ru[1]: %d пикселя
ru[2]: %d пикселей
ru[3]: %d пикселей

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d pixel | %d pixels
ru[0]: %d пиксель
ru[1]: %d пикселей
ru[2]: %d пикселей
ru[3]: %d пикселей

[ctx: spinbox_change]
note: * TRANSLATORS: "Increase/Decrease the value by <n> fields" You may want to treat this as "by <n> fields", depending on how you translated "Increase/Decrease the value by %s".
en: %d field | %d fields
ru[0]: %d поле
ru[1]: %d поля
ru[2]: %d полей
ru[3]: %d полей

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d field | %d fields
ru[0]: %d поле
ru[1]: %d поля
ru[2]: %d полей
ru[3]: %d полей

en: Click to reverse sorting
ru: Нажмите чтобы обратить сортировку

en: Click to sort by this column
ru: Нажмите, чтобы отсортировать по этому столбцу

en: Cut
ru: вырезать

en: Cut the selected text to the clipboard
ru: Вырезать выделенный текст в буфер обмена

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy the selected text to the clipboard
ru: Скопировать выделенный текст в буфер обмена

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste the clipboard content
ru: Вставить содержимое буфера

en: Delete the selected text
ru: Удалить выделенный текст

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Select the entire text
ru: Выделить весь текст

en: Close
ru: Закрыть

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Restore
ru: Развернуть

en: Pin
ru: Закрепить

en: Unpin
ru: Освободить

en: Minimize the window
ru: Свернуть окно

en: Unminimize the window
ru: Развернуть окно

en: Pin the window
ru: Закрепить окно

en: Unpin the window
ru: Открепить окно

en: Close the window
ru: Закрыть окно

en: About Widelands
ru: О Widelands

en: Lua Error
ru: Ошибка сценария Lua

en: Technical Info
ru: Технические данные

en: Contact Form
ru: Форма обратной связи

en: Send message
ru: Отправить сообщение

en: Send Message
ru: Отправка сообщений

en: Send this message now?
ru: Отправить сообщение прямо сейчас?

en: Unable to submit your enquiry.
    Error message:
    %s
ru: Не удалось отправить ваш запрос.
    Сообщение об ошибке:
    %s

en: Sent
ru: Отправить

en: Your message has been sent to the Widelands Development Team, and we will respond as soon as we can. Don’t forget to check your website inbox frequently.
ru: Ваше сообщение было отправлено команде разработчиков Widelands. Мы ответим вам при первой же возможности. Не забывайте проверять ваш почтовый ящик на нашем сайте почаще.

en: Login
ru: Логин

en: Reset
ru: Сброс

en: In order to use a registered account, you need an account on the Widelands website. Please log in at %s and set an online gaming password on your profile page.
ru: Для того чтобы использовать зарегистрированную учетную запись, вам необходима учетная запись на веб-сайте Widelands. Войдите в %s и установите пароль для онлайн-игр на странице вашего профиля.

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Password:
ru: Пароль:

en: %u bytes
ru: %u байт

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Any
ru: Любые

en: Quality not yet evaluated
ru: Качество ещё не оценено

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Poor
ru: Низкое

en: This add-on may cause major glitches and errors.
ru: Это дополнение может стать причиной сбоев и ошибок.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Good
ru: Достаточное

en: This add-on works as advertised.
ru: Работа дополнения соответствует ожиданиям.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Excellent
ru: Отличное

en: This add-on has been decorated for its remarkably high quality.
ru: Это дополнение отмечено за удивительно высокое качество.

en: Add-On Manager
ru: Менеджер дополнений

en: Verified only
ru: Только для проверенных

en: Show only verified add-ons
ru: Показать только проверенные дополнения

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Minimum quality
ru: Низкого качества

en: Min Players:
ru: Min игроков:

en: Min Width:
ru: Min ширина:

en: Min Height:
ru: Min высота:

en: Min Size:
ru: Min размер:

en: Max Players:
ru: Max игроков:

en: Max Width:
ru: Max ширина:

en: Max Height:
ru: Max высота:

en: Max Size:
ru: Max размер:

en: Choose add-on to upload…
ru: Выберите дополнение для загрузки…

en: Upload a screenshot…
ru: Загрузка снимка…

en: Understood and confirmed
ru: Понял и подтверждаю

en: By ticking this checkbox, you confirm that you have read and agree to the above terms.
ru: Поставив здесь галочку, вы подтверждаете, что внимательно прочитали вышеизложенные положения и согласны с ними.

en: Reset the filters
ru: Сброс фильтров

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh the list of add-ons available from the server
ru: Обновить список дополнений, доступных с сервера

en: Fix dependencies…
ru: Исправление зависимостей...

en: Try to automatically fix the dependency errors
ru: Автоматически исправить ошибки в зависимостях

en: Move selected add-on to top
ru: Перенести выбранное дополнение в начало списка

en: Move selected add-on one step up
ru: Поднять дополнение в списке

en: Move selected add-on one step down
ru: Опустить дополнение в списке

en: Move selected add-on to bottom
ru: Перенести дополнение в конец списка

en: Launch the add-ons packager…
ru: Запускается упаковщик дополнений

note: * TRANSLATORS: This button allows the user to send a message to the Widelands Development Team
en: Contact us…
ru: Свяжитесь с нами…

en: Tools for Add-Ons Developers
ru: Инструменты разработчика дополнений

en: The interactive add-ons packager allows you to create, edit, and delete add-ons. You can bundle maps designed with the Widelands Map Editor as an add-on using the graphical interface and share them with other players, without having to write a single line of code.
ru: Интерактивный упаковщик позволит вам создавать, править и удалять дополнения. Используйте наш редактор карт с графическим интерфейсом для того, чтобы создавать карты и делиться ими с другими игроками без необходимости писать код.

en: For more information regarding how to develop and package your own add-ons, please visit %s.
ru: Для получения дополнительной информации о том, как разрабатывать и упаковывать свои собственные дополнения, пожалуйста, посетите %s.

en: It is forbidden to upload add-ons containing harmful or malicious content or spam. By uploading an add-on, you assert that the add-on is of your own creation or you have the add-on’s author(s) permission to submit it in their stead.
ru: Запрещается публиковать вредоносный и противоправный контент, а также спам. Загружая дополнение, вы расписываетесь в том, что являетесь его автором(-ами) или получили разрешение на публикацию.

en: You are required to have read the add-ons documentation under the link given further above before submitting content. Since the documentation is subject to frequent changes, ensure that you have read it recently and that you followed all guidelines stated there.
ru: Вам следует прочесть документацию по дополнениям по ссылке ниже, прежде чем отправлять контент. Документация может часто меняться, так что не поленитесь убедиться, что вы следуете всем актуальным рекомендациям.

en: The Widelands Development Team will review your add-on soon after uploading. In case they have further inquiries, they will contact you via a PM on the Widelands website; therefore please check the inbox of your online user profile page frequently.
ru: Команда разработчиков Widelands проверит ваше дополнение после загрузки. Если у них возникнут к вам вопросы, они свяжутся с вами через ваш личный кабинет на сайте игры. Пожалуйста, почаще проверяйте ваш почтовый ящик в вашем профиле.

en: Technical problems? Unclear documentation? Advanced needs such as deletion of an add-on or collaborating with another add-on designer? Please visit our forums at %s, explain your needs, and the Widelands Development Team will be happy to help.
ru: Технические трудности? Неоднозначная документация? Что-то еще, вроде снос дополнения или связь с другим разработчиком? Посетите наш форум на %s, опишите ваши потребности, и команда Widelands с радостью вам поможет.

en: Alternatively you can also send a message to the Widelands Development Team and we’ll try to help you with your enquiry as soon as we can. Only the server administrators can read messages sent in this way. Since other add-on designers can usually benefit from others’ questions and answers, please use this way of communication only if there is a reason why your concern is not for everyone’s ears. You’ll receive our reply via a PM on your Widelands website user profile page.
ru: Или же вы можете послать сообщение разработчикам, и мы ответим вам по возможности скоро. Сейчас только администратор может читать отправленные таким образом сообщения. Ответы на ваши вопросы могут быть полезны и другим разработчикам. Потому прибегать к этому способу следует только в случае свойственных только лично вам проблем. Наш ответ вы получите в личке вашего профиля на сайте Widelands.

en: Manage your installed add-ons
ru: Управление установленными дополнениями

en: Browse and install add-ons available on the server
ru: Просмотрите и установите дополнения, доступные на сервере

en: Browse and install maps from the widelands.org website maps archive. Like manually downloaded maps, installed website maps are stored in the ‘%s’ directory under the Widelands home directory.
ru: Просматривайте и устанавливайте карты из коллекции карт на сайте widelands.org. Как и карты, загруженные вручную, карты, установленные с сайта, хранятся в каталоге в домашнем каталоге Widelands, в подкаталоге %s.

en: Development
ru: Разработка

en: Tools for add-on developers
ru: Инструменты для разработчиков дополнений

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
ru: Название

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
ru: Название (по убыванию)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Most popular
ru: Самые популярные

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Least popular
ru: Наименее популярные

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Most often downloaded
ru: Наибольшее число загрузок

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Least often downloaded
ru: Наименьшее число загрузок

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Oldest
ru: Старейшие

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
ru: Новейшие

en: Filter add-ons by name
ru: Фильтровать дополнения по названию

en: Filter maps by name
ru: Фильтровать карты по названию

en: Toggle category ‘%s’
ru: Переключить категорию '%s'

en: One World
ru: Один мир

en: Toggle world ‘%s’
ru: Переключить мир ‘%s’

en: Are you certain that you want to upgrade this %u add-on? | Are you certain that you want to upgrade these %u add-ons?
ru[0]: Вы уверены, что это %u дополнение нужно обновить?
ru[1]: Вы уверены, что эти %u дополнения нужно обновить?
ru[2]: Вы уверены, что эти %u дополнений нужно обновить?
ru[3]: Вы уверены, что эти %u дополнений нужно обновить?

en: 
    • %1$s (%2$s) by %3$s
ru: 
    • %1$s (%2$s) от %3$s

en: NOT VERIFIED
ru: НЕ ПРОВЕРЕНО

en: verified
ru: Проверено

en: Upgrade All
ru: Обновить всё

en: Not logged in
ru: Гость

en: Click to log in. You can then comment and vote on add-ons and upload your own add-ons.
ru: Щелкните, чтобы войти. Тогда вы сможете голосовать и обсуждать дополнения, а также загружать собственные.

en: Please log in to upload add-ons
ru: Войдите, чтобы загружать дополнения

en: Please log in to upload content
ru: Войдите, чтобы загружать контент

en: Please log in to send an enquiry
ru: Войдите, чтобы отправить запрос

en: Logged in as %s
ru: Вошел как %s

en: Logged in as %s (admin)
ru: Вошел как %s (администратор)

en: Click to log out
ru: Щелкните, чтобы выйти

en: Please tick the confirmation checkbox to upload add-ons
ru: Поставьте галочку напротив "Согласен…" для загрузки дополнений

en: Please tick the confirmation checkbox to upload content
ru: Поставьте галочку напротив "Согласен…", чтобы загрузить контент

en: Server Error
ru: Ошибка на сервере

en: Unable to connect to the server.
    Error message:
    %s
ru: Подключение к серверу недоступно.
    Ошибка:
    %s

en: Wrong Password
ru: Неверный пароль

en: The entered username or password is invalid:
    %s
ru: Логин или пароль введены неверно:
    %s

en: Fetching add-ons… (%.1f%%)
ru: Подбор дополнений...(%.1f%%)

en: Connecting to the server…
ru: Подключаемся к серверу…

en: Server Connection Error
ru: Ошибка подключения к серверу

note: * TRANSLATORS: This will be inserted into the string "Server Connection Error <br> by %s"
en: a networking bug
ru: сетевая ошибка

en: Unable to fetch the list of available add-ons from the server!<br>Error Message: %s
ru: Список дополнений на сервере недоступен. <br> Сообщение об ошибке: %s

en: Installed (%u)
ru: Установлено (%u)

en: Upgrade all (%u)
ru: Обновить все (%u)

en: No upgrades are available for your installed add-ons
ru: Нет обновлений для установленных вами дополнений

en: Upgrade the following %u add-on: | Upgrade the following %u add-ons:
ru[0]: Обновить следущее %uдополнение:
ru[1]: Обновить следующие %u дополнения:
ru[2]: Обновить следующие %u дополнений:
ru[3]: Обновить следующие %u дополнений:

en: Browse
ru: Обзор

en: Browse (%u)
ru: Показано (%u)

en: • ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which could not be found
ru: • ‘%1$s’ нужен ‘%2$s’ хотя его нет

en: • ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is disabled
ru: • ‘%1$s’ нужен ‘%2$s’ хотя он отключен

en: • ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is listed below the requiring add-on
ru: . ‘%1$s’ нужен ‘%2$s’, который содержится в списке зависимостей дополнения

en: • ‘%1$s’ requires first ‘%2$s’ and then ‘%3$s’, but they are listed in the wrong order
ru: • ‘%1$s’ нужен сначала ‘%2$s’ а потом ‘%3$s’, но в списке они расположены в другом порядке

en: An enabled add-on is defective. No games can be started with the current configuration.
    Error message:
    %s
ru: Включенное дополнение повреждено. Игры не могут быть запущены с текущей конфигурацией. Ошибка:
    %s

en: %u Dependency Error | %u Dependency Errors
ru[0]: %u ошибка зависимостей
ru[1]: %u ошибки зависимостей
ru[2]: %u ошибок зависимостей
ru[3]: %u ошибок зависимостей

en: Add-Ons with dependency errors may work incorrectly or prevent games and maps from loading.
ru: Дополнения с нарушенными зависимостями могут привести к ошибкам в игре и загрузке карт.

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its version (%2$s) is not newer than the version present on the server (%3$s).
ru: Дополнение '%1$s' не может быть отправлено на сервер потому, что его версия (%2$s) более старая, чем та, что уже присутствует на сервере (%3$s).

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its category (%2$s) does not match the category of the version present on the server (%3$s).
ru: Дополнение '%1$s' не может быть отправлено на сервер потому, что его категория (%2$s) не соответствует категории версии которая уже находится на сервере (%3$s).

en: Upload
ru: Загрузить

en: Do you really want to upload the add-on ‘%s’ to the server?
ru: Вы действительно хотите загрузить дополнение ‘%s’ на сервер?

en: Uploading ‘%s’…
ru: ‘%s’ загружается…

en: The add-on ‘%s’ may not be uploaded to the server because the following filenames contained in the add-on are not allowed:
ru: Дополнение "%s" не может быть загружено на сервер, поскольку следующие имена файлов, содержащиеся в дополнении, недопустимы:

en: Filenames may only contain alphanumeric characters (A-Z, a-z, 0-9) and simple punctuation (period, hyphen, and underscore; not multiple periods). Other characters such as whitespace are not permitted. Filenames may not exceed 80 characters.
ru: Имена файлов могут содержать только буквенно-цифровые символы (A-Z, a-z, 0-9) и простые знаки препинания (точка, дефис и подчеркивание, но не несколько точек). Другие символы, такие как пробелы, не допускаются. Длина имен файлов не должна превышать 80 символов.

en: The add-on ‘%1$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %2$s
ru: Дополнение ‘%1$s’ не может быть загружено на сервер.
    Сообщение об ошибке:
    %2$s

en: Downloading ‘%s’…
ru: Скачивается '%s'...

en: The add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading this add-on will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
ru: Не удалось загрузить дополнение "%1$s" с сервера. Установка/обновление были пропущены.
    
    Сообщение об ошибке:
    %2$s

en: The translations for the add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading the translations will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
ru: Перевод для дополнения ‘%1$s’ не может быть загружен с сервера. Установка/обновление перевода пропущено.
    Сообщение об ошибке:
    %2$s

en: The required add-on ‘%s’ could not be found on the server.
ru: Необходимое дополнение "%s" не найдено на сервере.

en: Add-Ons Packager
ru: Упаковщик дополнений

en: New add-on
ru: Новое дополнение

en: Delete this add-on
ru: Удалить дополнение

en: Discard changes
ru: Откатить изменения

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Writing Add-Ons…
ru: Сохранить дополнение

en: Please be patient while your changes are written.
ru: Идёт сохранение. Пожалуйста, подождите.

en: Name:
ru: Название:

en: Version:
ru: Версия:

en: Minimum Widelands Version:
ru: Минимальная версия Widelands

en: Maximum Widelands Version:
ru: Максимальная версия Widelands

en: New Add-On
ru: Новое дополнение

en: Enter the name for the new add-on.
ru: Назовите новое дополнение.

en: Category
ru: Категория

en: Invalid Name
ru: Недопустимое название

en: This name is invalid. Reason: %s
    
    Please choose a different name.
ru: Имя недействительно по следующей причине: %s
    
    Выберете другое имя.

en: An add-on with this internal name already exists.
ru: Дополнение с таким названием уже есть.

en: An add-on with this internal name was deleted recently. Please commit your changes before using this name again.
ru: Дополнение с этим названием было недавно удалено. Сохраните свои правки, прежде чем его использовать снова.

en: Delete Add-on
ru: Удалить дополнение

en: Do you really want to delete the add-on ‘%s’?
ru: Вы уверены, что хотите удалить дополнение '%s'?

en: Do you really want to delete the local add-on ‘%s’?
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
ru: Вы и правда собираетесь удалить локальное дополнение "%s"?
    
    Учтите, что потом оно может стать недоступным для загрузки с сервера.

en: If you quit the packager now, all changes to the following %u add-on will be discarded. | If you quit the packager now, all changes to the following %u add-ons will be discarded.
ru[0]: Если вы сейчас выйдете из упаковщика все изменения в следующем %u дополнении будут потеряны.
ru[1]: Если вы сейчас выйдете из упаковщика все изменения в следующих %u дополнениях будут потеряны.
ru[2]: Если вы сейчас выйдете из упаковщика все изменения в следующих %u дополнениях будут потеряны.
ru[3]: Если вы сейчас выйдете из упаковщика все изменения в следующих %u дополнениях будут потеряны.

en: Quit Packager
ru: Быстрый упаковщик

en: Do you really want to discard all changes to the add-on ‘%s’?
ru: Вы действительно хотите отменить все правки в дополнении "%s"?

en: Do you really want to discard all changes to the following %u add-on? | Do you really want to discard all changes to the following %u add-ons?
ru[0]: Вы действительно хотите отменить правки в следующем %u дополнении?
ru[1]: Вы действительно хотите отменить правки в следующих %u дополнениях?
ru[2]: Вы действительно хотите отменить правки в следующих %u дополнениях?
ru[3]: Вы действительно хотите отменить правки в следующих %u дополнениях?

en: Discard Changes
ru: Отменить правки

en: Do you really want to commit all changes to the add-on ‘%s’ to disk?
ru: Вы действительно хотите занести все правки дополнения "%s" на диск?

en: Do you really want to commit all changes to the following %u add-on to disk? | Do you really want to commit all changes to the following %u add-ons to disk?
ru[0]: Вы действительно хотите сохранить изменения в следующем %u дополнении на диск?
ru[1]: Вы действительно хотите сохранить изменения в следующих %u дополнениях на диск?
ru[2]: Вы действительно хотите сохранить изменения в следующих %u дополнениях на диск?
ru[3]: Вы действительно хотите сохранить изменения в следующих %u дополнениях на диск?

en: Warning: If you manually edited any files in this add-on, your changes may be overwritten!
ru: Внимание: Если вы вручную отредактировали какие-либо файлы в этом дополнении, ваши изменения могут быть перезаписаны!

en: Confirm Saving
ru: Подтвердить сохранение

en: Invalid Version Requirement
ru: Требуемая версия не существует

en: The minimum Widelands version ‘%1$s’ may not be newer than the maximum Widelands version ‘%2$s’. The add-on ‘%3$s’ will not be saved.
ru: Максимальная версия Widelands ‘%1$s’ не может быть новее максимальной версии Widelands ‘%2$s’. Дополнение ‘%3$s’ не может быть сохранено.

en: Invalid Version
ru: Версия недействительна

en: ‘%1$s’ is not a valid version string. The add-on ‘%2$s’ will not be saved.
ru: Версия "%1$s" недействительна. Дополнение "%2$s" не будет сохранено.

en: Version Requirement
ru: Требуемая версия

en: The add-on ‘%1$s’ does not specify a minimum Widelands version. None of the contained maps can be loaded with a Widelands version older than %2$s. The minimum version requirement will automatically be set accordingly.
ru: Дополнение ‘%1$s’ не задает минимальную версию Widelands. Ни одна из содержащихся в нем карт не может быть загружена с версией Widelands старше %2$s. Требования к минимальной версии будут установлены автоматически.

en: The add-on ‘%1$s’ specifies a minimum Widelands version of %2$s. However, none of the contained maps can be loaded with a Widelands version older than %3$s. The version requirement will automatically be changed accordingly.
ru: Дополнение ‘%1$s’ требует минимальную версию  Widelands %2$s. Однако ни одна из содержащихся в нем карт не может быть загружена с версией Widelands старше %3$s. Требования к версии будут автоматически изменены.

en: Error Writing Addon
ru: Ошибка записи дополнения

en: The add-on ‘%1$s’ can not be saved to disk:
    %2$s
ru: Дополнение ‘%1$s’ не может быть записано на диск:
    %2$s

en: Invalid filename
ru: Недопустимое название файла

en: Name too long
ru: Название слишком длинное

en: Invalid character ‘%c’
ru: Символ ‘%c’ недопустим

en: Filename may not contain ‘%s’
ru: В названии файла не должно быть ‘%s’

en: Add selected map
ru: Добавить выбранную карту

en: Create subdirectory
ru: Создать вложенный каталог

en: Remove selected map or directory
ru: Удалить выбранную карту или каталог

en: The selected internal directory name is used multiple times. All directories with the same internal name will also share the same display name.
ru: Выбранное имя внутреннего каталога используется несколько раз. Все каталоги с одинаковым внутренним именем также будут использовать одно и то же отображаемое имя.

en: Directory Display Name
ru: Отображаемое имя каталога

en: Directory Tree
ru: Дерево каталогов

en: Name: %s
ru: Название: %s

en: Size: %s
ru: Размеры: %s

en: Players: %s
ru: Игроки: %s

en: Minimum Widelands Version: %s
ru: Минимальная версия Widelands: %s

[ctx: version]
note: * TRANSLATORS: No minimum required version
en: (none)
ru: (ничего)

en: Top-level directory
ru: Каталог верхнего уровня

en: New Directory
ru: Новый каталог

en: Enter the name for the new directory.
ru: Введите название каталога.

en: Directories may not use the extension ‘%s’.
    
    Please choose a different name.
ru: У директорий не может быть расширения ‘%s’.
    
    Подберите другое имя.

en: A directory with this name already exists.
ru: Каталог с таким названием уже есть.

en: Do you really want to delete the directory ‘%s’ and all its contents?
ru: Вы уверены, что хотите удалить каталог '%s' со всем его содержимым?

en: Do you really want to delete the map ‘%s’?
ru: Вы уверены, что хотите удалить карту '%s'?

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
ru: Уровень сложности

en: Difficulty:
ru: Сложность:

en: The campaigns difficulty. One word.
ru: Сложность кампании одним словом.

en: Short description, which will be appended to the difficulty.
ru: Краткое описание того, что вас ждет.

en: Edit…
ru: Изменить…

en: Are you sure you want to delete this comment?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

en: The comment could not be deleted.
    
    Error Message:
    %s
ru: Комментарий не удалось сохранить.
    
    Сообщение об ошибке:
    %s

en: Edit Comment
ru: Изменить комментарий

en: Write Comment
ru: Написать комментарий

en: Bold
ru: Жирным

en: Italic
ru: Курсив

en: Underline
ru: Подчеркнутый

en: Shadow
ru: С тенью

en: Color…
ru: Цвет…

en: Tiny
ru: Мелкий

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Huge
ru: Громадный

en: The comment could not be submitted.
    
    Error Message:
    %s
ru: Комментарий не удалось отправить.
    Сообщение об ошибке:
    %s

en: Preview:
ru: Обзор:

en: The comment contains invalid richtext markup:
ru: Комментарий содержит недопустимую разметку:

[ctx: tx]
en: Priority:
ru: Приоритет:

[ctx: tx]
note: * TRANSLATORS: "Resource" here refers to the name of a translation unit
en: Resource Name:
ru: Название ресурса:

[ctx: tx]
en: Categories (whitespace-separated; characters only):
ru: Категории (разделяйте пробелами; только буквы):

en: This may take several minutes. Please be patient.
ru: Это займёт до нескольких минут. Будьте терпеливы.

[ctx: priority]
en: Low
ru: Низкий

[ctx: priority]
en: Normal
ru: Средний

[ctx: priority]
en: High
ru: Высокий

en: Please explain why you are deleting this add-on.
ru: Пожалуйста, расскажите, зачем вам удалять это дополнение.

note: * TRANSLATORS: This add-on has not yet been verified
en: Unchecked
ru: Непроверено

note: * TRANSLATORS: This add-on has been verified
en: Verified
ru: Проверено

note: * TRANSLATORS: This add-on is known to cause desyncs
en: Desyncs
ru: Рассинхрон

note: * TRANSLATORS: This add-on will not cause desyncs
en: Sync-safe
ru: Синхро-безопасно

en: Your vote
ru: Вы проголосовали

en: Next screenshot
ru: Следующий снимок

en: Previous screenshot
ru: Предыдущий снимок

en: Write a comment…
ru: Написать комментарий...

en: Administrator actions
ru: Действия администратора

en: Not voted
ru: Не голосовали

en: The vote could not be submitted.
    Error code: %s
ru: Голосование не было отправлено.
    Код ошибки: %s

en: Screenshots (%u)
ru: Снимки (%u шт.)

en: Change verification status
ru: Сменить статус проверки качества

en: Change quality rating
ru: Изменить рейтинг качества

en: Change sync-safety status
ru: Изменить статус потоко-безопасности

en: Configure Transifex integration
ru: Настроить интеграцию с Transifex

en: Comments (%u)
ru: Комментарии (%u шт.)

en: Votes (%u)
ru: Голосование (%u)

en: Average rating: %1$.3f (%2$u vote) | Average rating: %1$.3f (%2$u votes)
ru[0]: Средняя оценка: %1$.3f (%2$u голос)
ru[1]: Средняя оценка: %1$.3f (%2$u голоса)
ru[2]: Средняя оценка: %1$.3f (%2$u голосов)
ru[3]: Средняя оценка: %1$.3f (%2$u голосов)

en: No votes yet
ru: Никто не голосовал

en: No comments yet.
ru: Комментариев нет.

en: %u comment: | %u comments:
ru[0]: %u комментарий:
ru[1]: %u комментария:
ru[2]: %u комментариев:
ru[3]: %u комментариев:

en: %1$s (edited on %2$s)
ru: %1$s (обновлено %2$s)

en: %1$s (edited by ‘%2$s’ on %3$s)
ru: %1$s (обновлено ‘%2$s’ в %3$s)

en: ‘%1$s’ commented on version %2$s:
ru: "%1$s" прокомментировал версию %2$s:

en: This screenshot could not be fetched from the server due to an error.
ru: Из-за ошибки не удалось получить снимок с сервера.

en: Please log in to comment
ru: Войдите, чтобы оставить комментарий

en: Please log in to vote
ru: Войдите, чтобы проголосовать

en: Uninstall
ru: Удалить

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
ru: Вы уверены, что хотите удалить это дополнение?
    
    %1$s
    За авторством %2$s
    Версии %3$s
    Категория  - %4$s
    %5$s
    
    Учтите, что потом вы не сможете загрузить его с сервера.

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
ru: Вы уверены в том, что хотите удалить это дополнение?
    
    %1$s
    За авторством %2$s
    Версии %3$s
    Категория - %4$s
    %5$s

en: This add-on is known to cause desyncs in multiplayer games and replays.
ru: Дополнения могут привести к рассинхрону в многопользовательских играх и повторах.

en: Requires a Widelands version of at least %s.
ru: Требуется версия Widelands не ниже %s.

en: Requires a Widelands version of at most %s.
ru: Требуется версия Widelands не новее чем %s.

en: Requires a Widelands version of at least %1$s and at most %2$s.
ru: Требуется версия Widelands в диапазоне от%1$s до %2$s.

en: Hint:
ru: Подсказка:

en: Comment by uploader:
ru: Комментарий от автора загрузки

en: Disable
ru: Отключено

en: Enable
ru: Включено

en: by %s
ru: от %s

en: Category: %s
ru: Категория: %s

note: * TRANSLATORS: (MajorVersion)+(MinorVersion)
en: Version: %1$s+%2$u
ru: Версия %1$s+%2$u

en: Install
ru: Установить

en: Upgrade
ru: Обновить

en: Comments and Votes
ru: Комментарии и голосование

en: by %1$s (uploaded by %2$s)
ru: от %1$s (обновлено до %2$s)

en: Are you certain that you want to install this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Version %4$s
    Category: %5$s
    %6$s
ru: Вы уверены, что хотите установить дополнение?
    
    %1$s
    от %2$s
    %3$s
    Версии %4$s
    Категория: %5$s
    %6$s

en: Are you certain that you want to upgrade this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Installed version: %4$s
    Available version: %5$s
    Category: %6$s
    %7$s
ru: Вы уверены что хотите обновить это дополнение?
    
    %1$s
    от %2$s
    %3$s
    Установлена версия %4$s
    Доступна версия %5$s
    Категория: %6$s
    %7$s

en: Verified by the Widelands Development Team
ru: Проверено командой разработчиков Widelands

en: This add-on was not checked by the Widelands Development Team yet. We cannot guarantee that it does not contain harmful or offensive content.
ru: Это дополнение еще не было проверено командой разработчиков Widelands. Мы не можем гарантировать, что он не содержит вредного или оскорбительного контента.

en: Total size: %u byte | Total size: %u bytes
ru[0]: Всего занимает %u байт
ru[1]: Всего занимает %uбайта
ru[2]: Всего занимает %u байт
ru[3]: Всего занимает %uбайт

en: %u download | %u downloads
ru[0]: Загружено %uраз
ru[1]: Загружено %uраза
ru[2]: Загружено %uраз
ru[3]: Загружено %uраз

en: %u comment | %u comments
ru[0]: %u комментарий
ru[1]: %uкомментария
ru[2]: %uкомментариев
ru[3]: %u комментариев

en: %u screenshot | %u screenshots
ru[0]: %u снимок
ru[1]: %u снимка
ru[2]: %u снимков
ru[3]: %u снимков

en: Size: %1$u×%2$u • Max Players: %3$u • %4$s
ru: Размер: %1$u×%2$u • Max игроков: %3$u • %4$s

en: Upload Screenshot for ‘%s’
ru: Загрузить снимка для ‘%s’

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
ru: Описание

en: The screenshot ‘%1$s’ for the add-on ‘%2$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %3$s
ru: Снимок ‘%1$s’ для дополнения ‘%2$s’ не может быть загружен на сервер.
    Сообщение об ошибке:
    %3$s

en: Choose Campaign
ru: Выбрать кампанию

en: Return to the main menu
ru: Вернуться в главное меню

en: Play this campaign
ru: Играть эту кампанию

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
ru: Сложн.

en: Tribe Name
ru: Название племени

en: Campaign Name
ru: Название кампании

[ctx: difficulty]
note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
ru: По умолчанию

en: Crash Report Details
ru: Отчет о сбое подробно

en: Open link
ru: Перейти по ссылке

en: Copy link
ru: Скопировать ссылку

en: Copy report
ru: Скопировать отчет

en: Copy the full report to the clipboard
ru: Скопировать полный отчет в буфер обмена

en: Crash Report
ru: Отчет о сбое

en: It looks like Widelands crashed the last time you ran it, but a backtrace for debugging was automatically generated. Please provide the report along with a description of what was going on in the game and what you did last before the crash to the Widelands Development Team under %s so we can fix the problem.
ru: Похоже, что во время последнего запуска Widelands произошел сбой, при этом был автоматически сгенерирован отчет об ошибках для отладки. Пожалуйста, отправьте отчет вместе с описанием ваших действий в игре, производившихся перед сбоем, команде разработчиков Widelands по адресу %s, чтобы мы могли исправить проблему.

en: Show details…
ru: Показать подробности...

en: View the detailed crash report
ru: Просмотреть подробный отчет о сбое

en: Remind me later
ru: Напомнить позже

en: Help: %s
ru: Помощь: %s

en: Metaserver Lobby
ru: Лобби метасервера

en: Clients online:
ru: Клиенты в сети:

en: Open Games:
ru: Открытые игры:

en: Join this game
ru: Присоединиться к игре

en: Name of your server:
ru: Имя вашего сервера:

en: Open a new game
ru: Открыть новую игру

en: Leave Lobby
ru: Покинуть лобби

en: User Status
ru: Состояние игрока

en: Administrator
ru: Администратор

en: Registered
ru: Зарегистрирован

en: Unregistered
ru: Незарегистрирован

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
ru: Имя

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
ru: Версия

en: Game
ru: Игра

en: The game %s is already running. Please choose a different name.
ru: Игра %s уже работает. Пожалуйста, выберите другое имя.

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
ru: Widelands не удалось получить IP-адрес сервера за отведённое время. Похоже имеются проблемы с сетью на вашей стороне или стороне сервера.

en: Connection Timed Out
ru: Время ожидания для соединения истекло

en: Network Error
ru: Ошибка сети

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
ru: безымянный%u

en: Reset to default
ru: Сбросить на умолчания

en: Press the new shortcut or close this window to cancel.
ru: Введите новые горячие клавиши. Или закройте окно.

en: (unused)
ru: (не использовано)

en: Edit Keyboard And Mouse Actions
ru: Настроить клавиатуру и мышь

en: Reset all
ru: Сбросить все

en: Reset all to defaults
ru: Откатить все к умолчаниям

en: Keyboard Shortcut Conflict
ru: Конфликт горячих клавиш

en: The shortcut you selected (‘%1$s’) is already in use for the following action: ‘%2$s’. Please select a different shortcut or change the conflicting shortcut first.
ru: Выбранные горячие клавиши (%1$s) уже используются как триггер "%2$s". Попробуйте другое их сочетание.

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
ru: Главное

en: Editor
ru: Редактор

en: Fastplace
ru: Выбранная площадка

en: Add-Ons
ru: Дополнения

en: Mouse Scrolling
ru: Прокрутка мыши

en: Launch Game
ru: Запуск игры

en: Configure this game
ru: Игровые настройки

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. No replay will be written.
ru: Включённое дополнение ведёт к рассинхрону игр и невозможности записи повтора.

en: Playing time
ru: Время игры

en: Show or hide additional game configuration options
ru: Показывать или скрывать дополнительные параметры

en: Peaceful mode
ru: Мирный режим

en: No fog of war
ru: Нет тумана войны

en: Forbid diplomacy
ru: Запретить дипломатию

en: Enable naval warfare (experimental feature)
ru: Включить морские сражения (экспериментальная функция)

en: Custom starting positions
ru: Выбрать начальные позиции

en: Write Replay
ru: Записать повтор

en: Change map…
ru: Изменить карту...

en: Change saved game…
ru: Изменить сохранение...

en: Start game
ru: Начать игру

en: Show fewer options
ru: Показывать меньше настроек

en: Show more options
ru: Показывать больше настроек

en: The relations between players are set by the scenario
ru: Отношения между игроками задаются сценарием

en: The relations between players are set by the saved game
ru: Отношения между игроками устанавливаются сохраненной игрой

en: The selected win condition does not allow peaceful matches
ru: Выбранное условие победы не позволяет проводить мирные матчи

en: Forbid fighting between players
ru: Запретить борьбу между игроками

en: All selected starting conditions ignore the map’s starting positions
ru: Указанные стартовые условия игнорируют начальные позиции в игре

en: The starting positions are set by the scenario
ru: Начальные позиции заданы в сценарии

en: The starting positions are set by the saved game
ru: Начальные позиции заданы в сохранении

en: Allow the players to choose their own starting positions at the beginning of the game
ru: Разрешить пользователям самим выбирать стартовые позиции в игре

en: Player vision is set by the scenario
ru: Установленная в сценарии для игрока видимость карты

en: Player vision is set by the saved game
ru: Установленная в сохранении для игрока видимость карты

en: Give all players permanent vision of the entire map
ru: Сделать карту видимой для всех игроков

en: Naval warfare is set by the scenario
ru: Морские сражения устанавливаются сценарием

en: Naval warfare is set by the saved game
ru: Морские сражения устанавливаются сохранением

en: Enable coastal invasions and ship-to-ship battles. This feature is experimental and may undergo substantial redesign in future versions of Widelands.
ru: Включите захват берега и сражения между кораблями. Эта функция является экспериментальной и может подвергнуться существенной переработке в будущих версиях Widelands.

en: Player relations are set by the scenario
ru: Отношения между игроками устанавливаются сценарием

en: Player relations are set by the saved game
ru: Отношения между игроками устанавливаются сохранением

en: Disallow players to change their alliances during the game
ru: Запрещать игрокам менять свои союзные отношения во время игры

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
ru: Сценарий

en: Win condition is set through the scenario
ru: Условия для победы установлены сценарием

en: Saved Game
ru: Сохраненная игра

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
ru: Эта игра сохранена ранее. Условия победы уже заданы.

en: Unable to determine valid win conditions because the map ‘%s’ could not be loaded.
ru: Карта '%s' не загружена и потому нельзя задать корректные условия победы.

en: Show the help window
ru: Показать окно справки

en: Please select a map or saved game.
ru: Выберите карту или сохранение.

en: The host has not yet selected a map or saved game.
ru: Хост ещё не выбрал карту или сохранённую игру.

en: Saved Game is Directory
ru: Сохраненная игра – каталог

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
ru: ВНИМАНИЕ:
    Выбранная вами сохраненная игра представляет собой каталог. Такое могло случиться если вы поставили параметр ‘nozip’  в значение "истина" или вручную распаковали сохраненную игру.
    Widelands не может передавать клиентам структуру каталогов, поэтому, пожалуйста, выберите другую сохраненную игру, или упакуйте содержимое каталога.

en: File not found
ru: Файл не найден

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
ru: Widelands предпринял попытку начать игру с файлом, который не может быть найден по данному адресу.
    Файл: %s
    Если это происходит в сетевой игре, хост мог выбрать файл, которого у вас нет. Как правило, такой файл должен пересылаться от хоста к вам, но, возможно, передача еще не закончена!?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
ru: Выбранный файл не найден. Если он не автоматически передан вам, напишите хосту о проблеме.

en: Unable to load the win condition script file ‘%s’.
ru: Сценарий '%s' с условиями победы недоступен.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
ru: Настройка многопользовательской игры

en: Choose Game
ru: Выбрать игру

en: Choose Replay
ru: Выбрать повтор

en: Show Filenames
ru: Показывать имена файлов

en: Load this replay
ru: Загрузить этот повтор

en: Return to the multiplayer game setup
ru: Вернуться к установкам многопользовательской игры

en: Return to the single player menu
ru: Вернуться в меню одиночной игры

en: Load this game
ru: Загрузить игру

en: Online Game Settings
ru: Настройки онлайн игры

en: Save
ru: Сохранить

en: Log in to a registered account.
ru: Использовать зарегистрированную учётную запись.

en: Nickname:
ru: Имя:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
ru: никто

en: Please enter a nickname!
ru: Пожалуйста, введите имя!

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters.
ru: Введите корректное имя. Это значение может содержать только английские буквы, цифры и символы @ . + - _

en: Please enter your password!
ru: Пожалуйста, введите пароль!

en: Unable to create a Game instance!
    Error message:
    %s
ru: Не удаётся создать игру!
    Сообщение об ошибке:
    %s

en: Begin a new game
ru: Начать новую игру

en: New Game
ru: Новая игра

en: New Random Game
ru: Новая игра со случайными параметрами

en: Create a new random match
ru: Начать новую случайную игру

en: Campaigns
ru: Кампании

en: Play a campaign
ru: Сыграть в кампанию

en: Tutorials
ru: Обучение

en: Play one of our beginners’ tutorials
ru: Пройти один из обучающих сценариев

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
ru: Загрузить игру

en: Continue a saved game
ru: Продолжить сохраненную игру

en: Continue Playing
ru: Продолжить игру

en: Map: %s
ru: Карта: %s

en: Win Condition: %s
ru: Условие победы: %s

en: Gametime: %s
ru: Игровое время: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
ru: Сохранено: %s

en: Online Game
ru: Игра онлайн

en: Join the Widelands lobby
ru: Присоединиться к лобби Widelands

en: Log in as a registered user
ru: Войти как зарегистрированный игрок

en: Play a private online game
ru: Играть в приватную игру по сети

en: Create a new empty map
ru: Создать пустую карту

en: Create a new random map
ru: Сгенерировать новую карту

en: Edit an existing map
ru: Изменить имеющуюся карту

en: Continue Editing
ru: Продолжить правку

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Replay
ru: Загрузить повтор

en: Watch the replay of an old game
ru: Просмотр повтора старой игры

en: Watch last saved replay
ru: Смотреть последний сохраненный повтор

en: Single Player…
ru: Один игрок...

en: Multiplayer…
ru: Мультиплеер...

en: Editor…
ru: Редактор...

en: Watch Replay…
ru: Посмотреть повтор...

en: Begin or load a single-player campaign or free game
ru: Начать или загрузить одиночную кампанию или сценарий

en: Play with your friends over the internet
ru: Сыграйте с друзьями по сети

en: Launch the map editor
ru: Запустить редактор карт

en: Watch again a recorded earlier game
ru: Посмотреть запись сыгранной ранее игры

en: Install and manage add-ons
ru: Установить и настроить дополнения

en: Options
ru: Настройки

en: Technical and game-related settings
ru: Технические и не только настройки игры

en: Readme, License, and Credits
ru: Readme, лицензия и благодарности

en: Exit Widelands
ru: Выйти из Widelands

en: Quit the game
ru: Выйти из игры

note: * TRANSLATORS: %1$s = version string and build type  ("Debug", "Release", or "RelWithDebInfo")
en: Version %1$s
ru: Версия %1$s

note: * TRANSLATORS: Placeholders are the copyright years
en: (C) %1%-%2% by the Widelands Development Team • Licensed under the GNU General Public License V2.0
ru: (C) %1%-%2% команда разработчиков Widelands • Лицензировано по GNU General Public License V2.0

en: Click for the main menu
ru: Щелчок мышью для перехода в меню

en: Desyncing Add-On Found
ru: Рассинхронизация дополнений

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. Proceed at your own risk.
ru: Это объявление доступно, но рассинхронизовано с сервером. Использовать на свой страх и риск.

en: No tribes found!
ru: Племён не найдено!

en: No tribes found in data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.
ru: В data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua не найдено племен.

en: Exit Confirmation
ru: Подтверждение выхода

en: Are you sure you wish to exit Widelands?
ru: Вы уверены, что хотите выйти из Widelands?

en: invalid tribe ‘%s’
ru: "%s" - неиграбельное племя

en: Saved Players
ru: Игроки сохранены

en: Player %u: –
ru: Игрок %u: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
ru: Игрок %1$u (%2$s): %3$s

en: Map Details
ru: Подробно о карте

en: Scenario Details
ru: Подробно о сценарии

en: Hint: %s
ru: Подсказка: %s

en: No map selected
ru: Карта не выбрана

en: (no map)
ru: (нет карты)

en: Choose Map
ru: Выбрать карту

en: Show all maps
ru: Показать все карты

en: Show original map names
ru: Отображать реальные имена карт

en: Filter by official status
ru: Фильтровать по официальному статусу

en: Official & Unofficial
ru: Официальные и неофициальные

en: Show both official and unofficial maps
ru: Показывать как официальные, так и неофициальные карты

en: Filter by desired line-up
ru: Фильтровать по выбранным параметрам

note: * TRANSLATORS: Filter entry in map selection. Other entries are "Free for all"", * "Teams of 2" etc.
en: Any Teams
ru: Любые команды

en: Do not filter by line-up suggestions
ru: Не фильтровать по предложенным параметрам

en: Filter by balancing status
ru: Фильтровать по статусу балансировки

en: Balanced & Unbalanced
ru: Сбалансированные и нет

en: Show both balanced and unbalanced maps
ru: Показывать как сбалансированные, так и несбалансированные карты

[ctx: balancing]
en: Unspecified
ru: Без особенностей

en: The map does not specify whether it is balanced
ru: Не указано, сбалансирована ли карта

en: Back
ru: Назад

en: Back to ‘%s’
ru: Вернуться к "%s"

en: Close window
ru: Закрыть окно

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Vertical scroll
en: Vertical scroll
ru: Вертикальная прокрутка

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Horizontal scroll
en: Horizontal scroll
ru: Горизонтальная прокрутка

note: * TRANSLATORS: Used when a function works with either vertical or horizontal scrolling. It may be used in combination with modifier keys, e.g. "Ctrl+Any scroll"
en: Any scroll
ru: Прокрутка в любую сторону

note: * TRANSLATORS: Placeholder when no modifier key is used, e.g. "(plain) Horizontal scroll"
en: (plain)
ru: (как обычно)

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Neither"
en: Neither
ru: Не применять

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Vertical"
en: Vertical
ru: Вертикально

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Horizontal"
en: Horizontal
ru: Горизонтально

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Both"
en: Both
ru: В обе стороны

en: Scroll Setting Conflict
ru: Противоречие в настройках прокрутки

note: * TRANSLATORS: %1 is a modifier key combination, e.g. "Ctrl+", or empty if none is used. %2 is scrolling direction. %3 is the name of the conflicting function.
en: ‘%1$s%2$s’ conflicts with ‘%3$s’. Please select a different combination or change the conflicting setting first.
ru: '%1$s%2$s' не согласуется с '%3$s'. Пожалуйста, выберете другую комбинацию или измените конфликтующие настройки.

en: Reset Scrolling
ru: Сбросить настройки прокрутки

en: Reset scroll settings to the defaults recommended for a standard single wheel mouse
ru: Установить настройки прокрутки по умолчанию для обычной одноколёсной мыши

en: Set for Touchpad
ru: Настроить тачпад

en: Sets ‘Zoom Map’ and ‘Scroll Map’ to the recommended settings for a touchpad or other pointing device that can scroll horizontally as well as vertically.
ru: Выставите 'Увеличение Карты' и 'Прокрутка Карты' к параметрам по умолчанию для тачпада или другого устройства ввода, которое способно прокручивать как горизонтально, так и вертикально .

en: Apply Scrolling
ru: Принять прокрутку

en: Apply scroll settings
ru: Принять настройки прокрутки

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Zoom Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Zoom Map
ru: Масштабирование карты

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Scroll Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Scroll Map
ru: Прокрутить карту

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Game Speed: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Game Speed
ru: Изменить скорость игры

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Editor Toolsize: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Editor Toolsize
ru: Изменить размеры кнопок инструментов редактора

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Editor Tool Gap: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Editor Tool Gap
ru: Сменить зазор инструмента

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for map zooming: Vertical"
en: Invert scroll direction for map zooming:
ru: Обратить направление прокрутки колёсика при масштабировании:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for tab switching: Vertical"
en: Invert scroll direction for tab switching:
ru: Изменить направление прокрутки колёсика мышки при переключении между объектами:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for increase/decrease: Vertical"
en: Invert scroll direction for increase/decrease:
ru: Обратить направление прокрутки колёсика мышки для управления числами:

en: Fix inverted horizontal scrolling
ru: Исправить инвертированную горизонтальную прокрутку

en: An SDL bug in some configurations causes horizontal scroll to be inverted. We try to detect them, but if we got it wrong, you can fix it here. Please report if you need to turn this on, so that we can improve the detection.
ru: Ошибка SDL в некоторых конфигурациях приводит к инвертированию горизонтальной прокрутки. Мы пытаемся этого не допустить, но если мы ошиблись, вы можете исправить это здесь. Пожалуйста, сообщите, если вам нужно включить эту опцию, чтобы мы могли улучшить обнаружение.

en: Send feedback
ru: Отправить отзыв

en: Scroll Settings Conflict
ru: Противоречие настроек прокрутки

en: ‘%1$s’, ‘%2$s’, or ‘%3$s’ conflicts with the recommended settings. Change the conflicting setting(s) too?
ru: ‘%1$s’, ‘%2$s’, or ‘%3$s’ вступают в конфликт с рекомендуемыми настройками. Следует ли изменить эти настройки?

en: Send Feedback for Inverted Horizontal Scrolling
ru: Отправить отзыв об инвертировании горизонтальной прокрутки

note: * TRANSLATORS: %s is a URL
en: Please help us improve the detection of inverted horizontal scrolling. To do so, please report at %s that horizontal scroll direction is wrong with your configuration. Please include the below technical information.
ru: Пожалуйста, помогите нам улучшить обнаружение инвертированной горизонтальной прокрутки. Для этого, пожалуйста, сообщите нам в %s, что направление горизонтальной прокрутки не соответствует вашей конфигурации. Пожалуйста, укажите приведенную ниже техническую информацию.

en: Role
ru: Роль

en: Divergent Player Name
ru: Недопустимое имя для игрока

en: The player name of the selected slot (%1%) does not match your own (%2%). Are you sure that you want to occupy this slot?
ru: Имя игрока в текущем слоте (%1%)не совпадает с вашим (%2%). Уверены, что хотите занять его?

en: Spectator
ru: Наблюдатель

en: Player Number
ru: Игрок номер

en: Type
ru: Тип

en: Team
ru: Команда

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
ru: Случайный ИИ

en: Shared in
ru: Общие в

en: Closed
ru: Закрыто

en: Open
ru: Открыто

en: Human
ru: Человек

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
ru: Совместная с игроком %u

en: Start type is set via the scenario
ru: Тип запуска устанавливается по сценарию

en: No Team
ru: Нет команды

en: Team %d
ru: Команда %d

en: Clients
ru: Клиенты

en: Begin LAN Game
ru: Начать игру по локальной сети

en: List of games in your local network:
ru: Список игр в вашей локальной сети:

en: Your nickname:
ru: Ваше имя:

en: Host to connect:
ru: Хост для подключения:

en: Load previous host
ru: Загрузить ранее размещённую игру

en: Host a new game
ru: Захостить сетевую игру

en: Host
ru: Хост

en: State
ru: Состояние

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters and must not be "team".
ru: Укажите корректный ник. Он может содержать буквы латиницы, цифры и знаки @ . + - _ . Слово "team" не годится.

en: Invalid Address
ru: Некорректный адрес

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
ru: Соединение невозможно. Некорректное имя хоста или адрес.

en: Apply
ru: Применить

en: Language
ru: Язык

en: Window Size
ru: Оконный размер

note: * TRANSLATORS: short description for the sdl_cursor option
en: Let the system draw the mouse cursor
ru: использовать системный курсор

note: * TRANSLATORS: tooltip text for the sdl_cursor option
en: If in doubt, leave this enabled. When disabled, cursor updates may be slow and the cursor appears frozen during long operations. Disable it only if the cursor doesn’t appear right, or if you want it to be visible in screenshots or screencasts.
ru: Если не уверены, оставьте этот параметр включенным. Если он отключен, обновление курсора может происходить медленно, а при длительных операциях курсор может казаться зависшим. Отключайте его только в том случае, если курсор отображается неправильно или если вы хотите, чтобы он был виден на скриншотах.

en: Accessibility mode for tooltips
ru: Режим работы с подсказками

en: Dock windows to edges
ru: Парковать окна по краям

en: Distance for windows to snap to other panels:
ru: Дистанция до стыковки окон между собой:

en: Distance for windows to snap to borders:
ru: Дистанция до стыковки окон к границам:

en: Edit keyboard and mouse actions…
ru: Настроить клавиатуру и мышь…

en: Save game automatically every:
ru: Автосохранение каждые:

en: Maximum number of autosave files:
ru: Максимум файлов автосохранения:

en: Delete replays after:
ru: Удалить повтор после:

en: Skip autosaves while inactive
ru: Пропускать автосохранранение в неактивном состоянии

en: Compress Widelands data files (maps, replays, and savegames)
ru: Сжимать данные игры (карты, повторы и сохранения)

en: Keep history of sent chat messages in a file
ru: Сохранять историю отправленных сообщений чата в файле

en: Show Census
ru: Показать подписи

en: Show Status
ru: Показать состояние

en: Show Soldier Levels
ru: Показывать уровень солдат

en: Show Buildings
ru: Показывать здания

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
ru: Показывать наложения рабочих областей

en: Pause game when inactive for:
ru: Поставить на паузу игру, когда она неактивна для:

en: Start building road after placing a flag
ru: Начинать строительство дороги сразу после установки флага

en: Show in-game chat with transparent background
ru: Использовать полупрозрачный фон для внутриигрового чата

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
ru: Включить однооконный режим "Наблюдение"

en: Display system time in the info panel
ru: Показывать системное время на панели информирования

en: Allow diagonal scrolling with the numeric keypad
ru: Включить прокрутку по диагонали для цифровой части клавиатуры

en: Scroll when the mouse cursor is near the screen edge
ru: Прокручивать окно, когда курсор упирается в границу экрана

en: Invert click-and-drag map movement direction
ru: Обратить направления перетаскивания

en: Animate automatic map movements
ru: Анимировать автоматические перемещения карты

en: Teach me how to play
ru: Научите меня играть

note: * TRANSLATORS: Button to bring up a window to edit teaching progress in the Options
en: Progress…
ru: Процесс обучения...

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Sound
ru: Звук

en: Saving
ru: Сохранение

en: New Games
ru: Новые игры

en: In-Game
ru: В игре

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
ru: Откл.

note: * TRANSLATORS: Options: Delete replays after:
en: Never
ru: Никогда

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
ru: Во весь экран

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Maximized
ru: Развернуть

en: Try system language
ru: Пытаться использовать язык системы

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
ru: Перевод на %sзавершен.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
ru: Перевод на %1% завершен на %2%%%.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
ru: Если вы хотите помочь нам с переводами, пожалуйста посетите %s

en: The random map generator is still in beta stage. The maps it generates are usually – but not always – well playable. Seafaring and artifacts are not supported. Add-ons of the Tribes and Script categories are disabled in random matches.
ru: Генератор случайных карт все еще находится в стадии бета-тестирования. Карты, которые он генерирует, обычно – но не всегда – годятся для игры. Мореплавание и артефакты не поддерживаются. Дополнения категорий "Племена" и "Скрипты" отключаются при случайных совпадениях.

en: Map Generation Error
ru: Ошибка генератора карт

en: The random map generator was unable to generate a suitable map. This happens occasionally because the generator is still in beta stage. Please try again with slightly different settings.
ru: Генератор не смог создать карту с заданными параметрами. Это в порядке вещей - он все ещё на стадии бета тестирования. Попробуйте чуть-чуть изменить параметры.

en: Choose Scenario
ru: Выбрать сценарий

en: Choose Tutorial
ru: Выбор обучающей кампании

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
ru: Выберите учебник из списка, затем нажмите “ОК”.

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
ru: Справа вы можете прочитать описание выбранного урока.

en: Return to campaign selection
ru: Вернуться к выбору кампании

en: Play this scenario
ru: Играть это сценарий

en: Play this tutorial
ru: Пройти обучение

en: The order in which the tutorials should be played
ru: Порядок прохождения обучающих сценариев

en: Tutorial Name
ru: Название обучения

en: The number of this scenario in the campaign
ru: Номер сценария в кампании

en: Scenario Name
ru: Название сценария

note: * TRANSLATORS: Campaign scenario number table header
en: #
ru: №

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
ru: Неверный путь к файлу в campaigns.lua из tutorials.lua: %s

en: Tutorial
ru: Обучение

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
ru: Автор

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
ru: Авторы

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
ru: Вы

en: Unknown
ru: Неопределена

en: Operating System:
ru: ОС:

en: Compiled with SDL version:
ru: Собрано с SDL версии:

en: Using SDL version:
ru: Используется версия SDL:

en: SDL video driver:
ru: Видео драйвер SDL:

en: SDL horizontal scroll:
ru: Горизонтальная прокрутка SDL:

en: assuming inverted
ru: предположительно инвертировано

en: Locale:
ru: Язык:

en: Home Directory:
ru: Домашний каталог:

en: Configuration File:
ru: Файл настроек:

en: Data Directory:
ru: Каталог с данными:

en: Locale Directory:
ru: Каталог с переводами:

en: Executable Directory:
ru: Каталог с программами:

en: Enabled Add-Ons:
ru: Включенные дополнения.

en: Inactive Installed Add-Ons:
ru: Отключенные установленные дополнения:

en: Copy the technical report to the clipboard
ru: Скопировать тех.отчёт в буфер обмена

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Window Title in Options
en: Edit Teaching Progress
ru: Изменить процесс обучения

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Title above a list
en: Teaching objectives
ru: Задачи обучения

note: * TRANSLATORS: Button label to mark or unmark all checkboxes in an options window
en: Mark All
ru: Пометить все

en: Unmark All
ru: Снять метки со всех

en: Widelands could not find the last edited map.
ru: Widelands не может найти последнюю отредактированную карту.

en: No Last Edited Map
ru: Нет последней карты

en: No last saved replay.
ru: Нет последнего повтора.

en: No last saved game.
ru: Нет последнего сохранения.

en: Widelands could not find the file "%s".
ru: Игра не нашла этот файл: "%s"

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
ru: Сообщение об ошибке:

en: File system error
ru: Ошибка файловой системы

en: Command line parameter --%s can not use a value
ru: Параметр командной строки - %s невозможно использовать значение

en: Empty value of command line parameter --%s
ru: Не указан параметр командной строки - %s

en: Command line parameters --%1$s and --%2$s can not be combined
ru: Параметры командной строки %1$s и %2$s нельзя использовать вместе

en: Unknown command line parameter: %s
    Maybe a '=' is missing?
ru: Неизвестный параметр командной строки: %s
    Может, пропущен знак "="?

en: Unknown command line parameter: %s
ru: Задан неизвестный параметр командной строки: %s

en: Incompatible
ru: Несовместимо

en: Game ended unexpectedly
ru: Неожиданный конец игры

en: Unexpected error during the game
ru: Неожиданная ошибка во время игры

en: An error occured during the game. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    
    Please add this information to your report.
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
ru: Во время игры произошла ошибка. Сообщение об ошибке:
    
    %1$s
    
    Пожалуйста, сообщите об этой проблеме, чтобы помочь нам улучшить Widelands. Вы найдете соответствующие сообщения в стандартном выводе (stdout.txt в Windows). Вы используете версию %2$s.
    
    Пожалуйста, добавьте эту информацию в свой отчет.
    
    Хотели бы вы, чтобы Widelands попытался создать автосохранение? Часто – хотя и не всегда – можно загрузить его и продолжить играть.

en: The game ended unexpectedly for the following reason:
    
    %s
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
ru: Игра неожиданно завершилась по следующей причине:
    
    %s.
    
    Хотели бы вы, чтобы Widelands попытался создать автосохранение? Часто – хотя и не всегда – можно загрузить его и продолжить играть.

en: Emergency save failed
ru: Автосохранение завершилось с ошибкой

en: We are sorry, but Widelands was unable to create an emergency savegame for the following reason:
    
    %s
ru: Увы, Widelands не смог выполнить автосохранение по следующей причине:
    
    %s

en: Warehouse
ru: Склад

en: Port
ru: Порт

en: Minor Training Site
ru: Малый тренировочный центр

en: Major Training Site
ru: Большой тренировочный центр

en: Primary Small Military Site
ru: Основное малое военное здание

en: Secondary Small Military Site
ru: Вторичное малое военное здание

en: Primary Medium Military Site
ru: Основное среднее военное здание

en: Secondary Medium Military Site
ru: Вторичное среднее военное здание

en: Tower
ru: Башня

en: Fortress
ru: Крепость

en: Woodcutter’s House
ru: Дом лесоруба

en: Forester’s House
ru: Дом лесника

en: Quarry
ru: Каменоломня

en: Primary Building Materials Industry
ru: Основное здание производства стройматериалов

en: Secondary Building Materials Industry
ru: Вторичное здание производства стройматериалов

en: Tertiary Building Materials Industry
ru: Третьеразрядное здание производства стройматериалов

en: Fishing
ru: Рыболовство

en: Hunting
ru: Охота

en: Fish/Meat Replenishing
ru: Разведение рыбы/дичи

en: Well
ru: Колодец

en: Primary Farm
ru: Основная ферма

en: Secondary Farm
ru: Вторичная ферма

en: Mill
ru: Мельница

en: Bakery
ru: Пекарня

en: Brewery
ru: Пивоварня

en: Smokery
ru: Коптильня

en: Tavern
ru: Таверна

en: Ore Smelting
ru: Литейная

en: Tool Smithy
ru: Инструментальная

en: Weapon Smithy
ru: Оружейная

en: Armor Smithy
ru: Бронная

en: Weaving Mill
ru: Ткацкая фабрика

en: Shipyard
ru: Верфь

en: Ferry Yard
ru: Паромная верфь

en: Scouting
ru: Разведка

en: Barracks
ru: Казармы

en: Second Carrier
ru: Вторичный носильщик

en: Charcoal
ru: Углежог

en: Stone Mine
ru: Гранитная шахта

en: Coal Mine
ru: Угольная шахта

en: Iron Mine
ru: Железный рудник

en: Gold Mine
ru: Золотой рудник

en: Agricultural Producer
ru: Сельскохозяйственное производство

en: Primary Agricultural Consumer
ru: Основной сельскохозяйственный потребитель

en: Secondary Agricultural Consumer
ru: Вторичный сельскохозяйственный потребитель

en: Alternative Industry
ru: Альтернативная промышленность

en: Industry Support
ru: Поддержка отрасли

en: Terraforming
ru: Терраформирование

en: Watch Replay
ru: Посмотреть повтор

en: Watch Latest Replay
ru: Смотреть последний повтор

en: Singleplayer
ru: Один игрок

en: Multiplayer
ru: Многопользовательская игра

en: Editor – Load Map
ru: Редактор – Загрузка карты

en: Editor – New Map
ru: Редактор – Новая карта

en: Editor – New Random Map
ru: Редактор – Сгенерировать карту

en: About
ru: Об игре

en: Internet Login
ru: Ник для игры в Интернет

en: Toggle Building Spaces
ru: Показать/скрыть Места строительства

en: Toggle Minimap
ru: Показать/скрыть миникарту

en: Encyclopedia
ru: Энциклопедия

en: Context Menu
ru: Контекстное меню

en: Cut Text
ru: Вырезать текст

en: Copy Text
ru: Скопировать текст

en: Paste Text
ru: Вставить текст

en: Delete Item
ru: Удалить пункт

en: Tooltip Accessibility Mode Key
ru: Переключение между режимами доступа

en: Toggle Fullscreen
ru: Переключение Полноэкранного режима

en: Take Screenshot
ru: Сделать снимок экрана

en: Open the Debug Console (developer tool)
ru: Открыть отладочную консоль (инструменты разработчика)

en: Toggle Cheat Mode (developer tool)
ru: Переключить в читер режим (инструменты разработчика)

en: Load
ru: Загрузить

en: Exit
ru: Выход

en: Zoom In
ru: Приблизить

en: Zoom Out
ru: Отдалить

en: Reset Zoom
ru: Сбросить масштаб

en: Jump to Next Location
ru: Перейти в следующее место

en: Jump to Previous Location
ru: Вернуться на прежнее место

en: Publish Map Online
ru: Опубликовать карту онлайн

en: Toggle Tools Menu
ru: Переключить меню инструментов

en: Change Height Tool
ru: Изменить инструмент высоты

en: Random Height Tool
ru: Случайный инструмент высоты

en: Terrain Tool
ru: Инструмент ландшафта

en: Immovables Tool
ru: Инструмент объектов

en: Animals Tool
ru: Инструмент животных

en: Resources Tool
ru: Инструмент ресурсов

en: Port Spaces Tool
ru: Инструмент мест под порт

en: Info Tool
ru: Инструменты информирования

en: Map Origin Tool
ru: Инструмент источника карты

en: Map Size Tool
ru: Инструмент размера карты

en: Players Menu
ru: Игровое меню

en: Toggle Grid
ru: Переключить видимость сетки

en: Toggle Immovables
ru: Переключение статичных объектов

en: Toggle Animals
ru: Переключить видимость животных

en: Toggle Resources
ru: Переключение ресурсов

en: Toggle Maximum Build Spaces
ru: Переключение показа всего пригодного к застройке места

en: Set Toolsize to %d
ru: Задать размер панели инструментов равный %d

en: Set Tool Gap to %d%%
ru: Задать зазор инструмента %d%%

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
ru: Настройки звука

en: Restart Scenario or Replay
ru: Перезапустить Сценарий или воспроизвести повтор

en: Toggle Census
ru: Переключить подписи

en: Toggle Status Labels
ru: Переключение меток состояния

en: Toggle Soldier Levels
ru: Переключение уровня солдат

en: Toggle Buildings Visibility
ru: Переключение видимости зданий

en: Toggle Overlapping Workareas
ru: Переключение видимости наложения рабочих областей

en: General Statistics
ru: Общая статистика

en: Ware Statistics
ru: Статистика товаров

en: Building Statistics
ru: Статистика построек

en: Stock Inventory
ru: Перечень товаров

en: Soldier Statistics
ru: Статистика по солдатам

en: Seafaring Statistics
ru: Статистика мореплавания

en: Decrease Game Speed by 1×
ru: Замедлить игру в 1× раз

en: Decrease Game Speed by 0.25×
ru: Замедлить игру на 0.25 раз

en: Decrease Game Speed by 10×
ru: Замедлить игру в 10× раз

en: Increase Game Speed by 1×
ru: Ускорить игру в 1× раз

en: Increase Game Speed by 0.25×
ru: Ускорить игру на 0.25 раза

en: Increase Game Speed by 10×
ru: Ускорить игру в 10× раз

en: Reset Game Speed
ru: Вернуться к нормальной скорости игры

en: Pause The Game
ru: Приостановить игру

en: Scroll to Starting Field
ru: Прокрутить к стартовому полю

en: Chat
ru: Общение

en: Pinned Note
ru: Прикрепленная записка

en: Go to Location
ru: Перейти к местоположению

en: Show All Messages
ru: Показать все сообщения

en: Show Geologists’ Messages Only
ru: Показать сообщения только от геологов

en: Show Economy Messages Only
ru: Показать только сообщения о состоянии экономики

en: Show Seafaring Messages Only
ru: Показать только сообщения о мореплавании

en: Show Military Messages Only
ru: Показать только военные сообщения

en: Show Scenario Messages Only
ru: Показать только сообщения сценария

en: Go to Ship
ru: Идти в корабль

en: Watch Ship
ru: Наблюдать за кораблём

en: Open Ship Window
ru: Открыть окно корабля

en: Open Ship Window And Go to Ship
ru: Открыть окно корабля и перейти к кораблю

en: Show All Ships
ru: Показать все корабли

en: Show Idle Ships
ru: Показать бездействующие корабли

en: Show Transport Ships
ru: Показать транспорты

en: Show Waiting Expeditions
ru: Показать простаивающие экспедиции

en: Show Scouting Expeditions
ru: Показать действующие экспедиции

en: Show Expeditions with Port Spaces
ru: Показать экспедиции, с местами для портов

en: Show Warships
ru: Показать военные корабли

en: Show Ships Being Refitted
ru: Показать корабли на переоборудовании

en: Toggle Quick Navigation
ru: Переключение быстрой навигации

en: Set Landmark #%d
ru: Установить метку №%d

en: Go To Landmark #%d
ru: Перейти к метке №%d

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
ru: Сохранить игру

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
ru: Выход из игры

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Arrow keys
ru: Клавиши со стрелками

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Move the map
ru: Двигать карту

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Ctrl + Arrow keys
ru: Ctrl + стрелки

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Move the map fast
ru: Двигать карту быстро

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Shift + Arrow keys
ru: Shift + стрелки

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Move the map slowly
ru: Двигать карту медленно

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Remember current location
ru: Запомнить текущее расположение

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Go to previously remembered location
ru: Перейти к предыдущему сохраненному расположению

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши

note: * TRANSLATORS: Section heading in "Controls" help
en: Message Window
ru: Окно сообщений

note: * TRANSLATORS: Section heading in "Controls" help
en: Ship Statistics
ru: Статистика судоходства

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Change tool size
ru: Изменить размер инструмента

en: Change tool gap
ru: Изменить зазор инструмента

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Click
ru: Левая Кнопка Мыши

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ru: Разместите новые элементы на карте или увеличьте количество элементов выбрав "Увеличить/Уменьшить значение"

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Shift + Click
ru: Shift + ЛКМ

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ru: Удалите элементы с карты, или уменьшите количество элементов, выбрав «Увеличить/уменьшить значение»

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Ctrl + Click
ru: Ctrl + ЛКМ

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
ru: Установить для элементов карты значение, через "Установить значение"

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: prefix for message window shortcuts in keyboard options
en: Messages: %s
ru: Сообщения: %s

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: prefix for seafaring statistics window shortcuts in keyboard options
en: Seafaring: %s
ru: Мореплавание: %s

[ctx: hotkey]
en: Space
ru: Пробел

[ctx: hotkey]
en: Menu
ru: Меню

[ctx: hotkey]
en: Application
ru: Приложение

[ctx: hotkey]
en: Pause
ru: Пауза

[ctx: hotkey]
en: Left Arrow Key
ru: Стрелка влево

[ctx: hotkey]
en: Right Arrow Key
ru: Стрелка вправо

[ctx: hotkey]
en: Up Arrow Key
ru: Стрелка вверх

[ctx: hotkey]
en: Down Arrow Key
ru: Стрелка вниз

en: (disabled)
ru: (отключено)

en: Fastplace #%i
ru: Площадка №%i

en: Destroy building?
ru: Разрушить здание?

en: Do you really want to destroy this building?
ru: Вы уверены, что хотите разрушить это строение?

en: Dismantle building?
ru: Разобрать строение?

en: Do you really want to dismantle this building?
ru: Вы уверены, что хотите разобрать это строение?

en: Preserve wares
ru: Сохранить товары

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the dismantling time
ru: Оставшиеся в здании товары будут вынесены строителем, что задержит демонтаж

en: Enhance building?
ru: Улучшить здание?

en: Do you really want to enhance this building?
ru: Вы действительно хотите улучшить это строение?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
ru: Будьте осторожны, если враг находится рядом!

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the enhancing time
ru: Оставшиеся в здании товары будут вынесены строителем, что задержит перестройку

en: Sink the ship?
ru: Затопить корабль?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
ru: Вы действительно хотите затопить %s?

en: Cancel expedition?
ru: Отменить экспедицию?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
ru: Вы действительно хотите отменить текущую экспедицию?

en: Do you really want to give up and become a spectator?
ru: Вы действительно хотите капитулировать и стать наблюдателем?

en: Resign?
ru: Сдаться?

en: Attack
ru: Атака

note: * TRANSLATORS: Number of ships that should attack. Used in the attack window.
en: %u ship | %u ships
ru[0]: %u корабль
ru[1]: %u корабля
ru[2]: %u кораблей
ru[3]: %u корабли

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
ru[0]: %u солдат
ru[1]: %u солдата
ru[2]: %u солдат
ru[3]: %u солдат

en: Number of ships
ru: Число судов

en: Number of soldiers
ru: Выберете количество солдат для атаки

en: Send less ships. Hold down Ctrl to send no ships
ru: Отправить меньше кораблей. Удерживайте нажатой клавишу Ctrl, чтобы не отправлять корабли

en: Send less soldiers. Hold down Ctrl to send no soldiers
ru: Отправьте меньше солдат. Удерживайте Ctrl, чтобы не отправлять солдат

en: Send more ships. Hold down Ctrl to send as many ships as possible
ru: Отправить больше кораблей. Удерживайте нажатой клавишу Ctrl, чтобы отправить как можно больше кораблей

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
ru: Отправьте больше солдат. Удерживайте Ctrl, чтобы отправить как можно больше солдат

en: Start attack
ru: Начать атаку

en: Attackers:
ru: Атакующие:

en: Click on a ship to remove her from the list of attackers
ru: Щелкнуть корабль, чтобы удалить его из списка атакующих

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
ru: Щёлкнуть солдата, чтобы удалить его из списка атакующих

en: Hold down Ctrl to remove all ships from the list
ru: Удерживайте нажатой клавишу Ctrl, чтобы удалить все корабли из списка

en: Hold down Ctrl to remove all soldiers from the list
ru: Удерживайте Ctrl, чтобы удалить всех солдат из списка

en: Hold down Shift to remove all ships up to the one you’re pointing at
ru: Удерживайте нажатой клавишу Shift, чтобы удалить все корабли, вплоть до того, на который вы указываете

en: Hold down Shift to remove all soldiers up to the one you’re pointing at
ru: Удерживайте Shift, чтобы убрать всех солдат до того, на которого вы указываете

en: Not attacking:
ru: Не атакуют:

en: Click on a ship to add her to the list of attackers
ru: Щелкнуть на корабль, чтобы добавить его в список атакующих

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
ru: Щёлкнуть солдата, чтобы добавить его в список атакующих

en: Hold down Ctrl to add all ships to the list
ru: Удерживайте нажатой клавишу Ctrl, чтобы добавить все корабли в список

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
ru: Удерживайте Ctrl, чтобы добавить всех солдат в список

en: Hold down Shift to add all ships up to the one you’re pointing at
ru: Удерживайте нажатой клавишу Shift, чтобы добавить все корабли вплоть до того, на который вы указываете

en: Hold down Shift to add all soldiers up to the one you’re pointing at
ru: Удерживайте Shift, чтобы добавить всех солдат до того, на кого вы указываете

en: Destroy target
ru: Разрушить цель

en: Destroy the target building instead of conquering it
ru: Не захватывать а разрушить это здание

en: Show Debug Window
ru: Показать окно отладки

en: Center view on this
ru: Центрировать вид на это здание

en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
ru: ЗД: %1$u/%2$u  АТ: %3$u/%4$u  ЗЩ: %5$u/%6$u  УК: %7$u/%8$u

en: (no building selected)
ru: (здание не выбрано)

en: Owned:
ru: В собственности:

en: Under construction:
ru: В разработке:

en: Low productivity threshold:
ru: Производительность упала ниже допустимого:

en: Show previous building
ru: Показать предыдущее здание

en: Show next building
ru: Показать следующее здание

en: Buildings will be considered unproductive if their productivity falls below this percentage
ru: Чтобы здание пометили как неэффективное, его производство должно упасть ниже заданной величины

en: Small buildings
ru: Малые здания

en: Medium buildings
ru: Средние здания

en: Big buildings
ru: Большие здания

en: Mines
ru: Шахты

en: Ports
ru: Порты

en: Low productivity:
ru: Низкая производительность:

note: * TRANSLATORS: Label for number of buildings that are waiting for soldiers
en: Lacking soldiers:
ru: Не хватает солдат:

en: Muted – click to unmute
ru: Обеззвучено – Щёлкните для возврата звука

en: Mute this building’s messages
ru: Обеззвучить сообщения от этих зданий

en: All buildings of this type are muted – click to unmute
ru: Данные здания работают беззвучно – Щёлкните для включения звука

en: Mute all buildings of this type
ru: Убрать звуки работы зданий данного типа

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
ru: Возобновить

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
ru: Остановить

note: * TRANSLATORS: Infinite Production toggle button for production sites.
en: Stop producing indefinitely
ru: Прекратить бесконечное производство

note: * TRANSLATORS: Infinite Production toggle button for production sites.
en: Produce indefinitely regardless of the economy’s needs
ru: Производить бесконечно, независимо от потребностей экономики

en: Enhance to %s
ru: Улучшить до %s

en: Construction costs:
ru: Стоимость постройки:

en: Destroy
ru: Разрушить

en: Dismantle
ru: Разобрать

en: Returns:
ru: Вернётся:

en: Watch the scout
ru: Показать разведчика

en: Hide work area
ru: Скрыть рабочую область

en: Show work area
ru: Показать рабочую область

en: Start an expedition
ru: Начать экспедицию

en: Cancel the expedition
ru: Отменить экспедицию

en: Building materials
ru: Стройматериалы

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Stop this building’s work after completion
ru: Остановить работу в здании после завершения

en: Normal policy
ru: Нормальная политика

en: Preferably store selected wares here
ru: Предпочтительно хранить выбранные изделия здесь

en: Do not store selected wares here
ru: Не хранить выбранные изделия здесь

en: Remove selected wares from here
ru: Переместить выбранные изделия отсюда

en: Ware settings to apply after construction
ru: Настройки товара для применения после строительства

en: Worker settings to apply after construction
ru: Настройки работника для применения после строительства

en: Start an expedition from this port after completion
ru: Отправить экспедицию из порта после завершения

en: Prefer rookies
ru: Предпочитать новобранцев

en: Prefer heroes
ru: Предпочитать героев

en: No preference
ru: Нет предпочтений

en: Settings to apply after construction
ru: Настройки применить после строительства

en: Decrease capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the lowest value
ru: Уменьшить емкость. Удерживайте Ctrl, чтобы установить минимальное значение емкости

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
ru: Увеличить емкость. Удерживайте Ctrl, чтобы установить максимальную емкость

en: Economy options
ru: Настройки экономики

en: Decrease target by 10
ru: Уменьшить цель на 10

en: Decrease target
ru: Уменьшить план выпуска

en: Toggle infinite target
ru: Переключение между недостижимыми целями

en: Increase target
ru: Увеличить план выпуска

en: Increase target by 10
ru: Увеличить цель на 10

en: Profile to apply to the selected items
ru: Профиль для применения к выбранным элементам

en: Save target settings
ru: Сохранить настройки цели

en: The profile name cannot be empty
ru: Имя профиля не может быть пустым

en: The default profile cannot be overwritten
ru: Профиль по умолчанию не может быть перезаписан

en: Save the profile under this name
ru: Сохранить профиль под этим именем

en: The predefined profiles cannot be deleted
ru: Предопределенные профили не могут быть удалены

en: Delete the selected profiles
ru: Удалить выбранные профили

en: Overwrite?
ru: Перезаписать?

en: A profile with this name already exists. Do you wish to replace it?
ru: Профиль с таким именем уже существует. Хотите перезаписать его?

en: Save Profile
ru: Сохранить профиль

en: Existing Profiles
ru: Существующие профили

en: Error loading script for encyclopedia:
    %s
ru: Ошибка при загрузке скрипта для энциклопедии:
    %s

en: Broken Link
ru: Неработающая ссылка

en: This hyperlink seems to be broken.
ru: Похоже эта гиперссылка не работает

en: Build medium building
ru: Построить среднее здание

en: Build small building
ru: Построить маленькое здание

en: Build big building
ru: Построить большое здание

en: Build port building
ru: Построить портовое здание

en: Action
ru: Действие

en: Marked for removal by a worker – click to unmark
ru: Отмечено для удаления рабочим – Щёлкните для отмены

en: Immovable Actions
ru: Использование статичного объекта

en: Mark this immovable for timely removal by a suited worker
ru: Отметьте этот статичный объект, чтобы подходящий работник его снес

en: Build road
ru: Построить дорогу

en: Build waterway
ru: Построить переправу

en: Destroy this flag
ru: Уничтожить этот флаг

en: Configure this flag’s economy
ru: Настроить экономику флага

en: Send geologist to explore site
ru: Отправить геолога исследовать район

en: Send scout to explore surroundings
ru: Послать разведчика изучать окрестности

note: * TRANSLATORS: This string is used only when the name of the tribe’s scout house/hut is unknown.
en: You need to connect this flag to a scouting building before you can send a scout here.
ru: Соедините флаг с домом разведчика, перед тем как выслать разведчика.

en: Place a flag
ru: Установить флаг

en: Destroy a road
ru: Разрушить дорогу

en: Destroy a waterway
ru: Разрушить переправу

en: Configure this ocean’s ship fleet
ru: Управлять морским флотом

en: Configure this ocean’s ferry fleet
ru: Управлять флотилией паромов

en: Watch field in a separate window
ru: Наблюдать за участком в отдельном окне

en: Pinned note
ru: Прикрепленная записка

en: Show debug window
ru: Показать окно отладки

en: Watch
ru: Наблюдение

en: Build mines
ru: Построить шахту

en: Build flag
ru: Установить флаг

en: Cancel road
ru: Отменить дорогу

en: Go to road
ru: Идти к дороге

en: Cancel road and start building waterway
ru: Отменить дорогу и начать прокладку переправы

en: Build roads
ru: Строить дороги

en: Cancel waterway
ru: Отменить переправу

en: Go to waterway
ru: Идти к переправе

en: Cancel waterway and start building road
ru: Отказаться от переправы и начать строительство дороги

en: Build waterways
ru: Построить переправы

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: Placeholders are the hitpoints and the attack bonus of the warship.
en: Warship · HP %1$u%% · AT +%2$u%%
ru: Военный корабль · HP %1$u%% · AT +%2$u%%

[ctx: ship_state]
en: Enemy Transport Ship
ru: Вражеский транспорт

[ctx: ship_state]
en: Expedition
ru: Экспедиция

[ctx: ship_state]
en: Transport
ru: Транспорт

en: Select Ship
ru: Выбрать судно

en: Own Ships
ru: Свои корабли

en: Attackable Ships
ru: Корабли, доступные для атаки

en: Ferry Fleet Options
ru: Настройки флотилии паромов

en: Ship Fleet Options
ru: Настройки морского флота

en: Toggle infinite production
ru: Включить бесконечное производство

en: Fleet Statistics
ru: Статистика флота

en: Ports:
ru: Порты:

en: Ships:
ru: Корабли:

en: Total waterways:
ru: Всего переправ:

en: Unserviced waterways:
ru: Необслуживаемые переправы:

en: Total ferries:
ru: Всего паромов:

en: Unemployed ferries:
ru: Незанятые перевозчики:

en: Desired number of transport ships:
ru: Целевое количество транспортных судов:

en: Desired number of unemployed ferries:
ru: Целевое количество незанятых перевозчиков:

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Script Console
ru: Скриптовая консоль

en: Recipient
ru: Получатель

en: Unknown Recipient
ru: Получатель неизвестен

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
ru: Клиент был отключен

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
ru: Игрок отключен от игры. Игра автоматически сохранена . Вы хотите продолжить игру?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
ru: Возобновить игру

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
ru: Замените отключенного игрока выбранным Искусственным Интеллектом и продолжите игру

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
ru: Искусственный Интеллект для отключенного игрока

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
ru: Замените игрока %s

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
ru: Отладочное поле

en: Leave
ru: Выйти

en: Leave your current team and become teamless
ru: Выйти из команды и стать одиночкой

en: Resign
ru: Сдаться

en: Give up and become a spectator
ru: Капитулировать и стать наблюдателем

en: Join
ru: Присоединиться

en: Request to join this player’s team
ru: Попросить разрешения присоединиться к команде

en: Invite
ru: Пригласить

en: Invite this player to join your team
ru: Позвать этого игрока в команду

en: No team
ru: Без команды

en: Team %u
ru: Команда %u

en: Won at %s
ru: Победил в %s

en: Lost at %s
ru: Проиграл в %s

en: Resigned at %s
ru: Сдался в %s

en: Approve
ru: Одобрить

en: Reject
ru: Отклонить

en: Accept
ru: Принять

en: Refuse
ru: Отказать

en: Retract
ru: Отложить

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
ru: Подтверждение выхода из игры

en: Are you sure you wish to exit this game?
ru: Вы действительно хотите покинуть эту игру?

en: Error Saving Game!
ru: Ошибка при сохранении игры!

en: Messages: Inbox
ru: Сообщения: Входящее

en: Title
ru: Заголовок

[ctx: message]
en: Type
ru: Тип

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
ru: Время

en: Show Archive
ru: Показать архивированные сообщения

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
ru: Центрировать карту на месте события

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
ru: Показать все сообщения

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
ru: Показать сообщения только от геологов

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
ru: Показать только сообщения о состоянии экономики

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
ru: Показать только сообщения о мореплавании

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
ru: Показать только военные сообщения

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
ru: Показать только сообщения сценария

en: Messages: Archive
ru: Сообщения: Архив

en: Show Inbox
ru: Показать "Входящие" сообщения

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
ru[0]: Восстановить выбранное %d сообщение
ru[1]: Восстановить выбранные %d сообщения
ru[2]: Восстановить выбранные %d сообщения
ru[3]: Восстановить выбранные %d сообщения

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
ru: Восстановить выбранное сообщение

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
ru[0]: Архивировать выбранное %d сообщение
ru[1]: Архивировать выбранные %d сообщения
ru[2]: Архивировать выбранные %d сообщения
ru[3]: Архивировать выбранные %d сообщения

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
ru: Архивировать выбранное сообщение

en: Game over
ru: Игра окончена

en: Player Info:
ru: Информация об игроке:

en: Elapsed time:
ru: Прошло времени:

en: Continue playing
ru: Продолжить игру

en: Time
ru: Время

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
ru: Поражение

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
ru: Победа

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
ru: Покорено

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
ru: Игра закончена

en: You won!
ru: Вы победили!

en: You lost.
ru: Вы проиграли.

en: %s won!
ru: %s победил!

en: Team %u won!
ru: Победила команда %u !

en: Score
ru: Счет

en: Team Score
ru: Командный счёт

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
ru[0]: %d файл
ru[1]: %d файла
ru[2]: %d файлов
ru[3]: %d файлов

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
ru[0]: Выбрано %1% каталог и %2%:
ru[1]: Выбрано %1% каталога и %2%:
ru[2]: Выбрано %1% каталогов и %2%:
ru[3]: Выбрано %1% каталогов и %2%:

en: Directory Name:
ru: Имя каталога:

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Map Name:
ru: Имя карты:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
ru: Запуск повтора:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
ru: Время игры:

en: Widelands Version:
ru: Версия «Widelands»:

en: Win Condition:
ru: Условия победы:

en: Add-Ons:
ru: Дополнения:

en: Game data error:
ru: Ошибка в данных игры:

en: Land
ru: Территория

en: Productivity
ru: Производительность

en: Warships lost
ru: Утеряно военных кораблей

en: Warships defeated
ru: Уничтожено военных кораблей

en: Casualties
ru: Потери солдат

en: Kills
ru: Убито

en: Military buildings lost
ru: Потеряно военных строений

en: Military buildings defeated
ru: Захвачено военных строений

en: Civilian buildings lost
ru: Потеряно гражданских строений

en: Civilian buildings destroyed
ru: Гражданские здания разрушено

en: Military
ru: Войска

en: Info Panel Visibility
ru: Видимость информационной панели

en: Follow mouse
ru: Следовать за курсором

en: Hide
ru: Скрыть

en: Move panel to bottom
ru: Убрать панель вниз

en: Move panel to top
ru: Поднять панель наверх

en: Cheat mode enabled
ru: Доступны читы

en: Priority: Very Low
ru: Приоритет: очень низкий

en: Priority: Low
ru: Приоритет: низкий

en: Priority: Normal
ru: Приоритет: нормальный

en: Priority: High
ru: Приоритет: высокий

en: Priority: Very High
ru: Приоритет: очень высокий

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
ru: Увеличивает количество товаров, которые вы хотите хранить здесь

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
ru: Уменьшить количество товаров, которые вы хотите хранить здесь

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
ru: Удерживайте Shift, чтобы увеличить все типы товаров одновременно

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
ru: Удерживайте Shift, чтобы уменьшить все типы товара одновременно

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
ru: Удерживайте Ctrl, чтобы разрешить весь этот товар

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
ru: Удерживайте Ctrl, чтобы не допускать этот товар

en: Remove ware
ru: Убрать товар

en: Add ware
ru: Добавить товар

en: Hide controls
ru: Скрыть панель

en: Show controls
ru: Показать панель

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
ru: Карта

note: * TRANSLATORS: Title for the plugins menu button in the game
en: Plugins
ru: Плагины

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
ru: Скрыть миникарту

en: Show Minimap
ru: Показать миникарту

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Quick Navigation
ru: Скрыть быструю навигацию

en: Show Quick Navigation
ru: Показать быструю навигацию

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom +
ru: Приблизить +

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
ru: Сбросить масштаб

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom –
ru: Отдалить –

en: Road length: %1$u (%2$u)
ru: Длина дороги: %1$u (%2$u)

en: Waterway length: %1$u (%2$u) / %3$u
ru: Длина переправы: %1$u (%2$u) / %3$u

en: Road length: %u
ru: Длина дороги: %u

en: Waterway length: %1$u / %2$u
ru: Длина переправы: %1$u / %2$u

en: Failed saving screenshot!
ru: Не удалось записать снимок экрана!

en: Screenshot saved
ru: Снимок сохранен

en: PAUSE
ru: ПАУЗА

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
ru: Скорость Игры

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
ru: Настроить музыку и звуковые эффекты.

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Restart Replay
ru: Перезапустить повтор

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Restart Scenario
ru: Перезапуск игры

en: Are you sure you wish to restart this replay?
ru: Вы уверены, что хотите перезапустить этот повтор?

en: Are you sure you wish to restart this scenario?
ru: Вы уверены, что хотите перезапустить этот сценарий?

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether building names are shown
en: Hide Census
ru: Скрыть подписи

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * building status labels are shown
en: Hide Status
ru: Скрыть метки состояния

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
ru: Скрыть уровень солдат

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
ru: Не показывать постройки

en: Speed +
ru: Скорость +

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed + in the game's game speed menu
en: Increase the game speed
ru: Увеличить скорость игры

en: Speed -
ru: Скорость -

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
ru: Уменьшить скорость игры

en: Resume
ru: Продолжить

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
ru: Продолжить игру

en: Pause
ru: Пауза

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
ru: Приостановить игру

en: Remaining construction costs:
ru: Оставшиеся расходы на постройку:

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
ru: Статистика

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
ru: Мореплавание

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
ru: Солдаты

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
ru: Запасы

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Hide Workarea Overlaps
ru: Скрыть наложения рабочих областей

en: Toggle whether overlapping workareas are indicated when placing a constructionsite
ru: Переключить, указываются ли перекрывающиеся рабочие области при размещении строительной площадки

en: No current objectives
ru: Нет текущих заданий

en: %u new message | %u new messages
ru[0]: %u новое сообщение
ru[1]: %u новых сообщения
ru[2]: %u новых сообщений
ru[3]: %u новых сообщений

en: Fastplace Shortcuts
ru: Закладки для быстрого перемещения

en: Version Mismatch
ru: Несовпадение версий

en: This replay was created with a different Widelands version. It might be compatible, but will more likely desync or even fail to load.
    
    Please do not report any bugs that occur while watching this replay.
    
    Do you want to load the replay anyway?
ru: Данный повтор игры создан в версии Widelands, отличной от вашей. Нет гарантий, что он вообще запустится.
    
    Просьба не беспокоить нас сообщениями, если при просмотре возникнут ошибки.
    
    Вы действительно хотите его запустить?

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
ru: Удалить этот повтор

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
ru: Удалить игру

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
ru: Удалить этот повтор

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
ru: Удалить эти игры

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
ru: Официальные

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: The map is provided by the official Widelands release
ru: Эта карта является частью официального релиза Widelands

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
ru: Сторонняя

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: Custom or add-on map
ru: Пользовательская или дополнительная карта

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Balanced
ru: Сбалансированная

en: Player starting positions were designed to provide equal conditions for all players
ru: Стартовые позиции игроков были разработаны таким образом, чтобы обеспечить равные условия для всех игроков

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
ru: Несбалансированные

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: Players face different conditions or balancing is not checked
ru: Игроки сталкиваются с разными условиями или балансировка не проверяется

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: The map allows building ports and ships
ru: Карта позволяет строить порты и корабли

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
ru: Паромы

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: The map allows building ferries, ferry yards and waterways
ru: Карта позволяет строить паромы, паромные верфи и переправы

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
ru: Есть артефакты

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: The map contains artifacts for the Artifacts win condition
ru: Карта содержит артефакты для условия победы "Артефакты"

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: The map contains a story line or other custom scripting
ru: Карта содержит сюжетную линию или другие пользовательские сценарии

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
ru: Все против всех

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: Every player fights against all other players
ru: Каждый игрок сражается против всех других игроков

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
ru: 1 на 1

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: Two players fight against each other
ru: Два игрока сражаются друг против друга

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
ru: Команды по 2

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: Players form teams of two players each
ru: Игроки формируют команды по два игрока в каждой

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
ru: Команды по 3

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: Players form teams of three players each
ru: Игроки формируют команды по три игрока в каждой

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
ru: Команды по 4

note: * TRANSLATORS: This is a tool tip for a map tag
en: Players form teams of four players each
ru: Игроки формируют команды по четыре игрока в каждой

en: No Author
ru: Нет автора

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
ru: перейти выше

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
ru: пусто

en: Directory
ru: Каталог

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
ru: Оригинальное название карты: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
ru: Название карты на вашем языке: %s

note: * TRANSLATORS: Map hint header when selecting a map.
en: Hint
ru: Подсказка

en: Game data error
ru: Ошибка в данных игры

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
ru: Игр.

en: Filename
ru: Имя файла

en: The name of the map or scenario
ru: Название карты или сценария

en: Size
ru: Размер

en: The size of the map (Width x Height)
ru: Размер карты (ширина x высота)

en: Map Name
ru: Карта

en: Owner
ru: Владелец

en: Roads
ru: Дороги

en: High Traffic
ru: Большая загруженность дорог

en: Attacks
ru: Нападения

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Change color…
ru: Изменить цвет...

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: day(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%d | %1%d
ru[0]: %1%д
ru[1]: %1%д
ru[2]: %1%д
ru[3]: %1%д

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: hour(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%h | %1%h
ru[0]: %1%ч
ru[1]: %1%ч
ru[2]: %1%ч
ru[3]: %1%ч

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: minute(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%m | %1%m
ru[0]: %1%м
ru[1]: %1%м
ru[2]: %1%м
ru[3]: %1%м

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
ru: дней

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
ru: часов

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
ru: минут

en: game
ru: Вся игра

en: Additional item
ru: Дополнительный предмет

en: (Empty)
ru: (пусто)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is present in the building
en: Present
ru: На месте

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is neither present in the building nor being transported there
en: Missing
ru: Отсутствует

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is not present in the building, but already being transported there
en: Coming
ru: Доставляется

en: Exp
ru: Опыт

en: Next Level
ru: Следующий уровень

en: Decrease experience by 1
ru: Уменьшить опыт на 1

en: Increase experience by 1
ru: Поднять опыт на 1

en: Terminate the employment of the selected worker
ru: Уволить выбранного работника

en: coming
ru: Идёт на своё место

en: vacant
ru: вакантно

en: (vacant)
ru: (вакантно)

en: Quick Navigation
ru: Быстрая навигация

en: Go to previous location
ru: Перейти к предыдущему местоположению

en: Go to next location
ru: Перейти к следующему местоположению

en: Add a new landmark
ru: Добавьте новую отметку

en: Go to this landmark
ru: Идти к этой отметке

en: View this landmark in a watch window
ru: Отслеживать отметку в окне просмотра

en: Unset this landmark
ru: Убрать отметку

en: Set this landmark to the current map view location
ru: Установите эту отметку на текущее окно просмотра

en: Remove this landmark
ru: Убрать эту отметку

en: Confirm Deleting File
ru: Подтверждение удаления файла

en: Confirm Deleting Files
ru: Подтверждение удаления файлов

en: Do you really want to delete this game?
ru: Вы действительно хотите удалить эту игру?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить игру %d?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить игры %d?
ru[2]: Вы действительно хотите удалить игры %d?
ru[3]: Вы действительно хотите удалить игры %d?

en: Error Deleting File!
ru: Ошибка при удалении файла!

en: Error Deleting Files!
ru: Ошибка при удалении файлов!

en: The game could not be deleted.
ru: Не удалось удалить игру.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
ru[0]: %d игра не может быть удалена.
ru[1]: %d игры не могут быть удалены.
ru[2]: %d игры не могут быть удалены.
ru[3]: %d игры не могут быть удалены.

en: Do you really want to delete this replay?
ru: Вы действительно хотите удалить этот повтор?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить повтор %d?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить повторы %d?
ru[2]: Вы действительно хотите удалить повторы %d?
ru[3]: Вы действительно хотите удалить повторы %d?

en: The replay could not be deleted.
ru: Не удалось удалить повтор.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
ru[0]: %d повтор не может быть удален.
ru[1]: %d повторы не могут быть удалены.
ru[2]: %d повторы не могут быть удалены.
ru[3]: %d повторы не могут быть удалены.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
ru: Этот файл имеет неправильный формат и не может быть загружен. Возможно он создан в старой версии Widelands.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
ru: Сегодня, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
ru: сохранена сегодня в %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
ru: Вчера, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
ru: сохранена вчера в %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
ru: %2% %1%, %3%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month (short name) day (number), year (number). This is part of a list.
en: saved on %1$s %2$u, %3$u
ru: сохранение от %2$u %1$s %3$u

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
ru: Автосохранение: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
ru: Автосохранение %1%: %2%

en: Incompatible: %s
ru: Несовместимо: %s

en: Save Date
ru: Дата сохранения:

en: The date this game was saved
ru: Дата, когда эта игра была сохранена

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
ru: Имя файла сохранения игры основанное на имени карты, или имя карты основанное на последней достигнутой цели.

note: * TRANSLATORS: Tooltip header for the "Mode" column when choosing a game/replay to load.
en: Game Mode
ru: Режим игры

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
ru: SP = Один игрок

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
ru: MP = Многопользовательская игра

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
ru: H = Многопользовательская игра (хост)

en: Numbers are the number of players.
ru: Числа - это количество игроков.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
ru: Режим

en: Filename: Map name (start of replay)
ru: Имя файла: Название карты (start replay)

en: Map name (start of replay)
ru: Имя карты (запуск повтора)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
ru: Наблюдать за выбранным кораблем

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
ru: Открыть окно состояния выбранного корабля

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window, placeholder is a hotkey
en: (You can use %s to go to the selected ship and open its window.)
ru: (Используйте %s чтобы перейти к выбранному судну и открыть его окно.)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
ru: Центрировать камеру на выбранном судне

[ctx: ship]
en: Name
ru: Имя

[ctx: ship]
en: Status
ru: Состояние

[ctx: ship_state]
en: Shipping
ru: Транспортировка

[ctx: ship_state]
en: Being Refitted
ru: Переоборудовано

en: Seafaring Statistics (%u Ship) | Seafaring Statistics (%u Ships)
ru[0]: Статистика мореплавания (%u корабль)
ru[1]: Статистика мореплавания (%u корабля)
ru[2]: Статистика мореплавания (%u кораблей)
ru[3]: Статистика мореплавания (%u корабли)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
ru: Показать все корабли

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
ru: Показать порожние корабли

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
ru: Показать корабли, перевозящие товары и работников

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
ru: Показать ожидающие экспедиции

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
ru: Показать действующие экспедиции

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
ru: Показать экспедиции, которые нашли место для постройки гавани

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show warships
ru: Показать военные корабли

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships being refitted
ru: Показать корабли на переоборудовании

en: Damaged warships regain %u hitpoint per second when anchored in a port. | Damaged warships regain %u hitpoints per second when anchored in a port.
ru[0]: Поврежденные военные корабли восстанавливают %u очко здоровья в секунду, когда стоят на якоре в порту.
ru[1]: Поврежденные военные корабли восстанавливают %u очка здоровья в секунду, когда стоят на якоре в порту.
ru[2]: Поврежденные военные корабли восстанавливают %u очков здоровья в секунду, когда стоят на якоре в порту.
ru[3]: Поврежденные военные корабли восстанавливают %u очков здоровья в секунду, когда стоят на якоре в порту.

en: Scout towards the north west
ru: Вести разведку на северо-западном направлении

en: Explore the island’s coast clockwise
ru: Исследовать побережье острова двигаясь по направлению часовой стрелки.

en: Scout towards the north east
ru: Вести разведку на северо-восточном направлении

en: Scout towards the west
ru: Вести разведку на западном направлении

en: Construct a port at the current location
ru: Построить порт в текущей локации

en: Anchor at the current location
ru: Бросить якорь в текущем месте

en: Scout towards the east
ru: Вести разведку на восточном направлении

en: Scout towards the south west
ru: Вести разведку на юго-западном направлении

en: Explore the island’s coast counter clockwise
ru: Исследовать побережье острова двигаясь против часовой.

en: Scout towards the south east
ru: Вести разведку на южном направлении

en: Destination
ru: Пункт назначения

en: Sink the ship
ru: Затопить корабль

en: Cancel the Expedition
ru: Отменить экспедицию

en: Go to ship
ru: Идти в корабль

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
ru: Отмена экспедиции

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
ru: Эта экспедиция не может быть отменена, т.к. нет порта, чтобы вернутся туда.

[ctx: destination]
note: * TRANSLATORS: No destination
en: (none)
ru: (ничего)

en: Go to destination (%s)
ru: Идти к (%s)

en: Go to destination
ru: Идти к указанному месту

en: Refit to transport ship
ru: Переоборудовать в транспорт

en: Refit to warship
ru: Переоборудование в военный корабль

en: Health: %u
ru: Здоровье: %u

en: Attack: %u
ru: Урон: %u

en: Defense: %u
ru: Защита: %u

en: Evade: %u
ru: Уклонение: %u

en: By Attribute
ru: По свойству

en: Overview (%u)
ru: Обзор (%u)

en: Capacity
ru: Вместимость

en: Click soldier to send away
ru: Щёлкните чтобы отозвать солдата

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
ru: Изменение громкости. Щёлкните, чтобы прослушать образец.

en: Play your own music in-game
ru: Ваша собственная музыка в игре

en: You can play custom in-game music by placing your own music files in ‘<Widelands Home Directory>/music/custom_XX.*’ (where ‘XX’ are sequential two-digit numbers starting with 00). Supported file formats are ‘.mp3’ and ‘.ogg’.
ru: Вы можете проигрывать произвольные звуковые записи внутри игры путем помещения их в '<Widelands Home Directory>/music/custom_XX.*' (где 'XX' последовательные двузначные числа, начинающиеся с 00). Поддерживаемые форматы файлов это '.mp3' и '.ogg'

en: Play the intro music at startup
ru: Воспроизводить вступительную музыку при запуске

en: Whether to play the intro music when Widelands is started. The splashscreen is only closed automatically when the intro music ends, but can be skipped by a keypress or a mouse click.
ru: При запуске Widelands будет играть музыкальное вступление. Экран-заставка автоматически закрывается только после окончания музыкального вступления, но его можно пропустить нажатием клавиши или щелчком мыши.

[ctx: sound_options]
en: Music
ru: Музыка

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
ru: Сообщения чата

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
ru: Игровые сообщения

[ctx: sound_options]
en: User Interface
ru: Пользовательский интерфейс

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
ru: Окружающие звуки

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
ru: Звук отключен либо из-за проблемы со звуковым драйвером, либо из-за того, что он был отключен в командной строке.

note: * TRANSLATORS: If this checkbox is ticked, all icons in the stock menu are drawn with different background colors; each icon's color indicates whether the stock is higher or lower than the economy target setting. Very little space is available.
en: Evaluate
ru: Оценка

en: Compare stocked amounts to economy target quantities
ru: Теперь сравните запасы с целевыми показателями экономики

en: Red:
ru: Красный:

en: Stock is lower than the target
ru: Запасы ниже целевой точки

en: Yellow:
ru: Жёлтый:

en: Stock is equal to the target
ru: Запасы на целевом уровне

en: Green:
ru: Зелёный:

en: Stock is higher than the target
ru: Запасы выше целевой точки

en: Wares (total)
ru: Товары (всего)

en: Workers (total)
ru: Работники (всего)

en: Wares in warehouses
ru: Товары на складах

en: Workers in warehouses
ru: Работники на складах

en: Next Mission
ru: Следующая миссия

en: Start the next mission now
ru: Начать следующая миссия прямо сейчас

en: Continue playing this mission
ru: Продолжить выполнять текущую миссию

note: * TRANSLATORS: Label for the list of suggested teams when choosing a map
en: Suggested Teams
ru: Предлагаемые команды

en: Soldiers in training
ru: Солдаты на обучении

en: Production
ru: Производство

en: Consumption
ru: Потребление

en: Economy health
ru: Состояние экономики

en: Remove 10 wares
ru: Убрать 10 ед. товара

en: Remove a ware
ru: Убрать 1 ед. товара

en: Add a ware
ru: Добавить 1 ед. товара

en: Add 10 wares
ru: Добавить 10 ед. товара

en: Configure this building’s economy
ru: Настроить экономику здания

en: Wares waiting to be shipped
ru: Товары, ожидающие погрузки

en: Workers waiting to embark
ru: Работники, ожидающие посадки на корабль

en: Expedition
ru: Экспедиция

note: * TRANSLATORS: This is a large number with a suffix (e.g. 50k = 50,000). * TRANSLATORS: Space is limited, use only 1 letter for the suffix and no whitespace.
en: %1%k
ru: %1%тысяч

note: * TRANSLATORS: This is a large number with a suffix (e.g. 5M = 5,000,000). * TRANSLATORS: Space is limited, use only 1 letter for the suffix and no whitespace.
en: %1%M
ru: %1%Мн

note: * TRANSLATORS: This is a large number with a suffix (e.g. 5G = 5,000,000,000). * TRANSLATORS: Space is limited, use only 1 letter for the suffix and no whitespace.
en: %1%G
ru: %1%Мд

en: Follow
ru: Следовать

en: Center the main view on this
ru: Центрировать главное окно на этом
