Widelands - en to fa translation catalogue (183 entries)

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
fa: فضا نیست

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
fa: برخی از ساختمان‌های اولیه شما فضای کافی نداشتند و ساخته نشدند. بخاطر این شما در موضع ضعف قرار دارید؛ میتوانید برای داشتن شرایط شروع منصفانه، نقشه را راه‌اندازی مجدد کنید.

en: Not enough space
fa: فضای کافی وجود ندارد

en: No rocks nearby
fa: سنگی در نزدیکی نیست

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
fa: هیچ سنگی در اطراف موقعیت شروع شما نیست. از این رو، برای راه اندازی اقتصادتان منابع اضافی دریافت میکنید.

en: Not enough trees nearby
fa: در اطراف به اندازه کافی درخت نیست

en: There are not enough trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
fa: درخت به تعداد کافی در اطراف موقعیت شروع شما نیست. از این رو، برای راه اندازی اقتصادتان منابع اضافی دریافت میکنید.

en: Status
fa: وضعیت

en: New Objective
fa: هدف جدید

en: New Objectives
fa: اهداف جدید

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s & %2$s
fa: %1$s و %2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
fa: %1$s یا %2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with a comma. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here. * TRANSLATORS: Concatenate 2 items at in the middle of a list.
en: %1$s, %2$s
fa: %1$s، %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here. * TRANSLATORS: The current value of a spinbox, "X hours and Y minutes"
en: %1$s and %2$s
fa: %1$s و %2$s

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
fa: بدون هوش مصنوعی

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
fa: هوش مصنوعی عادی

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
fa: هوش مصنوعی ضعیف

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
fa: هوش مصنوعی خیلی ضعیف

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
fa: نادرست

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
fa: درست

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
fa: ژانویه

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
fa: فوریه

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
fa: مارس

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
fa: آوریل

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
fa: مه

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
fa: ژوئن

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
fa: ژوئیه

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
fa: اوت

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
fa: سپتامبر

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
fa: اکتبر

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
fa: نوامبر

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
fa: دسامبر

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

[ctx: editor]
note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor * TRANSLATORS: Heading in the editor keyboard shortcuts help
en: Tools
fa: ابزارها

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
fa: نمایش/پنهان

en: Tool size
fa: اندازه ابزار

en: Undo
fa: واگرد

en: Redo
fa: انجام دوباره

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Help
fa: راهنما

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
fa: نقشه جدید

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
fa: نقشه تصادفی جدید

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Load Map
fa: بارگذاری نقشه

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Save Map
fa: ذخیره‌سازی نقشه

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Publish Map Online…
fa: انتشار آنلاین نقشه...

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
fa: گزینه های نقشه

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Exit Editor
fa: خروج از ویرایشگر

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
fa: تغییر ارتفاع

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
fa: تغییر بلندای زمینگان

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
fa: بلندای تصادفی

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
fa: گذاشتن مقادیر تصادفی برای بلندای زمینگان

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
fa: زمینگان

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
fa: تغییر زمینگان نقشه

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
fa: پدیده‌های غیر قابل حرکت

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
fa: افزودن یا حذف پدیده‌های غیر قابل حرکت

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
fa: حیوانات

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
fa: افزودن یا حذف حیوانات

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
fa: منابع

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
fa: تنظیم یا تغییر منابع

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
fa: لنگرگاه‌ها

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
fa: افزودن یا برداشتن لنگرگاه‌ها

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
fa: بازیکنان

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
fa: تنظیمِ شمار بازیکن‌ها و نام هایشان، قبایل و موقعیت‌های آغاز

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
fa: اندازه نقشه

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
fa: اطلاعات

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
fa: پنهان کردن پدیده‌های غیر قابل حرکت

en: Show Immovables
fa: نمایش پدیده‌های غیر قابل حرکت

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
fa: پنهان کردن حیوانات

en: Show Animals
fa: نمایش حیوانات

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
fa: برای انتخاب یک مورد کلیک کنید. برای انتخاب چند مورد از کلید Ctrl استفاده کنید

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
fa: کوچک

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
fa: متوسط

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
fa: بزرگ

en: Map
fa: نقشه

en: Players: %u
fa: بازیکنان: %u

en: Author: %s
fa: نویسنده: %s

en: Enabled Add-Ons: %s
fa: افزونه های فعال: %s

en: Error!
fa: خطا!

en: OK
fa: خوبه

en: Cancel
fa: لغو

en: Delete
fa: حذف

en: Description:
fa: شرح:

en: Players:
fa: بازیکنان:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
fa: کم

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
fa: متوسط

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
fa: بالا

en: Player
fa: بازیکن

en: Number of players
fa: تعداد بازیکن‌ها

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
fa: بازیکن %u

en: Size:
fa: اندازه:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
fa: بله

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
fa: رزم‌گاه

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
fa: هیچ‌کدام

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
fa: زمستان

en: (stopped)
fa: (متوقف شد)

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
fa: ساختمان‌ها

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
fa: نقشه Bluebyte Settlers II . نظری تعریف نشده!

en: Something went wrong: %s
fa: اشتباهی رخ داد: %s

en: ERROR: %s
fa: خطا: %s

en: You are already logged in!
fa: شما قبلا وارد شده اید!

en: About Widelands
fa: درباره Widelands

en: Login
fa: ورود

en: Refresh
fa: تازه سازی

en: Refresh the list of add-ons available from the server
fa: تازه‌سازی لیست افزونه های موجود از سرور

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
fa: نام

en: Name:
fa: نام:

en: Name: %s
fa: نام: %s

en: Players: %s
fa: بازیکنان: %s

en: Small
fa: کوچک

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
fa: شرح

en: Help: %s
fa: راهنما: %s

en: Game
fa: بازی

en: Reset to default
fa: ‌بازگرداندن به پیش‌‌فرض

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Add-Ons
fa: افزونه ها

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
fa: سناریو

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
fa: راه‌اندازی بازی چندنفره

en: Return to the multiplayer game setup
fa: بازگشت به فهرست راه‌اندازی بازی چندنفره

en: Return to the single player menu
fa: بازگشت به فهرست تک نفره

en: Nickname:
fa: نام مستعار:

en: Begin a new game
fa: شروع بازی جدید

en: New Game
fa: بازی جدید

en: New Random Game
fa: بازی تصادفی جدید

en: Create a new random match
fa: ساخت یک مقابله تصادفی جدید

en: Play a campaign
fa: بازی کردن یک رزم‌گاه

en: Tutorials
fa: آموزش

en: Play one of our beginners’ tutorials
fa: بازی کردن یکی از مراحل آموزشی ما

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
fa: بارگذاری بازی

en: Continue a saved game
fa: ادامه یک بازی از پیش ذخیره شده

en: Watch the replay of an old game
fa: تماشا بازپخش یک بازی قدیمی

en: Single Player…
fa: تک نفره...

en: Multiplayer…
fa: چندنفره...

en: Editor…
fa: ویرایشگر...

en: Begin or load a single-player campaign or free game
fa: یک بازی تک نفره‌ی رزم‌گاه یا یک بازی آزاد را آغاز یا بارگذاری کنید

en: Play with your friends over the internet
fa: با دوستانتان روی اینترنت بازی کنید

en: Launch the map editor
fa: اجرای ویرایشگر نقشه

en: Install and manage add-ons
fa: نصب و مدیریت افزونه ها

en: Options
fa: گزینه ها

en: Technical and game-related settings
fa: تنظیمات فنی و مربوط به بازی

en: Readme, License, and Credits
fa: خواندنی‌ها، پروانه، و اعتبارات

en: Exit Widelands
fa: خروج از Widelands

en: Quit the game
fa: خروج از بازی

en: Role
fa: نقش

en: Type
fa: نوع

en: Team
fa: گروه

en: Open
fa: باز

en: Human
fa: انسان

en: Your nickname:
fa: نام‌مستعار شما:

en: Host
fa: میزبان

en: Apply
fa: اعمال

en: Language
fa: زبان

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
fa: از حالت پنجرهِ نظارتِ تَکی استفاده کنید

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
fa: تمام صفحه

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Watch Replay
fa: تماشا بازپخش

en: Singleplayer
fa: تک نفره

en: Multiplayer
fa: چندنفره

en: Editor – Load Map
fa: ویرایشگر – بارگذاری نقشه

en: Editor – New Map
fa: ویرایشگر – نقشه جدید

en: Editor – New Random Map
fa: ویرایشگر – نقشه تصادفی

en: About
fa: درباره

en: Exit
fa: خروج

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
fa: گزینه‌های صدا

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
fa: خروج از بازی

[ctx: hotkey]
en: Delete
fa: حذف

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
fa: ادامه

en: Destroy
fa: تخریب

en: Action
fa: اقدام

en: Watch
fa: تماشا

en: Title
fa: عنوان

en: Game over
fa: بازی تمام شد

en: Elapsed time:
fa: زمان سپری‌شده

en: Continue playing
fa: ادامه‌ بازی

en: Score
fa: امتیاز

en: Add-Ons:
fa: افزونه ها

en: Productivity
fa: بازدهی

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
fa: آمار‌

en: Size
fa: اندازه

en: Zoom
fa: بزرگنمایی

en: game
fa: بازی

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
fa: ت‌ن = تک نفره

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
fa: چ‌ن = چندنفره

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
fa: م = چندنفره (میزبان)

en: Production
fa: تولید
