Widelands - en to gl translation catalogue (253 entries)

en: Status
gl: Estado

en: New Objectives
gl: Novos obxectivos

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
gl: %1$s no %2$s

en: “%s”
gl: «%s»

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
gl: Chegouse á fin da repetición e detívose a partida. Se queres podes continuar vendo.

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
gl: Menú principal

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Help
gl: Axuda

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
gl: Novo mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
gl: Novo mapa ao chou

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Load Map
gl: Cargar mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Save Map
gl: Salvar mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
gl: Opcións de mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Exit Editor
gl: Saír do editor de mapas

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
gl: Modificar a altura

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
gl: Terreo

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
gl: Recursos

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
gl: Xogadores

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
gl: Establecer a posición que terá por coordenadas (0, 0). Esta será a esquina superior esquerda do mapa xerado.

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
gl: Widelands non puido cargar o ficheiro «%s». O formato do ficheiro semella incompatible.

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
gl: Non se gardou o mapa, seguro que queres saír?

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
gl: Sen nome

en: Field Information
gl: Información da área

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
gl: pequeno

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
gl: medio

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
gl: grande

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
gl: mina

en: Map
gl: Mapa

en: Players: %u
gl: Xogadores: %u

en: Author: %s
gl: Autor: %s

en: Error!
gl: ¡Erro!

en: OK
gl: Aceptar

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Delete
gl: Eliminar

en: Description:
gl: Descrición:

en: Size: %1% x %2%
gl: Tamaño: %1% x %2%

en: Create Map
gl: Crear mapa

en: Terrain:
gl: Terreo:

en: Players:
gl: Xogadores:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
gl: Baixo

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
gl: Media

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
gl: Alto

en: Map ID:
gl: ID do mapa:

en: Atoll
gl: Atol

en: Computer %u
gl: Ordenador %u

en: Player
gl: Xogador

en: Generate Map
gl: Xerar un mapa

en: Make Directory
gl: Crear directorio

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
gl: <sen nome>

en: Player Options
gl: Opcións do xogador

en: Number of players
gl: Número de xogadores

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
gl: Xogador %u

en: Height Tools Options
gl: Opcións de Altura

en: Size:
gl: Tamaño:

en: Messages
gl: Mensaxes

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
gl: non

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
gl: Nada

en: Missing starting position
gl: Falta unha posición de inicio

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
gl: Widelands non puido iniciar a partida porque o xogador %u non tiña unha posición inicial.
    Podes engadir unha posición inicial manualmente co editor do Widelands para solucionar o problema.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
gl: Deserto

en: No description defined
gl: Sen descrición definida

en: Militarysite lost!
gl: Perdeuse o sitio!

en: Enemy at site defeated!
gl: O sitio deu resultado!

en: You are under attack
gl: Estante atacando

en: (stopped)
gl: (detido)

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
gl: Mercaderías

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
gl: Traballadores

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
gl: Construccións

en: A new headquarters was added to your economy.
gl: Engadiuse un novo cuartel xeral á túa economía.

en: A new warehouse was added to your economy.
gl: Engadiuse un novo almacén á túa economía.

en: A geologist found resources.
gl: Un xeólogo atopou recursos.

en: Logic error
gl: Erro lóxico

en: Flags
gl: Bandeiras

en: Objectives
gl: Obxectivos

en: Minimap
gl: Mapa

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
gl: Mapa do Settlers II © de Bluebyte. Sen comentario!

en: Could not establish connection to host
gl: Non se puido conectar co servidor

en: Something went wrong: %s
gl: Algo foi mal: %s

en: Client has left the game.
gl: O cliente saíu da partida.

en: Client crashed and performed an emergency save.
gl: O cliente estragouse e realizou un gardado de emerxencia.

en: Server has left the game.
gl: O servidor deixou a partida.

en: The game has started just after you tried to connect.
gl: A partida empezou xusto despois de que intentases conectarte a ela.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
gl: O servidor estragou e ralizou un gardado de emerxencia.

en: Client and host have become desynchronized.
gl: O cliente e mailo anfitrións desincronizáronse.

en: %1$s has left the game (%2$s)
gl: %1$s deixou a partida (%2$s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
gl: O servidor enviou unha SOLICITUDE DE SINCRONIZACIÓN a pesar de que non hai ningunha partida activa.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
gl: Recibiuse o orde LANZAR do servidor de improvisto.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
gl: O servidor enviou unha actualización de xogador para un xogador inexistente.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
gl: O servidor enviou unha actualización de usuario para un usuarioinexistente.

en: Server uses a different protocol version
gl: O servidor utiliza unha versión distinta do protocolo

en: Client reports time to host that is running backwards.
gl: O cliente envía informes de hora ao anfitrión que van atrás no tempo.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
gl: O simulación do cliente prodúcese máis adiante no tempo do permitido polo anfitrión.

en: Client did not submit sync report in time.
gl: O cliente non enviou un informe de sincronización a tempo.

en: The game has already started.
gl: Xa comezou a partida.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
gl: O cliente enviou a orde HORA a pesar de que a partida non está en marcha.

en: Client sent unexpected synchronization report.
gl: O cliente enviou un informe de sincronización inesperado.

en: Host sent player %s to the lobby!
gl: O anfitron mandou ao xogador %s á sala!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
gl: AVISO: %1$s utiliza a versión %2$s, mentres que o anfitrion usa a versión: %3$s

en: %s has joined the game
gl: %s uniuse á partida

en: Started to send file %1$s to %2$s!
gl: Comezouse enviar o ficheiro %1$s a %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
gl: Completouse a transferencia do ficheiro %1$s a %2$s

en: Decrease the value
gl: Diminuír o valor

en: Increase the value
gl: Aumentar o valor

en: Close
gl: Pechar

en: Login
gl: Iniciar sesión

en: Password:
gl: Contrasinal:

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
gl: Nome

en: Name:
gl: Nome:

en: Name: %s
gl: Nome: %s

en: Players: %s
gl: Xogadores: %s

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
gl: Dificultade

en: Difficulty:
gl: Dificultade:

en: Small
gl: Pequena

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
gl: Descrición

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
gl: Dif.

en: Metaserver Lobby
gl: Sala do metaservidor

en: Join this game
gl: Unirse a esta partida

en: Name of your server:
gl: Nome do teu servidor:

en: Open a new game
gl: Crear unha partida nova

en: Editor
gl: Editor de mapas

en: Launch Game
gl: Comezar xogo

en: Start game
gl: Iniciar xogo

en: File not found
gl: Non se atopou o ficheiro

en: Nickname:
gl: Alcume:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
gl: ninguén

en: Please enter a nickname!
gl: Introduce un alcume!

en: Please enter your password!
gl: Introduza o seu contrasinal.

en: New Game
gl: Comezar unha partida nova

en: Campaigns
gl: Comezar unha campaña

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
gl: Cargar unha partida

en: LAN / Direct IP
gl: Xogar noutro servidor

en: Options
gl: Opcións

en: (no map)
gl: (sen mapa)

en: Back
gl: Volver

en: Team
gl: Equipo

en: Closed
gl: Pechado

en: Open
gl: Abrir

en: Human
gl: Humano

en: List of games in your local network:
gl: Lista de partidas na túa rede local:

en: Your nickname:
gl: O teu alcume:

en: Host to connect:
gl: Anfitrión ao que conectarse:

en: Load previous host
gl: Cargar un anfitrión anterior

en: Host a new game
gl: Aloxar unha partida nova

en: Host
gl: Servidor

en: State
gl: Estado

en: Apply
gl: Aplicar

en: Language
gl: Lingua

en: Dock windows to edges
gl: Acoplar fiestras ós bordes

en: Distance for windows to snap to other panels:
gl: Distancia das fiestras para pegarse a outros paneis:

en: Distance for windows to snap to borders:
gl: Distancia das fiestras para pegarse aos bordos:

en: Start building road after placing a flag
gl: Iniciar o modo de construción de camiños tras colocar unha bandeira

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
gl: Usar unha soa fiestra de inspección

en: Sound
gl: Sonido

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
gl: Desactivado

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
gl: Pantalla completa

en: Try system language
gl: Lingua do sistema

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
gl: Autores

en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Warehouse
gl: Almacén

en: Tower
gl: Torre

en: Fortress
gl: Fortaleza

en: Woodcutter’s House
gl: Casa do leñador

en: Forester’s House
gl: Casa do forestal

en: Quarry
gl: Canteira

en: Well
gl: Pozo

en: Mill
gl: Muiño

en: Bakery
gl: Forno

en: Brewery
gl: Cervexería

en: Smokery
gl: Afumaría

en: Tavern
gl: Taberna

en: Weapon Smithy
gl: Ferrería de armas

en: Armor Smithy
gl: Ferrería de armaduras

en: Weaving Mill
gl: Tear

en: Barracks
gl: Cuartel

en: Coal Mine
gl: Mina de carbón

en: Iron Mine
gl: Mina de ferro

en: Gold Mine
gl: Mina de ouro

en: Watch Replay
gl: Reproducir unha repetición

en: Multiplayer
gl: Xogar en rede

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
gl: Opcións de son

en: General Statistics
gl: Estadísticas xerais

en: Ware Statistics
gl: Estadísticas de mercaderías

en: Building Statistics
gl: Estadísticas de construción

en: Chat
gl: Conversar

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
gl: Salvar xogo

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
gl: Saír do xogo

[ctx: hotkey]
en: Delete
gl: Eliminar

en: Destroy building?
gl: ¿Destruir construcción?

en: Attack
gl: Ataque

en: Number of soldiers
gl: Número de soldados

en: Start attack
gl: Comezar ataque

en: Center view on this
gl: Centrar vista nisto

en: Owned:
gl: Feito:

en: Mines
gl: Minas

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
gl: Continuar

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
gl: Deter

en: Enhance to %s
gl: Mellorar a %s

en: Destroy
gl: Destruir

en: Hide work area
gl: Agachar área de traballo

en: Show work area
gl: Mostrar área de traballo

en: Economy options
gl: Opcións da economía

en: Action
gl: Acción

en: Build road
gl: Trazar camiño

en: Destroy this flag
gl: Destruir bandeira

en: Send geologist to explore site
gl: Enviar xeólogo a explorar a zona

en: Destroy a road
gl: Destruir un camiño

en: Watch field in a separate window
gl: Observar nunha fiestra independente

en: Watch
gl: Observar

en: Build mines
gl: Construir minas

en: Build flag
gl: Colocar bandeira

en: Cancel road
gl: Cancelar camiño

en: Build roads
gl: Trazar camiños

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
gl: Depurar campo

en: Messages: Inbox
gl: Menú de mensaxe: entrada

en: Title
gl: Título

en: Show Archive
gl: Amosar o arquivo

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
gl: Centrar a vista principal do mapa aquí

en: Messages: Archive
gl: Menú de mensaxe: arquivo

en: Show Inbox
gl: Amosar as mensaxes entrantes

en: Map Name:
gl: Nome do mapa:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
gl: Tempo de xogo:

en: Land
gl: Terra

en: Productivity
gl: Productividade

en: Casualties
gl: Baixas

en: Kills
gl: Mortes

en: Military buildings lost
gl: Edificios militares perdidos

en: Military buildings defeated
gl: Edificios militares derrotados

en: Civilian buildings lost
gl: Edificios civís perdidos

en: Military
gl: Exército

en: PAUSE
gl: Pausa

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
gl: Estatísticas

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
gl: Soldados

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
gl: Existencias

en: %u new message | %u new messages
gl[0]: %u mensaxe nova
gl[1]: %u mensaxes novas

en: Game data error
gl: Houbo un erro cos datos do xogo

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
gl: Xog.

en: Size
gl: Tamaño

en: Map Name
gl: Nome do mapa

en: Owner
gl: Dono

en: Roads
gl: Camiños

en: Zoom
gl: Achegar

en: Exp
gl: Experiencia

en: Next Level
gl: Seguinte nivel

en: (vacant)
gl: (vacante)

en: Capacity
gl: Capacidade

en: Click soldier to send away
gl: Preme no soldado para envialo fóra

en: Wares (total)
gl: Útiles (total)

en: Workers (total)
gl: Traballadores (total)

en: Wares in warehouses
gl: Útiles nos almacéns

en: Workers in warehouses
gl: Traballadores nos almacéns

en: Soldiers in training
gl: Soldados adestrándose

en: Production
gl: Produción

en: Follow
gl: Seguir

en: Center the main view on this
gl: Centrar vista principal nisto
