Widelands - en to nb translation catalogue (689 entries)

en: Not enough space
nb: Ikke nok plass

en: No rocks nearby
nb: Ingen stein i nærheten

en: New Objective
nb: Nytt oppdrag

en: New Objectives
nb: Nye oppdrag

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
nb: %1$s eller %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here. * TRANSLATORS: The current value of a spinbox, "X hours and Y minutes"
en: %1$s and %2$s
nb: %1$s og %2$s

en: “%s”
nb: «%s»

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
nb: Ingen KI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
nb: Normal KI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
nb: Svak KI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
nb: Veldig svak KI

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
nb: jan.

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
nb: feb.

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
nb: mars

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
nb: apr.

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
nb: mai

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
nb: juni

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
nb: juli

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
nb: aug.

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
nb: sep.

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
nb: okt.

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
nb: nov.

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
nb: des.

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
nb: Reprisen er slutt og spillet har blitt pauset. Du kan fortsette spillet og fortsette å se hvis du ønsker.

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
nb: Hovedmeny

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
nb: Vis / Skjul

en: Undo
nb: Angre

en: Redo
nb: Gjør om

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Help
nb: Hjelp

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
nb: Nytt kart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
nb: Nytt tilfeldig kart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Load Map
nb: Last kart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Save Map
nb: Lagre kart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
nb: Kartinnstillinger

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Exit Editor
nb: Avslutt editor

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
nb: Endre høyde

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
nb: Tilfeldig høyde

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
nb: Terreng

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
nb: Faste installasjoner

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
nb: Legge till eller fjern faste installasjoner

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
nb: Dyr

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
nb: Legg til eller fjern dyr

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
nb: Ressurser

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
nb: Set eller endre ressurser

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
nb: Spillere

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
nb: Sett antall spillere, deres navn, stammer og startposisjoner

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
nb: Kartets origo

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
nb: Velg posisjonen som skal ha koordinatene (0,0). Dette blir det øverste venstre hjørnet i et generert minikart.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
nb: Kart størrelse

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
nb: Informasjon

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
nb: Klikk på et felt for å se informasjonen om det

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
nb: Skjul plasser å bygge

en: Show Building Spaces
nb: Vis plasser å bygge

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
nb: Skjul rutenett

en: Show Grid
nb: Vis rutenett

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
nb: Skul uflyttbare gjenstander

en: Show Immovables
nb: Vis uflyttbare gjenstander

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
nb: Skjul dyr

en: Show Animals
nb: Vis dyr

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
nb: Skjul ressurser

en: Show Resources
nb: Vis ressurser

en: Unsupported Format
nb: Usupportert format

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
nb: Widelands kunne ikke laste filen "%s". Filen ser ut til å ikke være kompatibel.

en: Unsaved Map
nb: Ulagret kart

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
nb: Kartet har ikke blitt lagret, vil du virkelig avslutte?

en: Error
nb: Feil

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
nb: Uten navn

en: Error Saving Map!
nb: Feil ved lagring av kart!

en: Field Information
nb: Feltinformasjon

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
nb: Koordinater: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
nb: liten

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
nb: mellomstor

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
nb: stor

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
nb: gruve

en: Owned by: Player %u
nb: Eid av: Spiller %u

en: Owned by: —
nb: Eid av: —

en: Map
nb: Kart

en: Players: %u
nb: Spillere: %u

en: Error!
nb: Feil!

en: OK
nb: Ok

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Delete
nb: Slett

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: %u Player | %u Players
nb[0]: %u Spiller
nb[1]: %u Spillere

en: Size: %1% x %2%
nb: Størrelse: %1% x %2%

en: Create Map
nb: Lag kart

en: Terrain:
nb: Terreng:

en: Players:
nb: Spillere:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
nb: Lav

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
nb: Mellomstor

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
nb: Høy

en: Map ID:
nb: Kart ID:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
nb: Ødemark

en: Player
nb: Spiller

en: Generate Map
nb: Generer kart

en: Make Directory
nb: Opprett mappe

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
nb: navnløs

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
nb: En fil med navnet «%s» finnes allerede. Overskrive?

en: Player Options
nb: Spillerinnstillinger

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
nb: Spiller %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
nb: Stamme

[ctx: tribe]
en: Random
nb: Tilfeldig

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
nb: Sett spillerens startposisjon

en: Height Tools Options
nb: Høyde Verktøy valg

en: Increase/Decrease height by:
nb: Øk/minsk høyde med:

en: Set height to:
nb: Set høyde til:

en: Tool Size
nb: Verktøystørrelse

en: Size:
nb: Størrelse:

en: AI
nb: KI

en: Messages
nb: Meldinger

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
nb: Kampanje

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
nb: Ingen

en: Creating player %d…
nb: Lager spiller %d…

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
nb: Ikke angitt

en: Missing starting position
nb: Mangler startposisjon

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
nb: Widelands kunne ikke starte spillet, fordi det ikke er noen startposisjon for spiller %u.
    Du kan legge til en startposisjon i editoren manuelt for å fikse dette.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
nb: Sommer

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
nb: Vinter

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
nb: Ørken

en: No description defined
nb: Mangler beskrivelse

en: %i%% built
nb: %i%% bygd

en: %u%% dismantled
nb: %u%% demontert

en: Militarysite lost!
nb: Militær bygning tapt!

en: Enemy at site defeated!
nb: Vellykket angrep!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
nb: Angrep!

en: You are under attack
nb: Du er under angrep

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
nb: økonomien trenger flere varer '%s'

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
nb: økonomien trenger arbeideren '%s'

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
nb: økonomien trenger ikke arbeideren '%s'

note: * TRANSLATORS: This is an item in a list of wares, e.g. "3x water": * TRANSLATORS:    %1$i = "3" * TRANSLATORS:    %2$s = "water" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:
en: %1$ix %2$s
nb: %1$i stk. %2$s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
nb: bygningen har følgende varer: %s

en: No soldier found for this training level!
nb: Fant ingen soldater for dette treningsnivået!

en: (stopped)
nb: (stoppet)

en: Can’t find any more resources!
nb: Kan ikke finne flere ressurser!

en: An expedition ship found a new port build space.
nb: Et ekspedisjonsskip har funnet et nytt havneområde.

en: Port Space Found
nb: Havneområde funnet

en: Island Circumnavigated
nb: Øy sirklet

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
nb: Et ekspedisjonsskip har seilt rundt en øy uten noen nevneverdige hendelser.

en: Coast Reached
nb: Skip har nådd kyst

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
nb: Et ekspedisjonsskip har nådd en kyst og venter på nye ordre.

en: Expedition Ready
nb: Ekspedisjon klar

en: An expedition ship is waiting for your commands.
nb: Et ekspedisjonsskip avventer dine ordre.

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
nb: Varer

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
nb: Arbeidere

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
nb: Bygninger

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
nb: Arbeidere mangler

en: A geologist found resources.
nb: En geolog fant ressurser.

en: Worker got lost!
nb: Arbeider gikk seg bort!

en: Logic error
nb: Logisk feil

en: Saving failed!
nb: Kunne ikke lagre!

en: Game saved
nb: Spill lagret

en: Terrains
nb: Terrenger

en: Flags
nb: Flagg

en: Map objects
nb: Kartobjekter

en: Win condition
nb: Vinnertilstand

en: Flag details
nb: Flaggdetaljer

en: Objectives
nb: Mål

en: Minimap
nb: Minikart

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
nb: Bluebyte Settlers II-kart. Ingen kommentar definert!

en: Could not establish connection to host
nb: Kunne ikke opprette forbindelse til vert

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
nb: /me sjekket den mottatte filen. Selvom md5 sjekksummen var i orden, kan jeg ikke håndtere filen.

en: Available host commands are:
nb: Tilgjengelige vertskommandoer er:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
nb: /help  -  Viser denne hjelpen

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
nb: /warn <navn> <grunn>  -  Advar brukeren <navn> på grunn av <grunn>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
nb: /kick <navn> <grunn>  - Sparker ut brukeren <navn> på grunn av <grunn>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
nb: /forcePause            -  Tving spillet til å ta pause.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
nb: /endForcedPause        -  Returnerer spillet til normal hastighet.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
nb: Feilaktig bruk. Prøv: /announce <melding>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
nb: Feilaktig bruk. Prøv: /warn <navn> <grunn>

en: The client %s could not be found.
nb: Kunne ikke finne klienten %s.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
nb: Feilaktig bruk. Prøv: /kick <navn> <grunn>

en: You can not kick yourself!
nb: Du kan ikke kaste ut deg selv!

en: Are you sure you want to kick %s?
nb: Er du sikker på at du vil sparke ut %s?

en: The stated reason was: %s
nb: Den oppgitte grunnen var: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
nb: Hvis ja, skriv: /ack_kick %s

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
nb: Feilaktig bruk. Prøv: /ack_kick <navn>

en: Pause was already forced - game should be paused.
nb: Pause var allerede fremtvunget - spillet burde være pauset.

en: There is no forced pause - nothing to end.
nb: Ingen fremtvunget pause - ingenting å avslutte.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
nb: Kommandoen finnes ikke! Skriv /help for en liste over kommandoer.

en: %li second | %li seconds
nb[0]: %li sekund
nb[1]: %li sekunder

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
nb: Widelands kunne ikke koble til den oppgitte adressen.
    Enten er det ingen metatjener som kjører på den forventede porten eller så
    er det et problem i nettverksoppsettet.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
nb: Klarte å koble til metatjeneren igjen!

en: Something went wrong: %s
nb: Noe gikk galt: %s

en: Mixed up
nb: Forvirret

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
nb: Metatjeneren sendte en merkelig FEIL under tilkobling

en: Unexpected packet
nb: Uventet pakke

en: Invalid chat message type "%s".
nb: Ugyldig pratemelding type «%s».

en: Invalid message type
nb: Ugyldig meldingstype

en: The game %s is now available
nb: Spillet %s er nå tilgjenglig

en: The game %s has been closed
nb: Spillet %s har blitt lukket

en: %s joined the lobby
nb: %s ble med i lobbyen

en: %s left the lobby
nb: %s forlot lobbyen

en: ERROR: %s
nb: FEIL: %s

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
nb: Mottok en ukjent kommando fra metatjeneren: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
nb: Melding kunne ikke sendes: du er ikke koblet til metatjeneren!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
nb: Melding kunne ikke sendes: var den ment som en privat melding?

en: Conversion error
nb: Konverteringsfeil

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: There is no user with this name logged in.
nb: Det er ingen bruker med dette navnet logget inn.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
nb: Spillet fins ikke mer, kanskje det akkurat ble lukket.

en: Wrong password, please try again.
nb: Feil passord, prøv igjen.

en: You have been temporarily banned from online gaming.
nb: Du har blitt kastet ut midlertidig fra å spille online.

en: The protocol version you are using is not supported!
nb: Protokollversjonen du bruker er ikke støttet!

en: You are already logged in!
nb: Du er allerede logget inn!

en: Connection was closed by the client normally.
nb: Tilkobling ble lukket av klienten på vanlig vis.

en: The connection to the metaserver was lost.
nb: Tilkoblingen til metatjeneren ble brutt.

en: Metaserver did not answer
nb: Metatjeneren svarte ikke

en: Client has left the game.
nb: Klient har forlatt spillet.

en: Client crashed and performed an emergency save.
nb: Klient krasjet og foretok en nødlagring.

en: Connection was lost.
nb: Tilkoblingen ble brutt.

en: Server has left the game.
nb: Tjener har forlatt spillet.

en: The game has started just after you tried to connect.
nb: Spillet har startet like etter at du forsøkte å opprette en forbindelse.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
nb: Tjener krasjet og foretok en nødlagring.

en: Client and host have become desynchronized.
nb: Klient og vert har blitt usynkronisert.

en: Kicked by the host: %s
nb: Sparket ut av verten: %s

en: Client sent malformed commands: %s
nb: Klient sendte ugyldig kommandoer: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
nb: %1$s har forlatt spillet (%2$s)

en: Unknown user has left the game (%s)
nb: Ukjent bruker har forlatt spillet (%s)

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
nb: Mottok uventet en LAUNCH-kommando fra tjeneren.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
nb: Tjener sendte en spilleroppdatering for en spiller som ikke eksisterer.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
nb: Tjener sendte en brukeroppdatering for en bruker som ikke eksisterer.

en: Server uses a different protocol version
nb: Tjener bruker en annen protokollversjon

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
nb: Mottok kommando nummer %s, som ikke er tillatt i denne tilstanden.

en: Client reports time to host that is running backwards.
nb: Klient rapporterer tid til verten som går baklengs.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
nb: Klient simulerer utover tiden verten har tillatt.

en: Client did not submit sync report in time.
nb: Klient leverte ikke synkroniseringsrapport i tide.

en: The game has already started.
nb: Spillet har allerede startet.

en: Client has no access to other player’s settings.
nb: Klient har ikke tilgang til andre spilleres innstillinger.

en: Client has no access to server settings.
nb: Klient har ikke tilgang til tjenerens innstillinger.

en: Client sent unexpected synchronization report.
nb: Klient sendte uventet synkroniseringsrapport.

en: Client requests file although none is available to send.
nb: Klient etterspør en fil selv om ingen har mulighet til å sende.

en: Host sent player %s to the lobby!
nb: Vert sendte spiller %s til lobbyen!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
nb: ADVARSEL: %1$s bruker versjon: %2$s, mens vert bruker versjon: %3$s

en: %s has joined the game
nb: %s har sluttet seg til spillet

en: Started to send file %1$s to %2$s!
nb: Startet overføring av fil %1$s til %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
nb: Fullførte overføring av fil %1$s til %2$s

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
nb: Spilleren «%s» ble beseiret og ble en tilskuer.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
nb: Klient «%1$s» svarte ikke på mer enn %2$s.

en: Failed to use the local network!
nb: Kan ikke bruke lokalt nettverk (LAN)!

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
nb: Ikke valgt

en: Loading…
nb: Laster…

en: Decrease the value
nb: Senk verdien

en: Increase the value
nb: Øk verdien

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d minute | %d minutes
nb[0]: %d minutt
nb[1]: %d minutter

note: * TRANSLATORS: The current value of a spinbox
en: %d pixel | %d pixels
nb[0]: %d piksel
nb[1]: %d piksler

en: Close
nb: Lukk

en: Minimize
nb: Minimer

en: Restore
nb: Gjenopprett

en: Pin
nb: Fest

en: Unpin
nb: Løsne

en: About Widelands
nb: Om Widelands

en: Lua Error
nb: Lua-feil

en: Login
nb: Logg inn

en: Reset
nb: Tilbakestill

en: Password:
nb: Passord:

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
nb: Navn

en: Name:
nb: Navn:

en: Name: %s
nb: Navn: %s

en: Size: %s
nb: Størrelse: %s

en: Players: %s
nb: Spillere: %s

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
nb: Vanskelighetsgrad

en: Difficulty:
nb: Vanskelighetsgrad:

en: Small
nb: Liten

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
nb: Beskrivelse

en: Choose Campaign
nb: Velg kampanje

en: Return to the main menu
nb: Gå tilbake til hovedmeny

en: Play this campaign
nb: Spill denne kampanjen

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
nb: V.g.

en: Tribe Name
nb: Stammenavn

en: Campaign Name
nb: Kampanjenavn

en: Help: %s
nb: Hjelp: %s

en: Metaserver Lobby
nb: Lobby

en: Clients online:
nb: Klienter:

en: Open Games:
nb: Åpne spill:

en: Join this game
nb: Delta i dette spillet

en: Name of your server:
nb: Navnet på tjeneren din:

en: Open a new game
nb: Åpne et nytt spill

en: Leave Lobby
nb: Gå ut av lobby

en: User Status
nb: Brukerstatus

en: Registered
nb: Registrert

en: Unregistered
nb: Ikke registrert

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
nb: Navn

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
nb: Versjon

en: Game
nb: Spill

en: The game %s is already running. Please choose a different name.
nb: Spillet %s kjører allerede. Velg et annet navn.

en: Connection Timed Out
nb: Koblingen ble avbrutt

en: Reset to default
nb: Bruk standard innstillinger

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
nb: Generelt

en: Add-Ons
nb: Tillegg

en: Launch Game
nb: Start spill

en: Configure this game
nb: Konfigurer spillregler

en: Peaceful mode
nb: Fredfull modus

en: Custom starting positions
nb: Velg startposisjon selv

en: Start game
nb: Start spillet

en: The relations between players are set by the scenario
nb: Relasjonen mellom spillere er satt av scenarioet

en: The relations between players are set by the saved game
nb: Relasjonen mellom spillerne er satt av det lagrede spillet

en: Forbid fighting between players
nb: Forby slåssing mellom spillere

en: The starting positions are set by the scenario
nb: Startposisjonene er satt av scenarioet

en: The starting positions are set by the saved game
nb: Startposisjonene er satt av det lagrede spillet

en: Win condition is set through the scenario
nb: Seiersvilkår er satt av scenariet

en: Saved Game
nb: Lagret spill

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
nb: Dette er et lagret spill – seiersvilkårene har blitt satt tidligere.

en: Show the help window
nb: Vis hjelp-vinduet

en: Please select a map or saved game.
nb: Velg et kart eller lagret spill.

en: The host has not yet selected a map or saved game.
nb: Verten har ikke valgt et kart eller lagret spill enda.

en: Saved Game is Directory
nb: Lagre spillet i denne katalogen

en: File not found
nb: Fant ikke filen

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
nb: Kunne ikke finne den valgte filen. Hvis den ikke blir automatisk oversendt til deg, vennligst informer verten om problemet.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
nb: Oppsett for flerspiller

en: Choose Game
nb: Velg spill

en: Choose Replay
nb: Velg reprise

en: Show Filenames
nb: Vis filnavn

en: Load this replay
nb: Last denne reprisen

en: Return to the multiplayer game setup
nb: Tilbake til flerspilleroppsettet

en: Return to the single player menu
nb: Tilbake til enspillermenyen

en: Load this game
nb: Last dette spillet

en: Online Game Settings
nb: Online spillinnstillinger

en: Save
nb: Lagre

en: Log in to a registered account.
nb: Logg inn med en registrert konto.

en: Nickname:
nb: Kallenavn:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
nb: ingen

en: Please enter a nickname!
nb: Vennligst oppgi et kallenavn!

en: Please enter your password!
nb: Vennligst skriv inn passordet ditt!

en: Begin a new game
nb: Start et nytt spill

en: New Game
nb: Nytt spill

en: New Random Game
nb: Nytt tilfeldig spill

en: Create a new random match
nb: Lag en ny tilfeldig kamp

en: Campaigns
nb: Kampanjer

en: Play a campaign
nb: Spill en kampanje

en: Tutorials
nb: Veiledninger

en: Play one of our beginners’ tutorials
nb: Spill et opplæringsspill

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
nb: Last spill

en: Continue a saved game
nb: Fortsett et spill som er lagret

en: Continue Playing
nb: Forsett å spille

en: Map: %s
nb: Kart: %s

en: Win Condition: %s
nb: Vinnertilstand: %s

en: Gametime: %s
nb: Spilletid: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
nb: Lagret: %s

en: Online Game
nb: Online Spill

en: LAN / Direct IP
nb: Lokalt nettverk (LAN) / Direkte IP

en: Play a private online game
nb: Spill et privat onlinespill

en: Create a new empty map
nb: Lag et nytt tomt kart

en: Create a new random map
nb: Lag et nytt tilfeldig kart

en: Continue Editing
nb: Forsett å endre

en: Single Player…
nb: Enspiller

en: Multiplayer…
nb: Flerspiller

en: Begin or load a single-player campaign or free game
nb: Start eller last en enspiller-kampanje eller et frittstående spill

en: Play with your friends over the internet
nb: Spill med dine venner over internett

en: Launch the map editor
nb: Start karteditoren

en: Options
nb: Innstillinger

en: Technical and game-related settings
nb: Tekniske- og spillrelaterte innstillinger

en: Readme, License, and Credits
nb: Les-meg, lisens og rulletekst

en: Exit Widelands
nb: Avslutt Widelands

en: Quit the game
nb: Avslutt spillet

en: Saved Players
nb: Lagrede spillere

en: Player %u: –
nb: Spiller %u: -

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
nb: Spiller %1$u (%2$s): %3$s

en: Map Details
nb: Kartdetaljer

en: Scenario Details
nb: Scenario-detaljer

en: No map selected
nb: Ingen kart er valgt

en: (no map)
nb: (intet kart)

en: Choose Map
nb: Velg kart

en: Show all maps
nb: Vis alle kart

en: Show original map names
nb: Vis orginalkart navn

en: Official & Unofficial
nb: Offisielle og Uoffisielle

en: Balanced & Unbalanced
nb: Balansert og ubalansert

[ctx: balancing]
en: Unspecified
nb: Uspesifisert

en: Back
nb: Tilbake

en: Role
nb: Rolle

en: Spectator
nb: Tilskuer

en: Team
nb: Lag

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
nb: Tilfeldig KI

en: Shared in
nb: Delt i

en: Closed
nb: Lukket

en: Open
nb: Åpen

en: Human
nb: Menneske

en: Team %d
nb: Lag %d

en: Clients
nb: Klienter

en: List of games in your local network:
nb: Liste over spill på ditt lokale nettverk:

en: Your nickname:
nb: Ditt kallenavn:

en: Host to connect:
nb: Koble til vert

en: Load previous host
nb: Last forrige vert

en: Host a new game
nb: Vær vert for et nytt spill

en: Host
nb: Vert

en: State
nb: Status

en: Apply
nb: Bruk

en: Language
nb: Språk

en: Window Size
nb: Vindustørrelse

en: Dock windows to edges
nb: Fest vinduer til sidene

en: Distance for windows to snap to other panels:
nb: Distanse for vinduer for å koble seg på paneler:

en: Distance for windows to snap to borders:
nb: Distanse for vinduer for å koble seg til rammer:

en: Save game automatically every:
nb: Lagre spill automatisk hver:

en: Maximum number of autosave files:
nb: Maksimum antall auto-lagrede spill:

en: Show Census
nb: Vis informasjon

en: Show Soldier Levels
nb: Vis level på soldater

en: Show Buildings
nb: Vis bygninger

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
nb: Vis arbeidsområdeoverlapp

en: Start building road after placing a flag
nb: Start veibygging automatisk når at flagg blir plassert

en: Show in-game chat with transparent background
nb: Vis chaten i spillet med transparent bakgrunn

en: Allow diagonal scrolling with the numeric keypad
nb: Tillat diagonal scrolling med den numeriske keypaden

en: Animate automatic map movements
nb: Animer automatiske kartbevegelser

en: Teach me how to play
nb: Vis meg hvordan å spille spillet

note: * TRANSLATORS: Button to bring up a window to edit teaching progress in the Options
en: Progress…
nb: Progresjon...

en: Interface
nb: Grensesnitt

en: Sound
nb: Lyd

en: Saving
nb: Lagring

en: New Games
nb: Nye spillere

en: In-Game
nb: I spillet

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
nb: Av

note: * TRANSLATORS: Options: Delete replays after:
en: Never
nb: Aldri

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
nb: Fullskjerm

en: Try system language
nb: Prøv systemspråket

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
nb: Denne oversettelsen til %1% er %2%%% ferdig.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
nb: Hvis du ønsker å  hjelpe oss å oversette, vennligst besøk %s

en: Choose Scenario
nb: Velg scenario

en: Choose Tutorial
nb: Velg veiledning

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
nb: Velg en veiledning fra listen, så trykk “OK”.

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
nb: Du kan se en beskrivelse på valgte veileder på høyresiden.

en: Return to campaign selection
nb: Gå tilbake til kampanjevalg

en: Play this tutorial
nb: Spill denne veilederen

en: The order in which the tutorials should be played
nb: Rekkefølgen veilederne bør spilles

en: Tutorial Name
nb: Veiledernavn

en: The number of this scenario in the campaign
nb: Nummer på dette scenario i kampanjen

en: Scenario Name
nb: Scenarionavn

en: Tutorial
nb: Veileder

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
nb: Forfatter

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
nb: Forfattere

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
nb: Du

en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Window Title in Options
en: Edit Teaching Progress
nb: Endre læringsprosessen

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Title above a list
en: Teaching objectives
nb: Læringsmål

note: * TRANSLATORS: Button label to mark or unmark all checkboxes in an options window
en: Mark All
nb: Velg alle

en: Unmark All
nb: Fjern alle

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
nb: Feilmelding:

en: Warehouse
nb: Varehus

en: Port
nb: Havn

en: Tower
nb: Tårn

en: Fortress
nb: Fort

en: Woodcutter’s House
nb: Trefellers hus

en: Forester’s House
nb: Skogforvalters hus

en: Well
nb: Brønn

en: Mill
nb: Mølle

en: Bakery
nb: Bakeri

en: Brewery
nb: Bryggeri

en: Smokery
nb: Røkeri

en: Tavern
nb: Kro

en: Weapon Smithy
nb: Våpensmie

en: Armor Smithy
nb: Rustningssmie

en: Weaving Mill
nb: Veveri

en: Shipyard
nb: Skipsverft

en: Barracks
nb: Kaserne

en: Coal Mine
nb: Kullgruve

en: Iron Mine
nb: Jerngruve

en: Gold Mine
nb: Gullgruve

en: Watch Replay
nb: Se reprise

en: Multiplayer
nb: Flerspiller

en: Encyclopedia
nb: Encyklopedia

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
nb: Lydinnstillinger

en: General Statistics
nb: Generell statistikk

en: Ware Statistics
nb: Varestatistikk

en: Building Statistics
nb: Bygningsstatistikk

en: Seafaring Statistics
nb: Sjøfaringsstatistikk

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
nb: Lagre spill

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination. * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
nb: Avslutt spill

en: Keyboard Shortcuts
nb: Tastatursnarveier

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Change tool size
nb: Bytt verktøystørrelse

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Click
nb: Trykk

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
nb: Plasser nye elementer på kartet, eller øk kartelementer med verdien valgt av ‘Increase/Decrease value’

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
nb: Fjern elementer fra kartet, eller reduser kartelementer med verdien valgt av ‘Increase/Decrease value’

note: * TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
nb: Velg kartelementenes verdi med ‘Set Value’

[ctx: hotkey]
en: Delete
nb: Slett

en: Destroy building?
nb: Ødelegg bygning?

en: Dismantle building?
nb: Demonter bygning?

en: Enhance building?
nb: Oppgrader bygning?

en: Sink the ship?
nb: Senk skipet?

en: Cancel expedition?
nb: Avbryte ekspedisjonen?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
nb: Er du sikker på at du vil avbryte den gjeldende ekspedisjonen?

en: Attack
nb: Angrep

en: Number of soldiers
nb: Antall soldater

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
nb: Send flere soldater. Hold ned Ctrl fro å sende så mange soldater du kan

en: Start attack
nb: Start angrep

en: Attackers:
nb: Angripere:

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
nb: Klikk på en soldat for å fjerne han fra listen av angripere

en: Not attacking:
nb: Angriper ikke:

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
nb: Klikk på en soldat for å legge han til listen med angripere

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
nb: Hold ned CTRL for å legge soldater til listen

en: Owned:
nb: Eid:

en: Show next building
nb: Vis neste bygging

en: Small buildings
nb: Små bygninger

en: Medium buildings
nb: Medium bygninger

en: Big buildings
nb: Store bygninger

en: Mines
nb: Gruver

en: Ports
nb: Havner

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
nb: Fortsett

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
nb: Stopp

en: Enhance to %s
nb: Oppgrader til %s

en: Construction costs:
nb: Byggekostnader:

en: Destroy
nb: Ødelegg

en: Dismantle
nb: Demonter

en: Returns:
nb: Gjenvinner:

en: Hide work area
nb: Skjul arbeidsområde

en: Show work area
nb: Vis arbeidsområde

en: Start an expedition
nb: Start en ekspedisjon

en: Cancel the expedition
nb: Avbryt ekspedisjonen

en: Building materials
nb: Byggematerialer

en: Preferably store selected wares here
nb: Foretrekk å lagre valgte varer her

en: Do not store selected wares here
nb: Ikke lagre valgte varer her

en: Remove selected wares from here
nb: Fjern valgte varer herfra

en: Economy options
nb: Innstillinger for økonomi

en: Build medium building
nb: Bygg mellomstor bygning

en: Build small building
nb: Bygg liten bygning

en: Build port building
nb: Bygg havnebygg

en: Action
nb: Handling

en: Build road
nb: Bygg vei

en: Destroy this flag
nb: Ødelegg dette flagget

en: Send geologist to explore site
nb: Send geolog for å utforske området

en: Place a flag
nb: Plant et flagg

en: Destroy a road
nb: Ødelegg en vei

en: Watch field in a separate window
nb: Se området i et eget vindu

en: Watch
nb: Se

en: Build mines
nb: Bygg gruver

en: Build flag
nb: Plant flagg

en: Cancel road
nb: Avbryt vei

en: Build roads
nb: Bygg veier

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
nb: Feilsøkingsfelt

en: Team %u
nb: Lag %u

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
nb: Avslutt spillet

en: Are you sure you wish to exit this game?
nb: Er du sikker på at du ønsker å avslutte dette spillet?

en: Messages: Inbox
nb: Meldinger: Innboks

en: Title
nb: Tittel

en: Show Archive
nb: Vis arkiv

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
nb: Vis alle meldinger

en: Messages: Archive
nb: Meldinger: Arkiv

en: Show Inbox
nb: Vis innboks

en: Game over
nb: Spillet er slutt

en: Elapsed time:
nb: Tilbakelagt tid:

en: Continue playing
nb: Fortsett å spille

en: Time
nb: Tid

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
nb: Tapt

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
nb: Vunnet

en: You won!
nb: Du vant!

en: You lost.
nb: Du tapte.

en: %s won!
nb: %s vant!

en: Score
nb: Poeng

en: Team Score
nb: Lagscore

en: Map Name:
nb: Kart:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
nb: Spilltid:

en: Widelands Version:
nb: Widelandversion:

en: Win Condition:
nb: Vinnertilstand

en: Land
nb: Landområde

en: Productivity
nb: Produktivitet

en: Casualties
nb: Tap

en: Kills
nb: Drap

en: Military buildings lost
nb: Militære bygninger tapt

en: Military buildings defeated
nb: Militære bygninger erobret

en: Civilian buildings lost
nb: Sivile bygninger tapt

en: Military
nb: Militær

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
nb: Hold nede CTRL for å ikke tillate denne varen

en: Remove ware
nb: Fjern vare

en: Add ware
nb: Legg til vare

en: Hide controls
nb: Skjul kontroller

en: Show controls
nb: Vis kontroller

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
nb: Kartvisning

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
nb: Skjul minikart

en: Show Minimap
nb: Hvis minikart

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
nb: Spillets hurtighet

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
nb: Skjul soldatnivå

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
nb: Skjul bygninger

en: Speed +
nb: Hastighet +

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed + in the game's game speed menu
en: Increase the game speed
nb: Øk hastigheten på spillet

en: Speed -
nb: Hastighet -

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
nb: Sett ned hastigheten på spillet

en: Resume
nb: Forsett

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
nb: Forsett spillet

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
nb: Sett spillet på pause

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
nb: Statistikk

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
nb: Sjøfaring

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
nb: Soldater

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
nb: Lager

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Hide Workarea Overlaps
nb: Skjul overlappende arbeidsområder

en: %u new message | %u new messages
nb[0]: %u ny melding
nb[1]: %u nye meldinger

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
nb: Slett dette spillet

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
nb: Slett disse reprisene

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
nb: Slett disse spillene

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
nb: Offisielle

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
nb: Uoffisielle

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Balanced
nb: Balansert

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
nb: Ubalansert

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
nb: Ferger

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
nb: Artefakter

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
nb: Fritt for alle

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
nb: 1 mot 1

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
nb: Lag med 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
nb: Lag med 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
nb: Lag med 4

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
nb: forelder

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
nb: Navn på dette kartet i ditt språk: %s

en: Game data error
nb: Spilldatafeil

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
nb: Sp.

en: Filename
nb: Filnavn

en: The name of the map or scenario
nb: Navnet på kartet eller scenarioet

en: Size
nb: Størrelse

en: The size of the map (Width x Height)
nb: Størrelsen på kartet (Bredde x Høyde)

en: Map Name
nb: Navn

en: Owner
nb: Eier

en: Roads
nb: Veier

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
nb: dager

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
nb: timer

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
nb: minutter

en: game
nb: spill

en: (Empty)
nb: (Tom)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is present in the building
en: Present
nb: Tilstede

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is neither present in the building nor being transported there
en: Missing
nb: Manglende

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is not present in the building, but already being transported there
en: Coming
nb: Kommer

en: Exp
nb: Erf

en: Next Level
nb: Neste nivå

en: Terminate the employment of the selected worker
nb: Si opp merket arbeider

en: (vacant)
nb: (ledig)

en: Confirm Deleting File
nb: Bekreft sletting av fil

en: Confirm Deleting Files
nb: Bekreft sletting av filer

en: Do you really want to delete this game?
nb: Vil du virkelig slette dette spillet?

en: Error Deleting File!
nb: Feil ved sletting av fil!

en: Error Deleting Files!
nb: Feil sletting av filer!

en: The game could not be deleted.
nb: Dette spillet kunne ikke bli sletta.

en: Do you really want to delete this replay?
nb: Vil du virkelig slette denne reprisen?

en: The replay could not be deleted.
nb: Denne reprisen kunne ikke slettes.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
nb: I dag, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
nb: lagret i dag %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
nb: I går, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
nb: lagret igår %1%:%2%

en: Save Date
nb: Lagret dato

en: The date this game was saved
nb: Dato dette spillet var lagret

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
nb: Filnavnet dette spillet var lagret under følget av kartets navn, eller kartets navn etterfulgt av siste oppdrag fullført.

note: * TRANSLATORS: Tooltip header for the "Mode" column when choosing a game/replay to load.
en: Game Mode
nb: Spillmodus

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
nb: Enspiller

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
nb: Flerspiller

en: Numbers are the number of players.
nb: Tallet er spillets antall spillere.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
nb: Modus

en: Filename: Map name (start of replay)
nb: Filnavn: Kartnavn (starten på reprise)

en: Map name (start of replay)
nb: Kartnavn (starten på reprise)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
nb: Følg det valgte skipet

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
nb: Åpne det valgte skipets vindu

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
nb: Sentrer kartet på det valgte skipet

[ctx: ship]
en: Name
nb: Navn

[ctx: ship]
en: Status
nb: Sttus

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
nb: Vis alle skip

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
nb: Vis tomme skip

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
nb: Vis skip som frakter varer og arbeidere

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
nb: Vis ventende ekspedisjoner

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
nb: Vis speiderturer

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
nb: Vis ekspedisjoner som har funnet havner eller fundamenter en koloni

en: Scout towards the north west
nb: Speid mot nordvest

en: Explore the island’s coast clockwise
nb: Utforsk øyas kyst med klokka

en: Scout towards the north east
nb: Speid mot nordøst

en: Scout towards the west
nb: Speid mot vest

en: Construct a port at the current location
nb: Bygg en havn her

en: Scout towards the east
nb: Speid mot øst

en: Scout towards the south west
nb: Speid mot sørvest

en: Explore the island’s coast counter clockwise
nb: Utforsk øyas kyst mot klokka

en: Scout towards the south east
nb: Speid mot sørøst

en: Sink the ship
nb: Senk skipet

en: Cancel the Expedition
nb: Avbryt ekspedisjonen

en: Go to ship
nb: Gå til skip

en: By Attribute
nb: Etter attributter

en: Capacity
nb: Kapasitet

en: Click soldier to send away
nb: Klikk for å sende vekk soldat

[ctx: sound_options]
en: Music
nb: Musikk

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
nb: Chatmeldinger

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
nb: Spillmeldinger

[ctx: sound_options]
en: User Interface
nb: Brukergrensesnitt

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
nb: Bakgrunnslyder

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
nb: Lyden er slått av enten på grunna av et problem med lyd-driver, eller fordi den var slått av i kommandolinjen.

en: Wares (total)
nb: Varer (totalt)

en: Workers (total)
nb: Arbeidere (totalt)

en: Wares in warehouses
nb: Varer i varehus

en: Workers in warehouses
nb: Arbeidere i varehus

en: Soldiers in training
nb: Soldater som trener

en: Production
nb: Produksjon

en: Consumption
nb: Forbruk

en: Economy health
nb: Økonomiens helse

en: Remove 10 wares
nb: Fjern 10 varer

en: Remove a ware
nb: Fjern en vare

en: Add a ware
nb: Legg til en vare

en: Add 10 wares
nb: Legg til 10 varer

en: Wares waiting to be shipped
nb: Varer som venter på å bli fraktet

en: Workers waiting to embark
nb: Arbeidere som venter på å stige ombord

en: Expedition
nb: Ekspedisjon

en: Follow
nb: Følg

en: Center the main view on this
nb: Sentrer hovedvisningen på denne
