Widelands - en to gd translation catalogue (15 entries)

en: FILENAME
gd: AINM-FAIDHLE

en: Usage:
gd: Cleachdadh:

en: widelands <option0>=<value0> ... <optionN>=<valueN>
gd: widelands <roghainn0>=<luach0> ... <roghainnN>=<luachN>

en: DIRNAME
gd: AINM-PASGAIN

en: Options:
gd: Roghainnean:

note: * TRANSLATORS: The … is not used on purpose to increase readability on monospaced terminals
en: [de_DE|sv_SE|...]
gd: [gd_GB|de_DE|...]

note: * TRANSLATORS: You may translate true/false, also as on/off or yes/no, but * TRANSLATORS: it HAS TO BE CONSISTENT with the translation in the widelands textdomain. * TRANSLATORS: * marks the default value
en: [true*|false]
gd: [fìor*|breug]

en: Game options:
gd: Roghainnean a’ gheama:

note: * TRANSLATORS: You may translate true/false, also as on/off or yes/no, but * TRANSLATORS: it HAS TO BE CONSISTENT with the translation in the widelands textdomain. * TRANSLATORS: * marks the default value
en: [true|false*]
gd: [fìor|breug*]

en: Networking:
gd: Lìonrachadh:

en: Graphic options:
gd: Roghainnean grafaigeachd:

en: Options for the internal window manager:
gd: Roghainnean airson manaidsear nan uinneagan taobh a-staigh:

en: Enable verbose debug messages
gd: Cuir teachdaireachdan dì-bhugachaidh briathrach an comas

en: Others:
gd: Roghainnean eile:

en: Bug reports? Suggestions? Check out the project website:
            https://www.widelands.org/
    
    Hope you enjoy this game!
gd: A bheil thu airson innse dhuinn mu bhuga? No beachd a chur thugainn? Thoir sùil air làrach-lìn a’ phròiseict:
            https://www.widelands.org/
    
    Tha sinn an dòchas gun còrd an geama riut!
