Widelands - en to it translation catalogue (16 entries)

en: FILENAME
it: NOME DEL FILE

note: * TRANSLATORS: Used instead of a file name indicating last savegame, replay or map. Use '_' instead of spaces if you need multiple words and don't use punctuation marks
en: last
it: ultimo/a

en: Usage:
it: Utilizzo:

en: DIRNAME
it: NOME DELLA DIRECTORY

en: Options:
it: Opzioni:

en: Use the specified locale.
it: Utilizza la lingua specificata.

en: Game options:
it: Opzioni di gioco:

en: Name of map author.
it: Nome dell'autore della mappa.

en: Graphic options:
it: Opzioni grafiche:

note: * TRANSLATORS: `x` references a window width placeholder
en: Width `x` of the window in pixel.
it: Larghezza `x` della finestra in pixel.

note: * TRANSLATORS: `y` references a window height placeholder
en: Height `y` of the window in pixel.
it: Altezza `y` della finestra in pixel.

en: Options for the internal window manager:
it: Opzioni per il  window manager interno:

en: Others:
it: Altri:

en: Show this help.
it: Mostra questo aiuto.

note: * TRANSLATORS: %s = version information
en: This is Widelands version %s
it: Questa è la versione %s di Wideland

en: Bug reports? Suggestions? Check out the project website:
            https://www.widelands.org/
    
    Hope you enjoy this game!
it: Bug da segnalare? Suggerimenti? Visita il sito del progetto
            https://www.widelands.org/
    
    Speriamo che il gioco ti piaccia!
