Widelands - en to fi translation catalogue (62 entries)

en: Artifacts
fi: Maamerkit

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
fi: Etsi historiallisia kohteita (maamerkkejä). Kun kaikki on löydetty, peli päättyy. Joukkue, jolla on tuolloin hallussaan useimpia kohteita, voittaa.

en: Artifacts owned
fi: Kohteita hallussa

en: No Artifacts
fi: Ei maamerkkejä

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
fi: Tällä kartalla ei ole maamerkkejä. Tämän pitäisi olla mahdotonta. Raportoi bugi osoitteessa %s, ja kerro mitä Widelands versiota käytit ja mitä karttaa yritit ladata.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
fi: Maamerkki Löydetty

en: Your team found a new artifact.
fi: Joukkueesi löysi uuden maamerkin.

en: You found a new artifact.
fi: Löysit uuden maamerkin

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
fi: Menetit maamerkin

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
fi: Vihollinen ryöväsi maamerkkisi.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
fi: Vihollinen ryöväsi maamerkkisi.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
fi: Maamerkki valloitettu

en: Your team stole an artifact from an enemy.
fi: Otit haltuusi vastustajan maamerkin.

en: You stole an artifact from an enemy.
fi: Otit haltuusi vastustajan maamerkin.

en: Overview:
fi: Yhteenveto:

en: %i artifact | %i artifacts
fi[0]: %i maamerkki
fi[1]: %i maamerkiä

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
fi: %1$s omistaa %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
fi: Joukkueella %1$i (%2$s) on %3$s.

en: Collectors
fi: Kerääjät

en: Points
fi: Pisteet

en: Status for %s
fi: Tila %s:lle

en: Total: %i point | Total: %i points
fi[0]: Yhteensä: %i piste
fi[1]: Yhteensä: %i pistettä

en: Status for Team %d
fi: Joukkueen %d:n tila

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
fi[0]: Yhteensä: %i piste
fi[1]: Yhteensä: %i pistettä

en: Autocrat
fi: Yksinvaltias

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
fi: Heimo tai joukkue joka kukistaa kaikki muut voittaa pelin! Tämä tarkoittaa että vastustajilla ei ole enää paamajoja, satamia tai varastoja jäljellä.

en: Endless Game
fi: Loputon peli

en: This is an endless game without rules.
fi: Tämä on loppumaton peli.

en: HQ Hunter
fi: Päämaja-jahti

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
fi: Heimo tai joukkue joka löytää ja tuhoaa kaikki muut päämajat voittaa pelin! Ei toimi jos pelin alkuasetelmaan ei kuulu päämajoja.

en: Team %i
fi: Joukkue %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
fi: %1$s:lla on %2$3.0f%% maapinta-alasta (%3$i / %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
fi: %1$s:lla oli %2$3.0f%% maapinta-alasta (%3$i / %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
fi: Osuus maapinta-alasta

en: You own more than half of the map’s area.
fi: Hallitset yli puolta maa-alasta.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
fi[0]: Pidä se %i minuutin ajan, jotta voitat pelin.
fi[1]: Pidä se %i minuutin ajan, jotta voitat pelin.

en: %s owns more than half of the map’s area.
fi: %s hallitsee yli puolta kartan maa-alasta.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
fi[0]: Sinulla on %i minuutti aikaa estää voitto.
fi[1]: Sinulla on %i minuuttia aikaa estää voitto.

en: Territorial Lord
fi: Alueen valtias

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
fi: Kukin pelaaja tai joukkue pyrkii hallitsemaan yli puolta kartan maapinta-alasta. Pelaaja tai joukkue, jopa pitää enintä osaa hallussan 20 minuutin ajan, voittaa. Jos pelataan rauhallisessa pelitilassa, peli päättyy kun jollakin pelaajalla on hallussaan enemmän maata kuin mitä kukaan muu pystyy valtaamaan.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
fi: Yksikään taho ei hallitse yli puolta maapinta-alasta.

en: Territorial Time
fi: Aikarajoitteinen pinta-alan haalinta

en: %1% hour | %1% hours
fi[0]: %1% tunnin
fi[1]: %1% tunnin

en: %1% minute | %1% minutes
fi[0]: %1% minuutti
fi[1]: %1% minuuttia

note: TRANSLATORS: "2 hours and 30 minutes" or "2 days and 12 hours" or "2 days and 30 minutes"
en: %1$s and %2$s
fi: %1$s ja %2$s

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
fi: Peli päättyy %s kuluttua.

en: Congratulations!
fi: Onneksi olkoon!

en: You have won this game!
fi: Olet voittanut tämä pelin!

en: You are defeated!
fi: Sinut on lyöty!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
fi: Menetit viimeisen varastosi; sinut on lyöty. Voit jatkaa sivustakatsojana, jos haluat.

en: You won
fi: Voitit

en: You are the winner!
fi: Olet voittaja!

en: You lost
fi: Hävisit

en: You’ve lost this game!
fi: Hävisit pelin!

en: Status
fi: Tila

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
fi: Pelaajan yleistilanne:

en: Wood Gnome
fi: Metsäläinen

en: Trees owned
fi: Puita hallinnasa

en: %i tree | %i trees
fi[0]: %i puu
fi[1]: %i puuta

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
fi: %1$s:lla on nyt %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
fi: %1$s:lla oli %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
fi: Voittaja on %1$s, meriitti %2$s.
