Widelands - en to tr translation catalogue (49 entries)

en: Artifacts
tr: Eserler

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
tr: Kadim eserleri arayın. Hepsi keşfedildiğinde, eserlerin çoğuna sahip olan takım oyunu kazanacak.

en: Artifacts owned
tr: Sahip olunan eserler

en: No Artifacts
tr: Eser yok

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
tr: Yeni eser

en: Your team found a new artifact.
tr: Takımın eser keşfetti.

en: You found a new artifact.
tr: Yeni eser keşfettin.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
tr: Eser kaybedildi

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
tr: Takımının eserlerinden birisi düşman tarafından çalındı.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
tr: Eserlerinden birisi düşman tarafından çalındı.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
tr: Eser ele geçirildi

en: Your team stole an artifact from an enemy.
tr: Takımın düşmandan eser çaldı.

en: You stole an artifact from an enemy.
tr: Düşmandan eser çaldın.

en: Overview:
tr: Özet:

en: Collectors
tr: Toplayıcılar

en: Points
tr: Puanlar

en: Status for %s
tr: %s için durum

en: Total: %i point | Total: %i points
tr[0]: Toplam %i puan
tr[1]: Toplam %i puan

en: Autocrat
tr: Otokrat

en: Endless Game
tr: Süresiz Oyun

en: This is an endless game without rules.
tr: Bu oyun kuralsız sonsuz bir oyundur.

en: Team %i
tr: Takım %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
tr: %1$s, toprağın %%%2$3.0f kısmına sahip (%3$i/%4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
tr: %1$s, toprağın %%%2$3.0f kısmına sahipti (%3$i/%4$i).

en: You own more than half of the map’s area.
tr: Haritanın yarısından daha fazlasına sahipsin.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
tr[0]: Oyunu kazanmak için %i dakika daha tut.
tr[1]: Oyunu kazanmak için %i dakika daha tut.

en: %s owns more than half of the map’s area.
tr: %s haritanın yarısından daha fazlasına sahip.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
tr[0]: Hala bir galibiyeti önlemek için %i dakikan var.
tr[1]: Hala bir galibiyeti önlemek için %i dakikan var.

en: Territorial Lord
tr: Bölgesel Lord

en: Territorial Time
tr: Bölgesel Zaman

en: %1% hour | %1% hours
tr[0]: %1% saat
tr[1]: %1% saat

note: TRANSLATORS: "2 hours and 30 minutes" or "2 days and 12 hours" or "2 days and 30 minutes"
en: %1$s and %2$s
tr: %1$s ve %2$s

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
tr: Oyun %s içinde bitecek.

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

en: You have won this game!
tr: Oyunu kazandınız!

en: You are defeated!
tr: Yenildiniz!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
tr: Son deponu kaybettiğin için yenildin. Dilersen izleyici olarak devam edebilirsin.

en: You won
tr: Kazandın

en: You are the winner!
tr: Kazandınız!

en: You lost
tr: Bozgun

en: You’ve lost this game!
tr: Kaybettiniz!

en: Status
tr: Durum

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
tr: Oyuncu özeti:

en: Wood Gnome
tr: Ağaç Cücesi

en: Trees owned
tr: Sahip olunan ağaçlar

en: %i tree | %i trees
tr[0]: %i ağaç
tr[1]: %i ağaç

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
tr: %1$s, şu anda %2$s bulunduruyor.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
tr: %1$s, %2$s bulunduruyordu.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
tr: Kazanan %2$s ile %1$s.
