Widelands - en to ca translation catalogue (70 entries)

en: Artifacts
ca: Artefactes

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
ca: Busqueu artefactes antics. Un cop els haguéssiu trobat, l’equip que en tingui més guanyarà la partida.

en: Artifacts owned
ca: Artefactes propis

en: No Artifacts
ca: Sense artefactes

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
ca: Aquest mapa no té artefactes i això no hauria de ser així. Si us plau, escriviu un informe d’error en %s i especifiqueu la versió del Widelands i el mapa que heu provat de carregar.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
ca: S’ha trobat un artefacte

en: Your team found a new artifact.
ca: El vostre equip ha trobat un nou artefacte.

en: You found a new artifact.
ca: Heu trobat un artefacte nou.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
ca: S’ha perdut un artefacte

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
ca: Els enemics han robat un artefacte del vostre equip.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
ca: Els enemics us han robat un artefacte.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
ca: Artefacte conquerit

en: Your team stole an artifact from an enemy.
ca: El vostre equip ha robat un artefacte a l’enemic.

en: You stole an artifact from an enemy.
ca: Heu robat un artefacte a l’enemic.

en: Overview:
ca: Resum:

en: %i artifact | %i artifacts
ca[0]: %i artefacte
ca[1]: %i artefactes

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
ca: %1$s té %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
ca: L’equip %1$i (%2$s) té %3$s.

en: Collectors
ca: Col·leccionisme

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest score after %s wins the game.
ca: Aconseguireu punts per béns valuosos en els teus magatzems. Guanyarà el jugador que tingui la puntuació més alta al cap de %s de partida.

note: TRANSLATORS: Will be inserted into "The player with the highest score after %s wins the game." TRANSLATORS: Will be inserted into "The winner will be the player […] with the most territory after %s" TRANSLATORS: Will be inserted into "The game will end after %s."
en: the configured time limit
ca: la quantitat de temps límit configurat

en: Points
ca: Punts

en: Status for %s
ca: Estat del %s

note: TRANSLATORS: For example: 'gold (3 P) x 4 = 12 P', P meaning 'Points'
en: %1$s (%2$i P) x %3$i = %4$i P
ca: %1$s: %2$i punts/unitat x %3$i unitats = %4$i punts

en: Total: %i point | Total: %i points
ca[0]: Total: %i punt
ca[1]: Total: %i punts

en: Status for Team %d
ca: Estat de l’equip %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
ca[0]: Total de l’equip: %i punt
ca[1]: Total de l’equip: %i punts

en: Autocrat
ca: Dèspota

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
ca: El clan o equip que pugui derrotar tots els oponents guanya! Això significa que als oponents no els queda cap quarter general, port o magatzem.

en: Endless Game
ca: Partida sense fi

en: This is an endless game without rules.
ca: Aquesta és una partida sense regles ni fi.

en: HQ Hunter
ca: Caçador de quarters generals

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
ca: El clan o equip que pugui trobar i destruir tots els quarters generals dels oponents guanya! No es pot començar amb condicions inicials sense quarter general.

en: Team %i
ca: Equip %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
ca: %1$s controla el %2$3.0f%% del territori (%3$i de %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
ca: %1$s controlava el %2$3.0f%% del territori (%3$i de %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
ca: Percentatge de territori

en: You own more than half of the map’s area.
ca: Controleu més de la meitat de l’àrea del mapa.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
ca[0]: Manteniu-ho %i minut més per guanyar la partida.
ca[1]: Manteniu-ho durant %i minuts més per guanyar la partida.

en: %s owns more than half of the map’s area.
ca: %s controla més de la meitat de l’àrea del mapa.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
ca[0]: Encara us queda %i minut per evitar la desfeta.
ca[1]: Encara us queden %i minuts per evitar la desfeta.

en: Territorial Lord
ca: Lord territorial

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
ca: El guanyador serà el jugador o equip que sigui capaç de mantenir més de la meitat de l’àrea del mapa sota control durant almenys 20 minuts seguits. Si es selecciona el mode pacífic, la partida acaba si un jugador té més territori que el que qualsevol altre jugador pugui aconseguir.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
ca: Actualment cap facció controla més de la meitat de l’àrea del mapa.

en: Territorial Time
ca: Temps i territori

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes, or the one with the most territory after %s, whichever comes first. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
ca: El guanyador serà el jugador o equip que sigui capaç de mantenir més de la meitat de l’àrea del mapa sota control durant almenys 20 minuts seguits. O bé el que tingui més territori després de %s de partida. Si es selecciona el mode pacífic, la partida acaba si un jugador té més territori que el que qualsevol altre jugador pugui aconseguir.

en: %1% day | %1% days
ca[0]: %1% dia
ca[1]: %1% dies

en: %1% hour | %1% hours
ca[0]: %1% hora
ca[1]: %1% hores

en: %1% minute | %1% minutes
ca[0]: %1% minut
ca[1]: %1% minuts

note: TRANSLATORS: 1 day, 12 hours, and 30 minutes
en: %1$s, %2$s, and %3$s
ca: %1$s, %2$s i %3$s

note: TRANSLATORS: "2 hours and 30 minutes" or "2 days and 12 hours" or "2 days and 30 minutes"
en: %1$s and %2$s
ca: %1$s i %2$s

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
ca: La partida acabarà en %s.

en: Congratulations!
ca: Enhorabona!

en: You have won this game!
ca: Heu guanyat la partida!

en: You are defeated!
ca: Heu fracassat!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
ca: Heu perdut l’últim magatzem i heu perdut. A partir d’ara, podeu continuar com a espectador.

en: You won
ca: Heu guanyat

en: You are the winner!
ca: Heu guanyat!

en: You lost
ca: Heu perdut

en: You’ve lost this game!
ca: Heu perdut aquesta partida!

en: Status
ca: Estat

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
ca: Resum del jugador:

en: Wood Gnome
ca: Gnom de la fusta

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after %s. The one with the most trees at that point will win the game.
ca: Com a bon gnom de la fusta, us agraden els boscos grans. La vostra tasca és tenir més arbres en el vostre territori que qualsevol altre jugador. Qui tingui més arbres al cap de %s, guanya la partida.

en: Trees owned
ca: Arbres posseïts

en: %i tree | %i trees
ca[0]: %i arbre
ca[1]: %i arbres

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
ca: %1$s ara mateix en té %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
ca: %1$s en tenia %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
ca: El guanyador és %1$s amb %2$s.

note: TRANSLATORS: %s = x tree(s)
en: The winners had %s.
ca: Els guanyadors tenien %s.
