Widelands - en to hu translation catalogue (69 entries)

en: Artifacts
hu: Ereklyék

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
hu: Keress ősi ereklyéket! Amikor mindet megtaláltátok, akkor az a csapat nyer, amelyik a legtöbbet birtokolja.

en: Artifacts owned
hu: Birtokolt ereklyék

en: No Artifacts
hu: Nincsenek ereklyék

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
hu: Nincsenek ereklyék ezen a térképen. Ennek nem szabadna megtörténnie. Kérjük jelentsd a hibát a %s oldalon és add meg a Widelands verziódat és a térképet amit megpróbáltál betölteni!

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
hu: Ereklyét találtunk

en: Your team found a new artifact.
hu: A csapatod megtalált egy új ereklyét.

en: You found a new artifact.
hu: Találtál egy új ereklyét.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
hu: Ereklye elveszett

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
hu: A csapatod egyik ereklyéjét ellopta egy ellenség.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
hu: Az egyik ereklyédet ellopta egy ellenség.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
hu: Ereklye megszerezve

en: Your team stole an artifact from an enemy.
hu: A csapatod ellopott egy ereklyét egy ellenségtől.

en: You stole an artifact from an enemy.
hu: Elloptál egy ereklyét egy ellenségtől.

en: Overview:
hu: Áttekintés:

en: %i artifact | %i artifacts
hu[0]: %i ereklyét
hu[1]: %i ereklyét

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
hu: %1$s %2$s birtokol.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
hu: A(z) %1$i. csapat (%2$s) %3$s birtokol.

en: Collectors
hu: Gyűjtők

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest score after %s wins the game.
hu: Pontokat kapsz a raktáraidban lévő értékes árukért. A győztes az a játékos, akinek %s elteltével a legtöbb pontja van.

note: TRANSLATORS: Will be inserted into "The player with the highest score after %s wins the game." TRANSLATORS: Will be inserted into "The winner will be the player […] with the most territory after %s" TRANSLATORS: Will be inserted into "The game will end after %s."
en: the configured time limit
hu: a játék beállított hossza

en: Points
hu: Pontok

en: Status for %s
hu: %s állása

en: Total: %i point | Total: %i points
hu[0]: Összesen: %i pont
hu[1]: Összesen: %i pont

en: Status for Team %d
hu: %d csapat állása

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
hu[0]: Csapat összesen: %i pont
hu[1]: Csapat összesen: %i pont

en: Autocrat
hu: Zsarnok

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
hu: Az a törzs vagy csapat nyeri a játékot, aki mindenki mást legyőz! Egy ellenfél akkor van legyőzve, ha nincs több főhadiszállása, kikötője és raktára.

en: Endless Game
hu: Végtelen játék

en: This is an endless game without rules.
hu: Ez egy végtelen játék szabályok nélkül.

en: HQ Hunter
hu: Főhadiszállás vadászat

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
hu: Az a törzs vagy csapat nyeri a játékot, aki megtalálja és megsemmisíti mindenki más főhadiszállását! Nem működik, ha a kezdő beállítás nem tartalmaz főhadiszállást.

en: Team %i
hu: %i. csapat

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
hu: %1$s birtokolja a szárazföld %2$3.0f%%-át (%3$i / %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
hu: %1$s birtokolta a szárazföld %2$3.0f%%-át (%3$i / %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
hu: Terület százaléka

en: You own more than half of the map’s area.
hu: Te uralod a játékterület több mint felét.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
hu[0]: Még %i percig kell megtartanod a győzelemhez.
hu[1]: Még %i percig kell megtartanod a győzelemhez.

en: %s owns more than half of the map’s area.
hu: %s uralja a játékterület több mint felét.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
hu[0]: Még %i perced van megakadályozni a győzelmét.
hu[1]: Még %i perced van megakadályozni a győzelmét.

en: Territorial Lord
hu: Földesúr

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
hu: Minden játékos vagy csapat igyekszik a térkép több mint felét megszerezni. A nyertes az a játékos vagy csapat, amelyik ezt a területet legalább 20 percig megtartja. Békés módban a játék véget ér, ha egy játékosnak nagyobb területe van, mint amennyit a többiek meg tudnának szerezni.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
hu: Jelenleg egyik csapat sem birtokolja a térkép területének több mint felét.

en: Territorial Time
hu: Földesúr (időkorláttal)

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes, or the one with the most territory after %s, whichever comes first. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
hu: Minden játékos vagy csapat igyekszik a térkép több mint felét megszerezni. A nyertes az a játékos vagy csapat, amelyik ezt a területet legalább 20 percig megtartja, vagy, ha ez nem sikerül addig, akkor amelyiknek %s elteltével a legnagyobb területe van. Békés módban a játék véget ér, ha egy játékosnak nagyobb területe van, mint amennyit a többiek meg tudnának szerezni.

en: %1% day | %1% days
hu[0]: %1% nap
hu[1]: %1% nap

en: %1% hour | %1% hours
hu[0]: %1% óra
hu[1]: %1% óra

en: %1% minute | %1% minutes
hu[0]: %1% perc
hu[1]: %1% perc

note: TRANSLATORS: 1 day, 12 hours, and 30 minutes
en: %1$s, %2$s, and %3$s
hu: %1$s %2$s %3$s

note: TRANSLATORS: "2 hours and 30 minutes" or "2 days and 12 hours" or "2 days and 30 minutes"
en: %1$s and %2$s
hu: %1$s %2$s

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
hu: A játék %s múlva véget ér.

en: Congratulations!
hu: Gratulálunk!

en: You have won this game!
hu: Megnyerted a játékot!

en: You are defeated!
hu: Vesztettél!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
hu: Elvesztetted az utolsó raktáradat, ezért vesztettél. Folytathatod a játékot megfigyelőként, ha akarod.

en: You won
hu: Nyertél

en: You are the winner!
hu: Te nyertél!

en: You lost
hu: Vesztettél

en: You’ve lost this game!
hu: Elvesztetted a játékot!

en: Status
hu: Állás

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
hu: Játékosok áttekintése:

en: Wood Gnome
hu: Erdei manó

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after %s. The one with the most trees at that point will win the game.
hu: Erdei manók vagytok, akik szeretik a kiterjedt erdőket, ezért az a célotok, hogy a felségterületeteken több fa legyen, mint bármelyik másik játékosén. A győztes az a játékos, akinek %s elteltével a legtöbb fája van.

en: Trees owned
hu: Birtokolt fák

en: %i tree | %i trees
hu[0]: %i fa
hu[1]: %i fa

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
hu: %1$s pillanatnyi eredménye: %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
hu: %1$s eredménye: %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
hu: A győztes %1$s, eredménye: %2$s.

note: TRANSLATORS: %s = x tree(s)
en: The winners had %s.
hu: A győztesek eredménye: %s
