Widelands - en to nn translation catalogue (67 entries)

en: Artifacts
nn: Artefaktar

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
nn: Leit etter eldgamle artefaktar. Når alle er funne, vinn laget som eig flest av dei spelet.

en: Artifacts owned
nn: Eigde artefaktar

en: No Artifacts
nn: Ingen artefaktar

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
nn: Det finst ingen artefaktar på dette kartet. Dette skal ikkje skje. Send inn ein feilrapport på %s og oppgje Widelands-versjonen din og kartet du prøvde å lasta.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
nn: Artefakt funnen

en: Your team found a new artifact.
nn: Laget ditt fann ein ny artefakt.

en: You found a new artifact.
nn: Du fann ein ny artefakt.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
nn: Artefakt tapt

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
nn: Ein av artefaktane til laget ditt vart stollen av ein fiende.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
nn: Ein av artefaktane dine vart stollen av ein fiende.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
nn: Artefakt erobra

en: Your team stole an artifact from an enemy.
nn: Laget ditt stal ein artefakt frå ein fiende.

en: You stole an artifact from an enemy.
nn: Du stal ein artefakt frå ein fiende.

en: Overview:
nn: Oversyn:

en: %i artifact | %i artifacts
nn[0]: %i artefakt
nn[1]: %i artefaktar

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
nn: %1$s eig %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
nn: Lag %1$i (%2$s) eig %3$s.

en: Collectors
nn: Samlarar

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest score after %s wins the game.
nn: Du får poeng for verdifulle varer i varelagera dine. Spelaren med høgast poengsum etter %s vinn spelet.

note: TRANSLATORS: Will be inserted into "The player with the highest score after %s wins the game." TRANSLATORS: Will be inserted into "The winner will be the player […] with the most territory after %s" TRANSLATORS: Will be inserted into "The game will end after %s."
en: the configured time limit
nn: den oppsette tidsgrensa

en: Points
nn: Poeng

en: Total: %i point | Total: %i points
nn[0]: Total: %i poeng
nn[1]: Total: %i poeng

en: Status for Team %d
nn: Status for lag %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
nn[0]: Lagtotal: %i poeng
nn[1]: Lagtotal: %i poeng

en: Autocrat
nn: Einekvelde

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
nn: Stamma eller laget som overvinn alle andre, vinn spelet! Dette tyder at motstandarane ikkje har nokon hovudsete, hamner eller varelager att.

en: Endless Game
nn: Endelaust spel

en: This is an endless game without rules.
nn: Dette er eit endelaust spel utan reglar.

en: HQ Hunter
nn: Hovudsete-jeger

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
nn: Stamma eller laget som finn og øydelegg alle andre hovudsete, vinn spelet! Fungerer ikkje med startvilkår utan hovudsete.

en: Team %i
nn: Lag %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
nn: %1$s har %2$3.0f%% av landarealet (%3$i av %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
nn: %1$s hadde %2$3.0f%% av landarealet (%3$i av %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
nn: Territorium-prosent

en: You own more than half of the map’s area.
nn: Du eig meir enn halvparten av kartområdet.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
nn[0]: Hald det i %i minutt til for å vinna spelet.
nn[1]: Hald det i %i minutt til for å vinna spelet.

en: %s owns more than half of the map’s area.
nn: %s eig meir enn halvparten av kartområdet.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
nn[0]: Du har framleis %i minutt på å forhindra ein siger.
nn[1]: Du har framleis %i minutt på å forhindra ein siger.

en: Territorial Lord
nn: Arealkonge

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
nn: Kvar spelar eller kvart lag prøver å skaffa seg meir enn halvparten av kartområdet. Vinnaren er spelaren eller laget som greier å halda på dette området i minst 20 minutt. Om fredeleg modus er valt, sluttar spelet om éin spelar har meir land enn nokon annan spelar kan oppnå.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
nn: For tida eig ingen fraksjon meir enn halvparten av kartområdet.

en: Territorial Time
nn: Territorisk tid

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes, or the one with the most territory after %s, whichever comes first. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
nn: Kvar spelar eller kvart lag prøver å skaffa seg meir enn halvparten av kartområdet. Vinnaren er spelaren eller laget som greier å halda på dette området i minst 20 minutt, eller den med størst territorium etter %s, avhengig av kva som skjer først. Om fredeleg modus er valt, sluttar spelet om éin spelar har meir land enn nokon annan spelar kan oppnå.

en: %1% day | %1% days
nn[0]: %1% dag
nn[1]: %1% dagar

en: %1% hour | %1% hours
nn[0]: %1% time
nn[1]: %1% timar

en: %1% minute | %1% minutes
nn[0]: %1% minutt
nn[1]: %1% minutt

note: TRANSLATORS: 1 day, 12 hours, and 30 minutes
en: %1$s, %2$s, and %3$s
nn: %1$s, %2$s og %3$s

note: TRANSLATORS: "2 hours and 30 minutes" or "2 days and 12 hours" or "2 days and 30 minutes"
en: %1$s and %2$s
nn: %1$s og %2$s

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
nn: Spelet sluttar om %s.

en: Congratulations!
nn: Gratulerer!

en: You have won this game!
nn: Du har vunne dette spelet!

en: You are defeated!
nn: Du er overvunnen!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
nn: Du mista det siste varelageret ditt og er difor overvunnen. Du kan halda fram som tilskodar om du vil.

en: You won
nn: Du vann

en: You are the winner!
nn: Du er vinnaren!

en: You lost
nn: Du tapte

en: You’ve lost this game!
nn: Du har tapt dette spelet!

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
nn: Spelaroversikt:

en: Wood Gnome
nn: Skoggnom

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after %s. The one with the most trees at that point will win the game.
nn: Som skoggnom likar du store skogar, så oppgåva di er å ha fleire tre på territoriet ditt enn nokon annan spelar. Spelet sluttar etter %s. Den som har flest tre på det tidspunktet, vinn spelet.

en: Trees owned
nn: Tre eide

en: %i tree | %i trees
nn[0]: %i tre
nn[1]: %i tre

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
nn: %1$s har %2$s for augneblinken.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
nn: %1$s hadde %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
nn: Vinnaren er %1$s med %2$s.

note: TRANSLATORS: %s = x tree(s)
en: The winners had %s.
nn: Vinnarane hadde %s.
