Widelands - en to fy translation catalogue (51 entries)

en: Artifacts
fy: Museumstikken

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
fy: Gean op syk nei iuwenâlde museumstikken. Wannear't hja allegear fûn binne komt it spultsje ta in ein en dejinge dy't de measten hat wint.

en: No Artifacts
fy: Gjin museumstikken

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
fy: Museumstik fûn

en: Your team found a new artifact.
fy: Dyn tiim hat in nij museumstik fûn.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
fy: Museumstik ferlern

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
fy: In museumstik is troch in fijân stellen.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
fy: Museumstik ferovere

en: Your team stole an artifact from an enemy.
fy: Dyn tiim hat in museumstik fan de fijân stellen.

en: Overview:
fy: Oersjocht:

en: %i artifact | %i artifacts
fy[0]: %i museumstik
fy[1]: %i museumstikken

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
fy: %1$s hat %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
fy: Team %1$i (%2$s) hat %3$s.

en: Collectors
fy: Sammelers

en: Points
fy: Punten

en: Status for %s
fy: Status foar %s

note: TRANSLATORS: For example: 'gold (3 P) x 4 = 12 P', P meaning 'Points'
en: %1$s (%2$i P) x %3$i = %4$i P
fy: %1$s (%2$i P) x %3$i = %4$iP

en: Total: %i point | Total: %i points
fy[0]: Totaal: %i punt
fy[1]: Totaal: %i punten

en: Status for Team %d
fy: Status foar tiim %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
fy[0]: Tiimtotaal: %i punt
fy[1]: Tiimtotaal: %i punten

en: Autocrat
fy: Autokraat

en: Endless Game
fy: Sûnder ein

en: This is an endless game without rules.
fy: Dit is in potsje sûnder ein en sûnder rigels

en: Team %i
fy: Tiim %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
fy: %1$s hat %2$3.0f%% fan it grûngebiet (%3$i fan %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
fy: %1$s hie %2$3.0f%% fan it grûngebiet (%3$i fan %4$i).

en: You own more than half of the map’s area.
fy: Do hast mear dan de helte fan it grûngebiet yn hannen.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
fy[0]: Hâld it foar noch %i minút yn hannen om de striid te winnen.
fy[1]: Hâld it foar noch %i minuten yn hannen om de striid te winnen.

en: %s owns more than half of the map’s area.
fy: %s hat mear dan de helte fan it grûngebiet yn hannen.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
fy[0]: Do hast noch mar %i minút om in ferlies foar te kommen.
fy[1]: Do hast noch altiten %i minuten om in ferlies foar te kommen.

en: Territorial Lord
fy: Hearsker

en: Territorial Time
fy: Tiidhearsker

en: %1% hour | %1% hours
fy[0]: %1% oere
fy[1]: %1% oeren

en: %1% minute | %1% minutes
fy[0]: %1% minút
fy[1]: %1% minuten

note: TRANSLATORS: "2 hours and 30 minutes" or "2 days and 12 hours" or "2 days and 30 minutes"
en: %1$s and %2$s
fy: %1$s еn %2$s

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
fy: De striid is oer %s foarby.

en: Congratulations!
fy: Lokwinske!

en: You have won this game!
fy: Do hast de striid wûn!

en: You are defeated!
fy: Do bist ferslein!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
fy: Do hast dyn lêtste pakhûs ferlern en bist dêrom ferslein, mar do kinst as taskôger sitten bliuwe.

en: You won
fy: Do hast wûn

en: You are the winner!
fy: Do hast de striid wûn!

en: You lost
fy: Do hast ferlern

en: You’ve lost this game!
fy: Do hast de striid ferlern!

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
fy: Spileroersjocht

en: Wood Gnome
fy: Boskabouter

en: Trees owned
fy: Oantal beammen

en: %i tree | %i trees
fy[0]: %i beam
fy[1]: %i beammen

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
fy: %1$s hat op it stuit %2$s

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
fy: %1$s hie %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
fy: De winnaar is %1$s mei %2$s.
