Widelands - en to da translation catalogue (58 entries)

en: Artifacts
da: Artefakter

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
da: Søg efter ældgamle artefakter. Når alle er fundet, vinder det hold der ejer flest af dem.

en: Artifacts owned
da: Ejede artefakter

en: No Artifacts
da: Ingen artefakter

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
da: Der er ingen artefakter på dette kort. Dette skulle ikke ske. Åbn venligst en fejlrapport på %s og angiv din version af Widelands og det kort du prøvede at indlæse.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
da: Artefakt fundet

en: Your team found a new artifact.
da: Dit hold har fundet en ny artefakt.

en: You found a new artifact.
da: Du fandt en ny artefakt.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
da: Artefakt mistet

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
da: Et af dit holds artefakter blev stjålet af en fjende.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
da: En af dine artefakter blev stjålet af en fjende.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
da: Artefakt erobret

en: Your team stole an artifact from an enemy.
da: Dit hold stjal en artefakt fra en fjende.

en: You stole an artifact from an enemy.
da: Du stjal en artefakt fra en fjende.

en: Overview:
da: Oversigt:

en: %i artifact | %i artifacts
da[0]: %i artefakt
da[1]: %i artefakter

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
da: %1$s ejer %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
da: Hold %1$i (%2$s) ejer %3$s.

en: Collectors
da: Samlere

en: Points
da: Point

en: Total: %i point | Total: %i points
da[0]: I alt: %i point
da[1]: I alt: %i point

en: Status for Team %d
da: Status for hold %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
da[0]: Samlet for hold: %i point
da[1]: Samlet for hold: %i point

en: Autocrat
da: Autokrat

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
da: Stammen eller holdet der kan besejre alle andre vinder spillet! Dette indebærer at modstanderne ikke har nogen hovedkvarterer, havne eller lagre tilbage.

en: Endless Game
da: Uendeligt spil

en: This is an endless game without rules.
da: Dette er et uendeligt spil uden regler.

en: Team %i
da: Hold %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
da: %1$s har %2$3.0f%% af landet (%3$i of %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
da: %1$s havde %2$3.0f%% af landet (%3$i of %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
da: Territorieprocent

en: You own more than half of the map’s area.
da: Du ejer mere end halvdelen af kortets område.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
da[0]: Hold det i %i yderligere minut for at vinde.
da[1]: Hold det i %i yderligere minutter for at vinde.

en: %s owns more than half of the map’s area.
da: %s ejer mere end halvdelen af kortets område.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
da[0]: Du har stadig %i minut til at forhindre en sejr.
da[1]: Du har stadig %i minutter til at forhindre en sejr.

en: Territorial Lord
da: Territorial krigsherre

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
da: Hver spiller eller hold forsøger at erobre mere end halvdelen af kortets areal. Vinderen vil være den spiller eller det hold som kan holde området i mindst 20 minutter. Hvis den fredelige spiltilstand er valgt, så slutter spillet hvis en spiller har mere land end nogen anden spiller kan opnå.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
da: I øjeblikket ejer ingen fraktion mere end halvdelen af kortets område.

en: Territorial Time
da: Territorialtid

en: %1% hour | %1% hours
da[0]: %1% time
da[1]: %1% timer

en: %1% minute | %1% minutes
da[0]: %1% minut
da[1]: %1% minutter

note: TRANSLATORS: "2 hours and 30 minutes" or "2 days and 12 hours" or "2 days and 30 minutes"
en: %1$s and %2$s
da: %1$s og %2$s

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
da: Spillet vil slutte om %s.

en: Congratulations!
da: Tillykke!

en: You have won this game!
da: Du vandt dette spil!

en: You are defeated!
da: Du har lidt nederlag!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
da: Du mistede dit sidste lager og er derfor besejret. Du kan fortsætte som tilskuer hvis du ønsker det.

en: You won
da: Du vandt

en: You are the winner!
da: Du er vinderen!

en: You lost
da: Du tabte

en: You’ve lost this game!
da: Du har tabt spillet!

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
da: Spilleroversigt:

en: Wood Gnome
da: Trægnom

en: Trees owned
da: Ejede træer

en: %i tree | %i trees
da[0]: %i træ
da[1]: %i træer

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
da: %1$s har %2$s i øjeblikket.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
da: %1$s havde %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
da: Vinderen er %1$s med %2$s.
