Widelands - en to br translation catalogue (26 entries)

en: Artifacts
br: Daraozadoù

en: No Artifacts
br: Daraozadoù ebet

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
br: Daraozad kavet

en: Your team found a new artifact.
br: Un daraozad ouzhpenn zo bet kavet gant ho skipailh.

en: You found a new artifact.
br: Kavet ho peus un daraozad nevez.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
br: Daraozad kollet

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
br: Daraozadoù Aloubet

en: Your team stole an artifact from an enemy.
br: Laeret en deus ho skipailh un daraozad digant un enebour.

en: %i artifact | %i artifacts
br[0]: %i daraozad
br[1]: %i zaraozad
br[2]: %i daraozad
br[3]: %i  a zaraozadoù
br[4]: %i daraozad

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
br: %2$s a zo gant %1$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
br: %3$s a zo gant skipailh %1$i (%2$s).

en: Collectors
br: Dastumerien

en: Points
br: Poentoù

en: Status for %s
br: Statud evit %s

en: HQ Hunter
br: Chaseour penngarterioù

en: Team %i
br: Skipailh %i

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
br: Dregantad an domani

en: %1% hour | %1% hours
br[0]: %1% eurvezh
br[1]: %1% eurvezh
br[2]: %1% eurvezh
br[3]: %1% eurvezh
br[4]: %1% eurvezh

en: %1% minute | %1% minutes
br[0]: %1% vunutenn
br[1]: %1% vunutenn
br[2]: %1% munutenn
br[3]: %1% a vunutennoù
br[4]: %1% munutenn

note: TRANSLATORS: 1 day, 12 hours, and 30 minutes
en: %1$s, %2$s, and %3$s
br: %1$s, %2$s, ha %3$s

note: TRANSLATORS: "2 hours and 30 minutes" or "2 days and 12 hours" or "2 days and 30 minutes"
en: %1$s and %2$s
br: %1$s ha %2$s

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
br: Echu e vo ar c'hoariadenn a-benn %s.

en: Congratulations!
br: Gourc'hemennoù!

en: You are defeated!
br: Pilet oc'h bet!

en: You won
br: Trec'h oc'h

en: Status
br: Statud
