Widelands - en to cs translation catalogue (70 entries)

en: Artifacts
cs: Artefakty

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
cs: Hledání starodávných artefaktů. Jakmile jsou všechny nalezeny, vyhrává tým s jejich největším počtem.

en: Artifacts owned
cs: Vlastněné artefakty

en: No Artifacts
cs: Žádné artefakty

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
cs: Na této mapě nejsou žádné artefakty. To by se nemělo stát. Prosím zašlete nám hlášení o chybě na %s a uveďte verzi Widelands a mapu, kterou jste se snažil načíst.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
cs: Nalezen artefakt

en: Your team found a new artifact.
cs: Tvůj tým nalezl nový artefakt.

en: You found a new artifact.
cs: Nalezen nový artefakt.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
cs: Artefakt ztracen

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
cs: Jeden z artefaktů tvého týmu byl ukraden nepřítelem.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
cs: Jeden z artefaktů byl ukraden nepřítelem.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
cs: Artefakt je dobytý

en: Your team stole an artifact from an enemy.
cs: Tvůj tým ukradl nepříteli artefakt.

en: You stole an artifact from an enemy.
cs: Tvému nepříteli byl ukraden artefakt.

en: Overview:
cs: Přehled:

en: %i artifact | %i artifacts
cs[0]: %i artefakt
cs[1]: %i artefakty
cs[2]: %i artefaktů
cs[3]: %i artefaktů

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
cs: %1$s vlastní %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
cs: Tým %1$i (%2$s) vlastní %3$s.

en: Collectors
cs: Sběratelé

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest score after %s wins the game.
cs: Za vzácné suroviny ve svých skladech dostáváš body. Vyhrává hráč s nejvyšším stavem bodů v čase %s.

note: TRANSLATORS: Will be inserted into "The player with the highest score after %s wins the game." TRANSLATORS: Will be inserted into "The winner will be the player […] with the most territory after %s" TRANSLATORS: Will be inserted into "The game will end after %s."
en: the configured time limit
cs: nastaveného časového limitu

en: Points
cs: Body

en: Status for %s
cs: Stav pro %s

note: TRANSLATORS: For example: 'gold (3 P) x 4 = 12 P', P meaning 'Points'
en: %1$s (%2$i P) x %3$i = %4$i P
cs: %1$s (%2$i B) x %3$i = %4$i B

en: Total: %i point | Total: %i points
cs[0]: Celkem: %i bod
cs[1]: Celkem: %i body
cs[2]: Celkem: %i bodů
cs[3]: Celkem: %i bodů

en: Status for Team %d
cs: Stav týmu %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
cs[0]: Týmové skóre: %i bod
cs[1]: Týmové skóre: %i body
cs[2]: Týmové skóre: %i bodů
cs[3]: Týmové skóre: %i bodů

en: Autocrat
cs: Autokrat

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
cs: Hráč, nebo tým, který dokáže porazit ostatní, vyhraje! Nepřítel je poražen, pokud nemá hlavní budovu, žádný sklad a ani přístav.

en: Endless Game
cs: Nekonečná hra

en: This is an endless game without rules.
cs: Toto je nekonečná hra bez pravidel.

en: HQ Hunter
cs: Dobyvatel

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
cs: Hráč, nebo tým, který najde a zničí všechny hlavní budovy nepřátel, vyhraje! Nefunguje, pokud je počáteční nastavení nastaveno na start bez hlavní budovy.

en: Team %i
cs: Tým %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
cs: %1$s drží %2$3.0f%% rozlohy (%3$i z %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
cs: %1$s končí s %2$3.0f%% rozlohy (%3$i z %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
cs: Procentní podíl rozlohy

en: You own more than half of the map’s area.
cs: Ovládáš více než polovinu mapy.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
cs[0]: Vydrž ještě %i minutu a vyhraješ.
cs[1]: Vydrž ještě %i minuty a vyhraješ.
cs[2]: Vydrž ještě %i minut a vyhraješ.
cs[3]: Vydrž ještě %i minut a vyhraješ.

en: %s owns more than half of the map’s area.
cs: %s ovládá více než polovinu mapy.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
cs[0]: Stále máš %i minutu na odvrácení porážky.
cs[1]: Stále máš %i minuty na odvrácení porážky.
cs[2]: Stále máš %i minut na odvrácení porážky.
cs[3]: Stále máš %i minut na odvrácení porážky.

en: Territorial Lord
cs: Vládce území

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
cs: Každý hráč nebo tým se snaží získat více než polovinu rozlohy mapy. Vítězí ten hráč, nebo tým, který je schopen udržet si tuto oblast po dobu alespoň 20 minut. V případě volby mírové hry, hra končí v okamžiku, kdy někdo získá více země, než by teoreticky mohl ještě získat někdo jiný.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
cs: V současné chvíli žádná soupeřící strana neovládá více než polovinu rozlohy mapy.

en: Territorial Time
cs: Vládce území v čase

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes, or the one with the most territory after %s, whichever comes first. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
cs: Každý hráč nebo tým se snaží získat více než polovinu rozlohy mapy. Vítězí ten hráč, nebo tým, který je schopen udržet si tuto oblast po dobu alespoň 20 minut, nebo ten s největším územím v čase %s, podle toho, co nastane dříve. V případě volby mírové hry, hra končí v okamžiku, kdy někdo získá více země, než by teoreticky mohl ještě získat někdo jiný.

en: %1% day | %1% days
cs[0]: %1% den
cs[1]: %1% dny
cs[2]: %1% dní
cs[3]: %1% dní

en: %1% hour | %1% hours
cs[0]: %1% hodinu
cs[1]: %1% hodiny
cs[2]: %1% hodin
cs[3]: %1% hodin

en: %1% minute | %1% minutes
cs[0]: %1% minuta
cs[1]: %1% minuty
cs[2]: %1% minut
cs[3]: %1% minut

note: TRANSLATORS: 1 day, 12 hours, and 30 minutes
en: %1$s, %2$s, and %3$s
cs: %1$s, %2$s a %3$s

note: TRANSLATORS: "2 hours and 30 minutes" or "2 days and 12 hours" or "2 days and 30 minutes"
en: %1$s and %2$s
cs: %1$s a %2$s

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
cs: Hra skončí za %s.

en: Congratulations!
cs: Gratuluji!

en: You have won this game!
cs: Jsi vítězem této hry!

en: You are defeated!
cs: Tvá hra končí porážkou!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
cs: Tvůj poslední sklad byl zničen a hra pro tebe tímto končí. I tak můžeš dál sledovat hru, pokud chceš.

en: You won
cs: Vyhrál(a) jsi

en: You are the winner!
cs: Jsi vítěz!

en: You lost
cs: Prohrál(a) jsi

en: You’ve lost this game!
cs: Tvá hra končí porážkou!

en: Status
cs: Stav

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
cs: Přehled hráče:

en: Wood Gnome
cs: Lesní skřítek

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after %s. The one with the most trees at that point will win the game.
cs: Jako lesní skřítek máš rád velké lesy, takže tvým úkolem je, mít jich na svém území více než ostatní hráči. Hra bude ukončena v čase %s. Hráč s v danou chvíli nejvyšším počtem stromů zvítězí.

en: Trees owned
cs: Vlastněné stromy

en: %i tree | %i trees
cs[0]: %i strom
cs[1]: %i stromy
cs[2]: %i stromů
cs[3]: %i stromů

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
cs: %1$s má v tuto chvíli %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
cs: %1$s má %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
cs: Vítězem se stává %1$s má %2$s.

note: TRANSLATORS: %s = x tree(s)
en: The winners had %s.
cs: Vítěz má %s.
