Widelands - en to el translation catalogue (70 entries)

en: Artifacts
el: Κομψοτεχνήματα

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
el: Ψάξε για αρχαία κομψοτεχνήματα. Όταν βρεθούν όλα, η ομάδα που κατέχει τα περισσότερα θα νικήσει το παιχνίδι.

en: Artifacts owned
el: Κατεχόμενα κομψοτεχνήματα

en: No Artifacts
el: Κανένα Κομψοτέχνημα

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
el: Δεν υπάρχουν κομψοτεχνήματα σε αυτόν τον χάρτη. Αυτό δεν έπρεπε να συμβεί. Παρακαλώ καταχωρήστε μια αναφορά σφάλματος στο %s και αναφέρετε την έκδοση του Widelands και τον χάρτη που προσπαθήσατε να φορτώσετε.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
el: Νέο Κομψοτέχνημα

en: Your team found a new artifact.
el: Η ομάδα σας βρήκε ένα νέο κομψοτέχνημα.

en: You found a new artifact.
el: Βρήκες ένα νέο κομψοτέχνημα.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
el: Χάθηκε Κομψοτέχνημα

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
el: Ένα από τα κομψοτεχνήματα της ομάδας σου κλάπηκε από κάποιον εχθρό.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
el: Ένα από τα κομψοτεχνήματά σου κλάπηκε από κάποιον εχθρό.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
el: Κατακτήθηκε Κομψοτέχνημα

en: Your team stole an artifact from an enemy.
el: Η ομάδα σου έκλεψε ένα κομψοτέχνημα από κάποιον εχθρό.

en: You stole an artifact from an enemy.
el: Έκλεψες ένα κομψοτέχνημα από έναν εχθρό

en: Overview:
el: Σύνοψη:

en: %i artifact | %i artifacts
el[0]: %i κομψοτέχνημα
el[1]: %i κομψοτεχνήματα

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
el: Ο/Η %1$s κατέχει %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
el: Η ομάδα %1$i (%2$s) κατέχει %3$s.

en: Collectors
el: Συλλέκτες

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest score after %s wins the game.
el: Λαμβάνεις πόντους για πολύτιμα εμπορεύματα που υπάρχουνστις αποθήκες σου. Ο παίκτης με την υψηλότερη βαθμολογία μετά από %s κερδίζει το παιχνίδι.

note: TRANSLATORS: Will be inserted into "The player with the highest score after %s wins the game." TRANSLATORS: Will be inserted into "The winner will be the player […] with the most territory after %s" TRANSLATORS: Will be inserted into "The game will end after %s."
en: the configured time limit
el: το καθορισμένο χρονικό όριο

en: Points
el: Πόντοι

en: Status for %s
el: Κατάσταση του %s

note: TRANSLATORS: For example: 'gold (3 P) x 4 = 12 P', P meaning 'Points'
en: %1$s (%2$i P) x %3$i = %4$i P
el: %1$s (%2$i Π) x %3$i = %4$i Π

en: Total: %i point | Total: %i points
el[0]: Σύνολο: %i πόντος
el[1]: Σύνολο: %i πόντοι

en: Status for Team %d
el: Κατάσταση Ομάδας %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
el[0]: Σύνολο Ομάδας: %i πόντος
el[1]: Σύνολο Ομάδας: %i πόντοι

en: Autocrat
el: Αυτοκράτης

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
el: Η φυλή ή η ομάδα που θα νικήσει όλες τις άλλες κερδίζει το παιχνίδι. Αυτό σημαίνει ότι οι αντίπαλοι έχουν απομείνει με καθόλου αρχηγεία, λιμάνια ή αποθήκες.

en: Endless Game
el: Αέναο Παιχνίδι

en: This is an endless game without rules.
el: Αυτό είναι ένα αέναο παιχνίδι χωρίς κανόνες.

en: HQ Hunter
el: Κυνηγός αρχηγείων

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
el: Η φυλή ή η ομάδα που θα βρεί και θα καταστρέψει όλα τα άλλα αρχηγεία κερδίζει το παιχνίδι! Δεν λειτουργεί με αρχικές προυποθέσεις χωρίς αρχηγεία

en: Team %i
el: Ομάδα %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
el: Ο %1$s κατέχει %2$3.0f%% της γης (%3$i από %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
el: Ο %1$s κατείχε %2$3.0f%% της γης (%3$i από %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
el: Ποσοστό επικράτειας

en: You own more than half of the map’s area.
el: Κατέχετε περισσότερο από το μισό της έκτασης του χάρτη.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
el[0]: Διατηρείστε το για %i ακόμη λεπτό, για να νικήσετε το παιχνίδι.
el[1]: Διατηρείστε το για %i ακόμη λεπτά, για να νικήσετε το παιχνίδι.

en: %s owns more than half of the map’s area.
el: Ο %s κατέχει περισσότερη από τη μισή έκταση του χάρτη.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
el[0]: Έχετε ακόμη %i λεπτό για να αποτρέψετε μια νίκη.
el[1]: Έχετε ακόμη %i λεπτά για να αποτρέψετε μια νίκη.

en: Territorial Lord
el: Περιφερειάρχης

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
el: Κάθε παίκτης ή ομάδα προσπαθεί να κατακτήσει περισσότερο από το μισό του χάρτη. Νικητής θα είναι ο παίκτης ή η ομάδα που θα μπορέσει να κρατήσει αυτή την έκταση για τουλάχιστον 20 λεπτά. Εάν η ειρηνική λειτουργία είναι επιλεγμένη, το παιχνίδι τελειώνει εάν ένας παίχτης έχει περισσότερη γη από όση μπορεί να κατακτήσει οποιοσδήποτε άλλος παίκτης.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
el: Προς το παρόν καμία παράταξη δεν κατέχει περισσότερο από το μισό χάρτη.

en: Territorial Time
el: Χρόνος Περιφέρειας

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes, or the one with the most territory after %s, whichever comes first. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
el: Κάθε παίκτης ή ομάδα προσπαθεί να κατακτήσει περισσότερο από το μισό χάρτη. Νικητής θα είναι ο παίκτης ή η ομάδα που θα μπορέσει να κρατήσει αυτή την έκταση για τουλάχιστον 20 λεπτά ή εκείνος με την μεγαλύτερη έκταση μετά από %s, όποιο από τα δύο συμβεί πρώτο. Εάν η ειρηνική λειτουργία είναι επιλεγμένη, το παιχνίδι τελειώνει έαν ένας παίκτης έχει περισσότερη γη από όση μπορεί να κατακτήσει οποιοσδήποτε άλλος παίκτης.

en: %1% day | %1% days
el[0]: %1% ημέρα
el[1]: %1% ημέρες

en: %1% hour | %1% hours
el[0]: %1% ώρα
el[1]: %1% ώρες

en: %1% minute | %1% minutes
el[0]: %1% λεπτό
el[1]: %1% λεπτά

note: TRANSLATORS: 1 day, 12 hours, and 30 minutes
en: %1$s, %2$s, and %3$s
el: %1$s, %2$s, και %3$s

note: TRANSLATORS: "2 hours and 30 minutes" or "2 days and 12 hours" or "2 days and 30 minutes"
en: %1$s and %2$s
el: %1$s και %2$s

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
el: Το παιχνίδι θα τελειώσει σε %s.

en: Congratulations!
el: Συγχαρητήρια!

en: You have won this game!
el: Κερδίσατε αυτό το παιχνίδι!

en: You are defeated!
el: Ηττηθήκατε!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
el: Χάσατε την τελευταία σας αποθήκη και συνεπώς ηττηθήκατε. Εάν επιθυμείτε, μπορείτε να συνεχίσετε ως θεατής.

en: You won
el: Νικήσατε

en: You are the winner!
el: Είστε ο νικητής!

en: You lost
el: Χάσατε

en: You’ve lost this game!
el: Χάσατε αυτό το παιχνίδι!

en: Status
el: Κατάσταση

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
el: Σύνοψη παίκτη:

en: Wood Gnome
el: Ξωτικό του Δάσους

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after %s. The one with the most trees at that point will win the game.
el: Ως ξωτικό του δάσους σου αρέσουν τα μεγάλα δάση, οπότε η αποστολή σου είναι να έχεις περισσότερα δέντρα στην επικράτειά σου από κάθε άλλο παίκτη. Το παιχνίδι θα τελειώσει μετά από %s. Αυτός που θα έχει τα περισσότερα δέντρα σε εκείνο το σημείο θα κερδίσει το παιχνίδι

en: Trees owned
el: Δέντρα υπό κατοχή

en: %i tree | %i trees
el[0]: %i δέντρο
el[1]: %i δέντρα

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
el: Ο %1$s έχει %2$s επί του παρόντος.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
el: Ο %1$s είχε %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
el: Νικητής είναι ο %1$s με %2$s.

note: TRANSLATORS: %s = x tree(s)
en: The winners had %s.
el: Οι νικητές είχαν %s.
