Widelands - en to nb translation catalogue (34 entries)

en: Artifacts
nb: Artefakt

en: Collectors
nb: Samlere

en: Points
nb: Poeng

en: Total: %i point | Total: %i points
nb[0]: Totalt: %i poeng
nb[1]: Totalt: %i poeng

en: Autocrat
nb: Enevelde

en: Endless Game
nb: Endeløst spill

en: This is an endless game without rules.
nb: Dette er et endeløst spill uten regler.

en: Team %i
nb: Lag %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
nb: %1$s har %2$3.0f%% av landområdene (%3$i av %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
nb: %1$s hadde %2$3.0f%% av landområdene (%3$i av %4$i).

en: You own more than half of the map’s area.
nb: Du eier mer enn halve kartet.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
nb[0]: Behold overtaket i %i minutt til for å vinne.
nb[1]: Behold overtaket i %i minutter til for å vinne.

en: %s owns more than half of the map’s area.
nb: %s eier mer enn halve kartet.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
nb[0]: Du har fortsatt %i minutt på deg til å hindre at noen andre vinner.
nb[1]: Du har fortsatt %i minutter på deg til å hindre at noen andre vinner.

en: Territorial Lord
nb: Arealkonge

en: Territorial Time
nb: Arealkonge (på tid)

en: %1% minute | %1% minutes
nb[0]: %1% minutt
nb[1]: %1% minutter

note: TRANSLATORS: "2 hours and 30 minutes" or "2 days and 12 hours" or "2 days and 30 minutes"
en: %1$s and %2$s
nb: %1$s og %2$s

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
nb: Spillet er over om %s.

en: Congratulations!
nb: Gratulerer!

en: You have won this game!
nb: Du har vunnet spillet!

en: You are defeated!
nb: Du har blitt beseiret!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
nb: Du har mistet ditt siste varehus og er derfor beseiret. Om du ønsker, kan du fortsette som tilskuer.

en: You won
nb: Du vant

en: You are the winner!
nb: Du har vunnet!

en: You lost
nb: Du tapte

en: You’ve lost this game!
nb: Du har tapt dette spillet!

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
nb: Oversikt over spillere:

en: Wood Gnome
nb: Skogsgnom

en: Trees owned
nb: Trær eid

en: %i tree | %i trees
nb[0]: %i tre
nb[1]: %i trær

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
nb: %1$s har %2$s akkurat nå.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
nb: %1$s hadde %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
nb: Vinneren er %1$s med %2$s.
